kleine krant Trouw de Kinderen leren de boeren lezen X Yoor alle jongens en een Junior Blauw Spaarrekening openen. Nicaragua: Wereldspel Carter of Reagan r -X lO I L. tesrS" i SSössaaasI Dejunior Blauw Spaarrekening. postgiro rijkspostspaarbank 4 november 1980 De Kleine Krant Medewerkenden: Piet Hagen Hanneke Wijgh Johanneke Leestemaker Gilles Stoop Brieven en reacties naar Trouw, postbus 859 1000 AW Amsterdam Achtbaan Honderd mensen, die wer ken bij de Efteling hebben gisteren actie gevoerd voor de bouw van een super acht baan. Zij willen graag dat er volgend jaar zo'n achtbaan staat in hun pretpark. Twee weken geleden heelt de Raad van State de bouw vergunning voor de acht baan ingetrokken. De Raad van State is een club wijze mensen, die adviezen geven, op het hoogste niveau. De Brabantse Milieugroe pen zijn tegen de achtbaan. Zo'n super achtbaan, zeg gen deze milieubescher mers, bederft het Brabantse landschap. Zij hebben bij de Raad van State gepro testeerd tegen de bouwver gunning, die de gemeente Kaatsheuvel had afgegeven voor de achtbaan. De Efteling wil graag een Van een onzer verslaggeefsters UTRECHT Lorena is een klein, zestienjarig meisje uit Nicaragua. Zij heeft de afgelopen maanden de leiding gehad over tweehonderd scholieren, die de grote mensen in de streek Mata- galpa leerden lezen en schrijven. Zij is deze week in Nederland om op scholen over Nicaragua te praten. Deze keer geen nare berichten uit Nicaragua. Een Jaar geleden heeft het land zich vrij gemaakt van dictator Somoza en zijn leger. Nu wordt het verwoeste land weer opgebouwd. De mensen leren lezen en schrijven en er moet voor iedereen genoeg werk en eten komen. Daar wordt hard aan gewerkt, ook door kinderen. Deze week houdt de NOVIB een gast-aan-tafelactie voor Nicaragua. Op verschil lende scholen wordt er geld ingezameld. Want er zijn potlo den nodig om mee te leren schrijven en papier om op te oefenen. In de grote vakantie hielden duizenden scholieren een» kruistocht door Nicaragua om de mensen te alfabeti seren. Hoe ging dat, alfabetiseren? Lorena: „We kregen eerst zelf een stoomcursus. In twee we ken leerden we hoe we andere mensen konden helpen met het lezen en schrijven. Daar na gingen we in kleine groep jes naar de dorpen. Daar hiel pen we de boeren op het land en 's middags leerden de mensen van het dorp lezen en schrijven van ons." Deden alle schoolkinderen mee aan de „kruistocht"? Lorena: „Alleen de scholieren die bij de 'JS19J' horen. Dat is de scholleren- en jongeren beweging in Nicaragua. De meeste scholieren hebben zich, na de overwinning op Somoza, de dictator, daarbij aangesloten. Maar ook voor de overwinning hielpen veel kinderen mee. Ik zat toen op een school, waar nonnen les gaven. Mijn broers en zussen hlepen de vrijheidsstrijders. In ons huis konden ze uitrus ten en kregen ze te eten. Ik wilde, ook al was ik de Jong ste van tien kinderen, mee helpen aan de overwinning. We bezetten de school, omdat we geen les wilden hebben zolang er nog zoveel mensen gedood werden door Somoza. Soms kwamen de soldaten van Somoza en gooiden traangasbommen in de school. Ze doodden ook kin deren." Wat doet de scholierenbewe- King? Lorena: „De eerste taak is iedereen te leren lezen en schrijven. Daarnaast probe ren we zoveel mogelijk ande re scholleren ook bij de op bouw van ons land te betrek ken. Ik plakte bijvoorbeeld affiches in schoolgebouwen." Ga je straks weer gewoon naar school? Lorena: „Ja, maar de school is veranderd. We krijgen nu andere leraren en op een an dere manier les. We moeten nu bijvoorbeeld ook leren om het land te bewerken en muurtjes te metselen. Na schooltijd moeten we helpen om ons dorp weer op te bou wen. En in de vakanties mo gen we mee helpen met de koffie-oogst, maar dat hoeft niet." Alsof er nog niet genoeg spel len zijn, heeft de Novib een poosje geleden ook een spel in de handel gebracht. Mis schien ken je het, want „We reld-delen" (zo heet het) wordt al gespeeld op heel wat scholen. De Novib is een vere niging die opkomt voor de arme landen en je vraagt je af waarom ze dan spelletjes ver kopen. Die vraag hebben wij ook aan de Novib gesteld. En dit was hun antwoord: „Er zijn heel veel spellen van om en nabij de honderd gul den die het geld eigenlijk niet waard zijn. Wij hebben een spel willen maken dat niet alleen leuk en spannend is, maar ook een beetje leer zaam. Als je het speelt, ga je beter begrijpen hoe de wereld in elkaar zit. Maar nogmaals, het is ook heel spannend, en we willen niet dat mensen het alleen maar kopen omdat het §K -- - van de Novib komt of omdat de winst besteed wordt aan hulp voor arme landen. Waarom is het zo duur? „Het spel kost 39 gulden, met de verzendkosten erbij 44,50 en dat is niet duur als Je het vergelijkt met andere spellen. Bovendien krijg je er heel wat voor: een doos met een bord in de vorm van een ronde wereldkaart, een infor matieboekje, actlekaarten. routekaarten, probleeem en opdrachtkaarten. Het is een soort combinatie van kwar tetten, mens-erger-je-nlet en wereldreizen. Je kunt het op verschillende manieren spe len: heel eenvoudig voor kin deren van negen, tien Jaar, maar ook heel Ingewikkeld voor volwassenen. Als Je het vlug doet duurt het een uur, maak Je het moeilijk dan kan het wel eens vier uur duren." (Adres van de Novib: Amalia- straat 5, 2514 JC Den Haag). prof. G. A. Irwin is één van de miljoenen Amerikanen die buiten hun eigen land wonen. Als zij nog Amerikaans staatsburger zijn, mogen zij ook meedoen met de presi dentsverkiezingen die van daag worden gehouden Maar prof. Irwin, die in Leiden les geeft aan studenten, stemt niet. „Dan moet Je tijdig een formulier aanvragen en dat inleveren op de ambassade, dat is allemaal zo'n gedoe; en van die ene stem van mij zal het toch niet afhangen," zegt. hij. Maar als prof. Irwin zou stem men, wie zou hij dan kiezen? „Wilt u dat echt weten?" vraagt hij. „Nou goed dan, ik zou Carter kiezen. Ik vind dat Carter het in de afgelopen vier Jaar redelijk gedaan heeft. Hij heeft niet aan alle verwachtingen beantwoord, maar misschien hebben de mensen ook te veel van hem verwacht. Vooral zijn politiek van energiebesparing vind ik een sterk punt." Er zijn mensen die zeggen dat het niet veel uitmaakt, Carter of Reagan. „Dat vind ik niet," zegt prof. Irwin. „Carter is een demo craat en Reagan een republi kein. Dat zegt niet alles, maar de democratische partij is toch wel progressiever. De ideeén van Reagan lopen ge woon dertig jaar achter." Veel mensen in Amerika zeg gen dat de Amerikaanse macht in de wereld onder Carter kleiner ls geworden. Is dat zo? achtbaan. Elk pretpark heeft een achtbaan, zeggen de werknemers. Ze zijn bang voor ontslag als er straks minder mensen de Efteling bezoeken, omdat er geen achtbaan staat. Is dat zo? Veel kinderen vinden de Efteling leuk om het sprookjesbos, de spoorweg, de grote kanovijver en dé kabouter, die met zijn duim wenkt en zegt Kleine bood- chap. Of niet? O ~i „Het is wel waar dat de rol die Amerika in de wereld speelt nu anders is dan tien Jaar geleden. Maar dat komt niet alleen door Carter. Toen Amerika de oorlog in Viet nam verloor, was al duidelijk dat zelfs een sterk land als Amerika niet altijd en overal zijn zin kan krijgen. En dat heeft Carter goed begrepen." I I Voorbehoedmiddelen. De Tweede Kamer praat vandaag over abortus. De ministers Oinjaar en De Rui ter hebben samen een wetsontwerp ge maakt, waarin staat wanneer een vrouw een abortus kan krijgen. Bij een abortus wordt de vrucht uit de baarmoeder van de vrouw gehaald. Als dat niet zou gebeuren, wordt er zes of zeven maanden later een babytje geboren. Abortus is heel naar. Het is naar voor de vrouw, die moet beslissen of ze al of niet een kind wil grootbrengen. Het is naar voor de arts, die de ingreep moet doen. Het is naar voor de mensen in de Tweede Kamer, die er vandaag over moeten pra ten. In feite is iedereen tegen abortus. Niemand doet een abortus voor haar of zijn lol. Waarom vinden er dan toch abortussen plaats? Veel Jonge meisjes raken zwanger, omdat ze niet precies weten hoe baby's worden verwekt. Ze zijn verliefd op êen vriendje, samen vrijen ze wat en voor ze het weten zijn ze zwanger. En als Jonge meisjes wel goed weten hoe Je in verwach ting raakt, durven ze niet met hun moeder over de pil te praten. Toch zijn er middelen die zwangerschap voorkomen. Ze heten voorbehoedmidde len. De bekendste zijn het condoom, de pil en het spiraaltje. Het condoom wordt door de Jongen gebruikt, het spiraaltje en de pil ls vrouwenwerk. Het spiraaltje wordt in de 4 november 1980 baarmoeder geplaatst en de pil moet Je elke dag slikken. Een voorbehoedmiddel als het condoom is gewoon in de super markt te koop. Toch durven Jongens (en meisjes) ze niet goed te kopen. Ook omdat ze van te voren niet weten dat ze gaan vrijen. Professor Jos Frenken, die veel weet van seks en vrijen, heeft gezegd dat alle Jonge ren beneden de 21 Jaar gratis voorbehoed middelen moeten krijgen. Hij vindt dat minder erg dan een abortus bij jonge meisjes. Meneer Frenken weet best dat veel ouders het niet goed vinden, dat hun kinderen vrijen. Maar een abortus ls vele malen erger, zegt hij. Je kunt natuurlijk beter wachten met het echte vrijen tot Je ouder bent, maar het gebeurt toch heel vaak dat meisjes van dertien Jaar en ou der per ongeluk zwanger raken. GideauIDeJuaior Blauw Spaarmap. De Junior Blauw Spaar rekening is 'n nieuwe spaar rekening voor jongens en meisjes van 11 tot 18 jaar. Het bijzondere van de rekening is dat-ie helemaal alleen van jou is. En dat je er gratis de Junior Blauw Spaarmap bij krijgt. Daar zitten je eigen stortings- kaarten in. Je eigen dag- afschriften. Je eigen spaarpas. En je eigen Junior Blauw pen met notitieboekje. Met die map ontdek je al gauw hoe leuk sparen kan zijn. Bovendien geeft postgiro/ j rijkspostspaarbank je een hoge rente. Maar liefst8%. Je spaargeld groeit dus vanzelf. Zonder dat je er iets extra's voor hoeft te doen. Da's mooi meegenomen! Je eigen Junior Blauw Spaarpas. Dat pasje laat je zien op het postkantoor als je geld van je eigen Junior Blauw Spaar rekening wilt halen. Tlwtwrttxrmtbii? s**"!WXMfiMs j Mogereae, ™>l'*'si»gs*Jiipjeswtw. j Muis* Junior Blauw SpaatreKentne 'S'orf Junior Blauw Spaarrekeising/Dagalichnften De nieuwe manier van sparen voor jongens en meisjes van 11 tot 18 jaar. Je eigen Junior Blauw Rekeningnummer. Dejunior Blauw Spaar rekening is helemaal van jou alleen. Andere mensen i kunnen er wel geld op storten. Maaralleen jij kan er wat afhalen. Je eigen Junior Blauw Stortingskaartcn. Daarmee stort je op het postkantoor het geld dat je van plan bent te sparen. Mapje voor je eigen Junior Blauw Spaarpas. Hierin kan je je spaarpas opbergen. Dan blijft ie mooi gaaf. Je eigen Junior Blauw Pen en Notitieboekje. Je vult je eigen Junior Blauw stortingskaarten in met je eigenjunior Blauw pen. Die pen en dat t notitieboekje kosten je ook al niets. r Ja, ik voel wel iets voordejunior Blauw Spaarrekening met die gratis Junior Blauw Spaarmap. Stuur mij de uitgebreide folder met het aanmeldingsformulier maar op. Je eigenjunior Blauw Dagafschriften. Daarmee zie je precies hoeveel geld je hebt. Dagafschriften krijg je thuisgestuurd. Als je geld hebt gestort. Of hebt opgenomen. Naam: Geboortedatum:. Adres: Postcode/woonplaats: Bon invullen, uitknippen en opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar: Postgiro/rijkspostspaarbank, postbus 41900,1009 CD Amsterdam. 'n Folder (met aanmeldingsformulier) halen op het postkantoor kan natuurlijk ook.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 8