iortgang milieubeleid ik door Kamer trager' Actie tegen 'Dodewaard' mislukt of niet? Minister moet brief intrekken of aftreden Kamer niet blij met uranium uit Namibië Actie tegen behandeling van politieke vluchteling Waarde psychotherapie door regering erkend raws iter Ginjaar kaatst de bal terug: Menten blijft in hechtenis Advocatencollectief in Rotterdam Spoedig besluit over visum voor Turken Staatssecretaris in brief: Verkeersongeluk Olieboycot Zuid-Afrika in het geding IMP nog dieper in geldzorgen ON voor fefabonnement IDAG 23 OKTOBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET s parlementsredactie AO Minister Ginjaar van milieuhygiëne heelt gisteren in antwoord op de eerste [rar de Kamer over zijn begroting vrijwel alle kritiek op zijn beleid weerlegd. Waar alle in de Kamer stellen dat Ginjaar te traag is in het van de grond tillen van een beleid, l minister dat zulks onder meer te wijten is aan de Kamer zeil. Als voorbeeld noemde Ijziging van de hinderwet, die ruim twee Jaar geleden bij de Kamer Is ingediend en nu dt behandeld. ind ligt de oorzaak van vorm krijgend milieu- jt feit dat lang niet ieder- [rnaatschappij zich laat lei- leu vriendelijke opvattin algemeen is het zo dat en burgers de beleefde UJn volgen. |c is het zo, dat het u en mij snel genoeg gaat zei de jnaar alles kan nu eenmaal n dag gebeuren." Over de hij dat hij haar als aan- j beschouwt, omdat ze in denkbeelden van de minis- lilieubeleid is niet iets dat luxe moet worden gezien in it alles economisch voor de maar als een beleid dat moet waarborgen. „Daar- ongeduld niet misplaatst." bewindsman de Kamer ge- De bewindsman kondigde aan half december met een nota te komen over de economische gevolgen van het milieubeleid. Eerder had de Ka mer opgemerkt dat de memories van toelichting op de begrotingen van economische zaken en milieuhygiëne daarover verschillen. Zo gaat minis ter Van Aardenne van economische zaken er van uit dat het milieubeleid, met de maatregelen die het bedrijfs leven treffen, per saldo negatief werkt op betalingsbalans en werkge legenheid. Ginjaar daarentegen concludeert op basis van dezelfde gegevens dat de resultaten nog Juist positief zullen zijn. Naar gisteren bleek zit het ver schil in het al dan niet doorberekenen van de prijscompensatie. Minister Van Aardenne gaat er namelijk van uit dat prijsstijgingen door extra mi lieulasten in de lonen zullen worden gecompenseerd, terwijl Ginjaar van het tegendeel uitgaat. ifmet een snelle voortgang beleid, verdedigde hij zijn dat het beter is zaken te het bedrijfsleven, dan on- met harde, van boven op- maatregelen te komen. In der de PvdA had in eerste die handelwijze van de mi- roordeeld, omdat hij daar- macht niet voldoende ge- minister bracht daar te- in een gesprek met het ven vlotter tot resultaten len gekomen, dan met blj- I algemene maatregelen van Als voorbeeld daar van |J het resultaat dat hij heeft onderhandelingen met de sindustrie. die spoedig tnieuw statiegeld voor alle t invoeren. Borrma Beheer B V i.i jntlerdam voldoening aan artikel Boek 2 B W. wordt mede- eeld. dat bij het Handels- iter van de Kamer van phandcl en Fabrieken te sterdam i* gedeponeerd besluit tot ontbinding van i hoofde genoemde ven- ichap. zonder bijvoeging een plan van uitkering Uquidateur sterdam. Bachplein 6 DEN HAAO (ANP) Pleter Menten blijft in hechtenis. De president van de Haagse rechtbank, mr. J. H. Blaauw. heeft gisteren het verzoek van Menten hem in vrijheid te stellen afgewezen. Menten spande 15 okto ber een kort geding aan tegen de staat der Nederlanden, waarin hij on middellijke invrijheidsstelling eiste uit het gevangenisziekenhuis in Sche- veningen. Volgens de president van de recht bank zou van het bevel tot gevangen neming alleen in bijzondere omstan digheden kunnen worden afgeweken. „Die bijzondere omstandigheden acht ik hier niet aanwezig," aldus mr. Blaauw. Ook het tweede argument van Menten. dat zijn gezondheid aan merkelijk zou zijn verslechterd, wees mr. Blaauw af. „Zijn tweede coma en zijn aandoening aan de blaas staan een detentie niet In de weg. Ik acht zijn huidige gezondheid dan ook on voldoende zwaar om tot een invrij heidssteiling te komen." Volgens de raadsman van Menten, mr. Van Heijningen, berust de gevan genhouding van zijn 81-jarige cliënt op een onbevoegd gegeven bevel. De Rotterdamse rechtbank veroordeel de de Blaricummer dit jaar tot tien jaar gevangenisstraf wegens oorlogs misdaden. Mr. Blaauw wees de twee gronden waarop Menten zijn invrij heidssteiling baseerde af. In de eerste plaats zou zijn gevangenneming niet op de wet zijn gebaseerd en ten twee de zou zijn gezondheidstoestand zijn verslechterd, zo stelde Menten. Produktieplan Deze week in Hervormd Nederland: Prof. Wessel Verdonk over de brief van minister De Geus: Militairen hebben recht op een echt antwoord op hun vragen. Het gaat niet om gewetensnood, maar om het rechtsgehalte van onze democratie/Gerard de Haas over de wereld van Van Agt tegenover die van Pé Hawinkels/ Ben Bos: De psychotherapeut is zo n gek die een ander nog belangrijk vindt/Interview met Allan Boesak over de apartheid/Klimaatsbeinvloeding: Naderen we een nieuwe ijstijd?/Nobelprijswinnaar Adolfo Esquivel vertelt hoe hij gemarteld werd/Democratie kan gebaat zijn bij burgerlijke ongehoorzaamheid/De DDR trapt om zich heen/Jiddische liederen roepen op tot wereld zonder pogroms. En: De Geus als struisvogel/De winst van Dodewaard O Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 6.- C» Ik weet al voldoende van HN Ik abonneer me 36.50 per half jaar Naam Adres Code/plaats Bon sturen naar Antwoordnr. 1776. 25(H) XJ Den Haag 'in open envelop, geen postzegel). 01' bel: 070-512111. Overal in de losse verkoop 1,85 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het Advo catencollectief in Rotterdam gaat zaterdag voor het hoofd bureau van Politie demon streren tegen de behandeling van de Turkse politieke vluchteling All Develioglu door de Nederlandse justitie. De 27-Jarige Turk meldde zich- op 10 oktober bij de Rotterdamse politie met het verzoek om politiek asiel. Sinds die datum zit hij ln een cel op het hoofdbureau van politie. Volgens mr. Gerard de Jonge van het Advoca tencollectief handelt de vreemdelin genpolitie in strijd met de richtlijnen van het ministerie van justitie inzake de behandeling van asielaanvragen. „Alleen als bij voorbaat duidelijk is dat het verhaal van een vluchteling niet klopt, kan hij vastgehouden wor den. Dat is ln dit geval beslist niet zo, maar wat de wérkelijke reden is om deze man vast te houden, wil de poli tie niet zeggend' Volgens een woordvoerder van de Rotterdamse politie is de heer Deve lioglu illegaal in ons land en moet hij worden vastgehouden tot het minis terie van justitie heeft beschikt over de asielaanvraag. Daar komt nog bij dat er ook andere redenen zijn om de man vast te houden. Op die redenen wil de politie vooralsnog niet ingaan. Volgens een zegsman van het minis terie van Justitie wordt de asielaan vraag van Develioglu met spoed be handeld en zal op korte termijn een besluit worden genomen. Mr. De Jonge vindt echter dat zijn cliënt onmiddellijk tijdelijke verblljfspapieren moet krijgen en in vrijheid moet worden gesteld. Het verzoek tot vrijlating wordt dinsdag door de raadkamer van de Rotter damse rechtbank behandeld. Ali Develioglu is volgens mr De Jon ge zijn land ontvlucht omdat hij daar vanwege zijn politieke activiteiten door een militaire rechtbank is ver oordeeld tot acht jaar gevangenis straf. Hij was bestuurslid van een progressieve jongerenorganisatie en van de Turkse Arbeiders- en Boeren partij. In hetzelfde proces zouden meer mensen zijn veroordeeld. £ij zijn naar West-Duitsland gevlucht en hebben daar politiek asiel gevraagd en lopen in afwachting daarvan vrij rond, aldus mr. De Jonge. Bij dat alles gaan de bewindslieden nog niet eens uit van allerlei voorde len. die het milieubeleid kan bieden. Aan de batenkant kan een hele mili- euproduktiesector in de industrie worden bijgeschreven, die in de toe komst van de grond moet komen. Als leidraad daarvoor zal Ginjaar half 1981 met een milieuproduktieplan komen. Daarin wordt nog eens op een rijtje gezet wat de overheid zelf van plan is op dit gebied, welke produk- ten zouden moeten worden gemaakt, wat er tot op heden al is gebeurd en welke bedrijfstakken zich op het ma ken vim milieuvriendelijke artikelen moeten gaan toeleggen. In het debat over de begroting van volgend jaar werden toch nog twee moties ingediend. In de eerste daar van vraagt D'66 om op z'n laatst op 1 januari 1983 het gebruik van spuit bussen geheel en al te verbieden, los van de besluiten in de EO. Die motie zal ln leder geval geen meerderheid van de Kamer kunnen verwachten, temeer daar het CDA al heeft laten weten dat er voorlopig nog moties genoeg liggen, die nog moeten wor den uitgevoerd. De WD vroeg voorts een Kameruit spraak over een actieplan van de mi nister dat is gericht op meer voorlich ting onder burgers. De minister toon de zich teleurgesteld over de indie ning van die motie, ondat hij de Kamer al had toegezegd met een no titie te komen, waarin hij zijn Ideeën daaromtrent in weergeeft. BRUSSEL (ANP) Binnen enkele dagen is een besluit te verwachten over het al of niet Invoeren van een visumplicht voor Turken in de Bene lux. Een woordvoerder van buiten landse zaken in Brussel heeft gezegd dat België wat gematigder tegenover herinvoering van de visumplicht voor Turken staat dan Nederland er zijn veel minder Turken in dat land maar dat zeker rekening wordt ge houden met het Nederlandse stand punt. Dezer dagen is met de Turken in Brussel gesproken. Daarbij is over eengekomen dat de Benelux-commls- sle voor personenvervoer binnen zes maanden en dan in Ankara zal overleggen over de aanpak bij herin voering van een visumplicht. Het Nederlands Centrum Buitenlanders (NCB) heeft de ministers van binnen- en. buiten landse zaken en de staatssecretaris van justitie per brief met klem ge vraagd af te zien van een visumplicht voor Turken. Het NCB zegt zeer te betwijfelen of de maatregel de komst van illegale Turkse werknemers en van asielzoekers zal verhinderen. Ille gale arbeid kan volgens de organisa tie slechts worden tegengegaan door maatregelen op de arbeidsmarkt en door controle op de arbeidsplaats zelf. Het NCB noemt het in dit verband onbegrijpelijk, dat de minister van sociale zaken in zijn begroting over volgend Jaar geen enkele maatregel op dit terrein heeft aangekondigd. Het Invoeren van een visumplicht kan dergelijke noodzakelijke maatre gelen volgens het centrum niet ver vangen. Het NCB voorziet veel pro blemen bij Invoering van een visum plicht. Als familie of vrienden van legaal ln ons land verblijvende Tur ken op bezoek willen komen, zullen zij ter verkrijging van een visum eerst naar een Nederlands consulaat ln Turkije moeten reizen. Volgens het NCB voelen de legale Turken ln Ne derland zich door aankondiging van de visumplicht als tweederangs bur gers behandeld. „Een dergelijk ge voelen ls niet bevorderlijk voor een door de regering gewenst harmonisch samenleven van autochtonen en min derheden". aldus het NCB ln zijn brief aan de bewindslieden. BORNE (ANP) De 39-Jartge H. J. Bchut-Visser uit stad Delden is gister ochtend om het leven gekomen door een verkeersongeval In Borne. Vol gens de politie reed de vrouw met haar auto een voorrangsweg op zon der voorrang te verlenen aan een van links komende vrachtwagen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regering dreigt het met de Tweede Ka mer aan de stok te krijgen over verrijking van uranium uit Namibië, nog altijd door Zuid-Afrika bezet gebied. De aanvoer van uranium naar de ultracentrifugefabriek in Al melo is volgens de regering niet tegen te houden. Een Ka mermeerderheid, waaronder de grootste regeringspartij CDA. wil echter dat de rege ring zich tot het uiterste in spant om een eind te maken aan die situatie. Het vraagstuk kan een belangrijke rol gaan spelen in de discussie over een mogelijke olieboycot tegen Zuid- Afrika. „Wij willen de regering vast waarschuwen." werd gisteren in CDA-kring gezegd. Woordvoerders' van deze partij bepleitten gisteren „maximale druk" van ons land op Duitsland en Engeland, de partners in het ultracentrifuge-project van Al melo. Nederland ts gekant tegen de aankoop van uranium uit Namibië, zolang dat gebied haar onafhanke lijkheid niet heeft bereikt. Engeland heeft geen moeite met de invoer van uranium uit dat gebied, dat vervol gens naar „Almelo" wordt gestuurd. De regering zelf maakt geen aanstal ten om, rechtstreeks naar de partner- landen toe, stappen te nemen om die situatie te beëindigen. De ministers Van der Klaauw (buitenlandse zaken) en Van Aardenne (economische za ken) verzekerden de betrokken Ka mercommissies gisteren, dat het „Verdrag van Almelo" geen mogelijk heid biedt om de twee landen op andere gedachten te brengen. „Zij willen eenvoudigweg niet over wijzi ging van het verdrag onderhande len," luidde de boodschap van beide bewindslieden. Een mogelijkheid die wèl bestaat,- maar in hun ogen zeer ongewenst is, is opzegging van het contract. Van Aardenne waarschuwde al voor „soci ale gevolgen". Hij doelde op een ver lies aan arbeidsplaatsen als er niet langer uranium uit Namibië naar „Al melo" zou komen. In het overleg met de bewindslieden toonde gisteren alleen de communist Wolff zich voorstander van opzegging van het „Verdrag van Almelo" Minister Van der Klaauw beloofde dat hij contact zal opnemen met de raad voor Namibië, het door de VN ingestelde bestuur althans op pa pier over het bezette gebied Deze raad heeft zich per decreet uitgespro ken tegen handel en verwerking van grondstoffen uit Namibië. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Er is geen sprake van een bewuste af braak van de (instituuts-) psy chotherapie en het is ook he lemaal niet de bedoeling van de kant van de regering onze kerheid te scheppen over de maatschappelijke waarde van de psychotherapie". Dit heeft staatssecretaris Veder- Smit van volksgezondheid 25 hoogleraren in de psychothe rapie en tien organisaties op dit gebied in een brief laten weten. Deze hadden in een brief verontwaar digd gereageerd op de uitlatingen van een ministeriële vertegenwoordi ger in de Ziekenfondsraad. Ze hadden daaruit afgeleid, dat de overheid het bestaan van een specifieke deskun digheid in de psychotherapie niet lan ger wenst te bevorderen, omdat de „relevantie van de functie niet kan worden aangetoond". De staatssecretaris ontkent in haar brief, dat dit zo zou zijn bedoeld en neemt het de briefschrijvers kwalijk, dat ze eind vorige maand deze volgens haar onjuiste interpretatie in de publiciteit hebben gebracht. „Hierdoor is de onzekerheid onder de medewerkers van de instituten voor multidisciplinaire psychotherapie (IMP's) versterkt Daarnaast is onder de cliënten van deze instituten op laakbare wijze onrust gewekt over de zinvolheid van hu,n behandeling", al dus de bewindsvrouwe. In haar brief zet ze nogmaals uitvoe rig uiteen, hoe de overheid denkt over psychotherapie en stelt, dat prof. dr. J. J. Dijkhuis als woordvoerder eigen lijk beter had moeten weten. Ze wijst erop. dat deze Eds leider van een dele gatie van de Nederlandse vereniging van IMP's op 20 augustus met haar een gesprek had gevoerd. Daarin is toen al komen vast te staan, dat zijn interpretatie niet houdbaar is. Volgens de staatssecretaris sloeg de term „relevantie" alleen op de zo goed mogelijke inzet en plaatsing van psychotherapeuten en in een bepaald organisatorisch verband. Naar haar mening was er volstrekt geen sprake van het scheppen van onzekerheid hierover, terwijl evenmin een uit spraak is gedaan over de voorziening psychotherapie als zodanig. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Instituut voor Multidisciplinaire Psychotherapie (IMP) in Amsterdam blijkt dieper in de schulden te zitten dan werd aange nomen. Die schuld een vordering van de bedrijfsvereniging werd ge raamd op zo'n 1,8 miljoen, maar vast is komen te staan, dat het om 4.8 miljoen gaat, Staatssecretaris Veder- Smit heeft dit de Kamercommissie voor volksgezondheid laten weten Vandaag heeft er met deze commissie overleg plaats. Het gaat om sociale premies over de afgelopen drie jaar, die het IMP niet heeft afgedragen voor free-lance-me- dewerkers aan het instituut. DEN HAAG (ANP) De pedagogi sche academies telden op 1 septem ber van dit jaar 15.100 studenten Dat is achttien procent minder dan vorig jaar. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek die dinsdag door het ministerie van economische zaken werden gepubli ceerd. Vorig Jaar daalde het aantal studen ten ten opzichte van 1978 ook met achttien procent. Uit de cijfers van het CBS blijkt ook dat de belangstel ling bij de vrouwelijke eerstejaars weer toeneemt. Vorig jaar daalde hun aantal met 23 procent, dit jaar was dat zeven procent. I onder D 66: urr DE WEEKBLADEN nkhorst stapt op oordvoerder indien het congres besluit dat onze wapens in géén geval Bn worden vernieuwd, ens Jan Terlouw is de B-Tommel achterhaald ik volg 't congres' iel zelf. 'Ze kiezen mijn die van het IKV' En Van fcot Tommei op de IKV- I? Zó stom kan Brinkhorst niet zijn?' Dat wordt een cht. door Co Weigraven schillende malen slechts matig. Het Q(jrg IGS voorbeeld van de gebeurtenissen op zaterdagavond wordt aangevoerd rder: 'ie. leger en geweten: ist N Befehl? De loktering 2: Het sprookje het bevolkingsonderzoek Kjsama's 'opvolger': 'Mijn komt nog' Het hoofd koel Ie voeten warm: drie dagen ewaard Interview: de lestantse theoloog Frans ukelman Basketbal: tsor koopt kampioenschap *nry Faas: 'Daórom ben ik hme nooit afgevallen' d« Tijd voor 7% guldon Wer postzegel zenden aan de "*oordnummer 6. ®PA Amsterdam giofl na ontvangst acceptgiro vera! te koop: f3,- *®nnementen (dag en nacht, 'n het weekend): 020-462062 De weekbladen pakken, wat ruimte betreft, fors uit over de actie „Dodewaard gaat dicht". Geen weekblad gaat aan de gebeurtenissen van het afgelopen weekeinde voorbij. Commentaren, analy ses, sfeerverhalen, het is alle maal te lezen. Dodewaard (en omstreken) moet zwart gezien hebben van de weekbladre dacteuren. Over de centrale vraag, of de actie nu wel of niet gelukt is. lopen de menin gen sterk uiteen. Elseviers Magazine: resteerde toch de conlusie, dat de Dodewaard-blokkade als buiten-par lementaire greep naar de macht was misluktDe Nieuwe Linie: „De activisten tegen Dodewaard hebben glansrijk gewonnen." Elseuiers week blad: zo proberen de actievoer ders hun mislukte actie goed te pra ten." Hervormd Nederland: „Het ge weldloze karakter van de demonstra tie en de ondanks de barre weersom standigheden grote deelneming heb ben het protest tegen de kernenergie in aanzien doen winnen." De Tijd zit precies tussen deze twee extremen in en gewaagt van „het gedeeltelijk mis lukken van de actie-Dodewaard". Hoe pluriform zijn onze weekbladen toch Bijna alle weekbladen analyseren het model, dat aan de actie ten grondslag lag. De Groene Amsterdammer noemt dit „het basisdemocratisch model". De besluitvorming hierbij functioneerde volgens dit blad ver- Men was lekker democratisch aan het overleggen, toen er een (naar later bleek valse) bommelding binnen kwam. Volgens De Oroene bleek op dat moment, dat er toch duidelijke machtslljnen door de organisatie lie pen; iedereen volgde zonder een kik te geven de aanwijzingen van de „persgroep". De schrijvers van het artikel zeggen niet te willen beweren dat het niet nodig was dat een aantal mensen het voortouw nam. maar ze vinden dat de leiding toch wel zeer vanzelfsprekend in handen van een bepaalde groep kwam. Tja, het tijd- mechanisme van een bom is meestal niet zo ingesteld, dat uitvoerig over leg over de vraag wie de leiding neemt bij het opsporen van het on ding mogelijk is. ADVERTENTIE Koning Hoesein van Jor danië manoeuvreert tus sen alle obstakels door. Maar hij blijft als een spin in zijn Midden Oosten web. Keizersgracht 117- 1015 CJ AMSTERDAM Neem een abonnement ad 28.10 per kwartaal of 103.- per jaar Brieven portvrij in open envelop aan Antwoord' nummer 7050. 19(H) RA Amsterdam of tel (020) 235584 of 237763 Losse nrs 2.30 Vrij Nederland noemt de actie Dode waard een dure praktijkles ln demo cratie. „De eigen schatting van de poliüe komt tot drie tot drie en een half miljoen. De eigen kosten van zeg vijftienduizend demonstranten zul len het miljoen ook wel overschrij den." In De Nieuwe Linie klaagt een actievoerder dat al die acties tegen woordig zo duur worden vanwege de hoge tarieven van de Nederlandse Spoorwegen „Waarom zou de NS geen actie-aanbieding kunnen doen, bij voorbeeld de reizen naar drie de monstraties voor de prijs van twee?" Zo'n kaart heeft de NS inderdaad niet, maar wel de Meer Mans Kaart. Door deze kaart komt het actievoe ren binnen het bereikt van Iedere portemonnee. In een zeer leesbaar sfeerverhaal laat de Haagse Post een „eenzame auto noom" aan het woord, die als één van de weinigen wél een katergevoel aan de actie heeft overgehouden. „Ik kap ermee. Er is van bovenaf veel te strak geleid Van bovenaf werd beslist dat alles geweldloos moest. Gisteren liet een vriend van mij een rookbom- metje los, gewoon voor de sfeer. Be gint iedereen te roepen: rookbom weg ermee. Het waren allemaal geweld loosheidsfreaks." Brief Enkele weekbladen besteden aan dacht aan de brief van minister De Geus van defensie, waarin hij de „kernwapenbezwaarden" zo'n beetje de wacht aanzegt. In Hervormd Ne derland constateert de ethicus Ver donk „met grote zorg, «dat we een minister van defensie hebben die het gebruik van kernwapens met een goed geweten mogelijk acht. Ais hij een man is. neemt hij de brief aan zijn personeel terug of hij ver trekt." De Tijd publiceert een inter view met hoofdcommissaris Peijster van de Haagse gemeentepolitie over „Het geweten van de politieman". Hij zegt daarin, dat er ruimte moet zijn voor een beroep op het geweten, maar je kunt volgens hem niet zeggen; Hier wordt weliswaar de orde verstoord, maar het gaat om zo'n goed doel. „Ik denk, dat je je dan op een gevaarlijke weg begeeft." Stembus Over twaalf dagen trekken de Ameri kanen naar de stembus om uit te gaan maken, of de Democraat Jimmy Carter nog vier jaar president zal zijn of dat de beurt is aan de Republikein Ronald Reagan. De weekbladen zijn vrij somber over deze keus, maar uit twee „kwaden" wordt toch duidelijk voor Carter gekozen. Elseviers Week blad begint een serie artikelen over het dagelijkse leven in een kleine Amerikaanse gemeenschap. Een in woner van dit plaatsje wordt ge vraagd wat hij op 4 november gaat stemmen. „Carter. Reagan? Ik weet het niet. Ik ga niet eens stemmen". Vrij Nederland signaleert een ten dens in steeds meer Amerikaanse kranten om hun lezers aan te raden niet te stemmen. In dit blad een ana lyse van vier jaar Carter. Conclusie: „Wat Carter gedaan heeft en belooft te doen vergt enig begrip en, vooral van de Amerikanen zelf, enige aan passing eindelijk, nadat ze decen nialang een superioriteitsgevoel heb ben gekoesterd. Reagan biedt voor alsnog slechts uitzicht op een harde, kille wereld." In De Groene Amsterdammer een somber verhaal over de verkiezings strijd tussen Carter, Reagan en An derson, de onafhankelijke kandidaat. Iemand die harde waarheden durft te zeggen ontbreekt, constateert dit blad. „Kenmerkend voor deze verkie zingen is dat er in een tijd die schreeuwt om leiding en beleid geen van beide te verwachten valt. De kan didaten apen elkaar na. imiteren el- kaars voorstellen en durven het niet een controversieel idee of een sponta ne gedachte te opperen." Elseviers Magazine meent de consequenties van het tv-duel tussen Reagan en Carter. volgende week te analyseren. Aan het slot van het arti kel staat een zeer verrassende conclu sie: „Op 4 november, in de loop van de avond, zal bekend worden wie de komende vier jaar in het licht van de schijnwerpers rond het Witte Huis zal staan". De Haagse Post heeft een heel wat serieuzer artikel over de rol van de televisie bij de Amerikaanse presi dentsverkiezingen. Het blad heeft een gesprek met Tom Wicker, colum nist bij de New York Times. 'De tv heeft de traditionele functies van de partijen ondermijnd', zegt hij. En dat kan er volgens hem weer toe leiden dat in de toekomst steeds meer onaf hankelijke kandidaten zich in de ver kiezingsstrijd zullen werpen. De Haagse Post heeft ook een ontmoe ting gehad met George Wallace, vele malen kandidaat voor het Ameri kaanse presidentschap, eerst voor de Democratische Partij, later als onaf hankelijk kandidaat In 1972 werd hij tijdens een verkiezingstoemee zwaar gewond bij een aanslag. Daarover zegt hij nu: „Als ik niet was neerge schoten was ik dat jaar president geworden. Of in ieder geval vice-pre sident onder Humphrey. Yea-suh. Veel mensen denken dat Romme Bijna alle weekbladen staan stil bij de dood van Romme. Jan Rogier gaat in Vrij Nederland in op „het raadsel van zijn plotselinge vertrek als poli tiek leider van de KVP in het najaar van 1960". Wijsheid en tact had Rom me volgens Rogier wel, maar hij heeft ook veel dingen tegengehouden. John Jansen van Galen haalt in het Week- boek in de Haagse Post herinnerin gen op aan zijn laatste ontmoeting met Romme: „De reis was niet zeer zinvol omdat de voormalige roomse leider in de meest letterlijke zin .geze gend' bleek met een slecht geheu gen." Hervormd Nederland zegt in een commentaar, dat Romme met kop en schouders boven z'n partijge noten en de meeste van z'n politieke tegenspelers uitstak, maar zijn voor stellen tot grondwetsherziening bij voorbeeld zouden nu niet serieus meer gelanceerd kunnen worden. In Elseviers Magazine herdenkt pro fessor Diepenhorst Romme. Over zijn leiderschap zegt hij; „Een niet bijzon der hechte partij werd in vijftien jaar ongeveer tot een behoorlijke eenheid samengevoegd. Eerst na Rommes verdwijnen zou zich de grote ontbin ding voordoen." In De Nieuwe Linie zegt Gerard van den Boomen: „Rom me was een typische machtspoliticus van christen-democratische snit: nu eens progressief, dan weer reactio nair." Henri Faas legt tot slot in De Tijd uit waarom hij met Romme weg en achter hem aan gelopen is: „Voor mij, voor de meesten op de Volks krant en voor het grootste part van het katholieke volksdeel was Romme bovenal het middel om van ons min derwaardigheidscomplex af te ko men De hyper-intelligente Rom me, de goede redenaar, de super-poli ticus. de top-onderhandelaar. de aris tocraat Romme werd het symbool van ons recht om gelijk te zijn. i Hij was onze grote broer."

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9