Samen weer de bijbel gaan lezen Gemengde gevoelens jegens basisbeweging Gezellig soort mystiek in Heiloo ji Theologie kan nooit 'waardevrij' zijn Uit brieven van lezers Trouw 'De vrede is mij mijn meubels best waard' VANDAAG te VOORBUGANGERS DINSDAG 4 NOVEMBER 1980 TROUW/KWARTET DU 0 door Hans Bouma Na een lezing, die ik onlangs ergens op een gemeente-avond hield, ging het in de discussie vooral over de menselijke verantwoordelijkheid. We konden het niet zo erg eens worden met elkaar. Men vond. dat ik te veel ..vanuit de mens" rede neerde. Alsof hij de knoop wilde doorhakken, zei iemand op een ge geven ogenblik tegen me: ,.U zult het allemaal heus wel goed bedoe len, maar wij houden vast aan het gezag van de bijbel. Aan Gods Woord valt voor ons niet te tornen". Ziezo, dat was er maar uit. Het klonk keihard, maar je kunt zulke dingen maar beter eerlijk tegen el kaar uitspreken. Nu wil het geval, dat ik m'n lezing doorspekt had met een aantal, al thans voor mij zwaar wegende bij belse noties. Zowel m'n onderwerp ide milieucrisis) als de samenstel ling van m'n gehoor (kerkelijk mee levende christenen) gaven daar alle aanleiding toe. Zonder dat ik ging preken, had ik geprobeerd het ge zag van de bijbel met betrekking tot dit zo urgente thema zo sterk mogelijk te beklemtonen. Maar het was kennelijk niet overgekomen. Al m'n goede bedoelingen ten spijt, had men zelfs de indruk gekregen, dat ik het gezag van de bijbel een voudig aan m'n laars lapte Welis waar werd het iets anders geformu leerd („Wij houden vast"), maar daar kwam het toch wel op neer Ik vind zulke situaties altijd uiterst pijnlijk. Telkens wanneer ik er weer in verzeild raak. overvalt me een vreemd soort moedeloosheid. In de Vredesweek. toen ik op bijbelse gronden tegen de atoombewape ning pleitte, was het ook weer goea raak. avond na avond. Je steekt als christenen de koppen bij elkaar en ineens blijkt de boodschap, waar aan je samen je Inspiratie zou moe ten ontlenen, een onoverbrugbare kloof te scheppen. Terwijl je Je uit levert aan één en dezelfde bijbel, sta je lijnrecht tegenover elkaar. Waar bij de ene partij dan zóver kan doorslaan, dat zij in naam van haar eigen trouw aan het bijbels gezag de andere partij het verraad van dat bijbels gezag verwijt. Met die ande re partij bedoel ik dan niet alleen mezelf (dan was de schade nog te overaien), maar al diegenen, die door hun specifieke manier van bij bellezen zich het harde oordeel van de zogenaamde ..bljbelgetrouwen" op de hals halen. Het gaat (helaas) niet om Hans Bouma contra een zaal vol medechristenen, maar om een scheidslijn dwars door het hele christendom heen Wanneer Je weer 's met Je neus op die scheidslijn wordt gedrukt, is er inderdaad reden tot moedeloos heid. Terwijl zich de meest actuele kwesties aandienen en Je samen met het oog op die kwesties ..licht der wereld" en ..zout der aarde" zou moeten zijn. moet je constateren, dat Je samen weer helemaal op nieuw moet beginnen. Op een mo ment. dat Je al lang bezig moest zijn met het praktisch vertalen en toe passen van de bijbelse boodschap, moet je weer het fundamentele spit- en graafwerk ter hand nemen moet Je je weer behoedzaam buigen over de grondtekst, moet je de woorden van de Schrift weer één voor één ontdekken, spellen en eva lueren. Toch zullen we, willen we tenminste samen wat verder komen, die lange weg weer terug naar de bron moe ten gaan. Het zal een massa tijd en moeite kosten, maar er zit niets anders op. Op het veld van de ethiek zullen we pas één front kun nen vormen, wanneer we elkaar eerst hebben gevonden op het veld van de exegese. De enige remedie voor het ethisch zo verdeelde en daarom zo ongeloofwaardige chris tendom is: samen weer de bijbel gaan lezen. Maar dan wel onbevoor oordeeld, en behalve scherp luiste rend naar de taal van de bijbel zelf. ook scherp luisterend naar elkóór. Met dat „onbevooroordeeld" bedoel ik. dat we de bijbelse teksten voor zichzelf moeten laten spreken. Uit eigen ervaring weet ik hoe moeilijk het is déze vorm van respect tegen over de bijbel op te brengen. Je leest zo gauw wat Je zo graag wilt lezen. Uitlegkunde wordt zomaar inlegkunde. Eerlijk bijbellezen be tekent niet zozeer wat bijbelge- trouwen steeds weer beweren al les letterlijk nemen (want daardoor kun je in bepaalde gevallen bijbel teksten volledig verkrachten) als- wel: eerbiedig en vakkundig de woorden wikken en wegen, reke ning houden met het literaire genre van een tekst, tasten naar achter gronden. taxeren van de situatie, waarin een tekst ooit heeft gefunc tioneerd. attent zijn op de bedoelin gen van de auteur en zo. heel moeizaam en creatief ontdekken wat Ood in al die teksten en verha len hier en nu tot ons te zeg^fcn heeft. Ik moet bekennen, dat het gezag van de bijbelgedeelten, die ik zó. niet bevooroordeeld en op de klank af. maar van binnen uit heb proberen te exegetiseren, alleen maar is toegenomen. Van een onzer verslaggevers LÜNTEREN Op de gereformeerde synode in „De blije werelt" is gisteren gesproken over de vérhouding tot de kritische gemeenten en basisgroepen. Door een speciaal deputaatschap was hierover een rapport ingediend. Daar de betrokken commissie geen advies had uitgebracht d?ed het moderamen zelf een voorstel tot besluitvorming. Volgens het moderamen is het van het grootste belang dat de kerken zich verdergaand zullen bezinnen op de vragen die de kerken en de alter natieve gemeenten elkaar te stellen hebben en zullen zoeken naar een toekomstig beleid dat de kerken in deee moeten voeren. Dat betekent concreet een opdracht voor een nieuw deputaatschap. Van de zijde van de schrijvers van het rapport werd bij monde van ds. L. L. van der Vliet uit Hoogeveen en dr. J. M. Vlijm uit Leiden de ernst van de zaak onderstreept. Ook jongerenver- Vrijwilligers van TEAR Fund naar Thailand en Haiti Van onze kerkredactie DÓORN Het evangelisch hulp fonds TEAR Fund heeft vorige week weer een aantal vrijwilligers uitge zonden. Feikje Stellingwerf uit Assen en.Hannie Geerds uit Groningen zijn naar Thailand gegaan en Peter en Lia van Lonkhuyzen uit Heteren naar Haiti. TEAR Fund Nederland, de dia- konale arm van de evangelische zen dingsalliantie. heeft nu 42 vrijwilli gers in elf landen van de derde wereld aan het werk In Thailand heeft TEAR Fund een medisch team onder Cambodjaanse vluchtelingen. Nu de eerste fase van noodhulp achter de rug is. ligt de nadruk meer op training van ver pleegkundigen en gezondheidswer kers. In het zeer arme noordwesten van HAiti werkt al enige jaren een Nederlandse TEAR Fund-verpleeg ster in een polikliniek. waarin opgenomen: De dammer, met Dordts Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leldae Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam tel. 020-5629444 telex 13006 Postgiro 66-00 00 Bank Ned Credtetbenk Rekenmgnr 23 00 12574 Gemeentegiro Amsterdam X11000 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel 010*115588 (abonnementen en bezorging) iel 010-115588 (redactie), tel 115700 (uitsluitend voo' i) WestWaak 4 REGIO DEN HAAG'UEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel 070-469445 (redactie) tel 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Maag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen Per maand 16.98 Per kwartaal 50.95 Per half jaar 101.90 Per ,aar f 201.60 Advertentietarieven op aanvroeg Telefonische abonnementenop drachten (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19 30 van maandag t/m vrijdag Op zondag van 18-20 uur telef 020- 5622797 Opgave nwn-advertehties tel, 020-5626262 of schrifteli|k aan Mmi-Adv afdeling, postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzigingen uitsluitend schriftelijk aan cr.ze Amsterdam tegenwoordiger Anne van der Ploeg en prof. Plomp deden dat. De kerken lopen leeg. het ..levensbloed ver dwijnt" naar kritische gemeenten. De situatie is veel ernstiger dan de cijfers zeggen, meende dr. Vlijm. De kerken moeten zich hier zeer ernstig mee bezighouden. Bereidheid Het is de bedoeling dat het gesprek zoveel mogelijk samen met de her vormde kerk en de rooms-katholieke kerk gevoerd wordt. In deze kerken ligt echter het al eerder op gang geko men beraad met de basisbeweging wat stil hoewel juist van de kant van de basisbeweging een toenemende bereidheid tot overleg en samenwer king valt te constateren. Van menig synodedeelnemer had het rapport wel wat kritischer gemogen naar de basisgemeenten toe. Men vond het in het algemeen nogal erg lief Niet alleen komen er vanuit de basisgemeente signalen naar de ker ken toe. maar dat mag wel wederzijds zijn. Namens het deputaatschap zei ds. Van der Vliet dat dat vanzelf sprak. Het rapport beperkt zich ertoe een basis voor gesprek op te leveren en meer niet sommige kritische gemeenten over de kerken praten. Veel sprekers putten zich uit In aardi ge en zelfs dankbare woorden aan het adres van de basisbeweging. Ds. O. H.' Homans uit Baam roemde het litur gisch werk. „al maakt het soms de kerk tot een Oosterhuis". Maar hij en anderen vonden het Jammer dat de basisbeweging zich aan het institu tionaliseren schijnt te zijn en als het ware weer een kerk erbij wordt. Ds. D. C. Firet uit Alkmaar liet weten dat hij de mensen die hun heil zoeken bij de basisgemeenten enorm miste. Hij vroeg zich af of je je gereformeer de verleden wel zo van je moest afzet ten. Hij leek meer te zien In bij voor beeld journalisten die over die dingen in hun krant schrijven. Zo kwamen behalve de kritische gemeenten ook Van een onzer verslaggevers KOOG AAN DE ZAAN Vier hervormde predikanten in de Zaanstreek hebben de strijd aangebonden tegen de idee van de „waardevrije" we tenschapsbeoefening in de Verouderd theologie. wordt met één pennestreek onmoge lijk gemaakt, dat voor een theoloog belangrijke vakken als pastorale psy chologie. dogmatiek en christelijke ethiek op doctoraal niveau beoefend kunnen worden." aldus de vier predi kanten. Ds. P. Schravendeel de perstafel en Trouw nog even in het synodale licht. Besloten is. samen met hervormden en rooms-katholieken zich te bezin nen op deze zaak. Een amendement om bij het gesprek ook terstond de basisbeweging zelf te betrekken, werd verworpen door de synode. Onbillijk Ds. D. H. Borgers uit Den Ham (Ov.) vond het verwijt van de verburgerlij king van de kerken onbillijk. Moest je het mensen („de kleine luyden") kwa lijk nemen dat zij niet klein gebleven waren maar zich door hard werken geëmancipeerd hadden? Wordt niet te vlug gezegd dat de basisbeweging hier de Nederlandse vorm is van wat bij voorbeeld in Latijns-Amerika bestaat? Gaat die vergelijking wel op?, vroeg ouderling L. Kranenborg uit Driebergen zich af. Ds. P. Schravendeel uit Ferwerd was een van degenen die moeite hadden met het „elitair karakter van de ba sisgroepen". Hij zag er een soort her verkaveling van de gemeenten in. Theologisch had hij daar bezwaar te gen,. want: wiens verkiezing is door slaggevend. die van de Heer of die van ons? Paulus Een ander kritisch geluid viel te ho ren van ds. E. Overeem uit Enter, die wel eens zou willen horen wat Paulus van dat praten over „klasse" zou vin den. Hij wilde bovendien niet praten met mensen die in hem een vertegen woordiger van de kerk als duivels instituut zien. Hij zag daarin een overeenkomst in de wijze waarop ge tuigen van Jehovah en kennelijk Van onze correspondent EINDHOVEN Ongeveer honderd sympathisanten van de principiële belastingweigeraarster mevrouw L. Wessels uit Eindhoven heben gisteren verhinderd dat haar huis raad openbaar verkocht zou worden. Ze blokkeerden de voordeur en maakten het de deurwaarder op die manier onmogelijk om binnen te komen. Mevrouw L Wessels voelt er Diets voor een bijdrage te leveren aan de bewapening en daarom weigert zij een deel van haar inkomsten belasting te betalen. Het geld. 185 gulden, heeft ze Inmiddels overge maakt op de rekening van het comité El Salvador Nederland. „Ik handel vólgens mijn geweten", zegt mevrouw Wessels. lid van de doopsgezinde gemeente ln Eind hoven. ,Jk wil best gewoon mijn belasting betalen maar dan moet ik zeker weten dat het geld aan vredelievende doelen besteed wordt. Ik weiger verantwoordelijk te zijn voor de aankoop van wa pens die de wereldvrede bedrei gen. Daarom heb lk het op een openbare verkoop laten aanko men. De vrede ls mij mijn meubels best waard." Ongeveer honderd sympathisan ten van diverse pluimage verhin derden gisteren dat het zover kwam. Leden van de doopsgezin de gemeente samen met militante actievoerders van de werkgroep Onkrult. studenten van sociale academie Den Elzent samen met mensen van de vredesbeweging en de vereniging van dienstweige raars eensgezind vormden ze een haag waar de deurwaarder on mogelijk doorkon. „Wat mij betreft had de openbare verkoop mogen doorgaan", zegt mevrouw Wessels. .Het moet toch eens gebeuren en lk ga niet door de knleén. Ik blijf een deel van mijn belasting inhouden wat er ook gebeurt Maar ik waardeer het gebaar van zoveel jonge mensen." Teleurgesteld ls mevrouw Wessels alleen in het CDA. .Jk had het CDA gevraagd om te werken aan een regeling vpor mensen die uit gewetensbezwaren geen geld wil len geven aan defensie. Het zou mogelijk moeten zijn dat die men sen het geld geven aan vreedzame doelen. Het CDA liet weten dat het sympathiek staat tegenover het Idee maar dat het er niets voor voelt het initiatief te nemen." Aanleiding is de uitspraak van het college van bestuur van de universi teit van Amsterdam, dat de regeling van doctoraalprogramma's in de theologische faculteit herzien moet worden, aangezien deze in strijd is met de wet op het wetenschappelijk onderwijs en het academisch statuut. Deze regeling beoogde een integratie van de „staats-" en de „kerkelijke" opleiding aan de theologische facul teiten der openbare universiteiten. „Wij zijn boos en verontwaardigd." schrijven de predikanten A. Polhuls (Koog aan de Zaan). K. C. L. Eldering (Assendelft). H. M. Parigger (Wormer- veer) en J. D. de Boer (Uitgeest) in een brief die onder meer aan de facul teitsraad gericht is. Na vele Jaren van strijd was het inzicht verworven, dat wetenschap nooit objectief is. „Eindelijk waren we aan de Amster damse theologische faculteit zover, dat de ln de duplex orde van 1876 vastgelegde schelding tussen de zoge heten staatsvakken en kerkelijke vakken werd doorbroken, die immers berust op een opvatting van (waarde vrije) wetenschapsbeoefening, die niet meer de onze is. Juist waren we als vruchtbaar gaan erkennen, dat ook zogenaamde kerkelijke weten schap niet de pretentie heeft waarde vrij te zijn. maar, zeker aan de Am- sterda ose theologische faculteit, we- tensch p wil bedrijven vanuit de keu ze voor armen en onderliggenden Nu Zij vallen vooral prof. dr J Smit Siblnga aan. die Nieuwe Testament doceert aan deze faculteit en die het college van bestuur met het gelijk van een verouderde wet aan zijn kant tot deze stap gedwongen heeft. Als hoogleraar Nieuwe Testament func tioneert hij volgens hen buitenge meen slecht. Juist door zijn vermeend waardevrije wetenschapsbeoefening. Hij heeft vrijwel geen doctoraalstu denten. Studenten uit de ^andidaat- sopleiding hebben klachten inge diend over Smit Sibinga's methode van onderwijs en onderzoek. Kleine klassen Dinsdag 28 oktober, is er zoals men weet door het onderwijzend perso neel gestaakt. Men besloot toen niet verder te staken, maar acties op school op te zetten, om er met de leerlingen over te praten. Dit ls inder daad gebeurd en wij. leerlingen van de IVO Kindergemeenschap, hebben samen allemaal actieplannen opge steld. Wij willen net zoals de leraren kleinere klassen, wat tot gevolg heeft dat zij betere aandacht aan ons indi vidueel kunnen besteden. Wat heel erg belangrijk is. vinden wij. Wij kun nen het niet begrijpen dat andere leerlingen van andere scholen geen actie gaan voeren omdat het eigenlijk voor hun toekomst is. Daarom willen wij alle leerlingen oproepen om hun solidariteit te betuigen. Daarom voe ren wij actie buiten de school, om de anderen te overtuigen dat deze sta king doodgewoon noodzakelijk is. Mijn eigen ervaringen met een grote klas zijn van enkele jaren geleden. Ik zat toen ln de brugklas. Een klas met 29 leerlingen. De leraren, besteedden niet genoeg aandacht aan je met als gevolg dat ik bleef zitten. Nu zit ik op een andere school met al behoorlijk kleine klassen, wat al stukken beter gaat. maar wat nog kleiner kan. Van uit mijn eigen ervaringen en vanuit ervaringen van anderen kan ik maar één conclusie trekken: doorknokken totdat we kleinere klassen krijgen .met als gevolg meer werkgelegenheid voor andere leerkrachten. Amsterdam Aarnout Gunther namens de IVO kinder- gemeenschap. Van een onzer verslaggevers HEILOO Lourdes mag dan ver maard zijn vanwege de duizenden rooms-katholieken die jaarlijks ter bedevaart gaan, ook Onze Lieve Vrouw ter Nood in Heiloo blijkt in toenemende mate aantrekkings kracht op rooms-katholieke gelovi gen uit te oefenen. Zo sterk zelfs, dat het afgelopen weekeinde het feit werd herdacht dat 75 Jaar geleden de „Maria-devotie" in Heiloo herleefde. En zo bekend dat paus Johannes Paulus II eraan herinnerde bij de sluiting van de bijzondere synode van de Nederlandse bisschoppen in ja nuari. „Kerkelijke onrust en theologisch geharrewar in onze dagen doen het pelgrimeren niet afne men". schrijft drs. J. P. H. Bertrand in een gedenkboekje dat hij zondagmorgen tijdens een plechtige eucharistievering ln de grote bedevaartkerk aan de hoogbejaarde kardinaal Alfrlnk aanbood. Drs. Bertrand. die al ruim twintig jaar rector is van het bedevaartsoord, heeft de geschiedenis met grote betrokkenheid beschreven Runxputte Nog voor de reformatie verrees in Oesdom. een gehucht dat ln 1509 bij Heiloo was gevoegd, een kapel die was toegewijd aan Onze Lieve Achteraanzicht van de Genadekapel zoals treinreizigers van Alkmaar naar Haarlem of Amsterdam die kunnen zien. Nog steeds is er een halte vlak bij de kapel. Vrouw ter Nood. Voor de ingang bevond zich een put, die de Runxputte werd genoemd. Bij het beleg van Alkmaar (1573) ging het heilig dom vrijwel geheel verloren evenals de Abdij van het naburige Egmond De pelgrims bleven komen, ook na 1637, toen de laatste muurresten werden opgeruimd. Een kleine twee eeuwen later werd wegens allerlei misbruiken een officieel kerkelijk verbond tot het houden van bedevaarten uitgevaardigd. Terecht, schrijft drs. Bertrand. „Steeds vaker ontaardden de bijeenkomsten in rellen. Er kwamen heel wat ongure typen op af om herrie te schoppen, om roomsen en hervormden te pesten of om het geestelijke gebeuren in het belachelijke te trekken." Bij opgravingen in 1905 stuitte men echter op de oude Runxputte en dat was het begin van de nieuwe Maria-devotie. Eerst werd in 1913 de grote „noodkerk", thans bedevaartkerk, ge bouwd en later (in 1930) de fraaie, maar kleine Gedachteniskapel, op de plaats waar de „Ca- pelle" had gestaan. De rector spreekt in zijn boekje over de dank die Ood toekomt „voor deze pleisterplaats langs de weg van Haarlem naar Alkmaar". En kardinaal Alfrlnk benadrukte zondag „dat ve len hier naar toe komen om te worden gesterkt in het geloof en in de hoop" Godfried Bomans Het royaal geïllustreerde boekje van drs. Ber- ZACHEOS ZIT PRIMA Maar hij slaagde daarin niet vanwege de menigte, want hij was klein van gestalte. Om Hem toch te zien liep hij hard vooruit en hij klom in een wilde vijgeboom omdat Jezus daar langs zou komen. Lukas 19, vers 1-10) Na het goede begin van dit verhaal de twee die elkaar ontmoeten zoeken elkaar moeten we nu even een stap terug. Het dreigt mis te gaan. Door iets heel stoms. Zacheüs is te klein. Op andere momenten zal hij er plezier van gehad hebben minder stof nodig zoor zo'n opperkleed hier ls z'n geringe gestalte een handicap. De mensen staan vóór hem. Mensen staan hem in de weg. Dat kan dus. De mogelijkheid is ons maar al te bekend. Bij wat voor gelegenheid staan wij elkaar niet in de weg? Zelfs als het erom gaat als iemand wil zien wie Jezus is. Vroeger hadden de mensen 't over ingeleiden en doorgeleiden en lieden die „nog niet zo ver waren". De ingeleiden zaten vooraan, stonden vooraan. De tobbenden moesten maar zien of ze hier of daar een flits van het heil konden te zien krijgen. Dat hoef je niet te nemen, zeggen we tegenwoordig. Je moet voor jezelf opkomen. Dat kan best waar zijn. maar Zacheüs komt op een manier voor zichzelf op die anderen geen schade doet en dat is heel wat. Hij klimt ln de boom. En alle dominees hebben 't dan over de straatjongens die hem uitsliepen. Dat mag ook. want wij vinden nog steeds iets buitenissigs meteen gek. Maar gek of niet. het zoeken van Zacheüs is van een vindingrijke soort. Hij weet wat op de handicap. Net als die mannen die met z'n vieren hun zieke vriend door het dak tot voor Jezus voeten neerlieten, 't Komt. na het goede begin en na deze kleine stubbelingen toch nog goed. Zacheüs zit prima Va DE bei vol tar als De (Ie net mil) (tas drai de t and De 198: tan ten sta; dat Rinf lit der [tu< ;inc disc: 31e loo Oezien de gevolgen die de beslissing van het college van bestuur van de universiteit van Amsterdam heeft voor de theologische faculteit en mo gelijk ook voor de faculteit van de andere universiteiten, vragen de Zaanse dominees zich af. of de her vormde kerk haar relatie met de uni versiteiten niet opnieuw dient te be zien. ZIJ adviseren de hervormde kerk „als eerste stap", de door prof. Smit Sibln ga voor het vak Nieuwe Testament verstrekte testimonia niet langer te accepteren. Verder vinden zij een grondige discussie in de kerk over het theologisch wetenschappelijk onder wijs noodzakelijk. Aanzetten tot deze discussie zijn de laatste jaren, ook tijdens synodevergaderingen. al meermalen gegeven, schrijven zij. met een kennelijke toespeling op de discussies in de zaak-Ter Schegget. Beroepingswerk d< o NED. HERV. KERK Beroepen: te De Bilt J. Vroegindewej te Emmeloord. Aangenomen: naar streekgemeenU dat Zuld-Llmburg-C. (toez) J. P Broedi te Borssele; naar Leeuwarden H. J Oudhof te Den Bosch, die bedank* zljr voor Hengelo eJd Bedankt voor Axel J. M. D. van c Berg te Werkendam; voor Hazei woude (toez) D. Heikoop te IJmuidet West. voor 's Qravenzande J. L. KeiJ- zer te Dongen. Beroepbaar: K. A. Bakker. Billii straat 2 te Groningen; F. A. Gi; Jan Mulderstraat 5A te Groningen; J. C. Schaap. Zandumerweg 5 te Nie kerk; G. J. Wolters, Const. Huygen» straat 15 te Rijssen. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Baflo A. J. van der Schaft, kand. te Drachten, dit bedankte voor Balk. Blrdaard, St Jansklooster. Noordbergum-Ee* strum. Wagenborgen. Holwerd Drachtstercompagnie; naar Lisse E Boswijk te Amsterdam-Noord; naar NIJega-Opeinde H. Dijkstra te Joure. die bedankte voor Urk en voor Zwartsluis. trand. die onder de indruk is van de bloei die .zijn" bedevaartsoord doormaakt, herinnert uiteraard sterk aan het rijke-roomse-leven. De sfeer die een bedevaart omgaf wordt wel het treffendst weergegeven door Godfried Bomans (1913-1971) in het eerste hoofdstuk van zijn boek „Beminde Gelovigen", dat drs. Bertrand heeft overgenomen. Bomans. die indertijd met zijn school vanuit Haarlem ter bedevaart naar Heiloo ging, schrijft: „De bedevaart naar Heiloo is in mijn herinnering altijd verbonden met een soort huiselijke wereldvreemdheid, die geloof lk ty pisch rooms is. Eigenlijk sluiten die twee sfe ren elkaar uit, maar op weg naar Heiloo ont moetten ze elkaar en brachten een knusse bevreemding teweeg, een gezellig soort mys tiek, die buiten de rooms-katholieke kerk niet bestaat en daar trouwens ook binnenin snel aan het verdwijnen is." Helemaal verdwenen is zij, zo blijkt in 1980. zeker nog niet. Later op de dag opende kardinaal Alfrink in d'Oude Pastorij een tentoonstelling die geheel aan Onze Lieve Vrouw ter Nood is gewijd Zij wordt gehouden op een al even historische plek: deze voormalige hervormde pastorie van ds. J. P. Hasebroek (1812-1896) was ln het midden van de vorige eeuw de pleisterplaats van de „Hellooér Kring", waartoe dichters als Nicolaas Beets. Jacob van Lennep en E. J. Potgieter behoorden Da Runxputte en Onie Lieve Vrouw ter Nood, door drs. Joan Bertrand. Uitgave Pirola. Schoorl, 108 bis, 27,50. GEREF. KERKEN (VRLIG) Bedankt: voor Hilversum M. A. de Niet te Zuidwolde (Dri; voor Vollen hove A. O Reitsema te Avereest Dedemsvaart. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Biezelinge H. vac den Heuvel, kand. te Veenendaal, die bedankte voor Deventer. Den Helder. Eemdijk. Den Haag en Lutten. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Goudzwaard A. Moer kerken te Nleuw-Beijerland. Os. Th. M. Middelkoop Het centraal orgaan van de zending van de gereformeerde kerken heeft ds. Th. M. Middelkoop (38) te Bergen (NH) benoemd tot zendingspredikant op West-Irian. Het is de bedoeling dat hij ds. J. Bulkema zal opvolgen als toerustingspredikant in de Vogel kop. een gebied dat veertien classes met 450.000 kerkleden omvat. De toe Sl' rusting richt zich vooral op kerke-;™ raadsleden, zondagsschool- en jeugd-1 werkleiders. Ds. Buikema komt vol-i gend jaar naar Nederland terug Hij) heeft dit werk dan vijf Jaar gedaan. F. Duim Cultureel antropoloog F Duim 0 uit Amsterdam is door de gerefi meerde zending benoemd tot docent aan de theologische hogeschool van de evangelische christelijke kerk op West-Irian ln Abepura. bij de hoofd stad Jayapura. Aan de school, des tijds gebouwd met geld van „Kort .over de brug", studeren zestig stu denten, onder wie ook vrouwen. Aan ide opleiding is een cultureel antropo loog verbonden vanwege de verschel denheid in culturele en etnische ach tergronden, waarmee predikanten opj West-Irian te maken kunnen krijgenj Dat is nu nog drs. F. N. Hubatka. dk in de loop van 1981 definitief naai 11 Nederland terugkeert

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2