'Jeugd niet agressiever geworden' 'Nieuwe wet zorgt voor minder ziekteverzuim Tekening van een lezer [eUBOVAG Trouw samen praten over je leven Commentaar Geloofwaardigheid Prof. Van Stegeren ten strijde tegen doemdenken U hebt een goede fiets. Nu nog een goed onderhoudsadres. Minister Albeda: toestroom wao zal kleiner worden Man gewond door gasontploffing groot cadeau met monster op de foto voor anderen WOENSDAG 5 NOVEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET Sinds 1946 bestaat er een interna tionale organisatie, die zich siert met de weidse naam „Gereformeer de Oecumenische Synode". Die GOS vormt vandaag de hoofdmoot van het debat in de gereformeerde synode. Oecumenisch is de GOS echter nauwelijks. Zij bundelt slechts een bescheiden deel van de gereformeerde kerken in de wereld en heeft zich zolang zij bestaat juist afgezet tegen de oecumenische be weging Een synode is de GOS nog minder, omdat zij niet bevoegd is tot enig bindend besluit. En dat is wellicht maar goed ook. De Gereformeerde Kerken in Ncde- land zijn van stonde aan lid geweest van deze organisatie. Terwijl de Nederlandse gereformeerden echter met vallen en opstaan hun oude i isolement verlieten en zochten naar een eigen inbreng in de welvaarts- I maatschappij, ontpopte de GOS I zich tot de wachter op de muren van kerkelijke behoudzucht De GOS en de gereformeerden in ons land dreven steeds verder uit een en momenteel bestaat bijna alle werk van de GOS uit het bezweren van het conflict met de Nederlan ders. De GOS kan dientengevolge nooit tot enige wasdom komen. De Nederlandse gereformeerden zijn een blok aan het been van de GOS geworden Bij sommige Nederland se gereformeerden bestaat evenwel een heel ander beeld. Zij doen alsof de zo verlichte Nederlandse gere formeerden de wijze goeroes van de GOS zijn en de achterlijke GOS- kerken uit het moeras van onwe tendheid moeten trekken. Dit is de hovaardij ten top. De meerderheid van de GOS-kerken weet heus wel waar Abraham de mosterd haalt. Maar ze hebben gekozen voor het oude-vertrouwde spoor. Mogen zij misschien? Wij lanceren hier de gedachte dat de gereformeerden schielijk de GOS uit moeten, wil het ooit wat met de GOS worden. Er zijn trouwens nog wel enkele argumenten aan te voeren voor een snel vertrek van de gereformeerden uit de GOS. Het belangrijkste lijkt ons de geloofwaardigheid van de gereformeerde kerken in Neder land. Tijdens de laatste GOS-vergade- ring. deze zomer in Nimes, werden niet die leden die de vrouw discri mineren tot de orde geroepen. Niet de kerken die gemeenteleden onder scheiden aan de hand van seksuele geaardheid werden beschuldigd. Niet de kerken die er rassentheorie- en op na houden zaten in het zon daarsbankje. Nee, uitgerekend die genen die de vrouw als gelijkwaar dige hebben aanvaard, die vinden dat homofielen ook tot de kerkelij ke gemeenschap horen en die de kerk in actie willen laten komen tegen rassenwaan werden aan de paal genageld. Dit feit mag men niet verdoezelen. Ook onder de Nederlandse gereformeerden zijn mensen die moeite hebben met deze ethische verworvenheden. Toch zeggen wij: een kerk is geen om roepvereniging. Angst voor leden verlies behoort niet bepaald tot de christelijke deugden. Zwarte Zuidafrikaanse gerefor meerden bleven in het algemeen weg van de laatste GOS-vergade- ring om daarmee aan te tonen dat zij niets goeds van deze organisatie te verwachten hebben. Hoezeer de GOS zich heeft verwijderd van de zwarte kerken werd kortgeleden duidelijk, toen de Indian Reformed Church in Zuid-Afrika haar lid maatschap opzegde. Zij deed dat omdat haar geloofwaardigheid door haar lidmaatschap van de GOS in het geding was gekomen. Zij hoopte bovendien dat haar voorbeeld voor de Nederlanders als zodanig zou worden begrepen. Een nieuwe ontwikkeling. Ook de ge loofwaardigheid van de Gerefor meerde Kerken in Nederland is daardoor op het spel gezet. Hoeveel is het woord van de Nederlanders nog waard, wanneer zij enerzijds zeggen zich met de zwarte ge loofsgenoten te vereenzelvigen en anderzijds de moedigste woorden van diezelfde zwarten naast zich neer leggen? door Leo Kleyn AMSTERDAM Leden van de vereniging waarvan de Vrije Universiteit uitgaat, beluisterden gisteravond in Utrecht een lezing waarin prof. dr W. F. van Stegeren het onderwerp „Jongeren en agressie" aan de orde stelde. In een toelichting bij de uitnodiging heette het dat niet aan de indruk te ontkomen valt „dat het agressief gedrag in onze samenleving, met name onder Jongeren, sterk is toegenomen". Maar wie in Utrecht zijn vooroordeel bevestigd hoopte te zien, kwam bedrogen uit. Dat de agressie is toegenomen, is volstrekt niet bewezen, betoogde mevrouw Van Stegeren. Ze ls hoogleraar aan de Vrije Univer siteit ln de andragologie en de sociale pedagogiek. Haar leeropdracht houdt ln dat ze zich bezighoudt met veran deringsprocessen en strategieën die zijn gericht op hulpverlening aan zo wel volwassenen als aan Jongeren. De jeugd om wie ze zich bekommert, varieert ln leeftijd van zo'n dertien tot twintig Jaar. Ze heeft er. uit we tenschappelijke hoofde, in de Vere nigde Staten en ln Nederland Jaren lang zelf tussen gezeten. Op grond van studie en ondezoek zegt ze aan de vooravond van haar lezing dat haar tot nu toe geen bewij zen onder ogen zijn gekomen van de nogal eens gedebiteerde stelling dat de jeugd lastiger, opstandiger, balda diger of agressiever is dan. zoals het wordt genoemd, vroeger. Je moet na tuurlijk niet vergeten, vindt ze. dat Je nu veel meer over die agressie hoort. „Wist Je ln Twente veel van wat er ln Amsterdam gebeurde, vóór de twee de wereldoorlog. Omgekeerd gold dat natuurlijk ook." Telefooncel Toch heeft menigeen de Indruk dat het de laatste Jaren met bijvoorbeeld de vernielzucht van de Jeugd aardig de spuigaten uitloopt. Je boort nogal wat over vandalisme, en niet ten onrechte, denk Je - als je weer eens in een vernielde telefooncel staat, of de stukgesneden zittingen in de Am sterdamse metro ziet weinig onderzoek gedaan naar de ge volgen van het wegvallen daarvan." zegt mevrouw Van Stegeren ..In En geland is wel onderzocht wat de bete kenis ls geweest van het verminderen van de spelregels, doordat volksbuur ten gesaneerd werden en de bevol king werd verspreid over buiten wijken." Ook andere factoren, denkt zij, spe len waarschijnlijk een belangrijke rol. „Daarbij kun Je denken aan de veranderde opvoedingssituatie, waarin het gezag niet meer zo van zelfsprekend is. of aan maatschappe lijke omstandigheden, waarin niet ledereen gelijke kansen heeft." Met die laatste uitlating wil zij overi gens niet het misverstand wekken dat agressie alleen of voornamelijk onder de zogenoemde arbeidsjeugd voorkomt. „Agressie doet zich voor onder een heel klein percentage van de jeugd, waarbij het vaak gaat om Jongeren uit kwetsbare milieus. Maar we moeten oppassen naar een bepaal de groep Jongeren te wijzen. Agressie ls niet gekoppeld aan maatschappe lijke structuren. Die uit zich ook in bepaalde ideologieën, waarbij wordt gezegd: als het niet goedschiks gaat. dan maar kwaadschiks dan gaat de beuk erin. Je komt allerlei varianten van agressief gedrag tegen. En uitein delijk zijn we allemaal agressief." Sfeer Er ls eigenlijk geen sprake van een probleem? Prof. dr. W. F. van Stegeren leid. Je afvragen welke voorzieningen er getroffen moeten worden, of welke er aan verandering, vernieuwing toe zijn. Een absoluut harmonische sa menleving krijg Je natuurlijk niet. Maar Je kunt er wel naar streven destructief gedrag terug te dringen, waardoor mensen constructlever met elkaar omgaan, zich creatiever gedra gen. Er ls trouwens de laatste jaren. wat die voorzieningen betreft, al heel wat verbeterd". Lezen Worden bezoekers van een bijeen komst in Utrecht daardoor gerustge steld? Van Stegeren: „Het zou prettig zijn als de mensen zich eens wat meer (foto: Erwlm Verfceijrai zouden gaan afvragen, waardoor de agressie onder de Jeugd veroorzaakt wordt, in plaats van alleen maar boos en verontwaardigd te zijn. Misschien zouden ze er eens wat over kunnen lezen. Ik denk dat als Je niet onmid dellijk op scherp staat, dat je dan ook een gunstiger klimaat schept. Als je alleen maar zegt: zie Je wel, roep je ook agressie op". Van Stegeren: „Ik vind niet dat Je alles met een dooddoener moet af doen, hoor, maar het aantal Jongereni Van Stegeren: „Agressie onder Jonge- 29-Jarige J. L Koppenol uit Moer- Jongen VCrOngelUKt kapeue ls maandagavond door een verkeersongeval op rijksweg 12 ter BREDA (ANP) Door een verkeers ongeluk gistermorgen ln Breda is de 17-Jarige T. Franken uit Rljsbergen om het leven gekomen. De Jongen reed op een bromfiets tegen een links- ilslaande vrachtautocombinatie. De bestuurder daarvan zegt de bromfiet ser niet gezien te hebben, aldus de politie hoogte van Zoetermeer om het leven gekomen. Volgens een woordvoerder van de Zoetermeerse politie raakte het slachtoffer door nog onbekende oorzaak met zijn auto van de rijbaan en kwam vla de vangrail aan de rech terkant van de weg tegen de midden berm terecht, waar hij uit zijn wagen werd geslingerd. is natuurlijk wel enorm toegenomen, vergeleken met de toestand van vóór de tweede wereldoorlog. Daar komt dan bij dat de hele maatschappij anoniemer ls geworden, en dat er over bijvoorbeeld een begrip als bezit an ders wordt gedacht. Als Je een tele fooncel vernielt, staat er morgen toch wel weer een nieuwe." Daarmee is niet gezegd dat het met de agressie wel meevalt Van 8tegeren: „Nee, maar die agres sie bleef vroeger veel meer verborgen ln een eigen subcultuur. In wat Je volksbuurten of arbeidersbuurten noemt, kwamen ook veelvuldig vechtpartijen voor, waarbij messen werden getrokken. Maar er was daar wel sprake van een sterke sociale controle". ADVERTENTIE Dat adres is er: de BOVAG-vakman. Een veilig en betrouwbaar adres om uw fiets te kopen en te laten onderhouden. De BOVAG-vakman maakt uw fiets zorgvuldig rijklaar. Hij geeft 3 maan den garantie op uitgevoer de. betaalde reparaties. Als u een nieuwe fiets bij hem koopt, kunt u uw oude fiets inruilen. U krijgt bovendien het Nazorg-coupon boekje. waarmee u in heel Nederland terecht kunt: de coupons worden door iedere BOVAG-fietsenman geaccepteerd. De BOVAG-vakman houdt uw fiets in prima conditie Da s wel zo veilig! BOVAG. POCTBLS 441.2280 AK RUSWUK Onderzoek „Er is. zeker in Nederland, nog maar ren ls een verschijnsel dat zich voor doet. Daar mag Je ook best over pra ten Maar het moet gebeuren ln een sfeer van: het gaat bergafwaarts. Dat is een soort van doemdenken, waar ik erg tegen ben. Er is werkelijk geen enkel onderzoek waaruit blijkt dat die agressie zulke gigantische vor men aanneemt. Het ls niet terecht om te doen of het wel zo is. Daarmee roep Je een sfeer op waarin agressie Juist wordt aangemoedigd zo van: als het toch wordt gedacht, doe ik het maar'. Onderzoek leidt ongetwijfeld tot een aantal verklaringen van agressie, maar de agressie self wordt er niet minder op. Van Stegeren: „Onderzoek ls alleen maar goed, als het uitmondt in be leidsadviezen. Je kunt ertoe bijdra gen dat er adequate beleidsvoorzle- ningen worden getroffen. Je kunt meedenken over het JeugdwelzlJnsbe- Van onze verslaggevers DEN HAAG/AMSTERDAM Minister Albeda (sociale za ken) denkt dat de nieuwe ar beidsomstandighedenwet ('arbo-wet') een bijdrage zal leveren aan vermindering van het ziekteverzuim en van een toestroom van werknemers naar de WAO. De minister zei dit gisteren in de Eerste Ka mer. Die heeft nu de arbo-wet Tekeningen, bij voorkeur in liggend lor- maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzi|de vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. PvdA met algemene stemmen goed gekeurd. Het zal echter acht Jaar duren voordat de wet vol ledig in werking is. De arbo-wet komt in plaats van enige oudere wetten met voorschriften op gebied van veiligheid en gezondheid van werknemers in hun bedrijf. Nieuw ln de arbo-wet is dat ook het begrip „het welzijn in verband met de arbeid" een grond vormt voor voor schriften. Albeda denkt dat in 1982 de eerste maatregelen op grond van de nieuwe wet van kracht zullen worden. Dat wordt dan het Instellen van 'ar- bo-commlssies', bestaande uit werk nemers ln de bedrijven, en uitbrei ding van de bevoegdheden van on dernemingsraden van gezondheid en veiligheid. Luxe Albeda kantte zich tegen de gedachte dat de arbo-wet een luxe is. De bewe ring dat het sociaal wenselijk vaak strijdig is met het economisch moge lijke. gaat voor deze wet niet op. „In veel gevallen blijkt het sociaal beleid van strategische betekenis voor wat bedrijfseconomisch noodzakelijk en mogelijk ls," aldus Albeda. erop doe lend dat door betere arbeidsomstan digheden de werknemers met meer plezier zullen werken, en het hoge en kostbare ziekteverzuim en de WAO- groei kunnen verminderen. Werknemers in bedrijven en via de vakbonden krijgen veel invloed bij de toepassing en de verdere invulling met maatregelen van de arbo-wet. „Zo ooit een wet structuurhervor- mend kan zijn, dan is ongetwijfeld deze wet dat," zei Albeda. Hij verge leek het hervormende belang van de ze wet met dat van de nieuwe wet op de ondernemingsraden en de komen de raamwet inkomensvorming. Congres De bewindsman ging ook op het con gres „Te vaak geen dokter op de zaak" van de vakcentrales FNV en CNV gistermorgen in Amsterdam uit voerig in op de arbo-wet. Volgens Albeda brengt deze nieuwe wet e£n ruimere taak mee voor de bedrijfsge neeskundige dienst. Voor de praktijk betekent dat, dat in een zo vroeg mogelijk stadium stoornissen in de gezondheid worden opgespoord, zo dat verdere schade aan de gezond heid kan worden tegengegaan. Minis ter Albeda zei. dat zo'n preventie meer is dan het alleen maar instellen van een periodiek geneeskundig on derzoek Een goede bedrijfsgezond heidszorg moet er vooral op gericht zijn. dat de mens als mens goed moet kunnen functioneren in de onderne ming. en in staat dient te zijn ook daar zijn talenten te ontplooien, al dus de bewindsman. SCHIJNDEL (ANP) Een 36-jarige monteur uit Volkel heeft gisteren ern stige verwondingen opgelopen door een ontploffing van een LPG-opslag- tank achter een benzinepompstation in Schijndel. Hij moest met spoed naar het brandwondencentrum in Be verwijk worden overgebracht. De man was met een collega bezig de gastank te installeren. Hij werd door een steekvlam getroffen. Moet men als oudere proberen zo veel mogelijk gelijk op te gaan met jongeren? Hoe waardeert u de ontwikkeling dat mensen tegenwoordig ge makkelijker tot echtscheiding komen? Hoe zou uw leven er anders heb ben uitgezien wanneer u in plaats van jongen als meisje of omge keerd geboren zou zijn? Kunt u goed met onze huidige tieners overweg? Wat vindt u van de vrouwen- em ancipa tiebeweglng? Piekert u wel eens over ziekte en dood gaan? Kunt u uw eigen leven lelden? Een paar van de meer dan hon derd discussievragen uit de ge- spreksmap „In de loop van je leven", naar een idee van en ont- wikkeld door de Jong Oud Trust- initiatiefgroep van de vereniging Humanitas Drie jaar geleden be gon die groep met een discussie project voor ouderen. Om die dis cussie op gang te brengen kwam er toen eerst de map „Iedere tijd ls leeftijd", waarvan 22.000 exem plaren verkocht zijn. Er ontston den honderden gespreksgroepen van oudere mensen en de belang stelling bleek zo groot, dat de groep talloze verzoeken om ver- volgmateriaal kreeg. Dat vervolg is de map „In de loop van Je leven" geworden. Tien af leveringen over evenveel onder werpen die te maken hebben met verleden en heden, hoe de ouder wordende mens tegenover het el- gen verleden staat en dat ver werkt in zijn/haar leven, wat die mens er voor haar/zijn toekomst mee doet. En dan kom je toe aan vergelijkingen met moderne ont wikkelingen, wat Je daar over denkt, hoe je daarmee moet om gaan. hoe je Je houding tegenover allerlei nieuwigheden bepaalt. Om dat alles te verwerken moet Je er eerst goed over nadenken. Hardop denken is nog beter, de mening van anderen er bij maakt het denken minder eenzijdig. Zo moeten al die honderden dat aan gevoeld hebben die met een ge spreksgroep zijn gaan meedoen. In de nieuwe gespreksgroep zit stof te over om het praat- en denkproces op gang te brengen. Elke aflevering is onderverdeeld in zeven stukjes tekst die elk een andere kant van het onderwerp behandelen. De laatste afleve ring bijvoorbeeld gaat over „le vensloop". Achtereenvolgens ko men daarin levensloop en identi teit, kindertijd, de jeugd, de jon ge volwassenheid, de rijpe vol wassenheid en het levenseinde aan bod. Discussievragen in deze aflevering zijn dan onder meer: Welke verschillen ziet u tussen uw eigen Jeugd en die van de kinderen van nu? Hoe beoordeelt u deze verschillen? Zijn Jongeren tegenwoordig vroeger of later volwassen in vergelijking met de tijd waarin u Jong was? Hoe staat men ln onze samenleving volgens u tegenover de dood? Denkt en praat u zelf wel eens over de dood? Niet alles ls even ..zwaar" In de tien afleveringen komen ook vra gen voor als „vindt u dat de mode voldoende rekening houdt met ouderen? Hoe oud zou u willen worden? Welke waarde heeft uw huls voor u? Wat is uw mening over de 65+ pas? Of de opgewor pen vragen op diepgaande dis cussies .uitlopen, ligt uiteraard ook aan de groep. Maar hoe die gesprekken ook verlopen, wie aan deze gesprek&map begint, raakt voorlopig niet uitgepraat. Alle afleveringen zijn geschreven door Gerard de Haas en geïllu streerd door Wim Boost, beter bekend als cartoonist Wibo. De map kan telefonisch of per brief kaart besteld worden (ƒ7,50 plus verzendkosten) bij Humanitas, J. W. Brouwersstraat 16. Amster dam, tel. 020-739444 of bij de Ned. Federatie voor Bejaardenbeleid. Eisenhowerlaan 114, Den Haag. tel. 070-544902. Een geschikte echtgenote is een jonge Westduitse boer ruim vijf miljoen gulden waard. Hij wil trouwen, heeft nog altijd de ware niet gevonden en zette daarom dezer dagen in een in Münster verschijnende krant deze adver tentie: „Als Jij de vrouw bent die mijn moderne landbouwbedrijf een jaar lang goed kunt laten marcheren en me daarna je Ja woord geeft, geef Ik je ln ruil als huwelijkscadeau mijn hele boer derij die ruim vijf miljoen gulden waard is". Of hij veel aanbiedin gen heeft gehad, vermeldt de ge schiedenis niet. maar wel weet een zegsman van de landbouwor ganisatie van Westfalen-Lippe over het geval te vertellen, dat deze boer niet makkelijk zal sla gen en zeker niet de enige met een dergelijk probleem is: „Veel jonge boeren hier bezitten van daag de dag wel een bloeiend bedrijf, maar hebben de grootste moeite om een vrouw te vinden die bereid en in staat is op de boerderij de handen uit de mou wen te steken". Een uniek plaatje voor het fami lie-album: met het monster van het (Westduitse) kasteel Fran kenstein op de foto. Griezelfana ten weten wel hoe laat het is als de naam Frankenstein valt, maar de monsters die op dit drie daagse Duitse horrorfestival af zichtelijk liepen te wezen, waren best aardig voor de bezoekers. In Pego Longo, een krottenwijk in Lissabon, kan een ouder echt paar in een nieuwe bejaardenwo ning gehuisvest worden dankzij leeftijdgenoten in Amersfoort. Voor de houw van zo'n bejaar denwoning hebben de Amers- foorters ƒ9100 (zelfs iets meer dan het benodigde geld) aan de Stichting Pego Longo kunnen overhandigen Dat hebben de ruim dertig bewoners van het be jaardenhuis Bloemendal in Amersfoort voor elkaar gebracht - Voor hetzelfde geld (figuurlijk ge sproken) hadden ze zelf een leuk feestje kunnen bouwen. Hun huis, lezen we in het tijdschrift Senior, bestaat vijf jaar. alle aan leiding dus voor een feestavond met dinertje. Maar dat vonden de bewoners niet nodig. Zij hadden toch al alles wat ze wensten, von den ze, en dus konden ze beter iets doen voor andere mensen. Zo gingen ze zelf aan de slag ze knutselden en handwerkten tot ze voldoende gemaakt hadden om een bazar te houden, waar alle werkstukken verkocht wer den. Voor bejaarden in Pego Lon go, die er hopelijk lang van kun nen profiteren. Oma Een grootmoeder is een dame die slaapt of breit. Oma stopt een kind vol met lekkers en koek en gaat weg voordat het ziek is geworden. (Uitspraken van kinderen over grootouders, door het blad Se nior gevonden in Open Deur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5