Nederlands Danstheater krijgt nieuwbouw niet op tijd klaar de Stam Stopzetten Haagse vuilverbranding niet mogelijk Buitenlanders in Den Haag gaan zich presenteren Uniek concert van Fischer-Dieskau Balletgezelschap is in oud onderkomen de wanhoop nabij CNV-jongeren niet Afval kan nergens anders heen welkom bij Albeda Belgische kunstenaars naar Zoetermeer Eind november manifestatie in Houtzagerij Schols ontvangt burgemeester uit Praag Muziek, gehoord en ongehoord 'Leidse studenten ten onrechte uit huis gezet' Haagse bibliotheek kan Arabische lezer niet goed bedienen Xan stam tot<4#meubelen voor meubelen JA naar de Stam VRIJDAG 31 OKTOBER 1980 REGIO DEN HAAG Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Gespannen wacht het Nederlands Dansthea ter af wanneer het gemeentebestuur van Den Haag eindelijk Terugkeren de oplossing op tafel tovert ter opheffing van de schijnbaar hopeloze huisvestingssituatie van het balletgezelschap voor het danscomplex nog altijd niet worden geslagen. Het danstheater zal definitief niet binnen de gestelde tijd kunnen ver huizen uit de verpauperde werkruim te in de Schilderswijk. Omdat de be huizing van het balletgezelschap niet op tijd kan worden afgebroken, ont staat er extra vertraging bij de uit voering van het stadsvernieuwings plan Oranjepleln. Bij de dienst stads ontwikkeling op het stadhuis had men gehoopt de verhuizing van het NDT uiterlijk op 31 december 1981 rond te hebben. Officieel heeft het danstheater der halve nog veertien maanden de tijd oom het nieuwe complex klaar te krijgen. Er is al druk gewerkt aan het balletstuk dat het openingsfeest tot een succes moet maken. Directeur Bimi heft al talloze gedachten op papier gezet over de Inrichting van het complex. Er is nog maar één probleem: Er kan niet begonnen wor den met de bouw omdat nog steeds het bouwterrein niet beschikbaar is. Het Nederlands Danstheater moet de nieuwe studio's gaan neerzetten in Scheveningen-badplaats. Omdat de planvorming voor de her-opbouw van de badplaats stil is komen te liggen door een al maanden durende ruzie in de gemeenteraad kan de eerste paal Gisteren kwam een grope gemeente raadsleden de huidige huisvesting van het NDT. een stokoude voormali ge kleuterschool aan de Konings straat, bekijken. Bimi somde bij die gelegenheid de problemen rond het onderkomen nog eens op: De stukge gooide ramen, lekkages, de stank van het riool, ratten in ruimten waar to neelattributen en kleding zijn opge slagen. angst voor brandstichting. „Kunt u zich voorstellen heo we ons voelen, als we na grote successen in bijvoorbeeld Amerika terugkeren in Den Haag en weer dagelijks moeten gaan werken in deze bebouwing." vroeg Bimi de raadsleden. Op het moment dat het gemeentebe stuur het bouwterrein in Schevenin- gen beschikbaar stelt zal het dans theater klaar zijn om de nieuwbouw in ijltempo gestalte te geven. Over enkele weken wordt een architect in gehuurd die weliswaar nog niet kan gaan ontwerpen, maar al wel precies op een rij kan zetten hoeveel ruimte het dansgezelschap nodig heeft. Er zal keuze gemaakt worden uit de ar chitecten Koolhaas. Quist en Weber. Gedurende de bouwperiode wil het gezelschap geen tijdelijke huisves ting elders in de stad accepteren. Het zou volgens directeur Bimi ook veel te duur zijn om voor korte tijd een aantal balletstudio's goed in te rich ten. Bovendien krijgt men bij het Nederlands Danstheater een slechte smaak in de mond bij het horen van de term „tijdelijk want toen in de Jaren vijftig de school aan de Koning straat werd betrokken, zou dat ook maar voor tijdelijk zijn. Haagse gemeenteraadsleden, op de achtergrond, kijken toe bij een repetitie van het Nederlands Danstheater. Er drijft een stenen bungalow met een hoeddak in de Laakhaven, zou je op het eerste gezicht zeggen. Klopt, is geen gezichtsbedrog. Het is een huis met zelfs een schuurtje erbij. De eigenaar llijft zijn stulp overigens gewoon een woonark noemen. DEN HAAG (ANP) „De vuilverbranding in Den Haag kan onmogelijk worden stopgezet zoals de bewoners rond het gemeentelijk Industrieterrein aan de Newtonstraat, waar de verbranding staat, hebben geëist. De reinigingsdienst, die jaarlijks 300.000 ton vuil te verwerken heeft, kan het afval nergens anders kwijt". Dit heeft de gemeente gisteren meege deeld. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Albeda van sociale zaken (CDA) wil niet praten met de jongeren van het Christelijk opleidingsinstituut Walenburg. De jongeren wilden in samenwerking met de Werkende Jeugd-CNV met de minister van gedachten wisselen over de voorgenomen verlaging van de mi nimumjeugdlonen In het bijzonder hadden de CNV-jon- geren zich voorgenomen met de be windsman de gevolgen van zijn maat regel te bespreken voor de partieel leerplichtige jongeren, die wettelijk verplicht zijn enige werkdagen In de week naar school te gaan. Graag had den ze de minister willen schetsen hoe zij op het ogenblik van hun loon moeten rondkomen. De christelijke jongeren hebben nu uit de weigering van een gesprek de conclusie getrokken dat de minister ..niet wil horen" wat de groep die de maatregel treft, te vertellen heeft. De Werkende Jeugd van het CNV be raadt zich nog over verdere acties. ZOETERMEER Een groep Belgische kunstenaars en dich ters brengt in november een be zoek aan Zoetermeer. Dit ge beurt in het kader van de cultu rele uitwisseling tussen Neder land en België. Op drie plaatsen ln Zoetermeer zal een expositie te zien zijn van werk van Belgi sche kunstenaars: in theater De Oraanschuur aan de Dorps straat. in kunstzaal De Plataan aan de Oranjelaan en in het City Hotel aan de Kinderen van Verstee gpleln De tentoonstelling in De Graan schuur. waar schilderijen, kera miek en beeldhouwwerk Is te zien. wordt zaterdag geopend door de cultureel attché van de Belgische ambassade in ons land. mevrouw Kristoffersen. De expositie in het City Hotel ls zondag voor het eerst te bezich tigen Belde tentoonstellingen duren tot eind november In kunstzaal De Plataan ls van af 2 november hedendaagse gra fiek uit Belglé te bezichtigen. De expositieruimte is op don derdag. vrijdag en zaterdag van 13.30 tot 17 uur geopend en op vrijdagavond van 19 tot 21 urn- Deze tentoonstelling duurt tot en met zaterdag 22 november. In het wijkcentrum Meerzicht is zaterdag een Vlaamse poézie manifestatie. De avond zal wor den gepresenteerd door de Ne derlandse dichter Ton Lulting. Aanvang: 20.15 uur. toegang: 5 gulden. De volgende dichters doen mee: Remi de Cnodder. Paul de Vree. Frank Oost, Kris Geerts, Marcel Obiak. Jan Ver- cammen. Jo Verbruggen. Nic van Bruggen. Anedes Sunaert. Wim Persoon. Chris Ferket, Herlinde Kersten. Jab D'Haese en Bob de Nijs. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In de maanden november en december zullen ln Den Haag allerlei activiteiten worden georganiseerd door buitenlandse groepen en verenigingen met het doel de verschillen de bevolkingsgroepen dichter bij elkaar te brengen. Hoogtepunt wordt een twee dagen durende manifestatie ln de Houtzagerij op 29 en 30 november KRIMPEN AAN DEN IJS8EL Op de scheepswerf Van der Giessen-de Noord NV in Krimpen aan den IJssel wordt maandag 10 november het vrachtschip Zim Keelung tewaterge- laten. De plechtigheid wordt verricht door mevrouw J. M. de Wild-Van der Maath. Van de rond 70 Turkse. Marokkaanse. Tunesische. Surinaamse. Antilliaan se en andere buitenlandse groeperin gen in Den Haag doen er 20 mee aan de wijkgerichte activiteiten en de ma nifestatie. Dat niet alle groepen mee doen ligt volgens de organisatie mede aan de korte voorbereidingstijd. In juni werd het idee voor een derge lijk gebeuren geboren bij mensen van de Stichting voor Surinamers, het Regionaal Centrum Buitenlanders, de Stichting voor Antillianen en het Haagse maatschappelijk- en opbouw werk. Navraag bij de gemeentelijke afdeling Jeugd. Sport en Recreatie naar de mogelijkheden, leverde de verrassende mededeling op dat er voor activiteiten op dit gebied nog een bijdrage van CRM van honderd duizend gulden in de la lag. Maar dit geld moest wel voor 1 januari 1981 besteed zijn. De initiatiefnemers waren toen wel gedwongen nog dit Jaar hun idee te verwezenlijken. Zij wijzen erop dat het niet de bedoeling ls met een een malige, grote manifestatie en andere activiteiten er een ton doorheen te jagen. De komende activiteiten moe ten een aanzet zijn voor een structu rele aanpak van de problemen die er vooral ln de oude wijken van Den Haag tussen de verschillende culture le minderheden onderling en in de contacten met de Nederlanders be staan Verschillende wijkverenigingen, be wonersorganisaties en scholen heb ben medewerking toegezegd. Op de manifestatie in de Houtzagerij zal veel informatie worden gegeven over de culturele achtergronden van de deelnemende buitenlanders. Verder is er een sportgedeelte en zal aan dacht worden besteed aan muziek, zang. dans en toneel Inmiddels zijn ook bij de PvdA in Den Haag stemmen opgegaan om de vier verbrandingsovens stil te leggen, nu is aangetoond dat deze de lucht sterker verontreinigen dan wettelijk is toegestaan. Het gaat om te hoge stof- en zoutzuurconcentraties. Vol gens de gemeente heeft de afvalver werking Rijnmond zijn handen vo aan de verontreinigde grond uit Lek kerkerk en kan ook het afvalverwer kingsbedrijf in Leiden geen extra af val aannemen. Wethouder C. Blankenstijn van eco nomische zaken heeft echter aange kondigd op zeer korte termijn stap pen te ondernemen om de overtre ding van de hinderwetvergunning aan te pakken. Zo worden bedrijven die veel hard plastic in hun afval hebben, verzocht dit materiaal voor lopig niet meer te leveren. Bij de verbranding van hard plastic komt zoutzuur vrij. Momenteel wordt geëx perimenteerd met een chemisch pro ces om het zoutzuur voor verbran- aan in het Oude Stadhuis aan de ding uit het plastic te halen, zodat dit Korenmarkt. Na de lunch vindt per niet door de schoorstenen verdwijnt. Van een onzer verslaggevers DEN HAAO Burgemeester Schols van Den Haag ontvangt vandaag zijn Praagse ambtgenoot dr. Z. Zus ka. Schols biedt de bezoeker uit de Tsje- choslowaakse hoofdstad een lunch auto een rondrit door de stad plaats. Samen met zijn echtgenote verblijft de burgemeester van Praag deze week in Amsterdam. Op verzoek van de heer Zus ka vindt de ontmoeting met de Haagse burgemeester plaats. De heer Zuska wordt vergezeld door de voorzitter van de Praagse gemeen teraad en een medewerkster van het kabinet van de Praagse burgemees ter. Bij de lunch is ook de ambassa deur van Tsjechoslowakije, de heer Krepelak aanwezig. Verder denkt de wethouder aan het gescheiden ophalen van huisvuil. ROTTERDAM De rechtbank in Rotterdam veroordeelde gisteren de 34-jarige Tjaard N. en de 30-jarige Arend de K.. belden uit Rotterdam, wegens hun aandeel in de handel met amfetamine tot resp. 47» en 3'/» jaar gevangenisstraf. Tjaard N. kreeg te vens een geldboete van twintigdui zend gulden opgelegd. De officier had tegen belden zes Jaar geëist. ADVERTENTIE Feestelijke oosterse beurs met 100 stands, restaurantjes en shows o a MASSADA - TIFFANY - DOLLY DOTS - TUMBLE WEEDS - THE FAMILEE - RUDY WAIRATA - ROB DE NUS - PETER GROONEVS KINDERSHOW Dagelijks 12-24 uur zondags 12-22 uur Toegang f 6 - kind. tot 12 |r en 65* f 3.- -—Oo door Adr. Hager DEN HAAG Hoewel op zich een Amsterdamse aangelegenheid (he laas!) toch op deze plaats de aan kondiging van een bijzonder con cert. Ook in Den Haag en omgeving wonen immers vele bewonderaars van de bariton Dietrich Fischer- Dieskau (55). De unieke gelegenheid hem nog eens te horen in een Schu- bertrecltal met begeleiding van Jörg Demus doet zich voor in het Amsterdamse Concertgebouw op dinsdag 9 december. Terugblikkend is er de herinnering aan het eerste seizoenconcert van de Vereniging van Kamermuziek met het magni fieke spel van het Ederkwartet uit Budapest. De gezamenlijke leeftijd van de vier leden ligt lager dan 100 jaar, een jong ensemble. Zij vertolk ten werken van Mozart. Brahms en Bartók op superieure wijze, waarbij men in Brahms ook kennis kon ma ken met de klarinettist Béla Ko- vécs, een meester op zijn instru ment. HTM-KOOR Thijs 8ikking leidde het HTM-man- nenkoor naar het 63e levensjaar in en in de nog altijd door steigers ontsierde Nieuwe Kerk gaf men een gevarieerd programma om dit heug lijke feit te herdenken. Na de pauze een blijmoedig programma met echte meezingers, vóór de koffie geestelijke werken van ondermeer Mendelssohn en Perosi. De dertig HTM-mannen spanden zich behoor lijk in om alles tot het gewenste resultaat te lelden en onder aanvoe ring van Sikking slaagde men daar in uitstekend. Frans van Ri*ssen bespeelde het orgel VAN WEELDEN Op 1 november 1940 werd Jan van Weelden benoemd tot organist van de Ned. Hervormde Kerk te Buren, op 1 november 1960 werd hij orga nist van de Haagse Bethlehemkerk en op 1 november 1980 wordt zijn jubileum op grootse wijze herdacht Organist Jan van Weelden. sinds 1976 bespeler van het Vlerdagorgel in de Julianakerk aan de Kepstraat. is een begrip. Dank zij zijn populai re programma's voor NCRV en AVRO. dank zij zijn bespelingen in het Passagetheater en niet in de laatste plaats dank zij zijn „magie organ" waarmee hij ook buiten de grenzen vermaardheid kreeg Te recht gaat men Jan van Weelden in het zonnetje zetten. Op vrijdag 31 oktober wordt hem in de Orote Kerk hulde gebracht door Deo Can- temus en de Credo Singers o.l.v. Arie Pronk, het Chr. Residentie Mannenkoor o.l.v. Anne Posthu mus. de Young Chapel Singers o.l.v. Gerard Brëas, het geheel onder aan voering van Reinata Heemskerk Op 1 november speelt Jan van Weel den op zijn orgel in de Julianakerk en is er gelegenheid hem geluk te wensen bij het bereiken van deze gedenkwaardige mijlpaal Koorconcerten De koren zetten ook de komende weken hun activiteiten voort. Van avond viert het Voorburgse „Quod Libet" het vijfjarig bestaan en diri gent Ad de Groot koos voor dit concert in de Oude Kerk een afwis selend programma met medewer king van het Viotta ensemble. An ton Goedman heeft als dirigent vele jaren zijn muzikale stempel ge drukt op het Prinsenstad Mannen koor (ln Delft uiteraard). Het koor zal bij het 35-jarig jubileum geleld worden door Jan Dik. Goedman zit aan de piano en blijft actief betrok ken bij dit mannenkoor dat op 31 oktober in de Open Hofkerk zingt. „Cantamus Alati" is het Ouder- en Vriendenkoor van de Vrije School. Wim Bruning is reeds tal van Jaren dirigent van dit koor en hij leidt ook het concert op 2 november in het Congresgebouw in werken van Mo zart en Albert de Klerk. Mozart staat ook op programma van het Chr. Gem. Koor „Con Amore" dat op 5 november concerteert in de Benedictuskerk aan de Rijswijkse Huis te Landelaan. Marcel Verhoeff heeft uit verschillende werken ge deelten geplukt en hij weet zich daarbij verzekerd van de medewer king van Wendela Bronsgeest. Syl via Schlüter. Chris van Woerkom en Ruud van der Meer II Trovatore De première van Verdi's glansrijke en dramatische opera II Trovatore gaat op donderdag 6 november in het Circustheater, een ongedachte gelegenheid voor de bewonderaars van Christina Deutekom. Een Ne derlandse bezetting met Cora Can- ne Meijer. Jan Derksen. Tom Hae- nen, Adriaan van Limpt en André Spijker, Anton Kersjes leidt het Omroeporkest, De eerste uitvoering van „II Trovatore" in 1853 werd een overweldigend succes, binnen twee jaar tijds stond het werk bij alle belangrijke operahuizen op het re pertoire. Succes dank zij de schitte rende melodieën en de volmaakte instrumentatie. De Ned. Opera stichting brengt het werk ook op 8 en 11 november in het Schevening- se Circustheater. Ten slotte de vermelding van het pianorecital door de fameuze Ab- del-Rahman El-Bacha op 2 novem ber in Diligentia (een grootmees ter!) en het Zingende Zolder-concert op 5 november op de Zingende Zol der (Denneweg) door het Mon- driaan-strijkkwartet. In de wijken zullen de activiteiten zich voornamelijk in buurtcentra af spelen. Zo wordt op 22 en 23 novem ber in het trefcentrum voor Turken. Marokkanen en Tunesiër? aan de Korte Lombardstraat een bijeen komst gehouden met voorlichting, muziek, dans en eten. Eenzelfde soort manifestatie speelt zich op 13 en 14 decemer ln de Rubenshoek ln de Schilderswijk af. DEN HAAO (ANP) Volgens het gerechtshof in Den Haag heeft de Haagse rechtbankpresident mr. J. H. Blaauw. vorig jaar ten onrechte vijf bewoners van studentenflats aan de Klikspaanweg in Leiden hun kamers laten ontruimen. Mr. Blaauw vorder de die ontruiming omdat hij de vijf schuldig achtte aan fascistische en nazistische uitingen. Het gerechtshof vernietigde het vonnis van de Haagse rechtbankpresident omdat de be trokkenheid van de studenten bij een fascistische rel bij het Klikspaan- complex niet of onvoldoende aanne melijk werd geacht Die rel speelde zich af in de nacht van 5 op 6 augustus vorig jaar. Onder meer zou het Horst Wessellied zijn gezongen en bij de kamer van een joods meisje zou zijn geroepen „Alle Neger und Juden sollen umgebracht werden" Naar aanleiding van deze rel eist de stichting studentenhuis vesting Lelden in kort geding de uit zetting van de vijf studenten. De betrokken studenten lieten gister middag weten dat ze zich nu weer tot de stichting studentenhuisvesting zullen wenden voor huisvesting. Zij beschouwen de uitspraak van het ge rechtshof als een rehabilitatie. De stichting studentenhuisvesting zei gistermiddag nog niet te kunnen overzien wat voor haar de gevolgen van de uitspraak zijn. DEN HAAG De bibliotheek aan het Hobbemapleln in Den Haag heeft een groot tekort aan Turkse en Arabische boeken. Hier komen vooral de aanvan kelijk enthousiaste volwassen lezers niet meer terug. Dit staat in het Jaarverslag van het Schilderswijkse filiaal. Het werken met buitenlandse werk nemers en hun familie is in deze vestiging een belangrijk deel van de arbeid geworden. Ruim dertien procent van het lezers publiek is van Turkse of Arabi sche afkomst. Via een niet met name in het jaarverslag genoemde relatie kreeg de bibliotheek tweemaal een collectie uit Ankara (ca. 300 boeken) en werden verder schenkingen ontvangen van le zers. Nijpender is echter het Arabische boekenbestand. Met het aantal boeken dat een per soneelslid vorig Jaar uit Marok ko meenam, bedraagt het boe kenbezit nu tachtig. Dit terwijl er voor deze boeken een lezers groep is van ongeveer tweehon derd. Verder maakt het jaarverslag melding van de succesvolle ten toonstelling van Turkse k'nder- boeken, die veel belangstellen den trok. De tentoonstelling werd niet door iedereen goed ontvangen. Extreme groeperin gen wilden weten waar de boe ken vandaan kwamen en maak ten door bekladdingen duide lijk dat de bibliotheek zich maar beter kan onthouden van dergelijke initiatieven. ADVERTENTIE KW. WTl INTERIEURVERZORGING Dit comfortabele model Venlo b een jeugdige 2-zitter, die even goed past bij modern ais bij klassi De diagonaal gestructureerde weefstof maakt er iets heel bijzonden van. QQCg Nu tijdelijk bij De Stam voor 'n heel bijzonder prijsje! VJ DEN HAAG, GROTE MARKT 16, TEL. (070) 46 95 40 ZOETERMEER, DELFTSEW ALLEN 23, TEL.(079) 163516

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6