Weg vrij voor centrum-links in Frankrijk 51% 81% 101% <8111 BETAAL NU VOOR 'N NIEUWE FIATRITMO: Informeer snel bij uw Fiat dealer. Bataat BI BETAAL DE REST PAS VOEGEND JAAR Na breuk in volksfront Onderzoek Utrecht naar gif op oude fabrieksterreinen IsïSKSÏÏ»—,ta"D CDK n VRIJDAG 17 OKTOBER 1980 TROUW/KWARTET PHS Georges Marchais (links) en Francois Mitterrand in de tijd dat zij in ieder geval voor het oog van de buitenwereld nog hartelijk samenwerkten. strijd" al boven de strijd van links tegen rechts. Dat heeft hun destijds heel wat stemmen gekost. Maar niet deze teleurstellende uitslag, doch het opkomende fascisme bracht commu nisten en socialisten weer bU elkaar. door Hans Masselink PARIJS Het is afgelopen met de formule van automa tisch afstand doen, zei Geor ges Marchais, de leider van de Franse communistische par tij, een dezer dagen voor de televisie Met deze simpele mededeling werd de laatste hoop op een hechte samen werking van socialisten en communisten bij de presi dentsverkiezingen van vol gend jaar de bodem inge slagen Een van de kenmerken van Fran- krijks wankele linkse front was dat socialisten en communisten voor vrij wel alle verkiezingen apart kandida ten stelden. Maar haalde geen der kandidaten in de eerste ronde de ver eiste meerderheid, dan trok de slechtst geplaatste „linkse" kandi daat zich terug ten gunste van de best geplaatste, om die met stemmen van communisten èn socialisten zo- Veel mogelijk kans te laten hebben. Marchais is nu dus van plan zich in april niet terug te trekken voor de tweede ronde bij de presidentsverkie zingen. ook niet als de kandidaat van de socialisten er beter voor staat dan hij. In feite is dit een oorlogsverkla ring aan de vroegere partners in het volksfront. Dat het niet boterde tussen de com munisten en socialisten was al lang bekend. Socialisten worden regelma tig uitgemaakt voor „kiassencollabo- rateurs" en de communisten op hun beurt zouden „heulen met de 8owJet- Unie". De socialisten hebben in ieder geval niet onmiddellijk kwaad met kwaad vergolden. Mitterrands rechterhand Lionel Jospin antwoordde Marchais dat de socialistische partij zich wel aan de regels zal houden en geen spelbreker zal zijn. Als Marchais in de eerste ronde sterker blijkt dan de socialistische kandidaat of dat nu Francois Mitterrand is of Michel Ro- card kan hij In de tweede ronde op de stemmen van geheel links Frank rijk rekenen. Jospin voegde er over- gens wel aan toe. dat de communis ten met hun „sectarische politiek" g'een schijn van kans maken Plaagstoot De definitieve breuk in het linkse front tekende zich een maand gele den al af. Bij de verkiezingen eind september voor een derde deel van de senaat weigerden de communisten in zes departementen zich terug te trek ken voor socialisten die de eerste ronde beter waren doorgekomen. De ze plaagstoot had tot gevolg dat de socialisten geen twintig zetels winst boekten, doch slechts zes. Maar in dit geval ging het nog om relatief onbe langrijke verkiezingen; hoe de uitslag ook zou zijn. de centrumrechtse coali tieregering kwam er niet door in ge vaar. Met hun besluit doorbreken de com munisten de zogeheten „republikein se leer", die met wisselend succes ln de jaren zestig en zeventig in de prak tijk is gebracht En de breuk tussen communisten en socialisten werkt ook op andere terreinen door. De twee grote vakbonden, de communis tisch georiënteerde COT en de socia listische CFDT, willen niets meer met elkaar te maken hebben bij de strijd voor de arbeiders Slechts bij de mas sale mars tegen het antisemitisme, na de bloedige aanslag: bij de synagoge in de Rue Copernic. gingen commu nisten en socialisten nog hand in hand. Maar dat was dan ook een ongekende nationale verbroedering, waarbij zelfs conservatieve gaullisten op straat van hun bezorgdheid ge tuigden Tactiek Overigens heeft de communistische partij de crisisjaren voor de tweede wereldoorlog een soortgelijke verkie zingstactiek toegepast. In 1932 verko zen de communisten de „klassen- In 193S kondigde de communistische partij aan dat haar kandidaat zich zo nodig niet alleen voor de socialisti sche of radicale kandiaat zou terug trekken. maar zelfs voor die van an dere partijen mits die zich tegen het fascisme wilden keren. Door de oorlog verwaterde deze af spraak en pas in 1962 sloten de twee linkse partijen een verbond tegen de gaullisten. Het betekende trouwens niet dat ze elkaar spaarden in hun kritiek. In 1969 waren het de socialisten die met de traditie braken. Presidents kandidaat Gaston Defferre ried zijn kiezers toen aan in de tweede ronde op Alain Poher te stemmen, de man van het midden. Deferre's opvolger Francois Mitter rand zag meer in een hernieuwd ver bond met de communisten. In 1973 ontwierpen de twee partijen zonder al te veel problemen een gemeenschap pelijk programma. Mitterrand ver loor echter in mei 1974 op het nipper tje van Giscard d'Estaing. En toen vier jaar later de Assemblee (de Fran se Tweede Kamer) moest worden ge kozen, bleek de ruzie al te hoog te zijn opgelopen om nog tot een gemeen schappelijk programma te kunnen komen. Midden Georges Marchais maakt het nu nog moeilijker voor Mitterrand of Rocard om het Ely sec, het presidentiële pa leis, te veroveren. De toch al door interne tegenstellingen geplaagde so cialistische partij moet nu steun ln het midden gaan zoeken. Dat ver groot de kans van Mitterrand om de leiding in zijn partij te behouden Meer dan de komende man. Michel Rocard. wordt hij in staat geacht zowel ter linker- als ter rechterzijde kiezers te trekken. President Giscard, die niet altijd even gelukkig moet zijn met de te genstribbelende steun van de gaull- listen, flirt af en toe met de gematig de socialisten en zelfs gaullistenleider Jacques Chirac, de burgemeester van Parijs, heeft al een aanzoekje gedaan In Straatsburg constateerde hij on langs: „Er zijn geen fundamentele verschillen tussen onze militanten en die van de socialistische partij. Bo vendien zijn de socialisten wezenlijk veranderd, met name op het gebied van defensie en buitenlands beleid. Op het moment dat Mitterrand zegt: het is afgelopen, kan het spel volledig veranderen." Als Mitterrand voor de presidentsverkiezingen nog een ver bond zou sluiten met een groepering in Frankrijks midden, verandert het politieke toneel drastisch. UTRECHT De provincie Utrecht heeft besloten om alle terreinen waar op vroeger gasfabrieken hebben ge staan te onderzoeken op giftige stof fen. Het gaat om terreinen in Amers foort, Baarn, Veenendaal, LJsselstein. Zeist. Oudewater. Maarssen en Ame rongen. Dit naar aanleiding van de vondst van hoge concentraties benzeen, naf- taleen en fenol in het Griftpark in de stad Utrecht, waar vroeger eveneens een gasfabriek heeft gestaan. In dat park. dat door de gemeente inmid dels voor het publiek is gesloten, is ook tolueen aangetroffen, dat daar is gestort door een drukkerij. Volgens de provincie is er geen enkele concrete aanwijzing dat de andere gasterreincn eveneens vervuild zijn. bUD/ aren bij CDK 1 spaatd» op SF----" 7 50>bl1 ,e sen. I vvclkomstpretme van J spaar- I ven in her spaarboeki 1 rekening- 50,- 1 staan. - rcntewiiziRinRcn voorbehouden Andere spaarvormen Dagelijks opvraagbaar sparen Super-sparen Sofundeposto 5% (aar vast 1 Op een spaarbockie of 1 -rekening 1 Dagelijks opvraagbaar. Op een spaarboekje of •rekening'. 2ni> opname-kosten. Spaardeposito, 5/6 jaar vast; minimale inleg 1.000,-. CDK biedt vele andere spaar vormen met altijd hoge rente, zoals sparen met opzegtermijn (3-12 maanden), sparen met vaste termijn (1-6 laar) tot 10V«% rente; rentespaar- brieven en spaarbewijzen (Toonderstukken f, wel en niet tussentijds verzilverbaar, tot IOM.% rente. Voor al deze spaarvormqL. jg bent u welkom bij ruim M GWK-kantoren. Op statioi en aan de grenzen. Of bijt van de 12S CDK-«paaran HEÏ ten, die u evencent een ko «Iqo! pleet spaarpakket bieden. Voor informatie: 020-221324 1st. 230/233 len nilita N.V. Crediet- en Depositokas, bankbedrijf van De Grenswisselkantoren N. V. Fiats zijn bij uitstek geschikt voor rijden op LPG. Fiat Ritmo leasen? Voordeliger dan u denkt. Raadpleeg de Gouden Gids voor de Fiat dealer in uw regio of vraag naar de heer FA. Kerkkamp Imp. Leonard Lang b.v., Daniel Goedkoopstraat 9, Industriegebied/Amstel. 1096 BD Amsterdam. Tel. 020-92 4888 VASTE AFLEVERINGSKOSTEN f 325.-. Alle prijzen inkl. BTW Wijzigingen voorbehouden Dit aanbetalingsbedrag geldt voor de afgebeelde Fiat Ritmo Junior van f 12.990,-. Ook de Fiat Ritmo 65L of CL en de 75 CL, kunnen via deze unieke regeling gekocht De Fiat Ritmo Diesel valt hierbuiten. Bestaande financieringsverplichtingen op uw in te ruilen auto kunnen eventueel worden overgenomen uiterlijk 1 juni 1981, zonder enige kosten voor u.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6