Uit brieven van lezers Trouw o.k.-verpleegkundige operatie-assistent(e) MEDEWERKER/STER Vferk bij een krant met overtuiging, Nationale-Nederlanden SPOORWEGONGEVALLENF een kleuterleidster .r H.E.R.O.S. ELFDE LUSTRUM!! DINSDAG 4 NOVEMBER 1980 TROUW/KWARTET Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859,1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Niet te geloven (12) Niet te geloven (14) Het probleerri dat dr Van der Meiden heeft aangesneden, is mijns inziens het aloude probleem van de „abso luutheid des Christendoms" En veel christenen raken onmiddellijk van streek en slijpen terstond hun mes sen, wanneer er ook maar even gewe zen wordt in de richting van „het universele" in heel veel godsdiensten. Zouden nu werkelijk alle miljoenen „verloren zijn" omdat zij nog nooit van de (totaal verschillende) 66 ge schriften van „de" Schrift gehoord hebben? Bovendien wat bedoelt men met „het Christendom"? Is dat het Grieks- Katholieke of Rooms-Katho- lieke of het Gereformeerde Protes tantisme of het humanistische Chris tendom? En moet dan Abraham Kuy- per er met zijn „Gemeente Gratie" niet bij te pas komen? Of zullen wij ons maar aan de apostel Paulus hou den, wanneer hij in Romeinen 2 po neert dat ook „heidenen" van nature Gods Wil kunnen volbrengen, omdat zij in hun harten een wet geschreven kregen, die het geweten genoemd wordt (Rom. 2 vers 14 en 15)? En kan het alsnog universeler dan Romeinen 8 vers 9 „indien iemand de Geest van Christus niet heeft, die behoort Hem niet toe? Jammer dat over zulke tek sten nooit wordt gepreekt in de ker ken. Dat zou de enorme terugloop van de kerken wel eens kunnen heb ben bewerkstelligd. Leeuwarden L. J. van der Kam Niet te geloven (13) Als de Here Jezus voor onze zonden heeft geleden, waar komt dan al het lijden vandaan? Het is goed om daar eens over na te denken. Heb Je er geen moeite mee, dan is alles OK, maar niet iedereen is hier tevreden mee en als dan door de Oosterse mensen een therapie naar het Westen wordt gebracht, waardoor het alle maal helder en duidelijk wordt waar door het lijden er is en hoe je dit kan voorkomen, hoe je heel dicht bij God kan komen, dan is dat alleeh maar gelukkig voor ons. Het gaat zeker om. zelfrealisatie en zelfbevrijding. Onze maatschappij is zo materialistisch. Eten, drinken, roken en seks vieren hoogtij, wat een ander heeft moeten we ook nodig hebben. Is dit nu waar het om draalt? Kunnen we niet meer zonder alcohol, vlees, sigaretten en seks leven? Er is toch iets veel hogers en mooiers. Dit trachten ons de wij zen uit het Oosten te leren. Het gaat - niet om welke godsdienst waarin we zijn geboren maar om het dienen van Hem. Zelf volg ik al wat jaren deze Oosterse therapie. Het heeft mij heel dicht bij God gebracht en heel erg gelukkig gemaakt. Maassluis A. J. de Niet-v.d. Giessen Prof. Van der Melden houdt er vreem de ideeën over godsdienstvrijheid op na. Godsdienstvrijheid wil onder meer zeggen dat ledereen zijn of haar godsdienst in vrijheid mag belijden. Maar dit houdt ook in, dat ledereen die persoon op zijn of haar godsdienst kan aanspreken en bekritiseren. Slp- ke van der Land doet niets meer en niets minder. De vorm die hij kiest voor zijn programma's vind ik erg goed. Hij laat de sekten zelf aan het woord en geeft daarna zijn visie, een goede naar mijn mening. HIJ wijst telkens terug op die ene persoon die echt verlossing biedt namelijk Jezus Christus. Als hij dit niet meer mag doen van u dan beperkt u zijn gods dienstvrijheid. Ik vind het volkomen terecht dat de programma's met een bepaald vooroordeel worden ge bracht, omdat het wijzen op de geva ren van deze sekten ook behoord tot de taak van de NCRV. De NCRV moet maar gewoon doorgaan met dit soort programma's te maken, want ze doen hiermee goed werk. Bravo, NCRV ga zo door. bijbel-kennis van een deel van dat zelfde publiek. Door het systematisch in een verkeerd daglicht stellen van de oude JV, is het nodig geworden, die kreet van de profeet Hosea (Hosea 3 vers 6a) eens weer te lezen. Daar deed de oude JV wat aan. Door het gebrek aan bijbelkennis ontstaat er een gebrek aan persoonlijke omgang, met God en een open vlak, waarin minder zindelijke Invloeden vrij spel kunnen hebben. Ik had graag gehad, dat dr. A. van der Melden met zijn grote geleerdheid zich daar eens over ging bulgen. Door gebrek aan kennis is manipulatie mogelijk. De NCRV en Sipke van der Land zeggen van waar uit zij denken en voorlichten. Dat kan iedereen controleren, die geen gebrek aan bijbelkennis heeft en overigens zijn er in Nederland bijbels te koop in diverse vertalingen. Utrecht J. Elsinga Kalvermesterij De aanval van de dierenbeschermers op de boeren in de kalvermesterij was schokkend. De meeste boeren heb ben die hokken er niet voor hun lol staan. Vaak is het de enige mogelijk heid om financieel het hoofd boven water te houden; om zoonlief naar het lyceum te la;en gaan en dochterlief naar de typecursus. Zonder varkens- of kalvermesterij zou dat onmogelijk zijn, zou er weer reuzel op het brood ge?- ;rd moeten worden. In de streek waar vandaan kom (de Velu- we) heten die schuren „Rabo-flats". Dat is een hele wrange grap. Naast boeren en banken zijn ook de veevoe derfabrieken (bijv. Navobi) als schul digen en zondebokken aan te wijzen. Het probleem ligt niet zo eenvoudig en eenduidig-rechtstreeks naar de hoeren toe. Dan zijn we ook allemaal nog consumenten. Ik eet nooit kalfs vlees, al was het alleen maar om zo'n beest z'n leven te gunnen. Prinsendam Mijn zoon vaart op een sleepboot langs de westkust van Noord-Ameri- ka. Uit een brief van 18 oktober citeer ik: Twee weken geleden is het ras Prinsendam van de HAL in de golf van Alaska uitgebrand. We waren 300 mijl (557 km red) ervandaan en zijn er meteen heengevaren. Na twee da gen varen hebben we de Prinsendam op sleeptouw genomen. De vierde dag is het schip gekapseisd. Dit was ei genlijk niet nodig geweest, als de staat Alaska ons maar in hun wate ren had toegelaten. We hebben twee dagen op toestemming gewacht. On geveer vijf minuten na de ondergang kregen we toestemming dichter on der de kust te komen, zodat we de Prinsendam leeg konden pompen. Nu ligt het schip drie kilometer onder de waterspiegel en zal daar voor altijd blijven. Wassena»*- w. Krikke Circus Waarom zo'n uitgebreid artikel over Boltini (nog wel met foto) in Trouw van 27 oktober. Is het zo belangrijk dat een circus wordt opgeheven? Dit keer een circus dat berucht was om de slechte behandeling van de circus- dleren. De man Boltini kwam er uit tevoorschijn boordevol zelfbeklag en zeer rancuneus. Er was toevallig kort geleden een tv-voorstelling waarin leeuwen van circus Boltini onder an dere gedwongen werden door bran dende hoepels te springen, het meest wrede dat Je wilde dieren kunt aan doen. Bovendien werden de dieren net zo lang getergd tot ze „wild" gingen doen. Er zullen aan die voor stelling heel wat zweepslagen en be handeling met ijzeren staven aan vooraf zijn gegaan. Dus ik ben blij dat er weer een circus wordt opgehe ven. Het is verbijsterend dat er nog altijd mensen dergelijke wrede voor stellingen bezoeken. Alleen erg Jam mer dat de circusdieren van Boltini naar Italië zijn verkocht, 'n Land dat bepaald niet bekend staat om zijn liefde voor dieren. Den Haag M. W. Berenbak Halfstok Vele malen heb ik nu al gelezen en gehoord, dat de democratie geweld wordt aangedaan, zodra de tegen standers van abortus aan het woord komen. Maar ik dacht, dat Juist de voorstanders met het wapen van de Indoctrinatie de democratie om zeep brengen. Men spreekt van een demo cratische meerderheid. Ja, in de Ka mer misschien. Maar beslist niet bij ons volk. Het is onze overtuiging, dat bij een referendum ons volk, in over grote meerderheid, deze kindermoord zou veroordelen. In snel tempo glij den wij af. Onze vlag moest al half stok, toen de regering (en ook het CDA) onze oudste broeder Israël een dolkstoot toebracht, door de Neder landse ambassade van Jeruzalem te rug te trekken en naar Tel Aviv te, verplaatsen. En moet nu straks op nieuw ons dundoek halfstok? CDA, let op uw zaak! Nederhorst den Berg HJ. Kalter Inleveren Kan het gehannes over het „inleve ren' nu eindelijk toch een keer ophou den? Is het nog niet duidelijk genoeg, dat niemand echt bereid is met wat minder te doen? De oplossing is dui delijk: halen daar waar het zonder brokken te maken te halen is. Dus halen bij de weerlozen. Dat is een onuitputtelijke bron. voorlopig. Neem van iedere onproduktieve die een uitkering krijgt, voorlopig eens 100 gulden per maand af. Vooral de AO'wers kunnen dat best missen. Dat zijn over het algemeen mensen die in hun leven meermalen geleerd hebben de tering naar de nering te zetten. En mochten ze boos worden, waarom zullen ze dat niet mogen. Kwaad kan het niet. Staken kunnen ze niet. Als het op de uitkeringen bespaarde geld goed wordt geïnvesteerd bij de arme bedrijven van mijnheer Van Veen en soortgelijken, dan komen die stak kers misschien weer wat uit de zor gen. En denk eens aan de heid dat ook de AOW-premïe tlsch omlaag kunnen. Dwing hi af waar het kan. Dat lukt toch alleen bij de weerlozen. Das miljarden te halen. Schrijver d ook zo'n weerloze. Hij is gekoi zijn 82ste levensjaar. Leer de naar de nering te zetten zo^ voorbeeld in de Jaren '30-'39 en -DIN Wil Un dai Cai Vei tin HU Mi< \<n Het waren harde lessen. Toch d zo'n cursus nog wel eens dooru^i nen komen. Zulks zou van Var en soortgenoten als ambtenarei clallsten, notarissen enz. niet wachten zijn. Het zou te ve vraagd zijn. Leidschendam A. van 1 Ongehuwd samenwonen Als twee bewoners goed metl bevriend raken en vragen oml gen samenwonen, zal dit om sche redenen niet toegestaan ki worden. De meeste tehuizen h maar weinig echtparenkl Meestal wachtlijsten voor dea mers. 't Zou niet billijk zijn, d echtpaar, dat allang op een wac staat, langer moet wachten, od „nieuwe paren" komen. Het „ia paar" moet dan onderaan i wachtlijst geplaatst worden e tueel zelfs naar een ander tehuj wezen worden. Rheden A. Evq Apeldoorn E. Nobel Niet te geloven (15) Wat is het Jammer dat de NCRV meent op deze wijze, met deze presen tatie, ons te moeten informeren over het sectewezen. Hoe had ik het van deze omroep dan verwacht? Ik meen, door de ander echt aa het woord te laten komen, door goed te luisteren, door niet direct afronden maar open durven laten. Zo komt er ruimte voor onszelf én voor de ander. En wie weet komt er dan eens een sectelid naar ons en vraagt: „Vertel me eens iets van degene naar wie Jullie Je noemen." Wie weet. Assen A. T. Weima Niet te geloven (slot) Sipke van der Land wil de diverse sekten zelf aan het woord laten en daardoor hun recht doen. Vanuit het christelijk geloof wil hij daarna kri tiek op deze sekten uitoefenen. De NCRV heeft de verantwoordelijkheid van deze uitzendingen op zich geno men. Ieder kan weten, dat het christe lijk geloof de bijbel als openbarings bron heeft. Het is dus iedereen duide lijk uit welke hoek en met welke intentie de kritiek op sekten en prak tijken vandaan komt. Daar is in elk geval geen manipulatie bij. Mag de NCRV, die duidelijk vanuit het evan gelie probeert te handelen en het bij bels getuigenis probeert door te ge ven, eens wat minder gerust zijn op de kennis van het tv-publiek, en op de DIACONESSENHUIS VOORBURG Onze operatie-afdeling omvat - naast de verkoeverkamer en een centrale sterilisatie - drie operatiekamers. Het operatie-programma omvat alle specialismen, uitgezonderd oog-chirurgie. Wij hebben op deze afdeling plaats voor een of zowel voor een volledige als voor een gedeeltelijke dagtaak. Salaris en rang in overeenstemming met opleiding en ervaring. Informaties worden gaarne verstrekt door het hoofd van de operatie-afdeling, Zr. J. C. A. Sevenster, telefoon 070-906700, toestel 241. Sollicitaties richten aan de afdeling Personeelszaken, Diaconessenhuis, Fonteynenburghlaan 5, 2275 CX Voorburg. Op ons distriktskantoor te ZWOLLE is plaats voor een 20 jaar) die belast zal worden met de behandeling van bezorgklachten van onze abonnees in Noord-Oost Nederland en de administratieve verwerking daarvan. Tevens zal hij/zij fungeren als administratief assistent(e) van het hoofd van de buitendienst van die regio. Gezien het karakter van deze funktie zoeken wij kandidaten die beschikken over goede kontaktuele eigenschappen, een Mavo-diploma en type-vaardigheid. Werktijden: maandag tot en met vrijdag van 08.30 uur tot 17.00 uur, zaterdag (1 x per weken) van 08.00 uur tot 12.00 uur. (Deze zaterdaguren worden gehonoreerd met een zaterdagtoeslag en kunnen tevens worden gekompenseerd in vrije tijd). Ben je geïnteresseerd, schrijf dan een brief aan de personeelafdeling van Trouw/Kwartet b.v., Wibautstraat 1311091 GL Amsterdam, t.a.v. mevr. E. Thijssing onder vermelding van ET/15. De Inspecteur der directe belastingen DIENST Ministerie van Financiën AF; 12.842" AAN DE INSPECTEUR 9 ^^oor in te leveren aangiftebiljet Zegge en schrijve twaalfduizend acht honderd tweeënveertig gulden mag u over uw inkomen van dit jaar voor de inkomstenbelasting aftrekken. Voorwaarde is wel, dat u vóór 31 december a.s. die som belegt in een levensverzekering met lijf renteclausule. De Belastingaftrek-Polis van Nationale-Nederlanden. Weinig beleg gingen zijn rendabeler. Ook al, omdat u over de (stijgende) waarde van die polis geen vermogensbelasting betaalt Fiscaal profijt dat elk jaar terugkomt De Belastingaftrek-Polis is een winstdelende levensverzekering. De premie mag u elk jaar opnieuw voor de inkomstenbelasting aftrekken. Tot een maximum (van f 12.842,- in 1980), dat jaar lijks wordt bijgesteld wegens inflatie. Natuurlijk, u kunt ook minder premie betalen. Maar waarom zou u - als even kan - niet optimaal gebruik maken van een voortreffelijke regeling? Let wel: de fiscus neemt 50 tot 72% van de aftrekbare premie voor zijn rekening, al naar gelang uw belast baar inkomen hoger is dan f 50.000,-. Minder belasting nü. Méér inkomen straks. Via de Belastingaftrek-Polis spaart u een solide kapitaal bijeen. Dat - verhopgd met een niet geringe winstuitkering - op bijvoorbeeld uw 62ste of 65ste tot uitkering komt. En over het totale bedrag betaalt u geen inkomstenbelasting, als u er een pensioen voor koopt. Vrijheid van pensioenkeuze. U kunt kiezen tussen een tijdelijk of een levens lang pensioen: alleen voor uzelf of voor u en uw vrouw samen. Of alleen voor uw vrouw. Over die pensioenuitkeringen is uiteraard wé! inkomstenbelasting verschuldigd. En als u uw pensioen niet haalt? Dan helpt de Belastingaftrek-Polis uw vrouw haar inkomensniveau zo goed mogelijk te handhaven. Is er al een goede voorziening voor haar, of hebt u niemand om voor te zorgen? Dan passen we de Belastingaftrek-Polis aan uw specifieke situatie aan. Met de Belastingaftrek-Polis kunt u vécl kanten op. Uw verzekeringsadviseur kent ze allemaal. De Belastingaftrek-Polis is ongekend flexibel. Om nog eens een paar voorbeelden te noemen: Wilt u uitkering op uw 60ste? Dat kan. Géén risico dekking, maar bij overlijden alleen teruggave van de betaalde premies? Geen punt. Om het onderste uit de kan van de Belas tingaftrek-Polis te halen, hebt u een vakman nodig. Uw eigen verzekeringsadviseur. Bel hem. Of bel Nationale-Nederlanden voor meer informatie. Telefoon 010-652700, toestel 560. nu BEKENDMAKING De Voorzitter van de Spoorwegongevallenraad bre JJ ingevolge artikel 69 lid 1 van het Reglement i hoofd- en lokaalspoorwegen, ter kennis dat de Sp< wegongevallenraad in het openbaar een onderzoek instellen omtrent het spoorwegongeval dat plaats v op 25 juli 1980 nabij km 3.050 van de spoori Sauwerd-Roodeschool nabij Winsum. 1,5 v ze 00r nc Dit onderzoek zal plaatsvinden op maandag 8 dec j ber 1980 's-morgens om 10.30 uur m de Statenzaal ve) het Provinciehuis Martinikerkhof 12. 9712 JG te Gro st gen. Een ieder, die meent inlichtingen of voorlichting ten te kunnen geven, wordt uitgenodigd daarvan, ondal gave van naam en adres, vóór 15 november 1980 mi deling te doen aan de Sekretaris van de Spoorwe* lin! gevallenraad. Plesmanweg 1-6. 2597 JG hage. 's-Grj DE VOORZITTER VAN DE SPOORWEGONGEVALLENR4 V.J. A. van Dijk. Herhaalde oproep Het bestuur van de Chr. K.B.O.-School „De morgenster" te Emmeloord vraagt i.v.m. de toekomstige 3e klas per 1 janui 3n tl ind cor ite in het bezit van C K.O. diploma, tijdelijke benoemi Inl bij de hoofdleidster mej L J de Graaf, tel 052' &ti 3907 (school). Emmeloord U kunt bellen tussqn 12 13.30 uur. Sollicitaties te richten aan de secretaresse mevr. B. Kamstra-Veldstra. Meteorenstraat 98. 8303 BB Ei meioord. De sollicitaties dienen uiterlijk maandag 10 novemb binnen te zijn. 1925 Het oudste en meest illustere disf H.E.R.O.S. viert in een buitengewone vergat ring op uitbundige wijze haar elfde lustrum! Deze vergadering zal D.V. plaatsvinden vrijdag 7 nov. a.s. in één van de zalen van Broederkerk, Broederstraat, te Kampen Aanvang: middaggedeelte: 16.30 uur. Avondj deelte: 19.30 uur ivc K zij lier ÏV Alle Heroën in Nederland en daarbuiten woi hartelijk welkom geheten!!! -fin aren bi j CDK Voor al deze spaarvormei bent u welkom bij ruim 6f GWK-kantoren. Op static en aan de grenzen. Of bijl van de 125 CDK-spaaragi ten, die u eveneens een k« ,J* pleet spaarpakket bieden. Voor informatie of foldcrtT CDK N.V. Crediet- en Depositokas, bankbedrijf van De Grenswisselkantoren N.V. rentewijzigingen voorbehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 10