'Schrijf de stadions niet leeg' Miljanic klaagt voetbalbond aan Meningen over profiel bondscoach verdeeld Lopen Ministerie zet sponsoring voort Lasse Viren mensen in de sport Sportjournalisten en sportbestuurders discussiëren in Zeist over het 'produkt betaald voetbal' Internationals verlaten Joegoslavië Wereldbeker voor springruiters IJshockeybond maakt vanavond opvolger Westberg bekend Potest schaker Hübner afgewezen SPORT TROUW/KWARTET P 17 - RH 21 - S 19 door Johan Woldendorp ZEIST In de zomer besloot het betaalde voetbal om de exodus van toeschouwers uit de stadions een halt toe te roepen. Trainers spraken met elkaar af voortaan aanvallen der en attractiever te voetbal len, terwijl de scheidsrechters ^nog frequenter dan voorheen overtredingen de kop in zou den drukken. Inmiddels is de competitie nog niet voor een derde gedeelte afgewerkt, maar zijn wel alle schone be loften op de lange baan ge schoven. Trainer Theo Verlangen van FC Oro- ningen was het beu lovende woorden over het spel van de debutant ln de eredivisie gekoppeld te zien aan ge voelige nederlagen en dringt sinds een week aan op „een stuk agressivi teit. een stuk schoffelen en een stuk oorlog"' (citaat uit Voetbal Internatlo- nal). Zijn collega Leen Looyen was woensdag na afloop van AJax-NEC (2- 0) even duidelijk: „Ik heb geen bood schap aan die bijeenkomst in Zeist, zolang anderen zich daar ook niet aan houden." Spelers is de afgelopen maanden evenmin ontzag voor an dermans ledematen bijgebracht. Met name de eerste divisie is een kaarten- fesUval met eeuwig durende prolon gatie geworden. Meer op de achtergrond stond de KNVB een verbeterde relatie met de sportjournalisten voor ogen. De pers krijgt al Jaren het verwijt op het brood, dat het maatschappelijke ver schijnsel „sport" niet wervend ge noeg aan de mensheid wordt ver kocht. Integendeel, de penneridders zouden hun schrijfgerei uitsluitend in azijn dopen, om aldus consequent negatief te kunnen schrijven. De journalistiek draagt een zekere, cq grote verantwoordelijkheid ten op zichte van de sport, is de visie van menig bestuurder. Om die reden daagde het sectiebe- stuur betaald voetbal de sportjourna listen uit om op het slagveld van de discussie de degens te kruisen. Maar ook voor de Zeister blauwe blazer club schijnt de verbetering van het „produkt betaald voetbal" niet meer de eerste prioriteit te bezitten. Niet alleen beperkte de KNVB zijn in breng op de forumdiscussie tot sec tiebestuurder Jo Witteveen voor de BELGRADO Krap drie weken voor de belangrijke wedstrijd Itallê- Joegoslavié in Turijn voor de kwali ficatieronde van het wereldkampi oenschap heeft de Joegoslavische trainer Mil Jan Miljanic de leiding van de nationale voetbalbond har de verwijten gemaakt Onder steund door zijn assistenten heeft Miljanic ln het openbaar stelling genomen tegen het bondsbesluit in ternational Ante Mirocevic toe te staan voor Sheffield Wednesday te spelen. Miljanic, die Joegoslavië naar de eindronde van de strijd om de wereldtitel 1974 ln WestDults- land leidde en daarna trainer van Real Madrid werd, greep het geval- Mirocevic aan om zijn angst voor een uitverkoop van de beste spelers te ventileren. In een officieel protest herinneren Miljanic en zijn vak broeders de bond er aan dat het hoogste voetbalorgaan van Joegos lavië eerder had besloten de trainer in het kader van de voorbereidingen op het toernooi om het wereldkam pioenschap van 1982 in Spanje zo veel mogelijk te helpen. Miljanic meent dat dit besluit nu met voeten is getreden. „Hoe moet ik een slagvaardig WK- team opbouwen als de beste spelers op hun 28e Jaar of zelfs nog eerder naar het buitenland vertrekken?", klaagt Miljanic. die onlangs ook Buljan (Hamburger SV) en Jovano- vic (Manchester United) uit vreem de dienst moest oproepen. De golf voetbalemigranten is nog groter ge worden sinds Engeland zijn grenzen heeft geopend. Sportjournalisten hebben on langs drie elftallen samengesteld van Joegoslaven, die in het Westen actief zijn. Statistici weten te mel den dat er sedert 1966 ruim driedui zend Joegoslavische voetballers uit het moederland zijn vertrokken. Al leen in de Bundesllga hebben al ongeveer vijftig van de beste Joe goslaven onderdak genoten. Eèn van de eersten, die ln de nabije toekomst aangetrokken zou kun nen worden door de magneet, die de Bundesllga nu eenmaal is, zou Salet Susic, de topscorer van KC Seraje- wo. kunnen zijn. Susic trok onlangs niet alleen de aandacht van Ham burger SV. Bovendien is de lans groot dat Susic en nog enkele ande re internationals voor de wedstrijd tegen Italië op 15 november niet beschikbaar zijn omdat zij hun mili taire dienstplicht moeten vervullen. Vrienden van Miljanic menen dat hij mede zijn stem heef blaten horen om de wedstrijd te verheffen tot een zaak van nationaal belang waar door Susic en Co alsnog van dienst- plihct worden vrijgesteld. Arnesen AMSTERDAM Bayem München is geïnteresseerd ln Frank Arnesen. de Deense spelmaker van AJax. De penningmeester van de Zuidduitse club, Fritz Scherer, heeft bevestigd dat er na het Europa Cup-duel tus sen AJax en Bayem München op 5 november een gesprek zal plaats vinden tussen de Bayern-leiding en Frank Arnesen. De Westduitse kamploensploeg is bereid om 950.000 Duitse Mark te betalen voor de 22-Jarige Arnesen, van wie het contract met AJax aan het eind van het lopende seizoen afloopt. UEFA-jeugd LUXEMBURO Het Nederlands UEFA-elftal (tot achttien Jaar) heeft ln Luxemburg zijn eerste kwa lificatiewedstrijd ln groep zeven van het toernooi om het Europese kampioenschap tegen Luxemburg met 6-0 gewonnen. Drie spelers scoorden ieder twee keer: Gaasbeek (AZ'67), Van Benthem (FC Twente) en Kenten (Volendam). De Nederlandse Junioren spelen hun volgende wedstrijd op dinsdag 25 november tegen België ln Neder land. Zwitserland BERN Zwitserland heeft ln Bem op eigen grondgebied verloren van Noorwegen (1-2). Bij de rust stonden de Noren reeds op een 0-1 voor sprong. De wedstrijd gold voor groep 4 ln de voorronden van het wereldkaml- oenschap voetbal ln Spanje. Brazilië SAO PAULO Tele San tan a, de trainer van het Braziliaanse voetbalelftal, heeft zijn selectie voor het mini-wereldkampioen schap van eind december ln Uru guay vrijwel rond. Hij vertrouwt op Carlos, Edevaldo, Oscar, Luislnho, Junior, Battista, Cerezo, Zico, Tita, Socrates en Ze Sergio. Als het elftal het goed doet, zal hetzelfde team aan het mini-wereldkampioenschap meedoen, zo heeft Santana laten weten. Cel MONROVIA De spelers van het Liberiaanse voetbalelftal hangt sinds het begin van deze week een gevangenisstraf boren het hoofd. Indien zij ln een interlandwedstrijd een nederlaag lijden. Deze uiterst merkwaardige strafbepaling is af komstig van Samuel K. Doe, het Liberiaanse staatshoofd. Hij nam het besluit nadat het Liberiaanse elftal in Monrovia tegen Mali niet verder was gekomen dan een gelijk spel van 1-1. „Zolang ik president van Liberia ben, wil ik, dat onze nationale ploeg geen interlandwed strijd meer verliest", lichtte Doe zijn actie toe. Voetbal is de meest populaire tak van sport ln Liberia en wordt door de regering sterk gesubsidieerd. Doe, die zelf voetbal ler is geweest, ontbreekt bij geen enkele belangrijke wedstrijd van het Liberiaanse elftal. ziek geworden trainer Bert Jacobs werd geen vervanger gezocht ook het aantal afgevaadigden van clubs was minimaal. Terecht merkte Utrecht-voorzitter Kees Werkhoven op: „Ik heb in het betaalde voetbal 36 collega's, maar de meeste mis ik he laas." Opmerkelijk was verder dat Witte veen, en niet op publiciteit beluste sectiebestuurders als Jaap van Praag. Herman Choufoer, Leo van der Kroft en (de afwezige) Eric Vilé, namens de bond het woord voerde. Dat had alles te maken met een klei ne machtsstrijd, die onlangs in het bestuur betaald voetbal heeft ge woed. Vakbondsman Witteveen stop te toen de portefeuille public rela tions in de zak en won vervolgens de slag om het plaatsje achter de groene tafel. Gênant was het daarentegen, dat Choufoer en secretaris Jan Huy- bregts gniffelend in de zaal bleven zitten, toen Witteveen over de deelna me van het Nederlands elftal aan het mlni-WK in Uruguay struikelde. Witteveen bestreed bijvoorbeeld, dat actiecomités contact met de KNVB hadden opgenomen. Huybregts later in de wandelgangen: „We hebben van de Federatie Uruguay Komitees en het Comité Olympische Spelen en mensenrechten het verzoek gekregen om over Uruguay te praten. Het klopt dat beide groeperingen nog niets van ons hebben gehoord. De ingekomen stukken komen namelijk vandaag in de vergadering van het bonds be stuur Maar buiten dat is het zinloos om met ons over een boycot van het toernooi te praten. We voetballen te gen alle landen, die bij de FIFA (de overkoepelende wereldbond - red.) zijn aangesloten. In dat kader ont moeten het B-elftal en Jong Oranje volgend Jaar ook Russische vertegen woordigende elftallen." Witteveen had een nog schrijnender rechtvaar diging van Nederlands aanwezigheid in Uruguay in petto. „Als we daar niet naar toe gaan. krijgt het krantenle zende publiek minder over het land te weten dan nu het geval zal zijn." Terzijde: acht Jaar geleden weigerde Nederland om wille van het kolonels regime ln Griekenland op te treden. De tijden veranderen. Terug naar het eigenlijke onderwerp. Sportjournalisten en bestuurders blijven ook na gisteren grimmig te genover elkaar staan. De eerste cate gorie bestrijdt ln grote lijnen elke vorm van verantwoordeljkheld ten opzichte van het beleid, zoals dat door bonden en verenigingen wordt bedacht en uitgevoerd. De pers obser veert. signaleert en oplnleert in de gedachte van de wet op de persvrij heid. En, omdat de sport als onder deel van de hedendaagse maatschap pij nieuwswaarde kent. Zodra dat niet het geval is, zal de sportjourna listiek zichzelf ongetwijfeld opheffen. Witteveen vindt dat het grootste stux negativisme, dat hij ooit heeft erva ren. De voorzitter van de VVCS (spe lersvakbond), Karei Jansen, en ande re betrokkenen vallen hem daarin maar al te graag bij. Slechts een eenling (Werkhoven) is bereid op voet van gelijklheld gegevens uit te wisse len. Toen zijn club Utrecht voor het eerst op Europa-Cupreis ging. vroeg hij op dat vlak meer bedreven journa listen om corrigerend op te treden bij te maken fouten. Voor het overige blijven sportjournalisten .jatten en lijkenpikkers" (citaat Ajax-voorzitter Ton Harmsen in Vrij Nederland), die net goed genoeg zijn om de mensen wijs te maken dat er overal in den lande goed en amusant wordt gevoet bald. Twente-manager Ton van Da len- „Journalisten hoeven stadions niet vol, maar ook niet leeg te schrij ven. Dat laatste gebeurt, wanneer ge meld wordt, dat de wegblijvers gelijk hadden. Dat kan in mijn ogen niet." En zijn confrater Peter Stephan van Feyenoord: „Breek de boel gerust af, maar zorg er voor, dat het publiek terugkomt." DEN HAAG Gezien de bereikte resultaten in het afgelopen seizoen heeft het ministerie van landbouw en visserij besloten de sponsoractivitei ten in het kader van de strijd om de wereldbeker voor springruiters voort te zetten. Het ministerie is met de intmationale hippische federatie (FEI) een overeenkomst voor twee jaar aangegaan met de mogelijkheid van een verlenging van vijf Jaar. Het komende seizoen, dat voor wat betreft de strijd om de derde wereld beker eind volgende week tijdens Jumping Amsterdam wordt ingeluid, zullen de sponsorkosten voor het mi nisterie 230.000 Zwitserse francs (on geveer 275.000 gulden) bedragen. Daarnaast zal per concours ln Europa nog eens 7.000 franks (8500 gulden) worden betaald voor bepaalde basis- faciliteiten per evenement, zoals twee hindemissen met algemene produkt- promotie in het parkoers Van alle concoursen, die gelden voor de wereldbeker voor springruiters zijn negen wedstrijden gekozen waar aan naast de algemene promotie extra aandacht zal worden besteed in samenwerking met de bestaande agrarische aCzetorganlsatls. Dit be treft de wedstrijden ln Dublin, West- Berlljn, Bordeaux, Parijs. Londen. Antwerpen, Dortmund, Gothenburg en Birmingham (finale van de strijd om de wereldbeker). Het ministerie van landbouw en visserj zal evenals vorig seizoen elke wedstrijd een prijs beschikbaar stellen voor de beste rui ter in het Europese klassement. In Lausanne is het dagelijks bestuur van het Internationaal Olympisch Comité voor het eerst onder voorzitter schap van de Spanjaard Juan Antonio Samaranch (foto) bijeen gekomen. Op de eerste dag van de tweedaagse zitting werd besloten om aan 66 nationale Olympische Comités een brief te sturen waarin gevraagd wordt naar de reden van het ontbreken van dat land op de Olympische Spelen van Moskou. De kans bestaat dat er alsnog maatregelen tegen een aantal landen wordt genomen. Andere agendapunten waren de positie van Zuid-Afrika in de sportwereld en de mogelijkheid om tennis op te nemen op het Olympisch programma. door Erik Oudshoorn AMSTERDAM Juist in een seizoen dat er veel op het spel staat, beleeft het Nederlandse ijshockeyteam ongewisse tijden. Met twee interlands tegen Oost-Duitsland voor de deur (vanavond in Den Haag. morgenavond in Assen) is de vacature-Hans Westberg nog steeds niet vervuld. Weliswaar laat, maar nog niet tè laat, zal de IJshockeybond vanavond de naam van de nieuwe bondscoach onthullen. Het wordt waarschijnlijk een Amerikaanse parttime kracht, die alleen voor de interlands komt overwippen. Hoe goed de man ook mag zijn, het blijft een noodoplossing. Zorgwekkend is verder het huidige peil van de Nederlandse ijshockeytop. Heerenveen Flyers gaat momenteel door een diep dal in de (Internationale) competitie en blijkt evenals Amsterdam niet opgewassen tegen de sterke Westduitse teams. Bij dat gegeven mag niet onvermeld blijven, dat West-Duitsland straks op het wereldkampioenschap van de A- poule Nederlands enige gelijkwaardi ge tegenstander zal zijn. Tegen lan den als Canada, Verenigde Staten, Tsjechoslowakije en de Sowjet-Unie hoeft Oranje weinig illusies te koeste ren. De Olympische Spelen in Lake Placid vormden in dit opzicht een waardevolle graadmeter. Interim-bondscoach Dummy Smit, die zelf vijftien jaar in de Bondsrepu bliek werkzaam is geweest, maakt zich evenwel geen zorgen over de Duitse overmacht in de internationa le competitie. „De Westduitse teams barsten van de buitenlandse spelers." weet hij. „De zogenaamde Duitse Ca nadezen mogen ln het nationale team niet worden opgesteld Mijn indruk is, dat ze niet erg gerust zijn over de kracht van het Nederlandse team. Maar, ik geef toe, op dit moment lijkt die vrees ongegrond. Het niveau van Amsterdam en Heerenveen dit sei zoen, valt mij tot dusverre een beetje tegen. De terugval van Heerenveen zal ook zijn weerslag hebben op het Nederlandse team. En daar begin ik me zo langzamerhand wel zorgen over te maken." Gezien de omstandigheden lijkt een extra centrale training dus geen over bodige luxe. Niettemin is het nationa le team, dat toch zes debutanten kent, weer ouderwets voorbereid op de interlandwedstrijden van dit weekeinde. Er wordt bij voorbeeld voor de ontmoeting van vanavond in Den Haag alleen even verzameld om een handje te schudden ter kennis making. „Ik zit met die twee wedstrij den eigenlijk een beetje in m'n maag," verklaart Smit de luchtharti ge voorbereiding. „Het is nog te vroeg jom aan het wereldkampioenschap (volgend jaar april, red.) te denken. We zijn vorig jaar al de verplichting aangegaan om tegen de Oostduitsers te spelen. Overbodig misschien, maar nu ontkomen we er niet meer aan." En aanvoerder Larry van Wieren: „De Jongens trainen voldoende bij de Larry van Wieren clubs. Voor een centrale training was toch geen tijd. De interlands zijn bo vendien bedoeld om te experimente ren met Jonge spelers." Het staat vast dat de nieuwe bonds coach de wedstrijden tegen de DDR niet zal bijwonen. De Nederlandse IJshockey Bond heeft het kandida- tenlijstje de afgelopen weken angst vallig geheim gehouden. Slechts één naam lekte uit: Dan Fanrel. Een trai ner. die vooral actief is geweest bij Amerikaanse universiteitsteams en tegenwoordig op de loonlijst staat van een club in Toronto. Larry van Wieren: „Ik zou best met een college trainer kunnen werken. De coaches in Amerika, die ik ken, hebben moderne ideeën over het ijshockey. De Ameri kanen zijn minder bekrompen dan de Canadezen en staan meer open voor invloeden van buitenaf Nee, zo'n man zou best passen bij het Neder lands team." Larry van Wieren was minder te spre ken over het eerder geopperde plan van de IJshockeybond om een drie manschap (Westberg-Smit-J astrems- ki) aan te stellen. „Drie kapiteins op een schip, dat kan niet. Dan luistert de ene speler naar trainer A en de ander naar trainer B. Er moet in mijn ogen één man aan het roer staan, die de eindverantwoordelijkheid krijgt." De Nederlandse IJshockey Bond heeft nooit overwogen om technisch directeur Dummy Smit te bombarde ren tot hoofdcoach. Noch voorzitter Fred Schweers („ik gooi hem niet voor de leeuwen"), noch de persoon in kwestie zelf („in Duitsland kan ik als coach veel meer verdienen. Dit is zelfmoord") voelde daar iets voor. Sommige Oranje-spelers vinden dat spijtig. Zo zegt Amsterdam-speler Ron Berteling, momenteel misschien wel de sterkste speler van eigen bo dem: „Smit is een bekwame coach. Hij zorgt bovendien voor veel sfeer binnen het team. Ik hoop dat hij toch nauw aan het nationale team verbon den blijft" Teamgenoot Henk Hille deelt Berte- llngs mening: „Het nationale team is volwassen genoeg om nu met een Nederlandse trainer verder te gaan. Ik begrijp niet waarom de IJshockey bond zo moeilijk doet." En Berteling daarop: „Smit is toch beter dan zo'n maffe Amerikaan?" Hille en Berteling zijn het erover eens dat het bondscoachloze tijdperk nu lang genoeg heeft geduurd. Ron Ber teling: „Hoe kunnen we straks ooit met een coach werken als we hem helemaal niet kennen?" En Henk Hil le tot slot: „Het bestuur van de IJs hockeybond doet al maanden net of zijn neus bloedt. Daar moet zo snel mogelijk een einde aan komen. Ik verwacht van een bondscoach dat-ie weet wat er in Nederland te koop is. Hij moet ook de sfeer in het team kunnen aanvoelen. Als deze situatie nog langer voortduurt, komt daar niets van terecht." Afgelopen zondag, zo gaat het ver haal tenminste, liep hij zijn laatste grote internationale race, in de ma rathon van New York. Lasse Viren zou eerst een soort van cadeau ont vangen en dan als eregast meeren nen in dat verschrikkelijk grote veld van deelnemers. Als een soort eregast dus, als een hommage van de Amerikaanse atletiekwereld aan deze grot Fin, de viervoudige Olym pische kampioen en misschien wel de meest omstreden lange afstand- loper van na de Tweede Wereld oorlog. In de uitslagen heb ik zijn naam niet terug gezien, misschien is hij wel uitgevallen of loopt hij nog er gens rond, wie zal dat weten? Want wie weet er nu eigenlijk iets van Lasse Viren, de thans dertig Jaar oude Fin? Twee keer heb ik Viren van tamelijk dichtbij meegemaakt. De tweede keer was ergens in au gustus in het Brusselse Heyzel-sta- dion. Er werden grote wedstrijden gelopen en de organisatoren had den voor ruim vierduizend gulden onkosten ook Viren voor de tien kilometer weten te strikken. Een uurtje voor de race zat Viren schuin achter me. Zijn uiterst pezige lijf gehuld in trainingspak, net haar sliertig over het bleke hoofd, de baard wat geplukt en de ogen tame lijk dof maar toch ook weer blauw. Na zes kilometer in de race werd Viren langzaam door de laatsten van het peloton gelost. Even nog wist hij aan te klampen, maar je kon al aan 's mans grimas zien dat lopen geen pretje was, ook stond er een mooie vergoeding tegenover. Na drie rondjes op een meter of tien op een groepje te zijn doorgekomen, verloor hij contact en dreigde hij uit de baan te stappen. Nog vier rond jes echter liep hij als een aange schoten hert in zijn eentje door het lawaaiige Heyzel-stadion. Toen ineens had hij er genoeg van en stapte hij uit de baan. Hij plantte de handen in de zij en stapte van het gravel. Ver voor hem uit vochten de Belg Hagelsteens en de latere winnaar Salazar (inderdaad de winnaar in New York) en het publiek lette al leen op hen. Lasse Viren stapte uit de wedstrijd, een stuk of wat ken ners zagen het en trokken alleen even de wenkbrauwen omhoog. De internationale wereld van sport- vogels had al wat met het wijze hoofd geschud als het om deze kilo metervreter ging. Neem Montreal 1976 toen de Fin voor de tweede keer even langs de Olympische Spe len kwam en net als vier Jaar eerder ln München twee gouden medailles behaalde op de vijf en t.ien kilome ter. „Onmogelijk" sprak men en ie dereen sprak over de vermeende door Viren toegepaste bloeddoping. Viren zou voor de Olympische Spe len zijn bloed eens lekker ververst hebben en dat zou voordeel hebben opgeleverd. Viren zei daar een Jaar later zelf over; „Vervelend dat er zo gerede neerd werd. Ik heb met precies één journalist in Montreal daarover ge sproken. De denk niet dat mijn woorden Juist vertaald zijn. Ik zeg op dit moment dat ik mijn bloed niet heb laten verversen in Montre al. Ik heb geen reden dit te verzwij gen, omdat het bepaald niet illegaal is. Nergens in de boeken staat dat zoiets niet mag". En verder zweeg Viren over het hele geval dat jarenlang doorsiepelde en hem een onderwerp van gesprek maakte als het over doping, atle tiek, rendierenmelk of eeuwig rui sende bossen ging. Bij mijn weten zijn er weinigen in geslaagd om dicht tot Lasse Viren door te dringen. De meest bekende sportjournalist in Finland Juha Numminen, heeft eens geprobeerd een portret van Viren te maken, maar zei zelf dat dit waarschijnlijk het slechtste verhaal uitzijn leven was geworden, j Lasse Viren werd geboren in het dorpje Myrskyla, bijna honderd ki lometer ten noordoosten van Hel sinki Het huis van Viren is uiterst mo dem ingericht met chique en ook dure spullen. Na zijn overwinningen in München stond Finland achter hem en werd besloten dat de Finse bevolking zijn huis zou inrichten als eerbewijs. Vandaar dat alle beken de en beroemde Finse ontwerpers van binnenhuisarchitectuur wel er gens een stukje van Vlrens huis hebben ingericht, reden voor de at leet om meestal in de keuken te leven, waar hij leest, koffie drinkt ol na zit te denken. Het feit dat Viren alleen op belang rijke momenten aanwezig was en verder op alle kermiskoersen weg gelopen werd door de meest onbe duidende hardlopers. Lasse wist precies hoe hij zijn Jaar indeelde, de meeste Finnen trekken naar de Ca- narische Eilanden of Brazilië om daar hun winter door te maken, hij bleef gewoon in zijn huls, liep waar hij lopen kon en rekende uit waar en hoeveel hij moest trainen. Per week was dat zo'n zeshonderd kilo meter. Hij zei niets, hij deed het gewoon. De eerste keer dat ik de Fin van dichtbij meemaakte was ln Mos kou. Hij was in de serie van de tien kilometer met pijn en moeite staan de gebleven en had zich nog maar door Mart Smeet» net een finaleplaats weten te ver overen. De lopers kwamen na de .race in een soort van tunnel uit. Ik stond daar te wachten op een landgenoot, Viren kwam naderbij en ging op de stoep, zo'n meter of twee van mij vandaan, zitten. Een militair kwam er aan en probeerde de atleet duidelijk te maken dat hij daar op die plaats niet mocht zitten. Viren keek niet op of om, luisterde waarschijnlijk ook niet naar wat de soldaat hem in het Russisch stond te vertellen. Hij zat daar te zitten en was zo te zien onmenselijk moe. Ik dacht zelfs van hem af te kunnen zien dat hij nu wist dat herhaling van München en Montreal onmoge lijk was. Hij zweette ongelooflijk, likte zijn hand, haalde zijn andere hand door zijn haar. De spieren in zijn dijen trilden enorm, nooit had ik dichter bij een topsporter ge staan die bezig was zijn eigen neder laag te verwerken. De hinderlijk op tredende Jonge militair probeerde het nogmaals, zei in luid Russisch dat de atleet moest opstaan en liep vervolgens weg. Twee minuten later was hij terug met iets van een hogere officier. Beide mannen bleven drie meter van Viren stilstaan en keken. De officier maakte toen een gebaar van herkenning en schrok even. Bijna fluisterend maakte hij de soldaat duidelijk dat het hier Lasse Viren betrof en dat je zo iemand niet maar zomaar sommeert op te staan. De soldaat snapte het en werd twee tinten bleker dan hij al was. En toen kwam het grootste moment. Viren zuchtte even en stond op. De offi cier keek hij niet aan, maar de jonge soldaat knikte hij kort en zeer droog toe. Het blauw in zijn ogen was heel erg blauw en ook even was er iets van een lachje zichtbaar. Een uiterst dunne, bijna strelende glim lach. Toen liep Lasse Viren door. HAMBUROAMSTERDAM De schaaktweekamp in de finale van het kandidatentoernooi tussen de West duitser Robert Hübner en de ex-Rus Viktor Kortsjnoj in Merano begint definitief op zaterdag 20 december. Frederik Olafson, de IJslandse voor zitter van de' internationale schaak federatie, heeft aan het secretariaat van de FIDE in Amsterdam per tele gram laten weten dat het protest van Hübner is afgewezen. De Westduitser had bezwaar gemaakt tegen de begin datum met het oog op de kerstdagen en nieuwjaar. Hij wenste op vrijdag 2 januari te beginnen. In de match, die over zestien partijen gaat, wordt beslist wie in de herfst van volgend jaar tegen wereldkampi oen Anatoli Karpov om de wereldtitel speelt. Door de afwijzing van het protest is het onzeker geworden of de schaakt weekamp tussen Robert Hübner en Viktor Kortsjnoi in de finale van het kandidatentoernooi zal doorgaan. De manager van Hübner heeft tegenover het Westduitse persagentschap DPA in Hamburg verklaard dat de West duitse grootmeester er wellicht van afziet. Straffen DEN HAAO Excelaior-speler Rob Ouwehand ls als gevolg van zijn derde gele kaart ln de wedstrijd tegen Willem II van afgelopen zondag door de tuchtcommlasle van de KNVB voor vier wedstrij den geschorst. Daarbij kreeg hij 250 gulden boete. De overige straffen zijn DS 10: G. Jansen drie wedstrijden en 150 gulden boete. Oo Ahead Eag les: C van Kooten twee wedstrijden en 300 gulden boete. Amstelveen met 1-3 verloren van I Voor de Utrechtse hoofdklasser scot huls. Blijham en Van 't Hek. De tegentreffer kwam van Bouwman. TENNIS Betty 8töve en Elly Vesates zijn te de tweede ronde van het vrouwentoernooi te Stockholm kansloos uitgeschakeld. Stfive ging met 6-1 en 6-0 Ven onder tegen de Westdultae Sllrla Hanlka en Vessles verloor met 6-0 en 6-3 van de Roemeense Virginia RtalcJ SCHAKEN John van der Wiel heeft te de derde ronde van het toernooi ln Baden gewon nen an de Oostenrijker Janetschek. In de twee de ronde had Van der Wiel verloren van Uber- son uit Israel Van der Wiel staat op een gedeel de twaalfde plaats met 1 uit 3. Aan kop gaan Vaganten (Sow), Spasski i8ow> en Sroejkal (Tsji met punt. KORFBAL - De propagandamachine van de korfbalbond draalt weer op volle toeren Na de wereldreis van Zwaantje gaat nu bondscoach Ben Crum het mandjebal ln de Sowjet-Unle van de grond helpen. Crum vertrekt op 9 november en hoopt door middel van films een echt korf- balland van de Sowjet-Unle te maken. Net als Amerika dus SCHAKEN Jan Timman heeft te de tiende ronde van het toernooi ln Buenos Aires zijn Partij tegen de Tsjech Kavalek afgebroken Timman moet nu nog drie afgebroken partijen uitspelen De Amsterdammer staal op de zesde plaats met «vj punt en drie afgebroken stellin gen Leider ls de Deen Larsen met zeven punten en twee afgebroken partijen VOETBAL Voor de Westduitse beker ver sloeg Alemannla Aachen, op 12 november spar ring-partner van het Nederlands elftal, de eerate Bundesligaclub Karlsruher 8C thuis met 1—0. Na een half uur -spelen besliste Kehr de wed strijd. IN DOOR FIETSEN De Deen Hans-Henrik orated heeft een nieuw wereldrecord gevestigd op de vijf kilometer overdekte banen. Orsted bracht het record op 5.59,99. Het oude record stond sinds 1964 op naam van de Belg Ferdi nand Bracke met 6.05.6. VOLLEYBAL Voor de competitie heeft AMVJ Amstelveen gewonnen van Zaan '69: 0-3 (13-15, 10-15, 4-15). In de achtste finale van het bekertoernooi versloeg WC Corbulo Voorburg met 1-3 <8-15. 11-15, 15-12, 11-15). WC speelt In de kwartfinales tegen /nlmo.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 21