l/Ve worden gebruikt als werkpaard' ABN Bank Hendrik Algra wordt eredoctor als journalist, niet als historicus Ïas met negentien r bij de politie Hoogste spaarrentes. 83/4% 10% Stichting pleit voor meer onderwijs voor meisjes ssistent-geneeskundigen willen betere aanpak dreigend specialisten-overschot Boekje met informatie uitgegeven regering bij begrotingsdebat S Prinses opent verpleeghuis Religie wellicht niet meer geëist op stamkaart Onderzoek naar opbergen afval KEMA onnodig Koeien 'bezetten' een uur rijksweg uQAG 17 OKTOBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET Landelijke vereniging van assis- t.geneeskundigen houdt zaterdag L'trecht een congres over het on- werp „Vandaag assistent, mor- werkeloos specialist?" Naast in leiders als staatssecretaris Veder- Smit van volksgezondheid en prof. dr. J. M. Greep, die al eerder waar schuwde voor een „specialistische overbevolking", zal daar ook drs. Frans Jaspers het woord voeren. Hij is één van de organisatoren van het congres en zelf in opleiding als inter-, nist bij het academisch ziekenhuis in Utrecht. Zijn standpunt kort samen gevat: „Er is voldoende werk, maar dan moet het beleid wel drastisch om". ADVERTENTIE onn resul Dagelijks opneembaar. Vaste termijn. k"ro die aan [ECHT Op dit moment worden in Nederland meer jalisten opgeleid dan er na het beëindigen van hun r da«iiding een plaats kunnen vinden in het medische wereldje, jaar komen er zeshonderd specialisten bij. terwijl er naar tting ongeveer driehonderd per Jaar hun praktijk neerleg- dif Bij ongewijzigd beleid betekent dit, dat over tien jaar omki r dan drieduizend medisch specialisten zijn bijgekomen. toilet ïn apt Kees de Leeuw vie het merendeel werkloos zal zijn. s eni sW* is- dat nu al maatr^Kelen m nen moeten worden om dit drei- •htine i overschot te kunnen tegen- waar welke? Hamvraag daarbij »rden er teveel specialisten opge- kzaai z'ln er te weiniK plMtsen be ater t baar. terwijl er heus wel vol- /oordi 'e werk ls Deze kwest'e zal dan roces centraal staan op het congres vej |e Landelijke vereniging van as- de i it geneeskundigen zaterdag in xheti bt de punten als vraag en aanbod op D®fi*idsmarkt van specialisten, de renng. opleiding en dienstver- iof niet), zal men ook niet heen ien om de positie van de assis- ineeskundigen in opleiding, die en allerbedroevendst is. Dit onlangs uit een rapport hier- gebaseerd op een enquête onder nend specialisten. Momenteel zo'n drieduizend assistent-ge- kundigen in opleiding, van wie er Uhonderd lid zijn van de vereni- Eén van hen is drs. Frans Jas- die zelf in opleiding is als inter en leer actief binnen de vereni- pers: ..Het grootste pro- lat er nog steeds geen inte- is om dat dreigende over- te pakken, met als gevolg Ige verenigingen binnen de koepel nu op eigen houtje proberen te regelen Hij Ier meer op de vereniging :unde. waar de commissie- op grond van berekeningen ellen heeft gedaan, die onders- al worden uitgevoerd. wnrnissie wil het aantal oplel- iaatsen met twintig tot dertig stevig inperken en pleit ver- or een ..inschikkingsplan". Dit erop neer, dat de zittende speci- r, ruimte dienen te maken voor aangekomenen. zodat deze ttn baan kunnen krijgen. Dit uiteraard op vrijwillige „Wij hebben daar ernstige bezwaren tegen." aldus Frans Jaspers, „omdat ons als vereniging is gebleken, dat er gewoon misbruik van wordt ge maakt. Zo wordt er helemaal niet .ingeschikt' en blijft de deur veelal gesloten en als dat wel gebeurt, krij gen de klaargekomen specialisten een honorarium alsof ze nog assis tent-geneeskundigen zijn. Het kan iets meer zijn, maar in ieder geval een stuk minder dan waar men recht op heeft als volwaardig specialist." Hij is dan ook van mening, dat deze problemen nooit afdoende te regelen zijn op vrijwillige basis en vindt dat de overheid in samenwerking met de beroepsorganisaties met een wettelij ke structuur dient te komen. Met beroepsmogelijkheden, als zittende specialisten volharden in hun weige ring in te schikken. Immers naast heelkunde zijn ook internisten en longartsen al op deze manier bezig. Volgens Jaspers is het gevaar levens groot aanwezig, dat „deze clubjes" zo hun eigen deelbelangen veilig stellen en het probleem wordt doorgescho ven naar andere specialisten, huisart sen en sociaal-geneeskundigen, die ook al de nodige moeilijkheden hebben Frans Jaspers: er wordt helemaal niet ingeschikt. Gesjoemel tl - HIJ trekt uit dit alles de conclusie, dat op deze wijze de jonge afgestudeerde artsen voor de gesloten poort van de vervolg-opleiding komen of als dat nog wel lukt en ze er niet in zullen slagen nog een baan te krijgen. „Ik heb ernstige bezwaren tegen dit ge sjoemel en gedoe van specialisten- clubjes. waarbij geen sprake is van enig samenhangend beleid. Natuur lijk moeten er maatregelen komen om vraag en aanbod op de arbeids markt meer op elkaar af te stemmen, maar het uitgangspunt dient een re delijke werkbelasting voor specialis ten te zijn, zodat ze ook tijd hebben voor andere zaken buiten hun specia le vakgebied." Het uitgangspunt van de vereniging komt dan ook neer op een veertig- tot vijftigurige werkweek. Niet alleen voor specialisten, maar ook voor as sistent-geneeskundigen. Wordt dat geregeld, dan kan je in de ogen van Jaspers en zijn vereniging niet meer spreken van een dreigend overschot, maar veeleer van een tekort aan spe cialisten en opleidingsplaatsen er voor. „Het probleem reguleert dan zichzelf met als verwachting een evenwicht tussen vraag en aanbod eind jaren tachtig. Frans Jaspers: „En dat regelen van werktijd en daarbij normpraktijk mag dan gerust gevolgen hebben voor de inkomens." HIJ betreurt wel de tariefsbeschikking van minister Van Aardenne van 1 oktober ten aan zien van specialisten en assistent-ge neeskundigen. „Die is op zichzelf fu nest voor het huidige klimaat van overleg over dit soort zaken, zoals het meer werken in dienstverband, dat een meerderheid van specialisten in opleiding eerder voor ogen staat dan het zich vrij ergens vestigen." Naar zijn mening dient dat overleg juist niet te worden beïnvloed door finan ciêle overwegingen, zodat de specia listen zich vrijer kunnen opstellen. Werkpaarden De assistent-geneeskundigen moeten volgens de tariefsbeschikking zo n twaalf tot vijftien procent inleveren bij een werkbelasting van zeventig uur in de week. „Wij vinden dat niet te accepteren, want daarmee komen we op een uurloon 2.50), dat minder is dan dat van de modale werknemer in Nederland. Daarbij komt, dat zes tig procent van de ziekenhuizen het overwerk van de assistent-genees kundigen niet uitbetaalt. Ze betalen de declaraties van de specialisten niet verder uit of het Centraal orgaan ziekenhuistarieven weigert opneming hiervan in de tarieven of verpleeg- prijs," aldus Frans Jaspers. Om geen misverstand te laten be staan, voegt hij eraan toe, best bereid te zijn in te leveren, „mits er normale werktijden komen zoals voor ieder een. Nu worden de assistent-genees kundigen erger gepakt dan de specia listen, terwijl zij veelal de spil zijn waarom een ziekenhuis draait." Hij vindt dat de maatregelen van de mi nister moeten worden teruggedraaid en voorspelt dat als dat niet gebeurt er harde acties zullen volgen. „Die vijftigurige werkweek houdt te vens in. dat assistent-specialisten dan ook daarnaar betaald krijgen en de opleiding er onderdeel van uit maakt. We werken nu vaak keihard, maken vele uren, terwijl er relatief gezien maar weinig tijd overblijft voor de opleiding. De assistenten worden momenteel gewoon gebruikt als werkpaarden en daar dient een eind aan te komen." Frans Jaspers: „Daarvoor is nodig, dat we onder de werkingssfeer van de Arbeidswet (1931) en het Werktijden besluit voor verplegings- en verzor gingsinrichtingen worden gebracht. Artsen en verloskundigen vallen daar nog steeds buiten gezien de aard van hun werk. Deze kwestie speelt al van af de jaren zeventig. Op het ministe rie van sociale zaken ligt een concept klaar, maar om onduidelijke redenen is het nooit naar buiten gekomen." Volgens hem is het aanpakken van die overmatige werktijden de sleutel tot het hele probleem „Ik kan wel zeggen, dat we inmiddels contacten hebben gehad met gezondheidszorg specialisten van tal van Kamerfrac ties en durf te voorspellen, dat deze zaak veel aandacht zal krijgen tij dens de begrotingsbehandeling van volksgezondheid eind oktober." ABN Girospaar- Extra-rekening. Interessant als u uw spaargeld wat langer denkt te kunnen missen. Maar als het nodig is, kunt u er elke dag over beschikken. Storten/opnemen: eenvoudig door overschrijving van/ naar uw eigen bank- of giro rekening. Opnamekosten: 2% over het opgenomen bedrag. Eerste girale storting: f 250,-. ABN Spaar- deposito's vast Vaste looptijd, vaste rente. 6 jaar 10 5 jaar 4 jaar 3 jaar 2 jaar 10 9'A 9 83/i De rentevergoeding komt jaarlijks ter beschikking. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Mannen en vrouwen kunnen in deze mo derne tijd best hetzelfde werk doen. Wanneer ik van de ba sisschool ga, ga ik naar de huishoudschool en dan ga ik leren koken voor later als ik getrouwd ben". Theorie en praktijk heel duidelijk ge combineerd in een briefje van een meisje uit de zesde klas van de lagere school. Zij schreef deze brief aan de stichting „Marie, wordt wij zer". die zich er voor inzet dat meisjes meer en beter onder wijs gaan volgen. onze parlementsredactie I HAAG De regering overweegt de minimum-leeftijds- i voor toelating bij de politie van zeventien op negentien te brengen. Dit zei minister De Ruiter van justitie ïen in de Tweede Kamer. Hij deelde de bezwaren van de *r tegen het feit dat agenten vaak nog te Jong zijn voor de klussen die zij moeten opknappen. Éiister zal In dit verband ook of de maximum-leeftijdsgrens, u bij 29 jaar ligt, kan worden trokken. „Het aantrekken van ervaren mensen ls belangrijk, we willen eerst nog bekijken kt effect van deze maatregelen de werving", zei hij. liter zegde toe, dat al wat moge- zal worden gedaan om de lichte L liteit, zoals vernielingen en en fietsdiefstallen. te bestrij- et meeste heil verwacht hij van lieve maatregelen, waaronder eve en gerichte surveillances, voet. en het terugdringen van degenheid bieden", ondigde de instelling van een roep aan die moet nagaan op manieren de winkeldiefstallen Ti worden voorkomen. „Ver- nethoden geven dikwijls gele id. De uitstalling van de waren kht op grijpen", niter zei. dat flets- en winkeldief- o kleine criminaliteit worden Tnd, „maar het verschijnsel is door de massaliteit en daardoor [jmpel aan te pakken". Hij zal len of voor deze misdrijven in Png van overtredingen, een Jige afdoening (boete) moge- wertt^^Tverbitf^lfJïïidï'lnfr Prinses Margriet heeft gisteren het regionaal verpleeghuis „Prons- Utelt door wijzigingen o^anlsaüe wcide" in Winterswijk geopend. Tijdens de rondleiding bezocht de en werkwijze. prinses onder andere de afdeling bezigheidstherapie. DEN HAAG (ANP) Staats secretaris Koning van binnen landse zaken neigt ertoe om de verplichting tot vermelding van de godsdienst op de stam kaart in het bevolkingsregis ter af te schaffen. Tijdens de behandeling van de begroting van binnenlandse zaken door de Tweede Kamer deelde de staatssecretaris mee dat over wogen wordt of het al of niet vermelden van de godsdienst op de stamkaart zal worden overgelaten aan de burger. Omdat de theorie en de praktijk in het dagelijks leven vaak nog mijlen ver van elkaar verwijderd liggen (nog steeds zitten meisjes korter op school, kiezen ze traditionele vrou wenvakken, waardoor ze later moei lijker een beroepsopleiding kunnen volgen en gaan ze te gauw naar de huishoudschool omdat ze later toch trouwen) organiseert „Marie, wordt wijzer" elk Jaar een actie. Dit keer is deze actie niet gericht op de leerlin gen zelf. maar op hun ouders. Want het ls duidelijk dat ouders en andere opvoerders een heel grote invloed hebben op de school die hun dochter kiest. Bovendien worden jongens en meis jes heel sterk beïnvloed door het voorbeeld dat ze thuis zien, en dat is in verreweg de meeste gevallen nog een buitenhuis werkende vader die het geld binnenbrengt en een huis houdende moeder. De kracht van al lerlei argumenten om meisjes nu ook eens andere mogelijkheden te bieden blijkt niet op te wegen tegen de macht der gewoonten. Vandaar dat „Marie, wordt wijzer" zich nu eens speciaai tot de ouders van meisjes richt, want ouders kunnen erg veel doen aan de motivatie van hun kinde ren om onderwijs te volgen. Door bijvoorbeeld school- en toekomst plannen van hun dochter net zo seri eus te nemen als die van hun zoon. En door te laten zien dat de gebaande weg van huishouden en een gezin niet de enige weg is en zeker geen eindsta tion is (veel moeders zijn tegenwoor dig op hun vijfendertigste al uit de kleinste kinderen en hebben dan nog een leven van dertig, veertig jaar voor zich). Over al deze zaken geeft het boekje Waar zou ze het voor doen?" informatie. Dit boekje is met een bescheiden subsidie van het ministerie van CRM tot stand gekomen. In eerste instan* tie zijn er vijfduizend exemplaren van gedrukt. Dat de meeste scholie ren nog heel traditioneel denken blijkt uit een actie die „Marie, wordt wijzer enige tijd geleden heeft gehou den. Ze vroeg toen om brieven van zesde klassers, waarin deze over hun toekomst schreven. Dat meisjes er vrouwen best nog eens plezier zouden kunnen hebben van een beroep, dachten veel scholieren wel. Maai dan alleen, wanneer er zich rampen zich in het gezin zouden voltrekken. „Je man zóu ziek. werkloos of invali de kunnen worden, je zou weduwi kunnen worden of kunnen scheiden" schreef een jongen. Als een soort ram penplan zou een vrouw een baantje achter de hand moeten hebben, maar verder is het toch altijd huishoudei en gezin wat de klok slaat voor he meisje. z Hardvochtig HJJ man ontkende, dat er het openbaar ministerie een 'Jn bestaat om winkeldiefstal- ®der de vijftig gulden niet te Wn. „Zo'n richtlijn bestaat niet 'er ook niet komen". <ie opsporing van kleine misdrij- 'U minister De Ruiter de recher- Uet uitbreiden Hij zei. dat op- n8 van deze strafbare feiten een behoort te zijn van het gehele Hij beloofde dit onder de aan- van de korpsen te brengen. uwen hrtndsman zegde toe de moge- Kien te verbeteren om vrouwelij- 'Benten te behouden. Vrouwen gemiddeld viereneenhalf jaar •nat. Volgens de minister is een "Jke oorzaak huwelijk en ge- y® °nrung Hij denkt aan het 'Pen van deeltijdbanen waar de vrouwen later weer zouden J" t«ugkeren T De Ruiter en zijn collega binnenlandse zaken spra- 1 klem tegen dat hun politie- Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De journalist, poli ticus en historicus Hendrik Algra krijgt volgende week van de jubile rende Vrije Universiteit in Amster dam een ere-doctoraat. Dat is prach tig. Wie zou er bezwaar tegen hebben dat deze stoere anti-revolutionair, een levend monument van calvinisti sche rechtlijnigheid en standvastig heid, zich straks mag sieren met de doctorstitel? Jammer is alleen dat Algra deze hoge onderscheiding krijgt op minder goede gronden dan had gekund. De nu 84-Jarige Algra heeft zich met zijn enor me werklust op drie terreinen onderscheiden. Zijn grootste landelijke bekendheid verwierf hij als politicus. Tientallen jaren was hij een voorman van de anti-revolutionairen. Invloed rijk als lid van de Eerste Kamer en gezagheb bend als vast schrijver in het partij-orgaan Nederlandse gedachten. In zijn eigen provincie was hij in ds eerste plaats de hoofdredacteur van het Friesch Dag blad. Het zichzelf „christelijk nationaal" noe mende Friesch Dagblad was in werkelijkheid een echte provinciale krant, voortdurend ba lancerend op de rand van de afgrond en in stand gehouden mede dank zij de roofbouw die werd gepleegd op een goed deel van het perso neel. Maar de hoofdartikelen van Algra gaven de krant een faam die de bescheiden oplage ver te boven ging. De kleine redactie in Leeuwar den (waar Algra voor een hoofdredacteur overi gens opvallend weinig verscheen) warmde zich graag aan verhalen over politici in het verre Den Haag die de Tweede Kamer niet in durf den zonder het hoofdartikel van Algra te heb ben gelezen. Schrijftalent En dan is er nog de historicus Algra. De leraar geschiedenis die zijn grote vakkennis en on miskenbare schrijftalent combineerde om de vaderlandse historie toegankelijk te maken voor een breed publiek. Hij schreef een regel rechte „bestseller" over de emancipatie van de gereformeerde burgerij: „Het wonder van de negentiende eeuw". Voor een deel samen met zijn broer Ale bouwde Hendrik Algra een uitge breid geschiedkundig werk op, niet alleen over de algemene geschiedenis, ook over speciale onderwerpen als de Friese Nassau's en het Friese dorpsleven. Voor zijn politieke werk is Algra door de voor malige ARP onderscheiden met het ere-lid- maatschap. Bij zeker twee gelegenheden is hij de afgelopen jaren uitbundig geprezen voor zijn betekenis als schrijver van duizenden hoofdartikelen: bij zijn jubileum (veertig jaar hoofdredacteur) in 1975 en bij zijn afscheid in 1977. Wat had meer voor de hand gelegen dat de Vrije Universiteit nu de kans had waargeno men Hendrik Algra als historicus in het zonne tje te zetten? Zijn geschiedenis In het speciale nummer dat het Friesch Dag blad in 1975 ter gelegenheid van zijn jubileren de hoofdredacteur uitbracht, haalt S. van Tui nen. neerlandicus en oud-burgemeester (van Dokkum en Kampen), Anton van Duinkerken aan. Deze zei in een vraaggesprek (met Puchin- ger) over Algra: „Hij is een knap volkshistori cus. maar zijn vaderlandse geschiedenis gaat niet over mijn vaderland." Van Duinkerken bedoelt natuurlijk dat Algra ook bij zijn ge schiedkundige werk zijn gereformeerde begin selen niet verloochent Hij beschouwt de histo rie vanuit een zeer bepaalde, afgeronde visie op leven en maatschappij. Daarmee roept hij uiteraard bijval èn weerstand op, maar dat maakt zijn werk niet minder verdienstelijk. Juist een instelling als de VU zal met zo'n „niet-waardenvrije" beoefening van het vak geen moeite kunnen hebben. Journalist Maar goed. Hendrik Algra wordt dus ere-doc- tor voor zijn werk als opiniërend journalist. Dat dwingt ons toch iets te zeggen over zijn journalistieke werk. Dr. E. Diemer, zelf oud journalist, mag Algra dan als ere-doctor voor dragen, wij zouden zijn werkwijze nooit aan een leerling van de school voor de journalistiek durven aanbevelen. Algra werkte als commen taar-schrijver erg vlug. Hij heeft wel eens ver teld dat hij zijn gedachten onder het scheren vormde en vervolgens in één keer opschreef. Dat is niet zo'n zorgvuldige werkwijze. Aan diepgravende analyses kom je zo niet toe. Algra vermoeide zichzelf en zijn lezers ook niet met nauwkeurige bronvermeldingen. Hij ci teerde uit de losse pols en sprong met namen, voorletters en dergelijke wel eens wat slordig om. Maar leesbaar en helder waren ze altijd, die hoofdartikelen. Zonder moeilijke woorden of gewichtige termen bouwde hij een betoogje op met een duidelijke lijn. Hij was in zijn Friesch Dagblad een virtuoos beoefenaar van wat ze tegenwoordig het „co lumnisme" noemen: de kunst, om in een kort stukje proza op prikkelende en/of onderhou dende wijze een stelling te poneren en van ,Jk vind het stom als een vrouw or. der een auto ligt, dus vind ik dat he gewoon zo moet blijven dat de mar nen ergens werken en de vrouwen he huishouden blijven doen. En da kunnen de vrouwen nog van zes uu tot acht uur werken wanneer de mar nen thuis zijn", schrijft een hardvoch tige jongen uit de zesde klas over d toekomst van zijn vrouwelijke medi scholieren. Een andere jongen: „Al vrouwen willen werken moeten z niet trouwen. Als de man dan thu komt is hij helemaal alleen en h heeft zo hard gewerkt om het broc te verdienen." „Waar zou ze het voor doen?" is voc zeven gulden vijftig te koop in c boekhandel of bij de Staatsuitg< verij. Officier van justitie Van onze Haagse redactie DEN HAAG Er is vooralsnog ge aanleiding om de officier van justil in Arnhem te verzoeken een gerechi lijk onderzoek in te stellen naar h begraven van radio-actief afval het terrein van de NV KEMA. Min ter Ginjaar van volksgezondheid milieuhygiëne heeft dat geschrev- aan het college van burgemeester wethouders in Arnhem. Uit onderzoek is gebleken dat in h begin van de jaren zestig geen wet' lijke bepalingen zijn overtreden do het bedrijf, toen op het terrein t smet materiaal werd begraven. H begraven van het materiaal is t perkt gebleven tot een plaats. I niet. zoals geruchten willen, op mei dere plaatsen op het terrein van KEMA. De minister stelt voorts d op dit ogenblik geen enkel geva voor de volksgezondheid bestaat dat hij om die reden eerder geneigd de verwijdering van het afval zorgvi dig voor te bereiden, dan gehaast i derhalve minder zorgvuldig te we. te gaan. II. Algra argumenten te xx>rzien. Door zijn beheersing van die techniek oefende hij invloed uit en raakte hij in opspraak, veel meer dan de oplage van het Friesch Dagblad zou doen vermoeden Hendrik Algra verdient een ere-plaats in de Nederlandse journalistiek, daar mag geen twij fel over bestaan. Maar de VU had hem voor iets anders een ere-doctoraat moeten geven. DORDRECHT Een kudde van 25 koeien, die door een gat in de afrastering van hun wei land aan de Wieldrechtsezee- dijk de vrijheid hadden zien gloren, kwam midden in de nacht op de rijksweg 16 tussen Dordrecht en de Moerdijkbrug terecht. Zeer op hun gemak kuierden ze over het asfalt en zelfs het treurige feit dat één van hen tot twee maal toe werd aangereden vermocht hen niet in verwarring brengen. De aan gereden reageerde trouwens ook lakoniek, het stemde haar kennelijk tot voldoening dat zij zelf nauwelijks, maar de auto's wél schade aan de botsing had den overgehouden. Een klein legertje politieagenten hielp een aantal uit hun bed gebelde boeren de koeien in het gareel te brengen. Dat was geen ge makkelijk karwei want de avontuurlijke schare toonde zich zeer onwillig en pleegde hardnekkig verzet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9