Gat in Leidse begroting grootste van Nederland Haagse raad krijgt z'n zin niet in badplaats Van der Luit Den Haag gaat bejaardenzorg bundelen op centrale plaats >11 Gif Gaslaal komt uit gasfabriek >ASC Tekort van miljoen gulden Failliet bedrijf overgeno College kan in Scheveningen niet met cijfers uit bouwcontract werken KORT Buijsert noemt Den Haag halfslachtig Gemeente wil huisvesting ouderen flink verbeteren f Financiële steun voor bedrijven in de oude wijken Begrafenissen - Crematies Transporten Opknapbeurt voor zwembad Morgenstond, kosten twee miljoen REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET Wethouder Nyqvist: DEN HAAG - De i die onlangs aan de Ga Den Haag in de bodi .l" gevonden, blijkt afkoi zijn uit het zuiverhuU gasfabriek, die hier t J* heeft gestaan. Tijdi „rS produktieproces werd prini gezuiverd van de cyan mtra' begin deze eeuw wi bruikt voor het JJ, bloedloogzout. Restauratie van het Burchtcomplex is in volle gang. Van één onzer verslaggevers LEIDEN Het gat van 24 miljoen gulden op de Leidse gemeentebegroting voor volgend jaar, die wethouder Bordewijk (financiën) gisteren presenteerde, is het grootste gemeentelijk tekort van Nederland. Dit heeft de Haagse wai uurla wethouder van ruimtelijke in d< en stadsvernieuwing. Nyqn jestij: gedeeld. Op een andere plaa Igebie Haag waar giftige stoffen int as dem zijn aangetroffen (h« aan de Oude Maagweg ter h^eside het voormalige Vredestek zijn tien ondergrondse tanl^^_ zocht. Eén tank bevatte t< twee tanks zat petroleum i andere tank werden methyl 10C ceton gevonden. De komende weken zal een lekkage-onderzoek worde voerd. terwijl tevens mi het sloot- en grondwater zi den onderzocht. Ook wordt of de bewoners uit de betrol medisch moeten worden wethouder zei te hopen dat maand vrijwel alle resultaü huidige onderzoeken bek< zijn. Het recordtekort is voor een belang rijk deel ontstaan doordat het rijk heeft bezuinigd op zijn uitkeringen aan de gemeente. Door ombuigingen in het gemeentefonds en in de onder- wijsuitkeringen in ieder geval zeven ton minder dan verwacht, maar dit bedrag kan nog oplopen wanneer an dere rijksbezuinigingen gaan door werken. De grootste slag is de hoge financiële bijdrage die de gemeente moet leve ren aan de sociale zorg. Het rijk houdt met ingang wan volgend jaar geen rekening meer met de specifieke sociale situatie in de gemeente en dit werkt voor Leiden met haar achter standen extra nadelig. Het tekort zal in de eerste plaats worden gedekt uit de financiële reser ve van de gemeente. In de pot van de saldi-reserve zit nog ruim vijf miljoen gulden maar dit is al zeven miljoen minder dan twee jaar geleden. „Hier uit blijkt dat het rijk armlastige ge meenten als Leiden te weinig steunt", aldus Bordewijk gisteren, „we zijn zo door de reserves heen". Plannen In de nieuwe plannen die het gemeen tebestuur in de begroting presen teert. neemt het hoofdstuk stadsver nieuwing het leeuwedeel voor zijn re kening. Een van de opvallendste her stelwerken in de binnenstad, de res tauratie van het Burchtcomplex na dert zijn voltooiing. Volgend jaar wordt het Koetshuis, een van de bij gebouwen van de Burcht waarvan de restauratie onlangs is voltooid, in ge bruik genomen als café-restaurant. De restauratie van de woningen bij het monument zal ook in de loop van 1981 gereed komen. Met de herbouw van het zalencomplex onderaan de Burchtheuvel ls een begin gemaakt. Volgend jaar wordt ook begonnen met de herinrichting van het Burchtr plein, de restauratie van het toe gangshek en van de oorspronkelijke trap op de Burchtheuvel en de aanleg van een wandelroute naar de Oude Rij. De bouw van een voetgangers brug over de Oude Rij in het verleng de van de wandelroute zal na het gereed komen van de route aan vangen. Bruggen De Ir. Driessenstraat zal volgend jaar twaalf maanden voor het verkeer dichtgaan wanneer de Kerkpleinbrug over de Herengracht wordt gerestau reerd. Het is een van de vele brug- restauraties die op het programma staan. De Doelenbrug over het Ra penburg staat als volgende op het schema. Leiden kan al aanspraak maken op extra steun omdat de gemeente on der artikel 12 van de financiële ver houdingswet valt. Het rijk stelt daar mee arme gemeenten als Leiden on der curatele, maar geeft ook extra uitkeringen bovenop de gebruikelij ke. Voor de tiende keer in successie zal de gemeente het rijk volgend jaar om zo'n aanvullende uitkering vra gen. Het dan overblijvende tekort ten slotte zal worden gedekt door tariefs verhogingen die waarschijnlijk 5 pro cent bedragen. De onroerend-goed- belasting gaat 6 procent omhoog. De gemeente heeft nog steeds geen bericht gekregen over de hoogte van de aanvullende bijdrage over 1979 en 1980. Dit gaf bij de opstelling van de begroting voor volgend Jaar grote problemen, want noodzakelijke fi nanciële gegevens ontbraken. Wet houder Bordewijk levert in de toe lichting bij de begroting felle kritiek op het uitblijven van de toezeggin gen: „De langdurige onzekerheid over het financiële kader voor een ge meente met een omvang als de onze is in feite niet acceptabel. Het deed afbreuk aan het functioneren van de gemeentelijke democratie. De krappe financiële positie van Leiden werkt hier in het bijzonder door in de personeelssituatie van de gemeente. Het aantal taken neemt toe maar er staat geen evenredige groei van het aantal gemeentelijke werknemers tegenover. „De grens van elasticiteit van het gemeentelijk apparaat is bereikt", waarschuwt Bordewijk. Het meerjarenprogramma voor de restauratie van monumentale woon huizen zal volgend Jaar worden afge rond. Leiden ls dan de eerste gemeen te in Nederland die een dergelijk pro gramma heeft. Het Ministerie van CRM koppelt aan het programma garanties voor financiële medewer king aan 35 restauraties per jaar. In het kort tenslotte enkele andere plannen voor volgend jaar: De aanleg van het nieuwe park aan de Zijisingel. De aanleg van een nieuw bedrijfs terrein bij de Merenwijk. Restauratie van het Ketelhuis aan de Oude Vest. Aanleg van een plein op de plaats van de Onze Lieve Vrouwe Kerk. De bouw van een voetgangers- en fietsersbrug over het Galgewater. De aanleg van een voetgangers tunnel onder de Willem de Zwijger- TOERISME K&O organiseert donderdag tieavond over toerisme in zaal Tripodia. Aanvang:) PAl'ZEBIJEENKOMSTLety staatssecretaris van CRM, u Kraaijeveld-Wouters is dor gastspreker in een pauzebl tussen 12.55 en 13.10 uur in Kloosterkerk aan het hout. De bijeenkomst kaal omlijst door organist kerhuis. ORGELCONCERT den Berg speelt donderdi gj orgel van de Delftse Nie^ werken van de componist 0 Wolf, die honderd jaar gek geboren. Voorts staan gramma composities van ger en Franck. Aanvang: toegang: 5 gulden. KAMERMUZIEK concert In een serie concerten Voorhout in Den dagavond gegeven kwartet uit Budapest klarinet; P&l Êder, viool; viool; ZoltAn Tóth. viool Êder, violoncel!. Op het staan werken van Mozart, Bartók. Aanvang: 20.15 Van onze correspondent LEIDEN - De Leidse het begin oktober failliet sterdamse bedrijf nink gaat weer draaien, drie directieleden van de maar in het faillisement derbedrijf meegezogen neming hebben de zaak men. Zij gaan verder onder Wernink Beton BV en nisvloeren en sportvelden Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN Ondanks de nadrukkelijke wens van de Haagse gemeenteraad kan er bij de afbouw van Scheveningen-badplaats op belangrijke fronten geen rekening worden gehouden met cijfers over bouwmassa's die worden genoemd ln het contract dat Den Haag met het bouwconsortium heeft afgesleten. Dat blijkt uit een nota over de verde re gang van zaken bij de bouw in Scheveningen die burgemeester en 'wethouders na wekenlang moeizaam beraad hebben toegestuurd aan de raadsleden. De gemeenteraad besloot op 15 september jongstleden dat het consortium, waarin projectonwikke- laar Bredero zit. zich moet gaan hou den aan de cijfers die staan in een bijlage bij het contract en die de verdeling aangeven tussen het aantal te bouwen kantoren, woningen, win kels en recreatieruimtes. Bredero zo wel als het college hebben de afgelo pen jaren nooit op de cijfers gelet, omdat ze er van uitgingen dat ze slechts als voorbeeld dienden en dat bij de jaren durende wederopbouw van de badplaats mocht worden inge sprongen op allerlei ontwikkelingen op de marl In de nota stelt het college eerst vast dat, ondanlf^ de weerzin van Bredero, geprobeerd zal worden de cijferbijla- ge bij het contract voortaan als een hard gegeven te hanteren om enkele pagina's verder al twee essentiële bouwprojecten aan te geven waar dat onmogelijk moet worden geacht. De uitleg die de gemeenteraad geeft aan het afgesloten bouwcon tract kan in de eerste plaats niet worden gehanteerd bij de afbouw van het Palace-complex en in de tweede plaats niet ln het binnengebied van badplaats, waar veel meer kantoren moeten worden gebouwd dan de raad zou wensen. Het college stelt voor af te zien van de bouw van bioscopen in het Palace- complex. Vastgesteld wordt dat zo wel binnen het college als bij Bredero een fout is gemaakt, toen besloten werd de bioscopen niet te bouwen en het bouwconsortium zonder de nodi ge vergunning op de plek van biosco pen alvast kantoorruimte in het Pala- ce-complex is gaan opzetten. Maar wanneer Bredero nu alsnog de bio scopen ln Palace zou moeten bouwen, zou dat de projectontwikkelaar een schadepost van zo'n 25 miljoen gul den opleveren. Het college vindt nu wèl dat de bouwer een harde toezeg ging moet doen de bioscopen elders ln het contractgebled neer te zetten. Kantoren Het tweede bouwproject waarbij het verhaal van de gemeenteraadsleden over cijferbijlage niet zal opgaan, komt in het binnengebied, globaal tussen het Circustheater, het Kur- haus eri het Europahotel. Het provin ciaal bestuur van Zuid Holland wil daar meer kantoren zien dan ln de oorspronkelijke plannen. Min of meer toevallig komt het pro vinciaal bestuur aardig ln het straat- Je van Bredero, wanneer ze stelt dat Den Haag in een bestemmingsplan voor de badplaats te weinig kantoor bouw ln het bedoelde gebied toe staat. Den Haag zal aan de wens van de provincie tegemoet moeten komen en ln het bestemmingsplan meer kan toorbouw moeten toestaan. Het colle ge zit hiermee ln de tang tussen de raad, de projectontwikkelaar en het provinciaal bestuur. De plannen voor bebouwing van het binnengebied, het laatste grote pro ject ln badplaats, werden eerder dit jaar door de gemeenteraad van tafel geveegd, ondermeer omdat PvdA'ers onverwacht de genoemde cijfers uit het contract boven water haalden. De ruzie in de gemeenteraad liep zo hoog op dat PvdA-wethouder Hardon (ruimtelijke ordening en stadsver nieuwing) begin deze maand genood zaakt was op te stappen. B. en w. dringen er bij de raad op aan nu snel besluiten te nemen over de verdere bouw in Scheveningen. In de overeenkomst die met Bredero werd gesloten staat dat het enorme project uiterlijk begin 1984 geklaard moet zijn. Eind deze maand zullen raadsle den worden uitgenodigd voor een ge sprek met de projectontwikkelaar. Toegezegd ls verder dat de raad beter op de hoogte zal worden gehouden van het verdere verloop van de plan= nenmakerij. STADSVERNIEUWING Op een open dag voor ouderen uit het Regentesse/Valkenboskwartier don derdag in wijkcentrum De Regen valk, Weimarstraat 69 in Den Haag geeft de gemeente informatie over de stadsvernieuwing in de wijk. De bij eenkomst duurt van 10 tot 16 uur. Een lunch wordt verstrekt. ZANGAVOND - De Nederlandse Vereniging voor de Volkszang organi seert donderdag een samenzang- avond ln gebouw Eltheto, Azalea plein 2, in Den Haag. De pianiste Thea Roos verleent muzikale mede werking. Aanvang: 20 uur. DEN HAAG Het consortium Scheveningen heeft binnenkort een gesprek met een instantie, die in de malaise rond Scheve ningen-badplaats merkwaar dig genoeg als een bondgenoot van de projectontwikkelaar kan worden gezien: het provin ciaal bestuur van Zuid Hol land. Het provinciaal bestuur kan geen standpunt innemen over de kwestie of het bouwcontract dat bet consortium met Den Haag heeft afgesloten nu wel of niet wordt nageleefd. Maar wei heeft de provincie al in 1977 het gemeentebestuur van Den Haag op de vingers getikt, door te stellen dat de gemeente in een deel van het bestemmings plan voor de badplaats te wei nig kantoren toestaat. Het pro vinciale standpunt dat er in het binnengebied van de badplaats wat minder woningen en wat meer kantoren moeten komen, komt Bredero goed van pas. Gedeputeerde ir. N. Buijsert (CDA), geeft in een vraagge sprek toe dat de stedebouw- kundige visie die gedeputeerde staten op Scheveningen-bad plaats hebben, dichter bij die van de projectontwikkelaar ligt dan van het gemeentebe stuur. Buijsert over die visie: „In Scheveningen-badplaats, zeg maar Den Haag aan zee, moet een stedelijke kustbebou- wing komen. Geen herhaling van Terheijde, geen tweede Kijkduin". Op de vraag of de angst hem niet om het hart slaat, wanneer hij op een ma quette voor de afbouw van Scheveningen torenhoge kan toorgebouwen ziet staan, ant woordt de provinciaal bestuur der: „Nee, waarom? We bou wen daar een stuk stad. Tegen woordig wordt overal zo klein schalig gedacht, hier is dat niet nodig." Buijsert beeft forse kritiek op de „halfslachtige houding" van de Haagse gemeenteraad: „Den Haag gedraagt zich vaak niet voldoende als het hart van een groot stedelijk gebied. Het ge meentebestuur heeft geen dui delijke visie op de toekomst. Scheveningen is daarvan een voorbeeld, eerst wordt er wat in een contract vastgelegd, dan willen ze opeens weer een beet je terug. Daar in Scheveningen lopen nu verschillende visies door elkaar heen". De gedeputeerde zegt angst te hebben dat Bredero zich, bij aanhoudende bestuurlijke moeilijkheden rond de bad plaats, uit het bouwproces zal terugtrekken. „Ik ben als de dood dat de rest van Scheve ningen niet wordt afgebouwd waardoor de gemeenteraad als contractpartner een andere uit leg geeft aan het contract en de projectontwikkelaar stapt naar de rechter, krijg je een slepende procedure die alleen maar verliezers zal opleveren. En als dit bouwconsortium niet verder kan werken, is er echt niemand anders te vinden die de enorme klus in Schevenin gen kan afmaken", aldus de heer Buijsert. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De gemeente Den Haag wil vanuit één centraal punt alle bejaardenzaken gaan regelen. Op deze plaats moeten oudere Hagenaars aan kunnen kloppen die problemen hebben met hun huisvesting of gebruik willen maken van specifieke faciliteiten. Ook moeten ouderen in het centrum terecht kunnen voor meer algemene informatie. De bijzonder snelle gens curator Verheye mede aan het voortvarende de Leidse wethouder voor sche aangelegenheden se. Zij is behulpzaam aantrekken van de de Nederlandse Directeur Oeerlings van opgerichte Wernink Beton wacht dat bij optimale gen bij de twee nieuwe bedl men weer zestig arbeidsplaa|L j nen worden geschapen Dit ls een van de vele plannen die opgesomd worden in de gisteren ver schenen nota „Oud en Wel Zijn in Den Haag", waarin het gemeentebe stuur op een rijtje zet wat er in de komende jaren gedaan moet worden aan bejaardenzorg in Den Haag. De huisvesting van bejaarden neemt een belangrijke plaats in in de nota. Een grote rol wordt hierbij toege dacht aan een op te richten Stichting Gecoördineerd Bejaardenwerk, die binnen twee jaar een feit moet zijn. Bevorderd zal worden, dat de bejaar de zoveel mogelijk zelfstandig kan blijven wonen. Bij het toewijzingsbeleid van de ge meente zal voorrang worden verleend aan een oudere als de woning bij uitstek geschikt is. Daarbij zullen er meer woningaanpassingen verricht kunnen worden, en zal bij nieuwbouw rekening gehouden worden met een groter contingent woningen voor be jaarden. Als tussenvorm tussen zelfstandig wonen en verzorging zal de gemeente zich sterk maken voor vestiging van zogenaamde zorgwoningen en aan leunwoningen. Daarbij moet de mo gelijkheid geschapen worden, aldus de nota, dat de bejaarde aangesloten wordt op een alarmsysteem. Binnen vier jaar moeten bij voorkeur in de Wijken Bezuidenhout, Maria- hoeve, Rivierenbuurt en Morgen stond, middelgrote verzorgingstehui zen gerealiseerd worden. Dit zou vol gens de nota zo'n 660 extra plaatsen opleveren. Daaraan gekoppeld, zo stelt de nota, dat uitwerking van het stedelijk renovatieplan, de aanpas sing van een twaalftal verzoringste- huizen mogelijk maakt, waardoor bij na twee duizend plaatsen zouden ont staan, die aan de huidige kwaliteitsei sen voldoen. Door middel van nieuwbouw zal er een forse uitbreiding moeten komen van het aantal bedden in de verpleeg- tehuizensector. Het indicatie-appa- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Kleine bedrijven in de oude wijken van Den Haag kunnen gebruik gaan maken van een nieuwe financiële steunregeling. De gemeente Den Haag heeft voor de steun aan bedrijven in de stadsver nieuwingsgebieden dit jaar nog 1,3 miljoen gulden beschikbaar. Voor 1981 heeft Den Haag 3 miljoen be schikbaar gekregen van het ministe rie van economische zaken. Financië le hulp kan gegeven worden aan on dernemers die hun zaak beter willen inrichten om die op dezelfde plaats voort te zetten, bij verplaatsing van bedrijven of aan ondernemers die, in verband met sloop en bouwactivitei ten, hun bedrijf willen beëindigen raat, dat de opname in een verpleeg inrichting beoordeelt, zal overgehe veld worden van de GO en GD naar het Centraal Punt Bejaarden Zorg. Voorts meldt de nota dat er nog het een en ander te verbeteren valt in de organisatie in de bejaardenzorg. In de nota wordt gesteld dat in ieder geval een derde van de bestuursfuncties bij instellingen die zich met bejaarden zorg bezig houden vervuld moeten worden door de ouderen zelf. Ook zullen er bewonerscommissies in de verzorgingstehuizen ingesteld moe ten worden. gaat het bedrijfsgedeelte toirbanden worden gemi aan de slag. Dat betekent twintig man. Bij Wernink tennisvloeren t velden BV gaan, als de nieuwe orders binnenkomen, man werken. Indien ook nog duktie van betonnen vkx weer ter hand wordt genoro kent dit werk voor nog eens twintig mensen. toi ut Bij het „oude" Wernink wef lg voor een maand nog totaal derdtwintig man Daarvan negentig in eigen dienst mensen werkten via onderatff v] voor het bedrijf ADVERTENTIE In hel rouwcentrum is gelegenheid tol opharing in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid W illem de Zwijgcrlaan 179 Postbus432. 2300AK Leiden. Telefoon 071-142644* WOENSDAG 22 OKTOBER 1980 het zwembad betreft is er sprake van losgelaten tegelwerk, beschadigd stucwerk en slechte plafonds. In en kele wanden zitten scheuren. Het houtwerk in het gebouw kent vele beschadigingen, die niet meer zijn bij te werken. Diverse toiletten, urinoirs en andere sanitaire voorzieningen moeten worden vervangen. De Keu ringsdienst van Waren heeft er drin gend op aangedrongen dat de vloer bedekking in de restauratie wordt vernieuwd De technische installaties in het zwembad zijn voor het grootste deel aan vernieuwing toe. Het is dan te vens mogelijk de installaties uit te' breiden of te verbeteren volgens de huidige opvattingen van energiebe sparing en veiligheid. Er zou zeker 30% energie bespaart kunnen wor den. Volgens de veiligheidsdienst van gemeentewerken verdient het aanbe veling bij de waterzuivering i.p.v. de nu gebruikte zoutzuur over te gaan op koolstofdioxyde. Bij voorkeur dient de opknapbeurt, die ongeveer vier maanden zal duren, in de zomermaanden worden uitge voerd. Dan zijn de buitenbaden open. De gemeenteraad zal zich nog over het voorstel moeten uitspreken. Aan bouwkundige voorzieningen zal een bedrag van ruim 765.000 gulden nodig zijn, terwijl de technische installaties meer dan 1,2 miljoen zullen gaan kosten. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het zwembad „Morgenstond" aan de Loe- vesteinlaan in Den Haag, dat nu bijna 14 jaar in gebruik is, is toe aan een grondige op knapbeurt die volgens de be rekeningen van de gemeente twee miljoen gulden gaat kosten. Sinds de opening in 1966 hebben on geveer 8,5 miljoen bezoekers van het zwembad gebruik gemaakt. Dit grote aantal is volgens de gemeente van invloed geweest op de toestand waar in het bad nu verkeert. Ook de techni sche installaties, die in de regel wor den afgeschreven in 10 a 15 jaar, vertonen de laatst^ tijd gebreken, dan wel ernstige slijtage. Wat de bouwkundige toestand van Het zwembad Morgenstond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6