Z: niet veel roblemen meer Breitner schopt tegen Duits voetbal onflicten smeulen bij FC Barcelona rde ronde UEFA Cup in zicht na 1-1 resultaat tegen Levski Spartak in Sofia Provocerende uitspraken brengen discussie aan de gang Tromp: meest itie van trainer Kubala ter discussie en gekrakeel om geld Financiën spelen mee bij Utrecht en PSV ISDAG 22 OKTOBER 1980 SPORT TROUW/KWARTET P13-R15-HS13 «elhot lohan Woldendorp WW Voor het eerst in zijn bestaan heeft AZ'67 zich een uitstekende kans gecreëerd om aanwezig te zijn in de derde ronde van het UEFA Cuptoernooi. Na het terechte 1-1 spel in de uitwedstrijd tegen Levski Spartak Sofia mag de thuiswedstrijd in de Biarder Hout niet al te veel problemen meer opleveren Niettemin vertrok AZ met een 1 (j« jg gevoel uit de Bulgaarse hoofdstad. Te nadrukkelijk lagen er mogelijkheden om |kè Sigisteren al de genadeklap toe te dienen. 1 2-p idden de eerste helft moeten met een voorsprong van *lpunten." concludeerde trai- org Kessler. „Het was een nadeel en ook een grote te- or «lining, dat de ploeg toen niet en is gekomen. Vandaar, dat or ga zijds tevreden ben over de Van e uitgangspositie voor de re main «ar anderzijds niet content Jdat de ploeg onder het niveau petitiewedstrijden bleef." idem wede helft ging het mis met wski kon niet alleen de 1-0 t.b.v, tand (doelpunt van Kees Kist) en. de Alkmaarse ploeg leek ten onder te gaan aan oa- Hel zeft eigenlijk niets, die toot de Koninklijke Nederlandse is hel reden voor een extra feestje, ran die 40 000 leden Op 25 oktober krt stadhuis van Zwolle de ofTtctêlr M van de 1 jarige Jacqueline Die- Ommen als 40 000ste door Raymond plaats t Zal vast een leuke toto t.b.é voor OUT Niet iedereen is het met Ec opstandige aanvoerder van de For- •ucteurs eens Ecclestone wil een Prtx-drcult Het meerendeel van clrculta (waaronder Zandvoort) echter achter de standpunten van lie internationale autosporthond ook boem bUJfl boem l De volgende partij, zo heeft Mu I beloofd, boks lk tien keer zo goed Kijk hij wij als 39-jarige afgeschre- doorKaan BIJ het laatste Utelge ik te hl) slechts zes soorten stlmule- De Nederlandse vrouwenploeg voor dkamplurnst-hap In New York l2»-30 bestaal uit Jose Hommlnga. Ues- l Anita Stapa. Pauls Ooms-Mallens. ji Meggelen en Marjolein van Nunen ezui EN Omdat de coördinatie perfect Europees kampioenschap voor vrou- S en de mannen en sprtnUn- (derland Zweden In Den Haag belde fde weekeinde waren gepland (17 18 s de interland maar twee dagen ver Donderdag 15 en vrijdag 18 januari derlinge scheldpartijen ..We hebben er in feite zorg voor gedragen, dat Levski beter ging voetballen." zei Kessler dan ook Met Kees Kist als centrumspits trad AZ in het praktisch lege stadion van Levski zijn opponent tegemoet. Het kostte Kessler weinig hoofdbrekens om het probleem rond de topscorer op te lossen. Middenvelder Jos Jon ker moest in verband met heupkiach-, ten afzeggen. De verse International tobt al een tijdje met het gewricht en zit niet om pijnstillende injecties te springen. Twee weken rust blijkt de beste remedie, maar met het voor beeld-Kist voor ogen. is het geen aan trekkelijk vooruitzicht om enige tijd te revalideren. In het normale be drijfsleven geldt de regel, dat een werknemer na een ongesteldheid zijn plaats weer kan innemen. In de voet balwereld. waar in ieder opzicht vol strekt andere normen gelden, is dat minder vanzelfsprekend. Vierendertig competitiedoelpunten ten spijt kan Kist in de komende regenachtige maanden moeilijk wor den gemist. Als lichtgewichten vlin derden Kurt Welzl en Pier Tol over de droge, dus gemakkelijk bespeelbare velden, maar tijdens hun eerste proe ve van bekwaamheid op een lood zwaar grastapijt daalde het rende ment gisteren behoorlijk. In het kletsnatte Sofia kwamen de beide vleugelspitsen niet tot hun recht. Vooral Welzl grossierde in het missen van kansen. Twee keer had de Oos tenrijker zijn pleog aan een voor sprong kunnen helpen, maar even zo vaak mikte hij de bal tamelijk hulpe loos naast de kooi van de Jonge doel man Deltchev. AZ kan derhalve wat zwaarder ge schut gebruiken. Ofschoon Welzl in de eerste minuut na de pauze met Kristen Nygaard aan de basis van de treffer van AZ stond, was het toch Kist. die voor het afrondende werk tekende. Waarmee hij nog eens on derstreepte. dat Kessler niet meer om hem heen kan. Het Alkmaarse doel punt was een passende illustratie bij het spelverloop van de eerste episode. Hoewel verre van oogstrelend, school er toch meer raffinement in de acties van de Kessler-equipe. Levski Spar tak zette zijn aanvallen doorgaans te traag en te breed op om in overle vingskansen te mogen geloven. Een kopbal van Stanchev en een schot van spelbepaler Palov waren eigen lijk de enige wapenfeiten in die pe riode. Kees Kist haalt doeltreffend uit in Sofia. Levski-verdediger Nikolov (2) kan de bal niet meer onderscheppen. De eerste wedstrijd in de tweede ron de leerde dan ook, dat Levski niet al te veel barricades mag opwerpen in de race. die AZ voor zichzelf op de internationale velden heeft uitgestip peld. Gewaarschuwd door Dynamo Kiew, dat in de openingsronde door de Bulgaren werd uitgeschakeld, en behept met het doormaken van een ontgroeningsproces, speelde AZ ech ter te weinig zijn eigen spel. Dat bracht de ploeg in moeilijkheden. Scheidsrechter Eschweiler. ooit cur sist van Kessler tijdens de Duitse trainersopleiding, bewees zijn mees ter in het voetbaltechnische vlak •geen dienst door in een vrije val van Spasov te trappen. Weliswaar ver toefde Spelbos in de buurt, maar de vooretopper van AZ had part noch deel aan het incicent. Eschweiler wees niettemin naar de witte stip. alwaar het slachtoffer zelf bereid bleek om de beul uit te hangen: 1-1. De aanvallers van Levski probeerden daarna herhaaldelijk het zoet van de overwinning in het aardse slik kslijk van het stadion te vinden, maa die bekwaam ingestudeerde valpar tijen leverden met het gehoopte re sultaat op. Het betekende wel. dat de dreiging van een nederlaag voortdu rend aanwezig bleef. Het krampach tig spelende AZ verdedigde chaotisch met name Spelbos en was teveel op Peters aangewezen, wanneer het om het uittekenen van aanvalspatro- nen ging. Dat is niet toevallig. De kleine middenvelder bezit immers de meste internationale ervaring. Na tuurlijk was het wel teveel gevraagd om daar enig rendement van te ver wachten. Belandde de bal in het Bul gaarse doelgebied, dan gebeurde dat vaak louter toevallig. „In dat opzicht misten wij het organisatorisch goede spel van Jos Jonker", gaf Kessler toe. Levski Spartak bevat al met al te weinig kwaliteiten om AZ het uitzicht op de tussenronde. over ruim een maand, te ontnemen. Lenki Spartak Sofia-AZ'67 M <»4> - 48. Kist 0- I. 54. Spasov 1-1 (strafschop). Scheidsrechter Eschweiler (WDld) Toeschouwers: 4000. Oele kaarten: Stanchev (Levski) en Amtz (AZ) Levski Spartak Sofia: Deltchev; Nikolov, BaJev- sld. Grantcharov. Aladjov; Barzov (Jordanov), Pa- Jov. Spasov; Vojnov. Stachev (Kurdov). Borlsov AZ-87: Treytel; Van der Meer. Spelbos. Metgod. Ho venkamp. Peters. Amtz. Nygaard. Kist; Welzl (Van den Dungen). ToL MÜNCHEN Paul Breitner heeft in eigen (voetbal)land weer eens voor de nodige deining gezorgd. Juist nu de Westduitsers op internationaal gebied de ene hoofdprijs na de andere veroveren, heeft de eigenzinnige spelbepaler van Bayern München het aange durfd om het voetbal in de Bundesliga als „stompzinnig" en „vervelend" te kwalificeren. „Welt am Sonntag" gaf Breitner de laatste zes weken gelegenheid om wild om zich heen te slaan. Het waren zes vermakelijke pagina's die één lange aanklacht vormden tegen van alles en nog wat, maar vooral tegen de Duitse trainers. In /ÏottaIIg cnolor het land waar elk sportief succes in Europa nogal luid wordt QGV011G SpGlGi bezongen, heeft lang niet iedereen dat kunnen waarderen. Aan de vooravond van Bayern München-Ajax was Breitner bereid om zijn scheldkannonade toe te lichten. Het werd opnieuw geen vrolijk verhaal over zijn landgenoten, hoewel Breitner qua voetbal inmid dels toch een lichte verandering ten goede bespeurt. /an G Traditiegetrouw zijn honkballers van het seizoen »r aangewezen. Beste werper les Urban us van de Neder- pioen Amstel Tijgers. Ur- lleidde 20 keer de verdediging club. waarvan acht volledige -Kaanden. Hij werd 12 maal win- I- werper In die 20 wedstrijden hij 114 innings met 95x3-slag. )r - lijd. en kreeg 91 honkslagen Urbanus scoorde in totaal 31 77/aniloeg nog 36 man binnen leerde acht homeruns. Op de it staat hij als zeventiende ge il met een gemiddelde van ank ZUver was voor de Nicols-wer- f Amerikaan Douglas Morton. vet oden" slagman is de Feyenoor- Oe I mn McDonald geworden met en, I middelde van 0.395. nertrof hiermee verre Eddie i van Neptunus. die ook als een zeer verdienstelijk figuur n&* Tromp speelde eveneens 36 1 m Ij den, waarin hij 140 slagbeur- nen reeg Hij gaf 54 honkslagen j vijf homers. Een 3-honkslag '°e! |en 2-honkslagen. Hij scoorde I"®" s, sloeg nog eens 35 man binnen e eerde tenslotte een gemiddelde °PQ 386 id. i 9,9 werd eveneens gekozen tot de v* waardevolle speler met Alfio in van het Amerefoortse lnhls tweede door Matty Verkamman „Bezoek uit Holland," roept Breitner. wanneer hij het riante vertrek van de manager van Bayern München bin nenvalt. Achter een groot bureau ze telt ex-intemational. en Breltnere boezemvriend, Ulli Hoeness. Op de leeftijd van 29 jaar is de voor topvoet bal voortijdig afgekeurde Hoeness tot zakelijk leider benoemd. Naar ver luidt is hij mede door Breitner in het zadel geholpen. De vrienden babbe len eerst wat. waarna Hoeness zich vanuit zijn fauteuil wel amuseert met de schimpscheuten, die Breitner tel kenmale afvuurt „Die artikelen (inmiddels gebundeld in een boek) heb ik bewust provoce rend geschreven." steekt Breitner van wal. „Dat is de enige manier om een discussie op gang te krijgen. Wel. dat is me gelukt, er wordt door velen gesproken over de kwaliteit van ons voetbal." Breitner vindt dat er in de Bundesli ga door de trainers bereide eenheids worst wordt verkocht Slechts aan twee trainers, buitenlanders, wijdt hij positieve woorden: Branko Sebetsj, een Joegoslaaf, van Hamburger SV en Pal Csernai, een Hongaar, van Bayern München. Zij hebben naar zijn mening nog wel oog voor het individueel-technische aspect. Breitner: „De Duitse trainers gaan allemaal naar de sportschool in Keu len, waar ze vervolgens ook allemaal hetzelfde leren. Helaas worden creati viteit en persoonlijke ideeën daar in Keulen volledig op de achtergrond gedrongen. Het is Bayern en HSV aan te zien. dat er géén Duitse trainers werkzaam zijn. HSV en Bayern spe len gèèn typisch Duits voetbal, het geen alleen al blijkt uit de ruimtedek king in plaats van de mandekking, die vrijwel elke Duitse voetballer au tomatisch krijgt opgedragen. Bij Ein- tracht Frankfurt en Kaiserelautem wordt tegenwoordig ook iets meer aandacht aan de „spielerische" ele menten besteed. Maar bij de rest is het nog altijd rennen, vechten en tempo maken. De grauwe, maar con ditioneel sterke, middelmaat regeert. Niet voor niets hebben we met Brie gel een speler in de nationale ploeg. Tijdens een training in München schoot de linkerpink van doelman Piet Schrijvers uit de kom. Hij laat op de foto zijn keurig verpakte vinger aan trainer Leo Beenhakker zien. Vandaag staat Schrijvers met pink en al in het doel tegen Bayern. die vroeger kampioen op de tien kamp was. De Bundesliga dat is meestal voetbal voor negen paartjes, twee libero's, twee doelmannen. Wan neer de rechtsbuiten een doelpunt maakt, dan krijgt de linksachter van zijn trainer de schuld." Citaat uit een Breitner-artikel: „Noem mij vijf voetballers, echte voetbalkunstenaare in de Bundesli ga. Rummenigge. Hansi Müllér ik ben al uitgeteld. Niet ten nadele van de winnaars van Rome hoor, maar neem me niet kwalijk, Kullmann. Diets, de tienkamper Briegel en Al- lofs hadden acht jaar geleden voor de televisie gezeten in plaats van in de nationale ploeg." Het internationale succes blijft niet temin een sterk tegenargument van de trainers. Breitner. rechtlijnig: „Dat zegt me niets Het Duitse succes is voor het grootste deel te danken aan de zwakte van de andere landen. In het begin van de jaren zeventig waren er in Europa meer kwaliteits spelers dan nu Het is ons geluk, dat wij in Argentinië het dieptepunt al bereikten en de meeste andere lan den pas daarna. Wij zijn sindsdien hooguit één streepje vooruit gegaan en dat blijkt dan genoeg om in Euro pa de toon aan te geven." Waarna het tijd wordt voor een paar nieuw aanvallen op de Duitse trai ners. „Zij hebben het gepresteerd om J Europa's rijkste voetbal- FC Barcelona, is momenteel net rijkst aan zorgen van alle emers aan de Europese beker den Met hun ontelbare pese- mi lijken de Catalanen niet alleen miner van naam en klasserijke s. maar ook een handvol pro- to bijeen te hebben gekocht, de eerste wedstrijd in de tweede van het UEFA Cup-toernooi bij M| 6ln, dat onder trainer Rinus fis (ex-Barcelona) zelf bezig is Cgj fisis te bezweren, lijkt FC Barce- veel op een kruitvat. tost in het Dusseldorper hotel »tet Spaanse gezelschap zijn in geeft genomen, is bedriegelijk *n. die bereid zijn de lont van de «ieve situatie aan te steken, zijn ®oeg In de wandelgangen van 'otel kan men vernemen dat het tor van de club trainer Ladislao da al een ultimatum heeft ge- k FC Barcelona in de tweede f van het UE F A-toernooi blijft to. is de val van Kubala. die W "J jaar oefenmeester was van het tose nationale team. vrijwel ze- w de strijd om de nationale titel is FC Barcelona na een zwakke start immers nog niet verder gekomen dan een plaats in de middenmoot. Als opvolger van Kubala staat de Milanese „slavendrijver" Helenio Herrera. nu nog technisch directeur, gereed. Herrera moest vorig seizoen al invallen en bereikte tenminste nog dat FC Barcelona zich plaatste voor het UEFA-toemooi. Dank zij Kuba- la's bemoeienissen keerde weliswaar de Oostenrijkse doelpuntenspecialist Hans Krank] bij FC Barcelona terug, maar na de inlijving van de Westduit- se international van FC Köln Bernd Schuster voor maar liefst vier miljoen gulden, begon de loopgravenstrijd weer. De strijd stak al de kop op. toen er sprake van was dat de Argentijnse ster Diego Maradona voor een astro nomisch bedrag naar Barcelona zou verhuizen. Ondanks een aan waanzin grenzend lokaas van 20 miljoen gul den kreeg de baas van „Barca", Jose Luis Nunez, de nog pas 19-jarige Ma radona niet aan de haak. Vervolgens stroopte FC Barcelona de markt in eigen land af. Voor het Spaanse re cordbedrag van drie miljoen gulden werd de libero van het nationale elf tal, Alesanco uit Bilbao, gehaald. Bo vendien waagde Quini. topscorer van Gijon, de oversteek naar Barcelona voor twee miljoen gulden Sedert Bernd Schuster als derde „gastarbeider" in FC Barcelona werd opgenomen, moet een van de andere buitenlanders, de Oostenrijker Krank] of de Deen Allan Simonsen, zich overbodig voelen. Bovendien kwam de al lang sluimerende brood nijd van de Spaanse spelers aan de oppervlakte. Zij verdienen ten hoog ste de helft van de 400.000 gulden, die Krankl, Schuster en Simonsen per seizoen beuren. Vooral spelverdeler Asensi maakt er geen geheim van een tegenstander van de scheve verhou dingen in de ploeg te zijn, maar hij is dan ook een van de meest actieve leden van de Spaanse spelersvak bond In het verleden bleven dergelijke con flicten meestal door successen op het veld aan het oog onttrokken Met Johan Cruyff en Johan Neeskens in de gelederen werd de ploeg in 1974 landskampioen, in 1978 bekerwin naar en een jaar later winnaar van de Europa Cup II. Successen of niet. een EDESHEIM De Westdultse voetbalbond zal geen toestemming verlenen voor de transter van de 20-jarlge FC Köln-speler Bemd Schuster naar FC Barcelona als de Spaanse club de internatio nal niet wil afstaan voor interlandwedstrijden Dat deelde Hermann Neuberger voorzitter van de Westduitse voetbalbond, gisteren tijdens een persbijeenkomst ln Edesheim mee Als de DFB zijn medewerking onthoudt aan de overgang van Schuster, dan zal hy nog een jaar zijn contract kunnen uitdienen bij FC Köln of anders helemaal niet kunnen spelen Neuberger zei voorts dat er in het geval-Michels nog geen beslissing Is genomen. De onlangs tot FC Köln toegetreden Nederlandse trainer is niet ln het bezit van een trainersllcentie van de DFB en zou eigenlijk met zijn 52 jaar opnieuw in de schoolbanken plaats moeten nemen Op een plei dooi van bonds trainer Erich Ribbeek om Michels iets dergelijks te besparen ging Neuberger voor alsnog niet in. Hij verklaarde geen precedent te willen schappen en voegde er aan toe dat de zaak nog in behandeling is trainer bleef zelden lang achtereen in dienst. Sedert 1975 waren met Rinus op 130.000 toeschouwers wordt ge- De reusachtige uitgaven en talrijke veranderingen in de ploeg in aanmer king genomen mag het een wonder worden genoemd, dat de vereniging vorig seizoen ook nog winst maakte. FC Barcelona, dat al voor de 24e keer deelneemt aan een Europees beker toernooi, begon de nieuwe competitie met een batig saldo van ongeveer 12 miljoen gulden. De rijkdom van de club vindt zijn oorsprong in het feit dat er niet minder dan 80.000 leden zijn geregistreerd, die per jaar onge veer 100 gulden contributie betalen en zo al voor ruim een kwart van het jaarresultaat van ruim 27 miljoen gulden zorg dragen. De recettes van het herhaaldelijk uitverkochte sta dion Nou Camp brengen ook heel wat geld in de clubkas. De voetbalarena zal in de toekomst uitgebreid worden waardoor de capaciteit van 100.000 Michels. Hennes Weisweiler, Laurea- no Ruiz, opnieuw Michels. Lucien Müller, Joaquin Rife. Helenio Herrera en Ladislao Kubala niet minder dan zeven trainers uit zes verschillende landen verantwoordelijk'voor het wel en wee op de velden. bracht. Met een dergelijke onophou delijk spuitende geldfontein „in de voortuin" kan FC Barcelona het zich gemakkelijk permitteren 4.5 miljoen gulden aan jaarsalarissen en bijna elf miljoen gulden aan extra premies per seizoen uit te keren. een begenadigd talent als Hansi Mül ler te willen ombuigen. Hansi moest ook gaan rennen. Hij werd twintig minuten voor tijd steeds gewisseld, omdat hij dan niet genoeg lucht meer zou hebben. Zover is het al gekomen in Duitsland, verschrikkelijk Duitse trainers, dat zijn de mensen die hun spelers voor het seizoen in de martelkamer stoppen om in de publi citeit te zeggen: zo. ze zijn klaar voor de start. Niemand vraagt zich af of je van die praktijken beter of slechter gaat voetballen. Duitse trainers, dat zijn de mensen, die na een nederlaag zeggen, dat hun spelconcept slecht is uitgevoerd en bij een overwinning precies het omgekeerde Louter bla. bla." De nadruk die de trainers op de tac tiek leggen, acht Breitner uit den boze. „Al die pijlen op het bord, ik begrijp er soms niets van. Wanneer de wedstrijd eenmaal is begonnen, gaat het vaak heel anders en is de trainer volledig overbodig. Toen ik bij Ein- tracht Braunschweig speelde, hield Branko Sebetsj een tactische bespre king van precies achtentwintig se conden. „Zo heren, we spelen van daag tegen Schalke '04. Onze opstel ling luidt: Franke, Habermann, Holl- mann eet smakelijk." Dat was alles. Braunschweig won met 2-1. En ik moet zeggen, dat ik het prima vond." De Duitse prestaties op het recente Europees kampioenschap in Italië hebben Breitner allerminst kunnen bekoren. Toch tempert hij hier zijn kritiek, temeer omdat hij bij bonds coach Jupp Derwall toch de wil naar enigszins attractiever Voetbal signa leert. „Op een Europees of wereld kampioenschap gaat het alleen om de winst en het succes. Dat weet ik uit eigen ervaring maar al te goed. Alleen het Europees kampioenschap van 1972 in België is van onze kant een uitzondering geweest Maar toen hadden we ook een uitgebalanceerde en bijna perfecte ploeg, die beter was dan in 1974. Voor de ontwikkeling van het voetbal zijn de grote toer nooien zinloos en zelfs onzinnig. Jam mer genoeg, dat wel. Derwall heeft niettemin een andere weg ingeslagen. Hij heeft Hansie Müller ondanks alle kritiek gehandhaafd en mogelijk sti muleert hij op den duur beter en technisch voetbal bij de clubs." Breitner zelf zal zijn talent nooit meer in dienst stellen van Derwalls forma tie. „Mijn moeilijkheden met de Duit se voetbalbond zijn opgelost. Er is geen enkel probleem meer. Maar ik heb gewoon geen zin meer om voor Duitsland te spelen. Een interland betekent voor mij een vrije dag. Dan wil ik bij mijn vrouw en kinderen zijn." Dus wordt hij bij elke uitwedstrijd van Bayem München nog altijd ne gentig minuten lang uitgefloten, want de Duitsers hebben erg veel moeite met dat standpunt. Zijn prik kelende pennevruchten hebben de antipathie jegens zijn persoon, bui ten München dan, nog eens aange wakkerd. Breitner: „Het is modern om iemand uit te fluiten. Ik vind dat goed. Het ontspant de mensen. De agressie van één week wordt zodoen de op zaterdagmiddag afgereageerd. Daar komt bij, dat iedereen, die in Duitsland een eigen mening heeft en die ook nog vrijelijk laat horen, spe ciaal wordt aangepakt. Zo gaat dat hier." Paul Breitner. de profvoetballer, de ortho-pedagoog, de revolutionair, de Maoïst, de provocateur en multi-mil- jonair. lacht nog eens naar Ulli Hoe ness. De manager lacht ook. door Erik Oudshoorn UTRECHT Toen de loting be kend werd van de tweede ronde in de strijd om de UEFA Cup wreef administrateur Cor Hesselberth als enige Utrechtenaar verge noegd in zijn handen. „Eintracht Frankfurt, dat kan best weieens een kassucces worden." sprak hij enthousiast, terwijl trainer Han Berger de wereld voor zijn ogen ineen zag storten en iets mompel de van „de sterkste tegenstander, die maar mogelijk was". FC Utrecht heeft jarenlang gehun kerd naar het grote werk, de Euro pa Cup-toernooien. Utrecht over trof vervolgens zichzelf door de eerste ronde tegen het op papier sterke Pitesti te overleven. Roze- geur en maneschijn dus in de Gal genwaard. „Juist niet." zegt admi nistrateur Cor Hesselberth. En hij toont de financiële afwikkeling van het sportieve succes. „Die eer ste ronde tegen Pitesti was voor FC Utrecht geen goudmijntje. Na aftrek van alle kosten hielden we een opbrengst over van vijftien duizend gulden. Gelukkig hebben we de begroting dit seizoen niet afgestemd op Europa Cup-voet bal. Maar in je hart reken je toch op een paar meevallers. Het heeft mij bijzonder teleurgesteld dat de thuiswedstrijd tegen Pitesti niet eens was uitverkocht. Van de 20.700 plaatsen hielden we er drie duizend over. Deze wedstrijd was een unicum. Utrecht speelde tien jaar na oprichting. Europees voet bal, maar het publiek liet ht mooi afweten." Voor de wedstrijd tegen Eintracht Frankfurt van vanavond zijn de verwachtingen van Hesselberth weer te hoog gespannen geweest. Volgens voorzitter Kees Werkho ven waren er maandag nog bijna vierduizend staanplaatsen be schikbaar. Hesselberth: „Ik kom zelfs op zesduizend. Ik hou altijd wat reserve. Deze situatie is voor mij een raadsel. Ik had een storm loop op de loketten verwacht. Wel licht, dat het stadion vanavond wel is uitverkocht, maar dan frap peert het me nog dat de belang stelling zo lauw is." Het UEFA Cup-treffen tegen Ein tracht levert FC Utrecht een bru- torecette op van anderhalve ton. Toch een leuke opsteker. Admi nistrateur Cor Hesselberth: „Ook daarover bestaan misverstanden. De man in straat denkt: daar kan Utrecht weer nieuwe spelers van kopen. Maar de meeropbrengsten van de recettes kunnen we recht streeks afstaan aan onze schuldei sers. FC Utrecht heeft jaarlijks bijna drie ton nodig om te kunnen aflossen. In de loop der tijd is de totale schuld opgelopen tot bijna een miljoen." EINDHOVEN Hoewel PSV op internationaal niveau nooit zo n reputatie heeft opgebouwd als Ajax en Feyenoord, is de Eindho vense formatie toch al geruime tijd een vaste klant in de diverse Europa Cup-toernooien. Elf jaar lang speelt PSV nu onafgebroken Europees voetbal. Elf jaar lang ook een vaste bron van extra in komsten. Want de Europa Cup betekent per ronde voor een bee tje topclub in principe meer geld. De overlevingskansen van PSV, dat vanavond in Eindhoven de Europa Cup I-finalist van vorig seizoen. Hamburger SV, ontmoet, mogen niet te hoog worden aange slagen. De Brabanders zullen ech ter bij een eventuele uitschakeling weinig pijn lijden. Manager Kees Ploegsma: „Een vroegtijdige uit schakeling is financieel gezien niet zo'n ramp. Europa Cup-voet bal vormt bij PSV nooit een begro tingspost. Onbewust houden we wel rekening met een jaarlijkse financiële injectie van een paar ton. Meestal wordt met dat geld het exploitatietekort gedekt van het sportcomplex. Kortom, het is voor PSV niet zo zeer noodzake lijk om ver te komen in het Euro pa Cup-gebeuren, als we maar wél even hebben meegedaan. Voor ons betekent het een grotere klap wanneer we volgend seizoen ver stoken blijven van internationaal voetbal, dan dat we nu worden uitgeschakeld door HSV." Er vanuit gaande, dat het Eindho- vense sportpark vanavond tot en met de laatste plaats is bezet (er waren gisteren nog drieduizend toegangsbewijzen verkrijgbaar), levert de thuiswedstrijd tegen HSV een brutorecette op van ruim vier ton. Van dat bedrag moet een ton worden afgetrokken voor kos ten zoals premies, reis- en verblijf kosten. trainingskamp, etc. Bo vendien vraagt de KNVB drie ëneenhalf procent van de recette, de UEFA zelfs vier. Levert de tweede ronde PSV dus op het lieve sommetje van drie ton. Niet in de laatste plaatsdoordat de entree prijzen in opwaartse zin zijn aan gepast. PSV's manager Kees Ploegsma: „Er is gezegd: misschien spelen we tegen HSV de laatste Europa Cup wedstrijden van dit seizoen. Je krijgt een gerenommeerde ploeg op bezoek, dus dan is het ook redelijk om de prijzen te verho gen. Misschien niet zo'n sympa thieke gedachte, maar uit dit soort wedstrijden moeten we toch extra verdiensten voor de club zien te halen Het publiek ver wacht tenslotte dat we het vol gend seizoen weer met een ster renteam aan de start ver schijnen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13