ereldolieproduktie zal ze eeuw niet stijgen kc Topgesprek Europese en Japanse autofabrikanten Officiële rente weer omlaag h Iransen bouwen voor HAL elg Stadswijk van containers Lt rstel van Iraanse e-industrie kost ^istens 60 miljard Exportsteun niet meer Sdan 150 miljoen gulden 'Conclusies van Bijsterveld blijven recht overeind' viesbureau Amerikaanse Congres: LÖ Doel: beperking van uitvoer naar EG 1 at iugt mogelijk nog naar BP Vierde keer in vier maanden '1< zkanaal nu aarbaar voor ertankers Nooteboom noemt kritiek onjuist Dollar boven twee gulden Rijk bereid nieuwe munten om te wisselen 'Zet anti-rooktest op belastingzegel' Bowater wil Amas geheel bezitten Akkoord over CAO voor architecten AG 21 OKTOBER 1980 FINANCIËN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P11 RHS13 INGTON (Reuter) Het ls zeer waarschijnlijk, dat de wereldproduktie van olie uit tionele bronnen deze eeuw weinig of niet zal toenemen. De produktle in de westerse (elanden zal mogelijk met de helft verminderen. Dit staat in een rapport van het Office inology Assessment, een adviesbureau van het Amerikaanse Congres. iet rapport is het ln principe de wereldproduktie tussen K) met éénderde te vergroten, elijke toeneming zal waar- I echter veel kleiner zijn. De lie voor een produktievergro- den moeten zorgen hebben geen financifile of politieke jom meer te produceren. Bo- zal zich een aantal prakti- blemen voordoen. Het wereldaanbod van olie zal. wan neer de belangrijkste olie-exporteren de landen politiek stabiel blijven, in 1985 tussen 45 en 60 miljoen vaten (van 159 liter) per dag liggen. In het Jaar 2000 zal het aanbod veertig tot zestig miljoen vaten bedragen. In het afgelopen Jaar was er een gemiddeld aanbod van 52 miljoen vaten per dag. De produktle in de Verenigde Staten, die op het ogenblik 10,2 miljoen vaten per dag bedraagt, zal afnemen tot 7.2 d 8.5 miljoen vaten per dag in 1985 en tot vier zeven miljoen vaten ln het Jaar 2000. Het verbruik in de westerse industrielanden zal niet belangrijk toenemen, maar de produktle in deze landen zal tussen nu en het eind van de eeuw mogelijk met de helft ver minderen. fORK (UPI) De schade die Irak aan de Iraanse olie- ities heeft toegebracht, zal er wellicht toe leiden dat de t olie-export pas over drie tot vier Jaar kan worden J De wederopbouw van de olie-industrie kost minstens K(fmiljard dollar (ongeveer 60 miljard gulden), wat de t autoriteiten er mogelijk toe zal dwingen van beleid te laren, van produktiebeperking af te zien en weer buiten hulp in te roepen. de Iraanse oliedeskundige lavar-Rhamani, op het irkzaam aan de Universi- tanford. gezegd in een k met het blad „Petro- igence Weekly" Hij op- •gelijkheid. dat de Iraanse in 1979 vastgestelde pro- vier miljoen vaten (van Tper dag zal verhogen. luktiecapaciteit kan makke vijf miljoen vaten worden Eén van de getroffen instal- de raffinaderij in Abadan. jorlog met Irak de grootste ln Het herstel zal enige jaren n tussen tien en vijftien mil- i (twintig dertig miljard kosten. is vermoedt Rahmani, dat Iran de raffinaderij zal vervangen door een aantal kleinere, meer in het land gelegen installaties. De ligging van de raffinaderij aan de grensrivier met Irak. de Shatt-al-Arab, maakt haar uiterst kwestbaar. Bovendien zal op Iran sterke druk worden uitge oefend om een tweede olie-terminal aan te leggen voor de Straat van Hormoez, die de toegang tot de Perzi sche Golf vormt. De enige terminal, die op het eiland Kharg, is mogelijk zwaar beschadigd. Rahmani zegt verder, dat Iran na afloop van het conflict enige Jaren lang geraffineerde olieprodukten zal moeten importeren. Het binnenland se verbruik zal de vóór de oorlog gemaakte ramingen ver overschrij den, wegens de groei van het verbruik voor militaire doeleinden. OPEC De totale produktle van de leden van de Organisatie van Olie-Exporteren de Landen (OPEC) zal de komende twintig jaar ongeveer op het huidige niveau van 31 miljoen vaten per dag blijven. De mogelijkheden tot pro- duktievergrotlng liggen vooral ln de Arabische OPEC-landen. De produk tle in de niet bij de OPEC aangeslo ten ontwikkelingslanden zal toene men. Dat geldt vooral voor Mexico. De produktlevergrotlng zal echter voor het overgrote deel worden teniet gedaan door een toeneming van het verbruik in deze landen. De commu nistische landen zullen mogelijk al aan het begin van de Jaren tachtig meer olie moeten invoeren dat zij uitvoeren als gevolg van het afnemen van de produktie in de Sowjet-Unie. Er zijn in de Sowjet-Unie weliswaar gebieden waar zich potentieel grote olievoorraden bevinden, maar deze reserves liggen in het algemeen ten noorden van de poolcirkel of in zeer diep water. De Sowjet-Unie is al op veel technische moeilijkheden ge- stulgt en het lijkt erop, dat het land nog onvoldoende technologische ken nis en ervaring heeft om snel tot ontginning van de moeilijk toeganke lijke reserves te komen, zegt het rap port. Het is mogelijk dat er ln andere delen van de wereld belangrijke vondsten worden gedaan, maar die zullen ver moedelijk pas na 1990 een noemens waardige bijdrage aan de produktle leveren. Het rapport wijst erop, dat de meeste nieuwe olievondsten zijn gedaan op afgelegen plaatsen of in betwiste gebieden, zoals delen van de Zuidchinese Zee. Een haventerrein met containers heeft iets van een stadswijk met straten en lijstraten. De gangren tussen de laadkisten hebben inderdaad de functie van „straten". Vrachtwagens gebruiken ze om de containers ter bestemde plaatse te brengen. TOKIO (AP) De Japanse auto-industrie heeft Ingestemd met een voorstel van autofabri kanten van de Europese Gemeenschap voor het houden van een industriële topconferentie over de gestegen Japanse auto-export naar de Europese markt. Dit, aldus de Associatie van Japanse Automobielfabrikanten (JAMA), omdat „wij een aantal misverstanden met betrek king tot onze auto-industrie uit de wereld willen helpen". invaller voor Nederlandse scheepsbouw ■ze redactie economie ERDAM De Holland SDAM British Petroleum nd en Intematio-Müller heb- besprekingen heropent over gelijke overneming van Ver oor BP. Een overneming zal 3 f Ihangen van toestemming van UL ineentebestuur van Tiel om op lige lokatie de produktle op ang termijn voort te kunnen Hierover zijn nog gesprekken gemeentebestuur gaande. at hier om het voor omwonen- et hinderlijke deel van Ver- Ie andere sector (landbouwbe- gsmiddelen) kwam in 1976 ln ows door het ontsnappen van tolk. Deze sector is echter in eergenomen door Luxan in ai ni 1 et h Amerika Lijn heeft de bouw van een nieuw passagiers schip van 32.000 ton en 1.200 benedenbedden niet gegund aan een Nederlandse werf. Het schip dat dient ter ver vanging van de uit 1957 date rende Statendam wordt ge bouwd bij de Franse werf Chantiers Atlantique in Saint Nazaire. De bouw kost 135 miljoen dollar, ongeveer 270 miljoen gulden. De bestelling bij de Fransen is de eerste van een reeks orders die op komst zijn voor de verdere vervan ging van de huidige cruisevloot. Hier toe is tevens een optie genomen op de bouw van een tweede, identiek schip. De beslissing hierover zal voor het eind van 1980 worden genomen, aldus de HAL. Dit tweede schip zou dienen ter ver vanging van de verloren gegane Prin- sendam. De verzekerde waarde van de Prlnsendam is ongeveer 46 miljoen dollar, de boekwaarde ls nu circa 17 miljoen dollar. De order die nu ls geplaatst bij de Franse werf ls daar geplaatst op grond van een concurrerende offerte en van de ervaring die de werf heeft met de bouw van passagiersschepen Voor het besluit viel over de bestel ling is met diverse werven overleg gepleegd, waaronder De Merwede in Hardinxveld-Oiessendam. Deze werf ls er tot nu toe niet in geslaagd een prijs te offreren met daaraan verbonden een concurreren de financieringsregeling in Ameri kaanse dollars, zegt de HAL. Het is voor de eerste keer in vele tientallen Jaren dat de HAL een nieuw schip niet ln Nederland laat bouwen. Het nieuwe schip krijgt elf dekken en zal een snelheid van bijna 39 kilome ter kunnen behalen. Hij wordt 210 meter lang en 27 meter breed. De diepgang wordt 7,40 meter. Het schip zal naar verwachting eind maart 1983 worden opgeleverd. De Europese autofabrikanten heb ben een conferentie voorgesteld van Volkswagen, Renault, Peugeot, Bri tish Leyland, Fiat en Alfa Romeo met o.a. Toyota, Nissan en Honda. Over precieze datum en plaats is nog niets bekend. De Japanse autofabrikanten ver wachten, dat hun Europese collega's zullen aandringen op een vrijwillige beperking van de Japanse export met name naar West-Duitsland en Enge land. Naar deze landen is de export het afgelopen jaar enorm gestegen. Japan hoopt dat de bijeenkomst zal bijdragen tot het wegnemen van de moeilijkheden die bestaan rond de handel tussen Japan en Europa. Daarnaast hoopt Japan ln de gele genheid te worden gesteld de bewe ringen van Europese fabrikanten te kunnen weerleggen, dat Japanse au toproducenten voordeel halen uit de onderwaardering van de yen, de goedkope lonen en belastingvoorde len van de Japanse regering. De Japanse export naar Frankrijk en Italië is te verwaarlozen vanwege de zeer strenge invoerbeperkingen, hoe wel Nissan, de producent van Datsun deze maand met Alfa Romeo een overeenkomst sloot voor de produk tie in Zuid-Italië van 60.000 auto's per jaar. De Franse automobileproducent Cl- ook de laatste arbeidersdelegaties zich hadden akkoord verklaard met het tussen de Fiat-leiding en de bon den tot stand gekomen akkoord. Zoals bekend, behelst dit o.m. het tijdelijk naar huis sturen van 23.000 man. Fiat gaat volgende maand zijn kapi taal vergroten en zijn financiële posi- Exportcijfers troën zal in de komende weken onge- tie verbeteren om aanpassing van de veer de helft van zijn 50.000 werkne- modellenserie te bekostigen, heeft mers voor in totaal tien dagen naar president-directeur Agnelli aange- huis sturen om te voorkomen dat de kondigd. Het ontslag van 10.000 van voorraad onverkochte auto's buiten- de 150.000 werknemers is op den duur sporige vormen gaat aannemen. Ci- onvermijdelijk om de produktiviteit troën verkocht in september 13.5 pro- van de onderneming op het gewenste cent minder auto's dan in dezelfde peil te brengen, zei Agnelli, maand van het afgelopen jaar. In het onlangs met de vakbonden Pjnf gesloten compromis werd het ge- 1 dwongen ontslag van hooguit 7000 De Fiat-fabrieken in Italië draaien werknemers overeengekomen. Vol- inmiddels weer volledig, nu alle arbei- gens Agnelli zullen ook duizenden ders het werk hebben hervat. Dit, werknemers vrijwillig vervroegd met nadat zaterdagmorgen in alle vroegte pensioen gaan. In de eerste acht maanden van dit Jaar exporteerde Japan 593.652 auto's naar de negen EG-landen. Een stij ging van 24 procent vergeleken met dezelfde periode in 1979. Vooral de export naar West-Duitsland is sterk gestegen. Japan verwacht dit jaar 230.000 wagens te verkopen aan onze oosterburen, 30 procent meer dan vo rig jaar. Het Japanse aandeel op de West-Duitse auto-markt zal dit jaar 8 5 procent bedragen. van onze redactie economie in juli en augustus veroverden de AMSTERDAM De Nederlandsche Bank heeft met ingang japanners 18 procent van de Britse van vandaag haar rentetarieven over de hele linie met een half I procent verlaagd. Voor het wisseldisconto geldt nu een tarief met van 8 procent, terwijl de voorschotrente 9 procent be draagt. automarkt, ondanks een ln 1975 ge maakte ..gentlemen's agreement" waarbij Japan toezegde niet verder te zullen gaan dan tien tot elf procent. ma '1* >d! I 31 tl waarover nu onderhandeld maakt speciale chemicaliën voedings- en farmaceutische Verdugt is het enige chemi- luktiebedrijf binnen Inter- iller en zou binnen BP meer heden hebben. Eerdere on- ïlingen mislukten echter. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het bedrag, dat het kabinet uit de extra aardgasopbrengsten wil put ten voor bevordering van export, bedraagt volgend jaar ten hoogste 150 miljoen gul den. Bedrijven, die exporte- ren naar ontwikkellngslan- K»™reomm)«le voor handebpoU- den, krijgen een financieel De bewindsman reageerde met steuntje in de rug. Een en ander bleek gisteren in een gedachtenwisseling tussen staatsse cretaris Beijen (economische zaken, belast met exportbevordering) en de graagte op het CDA-voorstel om ex tra geld beschikbaar te stellen voor zogeheten gemengde kredieten (le ningen, die deels op normale voor waarden, deels op speciale, aantrek kelijke voorwaarden verstrekt wor den). De christen-democraat Van Ier- sel had vooral het oog op de export naar landen buiten de westerse we reld. Van Iersel noemde een bedrag van 150 miljoen gulden, maar de staatssecretaris durfde zich niet over de hoogte uit te laten. Eind vorige week kondigde het kabinet al aan dat een „beperkt deel" van de extra aard gasbaten (volgend jaar 1,3 miljard gulden) gebruikt zal worden voor „ge richte exportstimulering". De Kamercommissie oordeelde dat Nederland de financiële mogelijkhe den voor exporterende bedrijven op sommige punten wel moet vergroten, om de concurrentie van andere lan den het hoofd te kunnen bieden. Van der Hek (PvdA) stelde vast, dat de Nederlandse concurrentiepositie „in bepaalde afzetgebieden wordt aange tast," juist doordat andere exporte rende landen „hun" bedrijven meer financiële faciliteiten te bieden heb ben. In een motie, die werd onderte kend door leden van de grote partij en, drong Van der Hek aan op verbe tering van die faciliteiten in ons land. JA (Egypte) (Reuter) Het anaal is verbreed en uitgediept Passage nu mogelijk is voor ln met een diepgang van zes- kter. Enkele bochten zijn er aald, zodat er theoretisch sche- een lengte van 500 meter Amnen. Het kanaal is nu be ur voor supertankers wat voor- net mogelijk was. Dit hebben ^che autoriteiten verklaard. *>Ject kostte 1.3 miljard dollar biljard). en bijdrage te leveren aan de men als gevolg van de hoge fcen, hebben de autoriteiten en de toltarieven voor olietan- verlagen Per ton moet nu 3,30 |n plaats van 4,20 gulden wor- «taald. Voor andere schepen ^tankers zijn de tarieven ech- verhoogd, soms zelfs verdub- verdient aan het Suezkanaal van zijn buitenlandse valuta. Jaar vloeide er uit de opbrengst «Ln tarleven ongeveer 588 mil- ojlar in de Egyptische schat- lon ^aar zal dat naar verwach- u miljoen dollar zijn. ENSCHEDE (ANP) De oud-staatssecretaris van financiën rar. A. Nooteboom heeft ernstige bezwaren tegen de kritiek die prof. Christiaanse vorige week heeft geuit op het rapport Bijsterveld over belastingfraude. Bijsterveld heeft terecht gesteld dat de nog te achterhalen fraude van één jaar een miljard bedraagt. Dat dit bedrag slaat op meer jaren is een aperte onjuistheid, aldus Nooteboom. van prof. Christiaanse onjuist, dat de boekenonderzoeken van de belas tingdienst, waarop Van Bijsterveld zijn conclusies heeft gebaseerd, selec tief zouden zijn geweest. De boeken onderzoeken v/aren wel degelijk a- select en deze volstrekt willekeurige onderzoeken gaven een fraudeper centage aan van 67 procent. Dat bete kent, dat zelfs iets meer dan twee op de drie ondernemers, die in 1975 in de gelegenheid waren fraude te plegen. De oud-bewindsman hield daarom vast aan de cijfers die in het rapport staan, over een jaar na boekenonder zoek bij ondernemers achterhaalde inkomstenbelastingfraude bedraagt 600 miljoen. De nog te achterhalen fraude over één jaar is een miljard, samen dus ƒ1,6 miljard, zei Noote boom in een gastcollege aan de Tech nische Hogeschool Twente. Nooteboom noemde ook de kritiek dat ook inderdaad hebben gedaan. Het is ook niet zo. dat „selectief" de ondernemers op belastingfraude wer den „aangekeken". Boekenonderzoe ken worden nu eenmaal alleen bij de 400.000 ondernemers in ons land inge steld, omdat die boeken bijhouden, en niet bij de overige 3.5 miljoen belastingplichtigen, want die hoeven niet boek te houden. De kritiek van prof. Christiaanse is onjuist en de conclusies van Van Bijsterveld blij ven recht overeind, aldus mr. Noote boom in zijn gastcollege. Hij merkte op dat uit het verslag van de vaste commissie van de Tweede Kamer valt op te maken dat meerde re gemeenten en andere publiekrech telijke lichamen gegevens niet willen verstrekken aan de belastingdienst omdat ze bang zijn daardoor in hun „taakvervulling te worden ge schaad". Die problemen zijn naar de interdepartementale stuurgroep: misbruik en oneigenlijk gebruik ver wezen. Mr Nooteboom stelde dat ook ln het bedrijfsleven voor het verstrekken van inlichtingen terughoudendheid bestaat, wanneer dat namelijk net als bij de gemeenten zou leiden tot ernstige schade voor het bedrijf dat de inlichtingen moet verstrekken. Hij deed de suggestie aan de hand dat het bedrijfsleven deze problemen ook zou dienen te bespreken met bijvoor beeld de bewindslieden van finan ciën. AMSTERDAM (ANP) Op de Am sterdamse wisselmarkt is de koers van de Amerikaanse dollar maandag morgen voor het eerst sinds begin mei weer boven de twee gulden geko men met een notering van ƒ2.0030. Ook op andere internationale valuta markten trok de dollar aan. Marktkringen schrijven dit toe aan de zwakte van de Duitse mark, wat een opwaartse druk op de dollar ver oorzaakt. Andere factoren zijn de ho ge rente in Amerika en de verbetering van de Amerikaanse betalingsbalans. Dollars (voor handelsdoeleinden) no teerden bij het slot van de handel 2,00325-2,00575. Dollars in bankpa pier deden 1,95 (koop door de bank) tot 2,05 (verkoop door de bank). Op de Londense geldmarkt is de dol lar ten opzichte van de gulden later op de dag nog gestegen tot 2,014. DEN HAAG (ANP) Onvol maakte inhuldigingsmunten, die ter gelegenheid van de in huldiging van koningin Bea trix op 30 april zijn uitgegeven, kunnen worden teruggezonden naar 's Rijks Munt. Deze zendt dan een gave set (bestaande uit één gulden en ééen rijksdaal der in speciale verpakking) kosteloos terug. Dit blijkt uit het antwoord van staatssecretaris Van Amels- voort (Financiën) op vragen van het Tweede-Kamerlid Joe- kes (VVD). Joekes stelde de vragen naar aanleiding van de kritiek van onder meer de con sumentenbond op de kwaliteit van de inhuldigingsmunten. Uit het antwoord van Van Amelsvoort blijkt verder, dat tot en met 3 oktober 3170 sets naar 's Rijks munt zijn terug gestuurd op een totaal aantal verzonden sets van 170.000 (1,9 procent). „Maatregelen worden getroffen om dit klachtenper centage verder te verminderen door verbetering van de kwali teit," aldus de staatssecretaris. Het promesse disconto het tarief, waaraan de handelsbanken de te be rekenen rente voor kortlopende kre dieten en leningen aan het bedrijfsle ven plegen te koppelen ls van 10 op 9.5 procent gebracht. In een toelichting stelt de centrale bank, dat zij tot tot haar maatregel gekomen is „gelet op de verhoudin gen op de valutamarkt". De verlaging ls de vierde opeenvolgende sinds 23 juni van dit jaar. Alle verlagingen bedroegen een half procent over de hele linie, zodat de officiële renteta rieven binnen vier maanden met in totaal 2 procent zijn gedaald. De jongste verlaging dateert van 22 sep tember. De reacties uit de geldmarkt varieer den van verrassend tot niet onver wacht. Verrassend, aldus bepaalde reacties, omdat Nederland meestal de rentepolitiek van Duitsland volgt Duitsland verlaagde vorige week de officiële tarieven niet, zodat een dis contowijziging maandag niet meer werd verwacht. Andere reacties wezen op de flauwe stemming van de mark ten opzichte van de gulden. Hierdoor lag een zelf standige verlaging van de rente in Nederland in de lijn der verwachting. Verder werd opgemerkt dat het rente- verschil tussen Duitsland en Neder land kleiner aan het worden is. Een indirecte steun aan de Duitse mark, werd gezegd. IJMUIDEN, 20-10-80 - 7925 kg tong. 364 kisten tarbot en griet. 260 kisten kabeljauw. 134 k)sten schelvis. 832 kisten wijting. 1724 kisten schol. 324 kisten schar. 135 kisten makreel. 377 kisten di verse Prijzen per kilogram tarbot 16.46-14.03. gr. long 13.64-12.86. gr m long 15.38-15.04. kl. m tong 16.88-16.30. tong I 19.51-18.18. long II 18.60-16.79 Per 40 kilogram tarbot 533-394. griel 432-360. kabeljauw I 144 108. II 160-146. Ill 162-140. IV 152- 132. V 120-49: schelvis III 58-48. IV 96-40: BESOM MINGEN VAN steenbok 35. krab 20-19. kleine kreeft 260-256. makreel II 34.20-21.60: schol I 110- 90. II 94-82. III 83-61. IV 94-60: wijting III 57-37.60. r poon II 156-152: tongschar 230-128. ham met kop 220-120. schar 55-30. r poon III 90-76. haai 96-52. krabbepootjes 46-41. OISTERWIJK (ANP) „Als het mi nisterie zo graag een waarschuwing tegen roken wil plaatsen, dan doet zij dat maar op haar eigen belastingze gel. Verpakkingen worden door die waarschuwing verpest." Deze uit spraak deed voorzitter H. J. Hulsman van de Nederlandse Sigarenwinke liers Organisaties (NSO) tijdens het NSO-congres in Oisterwijk. Het mi nisterie van volksgezondheid luistert kennelijk alleen naar degenen die te pas en te onpas tegen het roken aan schoppen, zo ging de voorzitter ver der. Hulsman laakte ook de prijsver hogingen die het verbruik van siga retten en tabak met twee procent hebben doen dalen. De voorspelde winststijging blijft daardoor achter wege. De conclusie van Hulsman was dat de NSO zich minder braaf bij allerlei maatregelen van de overheid moet neerleggen. „Wij mogen ons niet la ten leiden door een angstgevoel dat roken en gezondheid kennelijk bij iedereen oproept." aldus Hulsman. AMSTERDAM (ANP) De Britse Bowater Corp. gaat een bod uitbren gen op de nog niet in haar bezit zijnde aandelen Amas (papier, verpakkings materialen en -machines). Voor ieder aandeel Amas van nominaal 4 zal 11.50 in contanten geboden worden. Alle aangeboden aandelen zullen worden geaccepteerd, onder voorbe houd van eventuele vervulling van de voorwaarden van de SER-Fusiecode. Bowater bezat al 87 pet. van de aan delen. Amas behaalde vorig jaar een omzet van bijna 43 miljoen. De nettowinst bedroeg 1 miljoen, waaruit een divi dend werd betaald van 0.60 per aan deel. De laatste beurskoers was 6.60. De Britse Bowater is een groot Brits concern met belangen in de papier en verpakkingssector, in verzekerin gen en internationale handel. De groep werkt in Europa, Australië en Noord-Amerika. UTRECHT (ANP) De bonden en de architectenbureaus hebben overeen stemming bereikt over een CAO voor de 12.000 personeelsleden van de ar chitectenbureaus. De CAO gaat met terugwerkende kracht op 1 april 1980 in. De salarissen gaan met ingang van 1 oktober 1980 omhoog met een toeslag van 26 gulden per maand voor 23- jarige en ouderen. Jongeren krijgen per leeftijdsjaar 7.5 procent minder. De toeslag wordt op 1 januari 1981 in de leeftijdsschalen verwerkt via een verhoging van één procent met een minimum van 26 gulden voor 23-jari- gen en ouder. Per 1 januari 1981. 1 oktober 1981 en 31 maart 1982 worden de salarissen verhoogd met de geschoonde prijs compensatie. De minimumvakantie toeslag gaat omhoog van 1850 tot 2005 gulden vanaf 1 juli 1981. Op dit datum krijgen de verschillende func tiegroepen er een of twee dagen va? kantie bij. Ook het aantal vakantie dagen voor oudere werknemers wordt uitgebreid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13