Knechting van vrouwen theatraal ontmaskerd Basie en El la weten van geen ophouden Dichter bij bomen Temperament nuance sieren jonge violiste ']MË Éilife DICHTER BIJ BOMEN Sjoerd de Vries K Joop Wouters Kees Buurman VRIJDAG 31 OKTOBER 1980 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET 4 'In levende lijve' en 'Als we maar bevallen' door Dirkje Houtman AMSTERDAM De markt voor vrouwentoneel bloeit zichtbaar ge zien de toeloop naar de twee vrou wenstukken die ik de afgelopen week zag. Zalen stampVol vrouwen die met verwachtingsvolle uitgelatenheid knechting aan moeder of man al dan niet op ironische wijze ontmanteld zagen. De twee voorstellingen waar het hier om gaat heten .Als we maar bevallen" door de vrouwen van Pro loog en „In levende lijve" van de debuterende feministische theater groep Het Spiegeltheater. Beide produktles worden door en over vrouwen gemaakt. Proloog laat bij haar voorstellingen geen mannen toe, het Spiegeltheater wel, al lijkt dat nog niet erg bekend te zijn. Het verschil ln aanpak en uitvoering is onmiddellijk zichtbaar ook al gaan beide gezelschappen uit van een over eenkomstige problematiek. Ze laten zien hoe de vrouw bekneld raakt tus sen het heersende eeuwenoude mo delbeeld dat door mannen en moe ders ln stand wordt gehouden. Proloog legt in laar voorstelling het accent op de vrouw als moeder. Het Spiegeltheater gaat ln op het feit hoe vrouwen hun eigen lichaam beleven. Het verschil in uitwerking van de aangedragen onderwerpen komt voort uit hetgeen de groepen er direct mee willen. Bij Proloog is de voorstel ling gekoppeld aan een discussie, die na afloop met het publiek gehouden wordt. De makers lijken hiervoor bij voorbaat zoveel mogelijk materiaal te willen aandragen. Te veel Informa tie leidt echter tot oppervlakigheld. vooral als die niet organisch en lo gisch met een dramatische lijn is ver weven. Daar lijdt „ls .Als we maar bevallen" aan en dat maakt het als toneelvoorstelling een stuk oninte ressanter, te meer daar de aangedra gen „misstanden" inmiddels wel be kend zijn, wat nieuwe vormen vraagt wil je er opnieuw toor geraakt worden. Gesprekken Knelpunten die dit stuk behandelt komen aan de oppervlakte in ge sprekken tussen drie zusjes, die zon der man en met kinderen een week end naar bulten zijn. Vanuit drie ver schillende Invalshoeken gaan zij ln op huwelijk, wel of geen kinderen, werken en kinderen, bewust alleen blijven. De dialogen worden onder broken door monologen of wat klun gelig gebrachte liederen waarmee de informatie wordt uitgebreid. Die vari eert van sterilisatiepraktijken in Bo livia tot abortus of de vuige gyneaco- logenmentallteit, waaraan de vrouw is overgeleverd Erg Inspirerend tot het nemen van kinderen is deze voorstelling geens zins. Het zicht op een kind wordt wel erg overschaduwd door de truttig heid van de ene vrouw en de weinig inventieve houding waarmee zij met haar kinderen omgaat. Eigen initia tief kent slechts de ongetrouwde vrouw, die besluit zich te laten sterili seren. En dat is ook zeer begrijpelijk als Je aan de codes, waardoor haar zusters zich laten leiden, zou worden overgeleverd. In deze voorstelling wordt gepleit voor solidariteit die de vrouwen uit hun onderwerping zou kunnen halen. Waarom niet eens een pleidooi voor eigen initiatief, oorspronkelijk den ken van vrouwen, waarmee ze hun omgeving te lijf zouden kunnen gaan. Want verklaar Je Je solidair met een bewegjng. dan onderwerp je je weer aan codes, geef Je eigen verantwoor delijkheid opnieuw uit handen. En dat is nu net de bedoeling rüet. Bestaande teksten „In levende lijve" kent niet, zoals het stuk van Proloog, een dramatische lijn. Het is opgebouwd uit toneel-, interview- en prozafragmenten, die de actrices op grond van eigen affini teit hebben gekozen. Die opzet is niet zo vreemd omdat het gezelschap ls voortgekomen uit het vrouwenpro ject van Poëzie Hardop „Stel dat Shakespeare een zuster had", waarin ook uitsluitend met bestaande tek sten van vrouwen werd gewerkt. Het gezelschap kent een functioneel heterogene samenstelling. De vier vrouwen verschillen zichtbaar ln ui- Een scene uit „In levende lijve" van Het Spiegeltheater. terlijk en temperament en kunneh het probleem dat ze via zichzelf stel len op een oorspronkelijke vaak rela tiverend geestige manier benaderen. Oeen van allen voldeden aan het ide ale vrouwbeeld. Te grote of te kleine borsten, een te dik of te dun lichaam veroorzaakten levensgrote proble men. vaak nog eens benadrukt door de moeder, die in deze voorstelling meer weg had van Sneeuwwitjes boze stiefmoeder. Mooi en lelijk zijn de sleutelwoorden waarvan het belang op latere leeftijd al dan niet afneemt. Die ervaring van toen gekoppeld aan de huidige ideeën erover combineren de actrices tot ge nuanceerde karaktertekeningen. Met name in het deel voor de pauze, dat een hecht geconstrueerde eenheid vormde. Erna verloren de makers zich, zo leek het, te veel in persoonlij ke voorkeuren, die te wijd uiteenlie pen om er nog een geslepen visie in te krijgen. Met name het sprookje van de bijzonder lelijke prinses was hierin een misser; slordig uitgewerkte leuk- doenerlj voor tussen de schuifdeuren. Maar het kon allemaal, drijvend op de good-will van de zaal die dit nieu we gezelschap met het eraan vooraf gaande deel terecht gekweekt had. door Jac. Kort AMSTERDAM In het algemeen is het niet zulk een opmer kelijke prestatie om op een wedstrijd een vijfde prijs te behalen. Een scene uit „Als we bevallen" door de vrouwen van Proloog. Wanneer het echter gaat om het In ternationale Koningin Elisabeth Vi oolconcours Brussel, dan ls het al een hele onderscheiding om het tot de finale vol te houden. Als je daar dan ook nog een prijs ln weet te winnen, zoals de 22-jarige Roemeense violiste Mihaela Martin, dan ben je echt wel iets bijzonders. De VARA. die dit seizoen vier recitals in de Kleine Zaal organiseert, waar finalisten uit bovengenoemd con cours optreden, had Mihaela Martin voor het concert van woensdagavond uitgenodigd. ZIJ had op haar programma staan: Beethovens Sonate in F groot, opus 24 (..Frühllngsonate), de Sonate in D groot opus 94 bis uit 1944 van SergeJ Prokofjef, de Sonate in A groot, (be ter bekend als Grand Duo) van Franz Schubert en Polonaise nr 2 van Henri Wienlawskl. Tijdens het gehele optreden van deze door Ruud Niemans AMSTERDAM Topsporters willen soms hun neerdalende prestatie-curve bewust beleven. De concurrentie, aan wie zij ooit superieur waren, schuift langszij en voorbij. De „afgang" wordt ondergaan als een natuurlijk proces, de pijn ervan steekt, maar is te verdragen. In het evenzeer prestatie-gerich te milieu van de jazz echter komt het ineenploffen van de kwaliteit bij iedereen veel harder aan. Er is beslist niets fascinerends aan, nog eens te moeten vaststellen, dat het thans weer door Europa rondtoe rende orkest van Count Basie on danks de etiketterende aanwezigheid van de krasse 76-jarige zelf een trieste karikatuur van zichzelf is geworden. Duidelijk tenminste voor wie vorige week in het Haagse Congresgebouw in staat was om tussen, pak weg. vijftien concertbeurten die de swing koning hier sinds *56 vervulde, enige vergelijkende lijntjes te trekken. Het concert gaf voornamelijk aanleiding tot. nostalgische gedachten die terug gingen naar '56. '59 en '60, toen de band in zijn tweede glansperiode Ba sie zijn karakteristieke blues- en stri de piano-intro-tjes hoorde spelen, om daarop vervolgens met drie orkest- Speciaal vandaag secties in spetterend vuurwerk los te barsten. Ruim 20 jaar later ls er zo weinig van die allesbepalende ritmische pulse over, dat het voor juist dit orkest zo desastreuze gemis aan solistische persoonlijkheden er alleen maar door werd benadrukt. Ik zag weer die riet en kopersecties uit de Jaren '50: Mit- chell-Wess-Royal-Foster en Fowlkes, Coker-Grey, Thad Jones en Snooky Young. De toenmalige pers omschreef hen als „een bezielde machine vol over rompelend élan". Drie maanden gele den stond enig voormalig kader van de Basie-familie op hetzelfde Haagse podium nog een welluidende homma ge aan de baas te brengen, maar ze rijn er helaas niet meer xxir te porren diens oude dag nog eens wat op te vrolijken. Zonder solisten en met de ooit zo geprezen precisie op een laag pitje doet zelfs de fanatiekste fan beseffen, hoezeer de lonkend rinkelende kassa en een schijnbaar onaantastbare re putatie twee zaken zijn, die meestal met elkaar op voet van oorlog ver keren. Het moet daarom nog maar eens ge zegd: de beste Basle-bands zijn reeds lang kostbare museumstukken ge worden en de oude verdient gewoon zijn welverdiende rust op de Baha ma's. Er zijn wel tekenen die erop wijzen dat Europese impress ariaten langzamerhand voor hernieuwde risi co's terugdeinzen. Een beetje laat, wellicht. Basie, Ella Fitzgerald, Oscar Peter son hij komt 26 nov. a.s. naar Amsterdam waren ooit ongekend favoriete gastarbeiders. Anno nu roe pen zij nauwelijks enige luisteremo ties meer op. Die Indruk was bepa lend voor mijn weerzien van de afge slankte. vitale zangeres Ella Fitzge rald, die j.l. woensdagavond in een vol, enthousiast Concertgebouw met het Jimmy Rowles-trio ln de begelei ding een bij voorbaat gewonnen thuiswedstrijd speelde. In enkele van de dozijn merendeels overbekende songs, welke zij hier zeer luid versterkt ten gehore bracht, reikt zij naar haar oude niveau, zoals ln een langzame versie van „Lady Be Good". Maar de superbe warmte, die haar interpretatie van „Body and Soul" eens tot een ontroerende erva ring maakte, is verdwenen om hier en daar zelfs plaats te maken voor Strei- sand-achtig geschreeuw. Haar timing was nog redelijk intact, maar langza me stukken soepel swingend over het voetlicht te brengen, werd haar door de op loodzware two-beat accenten verliefde drummer Bobby Durham niet gemakkelijk gemaakt. De grijze pianist Jimmy Rowles bege leidde haar subliem, maskeerde de zwakke momenten met sobere, effec tieve akkoorden en een fijnzinnig toucher, dat hem bij vele generaüege- noten terecht een zekere reputaUe heeft doen verwerven. De sfeer van hete nachtconcerten was even in Am sterdam terug, inclusief een wanhopi ge filevorming voor de loketten. Televizler Magazine zit in de NBC studio's in New York vanwege de Amerikaanse ver kiezingen. Jaap van Meekren, Cees van Drongelen en Ria Bremer op lokatie. Met een in terview met oud-minister Henry Kissinger. Ned. 2/22.00 Kernwapens, nee. Praatpro gramma van het Humanis tisch Verbond met onder meer Ben ter Veer (IKV), Maarten van Traa (PvdA) en Joban Moens (marine-officier). Ned. 1/23.00 Onthullend. Hoe gedraagt' de Vlaamse kijker zich voor de buis? Naar welke program ma's kijkt hij of zij en wat zijn de verwachtingen en voor keuren? BRT 2/22.00 De nacht van het Neder landstalige lied woedt. Ge sprekken met de uitvoeren den. Ook Johnny Hoes, Vader Abraham en de Zangeres Zon der Naam. Jammer van die muziek er tussendoor. Hilv. 1/01.00 door Hans Schmit In het land van de dichter groeien niet alleen dennen, eiken, populie ren en abeelen, maar vind Je ook bomen die verdriet hebben, die praten, zingen en keuvelen, die verliefd zijn, met hun vuist schud den, moorden beramen, lange groene lokken dragen of stekelig glimlachen. Deze bonte verzameling die door gaans in natuurboeken ontbreekt, heeft de Bomenstichting bijeenge bracht in het boekje „Dichter bij bomen", een bloemlezing van ge dichten over bomen. Aanleiding tot die uitgave is het tienjarig be staan van de Bomenstichting, die eens iets anders wilde dan het voor de hand liggende, ongetwij feld fraaie boekwerkje met foto's, waarvan er al zoveel op de markt zijn. In „Dichter bij bomen", dat is geïllustreerd met etsen van Philip Wiesman en Paulien Wlttenrood, staan vijftig gedichten die samen stelster Mieke Vis-Hamel heeft ge rangschikt naar enkele thema's, zoals de identificatie van de dich ter met een boom en de beschrij ving van bomen in hun groei en bloei en hun sterven. De bloemlezing bevat vooral ge dichten uit deze eeuw. Dat komt. aldus Mieke Vls-Hamel, omdat pas in de laatste honderd jaar de boom als soort beschreven wordt. Daarvoor werd hij in een gedicht bijna uitsluitend genoemd als symbool, als inleiding, waarna de dichter de boom liet voor wat hij was, en zich alleen bezighield met de mens. Pas sinds Gezelle (die met drie gedichten in de bundel is vertegenwoordigd) is er in de poë zie aandacht voor de boom zelf. al is de symbolische waarde vaak nog minstens even groot. Dichter bij bomen, een bloemle zing van gedichten over bomen. Samengesteld door Mieke Vis-Ha mel. 64 blz., geïllustreerd met et sen van Philip Wiesman en Pau lien Wittenrood. Uitgegeven door de Bomenstichting, Zeist. Prijs: 10 (verzonden 12,50 na overma king op giro 2108755 t.n.v. Bomen stichting). 83 -V jjU-JgT 8 MrC' Jubileumuitgave n de bomevuichring avond kenmerkte Mihaela Martin zich als een violiste vol temperament en met een grote technische beheer sing van haar instrument. Het aan trekkelijke aan haar spel is. dat zij iedere nuance in de muziek, die zij onder handen heeft, feilloos weer geeft. waardoor haar spel bijzonder boeiend is, terwijl het Instrument, dat zij bespeelt echt niet van buitengewo ne kwaliteit ls. Mihaela Martin had als bege.leider onze eveneens Jonge landgenoot Ro nald Brautlgam, die ook reeds enige prijzen heeft behaald. Hij vertolkte de pianopartijen niet alleen zeer knap. maar ook zeer muzikaal en in goede samenwerking met de violiste. Een bezwaar vond ik. dat hij de vleu- gel „op een kiertje" had laten zetten. De volle, warme viooltoon had best een wat open er pianoklank naast zich kunnen hebben En dan nog Het Nationale Ballet maakt van 14 november t/m 5 december een tour nee door vier Oosteuropese landen. Het gezelschap begint in Polen met vier voorstellingen, reist vervolgens naar Hongarije en Roemenië en be sluit de reis met vijf opvoeringen in Bulgarije. Aansluitend op deze tour nee treedt het Nationale Ballet twee maal op in de Bondsrepubliek en wel in Frankfurt en Stuttgart. Teatraction, het atelier voor fysiek theater, in Den Haag heeft een nieu we voorstelling. Pyramus en Thisbe, die deze week in het Theater aan de Haven in 8cheveningen is te zien. De voorstelling is ontstaan op basis van improvisaties rond het aloude gelijk namige liefdesverhaal van Ovidlus en is uitgegroeid tot een kluchUge tra gedie. De Franse zanger Oérard Lenor- man komt niet naar Nederland voor het concert dat hij op 2 november in Muziekcentrum Vredenburg ln Utrecht zou geven. De kaartverkoop was uiterst matig en daardoor het financiële risico te groot, wat Lenor- mans vertegenwoordigers hun vedet te niet aan wilden doen. Wie al kaar ten heeft gekocht kan die bij het muziekcentrum terugbrengen. De muziekafdeling van het Haagse Gemeentemuseum heeft een nieuwe opstelling. De bedoeling hiervan is diverse constructies en functies van de talrijke instrumenten, de uiteenlo pende soorten nog duidelijker voor te stellen. Op vier zondagmiddagen zijn er demonstraties in het museum. Op 2 november wordt er muziek voor blokfluit, traverso en continuo uitge voerd door een ensemble onder lei ding van Jan van der Linden. De volgende demonstraUes zijn nog op 21 december. 22 maart en 26 apriL Aanvang is steeds 14.30 uur. Van uitgeverij Lemniscaat te Rotter dam zijn de volgende boeken: TAU van de psychologie, bewust leven met synchroniciteit, door J. 8hinoda Bolen (112 blz. - 21.). Eva begrijpen, een vrouwelijke psychologie, van I. Claremont' de Castillejo (195 blz. - ƒ26,50) Animus en anima, over het mannelijke in de vrouw en het vrou welijke in de man door E. Jung (92 blz. - 18,50). De vrouw in het sprookje van M. L. von Franz. (185 blz. - 24.50). Kattekwaad, tekeningen van Stein- len. Uitg. Reflex. Utrecht. 60 blz. - 17.50. Uurwerken, van zandloper tot mo dern horloge van A. A. de Boer uit. Unieboek. Bussum. 148 blz - 19,50. Rotstuinen en vijvers, plantenency- clopedle van uitgeverij Time-Life. Amsterdam, geschreven door O. Tan ner. 160 blz - 37.25. door Cees Straus Vijf maanden na een grote over zichtstentoonstelling ln het Fries Museum, die kort geleden nog ln het Arnhems Gemeente museum te zien was, laat Sjoerd de Vries in Galerie Eewal te Leeuwarden een flinke serie te keningen zien. HIJ noemt de wer ken tekeningen, maar ze kunnen beter kerf seis genoemd worden. Rietkragen zijn het onderwerp van al die kerf seis en Sjoerd de Vries heeft ze vorm gegeven door met een scherp mes ln de karton nen ondergrond te kerven. In soepel golvende horzlontalen trok hij oevers en horizons, waar hij de tot diagonalen verwaaide rietstengels tussenplaatste. De stengels, enkelvoudige kerfjes die randjes schaduw werpen, zijn alle even lang. maar bui oen gedwee ln de wisselende wind. De suggestie van de door wind veroorzaakte beweging, een tijd saspect. heeft De Vries nog extra kracht gegeven door de eenvou dige tekeningen ln drieën te de len: een wit, een beige en een grijs fragment. Dezelfde zoom van riet wordt steeds anders belicht of ln grote re series wordt een poel rondge gaan, waarbij het licht steeds anders op het riet valt. De gren zen tussen de tinten zijn abrupt; een scherpe vertikaal scheldt de lichtintensiteiten. De figuratie van de voorstelling is simpel; de verwerking, de techniek is eenvoudig, maar het idealisme dat Sjoerd de Vries stellig bedoeld heeft uit te druk ken is nergens decoratief of thea traal. Het landschap ls terugge bracht tot één elementaire vorm; een door wind in beweging ge brachte rietkraag. Dit riet, deze arceringen in kerfsnede, weet hij zo voorzichtig te variëren en tot series aaneen te rijgen dat een klassiek evenwicht wordt be reikt ln de beweging en rust van de elementen lucht, aarde en wa ter. Te reproduceren is het werk niet; het moet ter plekke worden genoten. P.K. Tot en met 15 november in Gale rie Eewal, Eewal 84 te Leeuwar den. woensdag-vrijdag 12-18, za terdag 12-17 uur en donderdag avond 19-21 uur. Kees Buurman: Elementair landschap, grafiettekening, 1980. (Col lection d'Art) Betty Miiller driedelig plastiek, roestvrij staal en gespoten plaatijzer. (Kunstliefde). Wezenlijk kenmerk van het (neo-)constructivlsme en ln het bijzonder de abstracte geome trie, ls het volstrekt wetmatige karakter. Daarin schuilt de be perking van de stijl: de oplossing van elk vormprobleem is voor spelbaar. Wiskundige wetten kunnen Immers niet op verschil lende manieren worden toege past. In de loop der Jaren zeven tig, waarin het neo-constructi- visme zijn beslag kreeg, zijn er diverse pogingen ondernomen om aan die voorspelbaarheid te ontkmen, met wisselend succes. Op de expositie van „construc tieve varianten" in Utrecht wor den er voorbeelden van gegeven die in enkele gevallen als bevre digend mogen worden gezien. Zo komt Joop Wouters tot een romantische synthese van na tuur en cultuur als hij zijn geo metrische vormen in steen uit hakt. De verspringende vierkan ten worden tevoren bepaald, maar het kader waarbinnen de vormen worden geplaatst, lijkt bij toeval tot stand te zijn ge komen. De toevalsfactor speelt ook een rol in de papierreliëfs van Marij ke van Epen, die door middel van vlechttechnieken tot ritme en structuren in verschuivende vormen komt. De mate van be lichting bepaalt de kracht van het reliëf en kan daarmee de ogenschijnlijke steriliteit van het witte papier laten verdwij nen. Daarentegen is het driedeli ge plastiek van Betty Müller weer veel strenger. Zij maakt drie varianten op een boogvorm die een halve cirkel bestrijkt en probeert een spanning te schep pen tussen een halve cirkel zon der volume (zonder kleur en dus met de „nlet-kleur" van het plaatijzer) en een halve boog die bestaat uit twee rood geschilder de kwarten. De installatie van Joke van Kerkwijk en Paul van Vliet (foto's van het afschieten van pijltjes ter plaatse in de ex positiezaal) mist een aanwijs baar verband met de construc tieve uitgangspunten. Genootschap Kunstliefde, No- belatraat 10 in Utrecht, tot en met 9 november, op dinsdag tot en met zaterdag van 12-17 nur. op zondag van 13-17 uur. Van 8 november tot en met 7 decem ber zijn de papierreliëfs van Ma rijke van Epen bovendien te zien in centrum De Vaart aan de Vaartweg 163 in Hilversum. In de tekeningen van Kees Buur man zitten ontwikkelingen die iedere keer weer nieuwsgierig maken naar zijn nieuwste werk. Begonnen met figuratieve land schappen heeft Ijlj zijn vormen taal steeds meer toegespitst op de pure elementen van het „am bachtelijke" tekenen. Met het strikt toegepaste voorbehoud dat zijn werk inderdaad nog te kenachtig moet blijven, maakt Buurman nu landschappen die Je kimt beschouwen als de neer slag van de 'handeling' van het tekenen. Niet meer de inhoud van het onderwerp is aan de or de. maar de techniek en de be heersing daarvan die aan het te kenen voorafgaan. Dat lijkt een conceptueel uitgangspunt, maar het levert ln het geval van Buur man wel zichbare resultaten op en het blijft niet steken in een theoretische stelllngname. Soms overweegt bij Buurman een fun damentele opzet; daar waar zijn onderzoek naar het materiaal een bijna technisch aanzien krijgt. Collection d'Art, Keizersgracht 516 in Amsterdam, tot 9 novem ber, op dinsdag tot en met zater dag van 12-17 nur. Tegelijker tijd in de serie Leidse ateliers in de Lakenhal in Leiden, tot 1 december.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4