Oorlog wordt harder, bemiddeling zwakker 11% Iran 'respecteert' Amerikaanse wet biPolen mogen nog niet weten dat het slecht gaat Jamaica onrustig Iraanse eisen zijn voor VS vrijwel niet na te komen Pandbrief 1980 per1982/88 Amnesty doet beroep j op Pakistaanse president Spaarpandbrief 1980/85 Irak neemt Iraanse minister gevangen Z C West land Utrecht Hypotheekbank Walesa moe Nobari formuleerde voorwaarden U%! BB Westland Utrecht Hypotheekbank £3 [maandag 3 november 1980 BUITENLAND trouw/kwartet TEHERAN. BAGDAD (Reuter, AFP, AP) De oorlog tussen Iran en Irak ls het algelopen weekeinde nog verhevigd. De missie van nlet-gebonden landen, die probeert te bemiddelen in het conflict, ls ernstig verzwakt nadat Algerije heelt laten weten niet meer mee te doen. De Iraanse radio heeft toegegeven dat Iraakse troepen de Iraanse olieminister, Mohammed i i Jawas Baqlr Gongouyan, gevangen hebben genomen. Irak zegt de man In de hoofdstad ajq Bagdad vast te houden. nen aft Beide landen maakten gisteren mel- act ding van hevige gevechten waarbij veel slachtoffers vielen. Irak zei dat het twee Iraanse kanonneerboten tot zinken had gebracht en elf tanks ver- nietigd en dat tevens een Iraanse lSt phantom-gevechtsjager was neerge- nd» haald. Volgens de Iraakse radio zijn T® net afgelopen weekeinde meer dan ten tiirj ba g« nde sen kla ari leb leri horj sez 1CIÏ -dQ om idn n bl j oo honderd vijftig Iraanse militairen ge dood tegen 56 Iraakse soldaten. Iran meldde zaterdag al de vernieti ging van een Iraaks bruggehoofd bij de rivier de Bamansjhlr bij de olie- VrAflAemiccio stad Abadan. waardoor een Iraakse f 1«^smisaie troepenmacht zou zijn geïsoleerd en de omsingeling van Abadan door het Iraakse leger zou zijn doorbroken. Bij de gevechten zouden sinds vrijdag meer dan tweehonderd soldaten zijn wapentuig. Iran hoopt in ruil voor de gijzelaars Amerikaanse wapens te be machtigen. terwijl Irak naast wapens uit de Sowjet-Unie ook hoopt op mo dern materieel uit Frankrijk. Volgens het Franse blad „Le Point" begint Frankrijk in december met de leve ring van de eerste van zestig Mirage F1-gevechtsvliegtuigen die Irak al in 1977 en december vorig jaar heeft besteld. De levering van de vliegtui gen zou twee maanden eerder komen dan aanvankelijk was afgesproken. lood. Iran zei niets over slachtof- in eigen gelederen. Pogingen om aan het geweld een ein de te maken worden ondernomen door een delegatie van nlet-gebonden landen. Vijf ministers van buiten landse zaken (van India. Cuba. Zam bia. Pakistan en Joegoslavië) bijge staan door de chef van de politieke Beide landen zitten te springen om afdeling van de PalesUjnse bevrij- ADVERTENTIE Pandbrief, looptijd maximaal 8 jaar. Huidig itage 11%; huidige afgiftcprijs f 1.005,- rente vanaf 15 maart 1980 (effectief ren dement ca. 10.81%).Jaaiiijksc rente-uitkering f 110,-. Aan toonder. Tussentijds verhandelbaar op de effektenbeurs. Verkrijgbaar bij de kantoren van Westland/Utrcdit Hypotheekbank, of bij uw bank of commissionair in effekten. «..m»*. Hoofdkantoor: Amsterdam, Sarph.itistra.it 1,020-26 3131 al.tf 'Olgl in I Ban. rise aatf oa Ban) a ïsidr ira. s a nu de li ibla. in t der 1 voi dat op v i in 4 oert vj sue aan» ind breit king la de ïanm dwi .Ibié AMSTERDAM, ISLAMA BAD (ANP, AFP) Amnesty International, de organisatie die zich het lot aantrekt van poltieke gevangenen overal ter wereld, heeft een beroep gedaan op de Pakistaanse president Zla Oei Haq om alle zogenaamde „gevangenen om het geweten" vrij te laten. Volgens de organisatie houdt de Pa kistaanse overheid, in strijd met de rechten van de mens. vooral vak bondsleden. studenten, advocaten en politici vast. Amnesty vraagt de pre sident tevens maatregelen te nemen tegen het martelen, geselen en execu teren van gevangenen. Amnesty noemt In een brief vijf gevallen van gevangenen die in voorarrest zijn overleden als gevolg van martelingen en vraagt de president daarnaar een onderzoek in te stellen. Ook wordt gevraagd om onmiddellij ke afschaffing van geseling en ampu tatie van gevangenen, hetgeen in Pa kistan als straf voor misdaden kan worden opgelegd. dlngsorganlsatle PLO, kwamen gis teravond in het Joegoslavische Bel grado bijeen om over hun missie te praten. Niets ervan lekte naar buiten. De missie ls verzwakt nadat de Alge rijnse minister van buitenlandse za ken, Mohammed Benyahla, de minis ters in Belgrado per brief liet weten niet meer mee te doen. Er werd geen redenen voor deze onverwachte stap gegeven. Algerije, dat een lichte voor keur vertoont voor Iran. zal nog wel op eigen houtje iets aan de vrede proberen te doen en daartoe contac ten met beide partijen onderhouden, zo werd op het Algerijnse ministerie van buitenlandse zaken vernomen. Ook paus Jan Paul II heeft gisteren op onderhandelingen tussen de strij dende partijen aangedrongen. Tenslotte heeft de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties in New York op vrijdagavond achter gesloten deu ren overleg gevoerd over het conflict. De voorzitter van de raad, de Rus Oleg Troyanowskl, zei zaterdag dat de tekst, die niet bekend werd ge maakt, aan de regeringen van Irak en Iran zal worden overlegd. De bekende kringen in New York meenden te weten dat er in de tekst stond dat „grondgebied niet met ge weld mag worden verworven, het be kende verhaal over nlet-inmengtng, de eveneens bekende oproep op te houden met het geweld en vreedzaam het geschil te regelen en een verzoek aan secretaris-generaal Kurt Wald- helm om zijn goede diensten beschik baar te stellen." Verwacht werd in ieder geval dat Iran er niet mee ak koord zou gaan, omdat er geen ver oordeling van de Iraakse agressie in staat. Het Iraakse commando maakte giste ren bekend dat Iraakse troepen vrij dag al de Iraanse olieminister Mo hammed Enz bij Abadan ln een hin derlaag hadden laten lopen en gevan gen hadden gezet. Radio-Teheran gaf het gisteren toe, zei dat zoiets tegen de internationale regels indruiste en voelde zich verder vereerd dat hoge functionarissen aan de zijde van het volk overvallen werden. Vervolg van pagina 1 Gevraagd naar de stappen die nu genomen moeten worden, merkte Walesa op dat hij op dat ogenblik het liep al tegen drie uur alleen nog verantwoordelijk was voor zijn eigen stappen: „En daarom ga ik gauw naar huls." Zo verdween deze grote kleine man ln een van de doodgewone au tootjes die buiten ln de vrieskou ston den te wachten. Zichtbaar uitgeput ging hij op de achterbank liggen. Een lange rit naar huls In Gdansk aan de Oostzee, waar op de werf Lenin op 31 augustus de basis werd gelegd voor een andere en hopelijk betere samenleving waarin de belangen van de bevolking niet langer worden ver waarloosd. begon. Zaterdag op Aller- >osll d0 heiligen bezochten de Polen de gra- ven van familieleden en waren zij ln "achten bezig met het verleden. Nu iden zij zich weer bezig met de olutJ toekomst, die voor het eeret sinds opril enki n;«np lange Jaren weer perspectief lijkt te bieden. Pantserwagens bewaken de straten van Kingston, de hoofdstad van Ja maica. Zaterdag trok een groep van ongeveer drieduizend Jamaicanen door de armere delen van de stad, waar zij winkels plunderden en in brand staken. Later op de dag leek de rust echter te zijn weergekeerd. De ongeregeldheden volgden op de uitslag van de donderdag gehouden verkiezingen, die uitliepen op een enorme overwinning van oppositie kandidaat Edward Seaga. De nieuwe premier, die een einde wil maken aan de socialistische koers die premier Manley de afgelopen acht jaren heeft aangehouden, werd zaterdag geïnstalleerd. Hoewel de uitslag officieel nog niet bekend is. Ayatollah Khomeini formu leerde anderhalve maand ge leden vier voorwaarden waaraan de Verenigde Sta ten zouden moeten voldoen voordat de gijzelaars zouden kunnen worden vrijgelaten. HIJ deed dit ter gelegenheid van de jaarlijkse pelgrimage van een groot aantal Iraanse moslems naar Mekka. Na veel geharrewar heeft de Majlls, het parlement van Iran. gisteren deze voor waarden overgenomen. Toen Khomeini medio september zijn voorwaarden stelde in een overigens keiharde toespraak, waarin Amerika met de satan gelijk gesteld werd was in Washington iets van opluchting te bespeuren. Twee elementen die tot dan toe een uiterst belangrijke rol in de discus sie over de gijzeling hadden ge speeld. kwamen in Khomeini's op somming namelijk niet meer voor. De imam repte niet meer van een mogelijk proces tegen (een deel van) de gijzelaars en hij drong niet langer aan op een publieke Ameri kaanse verontschuldiging over in het verleden begane wandaden. Een beslissing over de definitieve formulering van de voorwaarden voor vrijlating van de gijzelaars werd echter overgelaten aan het parlement van Iran en het wachten was op een uitspraak van de Majlis. Erg gemakkelijk bleek dit niet. Er werd een commissie Ingesteld die een advies aan het voltallige parle ment moest uitbrengen. Dit advies liet enige tijd op zich wachten en toen het er eindelijk was, bleken de parlementariërs aanvankelijk niet bereid dat advies over te nemen. Medio vorige week blokkeerden ra dicale parlementariërs, die nog steeds voorstander zijn van berech ting van de gijzelaars, iedere be sluitvorming door de presentielijst niet te tekenen, waardoor het voor het nemen van beslissingen vereiste quorum ontbrak. Nu de parlementsleden, waarschijn lijk onder zware druk gezet, alsnog hebben Ingestemd met de door Khomeini gestelde voorwaarden, is het politieke initiatief twee da gen voor diens mogelijke herverkie zing weer bij de Amerikaanse president Carter terecht gekomen. Kunnen de Verenigde 8taten aan de gestelde voorwaarden tegemoet komen? Verbaal Het minste probleem betreft een Amerikaanse belofte om zich niet meer te bemoeien met de binnen landse aangelegenheden van Iran. Hoewel naleving van die regel in de praktijk van de internationale poli tiek veelvuldig geschonden wordt, wordt die norm ln woorden altijd President Carter en vice-president Mondale op weg naar het beraad over de Iraanse voorwaarden. Rechts adviseur Brzezinski. door Herman Amellnk nog krachtig overeind gehouden. Een verbale onderschrijving ervan hoeft daarom niet veel problemen op te leveren. De tweede voorwaarde betreft de deblokkering van de Iraanse tegoe den in de Verenigde Staten. Het gaat hierbij om een bedrag van naar schatting ruim acht miljard dollar. Er ls slechts één handtekening van de president nodig om de tegoeden weer ter beschikking van de Iraanse overheid te stellen. Complicerende factor is echter dat een aantal Ame rikaanse bedrijven, dat nog geld te goed heeft van Iran, aanspraken laat gelden op een deel van de te goeden. Deblokkering van tegoeden kan dan ook nog wel eens wat juri dische voetangels en klemmen ople veren. Om die te omzeilen eist Iran van de Verenigde Staten dat ze alle finan ciële aanspraken Jegens Teheran opgeeft. Dat zou betekenen datg de volle acht miljard dollar ter be- schlkkiong komt van de regering in Teheran. Gezien de belabberde eco nomische toestand wij a ar in het land verkeert en de hoge kosten van de oorlog tegen Irak, is dat een aantrekkelijk vooruitzicht. De eni ge manier om moeilijkheden te voorkomen met betrekking tot de aanspraken die Amerikaanse be drijven hebben, ls een spoedige her vatting van de Iraans-Amerlkaanse handel Wanneer de economische blokkade van Iran wordt opgehe ven en Amerikaanse bedrijven weer perspectieven zien op de Iraanse markt, zullen zij bereid zijn mee te werken aan een bevredigende af wikkeling van de achterstallige be talingen. Een aanzet van hervatting van de onderlinge handel kan worden ge geven door de levering van onderde len en militaire uitrusting door de Amerikanen ten bedrage van vier honderd miljoen dollar. Dat bedrag is indertijd al betaald voor de sjah, maar het materieel, dat voor een deel zelfs al onderweg was, is vast gehouden na de val van de sjah in februari van het vorig jaar. Het Iraanse leger kan de reserveonder delen goed gebruiken tegen Irak en ayatollah Khalkahll liet er vorige week weinig misverstand over be staan in het parlement, dat levering van het materieel wel opwoog tegen de vrijlating van de gijzelaars. heft de sjah in de meer dan dertig jaar van zijn regering zich twintig miljard dollar rijker gemaakt. Dat is ten koste gegaan van het Iraanse volk, dat daarvoor nu eindelijk schadeloos gesteld moet worden. GHet immense bedrag, later door de gouverneur van de Iraanse Cen trale Bank, Nobari, gehalveerd is waarschijnlijk ingegeven door de bedragen die omgingen in aan de sjah gelieerde stichtingen en onder nemingen die tot voor enkele jaren een grote greep hadden op de Iraan se economie De machtige Pahlevi- stichting was eigenaar van een bank. een verzekeringsmaatschap pij. hotels, casino's en andere toeris tische trekpleisters. Ook had na de stichting belangen in de cementin- dustrie, autofabrieken etc. Aan het einde van de jaren zeventig beliep het totale bezit van de stichting ongeveer drie miljard dollar. Het meeste daarvan heeft de vorst in zijn ballingschap niet mee kunnen nemen. De regering van Iran zegt echter dat de sjah in de laatste maanden van zijn bewind een groot deel van zijn bezit te gelden heeft gemaakt en overgeboekt naar banken in het buitenland. Volgens Iraanse autori teiten zou het hierbij gaan om een bedrag van tenminste twintig mil jard dollar dat is overgeboekt naar Zwitserse banken. Die banken heb ben daarop laten weten dat het to taal van alle Iraanse tegoeden eind 1978 echter maar 1,2 miljard dollar beliep. De Iraanse beweringen moe ten conform de norm van de revolu tionaire overdrijving minstens ge decimeerd worden. Sjah Het grootste probleem is echter de ewventuele teruggave van het bezit van de sjah. De Amerikaanse rege ring heeft namelijk nauwelijks eni ge greep op de bezittingen van de nabestaanden van de overleden vorst. Volgens de Iraanse overheid Juridisch Volgens een verklaring van de sjah zelf, enkele maanden voor zijn dood afgelegd, zou de familiue Pahlevi „slechts" over zo'n vijftig tot hon derd miljoen dollar beschikken. Ook onafhankelijke deskundigen denken aan een bedrag in die orde van grootte. Slechts een klein deel daarvan staat op Amerikaanse ban ken. Er zullen heel wat juridische hoogstandjes nodig zijn om daarop beslag te leggen. Het zal aan de Iraanse regering zijn te bewijzen dat de gelden die zich op Amerikaanse bankrekeningen bevindn op een onjuiste manier ver worven zijn. Zelfs al zou dat voor het gzond verstand voor honderd procent vast staan, dan is het nog moeilijk om dat Juridisch rond te krijgen. Tenslotte vertegenwoordig de de sjah Iran op het moment dat die rijkdommen verworven werden. Het enig wat Carter op dit moment kan beloven, is niets ln de weg leg gen voor Juridische pogingen om toch een vinger te krijgen achter een deel van het bezit van de familie van de sjah. Daartoe zal hij zich misschien nog wel bereid willen ver klaren. Veel kans van slagen heeft deze „Wiedergutmachung" niet. door James Dorsey TEHERAN Het Iraanse parlement is bij de formulering van de voorwaarden voor de vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars de Amerikanen zoveel mogelijk tegemoet gekomen. De Iraanse voorwaarden werden in hun huidige formulering uitgewerkt door Ali Reza Nobari, president van de Iraanse Centrale Bank. Nobari besteedde vorig» week veel tijd aan het overhalen van de leden van de speciale parlementscommis sie. die de voorwaarden moest voor leggen aan het voltallige parlement. Afgelopen donderdag wist hij ook de zege van ayatollah Khomeini te ver heeft de Jamaicaanse radio omge roepen dat de Labourpartij van Sea ga kan rekenen op 51 van de sestig zetels in het parlement. Voor de ver kiezingen had deze partij er slechts dertien, tegen 47 voor de Nationale Volkspartij van Manley. De Verenigde Staten zijn zeer Inge nomen met de grote overwinning van Seaga. Doorgaans onthoudt het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken zich van commentaar op verkiezingsuitslagen. Nu echter verklaarde een woordvoerder dat de VS „in een geest van vriendschap te willen samenwerken met de nieuwe regering die de kiezers van Jamaica hebben gekozen." BIJ de formulering ls er zorgvuldig rekening mee gehouden dat zij niet in strijd zijn met de Amerikaanse wet, zodat de voorwaarden niet om die reden door de Amerikaanse regering verworpen kunnen worden. In ruil voor de vrijlating eist Iran nu: Een Amerikaanse belofte en ga rantie dat de VS zich politiek noch militair met de binnenlandse aange legenheden zullen bemoeien. Zodanige vrijgave van dé in beslag genomen Iraanse goederen dat de re gering in Teheran er vrijelijk over kan beschikken, alsmede herstel van de normale financiële betrekkingen tussen belde landen. Het ongedaan maken van alle te gen de islamitische republiek getrof fen financiële en economische maat regelen en het ongedaan maken van vorderingen tegen Iran. Zou Iran ver plicht worden tot schadevergoeding voor de gevolgen van de islamitische revolutie of voor de bezetting van de Amerikaanse ambassade, dan dient de Amerikaanse regering daar voor op te draaien. Overdracht van het vermogen van de sjah aan Iran. De VS dienen Irans recht te erkennen om het bezit van de sjah te nationaliseren. De Ameri kaanse president moet een decreet uitvaardigen waardoor deze bezittin gen in beslag genomen worden en de voorbereidingen voor de overdracht ervan aan Iran getroffen worden. De tweede voorwaarde veroorzaakte aanvankelijk enige consternatie in het parlement. Veel parlementariërs begrepen uit de uitdrukking „norma le betrekkingen" een terugkeer naar de omstandigheden van het bewind van de sjah. Een voorstel om die zinsnede te schrappen werd echter verworpen. De afgelopen week wist Nobari de parlementscommissie ervan te over tuigen dat het eenvoudigweg eisen ADVERTENTIE Spaarpandbrief, groeit in 5 jaar naar f 1.700,- /O Huidig rentepercentage 11%; huidige afgiftepnjs f 1.000,- "0(efT mmt I opgelopen rente vanaf 3 maart 1980 (effectief rende- I ment ca. 10.97%). Aan toonder Tussentijds verhandelbaar op de effektenbeurs. Verkrijgbaar bij de kan toren van WestLind/Utrecht Hypotheekbank, of bij uw bank of com missionair in effekten. Rente m'«l kucn» «japnfecn vu Hoofdkantoor: Amsterdam, Sarphatistraat 1,020-26 31 31 van overdracht van het bezit van de sjah voor de Amerikanen onaan vaardbaar zou zijn. De formule die nu is uitgedokterd, maakt de procedure ook volgens de Amerikaanse wet mo gelijk. De VS moeten de nationalisa tie door Iran van het bezit van de sjah erkennen, vervolgens economisch noodwetten van toepassing verkla ren, waarna Amerikaanse staatsbur gers gedwongen kunnen worden ge gevens over het vermogen van de sjah aan de overheid te verstrekken. Verwacht wordt dat de familie van de sjah dan een proces tegen de regering van de VS zullen aanspannen, waar bij gegevens over het precieze vermo gen van de overleden vorst op tafel moeten komen. Dat bedrag zouden de Amerikanen dan aan Iran moeten uitbetalen. Op basis van de huidige formulering van de Iraanse voorwaarden, worden alle problemen tot zuiver financiële kwesties teruggebracht. Zolang de Amerikaanse regering maar opdraait voor de geëiste betalingen, zal het Iran een zorg zijn of ze al dan niet zal moeten plaats nemen in de beklaag denbank. Of de Amerikanen akkoord zullen gaan met deze juridische vond sten, is vooralsnog een onbeantwoor de vraag. CARACAS (AFP) Venezuela heeft zijn leger in staat van paraatheid gebracht als reactie op het samen trekken van Colombiaanse troepen langs de grens tussen de twee landen op het schiereiland Guajira. Dit maakten twee Venezolaanse kranten gisteren bekend. demof- >nd an en »ges gens zei stant dat best» heroj entn ls eldra pollt ezocl pens ien ai sin door J, den Boef WARSCHAU Het duurt lang voordat er ln Polen echt Iets wordt gedaan aan het opheffen van de censuur. Nog vóór het eind van het Jaar zal er een wet aan het parlement worden voorgelegd. Dat duurt echter te lang en ln de praktijk hebben de media hier al een voorschotje op genomen. Een voorbeeld hiervan gal het populairste Poolse dagblad Zycle Warszawy, dat ln zijn kolommen kritiek oefende op de gerechte lijke beslissing om de erkenning van de vrije vakbeweging Solidariteit vergezeld te doen gaan van een eenzijdig opgelegde sta tutenwijziging, terwijl de partijkrant Try- buna Ludu nog trouw de officiële lijn verde digde. Ook al kan men er ln dit verband van uit gaan dat het hier om een juridisch menings verschil gaat, het feit dat Solidariteit van de «ne krant gelijk krijgt, is ook van politieke betekenis, of de redactie dit nu gewild heeft of niet. Per slot van rekening was de rech terlijke ingreep het belangrijkste punt op bet klachtenlijstje van de vrije vakbewe ging van Lech Walesa Er wordt ook met meer openheid over de achtergronden van de problemen gespro ken dan nog vrij kort geleden het geval was. Vaak kan dat, omdat er over de fouten van anderen wordt gepraat, zodat niemand zich er een buil aan kan vallen. Zo nu en dan kom Je echter mensen tegen van wie bekend ls dat zij al hun mond open deden toen dat nog niet ongevaarlijk was. Eén van hen is AndreJ Bilik, plaatsvervan- GOGClG WGO gend hoofd van de Poolse televisie-nieuws- dienst, die zich al tegen zijn chef MacleJ Szczepanski keerde, toen deze nog een machtspositie Innam en de al lang bekende onthullingen over zijn zelfs voor westerse begrippen zeer luxueuze leventje nog niet waren begonnen. Bilik vertelde dat het vooral bij de televisie moeilijk werken was, omdat er meer contro le op kon worden uitgeoefend. Daardoor waren Szczepanski en zijn medewerkers in staat om er de dienst uit te maken. En zo kon het hele tv-gebeuren ln feite worden afgestemd op behartiging van de belangen van partijchef Edward Gierek, van wie Szczepanski èen persoonlijke vriend was. De hele opzet was fout, aldus Blllk, omdat men er van uitging dat hoe meer er over Gierek werd uitgezonden, hoe beter dat voor zijn Imago zou zijn. De propaganda werkte na verloop van tijd echter averechts. Maar Szczepanski realiseerde zich dat niet. in tegenstelling tot vele anderen die er bij betrokken waren, maar er in zijn aanwezig heid blijkbaar niet over praatten. De situatie is nu volgens Bliek al heel anders, omdat de mensen die sinds augus tus de beslissingen nemen een betere kijk hebben op de situatie. Het ls nog niet Ide aal, maar er is veel verbeterd. Men heeft de goede weg Ingeslagen die op wat langere termijn naar het goede doel zal lelden. De tv wordt daarbij geholpen doordat Giereks opvolger Stanlslaw Kanla geen prijs stelt op belangstelling voor zijn persoon. Kanla verbergt zich bij wijze van spreken voor de massamedia. Persoonlijke bood schappen laat hij vaak voor de tv voorlezen. De partijchef zou een gematigd man zijn die niet de fouten van zijn voorganger wil her halen. Gierek, aldus Bilik, praatte te veel over van alles en nog wat en de bevolking werd het zat. Want hoe moeilijker de toe stand werd. zoveel te vaker kwam de ex- partijchef vertellen dat het ln Polen goed ging. De meeste mensen bij de tv waren tegen deze propaganda. In de eerste jaren van Giereks optreden werd alles nog geaccep teerd omdat deze als partljchef het vertrou wen van de bevolking moest winnen na de opstandige activiteiten van eind 1970. Daar na begonnen de twijfels. Sommigen deden om opportunistische re denen mee aan het verkeerde beleid, ande ren probeerden er nog het beste van te maken en ook gingen er mensen weg omdat zij het politieke beleid van Szczepanski niet langer konden aanvaarden. Botsing De oppositie tegen de autoritaire Szcze panski werd tenslotte zo groot dat het wel tot een botsing moest komen. Er werd fel gedebatteerd, en toen Szczepanski gewaar werd dat de poten onder zijn stoel vandaan waren gezaagd en hij nog op een compromis wilde aansturen, was het afgelopen. Op 24 augustus, toen de beslissing al enige tijd tevoren was gevallen, werd hij officieel ont slagen nadat de vele bijzonderheden over zijn uitspattingen bekend waren geworden. De mogelijkheden voor de televisie zijn thans nog beperkt door de moeilijke en gecompliceerde situatie in Polen, aldus Bi lik. Er wordt nog overlegd wat het beste ls. Sommigen willen volledige openheid, zoals bij enkele weekbladen gebeurt, die afdruk ken wat zij willen. Dat men dit bij de tv nog niet doet, zou onder meer komen doordat men de bevolking onder de huidige omstan digheden niet nog meer wil schokken. Wat dit laatste betreft: het is de vraag of er nog veel te schokken valt. want de Poolse bevolking heeft al heel lang in de gaten dat het slecht gaat. De mensen ondervinden het al Jaren aan den lijve en het is toch wat vreemd dat een man als Bilik de terughou dendheid van de Poolse tv in november 1980 moet verklaren door de bevolking in bescherming te nemen. „Maar", aldus Bilik, „We hebben nogal wat mensen met verschillende opvattingen, met zoals er in de regering en de partij menings verschillen bestaan." Het is volgens hem moeilijk om dat allemaal aan bod te laten komen. „We volgen een moeilijke les in democratie in gecompliceerde internationa le omstandigheden. Ook weten we dat er in Oost en West naar ons gekeken wordt en dat iedereen hoopt dat er in Polen een tijd van rust zal aanbreken." Rust en openheid hoeven in Polen echter geen tegenstelling te zijn. In het jongste verleden is het tegendeel gebleken. Alleen door meer openheid kan onrust worden voorkomen, zoals die zich nu al zo lang in Polen voordoet. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5