'Twee eieren alstublieft' kan nog in Velp Provincie keurt isolatieplan van Alblasserdam af Pesten is groot kinderprobleem Oude kruidenierswinkel behouden Eén jaar kindertelefoon DONDERDAG 30 OKTOBER 1980 TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers VELP „Twee eieren alstu blieft" is in Velp geen vraag die aan de overkant van de toonbank een glimlach op roept. Een ironische of, in 't gunstigste geval, een wat meewarige glimlach. Zelfs één ei kén er, evenals een half pondje koffie of een ons brui ne bonen. De bevolking van Velp heeft er zelf financieel voor gezorgd dat die moge lijkheid is blijven bestaan. Een acüe van de Stichting Behoud Kruidenierswinkel Firma Wijlhuizen, die ten doel had een uit 1882 dateren de zaak voor de ondergang te behoe den, is volledig geslaagd. Het pand en zijn inrichting, die er nog vrijwel pre cies uitziet als einde negentiende eeuw, is kortgeleden zelfs op de lijst van beschermde monumenten ge plaatst. De redding van het aan de Emma- straat gelegen bedrijf is meer geweest dan toegeven aan nostalgische gevoe lens. Het is ook overeind houden van een stukje ouderwetse service, want in het contract met de huurster, de uit Dokkum komende familie F. E. Tuininga, staat bijvoorbeeld ook dat het bezorgen van boodschappen moet worden gehandhaafd, waarbij het vaak gaat om zeer kleine hoeveel heden, en dat er gelegenheid moet blijven voor persoonlijk contact, wat in dit verband wil zeggen dat er even tueel ook tijd gemaakt moet worden voor een babbeltje. In 1882 stichtte Theodorus Wijlhui zen de kruidenierswinkel met een pui, die voor een deel bestond uit gegla zuurde steentjes, voorzien was van sierbanden en naar de trant van die dagen nog wat extra ornamentiek ontving, doordat een kunstzinnige stukadoor er een aantal kopjes op aanbracht. Later deed hij de zaak over aan zijn neef O. Minkman, die een tijdje geleden het bedrijf op zijn beurt overdroeg aan de Friese familie Tuininga, die voorheen een grossier- derij dreef. Omdat Minkman geen opvolger had, dreigde de winkel tenslotte voor Velp verloren te gaan en zelfs gesloopt te worden. Op dat kritieke moment ging de Stichting Behoud Kruidenierswin kel Firma Wijlhuizen onder voorzit terschap van de heer E. J. Kruljswijk Jansen aan de slag. En met succes. Er werd subsidie aangevraagd onder meer bij de gemeente Rheden. Een actie onder de burgerij leverde 40.000 gulden op. Met dat bedrag kon onder leiding van architect W. A. Heineman een eenvoudige maar belangrijke res tauratie worden uitgevoerd. De winkel loopt nu als een trein. In Velp, een fraai dorp aan de zuidelijke Veluwezoom, erg gewild als woon plaats, staan veel bejaardencentra. Er zijn dus relatief veel één- en twee persoonshuishoudens. En dat zijn mensen die mondjesmaat inkopen, oude mensen veelal, die de weinige boodschapjes ook nog graag thuis bezorgd hebben. Overigens, ook veel jongeren, alleenstaand of met een klein gezin, komen er graag. En niet alleen om de sfeer, om de stang met puntzakjes, om de trom mels met namen uit een ver verleden, om de grutterswaren in open bakken, om de glanzende glazen stolp met eieren op de toonbank. Ze waarderen de kleine schaal, de persoonlijke be diening. Aan de winkel is ook een koffie- en pindabranderij verbonden. De apparatuur wordt nog met hout jes gestookt Meestal gebeurt dat één keer per week. In het contract met de Tuininga's staat dat ook die branderij moet blij ven. De heer Kruijswijk Jansen, voor zitter van de stichting: „We weten dat elders in Nederland ook leuke oude winkels met opheffing worden be dreigd. Misschien kan het Velpse ini tiatief anderen op een gedachte brengen." Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM „Kinder pesterijen is een echt pro bleem, waarmee een kind ontzettend kan zitten en dat je niet mag afdoen met een grapje." Deze en andere ont dekkingen zijn gedaan in Rotterdam na één jaar kin dertelefoon. In de vrijwilligers krant van deze maand wordt een aantal van die conclusies op een rij gezet. Daar naast wordt aangegeven op welke manier in de gebleken schrikbaren de behoefte kan worden voorzien. Er wordt heel wat afgeknoeid met kinderen; ook in de beroepsmatige hulpverlening zijn nogal wat laku- nes, zo luidt een van de conclusies. De vrijwilligers van de kindertele foon zijn ook gestoten op de door- verwij sproblemen vooral als het gaat om een direct contact tot stand te brengen. Telefonisch contact is niet altijd voldoende gebleken vandaar de wens een ontmoetingsplaats als mogelijk tussenstation tussen kin dertelefoon als eerste contact en professionele helpers. Een gratis telefoonnummer is een andere wens op het verlanglijstje van de mensen achter de telefoon voor kinderproblemen. Gebleken is dat de helft van de telefoontjes van buiten de stad komt en dat daar door vanwege het domme gebrek aan kwartjes een verbinding ver broken wordt. Er blijken ook groepen kinderen te zijn die door de mensen achter de kindertelefoon niet bereikt worden. De groep verslaafden vanaf 12 jaar is daarvan een voorbeeld maar ook de zogeheten tweede generatie jeugd, kinderen van buitenlandse werknemers. De laatste categorie krijgt er binnenkort een mogelijk heid bij in de vorm van een eigen spreeklijn voor Turkse en Marok kaanse kinderen eens in de week. Nodig De medewerkers achter de door Hu- manitas Rotterdam opgezette en door vrijwilligers bemande kinder telefoon zijn van mening dat het in feite een trieste zaak is dat een kindertelefoon zo hard nodig blijkt te zijn. Op de twee telefoonlijnen die dagelijks tussen 16.00 en 20.00 uur worden gebruikt worden iedere dag zo'n dertig gesprekken gevoerd. Uit die gesprekken één van de slot- conclusies zoals die door medewer kers wordt geformuleerd: het kind moet gezien worden als een vol waardige gesprekspartner. Wij we ten nu dat wij voor kinderen geen oplossing kunnen bedenken die zij over het hoofd hebben gezien kinde ren worden eigenlijk erg onder schat. Van een onzer verslaggevers. ALBLASSERDAM Het provinciaal bestuur van Zuid-Hol land heeft een isolatieplan voor 250 gemeentewoningen in Alblasserdam afgekeurd. De reden hiervan is dat de gemeente Alblasserdam gebruik had willen maken van een zogenoemde klimlening bij het rijk. Bij dit soort leningen is de aflossing de eerste jaren relatief laag. Hierdoor kan de huurverhoging, die in verband met de isolatie nodig is, geleidelijk worden ingevoerd. De provincie vindt evenwel dat de gemeente Alblasser dam de kosten van het isolatieplan, gezien de hoogte van de bedragen die hiermee gemoeid zijn (minder dan 20.000 gulden per woning), direct met de huren moet verrekenen. Het gemeentebestuur van Alblasser dam is bang dat zij op deze manier geld moet toeleggen op het isolatie programma. De jaarlijkse huurverho ging die men mag doorberekenen geldt namelijk ook voor de toeslag op de huur voor het isoleren van de woning. Deze huurverhoging is lager dan de rente die men moet betalen over het bedrag dat men in het isola tieplan gestoken heeft. Op den duur komt de gemeente voor een aanzien lijk renteverlies te staan dat men niet op de huurders kan verhalen. De klimlening is in dit verband financi eel veel aantrekkelijker.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 8