Het neo-nazisme krijgt een gezicht 4 Juinen nkamJ openl jarageJ el I TiermJ 2e J IAG 25 OKTOBER 1980 ■RRpnBTAr.n; Bologna, München, Antwerpen, Parijs de boodschap is goed overgekomen: het rechtse extremisme is gevaarlijker en gewelddadiger 8an algemeen was aangenomen. Neofascisme, neonazisme, antisemitisme, racisme het zijn begrippen die in de plaats zijn gekomen voor termen als stadsguerrilla, linkse terroristen, Rode Leger, Baader- Meinhof. TROUW/KWARTET den dan minder De plaatsnamen in de eerste zin duiden er al op dat het niet een probleem is van één land. Bovendien is het lijstje simpel uit te breiden, al zijn die x spectaculair: Birmingham, Skokie, Afrlkaanderplein. Uiterst rechts is een even grote warwinkel als uiterst links. Vaag zijn de grenzen tussen gewoon extreem rechts en onfatsoen, tussen hechten aan de eigen identiteit en aanzetten tot discriminatie, tussen racisme en antisemitisme, tussen fascisme en nazisme. Een bezoek aan Parijs illustreert die problemen. door Hans Masselink Bn de )e strijd tegen het neo-nazisme oeten we op internationaal ni- au gaan voeren. Het gevaar kan lere dag nijpender worden. Het TOEP 11 er naar dat er een nieuwe uatie ontstaat. Wij, de gedepor- •rden van de tweede wereldoor- zijn daar niet verbaasd over.'" t beheerste emotie vertelt Robert rppard van zijn angst voor een herle id rechts-extremisme in Europa. Shep- fd ls een van de weinige Fransen die het ltse concentratiekamp Mauthausen iben overleefd. het Parijse palels van justitie praten wé over de gerechtelijke uitspraak tegen irc Fredriksen, de leider van de deze ner verboden neo-nazistische beweging INE. HIJ heeft net zes maanden gevan- lisstraf gekregen wegens opruiing tot risme In zijn blad Notre Europe, it proces en alle publiciteit hebben irc Fredriksen een politiek gezicht ge ven. Zo kan het beginnen De man zelf lt niets voor Je kunt voor hem tien deren in de plaats stellen. Te veel publi- elt is niet goed." fevrouw Chaubord de Lauwes, door de ktsers gedetineerd in RavensbrQck, p hem aan. ..Het fenomeen van het neo- pme ls uit de clandestiniteit gekomen, pur moeten we voor oppassen." Irimmig i b we de statige trap van het Palals de Ktice afgaan, lijken de zojuist ultgespro- n alarmerende woorden al werkelijk- id te zijn geworden. Grimmig ogende enten van de CRS. de Franse rellenpoli- houden een boze menigte bij het ge- chtsgebouw vandaan. Even tevoren wa ll Joodse jongeren met de politie slaags raakt et heeft iets schrijnends, die oproerpoli- i tegenover jongeren die het niet nemen it ze op grond van hun afkomst als inderwaardig worden behandeld. Die irallellen zien met de jaren dertig, en die wat het kost willen voorkomen dat lit nog eens de Joden als bevolkings oep zich willoos en zonder verzet naar slachtbank laten lelden. uist op deze politie ls de laatste tijd weel kritiek geweest. Een week geleden Dg waren CRS-agenten In de moslem- Uk van Marseille op zoek naar een gesto- a auto. Ze hielden een auto aan met vier ugdlge Inzittenden, controleerden hun tpleren en bevonden die in orde. Een van t agenten, vertelde de bestuurder nader- »ad. trok zijn wapen, zwaaide er mee ind en sprak dreigend: „Jullie moeten navond maar voorzichtig zijn. Ik heb om te schieten." Er ging een schot af een 17-jarige zoon van Marokkaanse iders verloor het leven. Een ongeluk, gt de politie, de agent is geschorst. Ra- tane, zegt de buurt, en vernielde auto's nn de CRS. trltiek was er ook van de Franse politie- ftkbond die zei bewijzen te hebben dat fikele tientallen politiemannen voorko- **n in de ledenadministratie van obscure tthtse clubjes. Wtiek was er ook van Simone Veil, minis van gezondheidszaken tot president Hscard d'Estalng haar naar het Europese •dement afvaardigde, waar zij voorzitter '•n is. „Lang heeft de politie zich gecon- éntreerd op extreem-links, zonder te zien lat er van extreem-rechts gevaar dreigde, «en groot of groter zelfs." tonone Veil heeft zelf het concentratie kamp meegemaakt. Toen ze een jaar gele den in Bergen Belsen terugkwam om er de terzwegen slachtoffers van Hitlers vreem delingenhaat te herdenken, de zigeuners, kad ze dat bijna zwijgend moeten doen: Pas na druk van de regering in Bonn hadden de Beierse autoriteiten op het laatste moment toestemming gegeven een Wuidslnstallatle plaatsen. Beieren toaakte zich zorgen over de rust der doden. Bewapend i De Joodse gemeenschap In Frankrijk **lt zich onvoldoende beschermd door de politie en organiseert zelf bewaklngs- De intellectuelen van Nouvelle Droite zijn deze week in de te genaanval gegaan. Ze hebben er kennelijk genoeg van dat hun wordt verweten gedachten te ontwikkelen die anderen inspi reren tot racisme of antisemi tisme. Nieuw Rechts ontstond in de naweeën van de mei-revolutie van 1968, maar bleef tien Jaar vrijwel onopgemerkt. Pas in de zomer van 1979 ontdekte Frank rijk dat het er een zeer opvallen de ideologische stroming bij had gekregen. Centraal in Nouvelle Droite staan het tijdschrift Nouvelle Ecole (nieuwe school) van Alain de Benoist en de Groupement de Recherche et d'Etudes pour la Civilisation Européenne (On derzoek en Studie Vereniging voor de Europese Beschaving, GRECE). In het weekblad Figa ro-magazine van Louis Pauwels heeft deze stroming een belan grijke spreekbuis gevonden. Lange tijd Is het verzet tegen Nouvelle Droite beperkt geble ven tot een kleine kring van de Parijse intelligentsia. De elitai re ideologie van Nieuw Rechts draait om het recht op onder- scheld en op een eigen culturele identiteit, en maakt aanspraak op een Indo-Europese erfenis. De tegenstanders zien hierin een mogelijke voedingsbodem voor een herlevend fascisme. „Nouvelle Droite draagt een lo gica van onderdrukking in zich die levensgevaarlijk is," schreef onlangs de Franse socioloog llittStraUeMarc Terstroet Alain Touralne. Na de aanslag van 3 oktober bij de synagoge in de Rue Copernic in Parijs is de discussie er alleen maar feller op geworden. Van alle kanten Is Nieuw Rechts verweten het klimaat van geweld te hebben bevor derd. Zeer fel was bij voorbeeld Jean Pierre Bloch, die nu van Louis Pauwels als antwoord krijgt: „Naar aanleiding van ge beurtenissen die doden, heeft meneer Bloch woorden gespro ken die kunnen vermoorden." Zijn Figaro-Magazine, voegde Pauwels er aan toe, staat open voor „alle liberale stromingen" en zijn geschriften en die van de ideologen van Nouvelle Droite hebben nimmer een spoor van racisme en antisemitisme ver toond. Aialn de Benoist van de Nieuwe School komt zijn critici iets ver der tegemoet: „De ldeeén kun nen op hol slaan," gaf hij deze week toe. En in dat geval is het moeilijk exact een grens te trek ken tussen mensen die een zui ver culturele opvatting verdedi gen en mensen die uit deze ideeën inspiratie putten voor politieke actie of zelfs terroris me. Feit is en blijft dat leiders van FANE, Nieuwe Krachten en Frans Nieuw Rechts achter eenvolgens Mare Fredriksen, Pascal Gauchon en Michel Ge orge Micberth zeggen zich door de ideologie van Nouvelle Droite te laten lelden. „Een onschuldige redenering bestaat niet en elke culturele opvatting krijgt een politiek vervolg," geeft Benoist toe. „Ik neem de volle verantwoorde lijkheid op me voor hetgeen ik schrijf, maar dat betekent niet dat ik verantwoordelijk sou zijn voor een gebruik dat geheel te gengesteld is aan mijn ideeën." Pierre Vial, secretaris-generaal van GRECE, valt hem in dat laatste opzicht bij: „Men kan ons niet moreel verantwoorde lijk stellen voor een dolzinnige als meneer Fredriksen. Het anti semitisme is voor ons, net als de vreemdelingenhaat, de ontken ning van het verschil met de ander, met andere woorden de absolute omdraaiing van onze uitgangspunten." diensten. Veel mensen in de Joodse wijk Marais van Parijs zijn bewapend, zegt een agent die er al zeven jaar patrouilleert. Maar wat is bedoeld als bescherming, kan uitlopen op wraakoefening. Mare Fredrik sen en enkele kameraden werden na de aanslag op de synagoge in de Rue Coper nic afgerost. Fredriksen moest de uit spraak van de rechter vernemen op zijn bed in het ziekenhuis van Ramboulllet, waar hij met twee gebroken onderarmen en een gehavend gezicht was opgenomen. Een van zijn bewakers kreeg met geweld vier injecties toegediend. Ook hij moest' naar het ziekenhuis. Op een muurtje van de Pont Saint Michel, vlakbij het Palals de Justice op het De de la Cité, zit een stevig gebouwde Jongen met een keppeltje op. Hij heeft zwarte handschoenen aan en slaat met gebalde vuist in de holte van zijn hand. Hij kijkt naar de aan- en afrijdende politieauto's. „We zullen ze allemaal krijgen," zegt hij. En vertelt dan dat er allemaal Joodse organisaties zijn opgericht, dat er verster king uit Israël is gekomen, dat ze over wapens beschikken en dat ze voor niets zullen terugschrikken. Matigen i Een rabbijn zegt over de huidige situatie: „Onze kinderen zijn bang. ze durven niet meer naar religieuze bijeenkomsten te ko men. Anderen reageren gewelddadiger en die moet Je matigen." De meeste ouderen zijn het met hem eens. Ze hebben weliswaar begrip voor de radi cale opstelling van de Jongeren en prijzen hun moed, maar ze vrezen aan de andere kant dat het resultaat averechts zal zijn, dat het antisemitisme slechts wordt aan gewakkerd. Zij vinden dat de Westeuro pese regerin gen gezamenlijk moeten zorgen dat neo- nazlstische bewegingen geen vat krijgen op de bevolking, die nooit geheel vrij ls geweest van een sluimerend racisme. Bo logna. München, Parijs en Antwerpen 'kunnen niet los van elkaar worden gezien. Robert 8heppard ziet het onderhuidse an tisemitisme doorbreken in allerlei op het eerste gezicht onschuldige opmerkingen. Een kennis van hem zei bij voorbeeld na de massale demonstratie in Parijs tegen het geweld in de Rue Copemic dat de Rue Copernic, Parijs, 3 oktober 1980. schatting van tweehonderdduizend de monstranten sterk overdreven was; vol gens hem waren het er hoogstens twintig duizend. Zo zijn er ook mensen die de zes miljoen Joodse slachtoffers van de con centratiekampen overdreven of zelfs een puur verzinsel noemen, zegt hij. Te denken geeft ook een opmerking van premier Bane na de bom bij de synagoge. De aanslag, zei hij, „had Israëlieten moe ten treffen, maar trof onschuldige Fran sen." En zijn baas, president Valéry Gis- card d'Estalng, zat ook op de rand met zijn: „Er waren vier doden, van wie drie gewone voorbijgangers." Metro a Manifest aanwezig is het racisme in de teksten op muren en gebouwen, in de gangen van de metro. In diezelfde metro speelde zich begin dit Jaar een ernstig arbeidsconflict af. De schoonmakers, bij na allemaal afkomstig uit de vroegere koloniën in Afrika, verdienden minder dan het minimumloon. En als ze zich na het vieze werk wilden wassen, waren de douchehokken van de RATP voor hen verboden terrein; die waren er slechts voor het wat hogere (en dus Fransere) personeel. Nu mogen deze schoonmakers weer werken in gangen en op stations waar ze kunnen vernemen dat ze beter 'naar huls kunnen gaan. Een lyceum in Marseille stuurde twee kin deren naar huls omdat hun T-shlrt ver meldde: „Een goede Jood is een Jood in de oven," een man in Toulouse oordeelde: „Ik houd pas van Joden als ze vervolgd worden." Maar wie doorvraagt als de be kende vooroordelen over handelsgeest of uiterlijk van Joden worden geopperd, krijgt meestal te horen dat dit uiteraard niet geldt voor de Joodse buurman in de straat. Die is natuurlijk een uitzonde ring Geintjesi Een Poolse Jood zit op een caféterras tegenover de synagoge. Het café is nog zwaar gehavend, geen spiegel is er heel. Ook in zijn vlakbij gelegen huls zijn de ramen eruit geslagen door de explosie. „Vier nachten heb ik er niet van kunnen slapen. Zuiver toeval dat ik toen net niet hier zat." Maar inmiddels relativeert hij het antisemitisme. „Ik heb er eigenlijk nooit iets van gemerkt. Ja, er worden wel eens geintjes over gemaakt." Een groter gevaar ziet hij in het racisme in het algemeen. De afkeer van Algerij nen, Tunesiërs, Marokkanen is alom te genwoordig, meent hij. Een Algerijnse Jood deelt die mening: „Ik word meer gediscrimineerd omdat ik Algerijn ben, dan omdat ik Jood ben. Op het laatste zijn ze alleen maar jaloers." Een Marokkaanse student in Parijs vreest dat Europa in deze tijd van economische achteruitgang op zoek zal gaan naar zon debokken en die zal vinden in de buiten landers en de gastarbeiders. Ze pikken ons werk en maken gebruik van onze voorzieningen, is een geluid dat in heel West-Europa doorklinkt. Edgard Pisani, de oud-minister van land bouw en nu voor de socialisten lid van de 8enaat, legt daar sterk de nadruk op: „We moeten tegen alle vormen van racisme zijn, die in de metro, die op de scholen, die van de bazen die niet ledereen hetzelfde loon betalen voor hetzelfde werk, en die van de regering die een wet voor buiten landse arbeiders instelt." Fatsoen De vrees bestaat dat de uiterst-rechtse warhoofden zich een schijn van fatsoen geven door leentjebuur te spelen bij stro mingen van rechtse „denkers". Zo zegt FANE-leider Fredriksen een aantal ideeën te hebben ontleend aan de filosofie van Nouvelle Droite, al zegt dit Nieuw Rechts natuurlijk niets van het antisemitisme te moeten weten. Waarschuwde Nietzsche, die zo'n opgang maakte in het vooroorlog se Duitsland, niet al eens dat men prikkel draad moest optrekken rond zijn filosofi sche nalatenschap om de varkens op af stand te houden? Nieuw Rechts en onderzoekers van de Studie Vereniging voor de Europese Be schaving GRECE voelen zich verre verhe ven boven Mare Frederiksen en zijn kor nuiten. Aan hun verwerpingen van ver menging der rassen liggen immers filosofi sche overwegingen ten grondslag. Niet minder, maar Anders zijn die andere ras sen, en dus moet op culturele, op sociolo gische, op filosofische, op ideologische gronden het Europese ras zuiver worden gehouden. Denkbeelden die in versimpel de vorm gretig aftrek vinden. Waar ligt de grens van de verantwoordelijkheid? Klimaat) Jean Pierre Bloch, de voorzitter van de Internationale Liga tegen Racisme en An tisemitisme, omschrijft die verantwoorde lijkheid zeer scherp: „De moordenaars zijn ook zij die het klimaat hebben ge creëerd." En Henri Hajdenberg, voorzit ter van de militante Joodse beweging Renouveau Juif, noemt ORECE een orga nisatie die „duizenden mensen toestaat fascistisch te denken zonder een bandiet of bruut van de FANE te kunnen worden genoemd." Robert Sheppard, de gevangene uit Maut hausen, waarschuwt dan nog dat racisme niet moet worden verward met nationalis me of Frans chauvinisme. De Franse „grandeur", zo opgepoetst door mensen als Napoleon en De Oaulle, brengt sommi ge Fransen ertoe zonder meer elke buiten lander die zich niet volledig aanpast te verafschuwen, of dat nu een luidruchtige Nederlandse kampeerder, een hoogharti ge Brit of een te joviale Duitser is. Dit chauvinisme, deze angst voor de vreemdelingen heeft niets met ras te ma ken, al kunnen neo-nazistische bewegin gen er zeker een voedingsbodem in vin den. Maar van de 76.000 Joden die in de oorlog uit Frankrijk werden gedeporteerd, was tweederde niet-Frans. Van hen over leefden slechts tweeduizend de kampen. In zulke omstandigheden is het niet meer zo interessant te weten of je bent opge pakt door de Franse politie op racistische ,dan wel nationalistische gronden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11