timuleringsruimte voor :e economie is op' 'Overheid grote schuldige aan narigheid in bouw' rf De Merwede twee dagen te laat Informatie 'etiket' voor bijzondere voeding Gezondheidsclaims misleidend Kinderschoen slecht gepast fa bepleit fiscale aftrek primair dividend lichting van ictieve druk [t zeer veel AVBB-voorzitter: grote klap komt nog bedrijven fcrVliet bestaan 'landse tekeningen naar Frankrijk Kamer: Nehem moet niet naar Den Haag Goed voor dit of dat wordt wettelijk verboden Proef met statiegeld op plastic melkflessen Mening over reclame IJaG 22 OKTOBER 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET ■dactie economie DAM ..De stimuleringsruimte is op. Het is jammer, bijna tragisch. Zelfs moet ivrecsd, dat hetzes-procents financieringstekort voor 1980, waarvan thans nog wordt zal blijken een onderschatting te zijn van de werkelijkheid". Dit zei dr. J. Zijlstra. Ivan De Nederlandsche Bank, in een rede, uitgesproken tijdens de Verbondsvergade- Ihet Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) in Apeldoorn. nheid merkte hij op. de financiering van het uit het slop halen nu ik serieus moet worden m de fiscale aftrekbaar- >n primair dividend (het in van een onderneming dividendpercentage, het eigen vermogen „De I op een solide basis van logen moet eindelijk ver- op. dat in verband met de ïeid van de winst bij de ng en van het dividend bij gerechtigden de belasting- lig is. dat de brutowinst die en gemaakt voor een rede ring zeer hoog is en thans ld door het merendeel van Bningen niet meer wordt .Aandelenemissies zijn lot een zeldzaam natuur-, geworden." 85 het niet eens met diege- lenen dat de Nederlandse economische toestand een typisch voorbeeld is van de noodzaak een binnenlands stimuleringsbeleid te voeren." Indien de overheidsfinan ciën in orde waren geweest en onze betalingsbalans niet zo zwaar uit het lood was geraakt, zou deze gedachte van een binnenlandse stimulering ten laste van de overheid positieve aan dacht verdienen. Het droevige feit is echter, dat wij deze mogelijkheden al meer dan hebben verbruikt. Hij was voorts van mening dat. in dien het mogelijk zou zijn in de over heidsfinanciering toch op verant woorde wijze ruimte te vinden voor de voorgestelde operatie met de loon som de opzet daarvan is een be langrijke vermindering van de nomi nale loonstijgingen, die wij anders in 1981 zouden hebben te verwachten en die op ongeveer 8 procent worden getaxeerd dit zou kunnen leiden tot een wezenlijke oplossing voor on ze problemen. „Randvoorwaarde voor de overheidsfinanciën is dan echter wel. dat de monetaire financie ring (het draaien van de bankblljet- tenpers, red.) zoals die voor 1980 werd voorzien, werkelijk vermindert." (ANP» Drs M C van it. op het ministerie ische zaken direc- •mene economische idt dat een geringe van de collectieve te van de particu- en met name van de itspositie van het be- een enorme inspan- vergen. De vakbewe- een Jaar of vier genoe- ften nemen met een ig van de lonen met twee procent per overheid zal ook bij de in de sfeer van de verzekeringen voor be- t keuzes gesteld wor- •olitiek uiteraard een oelige zaak. Maar een naar een gezonde is uiteraard ook in van ops sociale ver tl". Aldus drs. tt. die sprak op een it van het Neder- ituut voor beleidsin- Zeist Woningbouw Sprekende over de woningbouw en de hoge rente stelde Zijlstra vast. dat het (inderdaad) hoge rente peil niet toevallig is. of een gevolg van activi teiten van boze mensen, zoals de di rectie van de Nederlandsche Bank." Het kan eenvoudig niet anders De overheid doet een zodanig intensief beroep op de kapitaalmarkt, dat een hoge rente onontkoombaar is." In dit verband noemde hij de overdrachts uitgaven (de andere sectoren in de samenleving, red.) in de vorm van huursubsidies. Hij vroeg zich af. of de snel oplopende bedragen voor huur subsidies. althans voor een deel. niet op een betere wijze aan de volkshuis houding ten goeden zouden kunnen komen. Sanering van de overheidsfinanciën, leidende tot een geringere druk op de kapitaalmarkt en derhalve tot een lager rentevoet en een verschuiving van overdrachtsuitgaven naar inves teringsuitgaven zouden de bouwnij verheid en de werkgelegenheid daar in stellig gunstig beïnvloeden, aldus Zijlstra. Schijnoplossing Zijlstra waarschuwde in zijn rede te gen schijnoplossingen zoals een rem op de kapitaaluitvoer. Belemmeren de bepalingen op de kapitaaluitvoer zullen volgens Zijlstra blijken geen netto resultaat op te leveren. „Deze beperkingen zouden zeker als een ne gatief signaal kunnen werken voor het buitenland. Dat zou aarzelen om nog langer zeer grote bedragen ter beschikking van de Nederlanse kapi taalmarkt te stellen in de vorm van de aankoop van Nederlanse obliga ties." „Nog ernstiger." aldus Zijlstra. „zijn de geluiden ten gunste van wat men noemt verruiming van het door de Nederlandsche Bank gevoerde en te voeren monetaire beleid." Volgens deze gedachtengang zou het kunnen leiden tot rentedaling en ook nog als gunstige bijwerking kunnen hebben een zwakkere gulden op de valuta markt, waardoor onze concurrentie- Dr. J. Zijlstra positie zou kunnen verbeteren. Zijl stra zei een dergelijke ontwikkeling zonder meer noodlottig te achten. Totale onmacht Hij wees erop. dat het Nederlandse monetaire beleid niet restrictief is. dat internationaal gezien de rente standen in ons land niet hoog zijn en dat een verlaging van de waarde van de gulden van enige betekenis na enige tijd zal blijken de inflatie alleen maar te hebben opgejaagd, en de concurrentiepositie niet te hebben verbeterd. „De pleidooien." voor het door meer inflatie overwinnen van omzetmoeilijkheden vloeien in wezen slechts voort uit politieke onmacht om de problemen werkelijk op te lossen." Hij besloot zijn rede met op te mer ken dat het herstel van de Nederland se economie en de Nederlandse finan ciën langzaam en moeilijk zal zijn. Derhalve zal ook de bouwnijverheid slechts geleidelijk uit de macro-eco nomische klem geraken. „Het is te hopen, dat het herstel niet al te lang zal duren. Een nieuw en zeer ernstig probleem dient zich nu reeds aan. Vroeg of laat gaat de miljardenbron. het aardgas, opdrogen. De aanpas singsproblemen. waarvoor wij dan komen te staan, worden naar ernst en omvang onvoldoende beseft. Het zal in 1981 niet laag op het lijstje van de kabinetsformateur moeten staan." Van onze redactie economie APELDOORN Gezien het verloop van de afgegeven vergunningen en beschikkingen moet de grootste klap In de bouwproduktie nog komen. Ook wat de (bouw)investeringen betreft, beloven de macro-economische verkenningen weinig goeds. Deze sombere foorspelling deed voorzitter L. A. van den Bos van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf op de verbondsvergade ring in Apeldoorn. (ANP) De verschil- Iteiten van de failliete lustrie en Handelsonder- Leiden zullen worden on- ht in twee BV's. Wemink Wemink Tennisvloeren en m. oorspronkelijk dochters r ziele gegane VanderVliet- oncern ree vennootschappen zijn oen door drie stafleden van let. die tevens als directeur an optreden. Het zijn de Oeerlings, A. J. J. de Groot lolleman wrerneming zal een deel van elegenheid behouden kun- •n. Bij Wernink werkten oor- k circa 100 mensen, aldus deling van curatoren. Tot u van deze transactie heeft entebestuur van Leiden ac- dewerking verleend. Wer- I sinds 1814 in Leiden geves- Van den Bos stond in zijn rede uitvoe rig stil bij de steeds minder belangrij ke plaats die de bouw krijgt in de rijksbegroting. Deze ontwikkeling is naar zijn oordeel de hoofdoorzaak van alle bouwnarigheid. Op zichzelf was hij al niet te spreken over hel nog altijd toenemende beslag van de col lectieve sector binnen onze economie. Als de bouw binnen die collectieve uitgaven verhoudingsgewijs nu maar op peil zou blijven, dan viel het nog wel mee. Maar de overheidsuitgaven voor de bouw verminderden niet slechts in relatieve zin. zelfs in abso lute zin. Enkele cijfers: het nationaal inkomen groeide in de periode 1971-1978 met 21 procent, de totale collectieve uit gaven met 49 procent. Daarentegen daalde de door de overheid gefinan cierde bouwproduktie met 21 pro cent. Dat plaatje kon nog een tijdje worden verdoezeld en wel tijdens de conjuncturele opleving na 1975, merkte Van den Bos op. De particu liere bouwinitiatieven zorgden toen voor tegenwicht Daarmee kon. meent Van den Bos. worden ver bloemd dat de overheid met haar eigen bouwactiviteit al jaren was ont- spoord. Inmiddels, aan het begin van de jaren tachtig, is dit rookgordijn opgetrokken, omdat de particuliere initiatieven in de bouw op hun retour zijn. Nu is de bouwnijverheid pas goed aangewezen op stimulansen van de overheid maar er blijkt van die kant weinig te komen. De overheid heeft kennelijk de armslag niet en maakt ook nauwelijks aanstalten om zich die aanslag te verschaffen. Dat vergt adequate ombuigingen in lopende uitgaven consumptieve uitgaven en overdrachtsuitgaven en daartoe ont breekt haar duidelijk de politieke moed. Van de Bos wil in de eerste plaats dat binnen het geheel van de rijksuitga ven een vast percentage ten behoeve van de bouwproduktie en de aanver wante werkgelegenheid wordt gere serveerd. Van de Bos bepleitte verder het opstellen van meerjarenprogram ma's met betrekking tot de over heidsinvesteringen. Het is noodzakelijk dat de bewinds man voor bouwnijverheid in het be sluitvormingsproces omtrent de prio riteiten in de rijksuitgaven meer steun krijgt dan hij tot nu toe heeft ontvangen. aldus Van den Bos. Hij wil daarom een doeltreffend wettelijk kader, waarvan de noodzakelijkheid volgens hem duidelijk mag zijn. „Het is te gek. dat bouwprognoses op basis van een sterk verouderde wederop- bouwwet worden gemaakt. Deze wet zou een vernieuwing moeten onder gaan." aldus de AVB-voorzitter. Twee pijlers noeten binnen een wet telijke organisatorische basis van een bouwbeleid centraal staan: de zorg voor een adequaat niveau van over heidsinvesteringen en een effectief pakket maatregelen voor de realise ring van een evenwichtig bouwpro gramma. Woningbouwprogramma's dienen volgens Van den Bos in de toekomst te worden gestoeld op realistische beleidsmaatregelen, die regelmatig op hun effectiviteit moeten worden geëvalueerd. Ter bevrediging van de woningbehoefte moet de doorstro ming met alle middelen worden blij ven gestimuleerd en er zijn drastische ingrepen in het huurregiem nodig. „Vooral het percentage van het inko men dat mensen voor wonen over moeten hebben moet omhoog." aldus de voorzitter. De huidige plannen van de regering inzake de leegstandsregeling zullen, zo zei Van den Bos aan de woning bouw een ernstige slag toebrengen. „Ik denk dat de wet de woningnood zal bevorderen in plaats van hem te bestrijden." n onzer verslaggevers INXVELD-GIESSEN- De Nederlandse swerf De Merwede in xveld-Giessendam is twee dagen te kort ge- om het door ingeni- an de werf ontworpen tersschip voor de Hol- merika Lijn ook te kun- tiwen. Acht en veertig dat de HAL een con- ifsloot met de Franse Chantiers Atlantique Merwede-directeur tonn een telegram van Engelse bank waarin *g dezelfde financiële ies aangeboden werden Worn de Holland Ame- 'jn had gevraagd. titles kwamen er op neer dat Prtis in Amerikaanse dollars Esproken (135 miljoen dollar) vaste rente en uitgesmeerd dan acht en een half Jaar. Sr8c^ri)den van de grens van "een half jaar is voor het d* van Economische Zaken Ie voornaamste struikelblok ken geweest. Binnen de Organisatie voor Europese Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) is die grens af gesproken en het ministerie wilde zich aan die afspraak houden, hoewel vanuit Den Haag meermalen te ken nen is gegeven dat men de scheeps- bouworder graag in eigen land wilde houden. Met de bouw is ongeveer zes miljoen manuren gemoeid. Directeur Schlömann van De Merwe de heeft, nadat bleek dat het ministe rie van Economische Zaken wel wilde maar niet ten koste van alles, offertes gevraagd aan een aantal buitenland se banken. Deels door laksheid, deels door de versnelling waarin de op dracht kwam als gevolg van het zin ken van de Prinsendam. reageerde een aantal banken niet of te laat. In het geval van De Merwede twee da gen te laat. Te netjes Volgens directeur Schlömann op nieuw een bewijs dat ons land zich mogelijk te netjes gedraagd als het gaat om naleving van gemaakte af spraken. „Wij dringen al jaren aan op versoepeling van het beleid, in de wetenschap dat de scheepsbouwin- d us trie in landen om ons heen al veel langer wordt gesteund Het afspringen van een voor de HAL gunstige financieringsregeling bete kent wel dat De Merwede het ont werp en de rekeningen voor het nieu we HAL-schip heeft moeten verkopen aan de rederij. De Merwede heeft aan dat ontwerp twee jaar gewerkt, een opdracht die weliswaar geheel los stond van de toekomstige bouwop dracht maar die wel bepaalde ver wachtingen binnen de werf wekte. De Merwede heeft een redelijk gevul de orderportefeuille. Directeur Schlö mann verwacht nog dit jaar een nieu we scheepsbouworder. Volgens Schlömann hangt er voor zijn werf nog meer in de lucht Het naar Frankrijk wegvallen van de bouworder voor een HAL-passagiers- schip en voor een zusterschip bete kent niet dat De Merwede nu ook voor de bouw van een nieuwe Prin sendam uit de boot is gevallen. De werf bouwde het inmiddels gezonken schip en beschikt over alle know how voor dit specifieke vaartuig. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Nehem. instituut voor de verbetering van de industrië le structuur van ons land, moet voor lopig in Den Bosch blijven. Die uit spraak heeft de Tweede Kamer giste ren gedaan, tegen de zin van minister Van Aardenne (economische zaken). De bewindsman wil de Nederlandse Herstructureringsmaatschappij het liefst in Den Haag vestigen. Hij is. net als de Nehem zelf. bang dat het insti tuut niet goed kan „draaien" als het buiten het regeringscentrum gehuis- vest wordt. Was de Nehem oorspron kelijk een gezamenlijk project van overheid, vakbeweging en werkge vers. in de nieuwe opzet is het insti tuut een „verlengstuk" van de over heid, bedoeld om de herstructurering van de Nederlandse industrie gestal te te geven. Een extra moeilijkheid is dat Van Aardenne's partijgenoot drs P. Res- senaar. de gedoodverfde topman van de „nieuwe" Nehem. vestiging buiten Den Haag afwijst. Ressenaar, fractie leider van de WD in de Haagse ge meenteraad. is sinds enige jaren ver bonden aan het bureau, dat zich op het ministerie van economische za ken bezig houdt met steun aan nood lijdende bedrijven. De minister zal de Tweede Kamer binnenkort laten weten hoe het be stuur van de Nehem denkt over de uitspraak ten gunste van de huidige vestigingsplaats Den Bosch. Dit jaar nog zijn in het kader van de warenwet richtlijnen te verwachten voor aanprijzingen „op of bij de waar" van levensmiddelen, die als bijzondere voe dingswaar en dat is méér dan alleen dieetwaar worden verkocht. De toevoe ging „op of bij de waar" hoort er nadruk kelijk bij. omdat op grond van de Waren wet geen eisen aan de inhoud van de reclame voor bijzondere voedingswaar kunnen worden gesteld. Niettemin zal het adverteren met Becel als „goed voor hart en bloedvaten" om maar eens een con troversiële reclame te noemen binnen kort niet meer mogelijk zijn. op radio en tv) en de Re clame Code Commissie (voor gedrukte reclame) die wel gevoelig zijn voor het argument dat wat niet op het etiket mag staan, ook in de reclame ongeoorloofd is. In dit verband wijst hij er ook nog op, dat de regeling voor bijzondere voe dingswaar binnenkort ook in de andere landen van de Europese Ge meenschap van kracht wordt. En in deze EG- regeling staat duidelijk dat gezondheidsclaims, zowel op het etiket als in de reclame, zijn ver boden Dit blijkt uit een gesprek met ir O. Loggers, in specteur van de volksge zondheid bij het ministe rie van volksgezondheid en milieuhygiëne. De nieuwe richtlijnen ten aanzien van de eti kettering van produkten als suikervrije-, natrium- arme-, laag calorische-, linolzuurrijke- en kinder voeding behelzen: 1De verplichting op het etiket de meest belang rijke informatie over het produkt te geven; 2) Het verbod op de ver pakking over genees krachtige eigenschap pen van het produkt te spreken. Op deze bepalingen is de Warenwet goed inge schoten. Om het met de woorden van de heer Loggers te zeggen: „Wat betreft de aanduidings voorschriften ten aan zien van de gezondheid, geeft de Warenwet ons ruim mandaat." Moeilijker Daarentegen blijken op grond van de Warenwet geen eisen aan de recla me te kunnen worden ge steld. Aan dit gemis wordt echter niet zo zwaar getild, omdat er wel andere mogelijkhe den worden gezien De heer Loggers hierover: „Met geneeskundige claims zitten we wel wat moeilijk, maar we heb ben immers toch de Re clameraad (voor reclame Zoals opgemerkt, geven de nieuwe richtlijnen in de eerste plaats en vooral de verplichting op het etiket van bijzon dere voedingswaar een bepaalde hoeveelheid in formatie te verschaffen. Deze informatie is niet alleen bedoeld voor de consumenten, maar zeer beslist ook voor diëtisten die een bepaald dieet dat door een arts wordt voor geschreven in praktische voedingsvoorschriften moeten omzetten. Deze verplichting omvat drie punten: De mededeling voor welk dieet deze bijzonde re voedingswaar nodig is (bijvoorbeeld natrium- arm). waarbij tevens aangegeven moet wor den waarom dat zo is (bijvoorbeeld vermel ding van het natriumge- halte). Zo moeten op het etiket van zuigelingen voeding. om een con creet voorbeeld te geven, de vitamines en de mine ralen worden vermeld: Een ingrediëntenlijst, dat wil zeggen een over wicht van de grondstof fen waaruit deze bijzon dere voedingswaar is sa mengesteld; Een voedingswaarde declaratie, waardoor ge gevens als het gehalte aan eiwit, vet en koolhy draat, plus de energie-in houd in één oogopslag kunnen worden afge lezen. Voor de meest belangrij ke dieetwaren bestaan overigens al specifieke produktregelingen. Voor sommige andere dieet waren, zoals het gluten vrij dieet, zijn samenstel- lingseisen in de maak. Voorwaarden Ten aanzien van mede delingen over eigen schappen op de verpak king van bijzondere voe dingswaar. worden in de nieuwe richtlijnen duide lijke voorwaarden ge steld. De bijzondere sa menstelling van het pro dukt mag worden aange geven, maar er mogen geen geneeskrachtige ei genschappen aan dat produkt worden toege schreven. Om dit te verduidelijken het volgende voorbeeld: de mededeling „rijk aan linolzuur" is uiteraard mits dat waar is toege staan; de boodschap „goed voor hart en bloedvaten" mag daar entegen niet meer b né£ etry* dab d'r rlict Op mag dat het ^bzoodia. (fc word d'r tod] bettr /an Het ministerie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne zal niet in discussie gaan over de vraag of een gezonds- heidsclaim wel of niet waar is. De achterliggen de gedachte is. dat een fabrikant nooit de garan tie kan geven, dat zo n bijzonder voedingsmid del voor iedereen goed of gezond is. Dit soort ge neeskrachtige claims preventief of lenigend op voedingsmiddelen worden daarom mislei dend geacht. En tegen misleiding zal, zo blijkt uit de woorden van de heer Loggers, het minis terie van Volksgezond heid optreden. Wat dit betreft zit Neder land op de lijn, die sinds een maand of drie in de Bondsrepubliek wordt gevolgd. Daar heeft de rechter bepaald, dat in reclame voor Becel-pro- dukten niet langer de in druk mag worden ge wekt dat deze produkten wegens het grote gehalte aan meervoudig onver zadigde vetzuren voor al le consumenten gezond heidsbevorderend is. Geen bewijs De rechter baseerde deze uitspraak op het feit dat de fabrikant (Unilever) niet aannemelijk heeft kunnen maken, dat Be- cel-produkten ook de ge zondheid bevorderen van mensen die niet aan een verhoogde choleste rolspiegel lijden. (Deze uitspraak zal de Utrecht se hartspecialist prof. dr F. Meijler wel aan spreken.) Zo een voedingsmiddel al goed voor het een of ander zou zijn, zou het propageren daarvan toch niet aan de fabri kant moeten worden overgelaten. Dat lijkt dan eerder een taak van artsen. Nu het toch weer over voedingsmiddelen gaat, tot slot een enkele opmerking over de voe- dingswaardewijzer waar over enkele weken gele den in deze rubriek werd geschreven. In tegenstel ling tot de etikettering van bijzondere voedings waar die nu (goed om lijnd) verplicht wordt, is de etikettering van „ge wone" voedingsmidde len vrijwillig. Dit met het risico, dat de voedings- waardewijzer alleen maar wordt geplakt op goede produkten. Ook hiervoor zijn daar om wettelijke richtlijnen noodzakelijk, evenals voor reformprodukten (die wettelijk nog niet eens zijn gedefinieerd) en voor geneeskrachtige kruiden die niet als ge neesmiddel zijn geregis treerd. Het eerste schaap is nu echter over de dam. Misschien volgen er nu meer!! Het aanmeten van kin derschoenen in schoen winkels gebeurt dikwijls onzorgvuldig. Dit heeft de Stichting Instituut voor Huishoudtechnisch Advies vastgesteld, op grond van een onderzoek in 118 schoenzaken over het hele land. In ruim een op de drie gevallen werden de voet jes niet of onvolledig ge meten. (Bij volledig me ten moet zowel de lengte als de breedte van beide voetjes worden gemeten, vooral omdat bij vele kinderen de twee voeten een halve maat .of meer In West-Duitsland wordt een proef genomen met statiegeld op plastic melkflessen. Deze proef wordt genomen op initia tief van het ministerie van Binnenlandse Zaken in samenwerking met ze ventig detailbedrijven in Düsseldorf. Keulen, Bonn en Aken. Dit blijkt uit een persbericht van Bayer, die deze retour flessen voor verse melk vervaardigt. Gedurende een periode van twaalf maanden wordt de consument in de gelegenheid gesteld ervaringen op te doen met deze flessen, waar voor door het ministerie van Binnenlandse Zaken propaganda wordt ge maakt bij de detailhan delaren. De flessen hebben een Inhoud van een liter en worden zowel afzonder lijk. als in kunststof kratjes van zes flessen geleverd. Het statiegeld op een fles is dertig cent en op een kratje een gulden. Opgemerkt wordt nog. dat de doeltreffendheid van het materiaal, waar uit de retour-melkflessen zijn gemaakt, in Ameri ka al is bewezen. Daar worden dergelijke (on breekbare) flessen al een jaar of vijf voor dit doel gebruikt. Hierbij kan in herinne ring worden gebracht, dat er in Nederland plan nen bestaan In de toe komst weer statiegeld te gaan heffen op alle fris drankverpakkingen van glas en kunststof. in lengte verschillen). In twee op de drie geval len werden de voetjes weliswaar volledig geme ten, maar ook in deze ge vallen werd niet altijd de goede maat schoenen aanbevolen. Als een positief punt kwam uit het onderzoek, dat 11 van de 118 schoen zaken het kind na enige tijd voor controle op riepen. Klachten Goed aanmeten wordt absoluut noodzakelijk geacht, omdat kinder voetjes gemakkelijk ver vormbaar zijn zónder dat het kind veel pijn heeft. Slecht passend schoeisel leidt echter op latere leeftijd tot voet klachten. Gezien de in de praktijk opgedane ervaringen worden vijf aanbevelin gen gedaan, namelijk: weglopen uit een win- ke, waar de voetjes niet worden gemeten; Toezien dat belde voetjes volledig (in leng te en breedte) worden ge meten; Opletten dat de maat schoenen die gemeten is ook wordt ingepakt. Overigens, sommige fa brikanten kunnen een linker- en een rechter schoen van verschillende maat leveren; Steunzolen en andere correcties alleen laten toepassen op advies van een arts. Op het keurmerk (het groene zegel) letten. Het volledig rapport is te bestellen door 7,50 over te maken op postgiro 33.89.44 van de Stichting IVHA in Den Haag, on der vermelding van „Rapport schoenen". M. H. van Oostrom (kleuterleidster): De reclame die op de TV vertoond wordt is in vele gevallen smake loos en mist elk facet van een eerlijke, goede voor lichting. De meest walgelijke sijn de zeeppoederre clames, en de halvarines voor zowel dochter als moeder. Waarom niet meer open, eerlijk en effectief als u werkelijk de koper van dienst wilt zijn? (Bijeengebracht door FHV/BBDO)

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11