p DA wil na Rijnmond liet meer provincies Waarom kiezen veel mensen Hervormd Nederland? Geen stap verder met die redelijkheid deTijd raws SER verdeeld over aanpak uitkeringen sen woningbouw op fgrond in Rotterdam ndere grote partijen volgen Wiegel ewapende mannen overvallen ree geldtransporten Gelderland niet gelukkig met woningbeleid Ede UIT DE WEEKBLADEN ladslid erdacht van teunfraude weekblad 'Cursus nodig voor academisch gevormde moeders'" deze week: De Nieuwe Linie Met Van Agt In China Verder: BON «oor Overal te koop: 13,- inFRDAG 6 NOVEMBER 19B0 BINNENLAND TROUW/KWARTET PRS 13 - H 15 i onze parlementsredactie m HAAG Het CDA is in de Tweede Kamer praktisch alleen komen te staan met de Jattingen dat er na Rijnmond geen nieuwe provincies bij mogen komen. Een meerderheid dA, D'66 en VVD) is het eens met minister Wiegel van binnenlandse zaken, dat de Cinciale schaalverkleining geleidelijk moet worden voortgezet. Dit bleek gisteren in het at over de provinciale herindeling. .jjnmond zou Twente aan de t moeten komen als nieuwe pro- en in een verder kabinet ver let het gebied rondom Eindhoven. |ster Wiegel zei. dat het kabinet jddels akkoord is gegaan met het jrlopig voorstel om Zuid-Hol- k te splitsen. Hij zal alles op alles £en, beloofde hij, om het wetsvoor- |no| deze kabinetsperiode bij de iner in te dienen Met het oog heelt hij het Zuidhollandse lestuur gevraagd snel ad- f uit te brengen ■pathiek I minister bleek sympathiek te tegenover het voorstel van het ^-kamerlid Verbrugh om in de pg^ving van de twee nieuwe pro- >s de naam „Holland" te hand- i. Vanuit het CDA is al geopperd l-Zuid-Holland te noemen en het noordelijk deel Midden-Hol land. Wiegel zei. dat hierover overleg met de provincie zal worden ge- pleegd. Over de instelling van een nieuwe provincie Twente en de toekomstige ontwikkeling van de agglomeratie Eindhoven zal de minister de komen de tijd gesprekken voeren met de betrokken besturen. Het probleem bij Twente is de indeling van het overige deel van Overijssel, dat te klein zou zijn voor een volwaardige provincie. Volgens het CDA-kamerlid Hennekam wegen de voordelen van een provincie Twente niet op tegen de nadelen daarvan voor de rest van Overijssel. Angst De achtergrond van het verzet van het CDA tegen voortgaande provinci ale schaalverkleining is de angst voor opsplitsing van Noord-Brabant, van ouds een KVP-bolwerk. Het verzet leidde er eerder toe. dat minister Wie gel zijn zeventien provinciën-plan niet door het kabinet kreeg, dat door het CDA wordt gedomineerd. Na deze nederlaag stuurde hij de Kamer een vraagpuntennota (de Kamer moest het maar zeggen). In het debat over deze nota. dat giste ren werd besloten, bleek de Kamer niet eenstemmig, al was een meerder heid het met minister Wiegel eens over een geleidelijk en lase-gewijze aanpak van de herindeling. De minis ter maakte duidelijk, dat het ook een kwestie van centen is. Hij zei, dat toen hij als minister aan trad er een plan lag voor 24 provincies maar dat hiervoor geen geld was uit getrokken in de meerjarenramingen. „En Je kunt een visie niet realiseren als er geen geld voor is uitgetrokken." voegde hij eraan toe. Er is nu wel geld uitgetrokken voor de instelling van de provincies Rijnmond en Twente. Eindplaatje. n rechercheur onderzoekt de auto die bij de overval in Utrecht rd gebruikt. De PvdA verschilde in zoverre nog met minister Wiegel, dat zij vindt dat de regering nu al moet zeggen hoe de toekomstige provinciale indeling eruit moet zien. De bewindsman voel de niets voor „een eindplaatje". Hij staat, naar hij zei, een praktische aanpak voor die er op neerkomt dat daar nieuwe provincies worden inge steld waar de behoefte groot blijkt. De regering wil aansluiten bij de ge groeide praktijk. Opmerkelijk krachtig keerde de be windsman zich tegen verdergaande gewestvorming. Binnenkort zal hij een wetsvoorstel indienen om de plannende, coördinerende en sturen de taken die gewesten vervullen over te hevelen naar de provincie, die in zijn visie een sterkere bestuurslaag moet vormen. Waarom kiezen steeds meer mensen het weekblad Her vormd Nederland? Omdat informatie noodzakelijk is en verhalen over interessante mensen en gebeurtenissen on derhoudend zijn. Maar vooral, omdat Hervormd Neder land meer biedt: Achtergronden en diepere oorzaken van gebeurtenissen worden blootgelegd, drijfveren van men sen en groepen opgespoord, vanzelfsprekendheden doorge prikt, zin en onzin van onze maatschappelijke orde door dacht, het politieke bedrijf tegen het licht gehouden. Hervormd Nederland stelt je niet alleen op de hoogte, maar brengt je ook verder. HN is geen toeschouwer, maar deelnemer. In de strijd tegen de kernwapens, de uitbuiting van de machtelozen, de roofbouw op de natuur en de eco nomische wanorde. Daarom kiezen veel mensen Hervormd Nederland. Daar komt bij, dat HN ook nog het laagst geprijsde opinieweek blad van Nederland is 36,50 per half jaar). Een belangrijk voordeel nu velen hun bestedingspatroon moeten herzien. Probeer HN ook eens. Neem een proefabonnement van twee maanden voor slechts zes gulden. Lees deze week in Hervormd Nederland: Schuilen voor de kernoorlog: Mensen willen niet naar de kelder/ Beursplein 5. het heilige der heiligen Ernesto Cardenal: Er is verschil tussen het zwaard van Goliath en de slinger van David Heieen Hildering: Saaie gedichten voor huisvrouwen Gerard de Haas: Decentralisatie als politieke filosofie kan naar het museum Mient Jan Faber (IKV): PvdA probeert in veiligheidsbeleid van twee walletjes te eten Interview met Jan Kassies: 'Cultuurpolitiek moeten tegenwicht bieden tegen consumentisme' Hoe de kerk tot verachting van de vrouw kwam Gerhard Roth en de vervreem ding. En: D'66 kiest de lijmpot Wereldplan van de arbeid. O Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 6,- O Ik weet al voldoende van HN. Ik abonneer me 36.50 per half jaar Naam Adres Code/plaats Bon sturen naar Antwoordnr. 1776. 2500 XJ Den Haag (in open envelop, geen postzegel). Of bel: 070-512111. Overal in de losse verkoop 1 Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Werkgevers en vakbeweging in de Sociaal- Economische Raad (SER) denken sterk verdeeld over de 820 miljoen gulden die het kabint komend jaar aanvullend wil bezuinigen in de sociale sector. De vakbeweging is tegen de voorgestelde beperkingen in het recht op sociale uitkeringen, terwijl de werkgevers ermee kunnen instemmen. Eensgezind heid is er alleen in de afwijzing van het kabinetsplan om de teruggaaf van AOW-premie voor de gehuwde vrouw af te schaffen. Een SER-commissie legt op het ogen blik de laatste hand aan een ontwerp advies. dat in de SER-vergadering van 21 november zal worden behan deld. De 820 miljoen bezuinigingen maken onderdeel uit van het finan ciële kabinetsbeleid voor 1981. Een aantal van de voorgestelde bezuini gingen zou op 1 januari al moeten ingaan. Eind augustus had het kabi net. voortuitlopende op de miljoenen nota. de plannen al ter advies aan de SER voorgelegd. Nu de SER verdeeld zal adviseren, zal het kabinet zelf moeten beslissen. In het Kamerdebat van oktober over het kabinetsbeleid voor 1981 hebben de partijen zich niet duidelijk uitgela ten over de bezuinigingen, omdat men het SER-advies wilde afwach ten. Toch zal het kabinet, als het zijn plannen doorzet, niet bang hoeven zijn voor veel tegenwerking uit de Kamer. Van de regeringspartijen kwam in het oktoberdebat de WD met voorstellen voor nog veel verdere bezuinigingen in de sociale sector, terwijl het CDA in een later aangeno men motie vroeg om maatregelen die verhoging van sociale premies kun nen voorkomen, hetgeen dus ook neerkomt op meer bezuinigingen. Gehuwde vrouw De Kamer deed in oktober wel uit spraak over de kwestie van de terug gaaf van AOW-premie voor de gehuw de vrouw. Net als de SER spraken alle grote partijen zich, via een motie, ervoor uit dat die teruggaaf pas wordt afgeschaft wanneer tegelijk de gehuwde vrouw een zelfstandig recht op AOW-uitkering krijgt. Bij een echtpaar is thans uitsluitend het 65 jaar worden van de man grond om AOW te krijgen. Het zelfstandige recht van de gehuwde vrouw op soci ale uitkeringen als de AOW. zal, van wege een EG-afspraak, uiterlijk in 1984 een feit moeten zijn. Het kabinet ging in het oktoberdebat nog niet verder dan te beloven dat geprobeerd zal worden de afschaffing van terug gaaf en de invoering van een zelfstan dig recht met zo weinig mogelijk tijdsverschil door te voeren. De verdeeldheid in de SER betreft onder meer de verlaging van de mini mum Jeugdlonen. De vakbeweging is tegen, de werkgevers verwachten er voordeel van voor de kans op werk van jongeren. Verdeeldheid is er ook over het plan om een werkloze pas in aanmerking te laten komen voor WW na 130 dagen (thans 65) gewerkt te hebben, en het plan om schoolverla ters in de regel de eerste zes maanden van werkloosheid geen uitkering te geven. Ook over strengere toepassing van de norm voor „passende arbeid" voor werkzoekenden hebben vakbe weging en werkgevers elk eigen ideeën. Ter bestrijding van misbruik van sociale voorzieningen bepleiten de werkgevers een aparte opsporings dienst, net als voor de belastingfrau de. De vakbeweging wil straffen voor ondernemers die mensen in dienst hebben van wie ze weten dat ze een uitkering hebben, en dus zwart werken. ARNHEM (ANP) De provincie Gel derland is niet gelukkig met de, door de gemeente Ede getroffen, maatre gelen, om de stagnerende verkoop van particuliere woningen te bevor deren. Die maatregelen komen hoofd zakelijk neer op een „tijdelijke" op heffing van de voorwaarden, die gol den bij de verkoop van woningen. Ook niet-Edenaren kunnen zodoende in aanmerking komen voor een koop woning in deze gemeente. Gedeputeerde staten van Gelderland vrezen nu een „nadelig effect voor het huisvestingsbeleid op de gehele Velu- f (ANP) In de provincie ttfta gisteren twee geldtrans- door gewapende mannen Jen. In de ochtenduren werd e Huydencoperweg in Zeist een [auto op weg naar een filiaal van nbank klemgereden, waar- p de achterruit werd geschoten, togels drongen echter niet de 9 binnen De twee inzittende wer- [gedwongen uit te stappen De allers namen een geldtas uit de a en vluchtten. Kort na drie uur In de middag werd op de Churchill-laan in Utrecht een geldtransportauto overvallen, die voor een kantoor van de Amro-bank stond. Bij deze overval is niet gescho ten; de buit bedraagt vermoedelijk enkele duizenden gulden. De daders van belde overvallen zijn ontkomen. De politie legt vooralsnog geen ver band tussen de overval in Zeist en die in Utrecht. door Bert de Jong I een onzer verslaggevers ITERDAM Het Rotterdamse gemeentebestuur heeft toten af te zien van de bouw van tweehonderd woningwet- lingen in de zogenoemde Sint Franciscus Breehoek. Een leizoek van de dienst centraal milieubeheer Rijnmond ft uitgewezen dat de grond ter plaatse sterk verontreinigd Bet gebied was van 1953 tot 1964 in gebruik als vuilstort- ats van de Rotterdamse reinigingsdienst ROTEB en van de centrale dienst dat de afdeklaag van de vuil- f hoge concentraties koper, lood. f. cadmium en olie bevat. De ver- Is ernstiger dan men F aanleiding van eerder genomen Btere van grondwater had ver- pt. De oorzaak is dat men voor Afdekken van de laag vuilnis slak- sintels en as afkomstig van de ovens heeft gebruikt. ««houder van der pou Groenten n) gisteren bekend ge- der Pols. De belt zal voorlopig zorg vuldig voor het publiek worden afge sloten. De ringvaart, die het gebied omgeeft, zal zo snel mogelijk op open water worden aangesloten om een regelmatige afvoer van het verontrei nigde oppervlaktewater te bewerk stelligen. s de wethouder ls woningbouw ogelijk maar dan zouden de Ingen van speciaal geconser- beton moeten worden ge- De prijs per woning wordt hoog dat een bouwplan poli- ilbaar zou zijn, aldus Van NCHEM (ANP) - De politie ln achem heeft vorige week een raadslid aangehouden op ver ging van steunfraude. Hij zou als poze bijverdiensten niet hebben Ageven en de sociale dienst voor pveer 85.000 gulden hebben bena- F Na twee dagen hechtenis ls het weer vrijgelaten. --ian heeft inmiddels op verzoek Lu cPA-Iractiegenoten beslo- Jrijn politieke werk op te schorten pet onderzoek ls afgesloten CDA- peieider F Terwijn in Doetin- de zaak „erg" voor het flsüd zelf, maar ook voor het CDA n net algemeen voor het aanzien It P°lltiek. Voor onze fractie echter, dat iemand onschuldig ^a.ng hij niet is veroordeeld, aldus B en W hebben volkstuinders afgera den groenten en vruchten van de aan grenzende tuinen te eten. Omdat ln veel gevallen niet duidelijk ls in hoe verre de waarden die men hanteert verband houden met de volksgezond heid heeft de gemeente opdracht ge geven tot een onderzoek naar de ma te waarin de gevonden hoeveelheden zware metalen worden opgenomen door planten. Omwonenden hebben de afgelopen Jaren regelmatig van de vruchtbomen, bessen- en bramen struiken gegeten die overvloedig op de belt groeien. De wethouder sluit niet uit dat deze mensen ln de toe komst een medisch onderzoek zullen moeten ondergaan. De werkgroep bodemverontreiniging die kort na het Lekkerkerkschandaal werd opgericht om de meldingen van illegale stortingen ln Rotterdam te onderzoeken, moet bekijken wat de gemeente nog met de Sint Franciscus Breehoek kan doen. Vermoedelijk zal het land mettertijd een „licht recrea tieve" bestemming krijgen. Afgraven wordt zinloos en ondoenlijk geacht. Er ligt zo'n 350.000 ton stadsafval. Volgens Van der Pols heeft de maat schappij nog steeds geen afdoend antwoord op de verwerking van het afval dat zij produceert. Momenteel worden de slakken uit de verbran dingsovens gebruikt als ondergrond voor wegverhardingen en de verho ging van parkeerplaatsen en recrea tiegebieden. De vraag wat we met de restanten van ons huisvuil aanmoe ten. wordt steeds nijpender, aldus de wethouder. De congressen van D*66 wa ren vermaard ln het verleden. Zij bruisten van democratie. Dat wil zeggen, dat het er heerlijk chaotisch toeging en veel en enthousiast werd ge stemd. Als de kruitdamp was opgetrokken en de sigaretten rook uit de zaal geventileerd, bleek er toch wel iets redelijks uit zijn gekomen. Waar ls de tijd gebleven? Het is waar, nóg ls het zo. dat ieder lid naar het congres kan komen om daar voor het vaderland weg zijn stem uit te bren gen. Maar het beleid wordt stevig voorgekookt door deskundige werk groepen, meldt de Haagse Post. Het hoofdbestuur zorgt er vervolgens voor dat het congres niet fundamen teel afwijkt van de gelanceerde Ideeën. Men heeft de zaak dus stevig ln de klauwen. Vandaar ook, dat er een motie werd aangenomen, waarin „nee" en ,Ja" tegen het bezit en ge bruik van kernwapens wordt gezegd. Een dergelijke motie ls altijd een mooi onderwerp voor de weekbladen, die deze keer een wat verbleekte ac tuele inhoud hebben, omdat ze het wereldnieuws, de verkiezing van Rea gan tot president van de Verenigde Staten, bijna of helemaal moesten missen. Volgende week kunnen de weekblad-collega's het inhalen. Geen keus Over het congres van D'66 dan gromt HP's Hofland tevreden na. Hij vindt de eis van afwijzing van kernwapens redelijk, maar de erkenning, dat ze een functie vervullen in het machtse venwicht en ln de onderhandelingen is volgens hem eveneens redelijk. Zo kom Je geen stap verder met al die redelijkheid. Hervormd Nederland toomt dan ook: „Het congres heeft door niet te kiezen tussen een oud en onvruchtbaar gebleken beleid en een nieuwe gedurfder aanpak de beslis sing voor zich uitgeschoven met alle kans dat het straks het nakijken krijgt. De redelijke Hofland constateert nog, dat de D'66 van tegenwoordig aan de ADVERTENTIE kerk geen boodschap heeft en haalt vervolgens uit naar de meest ortho dox-conservatieven onder wie „de grootste nucleaire bloeddorst wordt aangetroffen". Het kan wel zijn. Maar je kunt niet negeren, dat ln de wereld van ortho doxen of hoe dan ook aangeduid er concreter over de kernbewapening wordt nagedacht. Pax Christi heeft een advies uitgebracht aan de bis schoppen met duidelijke voorstellen, die het gevoel van machteloosheid kunnen doorbreken. De hervormde synode komt binnenkort met een der gelijke uitspraak. Hervormd Neder land concludeert: „Gehoopt en ver wacht mag worden, dat de Neder landse kerken deze lijn zullen door trekken. Wij ontdekken daarin meer werkelijkheidszin dan in veel in on wrikbaarheden vastgelopen anders- soortig denken, dat zich realistisch waant." De „redelijkheid" van D'66 brengt je geen stap verder. Pax Christi deed wel een stap, maakt Gerard Klaasen in De Nieuwe Linie duidelijk. En het kan een grote stap betekenen voor de. Nederlandse bisschoppen. Verdeeldheid D'66 tobt niet alleen met de kernbe wapening. Mient Jan Faber van het IKV legt in Hervormd Nederland uit,' dat de PvdA van twee walletjes eet., De partij is lang niet door de bocht en de afstand tussen de PvdA (wel een paar atoomtaken) en het IKV is erg groot. Met D'66, die een partij onder de partijen is geworden, is niets bijzon ders aan de hand, betoogt Rob Ver maas in De Tijd. De PvdA is verdeeld (volgens Faber zijn zo'n 5.000 amen dementen. die in de lijn van het IKV liggen, op het verkiezingsprogramma ingediend) evenals het CDA, dat het probleem voor zich uit schuift. Alleen de WD is de enige grote partij, waar de kernbewapening niet tot emoties en/of verdeeldheid leidt. Daar heeft men kennelijk vrede met een derge lijk verdedigingssysteem. Volgens Hofland ls dat niet goed. Hij vraagt zich af, waarom de afkeer van de arsenalen kernwapens alleen bij links ls te vinden en waarom het omzetten van die afkeer ln praktische politiek een progressief monopolie is. Reclame Geen Amerikaanse presidentsverkie zing en ook geen D'66 en kernbewape ning in Vrij Nederland. Wél in dit weekblad een volledige pagina om het commerciële succes van Koot en Bie te vergroten. De bescheurkalen der wordt in reclameteksten als „het IJzersterke duo Jacobse en Van Es" aanbevolen. De rest van de pagina wordt vervuld met voorpublikatie van een aantal kalenderblaadjes. Nou Ja, waarom zou dit weekblad ook niet. Voor de radio hoor Je deze week elke dag het paar met de „dikwijls smakelijke teksten" als de omroepen de nieuwe LP van de cabaretiers er gratis inrammen. Je zou het de redactie kunnen verge ven. Maar het is ook totaal misge gaan met de bijlage. Deze is gewijd aan de armoe en ellende ln de Sahel- landen. Meer nog dan welke indringn- de tekst vertellen de foto's, door Wil lem Diepraam gemaakt, over honger en dood. Een expositie van schrijnen de taferelen, waartussen uitbundig en kleurrijk de aanbevelingen zijn gehangen van dure auto's, drankjes en sigaretten. De bijlage bestaat bij de gratie van deze advertenties. De commercie leidt in ieder geval tot stijlloosheid in dit progressieve week blad, om het vriendelijk te zeggen. De zwoeger Rudi van Meurs schrijft ook over de commercie en doet uit de doeken hoe Ballast-Nedam via Carter een entree kreeg bij de sjah. maar niet een belangrijke baggerorder bin nensleepte. Interessant. Maar Rudi moet ook eens aan de inwendige zen ding beginnen. Jeroen brouwers schrijft in Vrij Ne derland, dat de op sterven na dood geweest zijnde Vlaamse literatuur eindelijk uit haar doomroosjesslaap is ontwaakt De prins is Walter van de Broek, die het boek „Brief aan Bou- dewijn" schreef. Het is, zegt Jeroen Brouwers, het beste en het ontroe rendste, het wat literaire vormgeving betreft interessantste en wat „bood schap" betreft aangrijpendste boek van een Nederlandstalige Belg dat in een tijdspanne van tien a vijftien Jaar is verschenen. Het kapitaal Den Haag praat weer over de abor tus. Het jodendom heeft er al eeu wen regels voor. Wat zijn dan wel die regels en hoe worden zij in Israel nageleefd? Daarover het Keizersgracht 117 Amsterdam - Neem ccn abonnement ad 28,10 per kwartaal of 103,- per jaar. Brieven portvrij: Antwoordnummer 7050, 1000 RA Amsterdam of tel. (020) 235584 of 237763. Losse nrs. 2,30. Van onze redactie onderwijs AMSTERDAM Vrouwen met een academische opleiding die tijdelijk hun beroep niet kunnen uitoefenen, moeten door middel van drempelcur sussen in staat worden gesteld om weer aan het arbeidsproces deel te nemen. Deze cursussen moeten gege ven worden in het kader van het post academisch onderwijs. Dit is een van de conclusie van een onderzoek, dat is gehouden door de rijksuniversiteit in Groningen onder auspiciën van de Nederlandse Vereni ging van Vrouwen met Academische Opleiding. Veel vrouwen met een universitaire opleiding, blijkt uit het onderzoek, stoppen tijdelijk met hun baan als ze kinderen krijgen of ze gaan parttime werken. De beroepsuitoefening wordt hierdoor sterk beïnvloed. Bij de opzet van de post academische opleidingen moet met de positie van vrouwen met gezinsverantwoordelijkheid rekening worden gehouden, aldus het rapport. ADVERTENTIE wan Politieke gevangenen in Suriname "Als je kunt bewijzen dat je niks gedaan hebt, word je vrijgesproken' De kleine stap van Pax Christi Boy Trip: "Eenzijdig signaal is internationaal verantwoord' Afkeer van psychiatrie rechts Van iedere 100 gulden voor gezondheids zorg nog geen kwartje voor psychotherapie Boekje open over Philips in Portugal Inacia Lopes: "Vrouwen kunnen het minst gekwalificeerde werk doen" Kerk contra Sandinisten Episcopaat van Nicaragua rechtsaf Albert Helman Reisverslag na kwart eeuw in druk losse nummers f2,60 Het bericht in Trouw over de korte bezetting van het ..heilige der heili gen in onze dagen' of wel Beursplein 5 is voor Leen van der Sar van de katholieke universiteit van Nijmegen aanleiding tot een beschouwing in Hervormd Nederland. Die bezetters hebben de stoelen en tafels van de geldwisselaars omgekeerd zoals Je zus ooit deed in de tempel. Er bestaat een belangrijke verbinding tussen de ze bezetting en de actie tegen de kerncentrale bij Dodewaard. De be zetting van de beurs ging verder. Van der Sar stelt: „Als ik het goed zie zijn de bezetters van de Beurs de voorbo den van de derde en beslissende op stand: die tegen het kapitaal." De eerste opstand in '68 was tegen de gevestigde instituties en haar onde mocratisch bestuur. De tweede op stand, gericht tegen de technocratie (milieudefensie, antikemwapens en antikemenergie) is druk gaande. De derde opstand is inmiddels begon nen. Maar de „roversholen" van het kapitaal zijn goed beveiligd. Kloof Elseviers Magaxine, kennelijk ln de produktie vertraagd door de Ameri kaanse verkiezingen, bereikte mijn bureau gisteren niet. Wel zond het weekblad een persbericht vooruit, waaruit blijkt dat een ruime meerder heid van de Nederlandse katholieken (85 procent) het oneens is met de bisschoppen, dat geen kunstmatige voorbehoedmiddelen mogen worden gebruikt. Verder wijst 81 procent de uitspraak van de paus af, dat geschei den katholieken die niet met elkaar getrouwd zijn en met elkaar naar bed gaan niet de heilige communie mo gen ontvangen. Een Elsevier-Nipo-en- quéte heeft deze grote afstand tussen de bisschoppen en de gelovigen in Nederland in cijfers duidelijk ge maakt. De uitspraken van de bisschoppen vinden weinig of helemaal geen weer- klahk onder de jongeren en ln de leeftijdsgroep van 30-49 jaar. Een per centage van drie tot vier was het met de bisschoppensynode eens. De kloof dreigt breder te worden. voor een schoolreisje zonder resultaten. 'Is het niet allang prachtig dat de premier van Nederland met een der groten van de wereld aan tafel mag zitten?' Frénk van der Lindens verslag van het gezeul, de beprekingen, de vermoeidheid. En de incidentele openhartigheid van ambtenaren: 'Eigenlijk hebben de Chinezen ons belazerd.' 'Voor jou tien anderen'; verplicht zwijgen over gevaarlijk werk Pax Christi: nóóit leren leven met de bom H. J. Neuman over ontwapening: wat is een aanvaardbaar resultaat? Bolivia: de angst regeert maar het verzet is ongebroken Kafka in Rotterdam: Hans Keiler over zijn ontslag bij de Kunststichting Literaire club voor kankerpit: het Céline- genootschap Pop: het geheim van Supertramp TR-45 proefabonnement weken de Tijd voor 7% gulden Naam Adres Plaats Tel Zonder postzegel zenden aan de Tijd Antwoordnummer 6, 1000 PA Amsterdam Betaling na ontvangst acceptgiro Abonnementen (dag en nacht, ook in het weekend): 020-462062

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15