ertrouwen in gulden ;aat op het spel' Pond sterling op hoogste peil in zes jaar tijd raanoogst EG dit Har op record Rijnreisjes uit de gratie (e DE NIEUWE SUCCES AGENDA IS ER Aluminium broden isaurier-generaal: grote problemen zeer dichtbij Wijnoogst zit er op Dollar hard; mark onder druk rstexport naar Sovjet-Unie hervat '9 Japan bezuinigt op energie Hoogovens stelt renovatie van walserij uit Bedrijven ruziën over vertraging Algerijns project Ondernemingsraad Avebé wil uitstel herstructurering neerd»1 öiieprodukten uit de raffina Zutphense reder noemt ziin faillissement symptomatisch umaktie jaarWJ-CNV. Hulp aan vervolgden bij rampen, bij opbouw >an vakbonds- ongerenwerk in Makelaar bestraft voor bemiddeling in eigen belangen Pindaprodukten O NMSLAVENBURGS BANK Landbouwschap: in Overijssel één landschapspark RDAG 25 OKTOBER 1980 FIN ANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 25 RLEN (ANP) Het vertrouwen in de gulden staat op het spel. Als het buitenland dit louwen zou verliezen, zou dat voor Nederland zeer ernstige gevolgen kunnen hebben, ip wees de thesaurier-generaal bij het ministerie van financien, dr. A. H. E. M. Wellink, in oespraak, gehouden ter gelegenheid van de „open dag" van het Algemeen Burgerlijk loenfonds gewi ken, j ials (ken agen eer als er een duidelijk en over- beleid tot vermindering van inclerlngstekort en herstel van ibalansevenwicht binnen en- •n wordt gevoerd ls er een kans. dat we kunnen ontsnap- pi het uiterst sombere perspec- it zou ontstaan als het buiten- het vertrouwen In de gulden financieringsproblemen voor de over heid ontstaan. Dat werkelijk acute financieringsproblemen alleen tegen een nóg hogere rente dan de huidige tot een oplossing kunnen worden ge bracht. spreekt voor zich", volgens dr. Wellink sderlandse gulden." aldus dr. „behoort nog steeds tot de munten ter wereld. Dat omdat het In heel veel landen ier en kwel ls. Het buitenland nog altijd vertrouwen in het gen van de Nederlanders om ip zaken te stellen en bultenlan- etrekken met een half oog onze tsrljkdom In hun beschou- i prtrouwen in die gulden bestaat jg steeds, ondanks de tekorten lopende rekening van de beta- alans." Als gevolg van het ver en in de gulden is het bulten- iereid voor zeer belangrijke be- Nederlandse effecten te collectieve sector niet zijn te ont komen Het ls „mij opgevallen", zei dr. Wel link. dat in sommige kringen met een zekere lichtzinnigheid wordt gespro ken over een geleidelijke verwilde ring van het financieringstekort In de komende jaren tot vijf procent voor de gehele overheid. Dat percentage zou dan rond 1985 moeten zijn be reikt Onvoldoende realiseert men zich dan toch. dat Nederland in dat geval in 1985 tien jaar lang een feite lijk begrotingstekort heeft gehad, dat fors boven het structureel aanvaard bare ligt. :wn e miljard kns een heel ruwe schatting heeft uitenland in 1980 reeds voor jeer 2 miljard gulden deelgeno- 3.4|in de openbare staatsleningen, is het bankwezen in staat ge- voor zeer grote bedragen kort. ns. in het buitenland te lenen, eld heeft daar op niet zuini- ze een graantje van mee kun- kken Indien het vertrouwen in den zou verdwijnen, drogen de- innen onmiddellijk op. t huidige en de voor de nabije andicfl nst voorziene flnanclerings- ~in. zouden dan werkelijk acute „De gevolgen voor onze nationale economie en met name voor de Inves teringen zouden zeer ernstig zijn. Over deze zaken mag." zo onder streepte dr Wellink, „niet te licht vaardig worden gedacht, zeker niet nu het feitelijke financieringstekort voor 1980 vermoedelijk duidelijk zal uitkomen boven de in de miljoenen nota geraamde zes procent van het Un-Jnolrlfi,. nationale Inkomen." narailCRMg Het zou mij ook volstrekt niet ver wonderen. merkte dr. Wellink op. in dien indien onder die omstandighe den ons tekort op de lopende reke ning van de betalingsbalans ook bui tengewoon hardnekkig zou gaan wor den. Dat vooruitzicht is te meer ver ontrustend. omdat we in de jaren tachtig, zelfs bij gunstige veronder stellingen met betrekkklng tot de ontwikkeling van de olieprijzen, onze energiebalans zullen zien verslechte ren met twintig a dertig miljard gul den. Die verslechtering zal zich met name in de tweede helft van de Jaren tachtig voordoen en zich in de Jaren negentig versterkt doorzetten. Beperkt inzetbaar Alle berekeningen wijzen erop. dat inkomensmatiging, zelfs indien deze voor een deel moet worden afgekocht met lastenverlichtingen, zowel de be talingsbalans als het financieringste kort duidelijk verbeteren. Het pro bleem is alleen, dat het Instrument van de compenserende lastenverlich tingen onder de huldge omstandighe den nog slechts op beperkte schaal inzetbaar is. omdat de gunstige effec ten op het financieringstekort pas met enige vertraging optreden. „In feite," aldus dr. Wellink, „is in de afgelopen Jaren de speelruimte om passend op de terugval in de conjuc- tuur te reageren in zeer belangrijke mate opgesoupeerd. Dat ls betreu renswaardig, omdat we nu door een zuurdere appel moeten heenbljten dan strikt genomen noodzakelijk zou zijn geweest. Het is naar, maar waar: om speelruimte voor een passend fi- nancleel-economische beleid te vin den in de komende jaren zal aan een duidelijke prioriteitenstelling in de Het voorspelbare toekomstperspec tief ls dus allesbehalve wenkend en dwingt tot tijdig orde op zaken stel len. Vóór alles is van belang dat een geloofwaardig, overtuigend en niet te lang pad wordt geschetst voor de afbouw van de monetaire financie ring. dat wil zeggen voor de terugkeer tot het het structurele begrotingste kort Gaat die geloofwaardigheid ont breken. dan zijn de zeer grote proble men veel dichter nabij dan velen den ken. aldus dr. Wellink. De wijnoogst is bijna binnen. Plukkers die in de Duitse Rijndal druiven geplukt hebben voor de Kaiserstuhl wijn, vieren dit met de wijn van vorig jaar. Van onze redactie economie AMSTERDAM Het Britse pond sterling heeft de laatste tijd op de valutamarkten de wind duidelijk in de zeilen. Gisteren werd in Londen, ten opzichte van de dollar, bijvoorbeeld het hoogste punt van de afgelopen zes jaar bereikt. Valuta-handelaren brengen de krach tige koersstijging voor het pond in verband met de Britse oliewinning in de Noordzee, die Engeland voor een deel onafhankelijk maakt van aan voeren uit het Midden-Oosten. Daar naast wordt gewezen op de hoge offi- X>rk« rtUfQ- ADVERTENTIE De agenda die met z'n tijd meegaat! ciële rente van zestien procent in En geland. wat de aanleiding vormt voor een fikse stroom van buitenlands geld naar dit land. Aan de koersstijging voor het Britse pond zit overigens ook een nadelige kant. De Britse industrie klaagt na melijk in toenemende mate over het feit. dat haar export naar het buiten land bezig is zich uit de markt te prijzen Hoge rente EMBURG In de Europese Gemeenschap zal dit jaar lecordproduktie van graan en oliehoudende zaden wor- (chaald en van suiker vrijwel dezelfde opbrengst als vorig De aardappeloogst zal echter een flink stuk kleiner zijn. leeft het bureau voor de statistiek van de Europese «enschappen (Eurostat) berekend op grond van de stand taken per 30 september raanoogst van dit jaar zal met miljoen ton de vorige recordpro- te van 117,2 miljoen van 1978 reffen Vorig jaar werd er 114.7 ton binnengehaald. De voch- idsgraad van het graan Ls echter en in vele gevallen is het netto- cht per hektollter ontoereikend. iroduktie van oliehoudende za- tedraagt volgens Eurostat dit 1,2 miljoen ton tegen 1.5 miljoen rong jaar. De groei van de oogst lord! te danken aan de uitbrci het areaal met 22 procent en de sterke groei van de netto- engst inds 1970 voorgekomen produk- rmindering in de aardappelpro dient zich blijkens de gege- van Eurostat ook dit jaar aan 1 ongeveer 33 tot 33.5 miljoen ton en gerooid vergeleken met 34.7 f|| fcen ton vorig jaar Daarmee 'WJ it de achteruitgang in de op .^1 igst sinds 1970 neer op 37 procent ij Wikeroogst. die net als vorig jaar oppervlak van 1.8 miljoen hecta- eslaat, zal dit jaar uitkomen op miljoen ton tegen vorig jaar op miljoen ton ikerd stuitvoer ipese Commissie heeft inmid- besloten de uitvoer van gerst de Sowjet-Unie te hervatten. Na lUssLschc invasie in Afghanistan, tien maanden geleden, was de ADVERTENTIE uitvoer stopgezet. Omdat de gerstex- port slechte in beperkte mate wordt hervat, gaat er tot Juni 1981 slechte 30 000 ton gerst naar de Sowjet-Unie Deze hoeveelheid komt overeen met het traditionele quantum dat de EG naar de Sowjet-Unie exporteerde. Achtergrond van deze beperking is dat de negen lidstaten in januari heb ben afgesproken hun graanleveran ties aan de Sowjet-Unie niet boven de traditionele leveringen te laten uit gaan. Dit als gebaar van solidariteit met de Verenigde Staten, dat een graanembargo had afgekondigd TOKIO «Reuter» Japan dat tot voor kort bijna tien procent van zijn olie uit Iran en Irak kreeg, heeft voor de komende winter een energiebezui- niglngsprogramma Ingevoerd Er is een lijst vrijwillige maatregelen waar onder het verzoek de temperaturen in huis en kantoor op 18 graden in te stellen. (De winter is overigens in een groot deel van Japan zachter dan in Nederland, red). Een geheel andere ontwikkeling zien we bij de Duitse mark. Deze toont de laatste tijd toenemende tekenen van zwakheid, waartegenover de dollar evenals het pond voortdurend har der wordt. Ook bij de dollar speelt de hoge rentestand (In de VS bedraagt de „prime rate", dat is de rente, die de banken rekenen voor leningen aan bijzonder kredietwaardige cliënten nu 14 procent) een rol. Weinig rooskleurig De zwakke stemming voor de Duitse mark wordt in verband gebracht met de minder florissante Duitse econo mie. Met name de Westduitse centra le bank heeft daarover onlangs een weinig rooskleurig boekje openge daan. De Bondsrepubliek boekte In september overigens een recordover schot op zijn handelsbalans van 1.63 miljoen mark. nadat er ln augustus nog sprake was geweest van een te kort van 133 miljoen mark. Het tekort op de betalingsbalans bedroeg de vo rige maand 2.7 miljard mark. tegen 4.4 miljard mark in augustus. Aan de zwakke mark zijn niet zoals de dreiging van groeiende Inflatie al leen voor Duitsland zelf nadelen ver bonden. Voor een land als Nederland, dat toch al moet opboksen tegen een zich wat moeizaam ontwikkelende export naar Duitsland, betekent een zwakke mark namelijk dat de export naar onze Oosterburen nog moeilij ker zal worden. Terwijl dollar en pond zich in een stijgende belangstelling mogen ver heugen. gaat de goudprijs «e laatste dagen bergafwaarts. Gezien de hoge rente in Engeland en in de VS is het aantrekkelijker momenteel in de va luta's van deze landen te beleggen. Ook de regelmatig de laatste dagen terugkerende berichten over een op handen zijnde vrijlating van de Ame rikaanse gijzelaars in Iran drukken de goudprijs De internationale span ningen zouden hierdoor namelijk minder worden. Vooerts doen de bij herhaling opduikende (en telkens weer tegengesproken) geruchten over grote goudverkopen van de zijde van Rusland (in verband met graanaan- kopen) en Iran (om de oorlog met Irak te kunnen bekostigen) eveneens een duit in het zakje van de dalende goudprijs. Op de Amsterdamse valutamarkt no teerde het pond sterling gisteren (voor handelsdoeleinden» 4.9715- 9765, de dollar 2.02425-02675 en de Duitse mark 108,205-255 Ponden (in bankpapier) deden 4,82-5,12. dollars 1.97-2.07 en marken 107-110. Een week geleden noteerden ponden voor handelsdoeleinden 4,8215-4.8265. dollars 1,99275-1.99525 en marken 108.410-108.460 Van onze redactie economie AMSTERDAM De moeilijke situa tie in de Europese staalindustrie gaat uiteraard ook niet aan Hoogovens- IJmuiden. het Nederlands produktie- bedrijf van Estel (Hoogovens- Hoesch) voorbij. Zo zal de renovatie van warmbandwalserij I worden uit gesteld. „totdat dat weer kan", aldus een woordvoerder van Estel. die daar aan toevoegt, dat „ook Estel zo goed koop mogelijk door het dal van dit moment heen wil". Hoogoven-IJmuiden produktieca- paciteit zeven miljoen ton staal per jaar zal dit jaar, niet meer dan 5 miljoen ton staal produceren. Om dat peil te bereiken, zal het produktieni- veau in het lopende kwartaal moge lijk (op jaarbasis genomen) bij niet meer dan 3.4 miljoen ton liggen. In IJmuiden zijn op dit ogenblik nog drie hoogovens in bedrijf. Er zal daar van nog één worden stilgelegd in ver band met de staalsituatie. zoals die nu is. Reden, waarom ook de bestaan de werktijdverkorting in IJmuiden zal worden voortgezet. ARNHEM (ANP) De motorenfa- briek Thomassen Holland, een doch ter van RSV in het Gelderse De Steeg hoeft vooralsnog geen 1,2 miljoen gul den voorschot te betalen aan de in financiële moeilijkheden verkerende houthandel Stenfert in Rheden. Vori ge week diende hierover een kort ge ding bij de president van de recht bank in Arnhem, mr. J. Schaafsma. maar deze heeft de door Stenfert ge vraagde tussenkomst geweigerd. Thomassen beschuldigt de 20 man personeel tellende houthandel ervan verantwoordelijk te zijn voor de ver traging in de bouw van een gas-door- pompstation in Algerije. Met de bouw van dit station door Thomassen is een bedrag van 275 miljoen gulden gemoeid. De motorenfabriek zegt een Algerijn se schadeclaim van 20 miljoen gulden te verwachten voor de vertraging die volgens Thomassen is ontstaan door dat Stenfert veel te laat afkwam met de materialen voor de bouw van een kampement bij het gasstation Tho massen wil bij de houthandel een schadeclaim van 3,4 miljoen indie nen en weigert daarom de al overeen gekomen eerste aanbetaling van 1.2 miljoen gulden aan Stenfert te vol doen. Het contract tussen Thomas sen en de houthandel beloopt in to taal 7,3 miljoen. VEENDAM (ANP) De centrale on dernemingsraad van Avebé in Veen- dam wil minimaal één jaar de tijd om de herstructureringsnota over het be drijf nader te bestuderen en uit te werken. Tot de uitwerking wil de COR geen maatregelen, heeft zij het personeel meegedeeld De ondernemingsraad wil verder fi nanciële steun van de overheid in de vorm van het wegnemen van kapi taal/rentelast, balanssanering en geld voor tijdsfactor. Volgens de COR ge ven de hoofdlijnen van het voorstel tot herstructurering van Avebé geen alternatieve oplossingsstrategieën aan. De beslissing van de Europese Com missie heeft irritatie opgewekt bij Cj-QQ+cctonn vnnr West-Duilsland en Engeland, die het OlctillSöLCmi VUvlI tijdstip van het besluit ongelukkig vinden Diplomaten van de negen lid- I11011WG JSIlWOndin^ staten hadden namelijk net besloten r i i ri j om het embargo in ieder geval voort IHDriGK 1FI EjnSCll6Cl6 te zetten tot na de Amerikaanse pre- ENSCHEDE (ANP» Het ministerie van economische zaken heeft En schede een bedrag van 5.5 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor het verwerven en opnieuw inrichten van een voormalig textielfabriekscom plex Dank zij deze bijdrage, de eerste die het ministerie voor dit doel geeft, kan Enschede de grond van het be wuste complex uitgeven als nieuw industrieterrein Zonder financiële hulp van het rijk zou de grond veel te. duur worden. sidentsverkiezingen op 4 november Frankrijk en Ierland hadden echter aangedrongen om de boycot op te heffen omdat de Russen wegen heb ben gevonden daar onder uit te komen. De Sowjet-Unie had. zoals deze week bekend werd, een slechte graanoogst. Het land zal daarom extra veel vee moeten slachten. Ook het door de EG geëxporteerde gerst dient als vee voer. De Japanners zal worden gevraagd om van openbaar vervoer gebruik te maken in plaats van auto's. Ook ko men er aanwijzingen om doeltreffen der met warm water voor verwarming en baden om te gaan. Japan importeerde voor het conflict tussen Irak en Iran 400.000 vaten per dag uit Irak en 120.000 vaten geraffi- rrii i a e nv A denj van Abadan in Iran. Het afslui- J xr ten van deze toevoer heeft de Japan se regering er toe gebracht te streven naar een beperking van het oliege- bruik met zeven procent in het fiscale jaar dat op 31 maart eindigt. Japan heeft een voorraad olie voor 111 dagen Dit en de toegenomen produktie in enkele andere olielan den betekent dat Japan op dit mo ment niet werkelijk een olietekort heeft. ARNHEM (ANP) De Rijnrederij C. Ketel in Zutphen heeft haar eigen faillissement aangevraagd. De tien tot twaalf vaste medewerkers is ontslag aangezegd. De directeur van de betrekkelijk kleine rederij, die twee boten heeft met totaal 280 bedden, noemt als oorzaak dat het slecht gaat met de Rijnreisjes. UTRECHT (ANP) De Nederlandse bond van makelaars (NBM^heeft een van zijn leden, een Limburgse make laar. bestraft wegens „handelen in strijd met de eer en de stand van de makelaar" De man is door de raad van toezicht van de NBM voorwaardelijk voor twee jaar geschorst als lid van de bond en heeft bovendien een geldboe te gekregen van 7500 gulden. De klacht tegen hem was, dat hij 136 woningen in Venlo van het Beamb- tenfonds mijnbedrijf, die hij samen met een bouwbedrijf had gekocht, als makelaar had proberen te verkopen aan de huurders en aan derden Vol gens de code van de NBM is het een makelaar verboden te bemiddelen in transacties, waarbij hij zelf belangen heeft. De makelaar heeft voor de verkoop weliswaar een ander makelaarsbu reau in de arm genomen, maar daar van bleek hij voor 75 procent zelf de eigenaar te zijn. Ook de directeur van dat bureau heeft in de ogen van de NBM onjuist gehandeld. Hij heefteen berisping gekregen. De belangstelling voor vestiging op het 5.5 hectare grote terrein is vrij groot. Die interesse komt onder ande re van bedrijven die elders in de stad geen uitbreidingsmogelijkheden heb ben. Bij de uitgifte hebben onderne mingen. die werk aan vooral gehuwde vrouwen bieden, voorrang, omdat het complex dicht bij woonbuurten ligt. Vrouwen hoeven in dat geval maar een kleine afstand naar hun werk af te leggen. 'Xiet beknibbelen op ruimte-onderzoek' UTRECHT (ANP) Dat minister Pais (onderwijs en wetenschappen) volgend Jaar bijna 2,3 miljoen gulden wil bezuinigen op het ruimte-onder zoek, vinden de colleges van bestuur van de betrokken universiteiten van Utrecht. Groningen en Leiden en van de TH Delft onbegrijpelijk. In een brief aan de minister noemen de col leges de bezuiniging alleen al daarom onaanvaardbaar, omdat die abrupt en onvoorbereid is gepresenteerd. Zij vrezen voor gedwongen ontslagen en ernstige aantasting van de kwaliteit van het Nederlandse ruimte-onder zoek. Hoewel het de laatste jaren al wat ingeleverd heeft, aldus de brief, heeft het zich tot nog toe „weten te handhaven op een hoog en voor een klein land als het onze zelfs uitzon derlijk hoog wetenschappelijk ni veau". Het lijken broden maar in werkelijkheid is het een haast onafzien bare rij staven aluminium. Ze lagen op de kade van een van de havens van Marseille te wachten op verscheping. Er is duidelijk sprake van overcapaci teit terwijl het aantal passagiers in het afgelopen zomerseizoen vergele ken met andere jaren belangrijk te rugliep. Ook afgezien van de terugval van deze zomer, was er al overcapaciteit De sluiting van mijn bedrijf is symp tomatisch voor de hele bedrijfstak, zegt Ketel. Op dit moment zijn er. inclusief Westduitse bedrijven, twin tig rederijen op de Rijn actief die te •zamen beschikken over vijftig sche pen met zesduizend bedden Rijnrederijen boeken'ook steeds min der georganiseerde reizen. In de hele toeristische sector is sprake van ver val. dus ook bij ons, aldus Ketel. Zijn bedrijf heeft het verlies aan georgani seerde Rijnreizen proberen goed te maken door een vermeerdering van het aantal charters, maar dat heeft niet geholpen. Ikzelf zag nog wel per spectief, aldus Ketel, maar de bank. die weigerde nog langer krediet te verstrekken, niet meer. De Zutphense rederijhouder meent, dat de Rijnvaart in ons land strakker DEN HAAQ (ANP) Potten pinda kaas. zakjes pinda's en andere pro- dukten waarin pinda's zijn verwerkt, worden binnenkort duurder. Oorzaak is de sterk stijgende prijs voor pin da's op de wereldmarkt. Dit heeft de Vereniging van verwerkers van con- sumptle-grondnoten verklaard De oogsten waren dit jaar slecht door abnormale droogte in de Noord-Ame rikaanse produktiegebieden en lang durige regenval in Zuid-Amerika. Het aanbod van pinda's is daardoor klein ADVERTENTIE Slavenburg,dé bank om rekening mee te houden Oók in het buitenland Affiliaties/vesligingen te New YorV. Los Angeles. Curagao. Bnjsael. Antwerpen. Hamborg. FranWurt. DOsaekJort. Zunch. Genève. Londen. Mancheater CocMsmgel 63 3012 AB Rottfduir. telefoon (OtO) 695911 en sneller dient te worden gesaneerd dan nu het geval is. waardoor de bedrijven elkaar niet meer stuk con curreren. Hij ontkent, dat het faillissement van zijn bedrijf iets te maken heeft met een dit jaar onder de rederijen gehou den onderzoek naar veiligheid en kwaliteit. Rederij Ketel kwam in het onderzoek niet best naar voren De resultaten van het onderzoek hebben misschien wel enige invloed gehad op het aantal passagiers maar een faillis sement was toch onvermijdelijk, al dus Ketel. Behalve de tien tot twaalf vaste per soneelsleden worden ook de twintig seizoenmedewerkers ontslagen. Ze zouden omstreeks deze tijd toch af vloeien. zei de reder. Zijns inziens komen ze met hun ervaring best el ders aan de slag. Van een onzer verslaggevers ZWOLLE De gewestelijke raad van het landbouwschap vindt voorshands één nationaal landschapspark in Overijssel voldoende: het plassenge- bied in de kop van Overijssel. Het wordt nog te vroeg geacht om nu al te praten over een voorstel van drie landschapsparken in deze provincie De andere landschapsparken zouden Noordoost-Twente en het Vecht en Regge-gebied zijn. Met elkaar gaat het bij deze drie landschapsparken om 85.000 hectare. Naar het oordeel van het landbouw schap is er weinig zekerheid of er voldoende financiële middelen zullen zijn om het voorgestelde beleid te verwezenlijken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 25