Jongeren vervreemden van politiek VS-Iran ouw Commentaar Andriessen heeft kritiek op eigen CDA-program niet vlekkeloos, maar toch leuk nmaatregel? (1) imaatregel? (2) Voorzitter Werkende Jongeren CNV aan vooravond jubileumviering: Vertrouwen in kabinet daalt Welkom in Engelse stijl Vogelmedaille Mooiste truck AG 24 OKTOBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 wonderlijk met welk 'n ge- afgelopen dagen in de pu- apime links en rechts wordt •rsteld dat een loonmaatre- dc regering de beste uitweg n uit de impasse van het rrlcg voor 1981. Een nieuwe atregel zal slechts weinig oplossen, terwijl er wel in ende mate risico's aan zijn n nieuwe loonmaatregel kan ren globale matiging van de van loonkosten worden be- lligd. die er anders waar- jk niet in dezelfde mate zou Een jaar geleden wilde de het instrument van de [atregel verfijnen, door niet maar op de rem te kunnen i. maar ook meer verfijnde orschriften te kunnen geven eerderheid van de Tweede heeft daar een stokje voor :n Zij wilde de regering niet macht geven op loongebicd. >or kan nog steeds met een latrcgel alleen maar een glo- Ifremming van loonstijging i bereikt in l. 19# ling van loonstijging is zeker en een stijging met zes in van acht procent in 1981 zou nuttig zijn. Er is echter nog eer nodig. Globale loonmati- oudt de collectieve voorzie- (voor driekwart financieel :ld aan de CAO-lonen) be- strair en verbetert de concurren- n bfl ht van Nederlandse produk- 8 «enover buitenlandse. Ontta- n van de verzorgingsstaat en c aftakeling van nog bestaan» lspa®lgelegenheid worden daar- orkomen Maar ook niet is dAecr dan dat. Het klimaat *omst van ^el kamerdebat nieuwe loonmaatregel al ichterbij gebracht De hou- in de grootste partijen in het leg. VNO en FNV. heeft atregel zelfs een forse stap jij laten komen Dat VNO- dtf,tcr ^an VeCn V'n(l1 ^a! eeldM nu maar snc' <le c*oor dc Liwefr erlangde forse loonmati- oet dicteren, valt enigszins te Matiging van kosten is ingrijkste verlangen van de :mers. het liefst via bczuini- >ij de overheid waardoor n en premies omlaag kun- r anders wel bij de loon- van de werknemers. Om het beleid zitten de onderne- van Van Veen niet zo te Een loondictaat kan voor voornamelijk iets goeds Uil voor economisch herstel wordt er door begunstigd. Dat is nodig, want zelfs het beste zaaigoed zal bij aanhoudend koud en nat weer niet kunnen ontkiemen, doch rotten Voor een goede oogst is echter meer nodig dan dat de zon schijnt. Er zal geploegd, gezaaid, gemest, gewied en verzorgd moeten worden. Economisch herstel vereist daarom ook een gericht beleid van bevorde ring van industriële vernieuwing, stimulering van de bouw waar nog zo duidelijk maatschappelijke be hoeften liggen, verbetering van het functionaren van de arbeidsmarkt, herverdeling van werkt loosheid), en bovenal een niet aflatende cam pagne om de burgers van de nood zaak van economische aanpassin gen en bijsturingen te overtuigen Vergroting van zeggenschap van de burger en speciaal de werknemer is daarbij, nog los van de waarde die dat in zichzelf heeft, een belangrijk hulpmiddel Het trieste is dat wc met een kabinet zitten dat de inspiratie mist om zo'n gericht beleid handen en voeten te geven. Het kabinetsbeleid werd dan ook van links tot rechts, door vij and en vriend, gekraakt toen het met Prinsjesdag werd gepresen teerd Helaas is vervolgens ook de Tweede Kamer er niet in geslaagd ondanks de beleden goede be doelingen bij bij voorbeeld CDA. D'66 en PvdA de mankementen in het kabinetsbeleid aan te vullen De belangrijkste uitslag van het kamerdebat was dat een meerder heid CDA. VVD. D'66 vond dat er liefst nog harder loongema- tigd moet worden dan het kabinet voor ogen stond opi is e hter de houding van de Zij heeft het hoofdpunt uit ikket van minister Albeda van zaken inruil van priis- Lsd^ensatic voor belastingverla- - en vervolgens het hele pak- onbespreekbaar genoemd, nee heeft de grootste vakcen- P O de minister van sociale zaken cgeven aan de druk vanuit 1 iet en Kamer in de richting 51)0 en geforceerde matiging. Enig f 01 gisch denken en tactisch ovcr- J" 1 n is er bij de FNV kennelijk neer bij. Waarschijnlijk komt 'V* «V-leiding daar. door de inter- rdeeldheid. niet meer aan toe. zot i komt een nieuwe loonin- dreigend dichterbij. Drei- want dc rsico's lijken door te worden onderschat. Het et de eerste keer zijn dat een tidsmaatregcl wordt ontdo- ma imum snelheid van 100 uur is door onvoldoende door Marga Rijerse controle langzamerhand een la chertje geworden. Twee van de drie ondernemers die in staat waren belasting te ontduiken, deden dat ook daadwerkelijk, blijkens het on derzoek van Van Bijsterveld. Het is in dit land al zover gekomen dat een minister van financiën serieus overwoog een waarschijnlijk be langrijk onderdeel van het zwarte geldcircuit, dc spaarbiljetten aan toonder, voorals ongemoeid te la ten uit vrees voor financiële gevol gen Gisteren nog meldde minister Albeda uit Parijs dat veel westerse landen maar liever niet een discus sie beginnen over zwart werken ..omdat dat zou kunnen leiden tot een financiële catastrofe" Pure struisvogelpolitiek dus. Met een nieuwe loonmaatregel, di rect volgend op die van het lopende jaar 1980. zouden regering en par lement hun hand wel eens kunnen overspelen. Ontwijking via inciden teel loon. regelrechte ontdruiking via zwarte betalingen onder de tafel dat alles is alleen te voorkomen wanneer de burgers ook echt over tuigd zijn van de noodzaak van de maatregel. De kans daarop is echter met een zo inspiratieloos kabinets beleid niet groot. De laatste maan den staat het gezag van het parle ment toch al hier en daar bloot aan discussie. Te vrezen valt dat het mooie opkomst record van 87,6 procent bij de kamerverkiezingen van 1977 komend jaar niet zal wor den geëvenaard Gegeven deze risico's aan een nieu we loonmaatregel valt het nog meer te waarderen dat aan vakbewe gingszijde het CNV en aan onder nemerszijde het NCW zich zo krachtig inspannen het overleg over lonen, werkgelegenheid en arbeids markt op gang te krijgen „Het vertrouwen van jonge ren in de parlementaire demo cratie neemt steeds verder af. Dat is ook geen wonder als je ziet hoe er gesold wordt met uitkeringen en jeugdlonen. De bewindslieden van sociale zaken, Albeda en De Graaf willen drastisch gaan bezuini gen op de uitkeringen en in komens van jongeren. Je kunt je terecht afvragen: wat be zielt hen? Denken ze nu wer kelijk dat daarmee een einde kan worden gemaakt aan het steeds groter wordende pro bleem van de jeugdwerkloos heid?" Een illusie noemt André Bal. voorzit ter van de Werkende Jongeren CNV. het. Onredelijke maatregelen die vooral de zwaksten in de samenleving treffen, een beleid dat jongeren geen enkel perspectief biedt De werkende jongeren van het CNV vieren deze maand hun vijfentwintig jarig jubileum. Het bondsjongeren- werk dat binnen het CNV eigenlijk al ruim vijftig jaar bestaat, kwam van de grond in een tijd van grote econo mische problemen en een enorme werkloosheid onder jongeren. Nu in 1980 worden we weer geconfronteerd met slechte economische tijden, en met een regering die niet weet hoe ze daar uit moet komen. ..Jongeren voe len de hete bezuinigingsadem van de regering in hun nek. Ze willen graag onafhankelijk zijn. maar met het hui dige minimumjeugdloon is het vaak al moeilijk genoeg om het hoofd bo ven water te houden. Wanneer zij ook nog moeten gaan inleveren is het met die onafhankelijkheid helemaal ge daan En wat krijg je dan"7 Jongeren die het niet meer zien zitten, onder constante druk en spanning moeten leven", aldus André Bal. Er is onder de werkende jongeren van het CNV best bereidheid om te matigen, maar niet op de manier zoals het kabinet met de jeugdlonen voor ogen heeft. Tijdens het CDA-fuslecongres van enkele weken geleden sprak fractie voorzitter Lubbers zijn verwondering uit over het verschijnsel dat steeds meer jongeren zich vervreemden van de politiek. Volgens voorzitter André Bal is dat ook wel begrijpelijk. De politiek is daar zelf debet aan. ..De maatregelen die de regering wil ne men op het vlak van de jeugdlonen Een archieffoto uit het orgaan vergadering toe. zijn oneerlijk en onbegrijpelijk. Het kan haast niet anders dat jongeren hun geloof verliezen in de politiek Het korten op de uitkeringen en de salarissen maakt jongeren agressief. Met alle nare gevolgen van dien Daarom moeten we ons verzetten te gen die voorstellen. Want de jongeren zijn het kader van morgen, ze dreigen echter in een hoek te worden ge plaatst zonder toekomst." Werksituatie Tijdens de jubileumviering morgen in Putten zullen de arbeidsomstan digheden van jongeren centraal staan. Want ook daar schort nog het een en ander aan. Uit een recent onderzoek onder jonge CNV-leden blijkt dat die omstandigheden vaak uitzonderlijk slecht zijn. Te veel la waai, gevaarlijke stoffen die de ge zondheid bedreigen, onveilige situa ties en veelal eentonig werk. Mede naar aanleiding van de uitkomsten van deze enquête zijn de Werkende Jongeren van het CNV een klachten actie onder hun leden begonnen Een ieder die een klacht heeft over zijn of haar werksituatie wordt verzocht die te deponeren bij het CNV. Ook mor gen kunnen die klachten nog telefo nisch (03418-6704) worden doorgege ven. Die klachten zullen de basis vor men van een zaaldiscussie met de Tweede Kamerleden Bischoff (D'66), Van der Doef (PvdA) en Weijers (CDA) over de arbeidsomstandig heden. van de CNV-jongeren: De eerste voorzitter Ruppert spreekt de Andre Bal „De werksituatie is het vertrekpunt van onze activiteiten. We houden ons bezig met de werk-, woon- een leefsituatie van jonge CNV-ers tot 27 jaar. De arbeidsomstandighe den nemen een belangrijke plaats in binnen onze activiteiten. Want naar onze mening is werken meer dan al leen een plek om geld te verdienen. Ook jongeren moeten recht hebben om werk te doen wat ze euk vinden, ook zij hebben recht op medezeggen schap. ook zij hebben recht op een behoorlijk inkomen Voor jonge werknemers is het belangrijk dat zij zich kunnen ontplooien. Met alle klachten die we binnen krij gen stappen we naar de werkgevers De klachten zullen individueel wor den bekeken, en daar waar het drin gend gewenst is zullen we overgaan tot acties. We zullen de arbeidsin spectie op de hoogte stellen van onze bevindingen. De veiligheid en het ar beidsklimaat zijn immers mede bepa lend voor de ontploiing van de jon gere Actief Op 6 oktober 1955 werd de jongeren organisatie WJ-CNV opgericht In ide de belan- itie van de jongeren uit tot een le club actief opererende club met 42.000 le den Met name de jaren zestig zijn voor de jongerenbeweging erg be langrijk geweest. Was tot dan toe het jongerenwerk nogal sociaal-cultureel getint en lag de nadruk op de algeme ne vorming, in de jaren zestig veran derde dat. mede door de snelle econo mische groei Jongeren raakten meer betrokken bij de ontwikkelingen in hun eigen werksituatie en opleiding. In 1969 mondde dit uit in een grote landelijke manifestatie van jongeren in Den Haag. Belangrijkste eisen van de jongeren waren het recht op vor ming en het recht op goed loon. „Jon geren werden zelfbewuster en wilden zich ook echt actief inzetten om din gen te veranderen." aldus voorzitter Bal. Ook in de jaren zeventig zette deze tendens zich door Het is belangrijk dat jongeren inzicht hebben in wat er aan de hand op het politiek front, op het loonfront. op de werkvloer We zullen de jongeren de middelen moe ten aanreiken om een bijdrage te kunnen leveren aan bijvoorbeeld de bestrijding van de jeugdwerkloos heid. We moeten voor hun belangen opkomen en ze moeten zelf kunnen optreden." Werklozen In het ledenbestand van de werkende Jongeren van het CNV bevinden zich ook enkele honderden werkloze jon geren. De Jongeren zijn echter moei lijk te bereiken. Er zijn weinig organi saties die zich ontfermen over deze groep terwijl dat toch dringend nood zakelijk is. De vraag blijft echter hoe bereik je deze groep0 De WJ-CNV is erg actief op het terrein van de schoolverlaters. In de maanden voor de zomervakantie bezoekt de jonge renorganisatie eindexamenklassen van de middelbare scholen. Er wordt dan een algemeen beeld gegeven van de situatie op de arbeidsmarkt. Ver telt wordt wat men moet doen wan neer men na het behalen van het diploma geen baan kan vinden Een veel gehoorde kreet van scholie ren is: werkloos zijn. dat zal mij niet overkomen. Dat is te ver van mijn bed en tegen die tijd zien we wel verder „Dikwijls komen mensen ge heel onvoorbereid van school. Ze we ten niet wat er boven het hoofd hangt Met goede voorlichting, vorig jaar deelden we vijftienduizend bro chures uit. proberen we de scholieren op de arbeidsmarkt voor te bereiden Wij moeten dat wel doen. aangezien een dergelijke voorlichting in het on derwijs veelal niet is opgenomen."; aldus Bal Eep andere belangrijke poot binnen het bondsjongerenwerk is de betrok kenheid bij de vakbondsactiviteiten in de derde wereld. Via vorming en scholingsbijeenkomsten probeert; men de leden inzicht te geven over de problematiek in de ontwikkelingslan den „Het is erg moeilijk om ook echt solidair te zijn met bijvoorbeeld de vakbondsjongeren in de derde we reld. In de jaren twintig was het moe» lijk om arbeiders in Zeeland solidair te laten zijn met hun collega's in Groningen, maar dat is toch gelukt Wij streven nu naar eenzelfde solida riteit met vakbonden in Azié. Afrika en Latijns-Amerika." Ruimte Het aantal jongeren dat zich actief opstelt binnen de vakbeweging groeit De relatie tussen WJ-CNV en de CNV-bonden is goed. „Wij hebben nu doorgevoerd dat de Jongerenorga nisatie binnen het CNV een organisa tie is voor en door jongeren. Maar ik bespeur toch dat ouderen in het bondsjongerenwerk in de diverse bonden nog teveel invloeden hebben Ouderen gunnen jongeren toch niet zoveel ruimte als deze wel krijgen binnen de centrale. Ook ben ik van mening dat de bonden best wat meer zouden kunnen doen aan de dingen die wij in ons arbeidsvoorwaardenbe leid naar voren brengen. Ik heb het dan over vakbondsfaciliteiten, ze zouden wat meer kunnen doen aan jongeren-CAO's. het werken aan loonschalen voor jongeren en ga zo maar door Toch kijkt voorzitter Bal tevreden terug op vijfentwintig jaar vakbonds jongerenwerk. De toekomst is zorger- lijker Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Oud-minister Andriessen van financiën vindt het economische deel van het ontwerp-program van zijn eigen partij, het CDA. „ongeloofwaardig" Het WD-program is volgens hem op economisch gebied „het meest realistische". Andriessen zei dit gisteren in een toespraak in Utrecht voor handelaren en fabrikanten in veevoer Andriessen vindt het CDA-program ongeloofwaardig, omdat het mikt op 2.5 procent economische groei per jaar. de druk van de overheidslasten op het nationale inkomen niet wil verminderen, en „minder overtuigen de" bezuinigingen voorstelt. Het WD-program daarentegen bevat va rianten naar gelang de economische groei schommelt tussen 1.5 en 2.5 procent, wil het beslag van de over heid ophet nationale inkomen verla gen met een procent per jaar en zou daardoor het financieringstekort van de overheid omlaag kunnen brengen tot vier procent van het nationale inkomen De middelen die de WD voorstelt, acht Andriessen echter evenmin overtuigend als die in het CDA- of PvdA-program Want. aldus de CDA- politicus. in alle gevallen wordt de matiging van particuliere inkomens genomen als sluitpost om het finan ciële „plaatje" rond te krijgen. An driessen betwijfelt of zoveel matiging van inkomens mag wórden verwacht. Kritiek heeft Andriessen ook op CDA-voorstellen om de overheid te laten bijdragen aan investeringspro jecten met grote risico's en om bedrij ven te verplichten langdurig werklo zen bij sollicitaties voorrang te geven. HILVERSUM (ANP) Het vertrou wen in het kabinet-Van agt is na prinsjesdag opnieuw gedaald Slechts 17 procent ziet nog heil in de plannen van de ministersploeg, tegen 19 procent in augustus en 27 procent in mei. Dit blijkt lijkt uit een enquête onder ruim duizend Nederlanders van achttien jaar en ouder door bu reau Lagendijk in samenwerking met de AVRO Geen vertrouwen in het kabinet heeft 36 procent, dat is vijf procent meer vergeleken met augustus en tien pro cent meer vergeleken met mei Prinses Juliana heeft gistermiddag de viering van het gereedkomen van de restauratie der St. Janskerk in Gouda bijgewoond. Ze werd verwelkomd door koster Metselaar, die voor deze gelegenheid gehuld was in een Engels ambtskostuum. Vervolg van pagina 1 Dit wordt in Te heran uitgelegd als bewijs hoezeer de sfeer in de betrekkingen tussen beide landen is verbeterd. Diplomaten spreken dan ook de hoop uit dat deze contacten aan beide zijden het ver trouwen zullen wekken dat de andere kant van plan is de beloftes na te komen. Het wachten is nu op de zitting van het Iraanse parlement, komende zon dag. Dan zullen de definitieve voor waarden voor de vrijlating van de gijzelaars worden bekend gemaakt. Parlementsvoorzitter Rafsanjani wil de gisteren de mogelijkheid niet uit sluiten dat het parlement de vier voorwaarden van Khomeini zal aan vullen. Dergelijke voorwaarden zou den verband kunnen houden met de strijd tegen Irak. aldus Rafsanjani Te denken valt aan de eis voor terug trekking van de Amerikaanse verken ningsvliegtuigen uit Saoedi-Arabiê en het vergroten van de Amerikaanse druk op de Arabische landen om hun steun aan Irak te staken Overigens meende Rafsanjani dat het bepaald niet zeker is dat deze voorwaarden inderdaad door het voltallige parle ment zullen worden overgenomen De Amerikaanse regering bleef zich gisteren uiterst terughoudend opstel len ten aanzien van de stijgende ver wachtingen met betrekking tot het lot van de gijzelaars. Wel bestaat in Washington de indruk dat de Iraniërs serieus va plan zijn op korte termijn tot zaken te komen Er zijn mensen die met lucifers het Witte Huls in Washington en complete schepen in het klein nabouwen. Lucifers zijn op af- valspullen na het goedkoopste bouwmateriaal voor hobbyisten, en bovendien is het aantal spel letjes dat je er mee kunt doen schier onuitputtelijk. Jack Boter- mans, Pieter van Delft en Rob van den Dobbelsteen die op dit gebied hun sporen al verdiend hebben stelden een heel boek je samen over spelletjes, trucs en raadsels waar je niet meer voor nodig hebt dan lucifers, potlood en papier Wie dit boekje (van uitgeverij H. J W. Becht, Amster dam) voor 14,90 koopt, kan er na deze investering voor niks ein deloos mee bezig zijn. want er staan wel honderdveertig spelle tjes en puzzels in. plus achterin de oplossingen, maar daar kijkt een echte puzzelaar natuur lijk nooit naar Die vindt zelf wel uit hoe hij van zes lucifers een vierkant kan leggen, of viermaal vier en nog eens twee flessen champagne uit symmetische rij en flessen kan pikken (uitslui tend op papier dus) zonder dat iemand het merkt. En die pro- béért niet eens op zijn hurken, met een stok achter z'n knieën en zijn armen achter de stok een lucifersdoosje van de grond op te rapen; hij weet bij voorbaat dat dat toch niet lukt en laat het dus de buurman doen. Bijvoorbeeld Die echte puzzelaar zal misschien ook de flauwekul doorzien, waar van de schrijvers het „bamzaai- en" vergezeld doen gaan: in de omgeving van „de piramide van Gizeh" (behalve die van Cheops staan er daar nog wel meer) zou den „aan het hoofdeinde van het gemummificeerde lichaam van Osiris de Derde" (die nooit ge mummificeerd is. omdat Osiris geen mens. maar de god van het dodenrijk van de oudste Egypte- naren was. zo'n 4500-5000 jaar geleden) kisten vol afgebrande lucifers gevonden zijn. die zonder twijfel voor het bamzaaien zou den zijn gebruikt. Onzin dus. maar doordat de schrijvers in hun serieuze tekst niets laten doorschemeren dat het om een grapje gaat, zullen ze hun lezers die niets van Egypte weten, da nig in de war brengen Eerlijk gezegd lijkt het er een beetje op dat de schrijvers zelf ook niets van het oude Egypte afweten Behalve „Spelletjes en puzzels met lucifers, potlood en papier" is er van hun namelijk nóg een „Spelletjes" geheten boekje bij dezelfde uitgever ver schenen. dat ook voor 14.90 In de winkel ligt en waar een uitge- sprokken domme fout over Egyp tische oudheden in staat. Hier gaat het om een puzzel die je in je eentje kunt spelen („solitaire") De puzzel heet „De piramide van Chef ren", een regeltje verder ver duidelijkt met „een van de klei nere Egyptische piramiden". Nu heeft Chefren. zoon van farao Cheops, zijn piramide inderdaad iets lager gemaakt dan die er naast van Cheops, uit eerbied voor zijn vader. Die van Cheops, de grootste piramide (plm. 2700 v Chr.) van Egypte, was oorspron kelijk 146 meter hoog. maar is nu nog „maar" 137 meter. Daarbij vergeleken is die van zoon Chef- ren met zijn 134 meter hoogte warempel niet „een van de klei nere piramiden" Die van Chef- rens zoon Mycerinos (62 meter) is pas een kleine te noemen Afgezien van deze oudheidkundi ge vergissingen is ook dit tweede boekje voor liefhebbers van spel letjes zeer de moeite waard Er moet letterlijk enige moeite voor gedaan worden, want de spelle tjes en puzzels in dit boekje moet je eerst maken voor je ze kunt spelen. Maar dan heb je ook een serie makkelijke, moeilijke en soms heel oude puzzels (al is het niet uit Egypte) tot je beschik king. waaraan een spelletjes mens dubbel plezier beleeft Dit is het omstreden staatsiepor tret van koningin Beatrix, dat naar de kelder van het gemeen tehuis van Wolvega Is verhuisd. Schilder Ton Verheij uit Olde- holtpade had het in opdracht van het gemeentebestuur ge maakt, maar de opdrachtgevers zijn er zoals eerder in onze krant gemeld allerminst te vreden over. Volgens hen is het te pompeus en lijkt het portret niet erg. Er is zelfs al gezegd dat het portret meer weg heeft van „een Westlandse tomatenkonin- gin" als van koningin Beatrix. Voor het eerst in de geschiedenis heeft een kaketoe een lintje ge kregen. Een lintje met een me daille eraan zelfs, hem of haar uitgereikt op Piccadilly in Lon den. Het gaat om de praatgrage vogel Cocky, die in het papge gaaienhuis van de Londense die rentuin in de loop van de jaren vele duizenden bezoekers met zijn praatjes vermaakt heeft. Het dier kreeg de onderscheiding sa men met een buscontroleur, een bloemenverkoper en zijn eigen verzorger, omdat de winkeliersor ganisatie die jaarlijks deze on derscheidingen uitreikt, vond dat Cocky en zijn mede-Londenaren hebben meegeholpen de stad een aantrekkelijker en vriendelijker gezicht te geven Een truck is meer dan een vracht wagen Je hebt ze zelfs die uitge rust zijn met een tweepersoons waterbed, een toilet, een elektro nische oven. video, telefoon en meer van die handige en vaak overbodige snufjes. Er bestaat er althans minstens één van en die zal dan ook de ster zijn in het eerste „truckstarfestival" op het Europese vasteland, morgen in ons eigen Leiden, in de Groen- oordhallen. Een echte filmster komt daar trouwens ook de mooiste truck. Miss Truck mag je wel zeggen, van Amerika, die een hoofdrol had in de film „Smokey and the bandit". Verder zal er een Nederlandse schone uit Schie dam zijn, de mooiste truck van het jaar. gekozen om zijn fraaie beschildering. Er zijn antieke trucks, zo vanaf de jaren twintig te bewonderen (dertig stuks), maar ook de allernieuwste mo dellen. Van de luchtmacht komt er er een straaljager op een die- plader. er zullen landbouwwerk tuigen met vliegtuigmotoren zijn en nog meer bijzondere voer tuigen Veilig Verkeer zal er zijn. de ver keersdienst van de rijkspolitie, de club van de 27 MC-verenigin gen (de Nederlandse Communi catie Federatie) en leveranciers van apparatuur om het werken in en met de truck te veraangena men. Er komt die dag ook een Miss Truck-verkiezing (dat wordt een Miss van vlees en bloed dus), een truck-rally, skelterwedstrij den voor kinderen en optredens van groepen en solozangers Zulke festivals kennen ze in Ame rika al lang, en zodoende wilde de Holland Duck Club hier ook wei eens zoiets Die club heeft het truckstarfestival nu georgani seerd en verwacht er zeker tien duizend bezoekers. Truckchauf feurs uiteraard, maar ook hun vrouwen en kinderen en iedereen die vrachtauto's al of niet in deze festival-entourage, leuk of boei end vindt. De Holland Duck Club is zelf ook nog maar heel jong. Begin van dit jaar is ie opgericht, maar heeft nu al 5400 leden die elkaar op de weg herkennen aan de clubmascotte, de eend. De club is in eerste instantie opge richt om kortingen in wegrestau rants te krijgen, voordeliger ver zekeringen en meer van dat soort zaken, maar wat ontspanning als dit truckstarfestival kan er na tuurlijk ook best bij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5