Weer uitstel debat in Iraans parlement Pretoria belooft minder apartheid Ben Bella vrij Het dilemma van de Poolse communisten Oud-premier Ecevit uit Turkse politiek Britse politie alert na bombrief voor Jood Spanning in Polen Aankondiging van verandering wetten Zuidafrikaanse leger doodt 38 Swapo-strijders Schapen bij Seveso niet vergiftigd BUITENLAND Van onze correspondent TEHERAN. WASHINGTON Het Iraanse parlement zal. nadat het debat gisteren In een chaos en de schreeuwparty ontaardde, aanstaande zondag opnieuw proberen het overleg over de voorwaarde voor vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars tot een goed einde te brengen. Gisteren lukte dat in ieder geval niet. hoewel leden van het parlement zeiden het niet oneens te zijn over de voorwaarden voor vrijlating, maar over het tijdstip waarop deze eisen moeten worden besproken. Een handvol leden van het parlement (de mailis) slaagde er gisteren in te voorkomen dat er een beslissing ge nomen zou worden. Bij het begin van het debat, dat in het openbaar gehou den zou worden, stelde voorzitter R&fsanjanl vast dat niet voldaan was aan de grondwettelijke voorwaarde dat minstens 180 van de 220 leden •van de volksvertegenwoordiging aan wezig dienen te zijn, wil de majlls besluiten kunnen nemen die rechts kracht hebben. Buiten de deur stond een groot aantal parlementsleden en eveneens hadden een aantal volks vertegenwoordigers. die wel naar bin nen waren gegaan hun zetels niet ingenomen. Zodat er slechts 162 aan- Ontploffing Peking veroorzaakt door 'explosieve lading' PEKINO (ATP. Reuter. AP) De ontploffing van woensdag in het be langrijkste station van de Chinese hoofdstad Peking is veroorzaakt door „een explosieve lading die door een onbekende in het station is aange bracht". BIJ de ontploffing zijn negen mensen om het leven gekomen en raakten er 81 gewond, van wie som migen zeer ernstig Het Chinese persbureau Nieuw Chi na. dat dit gisteren bekend maakte, gebruikte niet het woord „bom", maar hield het op een „explosieve lading". Uit de functies van de men sen die onmiddellijk na de ontplof fing naar het station werden gediri geerd. leidden westerse diplomaten gisteren al dat er zeer waarschijnlijk sprake is geweest van opzettelijke sabotage. Zo werden onder anderen minister van openbare veiligheid Zhao Cangbi, de Peklngse burge meester Lin Hujla. minister van spoorwegen Ouo Weichen en de com mandant van de Peklngse militaire regio Qln Jlwel. gesignaleerd. wezlg waren en net vereiste quorum niet werd gehaald. Waarna Rafsanja- ni vaststelde dat het debat moest worden verdaagd. Met name Irans reizende rechter, aya tollah Sadegh Khalkhali, die voor een snelle vrijlating van de gijzelaars in ruil voor Amerikaans wapentuig is. maakte zich kwaad. „Ons probleem is van levensbelang. De oorlog tegen Irak zal niet gauw beëindigd worden. Tien tot twaalfduizend mensen zijn aan het front gestorven en Jullie ne men de revolutie in de maling. Het volk zal over Jullie oordelen. Het is onverdedigbaar dat onze Jongeren aan het front worden gedood", zo schreeuwde de ayatollah in het parle ment. zijn turban verliezend. Op de persgallerij deden revolutio naire gardisten hun best te voorko men dat het toneeltje op de televisie camera's werd vastgelegd. Khalkhakli en de zijnen meenden dat de tegenstanders van de vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars uit gingen van een uiterst simpele sa menzweringstheorie. volgens welke de Verenigde Staten achter de Iraak- se raketaanval op de stad Defzul van afgelopen zondag zaten. Khalkhali beschuldigde de parlementariërs, die gisteren het debat saboteerden, er van tegen de wil van de geestelijke leider, ayatollah Khomeini te hande len. „Khomeini heeft het parlement opgedragen de gijzellngsaffaire zo snel mogelijk op te lossen en geen voorwaarden te stellen die in de inter nationale betrekkingen onaanvaard baar zijn. De imam had de affaire zelf kunnen oplossen (door deze week in een toespraak het verlossende woord te spreken, hetgeen hij naliet) maar hij wil niet tornen aan het aanzien van het parlement," aldus een woe dende Khalkhali, die gisterochtend tussendoor acht mensen liet execute ren op beschuldiging van drugss mokkel. Intussen heeft radio-Teheran aange- PRETORIA (AP. Reuter. DPA) De Zuidafrikaanse regering heeft giste ren plannen aangekondigd om veran deringen aan te brengen in 62 apart- heldswetten Minister van samenwer king en ontwikkeling Piet Koomhof lcwarn met drie nieuwe wetten. „Dit is het begin van het proces van normali sering van de rassenbetrekkingen in WINDHOEK (AP. AFP) - Het Zuid afrikaanse leger heeft de afgelopen negen dagen 38 guerrillastrijders van de SWAPO ln Namibië gedood. Dit werd meegedeeld door een militaire zegsman in de Namibische hoofdstad Windhoek Het verlies aan SWAPO-zlJde zou vol gens deze Zuidafrikaanse woordvoer der in de maand oktober 102 mensen bedragen. In dit cijfer is niet inbegre pen het aantal gedode Namibische guerrillastrijders in Angola Sedert het begin van het jaar zijn volgens Zuidafrikaanse gegevens 1349 guer rillastrijders gedood. dit land." verklaarde Koornhof bij de presentatie van de wetten, die het parlement in de volgende zittingspe riode moet goedkeuren. Volgens de plannen zullen zwarte ar beiders en hun gezindsleden meer be wegingsvrijheid en meer vestigings rechten krijgen in voor hen bestemde woongebieden aan de rand van „blan ke" steden. Alle zwarten met werk en een vestigingsvergunning mogen zon der beperking in de zwarte woonge bieden leven. Zwarten en blanken krijgen hetzelfde soort pasje en de woongebieden voor zwarten krijgen een zwart bestuur. De gemeenteraad van Soweto krijgt bij voorbeeld de zelfde bevoegdheden in eigen woon gebied als de gemeenteraad van Jo hannesburg. zo zei Koornhof gis teren. Koomhof noemde de veranderingen een „idee. waarvoor de tijd is geko men." „Maar ik denk dat wat ik van daag vertel u niet zal overtuigen." voegde hij eraan toe. Inderdaad op de verwachte hervormingen in vorig Jaar die al in het rapport Riekert naar voren werden gebracht kwam veel kritiek. De plannen zijn maar kleine veranderingen terwijl ze nauwelijks van invloed zijn op de wekelijkse apartheidspolitiek. kondigd dat op 4 november, de dag van de Amerikaanse verkiezingen en tevens de eerste verjaardag van het gijzelingsdrama In heel Iran groot scheepse betogingen gehouden zullen worden. Tevens wordt dan herdacht dat in 1963 de ayatollah Khomeini door de vroegere sjah werd ver bannen. Het Amerikaanse vliegdekschip „Ranger" is gisteren aangekomen ln het gebied van de Perzische Golf. Daar bevinden zich nu drie Ameri kaanse vliegdekschepen met het no dige toebehoren Over een week zal er ëën worden teruggetrokken, aldus het Amerikaanse ministerie van de fensie ALGIERS (Reuter. AFP. AP) De Algerijnse president Benjedid Chad- li heeft alle „speciale maatregelen" tegen de vroegere president Ben Bel la opgeheven. Ook Tahar Zbiri, de oud-stafchef van het leger, die in 1967 een opstandige beweging tegen president Boumedienne leidde, kan sich nu vrij bewegen in Algerije. Vorig Jaar werd de nu 64-jarige Ben Bella al „vrijgelaten" nadat hij veer tien jaar lang geïsoleerd had gezeten, eerst in de Sahara en later ln Algiers. Het afgelopen jaar kreeg hij beperk te bewegingsvrijheid ln het plaatsje Msila, tweehonderd kilometer ten zuiden van Algiers. Hij mocht daar geen journalisten ontvangen. Voor Algerije wss Ben Bella de gro te held van de onafhankelijkheid. Vanuit Cairo bereidde hij de op stand voor, die in 1954 in Algerije uitbrak. Twee Jaar later zette Frank rijk hem na een spectaculaire actie gevangen. Bij de akkoorden van Evi- an in 1962 werd hij vrijgelaten. Hij bleek zo'n massale aanhang bij de bevolking te bezitten, dat hij snel premier werd en een jaar later presi dent. Het is niet bekend hoeveel aan hang de charismatische Ben Bella nu nog heeft. Het is nooit geheel duidelijk gewor den waarom Ben Bella in 1965 door kolonel Boumedienne opzij werd ge schoven. Bekend is dat beide heren van mening verschilden over de rol van de islam bij de socialistische ontwikkeling van Algerije. Boume dienne vond dat Ben Bella de islam niet serieus genoeg nam en de radi cale plannen voor socialisering van de maatschappij zetten eveneens kwaad bloed. Internationaal gezien had Ben Bella veel aanzien. Hij was een van de kopstukken van de bewe ging van niet-gebonden landen. Het feit dat Boumedienne zijn voorgan ger gevangen hield was een teken dat hij zijn populariteit vreesde. De Algerijnse regering werd veel bekri tiseerd om de gevangenhouding van Ben Bella. Derde wereldlanden oe fenden voortdurende druk uit op Al gerije om hem vrij te laten. Het besluit van president Benjedid Chadli om Ben Bella zijn totale vrij heid terug te geven zou zijn ingege ven door zijn wens een nationale eenheid te bereiken. Het land wil met vereende krachten het gebied van El Asnam opbouwen na de aard beving. Hierbij kwamen 20.000 men sen om het leven en geraakten 400.000 dakloos. De economische si tuatie in Algerije is nog slechter ge worden na de ramp. Ter gelegenheid van de 26ste ver jaardag van het begin van de Alge- Een archieffoto van Ben Bella rijnse revolutie zijn verscheidene andere politieke gevangenen op vrije voeten gesteld. Om hoeveel en wie het gaat is nog niet bekend. Ayatollah Sadegh Khalkhali maakt zich kwaad op de leden van het parlement, die gisteren het debat over de Amerikaanse gijzelaars saboteerden. LONDEN (AP, AFP) De Britse politie houdt neo-nazistiache groeperingen scherper in het oog, nadat een bombrief is gestuurd naar de Joodse Jurist Frank Allaun. die bij de Labour-partiJ werkzaam is. Het dagblad Daily Mirror en de London Thames Television ontvingen telefoontjes van de neo-nazisti- sche organisatie Column 88. die de verantwoordelijkheid nam voor het versturen van de brief. Volgens een woordvoerder van Scotland Yard had Allaun ernstig gewond kunnen raken als hij de brief had opengemaakt. Allaun kreeg echter argwaan. Daily Mirror schrijft dat Column 88 een campagne aankondigde tegen Joden in Engeland. In dit land leven ongeveer 410.000 Joden. Twee Jaar geleden was een neo-nazistlsche groepering met de naam Wotan 88. een organisatie die verwant is met Column 88. met een actie van bombrieven begonnen. Deze waren gericht aan personen in organisaties met linkse sympathieën. Opvallend Is dat de leider van de bond van mijnwerkers in Yorkshire, Arthur Scargill gisteren ook een soortgelijke bombrief heeft ontvangen. De Wotan-groep heeft ongeveer 40 leden die banden onderhouden met andere extreem-rechtse organisaties in Europa. ANKARA (AFP, AP, Reuter) De vroegere Turkse premier, Bulent Ecevit, een van de meest vooraanstaande politici in zijn land van de afgelopen twintig jaar, is afgetreden als leider van de Republikeinse Volkspartij. Deze partij, die links van het midden staat, is de oudste partij in Turkije en Ecevit heeft haar sinds 1972 geleid. Na de militaire coup van 12 septem ber werd Ecevit samen met enkele andere politieke leiders gearresteerd en voor enige tijd vastgehouden. De militairen verweten de politici dat zij geen antwoord wisten te geven op het toenemende politieke geweld in Tur kije dat de afgelopen jaren aan dui zenden Turken het leven heeft ge kost. Overigens werden gisteren in de zuid oostelijke provincie Mardin acht ge wapende personen door Turkse vei ligheidstroepen gedood. Volgens de autoriteiten ging het om een marxis tisch georiënteerde groep die ln het verleden gewapende aanvallen had uitgevoerd tegen grootgrondbezit ters. Bij het vuurgevecht, dat in het centrum van het Turkse Koerdenge- bied plaatsvond werden nog twee zo genaamde extremisten gewond en ge vangengenomen. Ook een soldaat raakte gewond. In het gebied is nog steeds een grote legermacht gestatio neerd. De nieuwe militaire machthebbers rechtvaardigen nog immer hun staatsgreep door naar het politieke geweld van voor 12 september te ver wijzen, dat inderdaad steeds meer aan een complete burgeroorlog deed denken. De 55-jarige Ecevit is drie keer pre mier geweest; ln 1974 voor negen maanden, in 1977 voor een maand en van januari 1978 tot december 1979. 'Al die tijd werd de Turkese politieke area beheerst door een machtsstrijd tussen Ecevit en zijn sociaal-demo cratische Volkspartij enerzijds en Su leiman Demirel met zijn rechtse Ge- rechtigheidspartij anderzijds. Demi- rel was premier toen in september de militairen onder leeiding van gene raal Kenan Evren de macht aan zich trokken. MILAAN (AP) De massale sterfte in een kudde schapen bij het Italiaan se Seveso. vorige week, is niet veroor zaakt door vergiftiging met het dioxi ne dat daar vier jaar geleden ver spreid werd door een explosie in een chemische fabriek. Tot deze conclu sie zijn de autoriteiten gekomen na dat in de levers van vijftien dode schapen geen spoor van dioxine was aangetroffen. De bijna tweehonderd schapen moeten gestorven zijn aan de gevolgen van het eten van nat gras, dat in hun maag was gaan gis ten. De sterfte had de vrees onder de bevolking voor lange-termijneffecten op de gezondheid van de verontreini ging met dioxine weer sterk aange wakkerd. Ecevit. die vooral in 1974 gedurende de Turkse invasie op Cyprus, onge kende populariteit genoot, zei giste ren over zijn aftreden onder meer het beter te vinden nu maar af te treden „omdat het later, naar het schijnt, toch afgedwongen zal worden." Hij lichtte dat niet verder toe, maar dui delijk is dat hij doelde op een verkla ring van de regerende nationale vei ligheidsraad waaruit af te lezen is dat er maatregelen zullen worden afge kondigd die moeten voorkomen dat politieke leiders een langdurige greep op hun partijen verwerven. In de ver klaring van de secretaris-generaal van de veiligheidsraad. Generaal Haydak Saltik, werd gezegd dat de leden van het Turkse parlement bijna geheel werden gedomineerd door be sluiten van hun partijleiders, met als gevolg „dat de nationale vergadering en de senaat inactief werden." Sinds de militaire machtsovername is in Turkije alle politieke activiteit verboden en mogen de politieke lei ders geen politieke verklaringen af leggen. Ook de kantoren van de par tijen zijn gesloten. De militaire auto riteiten wilden eerst ook niet dat Ece- vits verklaring zou worden gepubli ceerd, maar later gaven zij wel toe stemming nadat Ecevits dankbetui gingen aan zijn partij genoten er uit geschrapt waren. Tweemaal in de week raketalarm voor N-Amerika WASHINGTON (AFP) Het Commando Luchtverdediging Noord-Amerika heeft de afge lopen anderhalf jaar 151 maal vals alarm geregistreerd op de apparatuur die moet waar schuwen als er vijandelijke kernraketten aan komen, al dus een rapport van de Senaat. Er was viermaal sprake van een ernstige situatie. Tot nog toe waren twee van zulke „se rieuze" alarmsituaties bekend geworden, die zich voordeden op 3 en 6 juni van dit jaar. Toen waren de motoren van strategische B-52 bommen werpers al gestart en was het bedieningspersoneel van Ame- rika's 1054 strategische raket ten gewaarschuwd. Het rapport, opgesteld door de Senatoren Gary Hart (Demo craat) en Barry Goldwater (Republikein) adviseert een re organisatie van het systeem voor luchtverdediging. Vol gens het ministerie van defen sie worden de meeste valse alarmmeldingen veroorzaakt door het lanceren van Russi sche raketten voor proefne mingen of in het kader van oefeningen. Vervolg van pagina 1 Over de bijeenkomst van het Politbu ro werd in Warschau slechts bekend gemaakt dat de partij haar belofte inzake economische hervormingen zal nakomen. Deze mededeling zal op de bevolking echter weinig indruk maken, omdat in de twee maanden die nu zijn verstreken sinds het ak koord van Gdansk werd getekend, op het gebied van economische hervor mingen nog vrijwel niets is gedaan. Pas in de loop van november zal het centrale comité van de partij over economische hervormingsplannen gaan vergaderen. De planningcom missie. die nauw bij dit werk is be trokken. zit echter met de handen in het haar, omdat zij zich thans nog voornamelijk bezighoudt met een mi ni-planning van tijdelijke aard. Van grote lijnen, langs welke de hervor mingen moeten verlopen blijkt men daar nog niets te weten. Bovendien is het vrijwel zeker dat het nieuwe congres van de communisti sche partij, dat verdere veranderin gen in Polen mogelijk moet maken onder meer door een algehele ver nieuwing van het partij-apparaat, dit jaar niet meer zal worden gehouden. De gewoonte is dat een partijcongres pas drie maanden nadat de documen ten zijn gepubliceerd, die daar be trekking op hebben, wordt gehouden. Dat zou in het gunstigste geval niet eerder dan in februari zijn. Ook hierover bestaat onrust in de partij en er gaan al stemmen op om de leiding te laten weten, dat onder de huidige ernstige omstandigheden van die oude rj gel moet worden afge weken en dat er geen drie maanden maar drie weken voor discussie be schikbaar moeten zijn. Intussen gaat hier het verhaal dat ook Tsjechoslowakije beperkingen wil aanbrengen op het toeristenver keer met Polen. Mauritius brengt 'Diego Garcia' in Haags vredespaleis NEW DELHI Mauritius zal zijn eis tot teruggave van het eiland Diego Garcia voorleggen aan het Interna tionaal Gerechtshof in Den Haag. Dit heeft de premier van Mauritius, See- woosagur Ramgoolam, aan het einde van een driedaags bezoek aan India laten weten. Diego Garcia is een ei land in de Indische Oceaan dat door de Verenigde Staten wordt gebruikt als marine- en luchtmachtbasis ter bescherming van de westelijke olie routes. Toen de Britten zich in 1965 terug trokken uit hun gebieden „ten oosten van Suez", bleef Diego Garcia ge handhaafd als hun laatste militaire bolwerk in dit gebied. Later werd het eiland door Londen ter beschikking gesteld aan de Amerikanen. De Britse regering heeft enige dagen geleden verklaard dat thans niet ge dacht hoeft te worden aan een terug gave van Diego Garcia aan Mauriti us. Het eiland werd volgens haar in 1965 met toestemming van de rege ring van Mauritius afgescheiden van deze eilandenstaat. door J. don Boef WARSCHAU Het was in februari, toen in de Poolse hoofdstad het belangrijke congres van de communistische partij werd gehouden, volslagen ondenkbaar dat leden van dezelfde partij nog geen negen maanden later openlijk de medewerkers van de inmiddels afgetreden partijchef Edward Gierek leden van de „Gierek-mafia" zouden noemen. Er is sinds februari in de personele sfeer ln Warschau en de rest van het land veel veranderd en er zijn talrijke nieuwe namen .opgedoken Ook in de provincies zijn nogal wat partijsecretarissen met hun naaste me dewerkers naar huis gestuurd, omdat de arbeiders hun aanwezigheid in de top van het regionale partij-apparaat niet langer op prijs stelden. Tadeusz Fissbach in Gdansk is een van de weinige partijsecretarissen die de zuivering overleefden. Hij stond ln augustus achter de stakers op de scheepswerf Lenlna in Gdansk, nadat hij lange tijd vergeefs een beroep had gedaan op de autoriteiten in Warschau om te luisteren naar de gerecht vaardigde klachten uit Gdansk Ook Fissbach voelde zich ontgoocheld toen hij voor dovemansoren bleek te praten en men in de hoofdstad bleef weigeren om de beloften na te komen die Oierek eind 1970 had gedaan om een eind te maken aan de opstand in het Poolse Oostzeegebied Men gaf hem tenslotte te verstaan er maar voor te zorgen dat de partijorganisatie in Gdansk een eind zou maken aan de staking op de scheepswerf. Hetgeen hij weigerde. Anders ging het in Katowice, de hoofdstad van het industriegebied Silezië. waar zich onder andere de uiterst belangrijke mijnen en de enorme, voor de Poolse economie veel te kostbare staalfabriek Huta Katowice be vinden. In Silezië. waar partijchef Zdzislaw Grudzien als lid van wat men nu de ..Gie rek-mafia" noemt de scepter zwaaide, is men pas gaan staken nadat op 31 augustus het akkoord in Gdansk was ondertekend. Silezië De stakers in Silezië waren pas bereid een akkoord met een regeringsdelegatie te on dertekenen en weer aan het werk te gaan, als Grudzien voorstander van een harde lijn in de partij van het toneel zou ver dwijnen. Dit laatste gebeurde inderdaad en op voorstel van Giereks opvolger Stanislaw Kania nam de 41-jarige Andrzej Zabinski, die bij de onderhandelingen een actieve rol had gespeeld, de plaats van de ongeliefde partijchef in. Ondanks de verdwijning van Grudzien is de situatie in Silezië echter nog niet gestabili seerd. De mijnwerkers werken nu in een drie-ploegen-systeem in plaats van een vler- ploegen-systeem. Zij hoeven op zaterdag en zondag niet meer te werken. Op die dagen werken er alleen vrijwilligers, die dan een premie van honderd procent ontvangen. De animo daarvoor Is tot dusver echter niet groot. De verdeling van het bedrag dat voor loons verhogingen beschikbaar is. levert nog gro te problemen op. Dat is overigens niet al leen in Silezië het geval, maar in vrijwel geheel Polen. In de Silezische hoofdstad wordt deze kwestie echter hoog opgeno men. En als er een nieuwe staking zou worden uitgeroepen om de regering ln War schau onder druk te zetten, dan zou het zwaartepunt daarvan wel eens in Silezië kunnen liggen. Dreiging Uit de ontwikkelingslanden In Gdansk, waar geen problemen met de partijleiding bestonden, en in Katowice, waar het tegen deel het geval was. kan de conclusie worden getrokken dat het op het ogenblik weinig uitmaakt welke personen een leidende posi tie innemen. En wat voor personele veran deringen in de provincies geldt, gaat ook op voor de leiding ln de hoofdstad Warschau. De oorzaak daarvan is naar men zegt dat de voorstanders van een harde lijn ln het par tij-apparaat in Warschau nog steeds in staat blijken om te voorkomen dat het akkoord van Gdansk wordt uitgevoerd. Het gaat hier waarschiinlijk om een minder heid, die een weifelende meerderheid onder druk weet te zetten. Mogelijk ontlenen zij hun kracht aan de steun die zij van Moskou verwachten en aan de voortdurende drei ging dat Polen het lot van Tsjechoslowakije zal moeten delen. In dit verband is de reis die partijchef Kanla en premier Josef Pinkowski gisteren naar Moskou hebben gemaakt, van bijzon dere betekenis. De vergelijking met wat er in 1968 in Tsjechoslowakije gebeurde vóór de ingreep van Warschau Pact-troepen, gaat echter niet op. In Praag waren de zaken volledig uit de hand gelopen en werd. openlijk kritiek op de Sowjet-Unie uitgeoe fend. Voor Moskou leek het gevaar dat Tsjechoslowakije onontkoombaar uit zijn machtsbereik zou glijden, blijkbaar zó reëel, dat het besloot ln te grijpen. Virus In Polen liggen de zaken volkomen anders. Partij en regering zijn zeer loyaal ten aan zien van Moskou. De leidende rol van de communistische partij is niet echt in ge vaar De leiding van Solidariteit accepteert de wat men noemt socialistische maat- schapppijvorm en belooft zich te houden aan de regels die in de Poolse grondwet zijn vastgelegd. Een wegglijden van Polen uit het bondgenootschap van de Warschau- Pactlanden is ondenkbaar. Het enige gevaar dat de Sowjet-Unie in de Poolse ontwikkelingen kan zien, is de moge lijkheid dat het Poolse virus zich verspreidt over andere Oosteuropese landen als de DDR en Tsjechoslowakije. De maatregelen die de DDR met betrekking tot het toeris tenverkeer met Polen heeft genomen, heb ben met deze vrees erg veel te maken. Andere factoren kunnen ook een rol spelen, maar het besmettingsgevaar is reëel, ook voor de 8owjet-Unie zelf. Een realiteit is echter ook dat de Sowjet- leiders de gebeurtenissen in Polen niet ge ïsoleerd kunnen beoordelen. Om een groei ende ontevredenheid over de sociaal-econo mische toestand in de van Moskou afhanke lijke landen van Oost-Europa te voorko men. is ook daar het toelaten van een demo cratiseringsproces onvermijdelijk In dit opzicht valt voor Moskou uit de gebeurte nissen in Polen veel te leren. Er zijn overigens al geruime tijd aanwijzi- gingen dat verscheidene Oosteuropese lan den lering trekken uit wat er kan gebeuren als een partij de ontwikkelingen aan de basis negeert. In Hongarije heeft men dit al veel eerder begrepen en al blijft daar nog veel te wensen over. gebeurtenissen als zich sinds begin juli in Polen hebben voorge daan. kunnen de deur van het huidige Hon garije voorbijgaan. Troepen De Sowjet-Unie heeft nóg een belangrijke reden om in Polen niet militair in te grijpen. Polen is voor de Sowjets vooral om strategi sche redenen van bijzonder grote waarde. Door dit land lopen de voornaamste verbin dingslijnen tussen de Sowjet-Unie enerzijds en de Sowjet-troepen in de DDR en Tsje choslowakije anderzijds. Die verbindingen zouden constant in gevaar zijn. als Polen het slachtoffer van een militaire interventie zou worden. Men kan hier in Warschau de mening horen" verkondigen dat een akkoord tussen de Poolse regering en de vrije vakbeweging ook de strategische belangen van de Sow jet-Unie zou dienen. Als de arbeidsonrust eenmaal verdwenen is. zou het risico dat spoorwegstakingen de voor Moskou belan grijke verbindingen onderbreken, veel klei ner zijn dan vóór het uitbreken van de stakingen. Wat voor de spoorwegarbeiders geldt, gaat ook op voor het burgerpersoneel van het leger en de mensen van de telecom municatie. In Moskou heeft men er dan ook groot belang bij dat er in de houding van de Poolse bevolking ten opzichte van de Sow jet-Unie geen verslechtering optreedt. Om die reden zullen de Sowjet-leiders mogelijk bereid zijn om heel wat te slikken op het gebied van ideologische afwijkingen. Als de Poolse leiders Moskou ervan kunnen over-, tulgen dat deze afwijkingen zich beperken tot meer zeggenschap voor de arbeiders via een onafhankelijke vakbeweging, dan zul len er geen ernstige dingen gebeuren De besprekingen die gisteren in Moskou werden gevoerd en die vandaag in War schau worden gehouden tussen delegaties van de regering onder leiding van premier Pinkowski en Solidariteit onder aanvoering van Lech Walesa zijn tegen deze achter grond van grote betekenis. 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7