Samenhangend beleid vorming en nderwijs volwassenen ontbreekt Polisario blijft gesprek met Marokko nastreven Centrale Rabobank S Zuid-Korea doodt drie noordelijke indringers og steeds geen nota van minister Pais Niemand weet hoe het „insluizen" precies werkt Kamercommissie niet tegen plan* DNA-onderzoek Joodse school in Parijs beschoten Westelijke Sahara 'dekoloniseringsprobleem' Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Boerenleenbank B.A. Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Boerenleenbank B.A. Politicus in Bangladesj dood jENSDAG 5 NOVEMBER 1980 BINNENLAND BUITENLAND TROUW/KWARTET P11 RHS )3 onze onderwijsredactic JN HAAG Onderwijs en rming voor volwassenen n in de mode. Dat blijkt •t alleen uit de grote aantal deelnemers die zich in- irijven voor cursussen en leidingen, maar tevens uit mooie verhalen die politici irover afstaken. Ook de re- ring heeft de zorg voor de ucatie van volwassenen ioe in haar vaandel ge- ireven. ir wat komt ervan terecht? Als we begroting van minister Pais (die kabinetsbeleid op dit punt coör- eert) erop nalezen, dan lijkt het wat. Er wordt wat gedaan voor Ifabeten en culturele mlnderhe- het beroepsonderwijs voor vol- jsenen komt van de grond, er Is Open Universiteit In de maak, er een project om mensen op hun sioen voor te bereiden en er wordt rr geld gestoken In dag- en avond- olen voor volwassenen. gaat zeker niet aan om te zeggen de regering niets doet. Maar dat is iets anders dan een samenhan- J beleid. Het uitblijven van de s vele malen toegezegde nota de educatie van volwassenen is at verband veelzeggend. Ook het tnnes met de Open School ge- t niet van visie op de toekomst. de Kamerleden van de commis- voor onderwijs. CRM en sociale tn zich donderdag over dit onder- bulgen, kan het geen kwaad de asse waarin de Open School ver- rt nog eens te analyseren. Hoe ut het dat een man als Pais, die op zelf best positief staat tegenover erwtjs en vorming voor volwasse- op dit punt zo weinig heeft klaar- pukt? i te beginnen moet worden toege ven dat de start van de Open Minister Pais School ln 1977 omgeven was met ver wachtingen die meer door geloof dan door werkelijkheidszin gevoed wer den. Toen de proeftermijn om was, moest er dus wel onduidelijkheid ontr staan. Ook het besluit om de proef dan nog maar met een jaartje te verlengen, bood onvoldoende uitzicht op een echte oplossing. En nu de Stichting Proefprojecten Open School in augustus 1981 wordt opge heven, bestaat er nog altijd geen ga rantie dat de verworvenheden van de afgelopen jaren bewaard blijven. De regering heeft een prachtig woord bedacht voor de voortgang van het Open-Schoolwerk: insluizen. Dat be- WKeni aat de manier van werken die in de Open School ontwikkeld is. moet worden overgedragen aan de bestaande instellingen voor vorming en onderwijs. Een dagmavo voor vol wassenen moet dan wat meer doen aan vorming en begeleiding. Het pro gramma moet minder schools worden opgezet en het ervaringsleren moet een grotere plaats krijgen. Omge keerd, moet het buurthuis of de volkshogeschool ook open staan voor meer gerichte cursussen. Daarvoor is dan nauwe samenwerking nodig met streekscholen voor beroepsonderwijs en dag- en avondscholen voor volwas senen. Op zichzelf Is dat geen gek idee en veel kritiek op het principe van de „insluizlng" hoor je dan ook niet. Maar niemand kan je precies vertel len hoe dit in de praktijk moet. We hebben in het verleden al enige erva ring opgedaan met samenwerking tussen vormingswerk en onderwijs: dat was bij de invoering van de ge deeltelijke leerplicht voor werkende jongeren. Nd geeft iedereen toe dat de gewenste combinatie maar zelden tot stand kwam en uitzonderingen daargelaten eigenlijk mislukt is. O aan we met de educatie van volwas senen opnieuw een dergelijk avon tuur tegemoet? Dat hoeft natuurlijk niet. Er zijn nu al wel plaatsen waar men vast besloten lijkt door te gaan op de door de Open School ingesla gen weg. Vormingsleiders en onder wijsmensen zullen dan allebei wat water ln de wijn moeten doen maar als er een goede organisatie komt (een educatief centrum), dan moet het kunnen. De betrokken instellin gen moeten dan wel een stukje van hun zelfstandigheid prijsgeven aan dit gezamenlijk bestuurde educatie ve centrum. Maar je kunt het ook minder optimis tisch bekijken. Hoe moeilijk zeiI het niet zijn de tradities van vormings werk en onderwijs aaneen te smeden? Hoeveel wrijving zal er ontstaan tus sen welzijnswerkers en onderwijsge venden die zo verschillend worden onze redacteur wetenschappen HAAG Minister Van Trier t in de Tweede-Kamercommissie wetenschapsbeleid geen overwe- le bezwaren aangetroffen tegen plan om spoedig erfelijkheidson- oek toe te staan dat in een speci- in te richten laboratorium moet ien uitgevoerd. Tot nog toe was AVt DNA-onderzoek op het „risi- jveau C-3" de voorwaarde ver den dat eerst een breed samenge- de commissie de ethische en tschappelijke aspecten moest uderen gaat om het onderzoek waarbij in Mfbeeld bacteridn DNA met erfe- eigenschappen van andere orga- en wordt binnengebracht om in nieuwe combinatie te functione- Behalve voor biologisch onder- zoek worden deze technieken onder andere ontwikkeld voor de produktie van menselijke hormonen. Naar ge lang de aard van de gehanteerde ei genschappen. gelden oplopende vei ligheidsnormen om te voorkomen dat verknutselde organismen ontsnap pen. Onderzoek op de lagere risico niveaus C-l en C-2 wordt al jaren uitgevoerd. Minister Van Trier betoogde in de commissievergadering dat in de afge lopen Jaren internationaal een grote mate van overeenstemming is bereikt over de manier waarop veilig met erfelijkheidsmateriaal kan worden gewerkt. Als het C-3 onderzoek niet wordt mogelijk gemaakt, zou de Ne derlandse industrie een te grote ach terstand kunnen oplopen bij de ont wikkeling van de bio-technologie. Kamerlid Jansen (PPR) wilde toch wachten op de „brede commissie" en diende daartoe samen met collega De Boo is (PvdA) een motie in. Lanslnk (CDA) herinnerde De Boois eraan dat zij al eerder in beginsel had inge stemd met C-3 onderzoek. Het ging er haar vooral om. lichtte zij toe, dat de veiligheidsnormen voor het nieuwe laboratorium eerst aan de Kamer worden overlegd. Minister Van Trier zegde dat toe. Lanslnk drong er in een motie op aan. de „brede commissie" alsnog zo spoedig mogeUjk in te stellen. beloond (onderwijs betaalt aanzien lijk beter dan vormingswerk)? En zal het werkelijk lukken de mensen met de minste opleiding te bereiken, wan neer de aantrekkingskracht van de open school is weggeëbd? Ook de financiering levert giganti sche problemen op. Minister Pais wil volgend jaar op dertig plaatsen ln het land projecten laten beginnen waar de „open schoolwerkwijze" wordt toegepast. Maar of er voldoende fi nanciële armslag komt om dat te realiseren is de vraag. Decentralisatie Nog moeilijker wordt het als we kij ken naar andere vormen van educatie voor volwassenen. Op het ministerie van CRM hecht men sterk aan decen tralisatie. Dat betekent dat de plaat- selljke overheden het geld op tafel moeten brengen. Het Rijk kan wel een bijdrage ln die kosten geven, maar die ls niet erg royaal. De conse quentie van decentralisatie ls boven dien dat op plaatselijk niveau ge knokt moet worden over de verdeling van de pot. Want het geld dat naar de voetbalclub gaat, kan niet aan vor ming worden uitgegeven. Binnen de Partij van de Arbeid is het vooral oud-staatssecretaris Meijer die decentralisatie voorstaat. Oud- minister Van Kemenade ls meer een voorstander van centrale regelingen. Het is geen toeval dat deze tegenstel ling parallel loopt met de portefeuil les die zij vroeger beheerden: op CRM denkt men minder centralistisch dan op onderwijs. Wordt dit probleem niet opgelost, dan kan het zijn dat het onderwijs voor volwassenen in hoog tempo groeit (de financiering daar van ls immers landelijk geregeld), ter wijl de vormingsactiviteiten een kwij nend bestaan gaan lijden. Geen goe de basis voor samenwerking. Minister Pais kan als coördinerend minister niet om deze problemen heen. Dat is er waarschijnlijk de oor zaak van dat zijn nota over de educa tie van volwassenen nog steeds niet is verschenen. De minister van onder wijs ligt kennelijk overnoop met de staatssecretaris van CRM. mevrouw Kraaijeveld. En niet alleen met haar. maar ook met de minister van sociale zaken, Albeda. Want zolang het be taald educatief verlof in de lucht blijft hangen, kan er geen sprake zijn van een recht op vorming en onder wijs voor alle volwassenen. UTRECHT (ANP) Na de Voedings bond FNV ls nu ook de Horecabond FNV weggelopen uit het bedrijfs- schap horeca. Reden ls dat overleg in een speciale commissie, die zich met de doelstellingen bezighoudt, op niets is uitgelopen. Volgens bestuur der J. S. Mul van de horecabond komen verlangens van de werkne mersvertegenwoordigers nauwelijks aan bod ln het schap. Een agent houdt de wacht, nadat opnieuw een Joodse school in Parijs is beschoten. De afgelopen maanden zijn in Frankrijk verscheidene aanslagen gepleegd op Joodse instellingen. Op 26 september werd geschoten op een synagoge, een crèche, een school en een gedenkteken. Een week later trof een bom de Joodse synagoge in de Rue Copernic. Daarbij kwamen vier mensen om het leven. Reden voor de politie om de twee mannen die de schoten op de school losten niet te verdenken van een bewuste anti-semitische aanslag is, dat een klein half uur later door waarschijnlijk de twee zelfde mannen werd geschoten op een pompstation. De politie gaat ervan uit dat de twee mannen in hun auto dronken waren. door Herman Amelink AMSTERDAM Het Polisariofront, dat strijdt voor onafhankelijkheid van de Westelijke Sahara, heeft dezer dagen opnieuw een beroep gedaan op de regering van Marokko onderhandelingen te beginnen over zelfstandigheid van dit gebied. Het front voelt zich in die oproep gesterkt door uitspraken van verschillende internationale organen en voelt zich ertoe gedwongen, omdat het op korte termijn geen overwinning zal kunnen behalen in de strijd tegen het Marokkaanse leger. Karim A bd all ah, vertegenwoordiger van het Polisariofront voor de Bene lux, ziet de sleutel voor een oplossing van de nog steeds voortdurende strijd om de voormalige Spaanse Sa hara gelegen in onderhandelingen met Marokko. De Marokkaanse ko ning Hassan is daartoe tot dusver niet bereid geweest en Abdallah laat er dan ook weinig misverstand over bestaan wie de schuld heeft van het voortduren van de oorlog in de Weste lijke Sahara. Erkenning ADVERTENTIE gevestigd te Amsterdam. Uitgifte van nominaal f 100.000.000,- obligaties 1980 per 1986/1990 in stukken van nominaal 11.000.- aan toonder. Koers van uitgifte 99,50%, waardoor het effectief rendement per 15 december 1980, op basis van de gemiddelde looptijd per die datum. 10,597<"o bedraagt Inschrijving van heden tot dinsdag 11 november 1980, 15.00 uur op de voorwaarden van hel prospectusd.d. 4 november 1980 bij de kantoren van ondergetekende te Utrecht. Eindhoven en Amsterdam. Storting maandag 15 december 1980. Prospectus exemplaren van het prospectus en van de resume's waarin opgenomen een inschrijvingsbiljet alsmede - lol een beperkt aantal - exemplaren van de statuten van ondergetekende en van het jaarverslag over het boekjaar 1979, zijn verkrijgbaar bij de inschrijvingskantoren. Met medewerking van: Andelsbanken A/S Danrhank Banca del Gotlardo Bank Brussel Lambert N.V. Crédit Agricole Credit Suisse First Boston Limited DG Bank Deutsche Genossenschaftsbank Genossenschaftliche Zentralbank A.G.- Vienna Kredietbank N.V. London Continental Bankers OKOBANK/Osuuspankkien Keskuspankki Oy Schweizerische Volksbank Swiss Bank Corporation International Limited Union Bank of Switzerland (Securities) Limited Utrecht, 4 November, 1980. Abdallah beschouwt de kwestie van de Westelijke Sahara als een dekolo niseringsprobleem. Het gebied was tot 14 november 1975 Spaans gebied en werd op die datum bij een drielan- denakkoord overgedragen aan Ma rokko en Mauretanië. Daarmee heeft de ene kolonisator de plaats van de andere ingenomen. Met nadruk wijst Abdallah erop. dat het merendeel van de Afrikaanse landen de aanspraken van het volk van de Westelijke Saha ra op zelfstandigheid heeft onder schreven. Inmiddels hebben zesen twintig Afrikaanse landen de Demo cratische Arabische Republiek Saha ra (DARS) erkend. Het totaal aantal landen dat de republiek erkend heeft beloopt vierenveertig. Costa Rica, dat de republiek op 31 oktober jong sleden erkende, is de laatste in dat rijtje. Abdallah voelt zich ook gesteund door de resolutie die donderdag avond werd aangenomen door de de kolonisatiecommissie van de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties. In die resolutie wordt een nadrukkelijk beroep op Marokko en het Polisariofront gedaan directe on derhandelingen te beginnen om te komen tot een duurzame oplossing van het vraagstuk van de Westelijke Sahara. In de resolutie prijst de deko- lonosatiecommissie zich gelukkig met de pogingen van de speciale com missie van de Organisatie van Afri kaanse Eenheid om te streven naar een rechtvaardige en duurzame op lossing van het conflict. tegen Marokko, zoals van een verte genwoordiger van het front mag wor den verwacht. Polisario zou zeker tachtig procent van het grondgebied van de Westelijke Sahara in handen hebben, alsmede een deel van het zuiden van Marokko. Niet dat wij aanspraken maken op delen van Ma rokko. zo haast hij zich eraan toe te voegen, maar het feit dat we oorlog voeren op Marokkaans grondgebied maakt wel duidelijk hoe zwak de strijdkrachten van koning Hassan staan. Voor een onderhandse regeling van het conflict om de Sahara tussen Al gerije en Marokko lijkt Karim Abdal lah niet bang te zijn. Berichten ovèr geheime besprekingen tussen beide landen komen volgens hem uitslui tend uit Marokkaanse koker. Voor de zoveelste keer wijst hij erop dat een regeling van het geschil alleen be reikt kan worden in besprekingen tussen Marokko enerzijds en de rechtmatige vertegenwoordiger van het Saharaanse volk. in casu het Poli sariofront, anderzijds. We zullen ons geen regeling laten opdringen die bui ten ons omgaat. Over de Algerijnse opstelling hult Karim Abdallah zich echter wel in wat mistige bewoor dingen Nederland De vertegenwoordiger van het Polisa- riocomité. die bij de persconferentie van Karim Abdallah aanwezig is, he kelt de opstelling van de Nederlandse regering Ondanks een vorig jaar ge dane uitspraak van de Tweede Ka mer over het zelfbeschikkingsrecht van het Saharaanse volk, onthoudt de Nederlandse regering zich steeds bij stemmingen over resoluties van de Verenigde Naties die dit zelfbe schikkingsrecht onderstrepen. Wan neer begin december in de Algemene Vergadering van de VN de kwestie van de Westelijke Sahara aan de orde komt, zou Nederland zich eindelijk eens moeten uitspreken voor dat zelf beschikkingsrecht. aldus het Polisa- riocomité. Kims doodvonnis weer gehandhaafd SEOEL (Reuter, AFP, AP) Het Zuidkoreaanse ministerie van defensie heeft gisteren bekend gemaakt dat drie Noord- koreaanse gewapende commando's bij een infiltratiepoging op een Zuidkoreaans eiland door Zuidkoreaanse militairen zijn gedood. Referendum Deze commissie, die bestaat uit Nige ria, Tanzania, Mali, Guinee. Soedan en Sierra Leone, heeft onlangs een staaktrhet-vuren aanbevolen tussen Marokko en de militaire eenheden van het Polisariofront, waarna in het gebied onder auspiciën van de Vere nigde Naties en desnoods met be scherming van blauwhelmen van de volkerenorganisatie, een referendum zou moeten worden gehouden in de Wetselijke Sahara om te zien wat de bevolking van het betrokken gebied precies wil. Karim Abdallah lijkt niet onverdeelu gelukkig met het voorstel van de commissie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid. Met nadruk wijst hij op de erkenning van de Re publiek Sahara door de Afrikaanse organisatie. Maar op de vraag of het Polisariofront bereid is tot een wa penstilstand om een referendum mo gelijk te maken, houdt hij zich op de vlakte door de schuld voor het voort duren van de oorlog op rekening van Marokko te schuiven. De Marokka nen zijn de aggressors en zij moeten hun houding veranderen, aldus Ka rim Abdallah een en ander maal. Abdallah is zeer optimistisch ge stemd over het verloop van de strijd Volgens het ministerie ging het om de eerste poging van Noordkoreanen Zuidkoreaans grondgebied binnen te dringen sinds beide landen hun dia loog over de zogeheten hereniging in september opschorten. De Noordko reanen werden gedood op het eiland je Hwaenggando, bij de zuidwestelij ke punt van het Koreaanse schierei land en bij het vuurgevecht dat na hun ontdekking volgde, kwam een Zuidkoreaanse burger om het leven en raakten drie burgers en twee poli tiemannen gewond. De Noordkoreanen waren maandag al in een rubberboot aan land gegaan en volgens het ministerie hun op dracht aan te zetten tot ongeregeld heden en het ombrengen van politie ke leiders in het zuiden. Zuidkoreaan se autoriteiten deelden nog mee dat Noord-Korea voor september ook al verschillende malen had geprobeerd gewapende agenten te laten infiltre ren in Zuid-Korea. Het huidige Zuidkoreaanse bewind, dat aan de kortstondige hoop op meer democratisering van de samen leving na de dood van president Park Tsjoen Hee, een gewelddadig eind heeft gemaakt haalt als van ouds de angst voor het communistische noor den van stal om dissidenten en oppo sitie aan banden te kunnen leggen In dit licht moet ook de doodstraf tegen de voormalige presidentskandidaat Kim Dae Jung, worden gezien, die. beticht van contacten met het noor den en het aanzetten tot opstand, gevangen werd gezet. Kim is langs verschillende militaire rechtbanken in beroep geweest en op maandag besloot de hoorote militaire recht bank het doodvonnig overeind te houden. Gisteren deed de comman dant die de staat van beleg in Zuid- Korea moet handhaven, hetzelfde, zodat Kim nu bij het burgerlijke hooggerechtshof in beroep gaat. Voornoemde commandant, generaal Lee Huis Song liet wel vier van Kims 23 medebeklaagden vrij. terwijl drie anderen al op maandag vrijgespro ken werden door het hoogste militai re gerechtshof. Als de doodstraf tegen Kim door het burgerlijke hooggerechtshof gehand haafd wordt, rest hem slechts een verzoek om gratie bij Zuid-Korea's president Tsjoen Doo Hwan. Kim heeft de beschuldigingen steeds ont kend en Amnesty International, de organisatie die zich het lot aantrekt van politieke gevangenen overal ter wereld, heeft gezegd dat het proces allesbehalve de schoonheidsprijs ver dient. In Tokio heeft de overkoepe lende raad van de Japanse vakbon den opgeroepen tot een werkonder breking uit protest tegen de ter dood veroordeling tegen Kim. DACCA (Reuter. AP) De secretaris van de Awami-bond, een van de be langrijkste oppositiepartijen in Bangladesj. is in het kantoor van zijn partij doodgeschoten. Volgens de po litie werd Monirul Islam getroffen door een regen van kogels, afgevuurd door een groep onbekende aanval lers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13