Voor 4000 man minder werk in autobranche KLM rekent op verlies over 1980/81 Accountant berispt in kwestie Sekisui Benzinepri j s verhoging is volkomen absurd BOVAG-voorzitter: kostenbeheersing gaat voor srg0nderde Energiekosten Madopron ten slotte failliet Meer winst in tweede kwartaal Mogelijk forse financiële hulp van overheid aan Hoogovens {Ruim 600 docenten loeten afvloeien ::r° Drente heeft meer kleine bedrijven EG gaat hormonen verbieden Goudsmit-Hoff behang naar Rath-Doodeheefver binnenschippers aan Smit-Kroes Bovendien schriftelijke waarschuwing Laatste vlucht Eindhoven-Brussel Steun voor proef met zonneboiler 16 VRIJDAG 31 OKTOBER 1980 Van onze redactie economie AMSTERDAM De werkgelegenheid in de autobranche blijkt sinds september van het vorig jaar met 4000 arbeidsplaatsen te zijn verminderd. Bovendien heeft zich in deze periode een omslag voorgedaan van vacatures naar overschot ten. Dit zei ir. M. van Ramshorst, voorzitter van de BOVAO, afdeling auto, tijdens de Jaarvergadering van deze afdeling. FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 15 - RH 19 - S 17 Hij stelde echter vast, dat het verlies aan arbeidsplaatsen altijd nog zo'n 2000 beneden een begin dit jaar door BOVAG opgestelde raming lag, •baseerd op een terugval van 20 procent In de verkoop van personen auto's. Dit verschil betekent, volgens tem. dat er in de autosector nog werkgelegenheid bestaat die ten kos te gaat van de bedrijfseconomische resultaten, nu deze terugval zich daadwerkelijk heeft voorgedaan. De afdelingsvoorzitter waarschuwde ie leden zich niet blind te staren op landhaving of uitbreiding van het marktaandeel, maar zich vooral te richten op het bewaken van de renta- uiliteit. Beheersing van de kosten en verbetering van de netto-marges heeft onder de huidige omstandighe den een hogere prioriteit dan gefor ceerde pogingen de verkoopaantallen iop te schroeven, aldus Van Rams- lorst. kortom klantenbin- aan hun auto, ding. De BOVAO-voorzitter zei met betrek king tot de oorzaken van de recessie in de autosector niet te geloven dat deze alleen aan feitelijk aanwijsbare omstandigheden zou liggen, zoals de verhoging van de bijzondere ver deed tenslotte een aanval op het be leid dat door de achtereenvolgende regeringen ten opzichte van het parti culiere wegvervoer is en wordt ge voerd. „Door de steeds verdergaande belas tingverzwaringen op de automobilist krijgen de autobedrijven en hun me- bruiksbelasUng. Er zit volgens Van dewerkers nu de rekening gepresen- Ramshorst ook een psychologische teerd die de weggebruikers al jaren kant aan. Dit zou kunnen betekenen ontvangen." dat de markt zich snel kan herstellen Aanbiedingen Denk Voorlopig moet volgens Van Rams horst evenwel nog rekening worden gehouden met de realiteit en die voor spelt ook voor 1981 een rendements- bedreigende situatie. Veel bedrijven die nu nog een positief rendement kennen, kunnen verwachten dat dit snel kan omslaan naar een negatieve positie. Dit laatste kan gezien de Prof. ir. G. T. van der Burgt, hoogle raar voertuigentechniek aan de TH te Delft ging in zijn rede in op de diverse mogelijkheden binnen het raam van de technische ontwikkelingen en de maatschappelijke eisen die de autogebruiker heeft om zich te be schermen tegen de gevolgen van de energiekosten. Hij stelde vast, dat in Europa alleen de man van de grotere auto op dit moment naar de zuinige klasse kan omschakelen, maar dat er De voordelige aanbiedingen, waar nee dealers proberen nieuwe auto's aantrekkelijker te maken, heeft vol lens Van Ramshorst geen zichtbaar esultaat opgeleverd. Om deze moei- ljke periode door te kunnen komen lullen de autobedrijven meer aan dacht moeten schenken turn gebruik te auto's en bewuste benadering van cliënten voor doelmatig onderhoud 1"""wv - 1BBWK MUI 5CU1C1I uc nou umav-iiamitu, maai uam wankele vermogenspositie van veel' voor de toch wel forse groep mensen, bedrijven leiden tot een onherstel bare deuk in het voortbestaan. Een wat betere uitgangspositie is er, volgens voorzitter Van Ramshorst, voor de algemene autobedrijven bij wie het accent ligt op de werkplaats. Uitstel van aankoop van nieuwe au to's leidt tot meer onderhoud en repa ratie van het bestaande autopark. Hij die daar nu al in rijden, nog geen mogelijkheid is over te stappen op beter in het budget passende aller goedkoopste autootjes. Volgens Van der Burgt zal er als de directe kilometer-kosten toenemen, een moment komen, dat zelfs auto's die men voor niets kan krijgen, niet meer leuk zijn als ze door hoog ver bruik toch dure kilometers maken. Dan zullen niet onaanzienlijke groe pen huidige autorijders voor de keus komen óf door minder te rijden óf de hoge prijs van de autokilometers óf door minder te rijden op de hoge prijs van de autokilometers óf op andere posten te bezuinigen. Indien terwille van de lagere kosten de gezamenlijke automobilisten eens tien procent van hun vervoer met de trein zouden willen doen, dan zou dat ruwweg een verdubbeling van het spoorwegmaterieel met bijbehorend personeel vragen, merkte hij verder op. Men zou zich dan ook geen raad weten als autorijders en masse zou den overgaan op bus of trein. Nog afgezien van de grotere financiële problemen, waarmede de staat te kampen zou krijgen doordat vele mil jarden van de acht miljard gulden die het autogebruik nu afdraagt niet ter beschikking zouden komen. Boven dien zou men dan echter voor nog eens 150.000 200.000 mensen uit het autovak andere werkgelegenheid moeten scheppen. Werktuig Volgens prof. Van der Burgt is er veel te weinig aandacht voor het feit, dat de auto voor de meeste mensen in de eerste plaats een werktuig is om de persoonlijke prestatie of de produkti- vlteit op te voeren. In dit verband concludeerde hij, dat er geen andere oplossing overschiet dan in plaats van de dure auto een andere auto uit te vinden met een meer aangepaste kostprijs. Wijzende op het feit, dat het genieten van een bepaalde mobiliteit een be- Directeur Konsumenten Kontakt: Van onze redactie economie AMSTERDAM De benzine prijsverhoging van vier cent per liter die aanstaande zater dag ingaat, is volkomen ab surd Er bestaat geen enkele ainleiding toe en de prijs van benzine kan juist aanzienlijk orden verlaagd." eze uitspraak deed de direc- ur van Konsumenten Kon- kt L. Donia gisteren naar i j en ucigcujAc gcBciuKt w niHMin voor leiding van de op handen zuiniger gebruik, (zoals de regering ijnde prijsstijging voor ben- Carter dat bijvoorbeeld heeft gedaan ne. met de Amerikaanse automoblelin- dustrie). Hij wijst erop dat vergelij- uxni] deed deze uitspraak niet voor de kend warenonderzoek regelmatig uit- Perste keer: de consumentenorgani- ^Jst, da^ aPP^a^ur van het ene De overheid zou het bedrijfsleven bij voorbeeld kunnen verplichten zaken als cv-ketels elektrische apparatuur en dergelijke geschikt te maken voor merk aanzienlijk meer energie ver bruikt dan van een ander merk.BiJ koelkasten kan dat verschil zelfs op lopen tot 20 procent. Deelnemen Een andere mogelijkheid, waarvan de consumentenorganisatie een groot oenemen bij een prijsverlaging. Dat voorstander is, zou zijn dat de over- irgument wordt vaak misbruikt, heid op veel grotere schaal gaat deel- naar mensen zetten heus de aardap- nemen in olie- en gasmaatschappijen >elen niet wat korter op, en ze gaan als de Shell, Esso. het VEG-Gasinsti- 10k niet minder lang onder de dou- tuut en de Oas-Unie. De enorme win- rhe Volgens Donia zijn er veel doel- sten die deze maatschappijen maken reffender manieren waarop energie zouden dan voor een deel aan de lan worden bespaard. overheid toekomen, die ze onder an- ;atie verzet zich al geruime tijd tegen de prijsstijgingen en tegen de manier Iwaarop deze worden vastgesteld. De inisatie gelooft niet dat prijsstlj- :en leiden tot veel grotere zuinig heid met energie bij het publiek. Do nia: naar onze mening zal het ver- >ruik van energie niet of nauwelijks dere zou kunnen gebruiken voor het p op grote schaal isoleren van wonin gen. Een geïsoleerde woning ver bruikt namelijk zo'n 20 procent min der energie, en dat is wèl iets dat zoden aan de dijk zet. alus Donia. Afgelopen zomer is deze kwestie door de tweede kamer behandeld, maar daaruit vloeiden slechts investerings plannen voort van de grote oliemaat schappijen, die op deze wijze een bij drage beloofden te leveren aan de werkgelegenheid (hetgeen blijkens een recent onderzoek van de indu striebond FNV amper het geval is) en aan de ontwikkeling van alternatieve energiebronnen. De directeur van de consumentenor ganisatie zei verder van mening te zijn dat het baseren van de olieprijs op de Rotterdamse vrije markt leidt tot een „doodgriezelig prijsbeleid". De Rotterdamse vrije markt is bij uitstek een speculatieve markt, die beïnvloedbaar is door politieke ont wikkelingen en door oliemaatschap pijen zelf. Zoals bekend kunnen olie maatschappijen door grote aankopen te doen op deze „spotmarkt" de prij zen drastisch beïnvloeden. Donia: „De voorraden op de Rotter damse markt bestaan al sedert medio vorig Jaar. Daar is een zachte winter overheen gekomen, en de voorraad olie die er nu ligt opgeslagen is groter dan ooit tevoren. Veel olie is boven dien nog ingekocht voor oude prijzen, zodat de oliemaatschappijen er een steeds grotere winst op maken. De economische bedrijvigheid is boven dien afgenomen in Nederland, waar door het verbruik eerder daalt dan stijgt. Het vervelende van olieprijsstijgin gen is, dat het onherroepelijk leidt tot prijsverhogingen voor allerlei andere prod uk ten, die ermee samenhangen. „In een tijd waarin de lonen op de nullijn liggen, en in sommige gevallen zelfs op de minlljn, zouden zaken als de gigantische winsten van de olie maatschappijen beslist nader onder de loep moeten worden genomen," aldus voorzitter Donia. die bij de overheid zal blijven aandringen op de herinvoering van het oude vraag-en- aanbod systeem op basis waarvan de olieprijs moet worden vastgesteld. UTRECHT (ANP) Volgens de industriebond FNV staat de 90 0# o Dverheid op het punt aan Hoogovens een financiële injectie te "IS seven die in de miljoenen loopt. H50 KM Dit heeft FNV-bestuurder H. Krul psteren meegedeeld. Financiële iteun is nodig omdat noodzakelijke lerniseringen bij Hoogovens door geldgebrek op de lange baan dreigen te worden geschoven. De hulp aan Hoogovens zal een op werkgelegen- *id gericht karakter krijgen. Vol ts m :ens de FNV-bestuurder zullen maatr egelen worden genomen om te voor- :omen dat het geld weglekt naar de ïuitse Hoesch, waarvan Estel's doch- ermaatschappij Hoogovens deel uit- naakt. Hoesch werkt al Jaren met «rües J3J lij het ter perse gaan van deze krant, 54 'as gisteravond nog niet bekend, of 4 M ie Europese ministers het zijn eens „5 eworden over een „crisisplan" voor :u e Europese staalindustrie. Volgens 3* Ie industriebond dreigt er een regel- 4to TILB LBURO (ANP) Van de 3167 do ft ten die werken bij de 38 scholen ingesloten bij de Noordbrabantse reniging „Ons middelbaar onder is" (OMO) zullen er de komende u Jaar 680 moeten afvloeien. OMO- _-jretaris dr. L. Joosten schrijft dit in j het oktobernummer van het vereni- isblad. goo Van de 680 docenten zullen er 250 via 28i natuurlijk verloop verdwijnen, de 4fïest zal de scholen via een afvloei- raingsregeling moeten verlaten. Het Saat vooral om jonge docenten met uen deeltijdbaan, aldus Joosten. 5eze daling hangt samen met het S7^8terk teruglopende leerlingental als i «Cevolg van de geboortendaling. Dr. rechte ramp als het niet tot een ak koord komt. dat wil zeggen: als Duits land zich tegen het plan blijft verzet ten. Dan zullen namelijk Frankrijk en Engeland hun grenzen sluiten voor buitenlandse staaiprodukten, waar door de problemen voor Hoogovens niet te overzien zullen zijn. Op dit moment heeft het bedrijf al voor 2800 van de 20.000 werknemers onvoldoen de werk: zij werken driekwart van de normale tijd. De FNV sluit niet uit dat Hoogovens in de toekomst nog meer aanvragen voor werktijdverkor ting zal moeten indienen. Officieel heeft het ministerie van eco nomische zaken nog geen beslissing genomen. Een woordvoerder wilde geen nadere mededelingen ver strekken. Een woordvoerder van Estel beves tigde dat het concern al geruime tijd met de overheid in onderhandeling is over steunmaatregelen. Hij kon de mededeling van de FNV. dat het mi- nlsterie welwillend tegenover steun staat, niet bevestigen. Van een onzer verslaggevers ZUIDLAREN Vorig Jaar zijn er in Drente tweehonderd kleine bedrijfjes bij gekomen. De laatste acht Jaar was er juist sprake van een teruggang. Deze tendens lijkt nu omgebogen. Dit werd gisteren verteld door de heer S. Kremer van de regionale dlenstverle- ^nlngscentra kleinbedrijf bij de aan kondiging van een noordelijke vak beurs voor het midden- en kleinbe drijf in de Prins Bernardhoeve te Zuidlaren. De beurs duurt van 31 oktober t/m 5 november en wordt Van onze redactie economie AMSTERDAM Op basis van de nu bestaande vooruit zichten voor de resterende twee kwartalen van het lopen de boekjaar 1980/81, moet er rekening mee worden gehou den dat dit boekjaar (van april 1980 tot en met maart 1981) met een verlies zal wor den afgesloten. In 1979/80 werd nog een winst behaald van 15,3 miljoen. Dit merkt de KLM-dlrectle op in een toelichting op de resultaten van de maatschappij over het tweede kwar taal van het boekjaar (de maanden Juli/september 1980). Deze periode werd afgesloten met een winst van 91,4 miljoen gulden, tegen 61,9 mil joen gulden in het overeenkomstige tijdvak van het voorafgaande ver slagjaar. De periode april/september 1980 (het eerste halfjaar) leverde een winst op van 79,4 miljoen gulden. In dezelfde maanden van 1979 was de winst 92,0 miljoen gulden. De bedrijfsinkomsten van de KLM bedroegen over het tweede kwartaal van het lopende boekjaar ƒ1054,1 BRUSSEL (ANP) De EG-commis- sie in Brussel wil al het gebruik van hormonen bij het fokken van dieren per 1 januari 1981 verbieden. Zij heeft donderdag een voorstel voor zo'n ver bod naar de Europese ministerraad gestuurd. De commissie wil ook het in de handel brengen van dieren en vlees die meer dan een bepaalde, nog vast te stellen hoeveelheid hormonen bevatten, verbieden. Controle op het gebruik van hormonen kan niet door de gemeenschap gebeuren omdat de EG daar geen apparaat voor heeft. Wel is de EG-commissie van plan gedetailleerde voorschriften te geven voor een substantiële controle die het gehele gebied van de distributie om vat Zo moet er controle komen op levende dieren en in de slachthuizen, maar ook levende dieren op boerde rijen moeten worden onderzocht De EG-commissie wil dat bij geconsta teerde overtredingen dedesbetreffen- de dieren of het vlees in beslag geno men worden en vernietigd worden. Overtreders moeten streng worden gestraft. Van onze correspondent EINDHOVEN Het zonweringsbe- drijf Madopron in Eindhoven is giste ren failliet verklaard. De honderd zes tig werknemers komen op straat te staan. De gemeente Eindhoven, de industriebond FNV en de directie van Madopron hebben het ministerie van economische zaken eerder al verant- woordelijk gesteld voor de sluiting van het bedrijf. Volgens het drietal heeft het ministerie eerder toezeggin gen gedaan voor overheidssteun maar het daarna laten afweten. Ge meente, vakbond en directie zijn van mening dat het bedrijf met steun van economische zaken had kunnen wor den gered. Madopron is op zich ge zond. maar kan de financiële lasten van het veel te grote bedrijfspand niet opbrengen. Directeur Van Hoesel van Madopron is van plan om in een andere vorm met een deel van het personeel verder te gaan. Het faillis sement werd eerder drie keer uitge steld: door het ministerie van econo mische zaken, door de FNV en ten slotte bij misverstand door een particulier. Van onze redactie economie RIJEN De besturen van de be- hangselfabrieken Rath en Doode- heefver in Amsterdam en Goudsmit- Hoff in Rijen voeren besprekingen over een mogelijke overname. Gouds mit-Hoff zou haar aandelenkapitaal hebben aangeboden aan het Amster damse bedrijf, om financieel-techni- sche redenen. Goudsmit heeft een Jaar of twee geleden een omvangrijke reorganisatie uitgevoerd, die gepaard ging met een financiële injectie van de overheid. Een en ander heeft ken nelijk niet tot de gewenste resultaten geleid. Goudsmit heeft nog één be drijf in Rijen, waar behangselpapier wordt vervaardigd en verkocht. Er werken 150 mensen. De markt voor behang en interieur textiel staat er op het moment niet zo rooskleurig voor, wat voor een deel is terug te voeren op het inzakken van de woningbouw. Rath en Doodeheef- ver in Amsterdam beschikt over 20 Nederlandse en 10 Belgische vestigin gen, waar in totaal 700 mensen wer ken. De Jaaromzet van het bedrijf ligt in de buurt van de 120 miljoen gul den. Rath en Doodeheefver heeft op de Nederlandse markt voor behang en woningtextiel een marktaandeel van 30 35 procent, en is daarmee J waarschijnlijk de grootste op zijn ge- mlljoen, of 18 procent meer dan vorig bied. De twee ondernemingen willen Jaar toen zij op ƒ894.6 miljoen uit- hun bedrijven in de toekomst niet kwamen. De bedrijfskosten (incl. af- integreren, maar ze met behoud van schnjvingen) namen met 14 procent de eigen identiteit als zelfstandige toe van 834,7 miljoen tot 952,3 eenheden laten voortbestaan, miljoen. In de eerste zes maanden van het Ro7P hripf V2)M lopende verslagjaar stegen de 13X3UI 1C1 Tail bedrijfsinkomsten met 19 procent van 1662,7 miljoen tot 1986,7 mil joen. De bedrijfskosten stegen even wel met 20 procent van 1570,4 mil joen tot 1887,9 miljoen. langrijke sociale zaak is, merkte hij op. dat die mensen die zich geen eigen autootje meer kunnen veroorlo ven of jongeren, zullen terugvallen op goedkopere mogelijkheden voor een persoonlijke mobiliteit. Dat is dan de motorfiets, de bromfiets of de fiets. Daarbij zal op de koop moeten wor den toegenomen, dat het aantal onge vallen zal toenemen omdat deze ver voermiddelen onveiliger zijn dan de auto. Het betekent dat een aantal mensen door de bezorgde verkeersmi nisters zal worden „doodgeknuffeld", aldus prof. Van der Burgt, die voorts meent dat de auto vanwege de kosten belangrijk lichter zal moeten worden. Er zal een strict functionele „rijma- chine" moeten komen van de een voud van de vroegere Ford T. Deze zal echter binnen de huidige regle menten waarschijnlijk niet in het ver keer worden toegelaten. Blijkens de toelichting daalde de be ladingsgraad in het tweede kwartaal van het boekjaar, van 65,8 tot 62,4. Het passagiersvervoer op lijndien sten steeg met 1 procent, het vracht vervoer met 4 procent en het postver voer met 17 procent, het charterver- voer was echter 12 procent lager. Het resultaat van het tweede kwartaal van 1979 werd overigens negatief beïnvloed door een aanzienlijke der ving van inkomsten ten gevolge van naijling in de aanpassing van de ver- voerstarieven bij de gestegen brand stofprijzen. De marktontwikkelingen noemt de directie ten gevolge van de aarzelen de wereldeconomie en de verhoogde vervoers tarieven thans ongunstig, vooral wat betreft passagiersvervoer. Maatregelen zijn getroffen tot aan passing van de produktie en bespa ring van kosten. ROTTERDAM (ANP) Namens de binnenschippers heeft de toerbeurt- vereniging Noord-Zuid een boze brief geschreven aan de staatssecretaris van verkeer en waterstaat Smit- Kroes. Zij verwijten haar „moedwil lig" een wettelijke regeling voor de toerbeurt uit de weg te gaan. Welis waar heeft Smit-Kroes een wetsont werp ingediend voor de affichage de openbaar aangekondigde vracht verdeling van de te vervoeren vrachten, maar de behandeling daar van in de Tweede Kamer is nog altijd niet afgerond. Ook willen de schip pers een verbeterde structuur voor deze vrachtverdeling. De brief is een opsomming van zaken die volgens bestuurslid P. H. Janse in Januari 1979 wel zijn beloofd maar nog niet uitgevoerd. Het vervoer moet volgens hem wettelijk geregeld zijn. „Daarbij horen sancties en die ontbreken," aldus Janse. Een biggenhok van het merk Pigibox. De actiegroep Lekker Dier heeft de Barneveldse fabrikant Esvoor gedreigd met gerechtelijke stappen als zij niet voor 6 november de verkoop van de boxen stopzet. De actiegroep eist bovendien dat de firma alle nog in voorraad zijnde boxen vernietigt. EINDHOVEN (ANP) De Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena voert vandaag de laatste vlucht uit Sabena begon in 1955 met de lijn dienst en was daarmee de eerste maatschappij die Eindhoven ook ?6i SS60 voeg1 eraan toe dat zijn^oor- oxtooer t/m 5 november en wordt voert vandaag de laatste vlucht uit maatscnappij die Eindhoven ook ,ppewngen zijn gebaseerd op ongewij- voor de eerste maal gehouden. De op de lijnienst Eindhoven-Brussel, vanuit de lucht bereikbaar maakte. JOruoverheids^ieleid- Ak het aa?taj heer Kremer verklaart de toename Sabena heef besloten deze dienstop PW 5* wor j verminderd Van ondernemingen in de detaUhan- te heffen in verband met het teruglo- i2*Vru de docenJfn minder lesuren del en het ambacht met een vlucht in pende passagiersaanbod als gevolg Aanvankelijk werd gevlogen met he- !7iUuTjgen nnn vallen er aonzlenlillc a. ui..„_i Van onze redactie economie AMSTERDAM Het hoofd van de Duitse afdeling van het accountantskantoor Klynveld, Kraayenhoff Co., de heer H. Kok, is tweemaal bestraft voor zijn bemoeienis met Sekisui Systeembouw. Beide malen gebeurde dit door de Raad van Beroep, het hoogste rechtscollege bij de accountants. De Raad van Beroep deelde een schriftelijke berisping uit in een kwestie waar de Raad van Tucht in een eerder stadium al een schriftelij ke waarschuwing had gegeven. De berisping is een zwaardere straf en werd in hoger beroep uitgedeeld. De berisping is gegeven omdat Klyn veld Kraayenhoff een brief aan de advocaat van Sekisui had geschreven waaruit kon worden opgemaakt dat een procestegenstander van Sekisui een schuld niet had betaald. In werkelijkheid had deze tegenstander wel betaald. De Raad van Beroep »«.v vindt dat de accountant zich bij het gramma zonne-energle. De bedoeling DEN HAAG (ANP) Het ministerie van economische zaken stelt 2,45 mil joen gulden beschikbaar om demon stratieprojecten met zonneboilers van de grond te krijgen in het kader van het nationaal onderzoekpro- is warmwatervoorziening met zom licht marktrijp te maken. Tien de monstratieprojecten in de woning bouw moeten gegevens opleveren over levensduur en betrouwbaarheid advocaat heeft laten beïnvloeden. De andere zaak waarin de heer Kok op de vingers wrd getikt, betrof de gebrekkige controle op de jaarreke- -r«,(J£en' vallen er aanzienlijk de zelfstandigheid bij een toenemen- an de verbeterde wegverbinding ïikopters, later maaktê sabê'na" ge- van installaties en over mogelijkhe- ning 1974varTsekisuiTDaTleverde*de ^minder ontslagen, aldus Josaten. de werkloosheid. tussn belde steden. brulk van vliegtuigen den om de kostprijs te verlagen. accountant een schrifteUlke waar- schuwing op van de Raad van Be roep. De omstreden jaarrekening is destijds door de Ondememingkamer van het Amsterdamse Gerechtshof vernietigd. Een naar de mening van de Raad van Beroep ondoorzichtige aandelenspeculatie'van tussen de vijf en tien miljoen gulden was onjuist in de jaarrekening verwerkt. Zwaardere klachten Een minderheidsaandeelhouder van Sekisui, de heer Chr. Bekker. zegt dat onlangs nog veel zwaardere klachten Zijn ingediend bij de Raad van Tucht Het betreft de jaarrekeningen 1976 tot en met 1978. Woordvoerder Graaf- stal van Klynveld Kraayenhoff. vindt ook dat deze zaken van veel groter belang zijn. Wanneer de Raad van Tucht deze jaarstukken gaat behandelen, komt opnieuw een kwestie naar voren waarover vorig Jaar een kort geding gediend heeft van Sekisui plus Klyn veld Kraayenhoff tegen de Stichting Onderzoek Bedrijfsinformatie (SO- BI). SOBI heeft aandeelhouder Bek ker herhaaldelijk geadviseerd. SOBI-voorzitter Lakeman had ge steld dat Sekisui met medeweten van de accountants huizentransacties ter waarde van meer dan 160 miljoen gulden buiten de boeken had weten te houden. Lakeman kon dat in de ogen van de rechter niet voldoende hard maken en werd toen op straffe van een dwangsom veroordeeld de beweringen terug te nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 19