Van der Luit KORTING 'Gifwijk' blijft in de aanval Leidschendam praat opnieuw over bouwlocatie! Landelijk bestuur gaat CDA Naaldwijk opheffen K.v.K. Den Haag wil parkeerschap 10% 20% 30% JlH i Ifl rLifi tl Vastgelopen Laakmolen wordt gerestaureerd KORT NIEUWS Begrafenissen - Crematies Transporten Om problemen op te lossen KORT TOONKAMER- MODELLEN KLASSE-MEUBEL EN Na overleg met ministers en provincie Ihfw "**jm Na mislukte bemiddelingspoging Eigen fractie laat wethouder vallen WOENSDAG 5 NOVEMBER 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET Reigersbergen DEN HAAG Het voormalige land goed Reigersbergen, gelegen tuss Benoordenhoutseweg. Bezuiden houtseweg, Marlot en Huis den Boi zal door de gemeente meer worded ontsloten. Er is een ontsluitingsplaj opgesteld, dat voorziet in uitbreidi van wandelmogelijkheden vanut Marlot, Mariahoeve en het Haagj Bos en de realisering van een fietsvefl binding tussen de Bezuiden- en Benoordenhoutseweg, aansluiten^ op de geplande fietsroute via Amonsvlakte naar Meijendal Het ligt in de bedoeling het agrai sche en landelijke karakter van Rei gersbergen te waarborgen voor i toekomst en de voorgestelde voorelej ningen zo eenvoudig mogelijk te r ken. waardoor de rust in het gebied niet door een massaal bezoek word verstoord. Het bosgedeelte zal even eens worden opengesteld. Men hier het karakter van de voormaligij buitenplaats handhaven. In dit i bied zullen b.v. enkele bouwkundig^ restanten van de vroegere buit< plaats worden opgeknapt Vredebest DEN HAAG Ondanks het feit da| al besloten is het Hofje van Vredebesl bij het Westeinde te slopen, hebben B en W van Den Haag een bedrag v achtduizend gulden toegezegd voo^t een bouwtechnisch onderzoek het (reeds jaren door krakers bewoonlp de) hofje. B en W hadden aanvanke IV lijk het verzoek om de bijdrage van de stichting Werkwinkel Korfpnbcskp, afgewezen, maar besloot het door Werkwinkel ingediende bezwaar !r' schrift te honoreren. Daarbij liet he'.iho college zich leiden door de wens da: de voorbereiding van plannen voorin het betrokken stadsvernieuwlngsge bied niet wordt opgehouden door dt vraag of het hofje, bouwtechnisci !t gezien, kan worden gehandhaafd, ui ADVERTENTIE In het rouwcentrum is gelegenheid tot opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid Willem de Zwijgerlaan I79 Postbus 432. 2300 AK Leiden. Telefoon 071 -142644* Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De gemeente Den Haag en het bedrijfsleven zouden een „parkeerschap" moeten oprichten, teneinde samen de parkeerproblemen in de binnenstad op te lossen. Op koopavonden en op zaterdag zou ook gebruik moeten kunnen worden gemaakt van parkeerplaatsen op eigen terrein (met inbegrip van de rijksoverheid). Dit zijn enkele conclusies uit een rap port over de verkeersproblematiek in Den Haag, dat in opdracht van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken door enkele onderzoeksbureaus is gemaakt. De uitgangspunten voor het onderzoek waren dat de binnen stad leefbaar maar ook bereikbaar moet zijn. Volgens de K.v.K. wordt door Den Haag het economisch belang nog wel eens uit het oog verloren als er over verkeersproblematiek wordt gepraat. Het streven van de overheid en van vele maatschappelijke groeperingen het autoverkeer terug te dringen, wordt door de Kamer aanvaard. Maar zij geeft zichzelf wel het recht de vraag te stellen of bij het terugdrin- 'gen bepaalde maatregelen niet kun nen worden vervangen door andere die minder nadelig zijn voor het be drijfsleven. Het onderzoek toont aan dat in de Haagse binnenstad een zeer groot parkeertekort bestaat; in 1980 6.700 parkeerplaatsen op werkdagen en 4 700 op zaterdagen. Daardoor zou vooral de autorijdende vrouwelijke consument worden afgestoten, o.a .richting Bogaard en Leidsenhage Uitbreiding van de parkeervoorzie ningen beter gespreid en met een geautomatiseerd bewegwijzerings systeem is volgens het onderzoek de enige oplossing. Aanbevolen wordt alle parkeervoorzieningen (in clusief die op eigen terrein) in één hand te leggen Dwarsweg Indien door de gemeente Den Haag wordt besloten tot afsluiting van de Grote Marktstraat is een dwarsweg door Centrum-West en Centrum-Zuid volgens het rapport absoluut noodza kelijk. Mocht besloten worden tot de aanleg van een dwarsweg dan zouden tegelijkertijd rechtstreeks aan de weg gekoppelde parkeervoorzienin gen moeten worden gepland. LUXEMBURG (ANP) Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) gaat niet naar Madrid voor de ope ning van de Europese veiligheidscon ferentie. Ook de bewindslieden van Engeland, Frankrijk en Luxemburg blijven weg. De minister verklaarde gisteren na afloop van het Eruopees politiek overleg in Luxemburg dat er tacti: verschillen van mening bestaan over de conferentie. Van de Klaauw wilde daar niet nader op ingaan Volgens zegslieden in Luxemburg willen de vier ministers niet bij het begin van de discussies al door hun aanwezig heid een stempel drukken op het ver dere verloop In haar vergadering van 22 oktober, waarin de Kamer zich unaniem ach ter het rapport opstelde, legden de leden er nog eens de nadruk op dat de kelders van de kantoren van de Rijksoverheid in de binnenstad op zaterdagen en koopavonden voor het publiek moeten worden opengesteld. Wat dat betreft is de K.V.K. op haar wenken bediend. Wethouder Nyqvist van verkeer en vervoer heeft afgelo pen zaterdag de parkeergarage onder het ministerie van binnenlandse za ken aan de Schedelsdóekshaven ook voor het winkelend publiek openge steld. Alleen op zaterdag en donder dagavond dus. MUZIEK Het fluit-pianoduo Froukje Wiebenga en Ben Hurrel- brinck treden vanavond op in de Ka pelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest in Leiden. Aanvang: 20.15 uur. Toegang: 4,50 en 4,- FILM In het wijkcentrum Ster voorde aan de Van Mooklaan in Rijs wijk ia vanmiddag de kinderfilm „Tien jongens op een eiland" te zien Aanvang 14 uur Toegang: ƒ2,50. CONCERT In de Haagse Kunst kring aan de Denneweg 64 tn Den Haag speelt vanavond het Mondriaan Kwartet, bestaande uit J. E. van Reg- teren Altena. L. Bos, P. H. Keuning en E. van Regteren Altena. Aanvang: 20.15 uur. BIJEENKOMST „Spiritisme en reïncarnatie" is het thema van de bijeenkomst morgen in het centrum Schaapweg in Den Haag. Aanvang: 20 uur en toegang twee gulden. OPERA De première van U Tro- vatore' van de Nederlandse Opera stichting vindt donderdag plaats In het Circusgebouw in Scheveningen Aanvang: 20 uur. PAUZEBIJEENKOM8T - De journalist Ad Langebent zal met de organist Gerard Akkerhuis morgen de pauzebijeenkomst in de Klooster kerk aan de Lange Voorhout in Den Haag verzorgen. Aanvang: 12.55. De bijeenkomst duurt tot 13.10 uur. VROUWEN De vereniging Vrou wenbelangen Den Haag organiseert morgen in het Haags Vrouwenraad huis aan het Sweelinckplein 79 in Den Haag een koffiemaaltijd van 12.30-14 uur. Gesproken zal worden door drs. C de Leve, wethouder van stadsontwikkeling. Openbare Wer ken en volkshuisvesting van Rijs wijk Toegang is vijf gulden Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Betreft gerenommeerde merken, zoals Coja, Leolux, Castle Furni ture, Topform, Hiilsu, Sapporiti, Fristho enz. Dus stuk voor stuk Herkenbaar aan de kaart KOOP MIJ ZOALS IK BEN. Levering direct, en a contant. Wie 't eerst beslist, is zeker van z'n voordeel! Van stam tot meubelen voor meubelen naar de Stam DEN HAAG, GROTE MARKT 16, TEL. (070) 46 95 40 ZOETERMHER. DF.I.FTSF.WALLEN 23,TEL.(079) 163516 Hagenaars vinden gemeentebestuur te laks Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Nir de eerste resultaten van een bodemonder zoek bekend zijn, zegt het gemeentebestuur van Den Haag dat „het wel mee lijkt te vallen" met de grondverontreiniging die is aangetroffen bij het gemeentelijk industrieterrein en het complex van de voormalige rubberfabriek Vredestein. Bewoners van de wijk onder de rook van het gemeentelijk industrieter rein, dat midden in de stad ligt, vin den dat de gemeenten voorbarige conclusies trekt en blijven een uitge breider medisch onderzoek eisen dan het stadsbestuur wil. Op een informa tieavond over de gifvondsten waar enkele wethouders, ambtenaren, buurtbewoners en actievoerders uit de Regentessenbuurt aanwezig wa ren, ging het er gisteravond opnieuw heet aan toe. Ruim een maand geleden werden er verschillende gifsoorten gevonden in een stuk grond van het gemeentelijk industrieterrein dat bestemd is voor de aanleg van een wijk-park. Boven dien bleek een aangrenzend speelter rein te zijn verontreinigd. De speel plaats zal worden afgegraven, zo heeft de gemeente inmiddels beslo ten. Het gaat niet alleen om grond- verontreiniging. Op het industrieter rein staan afvalverbrandingsovens, die, zo is aangetoond, meer zoutzuur en stof uit de schoorstenen stoten dan volgens de wet op de luchtvervui ling is toegestaan. De wethouders Blankesteijn en Ny qvist hebben gisteren gezegd dat de gemeente onmogelijk kan ingaan op de eis van de buurtbewoners om de afvalovens naar buiten de stad te verplaatsen. Zo'n verhuizing zou hon derden miljoenen guldens gaan kos ten. Ook kunnen de ovens niet tijde lijks worden stilgezet, stelt de ge meente. Inmiddels is de reinigings dienst van Den Haag wel gestopt met het verbranden van harde plastic soorten die tussen aangeleverd be drijfsafval zitten. Juist deze plastic-soorten veroorza ken de hoge uitstoot van zoutzuur. Er wordt gewerkt aan een plan om ook in grof huishoudafval plasticsoorten af te scheiden. Daarnaast wordt be keken of een andere verbrandings methode en betere filters in de schoorstenen de luchtvervuiling te gen kunnen gaan Wethouder Blan kesteijn zei er gisteren geen heil in te zien voorlopig een deel van het Haag se afval te gaan verbranden bij de afvalverwerkingsfabrlek Rijnmond AVR. Hij vindt dat te duur en voor ziet allerlei problemen bij het vervoer naar Rijnmond. Bovendien wijst men- Van een onzer verslaggevers LEIDSCHENDAM Burgemeester en wethouders van Leid'l schendam zijn bereid opnieuw te overwegen of kan wordei JJ meegewerkt aan de bouw van een woonwijk voor de Haag» ,ai bevolkingsoverloop op Leidschendams grondgebied. Het col-1 lege zal aan de gemeenteraad, die in september woningbouv in de bouwlocatie Leidschendam-Nootdorp afwees, voorstel- len om in januari een definitieve uitspraak te doen. „i Kil Dit ls het resultaat van het overleg dat B en W gisteren in Den Haag hadden met minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting en ruim telijke ordening) en een delegatie van het dagelijks bestuur van Zuid-Hol land. Bij de besprekingen voegde zich later op de middag minister Tuijn- man van verkeer en waterstaat. De vertegenwoordiging van het provin ciebestuur bestond uit de gedepu teerden Buysert en Diepenhorst. Het was de eerste keer dat de drie partij en gezamenlijk rond de tafel zaten De gemeenteraad van Leidschendam weigerde twee maanden geleden de groei kernstatus omdat gevreesd werd voor een financiële aderlating De bouw van een grote overloopwijk is peperduur. Ook hadden alle raads fracties unaniem kritiek op het ont breken van enige zekerheid over de aanleg van de verlengde Landschei- dingsweg die de bouwlocatie zou moeten ontsluiten. Minister Beelaerts van Blokland wees er gisteren op dat Leidschen dam kan rekenen op het volledjgejaa pakket rijksbijdragen dat een groei io kern voor zijn omvangrijke bouwtaa oi krijgt. De financiële problemen kun nen daarmee worden verlicht. De ot windsman herhaalde dat de Leid schendamse woonwijk met achtdui >n zend tot elfduizend woningen harten nodig is om het woningtekort in r Haagse regio op te vangen Zonde dit bouwvolume zou de bouwproduk tie in Den Haag en zijn randgemees c ten ernstig stagneren, aldus Bee »t laerts van Blokland. VI Minister Tuijnman gaf het Leió C( schendamse college de verzekering dat de Tweede Kamer volgend j,, maand een definitieve uitspraak zi doen over het al dan niet aanleggei >t van de Verlengde Landscheiding! y weg. Bij een zitting van de vast la kamercommissie voor verkeer en w» !n terstaat jongstleden maandag bleel re al dat voor de aanleg waarschijnlij n een kamermeerderheid te vinden is ni< ADVERTENTIE I 1 L 1 Té 1 Kom nu naar hartelust korting kiezen. Want vele zitkamers, hoekcombinaties, eetkamers en slaapkamers, fauteuils, losse 2- en 3-zitsbanken en wandcombinatics willen graag heel snel weg. Zo mooi als ze zijn! Gewoon omdat ze in de verdrukking raken door de gloednieuwe collectie van de Fcmina, die nu bij De Stam staat te pronken. Daarom ArafS nrnAlr DEN HAAG De Laakmolen in de Haagse Molenwijk zal waarschijnlijk worden gerestaureerd. Burgemeester en wethouders gaan een voorstel bij de raad indienen om 4,5 ton voor dit beschermde monument aan de Trekweg beschikbaar te stellen. Een bij de molen behorend bakhuisje zal bij de restauratie worden betrokken. Als de molen, die zo ver in verval is geraakt dat hij is vastgelopen, er weer redelijk bij staat, krijgt hij een bestemming in de recreatieve sfeer. er bij de gemeente op dat nog niet goed duidelijk is of de te hoge zout- zuur-uitstoot aan de top van de schoorstenen ook werkelijk nadelen heeft voor de wijk aan de voet van de afvalovens. School De gemeente probeerde de wijkbewo ners gisteravond enigszins gerust te stellen met de mededeling dat de gif- soorten die op het inmiddels met hek ken afgezette speelterrein zijn gevon den, niet van het soort zijn die lang ln het lichaam blijven opgeslagen. Ver schillende woordvoerders sloten min of meer uit dat de betrokken kinde ren, mochten ze ooit besmet zijn ge raakt. daar in de toekomst nog nade lige gevolgen van zouden ondervin den. Toch is er gisteren begonnen met een medisch onderzoek op een school in de buurt. Na heftig aandrin gen van de buurtbewoners lijkt de gemeente nu ook bereid te zijn dit medisch onderzoek uit te breiden tot onder kinderen van buiten de school die vaak op het terreintje hebben gespeeld. 'Houtwijk schoon' Een technisch onderzoek op het ter rein van de voormalige rubberfabriek Vredestein aan de Oude Haagweg heeft nu definitief uitgewezen dat een ondergrondse opslagtank voor het ui terst giftige benzeen heeft gelekt. Het benzeen bevindt zich volgens mede delingen van de gemeente echter slechts op een klein deel van het Vredesteinterrein in een hoge concen tratie in de grond. Wethouder Nyq vist zei gisteren dat bij bodemonder zoek de naast de fabriek gelegen nieuwbouwwijk Houtwijk geen spo ren van verontreiniging zijn gevon den. Het benzeen in de grond bij Vredestein werd ontdekt door grond werkers die bezig waren met de aan leg van een nieuwe tramlijn, voor de oude fabriek langs. Nyqvist kon nog niet zeggen of en hoeveel grond er op het Vredestein terrein moet worden afgegraven. Van een onzer verslaggevers NAALDWIJK De vorming van het CDA in Naaldwijk gaat voorlopig niet door. De bemiddelingspoging van landelijk secretaris drs. M. Smits, die van het presidium de opdracht had de met elkaar overhoop liggende partijen tot elkaar te brengen, is op niets uitgelopen. Smits heeft nu het landelijk bestuur voorgesteld de erkenning van de Naaldwijkse afdeling in te trekken. Hiermee heft de landelijk secretaris het CDA-verband in Naaldwijk op. Dit terwijl de KVP, ARP en CHU niet meer bestaan, en er dus in feite een confessioneel politiek vacuüm is ont staan in Naaldwijk. Smits heeft dit gedaan, aldus zijn verklaring, omdat dan de mogelijkheid is geopend, dat het landelijk bestuur een oprichtings vergadering uitschrijft om alsnog te komen tot een CDA-afdeling in Naaldwijk Deze ingreep van bovenal is noodza kelijk geworden volgens Smits, om dat hem al snel duidelijk is geworden in gesprekken met de partijbesturen dat er geen overeenstemming bereikt kan worden over de samenstelling van de gezamenlijke lijst voor de ko mende verkiezingen voor de gemeen teraad. De partijen bleven tijdens de bemiddelingspoging t>p precies het zelfde standpunt staan als voorheen, waardoor de landelijk secretaris „maar voor deze omweg heeft ge kozen". De protestants-christelijke partijen staan in het conflict lijnrecht tegen over de Naaldwijkse KVP. De AR en CH beroepen zich bij de samenstel ling van de verkiezingslijst op de hui dige verdeling van de zetels ln de gemeenteraad. In totaal heeft de CDA-fractie dertien zetels KVP vijf. ARP vier en CHU ook vier. De KVP wil echter in het fusie-protocol vastgelegd zien mocht het CDA bij de verkiezingen in 1982 het zelfde aantal zetels halen de KVP er zes krijgt en ARP/CHU er samen zeven mogen bezetten. De KVP verklaart de claim op een zetel extra door te stellen dat dit een waarheidsgetrouwere afspiegeling zou zijn van de achterban van het CDA. Zich daarmee niet beroepend op de signatuur van het gezamenlijk ledental, maar op het bevolkingsre gister. Dat zou ongeveer evenveel Naaldwijkers van katholieken als van protestants-christelijken huize be vatten. Landelijk secretaris Smits heeft zoals gezegd de partijen niet tot elkaar kunnen brengen. Dit niet alleen om dat de partijen menen ln hun recht te staan, maar vooral ook omdat hij de al jaren drastisch verstoorde verhou dingen tussen de confessionele partij en niet in hetminst heeft kunnen op heffen. Zelf vinden de bestuurders van de plaatselijke afdelingen van KVP. AR en CH dat zij elkaar meer zijn gaan wantrouwen. De voorzitter van KVP Naaldwijk, J. Kester. heeft door alle verwikkelingen rondom de fusie zich zelfs teruggetrokken uit het CDA Volgende maand zal het partijbe stuur zich nog eens buigen over de perikelen bij de vorming van het CDA ln Naaldwijk. Dan zal ook een beslissing moeten vallen hoe uitein delijk de verkiezingslijst samenge steld moet gaan worden. Een uit spraak die van secretaris Smits werd verwacht, maar bij zijn bemidde lingspoging niet is gedaan. PvdA in Oegstgeest: OEGSTGEEST De leden van de PvdA-fractie in de gemeenteraad van Oegstgeest, ■•Anton Kohlbeck en Meinke Bosman, hebbén het vertrou wen in hun wethouder Onno van Bel le opgezegd. Zij delen in een brief aan hun afdelingsbestuur mee dat de re latie tussen de fractie en de wethou der zo is verslechterd dat deze niet meer kan herstellen. Met name zou de wethouder de in de fractie met hem afgesproken standpuntenbepalingen in vergaderingen in het college van B en W en in de raadsvergaderingen niet nakomen Ook zou wethouder Van Belle in kwesties van openbaar heid en democratische besluitvor ming niet handelen zoals van een sociaal-democratisch wethouder ver wacht mag worden, zeggen de fractie leden Daarbij komt nog het volgens Kohl beck en Bosman ongelukkige optre den door Van Belle in allerlei overleg situaties. Hierdoor zou het vertrou wen van de burgers in het bestuur worden geschaad. De verhouding tus sen fractie en wethouder is al gedu rende langere tijd'stroef. Het PvdA- afdelingsbestuur heeft nog in sep tember gepoogd hierin verbetering aan te brengen. „Maar dat is niet gelukt en nu is de maat vol." aldus fractieleider Kohlbeck Hij en Meinke Bosman hebben nu in feite hun politieke lot en dat van de wethouder in handen van de leden van de afdeling gelegd. Gaan de par tijleden achter Van Belle staan, dan stellen zij hun raadszetels ter be schikking. Steunt de afdeiingverga- dering echter de raadsfractie, dan zal de gemeenteraad over het al dan niet als wethouder aanblijven van Van Belle moeten beslissen. Kohlbeck en Bosman zeggen de consequenties Van het eventueel aftreden van Van Belle te aanvaarden en desgewenst het wethóudêrschap over te willen ne men. Van Belle meent dat geen in houdelijke kritiek op zijn beleid is geuit of gerechtvaardigd zou zijn De Haagse vuilverbranding en het Gemeentelijk Energiebedrijf liggen, broederlijk naast elkaar, Regentessekwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6