Is Reagan een nieuwe Roosevelt? mjrl Tekening van een lezer Den Haag bezorgd voor wapenwedloop 'rouwCommentaar agelijks bestuur VVD Amsterdam stapt op 'Rol voor banken bij isolatiewoningen' puzzelen door een kijkgaatje jer jaar Reagan «"jpnflict kandidaatstelling Kamerlid 1980 THE REST IS SILENCE damstraat aardbevingen TROUW/KWARTET H S 5 jaar presidentschap van Jim- [arier heeft meer onzekerheden japen dan opgelost De ver- Ing van Amerika. Rusland en a is er een geworden waarin Ie andere in de gaten houdt om cn wie het eerst een misstap I"?* at De relatie tussen de wester ed indgenoten beweegt zich tussen d, )esef samen verder te moeten lbuïl et gevoel dat alles zoveel an- a° zoveel mooier zou kunnen Amerika's banden met zwart- /ijn koel gebleven, zij het 20 koel als met blank-Afrika P<ev| voelt zich veronachtzaamd Midden-Oosten genomen en jns-Amerika bekocht met de rankelijk zo sterke pleidooien 'wiet mensenrechten en democratic later nu ook weer niet zoveel Ud hadden ekia jaar Reagan zal heel wat dui- enu icheid kunnen brengen de ke- a ld /al weten waaraan zij toe is is ten minste een pluspunt, zo (5 et eerste gezicht. Maar voorlo- gisch s dat dan ook wel het grootste Tirojjfcl ]J)or|nka had kennelijk genoeg van ;rs onzekerheden, van zijn ook op de buitenwereld als fzell |se9uent overkomend beleid niS is uiteraard Amerika's goed kabf t. Maar wat kiest het nu° aaiu njf 7 n de )gen lasni meest hoopvolle verondcrstel- is dat er straks achter Reagan redelijke mensen zullen opdui- lie zijn beleidsvoornemens ge- c moeten gaan geven. Een flin- :lus. want die voornemens be kten zich de afgelopen maanden ferme slagzinnen Reagan zou it geval gedegradeerd worden [een soort marionet van wie ook die goed is om stemmen ken maar het echte beleid uit geeft aan de nieuwe mana- van Amerika Reagan echter de krachten die zijn campagne heeft opgeroe- weer op de plaats krijgen waar teld loren? De uiterst behoudende tei Men niet in in het centrum van gei acht maar als rechtervleugel, ontra lii-feministen op hun plaats als groep tegenover de aanhangers opgeklopte nationalisme de De twijfels zijn wel erg groot. Een herkozen Carter bevrijd van elke zorg om een oordeel over vier jaar van de kiezers omdat hij dan. niet nog eens kan worden gekozen had de komende vier jaar kun nen en moeten gebruiken om duide lijkheid te verschaffen op de punten waarop hij vier jaar lang onduide lijkheid heeft laten bestaan Het hele proces begint nu echter van voren af aan. Ronald Reagan en zijn regering zullen de scepsis en achterdocht moeten wegnemen wil len zij zich op constructieve wijze met de wereld kunnen bemoeien Hoeveel tijd is daarvoor nodig, één jaar. twee jaar? Maar is die tijd er0 Volgende week begint de ..toet singsconferentie" in Madrid over de akkoorden van Helsinki. De Sow- jet-Unie en haar bondgenoten zul len vermoedelijk weinig toeschiete lijk zijn zolang zij niet weten wat Reagan echt denkt over de Oost- West-verhoudingen. over het twee de Salt-akkoord. over wapenbeper king De moeizaam in leven gehouden vrede vrede tussen Egypte en Israël zal voorlopig zeker niet een uitbrei ding krijgen naar de buurlanden. Iran schijnt alsnog terug te komen op zijn bereidheid een compromis te sluiten. Een twee jaar wachten tot het vertrouwen is hersteld0 In zijn afschuw van het lang niet altijd briljante verleden trekt het Amerikaanse volk een zware wissel op de toekomst. Maar eerste reacties op de verkie zing van een Amerikaanse presi dent hebben altijd één bezwaar of voordeel: niet zelden is er na vier jaar weinig over van de aanvanke lijke vreugde of bange vermoedens IM een onzer verslaggevers ongeren verwijten het bestuur iet niet genoeg gedaan heeft om okj Kamerlid dat verscheidene jaren .l markante rol heeft gespeeld Inde luu pterdamse gemeentepolitiek ho op de kandidatenlijst voor de lende Kamerverkiezingen te krij- Jacobse krijgt, zoals het er nu Uitziet, de 25ste of de 26ste plaats afha He Ujst 'pp Rltter J. Stork, van de Amster- nriie VVD-afdeling legt de verwij- 2odi van de groep Jongeren naast zich u g( r. „Wij hebben onze best gedaan iet Jacobse. maar de afdelingen in tan 881 van het land kennen hem niet ,n p rauwelijks Jacobse heeft zich in amer wel ingespannen voor een al Amsterdamse zaken, maar dat van gelijkberechting van man en vrouw de ..evangelicals" in de eer ste plaats als maatschappelijke kracht maar niet als openbare schcrpreclner over andermans (po litieke) zonden. En kan hij het hoog opgezweepte gevoel van Amerika- moct-weer-nummer-één-worden. hei baas'1 door J. W. Schutte Nordholt Dat is toch wel iets om wak ker van te worden! Alle peilin gen waren er naast, alle jour nalisten. alle deskundigen, wij allemaal. Het werd geen nek-aan-nek race, maar bijna een land-slide, een aardver schuiving. We hoefden hele maal niet speciaal op sleutel- staten te letten, te kijken hoe het in Ohio toeging in Penn sylvania afliep, alle grote sta ten, alle, waren voor Reagan. De wijzer is veel krachtiger doorgeslagen naar rechts dan door wie ook voorspeld is. Hoe dot komt, daar zullen de politie ke wetenschappers nog lang over pra ten en analyseren. Maar de eerste leken-indruk is toch wel dat Carter ten eerste, en dat blijft het grondeu- vel, nu eenmaal volstrekt geen flair, geen bezieling, geen warmte, geen enthousiasme, kortom geen charisma bezit, dat hij ten tweede de indruk heeft gewekt te veel te manipuleren, te handig te zijn, in het bijzonder in de emotionele kwestie van de gijze laars, en dat ten derde de economi sche werkelijkheid van de recessie elke zittende regering parten zou heb ben gespeeld, dat zal Reagan merken in 1084 <als de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten dan nog bestaan» Het is gedaan met Carter, de onschul dige man die van buiten kwam om een voorbeeld te zijn in de zondepoel van Washington, die een herboren christen was. oprecht gelijk de dui ven, maar ook. met zijn Georgia- kliek, arglistig gelijk de slangen. On getwijfeld een man van goede bedoe lingen. met goede liberale (in de Ame rikaanse zin van dat woord ideeën, maar permanent te provinciaal, te angstvallig, te zorgvuldig, zonder vi sie. zonder vaart En misschien is het nu ook gedaan met de oude democra tische coalitie, die sinds Roosevelt bestond. Dat kan een analyse van de cijfers pas uitwijzen Meer begrip De historici zullen ooit Carters be stuur met meer begrip tegemoet tre den dan de kiezers het thans doen. zij zullen zijn zuiverheid waarderen en ActGUT wijzen op enkele resultaten zoals de Panama- en de Camp Davld-akkoor- den. Maar zijn onzekerheid zal evi dent. blijven, de woeste kabinetswis selingen van vorig jaar blijven onver getelijk In zijn val sleept de president velen mee, uitstekende progressieve sena toren als Church, Bayh, Culver. McGovem. De senaat krijgt zelfs een Republikeinse meerderheid, lijkt het. Amerika wordt weer rechts, wat het in wezen was. Uniek in zijn negentien- de-eeuwse idealen van ..free enterpri se". ..rugged individualism" en derge lijke. Des te moeilijker wordt het om een anders denkende meer collectief ingestelde vrije wereld leiding te ge ven. De geestelijke kloof wordt groter Zal Reagan leiding geven? Zal hij naar goede raadgevers gaan luiste ren? Dat is zeer te hopen Dat zou misschien betekenen dat het kabinet weer eens een rol zou gaan spelen. Veel presidenten beloofden dat. zo Kennedy, zo Nixon, zo Carter. Ze heb ben het geen van allen gedaan, ze zijn steeds weer teruggevallen op de veel toegankelijker adviseurs in het Witte Huis. en hebben de departementale bureaucratie maar laten voortmod deren Daaruit kwamen dan zulke conflicten voort als onlangs tussen Vance en Brzezinski Adviseurs Wat zal Reagan gaan doen? Wat be treft zijn buitenlandse politiek, die ons het meest aangaat, het is te ho pen dat hij zich gaat verlaten op adviseurs zoals bijvoorbeeld Kissin ger, wel een boeman in de ogen van links, maar ook van rechts. Zijn con sequente 'balance-of-power' denken belichaamt hij zelf en dat is voor de vrede beter dan avonturen aangaan de Taiwan, zoals Reagan zelf be dacht, Maar wat Salt II betreft wordt het dus moeilijk. In het algemeen moeten we hopen dat de oude president die 20 Januari het Witte Huis betrekt veel dele geert? Wat kan hij zelf doen? Hij was niet zo'n slechte gouverneur van Cali- fomië. zegt men. maar het budget daar verdubbelde tijdens zijn be wind, en hij zette het mes flink in de sociale uitgaven. Hij bleek lang niet zo'n radicale bestuurder als hij vooraf had geleken, dat zal zich nu wel her halen maar nog zien de uitvoerders van de vele grote federale subsidie programma's zijn komst terecht met zorg tegemoet amaCWT Ronald Reagan en Jimmy Carter m op de grote Franklin D. Roosevelt tegen wiens new deal hij zo schande lijk gefulmineerd heeft, maar voor wie hij pas zijn bewondering heeft uitgesproken. Roosevelt was ook een acteur, zij het niet van beroep. Toen die in 1932 de verkiezingen won werd hij door zeer deskundige man nen als OUvier Wendell Holmes, de beroemde rechter, en Walter Lipp- mann, de even beroemde journalist, beschreven als een intellectueel licht gewicht, van wie niets te verwachten was. Van Reagan horen we nu hetzelf de Iemand die met hem gewerkt heeft zei: Als je door zijn diepste gedachtenwereld probeert heen te gaan, krijg je heus geen natte voeten Van onze parlementsredactie DEN HAAG In politiek Den Haag is met bezorgdheid kennis genomen van de overwinning van Reagan. Die zorg geldt met name zijn afwijzing van het Salt-2-akkoord met de Sowjet-Unie tot wederzijdse beperking van de strategische atoomwapens, en de dreigende versnelling van de nucleaire wapenwedloop Reagan dankt zijn winst ten dele aan de goede indruk voor de televisie, hij is tenslotte een vakman, of hij charis ma heeft of niet, hij kan tenminste doen alsof Hij lijkt toch een beetje Zou het ook met hem meevallen? Net als toen met Roosevelt? Maar die had, zoals Holmes zei, wel een tweede klas intellect doch een eerste klas temperament, die was acteur van na ture en niet aangeleerd Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw. ]ury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon t' ee« man 'r- "t •sub 1 t ites ie p >rder n de ra sterdam Het dagelijks bestuur van de Amsterdamse sa )-afdeiing stapt op omdat de verhoudingen binnen de bUl tij onwerkbaar zoudenzijn geworden. De vijf leden van het dg uur hebben dit besloten na eenconflict met een groep cd i [eren in de partij over de kandidaatstelling van het sterdamse Tweede Kamerlid Huub Jacobse. die al* reis links bekend staat. is niet overal in het iand doorge drongen". Vooral de wijze waarop de groep Jon geren binnen de WD oppositie voert tegen het bestuur zit hem dwars. ..Het is een veelheid van kleine on aangenaamheden, maar dat men ons voor leugenaar zet dat kan niet. Ik ben blij met die wat linkser gerichte Jongeren in de partij, maar ze moeten niet de verkeerde dingen van links, zoals je die wel ziet bij de PvdA overnemen. Het moet wel fatsoenlijk blijven," aldus Stork. Het bestuur heeft zijn zetels ter beschikking ge steld omdat in de „verpeste sfeer" niet meer valt te werken De Nederlandse regering, die steeds de aanvaarding van Salt-2 heeft be pleit, hield zich gisteren in de eerste reactie echter op de vlakte. „De rege ring wenst de heer Ronald Reagan van harte geluk met zijn verkiezing. Zij hoopt dat hem de kracht wordt gegeven zijn zware en verantwoorde lijke taak te vervullen tot welzijn van het Amerikaanse volk en van de ge hele wereld. De regering vertrouwt er op dat zijn beleid gericht zal zijn op het behoud van de wereldvrede, de veiligheid en op ontspanning en be vordering van de mensenrechten", al dus een deel van de verklaring Minister Van der Klaauw (buiten landse zaken) vond het nog te vroeg om de aanvaarding van het Salt-2- verdrag nu reeds aan de orde te stel len. Hij wil daarvoor afwachten wie Reagan bij voorbeeld als minister van buitenlandse zaken aantrekt, zo zei men op buitenlandse zaken. PvdA-fractieleider Den Uyl sprak gis teren de vrees uit dat wegens het op de lange baan schuiven van Salt 2. de verhouding tussen Amerika en de Sowjet-Unie onder zware druk zal ko men te staan De CDA-defensie- woordvoerder Frinking constateerde evenals Den Uyl. een onverwacht gro te ruk naar rechts in de Amerikaanse politiek. Hij noemde de opstelling van Reagan in de verkiezingscam pagne. vooral ten aanzien van de wa penbeheersing. „weinig bemoedi gend." Frinking durfde echter nog geen conclusie te trekken ten aanzien van het al of niet doorgaan van de modernisering van de NAVO-kemwa- pens Nederland moet daarover in december 1981 beslissen en het CDA heeft als een van de voorwaarden voor modernisering de aanvaarding van Salt 2 genoemd Ook buitenlandspecialist Brinkhorst van D'66 sprak over een zware hypo theek op het overleg tot wapenbe heersing. ..Meer dan ooit is het nodig dat Europa nu zelf initiatieven neemt om de gevreesde versnelling van de kemwapenrace tegen te werken", zei hij De WD-fractie in de Tweede Kamer wees er op dat Reagan nog niet veel inzicht lijkt te hebben in de wereldpo litiek. „Op een aantal terreinen is zijn conservatisme niet meer van deze tijd. Er is echter verschil tussen uit spraken in verkiezingstijd en de werkelijkheid daarna." aldus de WD APELDOORN (ANP) De Apeldoornse ingenieur A. J. de Vries wil dat de banken op uitgebreide schaal leningen gaan verstrekken voor energiebespa ring in woningen. Met dit plan denkt De Vries twee vliegen in één klap te slaan: ten eerste een zuiniger energieverbruik in huis en ten tweede een nieuw werkterrein voor de banken. Uitgaande van 4,2 miljoen woningen en tenminste tienduizend gulden aan besparende maatregelen per woning, komt De Vries aan leningen ter waarde van 42 miljard gulden. De Staat zou voor deze leningen garant moeten staan maar aan de andere kant zou de overheid de miljoenen kostende isolatiesubsidies kunnen afschaffen. De ingenieur, die zijn ideeén heeft' neergelegd in een op eigen initiatief geschreven rapport, vindt dat de banken het geld moeten uitlenen tegen de normale tarieven van de hypotheekrente (een veel lagere rente dan bij persoonlijke leningen, red) en dat de rente normaal aftrekbaar moet blijven voor de inkomstenbelasting. Van de honderdduizenden puz zelbladen die elke maand ver kocht worden weet iedereen wel wie ze invult: al die verwoede puzzelaars die hun hand niet om draaien voor een monsterkruis woord, een reuzendoorloper of een vijf sterren-cryptogram. Maar wie maakt al die puzzels? Zoiets kun je het beste vragen aan hoofdredacteur Henri Mudde van de „Denksport"-bladen, want. zegt hij, „Denksport heeft Nederland leren puzzelen". Dat moet wel kloppen, want toen de Amsterdamse drukker en uitge ver Keesing vijftig jaar geleden met de eerste Denksport kwam. bestond er hier nog niets op dat gebied. Alleen in het tijdschrift Het Leven stond af en toe een puzzeltje, maar van een blad was geen sprake. Nu zijn er, afgezien van de concurrentie, alleen al 23 Denksport-uitgaven, waarvan maandelijks zo n 375.000 exem plaren over de toonbank gaan. Het gouden Jubileum wordt op 25 november gevierd, te laat eigen lijk, want die eerste Denksport kwam op 3 oktober 1930 uit. Aan het jubileumnummer (met goud kleurige omslag) is een overdruk van dat eerste nummer toege voegd en zodoende Is het niet moeilijk te constateren, dat zo'n blad er vijftig Jaar geleden heel anders uitzag: een ouderwets da- meshoofd met echt dameskapsel op het voorblad, met een kruis woordpuzzel daar overheen ge drukt. Links en rechts naast de kop „Denksport" een peinzende man en vrouw. De inhoud ver schilde ook: de zestien pagina's bevatten weliswaar veel soorten puzzels, maar daar zaten maar drie kruiswoordraadsels en nog niet één doorloper tussen. Ook de omschrijvingen van de ln te vul len woorden klonken iets anders dan tegenwoordig: „Wenscht men een zieke", „negerrepu- bliek", „schip der woestijnen", „mechanisch mensch" en „waar men op den trein wacht" Uitgever Keesing stond waar schijnlljk iets leerzaams voor het volk voor ogen. In dat eerste nummer schreef hij „Er wordt ln de geheele wereld veel aan licha melijke sport gedaan, doch de Denksport wordt daarbij sterk verwaarloosd. Toch hebben dui zenden vooral meer ontwikkel den behoefte om af en toe in hun vrijen tijd hun gedachten, hun denken, hun hersenen te trainen." Hij loofde „prachtige premies voor Dames en Heeren voor het aanbrengen van abon- nés" uit en zo maakte hij wel meer reclame voor het blad. Dat was ook wel nodig, want, schrijft de tegenwoordige hoofdredac teur Henri Mudde ln het Jubi leumnummer. „het zag er in het begin niet naar uit, dat het een lang leven zou gaan lelden. De uitgever besloot dan ook om Nederland te leren puzzelen. Kranten en tijdschriften kregen iedere week gratis een Denk sportpuzzel toegestuurd. Op aan plakzuilen verschenen reuzen- puzzels. Achter schuttingen wer den puzzels geplaatst, die men door kijkgaten moest oplossen. Vakantiereizen naar Frankrijk en Italië werden beschikbaar ge steld. Politie te paard moest de rij kijkers soms ln bedwang hou den en verzocht dan ook na acht dagen deze reclame te staken Honderdduizenden nummers van het blad werden huis aan huls verspreid. Demonstratie avonden werden georganiseerd." Zo werd het puzzelen langzamer hand populair in Nederland. Het weekblad werd een 14-daagse uit gave en is nu een maandblad, maar het telt 64 pagina's ln plaats van die zestien uit het be gin. Sinds dat begin hebben hon derdduizenden de oproep van Keesing gevolgd: „En nu, dames en heeren, aan den slag! Toont dat ge niet alleen vlug en lenig zijt met armen en beenen, maar ook met Uw hersenen!" Rest de In Denksport, het oudste puzzel- blad van Enropa en waarschijn lijk van de hele wereld, werd vroeger veel reclame voor eigen huis gemaakt. Een paar van die eerste vraag: wie maken al die puzzels? Hoofdredacteur Mudde: „Twintig free-lancers die geen be roeps-puzzelmakers zijn. Ze krij gen er natuurlijk geld voor. maar volgens mij zijn het allemaal mensen die het maken van puz zels zien als een hobby. Er zijn er zeker bij die door zouden gaan als ze er niets voor kregen. Het kan nog een hele tijd duren voor ie er komt. als ie er ooit komt. maar het is een idee. Van de bejaarde Spaanse ingenieur ouderwetse plaatjes en teksten staan in het jubileumnummer afgedrukt. Dit van een man en vrouw die geen tijd meer voor elkaar hebben, is er een van. en uitvinder Alejandro Goicoe- chea Omar (86), die op een confe rentie van twintig landen in Tan ger voorstelde om een dam in de Straat van Gibraltar te leggen. Over zo'n dam zou je in de toe komst gewoon per auto, bus of misschien zelfs per fiets of wan delend van Europa naar Noord- Afrika kunnen oversteken. Bo vendien meent de oude Span jaard, dat uit het hoogteverschil van één meter tussen de Atlanti sche Oceaan en de Middellandse Zee zoveel energie zou kunen worden gewonnen, dat Spaixje en Marokko samen er makkelijk mee rond zouden kunnen komen. Een leuk plan, maar niet nieuw: al langer dan een eeuw worden er ideeën opgeworpen om een ver binding tussen Europa en Noord- Afrika te fabriceren. De dam van de oude heer Omar is veel te ingewikkeld, zeggen sommigen al meteen. De Straat is op de smal ste plaats maar vijftien kilome ter. maar wel weer vijfhonderd meter diep: zet daar maar es iets stevig neer Hier en daar is de diepte minder dan 350 meter, maar op die plekken zal de dam weer 28 kilometer lang moeten worden. En natuurlijk is het grootste probleem het geld. Zoals de zaken nu staan zal er toch minstens vijf miljard gulden no dig zijn en wie wil dat voor een nieuwe „Damstraat" betalen? Ongeveer de helft van de wereld bevolking zo'n twee miljard mensen woont in streken waar aardbevingen (kunnen) voorko men. Alleen al in deze eeuw stier ven er 1.6 miljoen mensen door aardbevingen, en niet eens alle maal ver van ons bed: 120.000 slachtoffers vielen in Europa. Die getallen lezen we in „Eurofo rum". voorlichtingsblad van de Europese Gemeenschap, dat er Haastig aan toevoegt, dat het na tuurlijk niet ln alle EG-landen gevaarlijk is. althans niet wat de aardbevingen betreft. Landen als Frankrijk, Italië en Duitsland hebben er wel mee te maken. Als ze daar huizen bouwen, moeten ze dan ook aan bepaalde voor schriften voldoen met het oog op de veiligheid. Maar er kan blijk baar nog veiliger gebouwd wor den. Na de aardbeving van 1976 in het Italiaanse Friuli stak een groep mensen „op Gemeen schapsniveau" (zo staat het in Euroforum, en hoe hoog dat ni veau is wordt er niet bij verteld, maar het waren wel allemaal des kundigen) de koppen bij elkaar om te bestuderen of er nog veili ger gebouwd zou kunnen worden en hoe dan welk. Binnenkort voor zover je in dit soort organi saties van binnenkort kunt spre ken mogen we die nieuwe voor schriften voor de bedreigde ge bieden verwachten, want de Eu ropese Commissie is nu bezig de ideeën van de deskundigen om te werken tot een voorstel

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5