'Geef jongeren tot 21 jaar gratis voorbehoedmiddelen' Geen Schotse steen in Oosterschelde SPA Congres in plaats van fusiefeest Boycot Outspan Aksie mag advertentie wel plaatsen de échte, drink de échte. Sta op Zelf Gebreid Neveda Kwaliteit Seksuoloog wil. maatregelen om aantal abortussen te verminderen Koning ontkent 'chantage' van gemeenteraad Brennerbaan weer open CD JA wil band tussen jongerenorganisaties aantrekken 'Oordeel reclamecodecommissie onjuist' Ondanks Britse staking veerboten naar Engeland Nog 4 moorden aan arrestant toegeschreven Milieugroepen verhinderen miljoenencontract voor pijlerdam Vliegtuigjes bij brand vernield Rita VRIJDAG 31 OKTOBER 1980. BINNENLAND TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Jongeren beneden de 21 jaar zouden gratis anticonceptiemiddelen, zoals de pil. het spiraaltje en condooms moeten krijgen. Dit zou een zeer gunstige invloed kunnen hebben op het aantal abortus-ingrepen, dat juist in de groep meisjes van 15 tot 25 jaar erg hoog is. Dit plan lanceerde de seksuoloog prof. dr. Jos Frenken gisteren op een bijeenkomst in Den Haag. waar de tegenstanders van het abortus-wetsontwerp Ginjaar-De Ruiter zich verzameld hadden om hun bezwaren tegen dit wetsontwerp nog eens naar voren te brengen. Het abortus-wetsontwerp komt ko mende dinsdag in behandeling in de Tweede Kamer. Jos Frenken zei zich bijzonder kwaad te maken over de schrille tegenstelling die er bestaat tussen de grote zorgvuldigheid die er volgens het wetsontwerp aan de dag gelegd moet worden voordat de -vrouw geaborteerd mag worden en het volkomen gebrek aan zorgvuldig heid wanneer het gaat om het voorko men van zwangerschappen ..Deze regering biedt geen substanti eel preventiebeleid, er zijn geen zorg vuldige voorlichtingsprogramma's voor de jeugd, er is geen goede voor lichting op scholen en de anticoncep-» tiemiddelen. zijn nog lang niet opti maal bereikbaar. Met zo n gebrek aan beleid kun je verwachten dat er pro blemen komen, dat wil zeggen onge wenste zwangerschappen. Als ik zie hoe moeilijk het is om automaten met condooms in bepaalde gemeen ten geplaatst te krijgen (elke gemeen te kan hier zelf een beslissing over nemeni dan kan ik mij woest maken. Of je zorgt dat de anticonceptie goed beschikbaar is en probeert daarmee abortussen te voorkomen, of je aan vaardt de consequentie van je eigen falend beleid en dat betekent dat de abortus een voor iedereen beschikba re ingreep wordt." aldus Frenken. Uit een onderzoek dat Frenken on langs gedaan heeft, blijkt dat twintig procent van de Nederlandse huisart sen niet zonder meer anUconceptie wil geven aan meisjes van vijftien tot zevenUen jaar; zij willen dat eventu eel wel doen, maar dan moet het meisje vaste verkering hebben, of toestemming van haar ouders om bij voorbeeld de pil te gebruiken en Juist voor Jonge meisjes blijkt het bespre ken van hun seksuele problemen met de ouders vaak nog een taboe: zij durven tegen hun ouders niet te ver tellen dat ze een vriend hebben met wie ze naar bed gaan. Verder blijkt uit het onderzoek van Frenken dat maar een heel beperkt deel van de Jongens en meisjes een redelijke kennis bezit over zaken als: is er kans op zwangerschap bij een eerste gemeenschap, zijn condooms veilig, weet je dat er een morning after-pil bestaat. Slechts zestien pro cent van de jongens en 29 procent van de meisjes weten dergelijke vra gen goed te beantwoorden Tom van de Loo. voorzitter van de NVSH zei op de bijeenkomst dat de nieuwe wet Ginjaar-De Ruiter, wan neer die zou worden aangenomen. vraagt om ontduiking „De NVSH heeft de wet al vijftien Jatir ontdoken Wij hebben daar meer dan genoeg van. De nieuwe wet zou er eentje worden van een beetje dit en een beetje dat. een politiek compromis De nood van zwangere vrouwen wordt erin opgepept om het eigen geweten te sussen Een ongewenst zwangere vrouw is in Nederland geen rampzalig iemand, omdat we een goe de abortus-hulpverlening hebben, de beste van de wereld." Sabeth Klant van de actiegroep „Wij Vrouwen Eisen" betoogde dat de vrouwen helemaal geen abortus-wet willen. .Abortus hoort een normale medische ingreep te zijn. die niet in speciale wetten moet worden gere geld. net zomin als andere medische zaken. Het enige wat wij willen is dat de bestaande abortuswet verdwijnt Dan is alles goed. want de hulpverle ning is op dit ogenblik prima, daar hoeft niet veel aan verbeterd te worden." ADVERTENTIE Van onze parlementsredactle DEN HAAG Emmen verspeelt bij afwijzing van een Amerikaans wa pendepot niet alleen de 450 arbeids plaatsen die deze vestiging zou jcheppen. maar ook een extraatje van 150 arbeidsplaatsen. Dit bleek gisteren uit opmerkingen van staats secretaris Koning van binnenlandse /aken in de Tweede Kamer, waar hij a zich moest verantwoorden voor zijn omstreden telefoontje van afgelopen maandag met de burgemeester van de Drentse gemeente De staatssecretaris zei. dat de bewus te zeshonderd arbeidsplaatsen aan Emmen zouden toevallen in de twee de ronde van de spreiding van de rijksdiensten De achthonderd ar beidsplaatsen die de gemeente krijgt in de eerste ronde, zijn thans niet in het geding, benadrukte hij. Het mis verstand dat hierover ontstaan is, weet hij aan zichzelf. Koning zei. dat de burgemeester hem verkeerd heeft begrepen. „Maar ik verwijt hem dat niet Het is mijn foutDe staatssecretaris wees het verwijt van PvdA en D'66 af. dat hij met zijn telefoontje buiten het boekje zou zijn gegaan Volgens de oppositie heeft Koning op een ontoelaatbare wijze geprobeerd mvloed uit te oefenen op de gemeen teraad van Emmen. Het CDA oor deelde milder Hier noemde men het optreden van de staatssecretaris „hoogst ongebruikelijk" Overigens zei de bewindsman, dat de NAVO-opslagtplaaUsen onder het spreidingsbeleid vallen Als eerst-ver- antwoordelijke bewindsman had hij de plicht.' merkte hij op. de gemeente op de consequenties te wijzen van een negatief besluit over de opslag- plaats. ..Dat is geen inbreuk op de autonomie." INNSBRUCK (ANP) De blokkade van de Brennerautobaan is eerder. - gistermiddag, opgeheven dan het plan was. De Oostenrijkse regering wil de eisen van de demonstranten onderzoeken. Met hun actie wilden de •bewoners van de twee grote dalen. Stubai- en Wlpptal. bij de Brenner protesteren tegen de naar hun oor deel voor hen en hun streek te hoge tarieven van de tolweg Oorspronkelijk wilden zij de snelweg tot 's avonds blokkeren en waren zij ook vqn plan geweest hun actie tot het gebied van de oude Bundesstras- se naar de Brenner uit te breiden, wat zou hebben kunnen betekenen, dat dan het verkeer over de Brennerpas geheel zou komen stil te liggen. Want alleen als er Spa Citron opstaat, zit er echte Spa Citron in het flesje. Bereid met kristal helder, natriumarm bronwater èn bij de bron gebotteld. De persconferentie over het abortusontwerp van de regering vond gistermiddag in Den Haag plaats. Van links naar recht& Tom van Loo (voorzitter van de NVSH), prof. E. v. Hall, dr. Gerda van Dijk en Evert Ketting. Van onze parlementsredactle DEN HAAG Het CDJA houdt morgen in Utrecht een congres waarin de banden tussen de Jongerenorganisa ties van ARP, CHU en KVP nauwer zullen worden aange trokken. Het congres ver vangt het oorspronkelijk ge plande feest, waarop de fusie tussen de jongerenorganisa ties beklonken zou moeten worden. Die fusie kan voorlo pig niet doorgaan, nu de Arjos vorige week besloot zichzelf nog niet op te heffen. Vertegenwoordigers van de drie Jon gerenorganisaties zijn na een aantal bijeenkomsten deze week overeenge komen dat het CDJA zal gaan func tioneren. zoals oorspronkelijk li) de plannen tot fusie is bedoeld De sa menwerking kan alleen geen fusie ADVERTENTIE Neveda Farm. Zuiver scheerwol. Een modem jasje voor nog geen f 90.-. Snel gebreid op dikke naalden. heten vanwege de Juridische conse quenties van het besluit van de AR- JOS-ledenraad. niet te fuseren Het oogmerk van de Jongeren blijft toch een fusie op termijn. Het be stuur van de Arjos zal zijn Inspannin gen daarop blijven richten, maar te gelijk aandacht besteden aan de ar gumenten van de tegenstemmers on der de Arjossers tegen het CDA (En het CDJA). Mocht op termijn de ArJos-ledenraad opnieuw tegen opheffing en fusie stemmen, dan zal het Arjosbestuur zich niet meer verzetten tegen de definitieve totstandkoming van het. CDJA. Juridische beletselen in het fusieprotocol tegen de totstandko ming van het CDJA. wanneer een van de organisaties (de Arjos) zich verzet, zullen worden verwijderd. Verwacht wordt echter dat het grote CDA niet akkoord zal gaan met een totstand koming van CDJA zonder Arjos. die veruit de grootste van de drie jonge renorganisaties is. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Reclamecodecommissie heeft ten onrechte een advertentie die zich richt tegen de consumptie van Zuldafrlkaanse sinaasappelen uit de dagbladen geweerd. Met die uitspraak heeft het gerechtshof in Amsterdam gisteren de Stichting Boycot Outspan Aksie (BOA) ln het gelijk gesteld. In eerste Instantie had de BOA het kort geding dat zij tegen de codecommissie had aangespannen, verloren. BIJ het geding ging het om een adyer- tentie die door de codecommissie ln strijd met de goede smaak werd gé- acht. De bezwaren richtten zich tegen de afbeelding van het hoofd van een neger dat door een blanke hand op een sinaasappelpers wordt gelegd. De tekst bij deze illustratie luidt: „Pers geen Zuidafrikaan uit!" De beslissing van de commissie (door de beroepsinstantie bekrachtigd) be tekende dat de dagbladen, op straffe van een boete, de gewraakte adver- Van een onzer verslaggevers HOEK VAN HOLLAND/LONDEN Alle Britse veerboten, die diensten over het Kanaal onderhouden zullen maandag ln hun havens blijven. De Britse zeeiiedenbond heeft gisteren voor die dag een staking georgani seerd in verband met een conflict met de Cunard-lljn. Bij de Stoomvaart Maatschappij Zee land, die samen met de Britse Sealink diensten onderhoudt tussen Hoek van Holland en Harwich, zei men gisteravond echter nog van niets te weten. tentie niet mochten plaatsen. De dag bladen richten zich bij hun beleid vrijwillig naar het oordeel van de commissie. In het kort geding voerde dé BOA aan dat de codecommissie niet het recht heeft te oordelen over adverten ties die geen commercieel doel die nen. De commissie, zo werd gesteld, hanteert een te ruime definitie van het begrip .reclame", door als zoda nig ook „het propageren van denk beelden" te beschouwen. Volgens de BOA wordt daarmee het grondwette lijke recht op vrijheid van meningsui ting aangetast. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. W. J. Borgerhoff Mul der. stelde ln mei de BOA in het ongelijk. Onder meer voerde hij aan dat de vrijheid van meningsuiting geen geweld werd aangedaan, omdat het de BOA vrij stond op andere wijze haar denkbeelden te propage ren. Het hof deelt die mening niet. Het vindt dat de reclamecode „met grote terughoudendheid" moet wor den toegepast, als zogeheten ideële reclame ln het geding is. In het arrest wordt gesteld dat de advertentie van de BOA alleen had mogen worden afgekeurd, als de over grote meerderheid van de bevolking de afbeelding in hoge mate wansma kelijk of onfatsoenlijk had gevonden Volgens het hóf is dat niet het geval door Barend Mensen ZIERIKZEE Milieuacties in Schotland hebben de uitvoering verhinderd van een miljoenencontract tot levering van 750.000 ton natuursteen voor de pijlerdam in de Oosterschelde. De Deltadienst van rijkswaterstaat vooreiet door deze tegenslag geen stagnatie in de binnenkort noodzakelijke regelmati ge aanvoer van s torts teen. ADVERTENTIE Volgens ir. A Spoel, project leider van de bouw van de plllerdam. is er in totaal vijf miljoen ton s torts teen nodig. Men gaat dit materiaal onder meer gebruiken om er de drempels tussen de 65 pijlers van de stormvloedkering mee op te bouwen. Om risico's bij de aanvoer de spreiden wordt de hoeveelheid natuursteen, waaraan allerlei eisen worden gesteld op het punt van soor telijk gewicht, brosheid en wateropname, betrokken uit West-Duitsland. Finland en nog een derde land, in eerste instantie Schotland In januari van dit jaar sloot men met Longhaven Quarries Ltd in Aberdeen een contract, af voor de levering van rode graniet Een dochteronderne ming zou die regelmatig naar de monding van de Ooster schelde vervoeren, te begin nen in januari volgend jaar Waterdicht De zaak was volgens ir. Spoel waterdicht Milieugroepen ln Schotland begonnen echter bezwaar te maken tegen het plan tot aanleg van een ha ventje in Longhaven Bay. na bij de steengroeve van Long haven Quarries. Dit haventje was nodig om de af te leveren natuursteen ln schepen te kunnen laden. Voorts protes teerden zij tegen de voorgeno men opvoering van de capaci teit van de steengroeve van een verdubbeling tot een ver vijfvoudiging omdat die huns inziens de gesteldheid van de mooie rotskust bij Longhaven zou aantasten Weliswaar ligt de steengroeve een eindje van de kust af maar een aanzienlijke ver hoogde activiteit zou voor flo ra en fauna ongetwijfeld on herstelbare gevolgen hebben Drennan Watson, woordvoer der van verschillende, maar voor dit geval verenigde mili eugroepen, zegt dat dit ge deelte van de Schotse oost kust beroemd is vanwege zijn vergezichten en zijn planten en vogelleven. Longnaven Bay is de broedplaats van minstens veertienduizend zee vogels. waarvan een groot aantal na het broeden naar Nederland gaat. „Hoewel Titcombe, de grote man van Longhaven Quarries, duidelijk gemaakt was dat zijn plannen onverantwoord waren sloot hij toch een mil joenencontract (levering en vervoer zouden ongeveer twintig miljoen gulden kos ten) met de Nederlandse Del tadienst al", aldus Watson „Dit was des te erger, omdat hij nog geen vergunning van de plaatselijke autoriteiten had verkregen om de produk- tie in zijn steengroeve rigo rous op te voeren En naast het feit dat hij ook nog geen toestemming had het haven tje aan te leggen bezat hij niet eens de grond die daarvoor nodig was. Die zou hem door de eigenaar ervan ook niet worden verkocht." Het liep ln Schotland hoog op Ook ietterujK. want het bleel geen lokale aangelegenheid: een commissie uit het Schotse parlement kwam er aan te pas. Het bedrijf van Titcombe kon onder deze omstandighe den niet verder met zijn voor bereidingen om het gesloten contract uit te voeren. Daar bij kwam dat banken, die Tit combe achter zijn lucratieve projekt had weten te krijgen, er door de milieuacties huive rig voor werden er verder nog geld in te steken ..Begrijpelijk.' vindt ir Spoel, „want milieuacties van deze aard zijn niet te onderschat ten. hetgeen nu dan ook weer eens is gebleken. Het gevolg van een en ander was name lijk dat Longhaven Quarries, die al heel wat financiële ver plichtingen was aangegaan, in moeilijkheden kwam te verke ren Toen het faillissement na bij was vroeg het bedrijf de Deltadienst het contract te annuleren, hetgeen wij, met handhaving van onze rechten, hebben geaccepteerd Met andere woorden: als aankoop en vervoer van stortsteen uit een ander land duurder is. dan is een schadeclaim bij Long haven Quarries niet uitge sloten Watson van de verenigde mili eugroepen vindt het nu ge wenst dat, net als in Schot land. ook in Nederland de vraag wordt gesteld waarom de Deltadienst in zee is ge gaan met een Schotse onder neming. zonder nauwkeurig te onderzoeken of die wel in staat was de aan het contract verbonden verplichtingen na te komen. Nog geen vergun ning om de produktie op te voeren, een havenplan dat op losse schroeven stond, een du bieuze vervoerscapaciteit (van de zes beschikbare sche pen had er eigenlijk niet een kunnen worden ingezet) en. zoals tenslotte bleek, een twij felachtige kredietwaardig heid. dit alles was bij goed onderzoek toch boven water gekomen? Verkeerd Ir Spoel wijst het verwijt, dat in deze vraag besloten ligt. met beslistheid van de hand „Wie mocht denken dat uitge rekend rijkswaterstaat over één nacht ijs gaat, denkt ver keerd Het was een heel nor male zaak waarop we. mede gezien de uitkomsten van in formaties. onderzoek en aller lei voorbereidend werk. alles zins mochten vertrouwen. Op ambtelijk niveau was alles rond. Als gevolg van de tegen stand van de milieugroepen is het echter op bestuurlijk ni veau mis gegaan Er wordt in dergelijke geval len altijd erg veel gepraat In deze zaak bij voorbeeld over het vervoer Welnu, ook dat was rond De steen zou door twee coasters, die daar speci aal voor werden ingericht, re gelmatig in de monding van de Oosterschelde worden aan geleverd. Het bedrijf wal be trouwbaar en kredietwaardig Dat het onder deze omstan digheden toch de mist is inge gaan. hadden wij dan ook nooit kunnen voorzien." aldus ir Spoel Elders De werkplanning zal van dit geval niet te lijden hebben Toen de eerste berichten over strubbelingen in Schotland binnenkwamen, werd er in ze kere zin al met een misluk king rekening gehouden De te derven 750.000 ton natuur steen zal nu van elders ko men Uit welk land kon ir Spoel nog niet zeggen Er staan namelijk verschillende mogelijkheden open en met het oog op de afweging van de verkrijgbare kwaliteiten is nog geen beslissing genomen DEN HAAG (ANP) - De 31-jarige Hagenaar J. D H., die is aangehou den op verdenking van moord op de elfjarige Edith Post uit Wassenaar, zou ook nog vier andere moorden op zijn geweten kunnen hebben. Dit blijkt uit mededelingen van de Haag se justitie Officieel wordt de man alleen ver dacht van moord op Edith Post, maar er zijn aanwijzingen gevonden dat hij ook te maken kan hebben met de moord op de achttienjarige Schle damse Emy den Boer. die in april dit jaar doodgeschoten werd gevonden in het Brabantse Nistelrode. H. wordt ook in verband gebracht met de moord van vorig Jaar op de twaalfja rige Haagse Thialda Visser, die ge wurgd uit de Laakhaven in Den Haag werd gehaald Ook van de moord op de Zweedse meisjes Oun Johansson (18) en Ann Johnsson (19) wordt H. verdacht. Ze waren op trektocht door Europa en verbleven enige tijd in Den Haag en Rotterdam. Daarna verdwenen Ze spoorloos. Op 8 mei werden ze dood geschoten gevonden in de bossen van het Belgische Luik J. D. H wordt nu ook verdacht van verkrachting. Een vrouw heeft hem herkend uit een groot aantal foto's ARNEMUIDEN (ANP) Bij een brand op het vliegveld Midden-Zee land zijn vijf vliegtuigen van de vlieg club Midden-Zeeland verloren ge gaan. De toestellen, drie zweefvlieg tuigen en twee zogenoemde motor- vliegers, stonden in een hangar Drie toestellen die in hangarwagens naast de hangar stonden, konden worden weggesleept „Wil je dat vullnisbakkenrasje even bij Jumbo's boom weghalen?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3