^.eger Iran in hopeloze positie anjs oneens iet Peking in inpak Moskou Junta Salvador wil rust nafhankelijke John Anderson bloeide te vroeg LuigiLongo overleden Veel problemen voor nieuw kabinet België Moskou bezegelt steun aan Karmal Aardbeving Algerije ogenoffensief komt te laat janda verjaagt dangers Amin' Staatspensioen voor winnaar van vredesprijs aijpAG <7 OKTOBER 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET r h s 7 James Dorsey Daarmee zou dan de omsingeling van Khorramshahr en Abadan volledig zijn. heRan Militaire experts in Teheran menen dat Iran Straatgevechten doos is in pogingen Irak van zijn stellingen in en om Brramshahr en Abadan te verdrijven. Ook zal Iran niet ir in staat zijn de bijna volledige omsingeling van deze jen te doorbreken lilitaire deskundigen stellen dat i enige kans op herstel van het richt met Irak een grootscheeps air offensief is tegen de door Irak je Iraanse grenspost Kasr-e-Sji- De kansen op succes van een tlljk offensief worden echter op Ier dan 25 procent geschat, om- fan er al te lang mee gewacht zou eze week per decreet van ajatol- Oiomeini ingestelde hoogste de- eraad is gisteren voor een twee- 5 bezoek naar het front vertrok- Diplomaten zien in deze reis een rijzing dat de Iraanse leiding de !tle aan het front ernstig be- awd. Iraanse regeringsfunctio- jen hielden gisteren vol dat hun trachten reeds aan het allang beloofde grootscheepse tegenoffen sief waren begonnen. Verslaggevers die deze week een bezoek aan het zuidelijke front in de provincie Khoe- zistan brachten merkten echter wei nig van de voorbereidingen voor een dergelijk offensief. Militaire experts menen dat drie Irak- se divisies (dertigduizend man) bij Darkhovin ten noorden van Khor ramshahr de rivier Karoem zijn over gestoken. zij zouden van daaruit on dermeer Naft-e-Safid ten noordoos ten van de provincie hoofdstad Ah- waz hebben aangevallen. Aangeno men wordt dat Irakse divisies ook zullen pogen Bandar-e-Mashah. op de oostelijke toegangsweg naar Abadan. te bezetten. Buitenlandse militairen in Teheran nemen aan dat Irak voorlopig niet zal pogen deze twee Iraanse Steden aan de SJaat-al-Arab geheel in te nemen. ..Deze steden kunnen alleen na hevi ge straatgevechten worden bezet. Dit zou Irak dwingen een onverantwoord aantal troepen in de strijd in te zet ten. Bovendien ligt de verhouding van het aantal slachtoffers tussen aanvallers en verdedigers bij straat gevechten op ongeveer tien op één". De militaire experts die de strijd om Khorramshahr en Abadan als „ge streden" omschrijven, menen dat Iran er goed aan doet zijn troepen niet op grote schaal in dit gebied te stationeren. Tegelljktertijd kan Iran om prestlgeredenen echter niet toe geven dat de strijd om Khorrams hahr en Abadan in feite al verloren is. Door deze steden niet geheel te bezet ten dwingt Irak Iran ze althans op kleinere schaal te blijven verdedigen. Door Iran voortdurend militair op deze manier onder druk te zetten voorkomt Irak een grootscheeps Iraans tegenoffensief. Iran moet ze voortdurend op Irakse initiatieven re ageren. Strategisch gezien geloven militaire experts in Teheran dat voor Iran de enige kans ligt in het verdrijven van de Iraakse troepen uit de grenspost Kasr-e-Sjirin en vervolgens door te stoten naar Bagdad. Op deze manier zou Iran in een redelijk gunstige on derhandelingspositie komen. In pri- vegesprekken zeggen de militairen echter dat het voor een dergelijk of fensief al bijna te laat is. In Iraanse regeringskringen gelooft men echter nog twee tot drie weken te hebben om een dergelijke actie succesvol te laten verlopen. Maar Iraanse regeringsfunctionarissen ont kennen dat Iran tot Bagdad zal po gen door te stoten met het doel dan vanuit een sterkte positie te kunnen onderhandelen. „De revolutionaire geest die in Iran heerst laat weinig ruimte voor onderhandelingen over", aldus Mansoer Farhang, een naaste medewerker van president Bani Sadr. Farhang meent dat Iran zal pogen Irakse troepen op Iraaks grondgebied te omsingelen. Reagan als chauffeur De Republikeinse kandidaat voor het president schap in de Vere nigde Staten spreekt gekleed in het traditionele Amerikaanse chauffeursjack de bevolking van een middelbare school in Flint toe. Reagan kreeg gisteren steun van de zwarte leider voor de burger rechten, Ralph Abarnathy, die zei dat de andere kan didaat. president Carter, de moei lijkheden van de negers blijkbaar niet op kon heffen. De twee presi dentskandidaten zaten gisteren ein delijk aan één ta fel, niet voor een politieke discus sie voor de televi sie, maar tijdens een liefdadigheids etentje van de kat holieke kerk. KG i Reuter. AFP, AP) De Franse president Valéry Luiei Lonio d'Estalng. op bezoek ln de Chinese Volksrepubliek (Igisteren in een gesprek met de Chinese partijleider Hua ng opnieuw de nadruk gelegd op de Europese onafhan- held, terwijl de Chnese leiders een sterk pleidooi hielden r internationale solidariteit tegen het Russische „expan- isme" SAN SALVADOR (Reuter, UPI) De militaire junta van de Midden-Amerikaanse staat El Salvador heeft linkse en rechtse geurrillabewegingen amnestie aangeboden ais zij hun wapens neerleggen. De Salvadoriaanse leiders beloofden in 1983 algemene verkiezingen te houden, die de democratie in het door politieke geweld getroffen land zouden moeten herstellen. e avond ervoor, op een banket Orote Hal van het Volk hield de gs benoemde Chinese premier Ziyang een rede waarin hij ehuwde voor wat de Volksrepu- beschouwt als de Sowjetrbe- Dg van zowel West-Europa als lesterese diplomaten ln Peking dat de verschillende ult- ivan de Chinese leiders dulde- iek inhielden op de pogingen franse president de dialoog kou en de daaraan verbon- I tussen Oost en West ouden. Zij meenden dat de Ingen die Giscard in mei van )erde met de Russische presl- tijleider Leonid Breznjew g allesbehalve in goede aarde vallen fcZhao Zyang maakte in ronde "Ingen duidelijk „dat de Eu- iden onder een toenemende dreiging leven. Afhanlstan tPALA (Reuter. AP) Het Oe- legy heeft met behulp van troepen een eind ge it aan de bezetting van een ge- Bin het noordwesten van het land laanhangers van de anderhalf 1 geleden verjaagde dictator li Dit werd gisteren in de hoofd- Kampala meegedeeld door de taf van het leger, generaal Da- yite Ojok, die net terug kwam it gebied s de generaal zou de toestand aoordwesten binnenkort weer 1 zijn. en Cambodja, twee soevereine staten zijn al het slachtoffer geworden van een flagrante gewapende bezetting. Om de wereldvrede te kunnen hand haven moeten alle landen en volken die de gerechtigheid ondersteunen, hun solidariteit versterken en. over eenkomstig de bijzondere omstandig heden waarin zij verkeren, daden van agressie en expansie verijdelen en bestrijden." aldus de premier. President Giscard liet daarop weten dat naar zijn mening China en West- Europa ieder nieuwe „polen" van we reldmacht moeten worden aan weers zijden van het Euraziatlsche conti nent. Volgens de Franse president kan het wereldwijde machtseven wicht het beste in stand worden ge houden ln een wat hij noemde „multi- polaire" wereld, waarin de gevaren van een confrontatie tussen Oost en West minder groot zullen zijn. In Peking waren buitenlandse waar nemers alom van mening dat Giscard er niet op hoeft te rekenen dat zijn ideeën over een wereld met meerdere machtscentra door de Chinese leiders zullen worden overgenomen. Ze zijn •volledig ln strijd met het Chinese standpunt dat de Sowjet-Unle de grootste bedreiging vormt voor de wereldvrede die door China, Japan en de westelijke machten gezamenlijk gewaarborgd dient te worden. Giscard is tevens naar de Volksrepu bliek gereisd om tot meer economi sche samenwerking tussen China en Frankrijk te komen. Hij gaf de Chine se leiders opnieuw te kennen dat Frankrijk bereid is China te helpen bij de uitvoering van zijn modernise ringsprogramma dat mede tot doel heeft de technologische kloof met het Westen kleiner te maken. ROMEfReuter, AFP) Lulgi Longo, een van de vaders van het Eurocom- munlsme en mede-oprichter van de Italiaanse communistische partij is gisteren op 8 O-Jarige leeftijd overle den in een ziekenhuis in Rome. Presi dent Pertini en de leider van de Itali aanse communistische partij Berlin- guer waren bij zijn sterfbed aanwezig om de laatste eer te bewijzen aan de man die de grootste communistische partij van West-Europa in de jaren zestig tot grote bloei bracht. Longo was In 1921, een Jaar voordat de fascistische dictator Mussolini in Itallé aan de macht kwam, betrokken bij de oprichting van de communisti sche partij. Na twee jaar gevangen schap week hij uit naar het buiten land. Hij raakte gewond in de Spaan se burgeroorlog, waar hij aan de zijde van de republikeinen en anarchisten streed tegen de troepen van generaal Franco. Later werd hij leider van het anti-fascistische verzet in Italië tij dens de tweede wereldoorlog. Na de oorlog kwam Lulgl Longo aan het hoofd te staan van de communis tische partij. Hij was lange tijd een trouw volger van de lijn van Moskou, maar ontwikkelde later het Eurocom- munisme. HIJ zocht toenadering tot het Vaticaan, liet eisen voor nationa lisatie van de Industrie en terugtrek king uit de Europese Gemeenschap vallen en liet met een veroordeling van de Russische inval ln Tsjechoslo- wakije blijken niet met handen en voeten aan Moskou te zijn gebonden. Toch bleef hij zijn waardering voor de Russische revolutie niet onder stoe len of banken steken. .De sociaal democratie ls een totale mislukking gebleken," zei hij onlangs, wijzend op de naar zijn mening „negatieve resul taten" ln West-Duitsland en Scandi navië De junta, die bestaat uit militairen en rechtse christen-democraten, beloof de ook de door het leger bezette uni versiteit in San Salvador voor het einde van dit Jaar terug te geven aan de onderwljsautoriteiten. De aankon digingen hadden niet bepaald onmid dellijk effect: gisteren werden vier soldaten en 36 burgers gedood bij vuurgevechten in Alta Verapez, een stadje vlak bij de hoofdstad. De le gerleiding maakte bekend dal dins dag tijdens anti-guerrilla-acties in het noorden van het land honderd mensen waren gedood. De huidige junta in El Salvador ls nu een Jaar aan de macht. Op 15 oktober vorig jaar zetten officieren dictator Romero af. Zij beloofden een einde te maken aan de onderdrukking in dit land. Ook zouden zij de kloof verklei nen tussen de zeer kleine maar uit zonderlijk rijke elite en de vijf mil joen straatarme Salvadorianen. De Verenigde Staten stuurden de nieuwe junta hulp. in de hoop dat daarmee de rust in het land was hersteld. Van al die goede voornemens kwam echter bitter weinig terecht. Rechtse terreurgroepen, voor een deel afkom stig uit het leger, gingen door met aanslagen, die werden beantwoord door nog harder geweld van links. De junta wordt verweten onvoldoende tegen het geweld van het leger op te treden en alleen maar de guerrilla- groeperingen te bestrijden. Volgens kolonel Majano, een van de toemali ge leden van de junta van burgers en militairen, werkte een invloedrijke groep uiterst rechtse officieren de hervormingsplannen tegen. Majano werd ln mei van dit Jaar na een bot sing met deze officieren uit de junta gewipt. Dit voorjaar zag het er naar uit dat de oppositiebewegingen en guerrilla-or ganisaties op het punt stonden de junta door massale stakingsacties ten val te brengen. Volgens waarne mers in El Salvador hebben de linkse bewegingen door onderlinge conflic ten de laatste tijd echter veel vertrou wen van de bevolking verloren. De ongeveer vijfduizend guerrillastrij ders, die onderling ook al verdeeld zijn, zouden gebrek aan wapens heb ben. BUENOS AIRES (Reuter) De Argentijnse winnaar van de Na bel-prijs voor de vrede zal een staatspensioen krijgen van onge veer tienduizend gulden per maand. Niet dat de militaire lei ders van dat land zo blij zijn met de eer die Esquivel ten deel is gevallen, in tegendeel: anderhalf jaar geleden sloten se hem nog op cmdat hij zich teveel bezig hield met de mensenrechten in Argen tinië. Maar de militaire regering is nu het slachtoffer van een wet, die ze zelf in 1977 opstelde om het aanzien van het land te verbe teren. Het officiële Argentijnse persbu reau Noticias Argentina schreef gisteren dat Esquivel het staats pensioen sou krijgen op basis van deze wet, die „iedere Argentijn die een Nobelprijs krijgt toege kend" een staatspensioen garan deert dat net zo hoog ls als het maandsalaris van een opperrech ter. Dat de Argentijnse legerlei ding nogal met de toekenning van de Nobelprijs in de maag zit, bleek uit de eerste officiële reac tie, waarin de junta stelde dat men in het verleden gedwongen was tegen Esquivel op te treden omdat hij „tegen zijn bedoelingen in" werd gebruikt voor terroristi sche activiteiten. BRUSSEL (ANP. Reuter) De nieu we Belgische rooms-rode regering, waarvoor in de nacht van woensdag op donderdag de weg is vrijgemaakt, nadat Frans- en Nederlandstalige christen-democratenen socialisten een overeenkomst over een regeerak koord bereikten, heeft de voornaam ste problemen waarmee België in de nabije toekomst te maken krijgt voor zich uit geschoven. Dat blijkt uit de tekst van het ruim zeventig pagina's tellende regeerakkoord dat gister middag door de demisionaire premier Wilfried Martens, die ook de nieuwe regering zal gaan leiden, in Brussel werd bekendgemaakt. Eén van die grote problemen ls hoe men in België de economiekan her stellen en de werkgelegenheid zeker kan stellen door Inkomensmatiging. Over die inkomensmatiging ls geen besluit genomen, behalve dan dat de regering de sociale partners een aan tal alternatieve voorstellen gaat voor leggen. Bij die voorstellen heeft de toekom stige Belgische regering zich vastge legd op handhaving van het stelsel van aanpassing der inkomens aan de stijging van het indexcijfer van de consumptieprijzen. De sociale partners kunnen, aldus het regeerakkoord dat overeengekomen is, kiezen uit drie alternatieven: ofwel het sluiten van een akkoord voor vie rentwintig maanden, ofwel een stelsel waarbij van loonsverbetering slechts de helft wordt uitbetaald en de ande re helft door de werkgevers ln een solidaritletisfonds wordt gestort, of wel een stelsel waarbij de staat be paalde loonverbeteringen kan ver bieden. MOSKOU, ISLAMABAD (Reuter AFP) De Afghaanse president Ba- brak Karmal ls gisteren hartelijk door de Russische president en par tij-secretaris, Leonid Breznjew, op het Moskouse vliegveld ontvangen. Het ls het eerste officiële bezoek van Karmal aan Moskou, die er ooit eer der als balling en ambassadeur heeft vertoefd. Karmal, die tevens premier en leider van de communistische par tij in Afghanistan is, werd tevens opgewacht door de Russische minis ter van buitenlandse zaken Andrej Gromiko en de eerste vice-premier NikolaJ Tikhonow, die de nog immer zieke premier Alexej Kosygin ver ving. Via de televisie kon het Russi sche volk genieten van de omarming van Breznjew en Karmal, welke laat ste zonder Russische hulp geen presi dent van Afghanistan zou zijn. Tien duizenden inwoners van Moskou wa ren voor de gelegenheid met vlagge-; tjes en vriendschapsbetuigingen spontaan de straat op gestuurd. Het bezoek van Karmal wordt gezien als een duidelijke aanwijzing dat Moskou geenszins van plan is zijn bemoeienissen in Afghanistan, waar de Russen nog ongeveer 85.000 mili tairen handhaven die dagelijks de vriendschappelijke houding van de Afghaanse bevolking ondervinden, te staken en dat Moskou Karmal niet zal laten vallen. Het bezoek is tevens bedoeld het bewind van Karmal meer prestige te verschaffen bij Afghanis- tans buurlanden, die tot op heden niet tot erkenning van het bewind zijn overgegaan. Karmal en Breznjew hebben ln Mos kou een gezamenlijk communiqué het licht doen zien waarin zij „hun diepe bevrediging over de succesvolle en vruchtbare ontwikkeling van de SowjetrAfghaanse vriendschap tot uitdrukking brengen". Daarna gin gen ze eten en aan de maaltijd haalde Breznjew scherp uit naar de Verenig de Staten, die hij beschuldigde van koortsachtige militaire voorbereidin gen en ongebreidelde propaganda, waar Amerika echter zelf het eerste slachtoffer van zou worden. Breznjew beloofde dat de Sowjet-Unle de vei ligheid van Afghanistan zou bewaken en „haar internationale plicht ten op zichte van het Afghaanse volk, zijn regering, met aan het hoofd Babrak Karmal, niet zou verzaken." Dat bleek uit berichten uit de Pakis taanse hoofdstad Islamabad, volgens welke Russische troepen ln een voor stad van de Afghaanse hoofdstad Ka boel twee divisies van het Afghaanse regeringsleger omsingeld houden. Deze zouden in opstand gekomen zijn tegen de regering-Karmal. Het gaat om het regeringsleger, dat geacht wordt samen met de Russen te vech ten tegen de islamitische opstande lingenbewegingen, die het zowel Kar mal als de Russische militairen nog steeds lastig maken. ADVERTENTIE do overlevenden van deze natuurramp hebben dringend behoefte aan voedsel, kleding en onderdak. S.O.H. vliegt donderdag 16 oktober In samenwerking met het Rode Kruis 33'/> ton noodbiscuits over. Deze zijn goed voor 315.000 dagmaaltijden. Kosten: zo'n 60.000 gulden! Vanwege de haast schiet S.O.H. dit bedrag voor. WIJ rekenen op uw steun! Giro 9600 S.O.H. Noodfonds Utrecht Sticht. Oecumenische Hulp, Postbus 13077, 3507 LB Utrecht. Bert van Panhuis zijn heel wat kiezers die, als ze op 4 november het gordijn van het önokje achter zich dicht schuiven, zich zullen herinneren dat er ook 'een derde kandidaat is. John Anderson leek onlangs in het CBS Pamma Face the Nation een onwrikbaar geloof te hebben in zijn b om de volgende president van de Verenigde Staten te worden. is onderhand de enige die er nog in ,ft De „onafhankelijke" Republikeinse faardigde uit Rockford, Illinois, ls wat 1 noemt de gevangene geworden van 22". Wij zouden zeggen dat hij ln een cirkel zit. Om een kans op het oentsschap te maken, moet hij genoeg 05 er van weten te overtuigen dat hij ««rkelijk kèn winnen. Maar daarvoor hij een grote aanhang nodig. Alleen een grote populariteit in de oplniepei- •nkan hij dat bereiken. En die aanhang stnij alleen als hij kans blijkt te maken. te schaar aar jubelde iedereen die zich onge voelde met de ontwikkeling van de ungscampagne, over de kandidatuur Anderson Hij was dat witte schaap «i al die ongeliefde zwarten. Die con- «Ueve Ronald Reagan en die oneven- 'l'ge Jimmy Carter. En die kansloze -Bush en Edward Kennedy. Ze voch- Pjkrting om de kandidatuur en leken blinken in gebrek aan visie. Neen, dan Anderson. Niet te beroerd om opvat- t over economische en morele kwes- •f verkondigen, die niet meteen enthou- Wenigten op de been brengen. Wat en weinig glad een typische vertegenwoordiger van de Scandinavische Amerikaan maar een voorbeeld van be trouwbaarheid. John Anderson zwoegde zich door de voor verkiezingen, en vervreemdde het meren deel van zijn Republikeinse geestverwan ten van zich. Ronald Reagan en zijn aan hang schreven hem af als een verkapte liberale Democraat Reagan in Chicago: „John, zou Je echt liever op Ted Kennedy dan op mij stemmen?" en de kant van George Bush beschouwde hem als een ver spiller, die met zijn optreden naast de oud- VN-ambassadeur alleen maar de kansen voor Reagan vergrootte. In het vroege voorjaar haalde Anderson opmerkelijke scores in het doorgaans pro gressieve New England, maar nergens was hij winnaar. En toen de voorverkiezingsca- ravaan zijn eigen staat Illinois bereikte, was hij ln feite al over zijn hoogtepunt heen. Anderson begreep dat Reagan niet meer te stuiten was en kondigde enkele maanden later aan dat hij als „onafhankelijke kandi daat" aan de presidentsverkiezingen zou meedoen. Spelbreker Vooral de partijconventies hebben Ander- Een van de weinigen die gelooft in een president Anderson: John Anderson. sons positie en zijn kansen drastisch veran derd, in zijn nadeel. Alle theorieën ten spijt dat de partijen ln de Verenigde Staten lege. logge machines zijn die niet tot de verbeel ding van de doorsnee burgers spreken, zwe ren politici bij diezelfde partijen. Op de Republikeinse conventie sloegen Reagan gan de komende vier Jaar wel of niet het leven behoudt, in 1984 een goede kans maakt de kandidaat van de Republikeinen te worden. En dat betekent dat je een goede verstandhouding moet bewaren met de an dere vleugel, want over vier Jaar heb je ze nodig. En voor Edward Kennedy geldt het- zelfde. Je moet nu eenmaal wat over hebben voor het goede doel. En zo hebben de vleugels in belde belang rijkste Amerikaanse partijen de rijen geslo ten. net zoals in Groot-Brittannië Edward Heath en Margaret Thatcher elkaar met de ogen dicht omhelsden. Ernst Albrecht en Franz Josef Strauss het enige weken gele den nog deden en Dries van Agt en Jan Nico Scholten het ongetwijfeld over enkele maanden doen. Politieke waarnemers zijn het er over eens; eens te meer is gewezen dat men alleen via het pad van de traditonele partijen serieus een gooi kan doen naar het presidentsschap. Geldgebrek en Bush de handen ineen alsof ze op geen enkel punt verschillend dachten, en een maand later deden Carter en Kennedy hetr zelfde op de Democratische conventie. Men is nu eenmaal niet ongestraft een spel breker. Bush realiseert zich dat hij, of Rea- Niet alleen dat stelsel heeft Anderson ln een kansloze positie gebracht Ook het geld heeft een belangrijke rol gespeeld. De stel ling dat voor geld alles. Inclusief het presi dentschap. te koop ls mag dan wat al te voorbarig zijn, met geld komt men wel een heel eind. Gebrek aan geld heeft er toe geleid dat Anderson in tegenstelling tot Carter en Reagan niet uitgebreid op de tv verschijnt in eigen reclameboodschappen. Die commercials zijn zeer belangrijk: de Amerikanen zijn tv-kijkers, geen krantenle zers. En daarom hebben de campagneleiders van Reagan en Carter de radio- en tv-statlons bij wijze van spreken bijna uitgekocht Tienduizenden worden besteed aan spots waarin de eigen kandidaat wordt aangepre zen of de tegenstander afgekraakt Die boodschappen hebben een enorme invloed op de kiezers. Die van Carter zijn agressief en negatief jegens Reagan, terwijl de Repu blikeinen op de radio en tv zich zeer net gedragen. Hoeveel kiezers zullen dat uitein delijk laten meetellen ln hun stemgedrag? Anderson speelt ln dit alles geen rol. HIJ heeft nog geen enkele commercial op de tv gehad en dezer dagen heeft hij afgezien van een miljoenenlening om zo'n mediacampag ne alsnog te beginnen. Het knelpunt is namelijk dat hij zo'n lening moet kunnen aflossen, en alleen als hij vijf procent van de stemmen haalt krijgt hij een flinke „onkos tenvergoeding" van de staat Haalt Anderson die vijf procent? Een maand geleden zouden veel mensen ja heb- ben gezegd. Maar Andersons aanhang brok kelt op dit moment met de dag af. In september zat hij nog op een gemiddelde van vijftien procent, onderhand ls hij al tot beneden de tien procent gezakt Anderson lijkt nog maar één rol te spelen. Hij kan in een aantal belangrijke staten zoals New York. Illinois. Califomië en New Jersey genoeg stemmen behalen om te be slissen wie van de twee. Carter of Reagan uiteindelijk de winst binnenhaalt. Wat dat betreft ziet Carters kamp het correct: An derson is voor hen de man die de stok tussen de spaken steekt. Anderson is een stemmen verkwister.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7