Lot Midden-Delfland bezegeld Tekening van een lezer Trouw centen hebben we toch niet Commentaar Brief uit Genève (1) Indien aan CDA-voorwaarde tot inpassing van autoweg wordt voldaan: Brief uit Genève (2) Brief uit Genève (3) JUFFROUW OANNiE, ZÜN DiT «8 js 11 overlevende au, hoera onderschat minstens drie VRIJDAG 31 OKTOBER 1900 BINNENLAND TROUW/KWARTET Dc brief van de Wereldraad van kerken aan de Russisch orthodoxe kerk markeert een wending. In deze brief wordt verontrusting uitge sproken over het lot van de christe nen in de Sowjet-Unie die de laatste lijd tot indrukwekkende straffen veroordeeld zijn. De Russisch orthodoxe kerk werd in 1948. toen de Wereldraad van kerken werd opgericht, uitgenodigd als lid toe te treden, maar daaraan is toen geen gevolg gegeven. In de jaren daarna ontwikkelde zich in het westen een beeld van de ortho doxe kerk dat vrijwel een afspiege ling was van de uit het Derde Rijk bekende Deutsche Christen. Men ging er van uit dat de kerk horig was geworden aan de heersers uit het Kremlin. De bekende Duitse dominee Martin Niemöller ging in 1952 op reis naar Moskou om een antwoord te vin den op de vraag: „Is daar een echte kerk of slechts een propaganda- werktuig?" Hij kon heel goed on derscheid maken tussen die twee, maar hij kwam toch terug zonder antwoord. Een andere Duitser, de latere Bondspresident Gustav Hei- nemann, ging later eveneens op reis. Hij stelde vast dat de kerk een gebonden kerk was. „maar er be staat een zelfvertrouwen als van door de Heilige geest vertroosten". In 1962 werd de orthodoxe kerk lid van de Wereldraad. De latere kar dinaal Willebrands. toen nog secre taris van het Vaticaanse secretari aat voor de eenheid schreef aan zijn collega Visser 't Hooft van de We reldraad: „dit feit is een kritiek moment in de ontwikkeling van dc Wereldraad van kerken en dat zal in de toekomst waarschijnlijk nog duidelijker blijken". Willebrands heeft meer dan gelijk gekregen. Het nieuwe lid van de Wereldraad stelde de raad voor een buigproef. Terwijl van 1959 tot 1965 meer dan tienduizend kerken in de Sowjet- Unie werden gesloten en het on recht tegen de leden van de kerken zich opstapelde, ontwikkelde zich binnen de Wereldraad een nieuwe waakzaamheid voor schendingen van de mensenrechten. Ieder die zich daaraan, waar ook ter wereld, schuldig maakte, kon er op rekenen vroeg of laat door de kerken op de vingers te worden getikt. Maar de Sowjet-Unie en de overige staten van Oost-Europa bleven van openbare protesten gevrijwaard. De Wereldraad deed wel wat. maar dat gebeurde zo omzichtig dat de indruk van selectieve verontwaardi ging kon ontstaan. Die omzichtigheid had natuurlijk haar reden. De Wereldraad van kerken heeft, wanneer hij protest laat horen tegen de schending van mensenrechten, niet schone handen maar hulp aan de slachtoffers op het oog. Dat mag niet vergeten worden. En in het geval van de vervolgden in de Sowjet-Unie be stond bij de Wereldraad de indruk dat je de dissidenten doeltreffender kon helpen door middel van stille diplomatie dan door openlijke pro testen. Bovendien was Genève bang dat de orthodoxe kerk zó afhanke lijk was van de welwillendheid van de heren in het Kremlin, dat elk protest vanzelf betaald gezet zou worden aan de patriarch en zijn clerus. De orthodoxe priester Gleb Jakoe- nin, die in de nu verzonden brief enkele malen wordt genoemd, komt de eer toe, het beleid van de We reldraad te hebben beïnvloed. Sa men met zijn vriend Lew Regelson schreef hij een brief aan de in 1975 gehouden wereldvergadering van de Wereldraad van kerken. Daarin zette hij uiteen onder welke druk zijn kerk stond en hoe omzichtig vanuit de hiërarchie van de kerk daarop werd gereageerd. Sinds Nairobi keert het onderwerp van de mensenrechten in de Sowjet- Unie steeds terug op grote vergade ringen van de Wereldraad. De afge vaardigden uit de Sowjet-Unie, die in 1975 onder leiding van metropo liet Nikodim nog dreigden uit de raad te zullen weglopen, begonnen evenwel gaandeweg steeds gemoe delijker op de aantijgingen te reage ren. totdat in augustus eigenlijk alleen nog maar een zwak formeel protest van de orthodoxe zijde overbleef Toen riep de orthodoxe afgevaardigde Witaly Borowoy in het centraal comité uit: „Wij zijn allen zondaars, en niemand zal van mij horen dat de Russen daar een uitzondering op vormen". Dit was een ingevouwen instemming met de kritiek die in oecumenische kringen al vaker te horen was op de manier waarop de Sowjet-autoriteiten met de kerken omgingen. door Hans Schmit Deze wending betekent naar onze mening twee dingen. Ten eerste heeft de wereldraad eindelijk toege geven aan het verwijt van selectieve verontwaardiging. Maar er is meer. Dat de Wereldraad het nu openlijk opneemt voor verdrukte christenen in de Sowjet-Unie betekent tevens dat de kerken daar naar oecume nisch begrip zo sterk geworden zijn. dat zij de confrontatie met de regering aan kunnen. In de Sowjet-Unie is dc laatste jaren sprake van een opmerkelijke herleving van de christelijke ge meente. Niet voor niets worden juist de dragers van de vernieuwing voor de rechters aangepakt. Deze vernieuwing is evenwel niet tegen te houden. De orthodoxe kerk bestaat uit tientallen miljoe nen mensen, die voor hun trouw aan het evangelie hebben leren lij den. Men kan gevangenissen inrich ten voor honderd, duizend, tien duizend mensen, maar niet voor veertig miljoen mensen die door een nieuw vertrouwen bezield zijn. De brief van de Wereldraad moet als een herkenning van dit feit wor den opgevat. De kerk in de Sowjet- Unie leeft weer. En Willebrands' woorden zullen in de nu komende jaren waar worden. DEN HAAG Het lot van Midden-Delfland, het laatste open weidelandschap in de westelijke randstad, lijkt op het eerste gezicht bezegeld. Wanneer de Tweede Kamer maandag stemt over onder meer de aanleg van een groot aantal nieuwe autosnelwe gen, zal het CDA zich (welis waar „met veel pijn") bijna unaniem uitspreken vóór een nieuwe verbinding tussen de Haagse en de Rotterdamse agglomeraties, dwars door de ze nog stille, landelijke en clave. Deze ruime steun van de christen democraten doet de balans duidelijk doorslaan in het voordeel van deze al jaren omstreden wegverbinding, die ln voorgaande Jaren evenzeer de Ka mer doorsneed als ln de toekomst Midden-Delfland. Voor de pleitbezor gers van dit bijna tien kilometer lan ge stukje A4 (rijksweg 19), dat even wijdig aan en op nog geen vier kilo meter afstand van de bestaande A13 komt te lopen. Is dit besluit echter nog geen aanleiding tot uitbundige vreugde. Net zo min als dat de tegen standers definitief het hoofd ln de schoot moeten leggen Voorwaarde Want het „Ja" van het CDA wordt onmiddellijk gevolgd door een „mits". De bult ls nog niet binnen, waarschuwt CDA-woordvoerder Pam Comellssen minister Tuijnman van verkeer en waterstaat. Want het CDA verbindt aan de aanleg de harde voor waarde dat de weg op goede wijze zal worden Ingepast ln het kwetsbare landschap tussen Den Haag. Delft en Schiedam. Wanneer dat niet gebeurt, zal het CDA niet aarzelen geen geld voor de aanleg van deze weg beschik baar te stellen. Met deze els is de onzekerheid over de aanleg eerder toegenomen dan afge nomen. Nog afgezien van de vraag of een twee keer twee rijstroken tellen de autosnelweg ln een gebied als Mid den-Delfland ooit Inpasbaar zal zijn. zal een eventuele Inpassing volop problemen opleveren Rijkswater staat, die de bul al jaren ziet hangen, heeft eind vorig Jaar al aan Staats bosbeheer gevraagd hoe de weg even tueel landschappelijk zou kunnen worden Ingepast. De A4 bij Delft, waar op een hoogte van acht meter De Gaag (op de voorgrond) moet worden gekruist. Achter het zand lichaam dat reeds tot aan dit water loopt, verrijzen de flats van een Delftse woonwijk. Eén van die mogelijkheden is een verdiepte aanleg, zo'n twee meter on der het maaiveld met langs de weg geluidswallen van twee meter. De weg moet dan direct na de kruising met de A20 bij Schiedam worden „ingegraven" en ter hoogte van Delft weer boven het maaiveld uitkomen. Deze constructie stuit echter op een reeks onzekerheden en problemen. Enkele daarvan zijn: Het laaggelegen gebied is drassig en bij Ingraving zal zoute kwel ont- staan. Om te voorkomen dat de weg ..wegspoelt", zal waarschijnlijk met een vliesconstructie moeten worden gewerkt. Deze techniek wordt ook toegepast bij de aanleg van de A27. die aan de oostzijde van Utrecht het stadsbos Amelisweerd moet gaan doorsnijden. De kosten zijn hoog en de technische onzekerheden nog groot. Tussen Delft en Schiedam ligt de Sllnksloot, een oude kreek die vol gens het hoogheemraadschaD Delf- Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon land bevaarbaar moet blijven. Dat betekent dat de weg over de sloot heen moet, hetgeen niet strookt met de els van Inpassing. Ook bij verdiepte aanleg zullen de weidevogels in dit gebied over een strook an een kilometer breedte ern stig worden verstoord. De kosten zullen aanzienlijk ho ger, mogelijk enkele honderden mil joen guldens, uitvallen. Het reeds aangelegde zandlichaam tussen Schiedam en Delft zal weer moeten worden afgegraven. Vertraging .ECHT DE finalisten van onze wepsrg'jp ?j' «ie». X>iT IS JiMMy, '.NIET ZO SUMMIF.J Zekerheid over de mogelijkheid van een voor het CDA aanvaardbare In passing bestaat nog niet: Rijkswater staat heeft afgelopen zomer laten we ten nog geen technisch onderzoek te hebben verricht naar de zoute kwel. de waterhuishouding, de grond-me- chanische toestand en dergelijke. Omdat deze vragen niet van de ene dag op de andere kunnen worden beantwoord, betekent dit opnieuw vertraging van de aanleg. Deze ver traging zal nog worden vergroot door dat bij de verdiepte aanleg met aan weerszijden wallen de totale weg iets breder wordt, hetgeen wil zeggen dat er extra gronden (via tijdrovende pro cedures) moet worden aangekocht. Die extra tijd werkt zeker niet in het voordeel van de aanleg van het stukje A4 door Midden-Delfland De overbo digheid van deze weg wordt namelijk de laatste tijd steeds duidelijker. Het autoverkeer groeit minder snel dan bij het opstellen van de plannen werd aangenomen en wegen die volgens de prognoses nu reeds bijna verstikt zouden moeten zijn, blijken het ver keer nog jaren aan te kunnen. Twee Delftse verkeersdeskundigen toon den dit jaar aan dat de A13 tussen Rotterdam en Den Haag bij een bete re verkeersbegeleiding nog zeker tot 1990 het verkeer kan afwikkelen zon der stagnatie, terwijl de Werkgroep milieubeheer Leiden onlangs bekend maakte dat uit de laatste verkeerstel lingen blijkt dat er in Zuid-Holland een sterke vermindering is van de groei van het autogebruik, terwijl er in het westen van deze provincie zelfs sprake is van een stabilisatie. Het verkeer wijkt niet uit naar provincia le wegen, zo blijkt uit tellingen van de provinciale waterstaat. Doorkruisen Het ls opmerkelijk hoe een klein stukje weg als dat door Midden-Delf land talloze andere voornemens en plannen van de overheid doorkruist. Voor dit gebied is in 1978 een speciale reconstructiewet van kracht gewor den. die tot doel heeft het gebied als een samenhangend, open weideland schap te bewaren. Geen overbodige luxe ln dit deel van Nederland dat ingesloten ligt tussen hoge flats, we gen, glazen, tuinbouwkassen en zwa re industrie. Het ls de bedoeling dat Midden-Delf land een landbouwgebied blijft, waar geplaagde stedelingen uit Den Haag Delft. Rotterdam. Schiedam en Vlaardlngen nog rust kunnen vinden Stiltegebieden als Midden-Delfland acht de overheia van groot belang In mei van dit jaar. bij de behandeling van het meerjarenprogramma geluid, onderstreepte CDA-woord voerster Van Heel-Kasteel dit: „Wij willen be nadrukken dat wij het erg belangrijk vinden dat stiltegebieden dicht bij de grote steden komen, omdat daaraan juist bij die steden grote behoefte bestaat." Tussen Delft en Schiedam ligt al zo'n stiltegebied; het hoeft er niet meer te komen. Overlast Maar de A4 zai niet alleen in het landelijke gebied tussn Deift en Schiedam voor geluidsoverlast zor gen, bij deze beide plaatsen zullen ook woonwijken binnen de invloedss feer van deze (daar nog hoog gelegen» weg komen. Bij Delft moet over De Gaag een viaduct op een hoogte van acht meter worden gebouwd; een nieuwbouwwijk in aanleg ligt daar enkele honderden meters vandaan. Door het vasthouden aan de A4 on dervinden ook de bewoners van Rijs wijk extra overlast. Het verkeer naar een industrieterrein zoekt zich nu een weg door de bebouwde kom van Rijs wijk; een probleem dat kan worden opgelost door de aanleg van een ont- sluitingsweg. Het tracé van deze weg valt volgens het streekplan samen met dat van de A4. De ontsluitings- weg staat aangegeven als een stede lijke autoweg, maar Rijkswaterstaat wil daar alleen een autosnelweg aan leggen: de overlast in Rijswijk blijft. Centen hebben we toch niet meer behalve in een ouwe kous of andere spaarpot misschien dus dat plan van die PPR-kamerle- den waltmans en Jansen om een muntje van drie cent in te voeren, ls zo gek nog niet. Met zo'n geld stukje. zeggen ze, kun Je net zo goed tot op de cent nauwkeurig betalen als met één cent. Is dat zo? Even rekenen: als we nu 1,07 moeten betalen, doen we dat het makkelijkst voor zover we over centen beschikken natuurlijk met één gulden, een stuiver en twee cent. Met die driecents- munten betaal je gewoon een gul den en een dubbeltje, en Je krijgt één zo'n nieuw muntje terug In derdaad blijkt dat in alle geval len op te gaan: bij een bedrag van 1.01 betaal je een gulden en een dubbeltje, en krijgt drie nieuwe munten terug; bij 1,02 een gul den en een stuiver, één nieuwe munt terug; 1.03 spreekt voor zichzelf, 1,04 wordt weer een dubbeltje bij de gulden en twee muntjes van drie cent retour, voor 1,05 gebruik je uiteraard een stuiver, voor 1,06 twee nieu we muntjes, enzovoort Nu ls het aardige van het geval dat hetzelfde systeem van altijd- passen voor een muntje van twee cent opgaat. In dat geval betaal Je voor 1.01 een gulden en een stuiver en krijgt twee muntjes van twee cent terug; 1,02 geeft geen probleem, bij 1,03 doe je er een stuiver bij en krijgt één mun tje terug; en ga zo maar door. Zelfs als ons kleinste muntje vier cent zou worden, valt er nog heel goed mee te werken, hoewel daar wel een wat ingewikkelder reke- narij aanvast zit. Ga maar na: 1,01 en 1.02 zullen niet veel problemen opleveren, maar met een bedrag van 1,03 wordt het lastig. Het beste is dan 95 cent in kleingeld te betalen en daar twee munten van vier cent bij te doen. Een bedrag van 1,07 ls niet makkelijker op te lossen dan door weer die 95 cent plus drie viercents-stukken af te dragen. Voor het overige gaat het wel weer eenvoudiger, maar onge twijfeld zou het afrekenen meer tijd in beslag nemen, de ergernis wekkende file in de supermarkt waar maar één kassa open is. zou nog langer en ergerlijker worden, dus dat moeten we niet hebben. Weg met het vier cents-stuk Blijft toch nog de vraag: als het met een munt van twee cent net zo goed gaat. dat wisselen, wat is dan het voordeel van een munt van drie cent boven een van twee? Dat zal 'm ln de aanmaak- kosten zitten. Een cent is duur. dat ls bekend, duurder dan wat ie waard is. want het kost tegen woordig bijna drie cent om één cent te maken. Een muntje van twee cent maken zou dus ook nog duurder uitkomen dan het ding zelf waard is. en zodoende lijkt met de eventuele komst van een geldstukje van drie cent ook dat duurte-probleem opgelost. Maar dan moet natuurlijk het nieuwe muntje niet groter worden dan de cent nu. of het zou wél groter kunnen zijn en dat zit er wel ln maar dan van goedkoper ma teriaal gemaakt, nikkel, of mis schien wel blik met iets zwaars er door. of weten wij veel wat er tegen die tijd aan nieuw materi aal is uitgevonden. Die pleister, waarmee de secreta ris-generaal van de NAVO. mr. dr. J. M. A. H. Luns, pas op het Nederlandse televisiescherm verscheen, heeft hij overgehou den van een vlucht in een twee- motorig vliegtuig van Zestienho ven naar het Europese conferen tiecentrum ln de Franse Ardè- Vljf lammeren in één worp op deze wereld zetten, dat schijnt voor een schaap een bijzondere prestatie te zijn, vooral als alle vijf diertjes dan nog kerngezond zijn ook. Dit schaap, in een wei in de omgeving van de Zwiterse stad Bern, is het gelukt. Eén van de kinderen maar heeft moeders donker gevlekte vacht geërfd, de andere vier moeten dus op de vader lijken. che Elseviers Magazine weet precies wat er gebeurd is. dank zij het feit dat ook hoofdredac teur D M. van Rosmalen van Elsevier in het toesta! zat. Een plotselinge windstoot gaf het vliegtuigje een flinke oplawaai: „De heer Luns werd door de ca bine geslingerd, stiet zijn hoofd tegen een luchtkoker en slaagde er niet in zijn diplomatenkoffer te ontwijken, die met grote snel heid zijn wang schramde. Toen het lawaai had opgehouden. sprak de secretaris-generaal, het bloed van zijn hoofd vegend „Gelukkig ben ik nog steeds de enige overlevende van de onder tekenaars van het Verdrag van Rome Isobel Zwang, de helft van een echtpaar uit Kaapstad, dacht even dat haar man Henk niet goed snik was. Hij had eerst lui druchtig „au" of een andere krachtterm geroepen, omdat hij zijn kies bijna kapot had gebeten op Iets keihards dat met een ge ïmporteerde oester uit blik in zijn mond terechtgekomen was. Maar direct daarop gaf hij een vreug dekreet toen hij zag wat dat kei harde was: een echte parel. Isobel was pas overtuigd nadat ze het resterende vlees van de parel ge schraapt had. Het echtpaar heeft de Importeur de vondst wel laten zien. maar is geenszins van plan de parel terug te geven. „Nog steeds worden verkeerson gelukken op één lijn gesteld met overstromingen en bliksemin slag. Met natuurrampen dus die niemand kan voorkomen Maar het is geen natuurlijk verschijn sel. Het is een gevolg van de verkeerssamenstelling. Een heel duidelijk onderschat probleem. Stel je voor dat er aan roofmoor den evenveel mensen zouden sterven als aan verkeersongeluk ken. Wiegel zou niet weten hoe veel blikken agent hij zou moe ten opentrekken." Aldus Toni Niël van „De Vogel vrije Fietser" (blad van de Echte Nederlandse Fietsers Bond> in een gesprek met Jaap de Graaf van Zipitaja (krant van de School voor de Journalistiek). Niël heeft zich verdiept in het verschijnsel seksisme in het verkeer, waar nog geen onderzoek naar gedaan is: ,,Er wordt alleen maar op de slachtoffers gelet, niet op de ver oorzakers. Er is geen onderzoek naar gedaan, maar volgens mij komen er een hoop voort uit een te roekeloze rijstijl van vooral mannen, die zich zo nodig in hun auto moeten bewijzen." Volgens de rechters van het Itali aanse Corte di Cassazione bete kent topless rondlopen aan de Italiaanse stranden niet langer meer een overtreding. Voorwaar de is wel dat er niet één maar minstens drie en liever nog veel meer baadsters in monokini op het strand zijn. omdat de Itali aanse man veel te onrustig zou worden bij de aanblik van maar één of twee schaars geklede vrou wen nog steeds volgens de op vatting van die rechters dus

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5