ederland aast op Russisch aardgas Euthanasieboekje naar alle medici Veel problemen voor één-ouder-gezin Een Spa graag. Maar. daitwelgeserveerd mèt het flesje. rijgsmacht Protest bij KRO over uitzenden 'Loo-show' Pais besluit nog niet over nieuwe plaats pedagogische academies Spoedig onderhandelingen over prijs Koninklijk bandje weer op radio Veiligheid burgers Dodewaard voor overheid centraal GEBR. VAN VULPEN Pijnlijke fout in Staatscourant Als je een baan hebt en je kind wordt ziek Uw ïegel wil geen sabels bij politie Actiedag in Amsterdam Binnenkort visumplicht voor Turken Rita rRIJDAG 17 OKTOBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET hieri 'en ndst mt onzt die laar tian onze parlementsredactie id van EN HAAG Nederland aast op Russisch aardgas, maar vindt de vraagprijs te hoog. Als het in de Sowjet-Unie ligt wordt de prijs gekoppeld aan die van ruwe olie. De Nederlandse gering denkt echter aan een koppeling met de prijs van stookolie, wat. bij het huidige jspeil. zo'n tien cent per kubieke meter gas goedkoper uitpakt -binnenkort zullen prijsonder- •lingen op gang komen, als ver- op de „verkennende besprekin die een Russische delegatie on r leiding van vice-minister Ossipow ii buitenlandse handel deze week ons land heeft gevoerd Het hangt de prijs af. of Nederland de be- illing voor de import van Rus- gas omzet in een contract Gaat n»k> transactie door. dan kunnen Ne- ttwa jandse bedrijven rekenen op aan kon» nlijke orders, irtjki dl*1# Russische verlangens komen er leerdat ons land. ..vertaald" naar üuiQige prijssituatie, veertig cent kubieke meter gas moet neertel Bij een koppeling van de prijs ■10, ,J,f van tookolie. waarop Neder- buih dmikt. rolt een prijs van ongeveer •rt^ r.ig cent uit de bus in ade k hua ie 5f rür, -—■v dl \1 is. dat Nederland al op indi- manier profijt heeft gehad vaii ebt,h Russische prijspolitiek Rege- pcömmissaris D Spierenburg, die geslaagd is buitenlandse afne- s van het Nederlandse aardgas d hogere prijs te laten betalen. Bijft zijn succes onder andere toe d .prijsbeweging op de internatio- ile aardgasmarkt". Die prijsbewe- D. P. Spierenburg ging kan weer voor een belangrijk deel aan de forse eisen van de Sowjet- Unie worden toegeschreven. De prijs van het gas. dat Nederland zelf expor teert. is overigens gekoppeld aan de prijs van stookolie. De Russen willen binnen enkele maanden duidelijkheid over het al dan niet leveren van een extra hoe veelheid aardgas aan West-Europese landen, waaronder Nederland Het gaat in totaal om veertig miljard ku bieke meter aardgas per Jaar Neder land zou daarvan vier of vijf miljard willen kopen. De Russen zijn van plan het bedrijfs leven uit de betrokken landen in te schakelen bij de aanleg van de 5500 kilometer lange pijpleiding, waarmee het gas naar West-Europa vervoerd moet worden. Het aandeel van Neder landse bedrijven daarin wordt be paald door de in te voeren hoeveel heid gas De Russische delegatie spreekt van daag in Rotterdam met vertegen woordigers van Nederlandse bedrij ven. die aan het pijpleiding-project zouden kunnen meewerken. Eerder deze week hadden de Russen contact met een groep Nederlandse banken, onder aanvoering van de ABN. over financiering van het enorme project. In geval van kredietverlening zal de Staat der Nederlanden zich garant moeten stellen. ADVERTENTIE folg van pagina 1 gemoetkoming PvdA-kring heeft men beden- over de opvattingen van Stel- Oud-minister van defensie Ste- vindt het onverstandig dat zich zo op de internationale baseert „Volgens mij zal dat hij juridisch gezien ge- ongelijk heeft. Daar gaat hij het schip mee in, terwijl zijn ibezwaren zelf toch heel re en serieus zijn." zei Stemerdink Ier, Anderzijds bestaat in en CDA-kring de opvatting er binnen de krijgsmacht wel k ruimte moet blijven voor :ussie over deze zaak. De Geus onderschrijft dat ik. maar. zo voegt hij er aan wel steeds vanuit het besef illing van militaire taken illjven gewaarborgd. Wie de taak van de krijgsmacht "ig te kunnen aanvaarden. :h ernstig te beraden op de te trekken consequenties." iter wijst erop dat dienst- met gewetensbezwaren als ilfist erkend kunnen wor- Voor vrijwillig dienende (be- "Itairen staat de weg van op verzoek open. Doet be- dat niet. dan ..dient hij de igen taken, ook die welke ver houden met de kernbewape- uit te voeren. Aan dit princlpië- "ingspunt kan niet worden ge- aldus minister De Geus. 1171,0 wijst er weliswaar op dat het in de t Vee ktijk mogelijk is geweest in enke- pvallen tegemoet te komen aan aaide gewetensbezwaren. Maar geeft nog geen recht op vrijstel van bepaalde functies. Met per- tüljke omstandigheden wordt in personeelsbeleid rekening gehou- maar het algemeen belang van goede geloofwaardige krijgs- Jl blijft doorslaggevend. Alge- De inzetbaarheid van de militair m het uitgangspunt. ..Met n personeel, namelijk met op wie wel en op wie niet ille omstandigheden kan wor- fcend. kan de krijgsmacht icht niet vervullen." aldus De Geus iratie van algemeen christellj- nisaties van militairen heeft in een brief aan minister De node rï^^ttpsmilitairen zich wat betreft de ilijke inzet van atoomwapens U bestelt Spa. U betaalt voor Spa. Zorg dan ook dat u echte Spa krijgt Dus, Spa uit het flesje, met het Spa etiket Spa is natriumarm, met een verfrissende smaak. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - De hoofddirec teur van de Rijksvoorlichtings dienst. de heer G. J. van der Wiel. heeft bij de KRO een „ernstig protest" laten horen tegen het feit dat deze omroepvereniging woensdagmiddag op Hilversum 3 opnieuw fragmenten heeft laten horen van de inmiddels befaamde .Loo-show' Op dit bandje zijn ko ningin Beatrix, prins Claus, prin ses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven zingend te horen tij dens het koperen bruiloftsfeest, vorig jaar augustus, van Margriet en Pieter Wille Duys draaide de opname vo rige week zondag in zijn radiopro gramma .Muziek Mozaïek'. Bij de koninklijke familie viel dit niet zo plezierig Voor de Rijksvoorlich tingsdienst was dat aanleiding vo rige week aan de AVRO-leiding te vragen af te zien van een herha ling van dit vorstelijk optreden. omdat daarvoor geen toestem ming was gegeven en ook niet zo worden gegeven De AVRO be loofde beterschap en veranderde op het laatste moment de bandop name voor het .Muziek Mozaïek' van afgelopen zondag die al ge reed was. Daarop kwam de Loo- show weer voor. Woensdag zorgde de KRO voor het vervolg. Volgens de heer Van der Wiel was dat veel ..kwalijker", omdat de KRO uit publikaties in diverse kraanten vorige week kon weten hoe de betrokkenen erover dachten. In een reactie heeft de KRO gisteren gezegd van mening te zijn dat het bandje met de ..Loo-show" openbaar is sinds de AVRO dat ten gehore heeft ge bracht Première De KRO was kennelijk vergeten, dat niet de AVRO maar de KRO zelf de .Loo show' in première heeft gebracht en wel op 28 no vember van het vorig jaar. in de ..Noenshow'. De programmama kers geven dat toe. Ze zeggen het bandje van een relatie van de ko ninklijke familie te hebben gehad Ook de VRPO heeft nadien in het radioprogramma .Suite' gebruik gemaakt van deze bijzondere op name. Daarop is toen door nie mand gereageerd, ook niet door de RVD. Hoofddirecteur Van der Wiel zegt, om commentaar daarop gevraagd, van vroegere uitzendin gen ,geen kennis' te hebben geno men. Aan de zaak op zich veran dert dat volgens hem niets. De KRO heeft een opname uitgezon den waarvoor geen toestemming was verleend door de uitvoeren den, terwijl de auteursrechten bij hen liggen. Bovendien is door een dergelijke opname de persoonlij ke leefsfeer van de betrokkenen aangetast. De kwestie dat het in dit geval leden van de koninklijke familie betreft staat daar volgens Van der Wiel los van „Iedereen zou er bezwaar tegen kunnen ma ken als particuliere bandjes in de openbaarheid worden gebracht Van onze parlementsredactie DEN HAAG De maatregelen die de overheid heeft voorbereid in verband met de aangekondigde blokkade van de kerncentrale in Dodewaard. het- komende weekeinde, zijn er op ge richt de dreigende geweldsspiraal naar beneden te brengen. Dit zei mi nister Wiegel van binnenlandse zaken gisteren in de Tweede Kamer. Volgens de bewindsman is het ..zeer zorgvuldig" opgestelde plan geba seerd op de uitgangspunten, dat de veiligheid van de inwoners van Dode waard en het personeel van de centra le niet in gevaar komt en dat actie voerders niet kunnen afdwingen waar regering en parlement anders over denken Minister Wiegel en zijn collega De Ruiter van justitie keerden zich in het Kamerdebat over het politiebe leid tegen de suggestie om voor poli tiemensen die gewetensbezwaren hebben tegen het verrichten van be paalde taken een regeling te ontwer pen Hun uitgangspunt is. dat een politieman algemeen inzetbaar moet zijn. De Ruiter sloot niet uit. dat in inci dentele gevallen politiemensen op grond van persoonlijke omstandighe den bezwaren kunnen hebben tegen het uitvoeren van een opdracht. ..Maar dat is een vraagstuk 'van per soneelsbeleid. Hij moet dat dan be spreken met Zijn superieuren. Hoe de reactie daarop zal zijn zal van geval tot geval verschillen". De bewindslie den wezen een motie van D'66 af om zich te bezinnen op richtlijnen voor dergelijke gevallen Minister De Ruiter zei, dat bij een formele erkenning van gewetensbe zwaren het gevaar ontstaat van twee typen politiemensen, waarbij de ene groep zich in feite moreel verheft bo ven de andere „Dat roept spannin gen op en maakt het politieapparaat onhanteerbaar Iedere politieman moet voor elke taak inzetbaar zijn. Elke politieman weet dat ook van tevoren". De nieuwe geweldsinstructie voor de politie zal binnenkort gereed zijn. „De teneur hiervan zal zijn, duidelijk heid over en beperking van gebruik van vuurwapens." aldus de minister Pagina 5: Palet van actievoerders ADVERTENTIE Specialisten in: mechanische huispijporgels Vraagt uitgebreide doku- mentatie of maakt geheel vrijblijvend een afspraak voor het bezoeken van onze ateliers. Kerkorgelbouwers Restaurateurs GEBR. VAN VULPEN Ambachtstraat 1 Utrecht Telefoon 030-313541 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Alle artsen en specialisten in Nederland krijgen vandaag het boekje „Verantwoorde euthanasie" toe gestuurd. Het is een uitgave van de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie en geschreven door de anesthesio loog dr. P V Admiraal. De brochure is bedoeld als een hand- leiding voor medici, die te maken hebben of krijgen met (verzoeken om) euthanasie. Uit de praktik is geble ken, dat ze veelal nauwelijks weten, hoe euthanasie op medisch-verant woorde wijze kan worden toegepast De schrijver geeft informatie over methoden en middelen, die momen teel worden gebruikt en spreekt zelf op basis van persoonlijke ervaring zijn voorkeur uit voor twee manie ren van toedienen, die een snelle, milde dood bewerkstelligen. De vereniging ls tot dit initiatief over gegaan, omdat haar de laatste jaren in toenemende mate vragen bereik ten over euthanasie. Het boekje (op lage meer dan twintigduizend is in de eerste plaats bestemd voor artsen, maar leken kunnen het op aanvraag toegestuurd krijgen. De .prijs be draagt zes gulden Het is voor het eerst, dat op zo'n ruime schaal in Nederland medisch- technische informatie over dit onder werp wordt gegeven. Eind juli van dit Jaar werd al bekend, dat de vereni ging plannen had om met een derge lijke uitgave te komen. Het bestuur verwacht niet. dat het tót een straf - vervolging zal komen- van de kant van justitie. Op die aankondiging werd destijds nogal terughoudend ge reageerd door de maatschappij ge neeskunst In Engeland ontstond enkele maan den geleden grote beroering, toen daar bekend werd dat de Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie („Exit") ook met zo'n boekje wilde komen. Dit leidde ertoe dat van deze uitgave werd afgezien. Wel kwam In septem ber de vereniging „Scottish Exit" m?t een soortgelijke publikatie. Echter onder grote geheimhouding en alleen bestemd voor haar leden Het informatiecentrum Vrijwillige Euthanasie van het echtpaar Sybrap- dy in het Friese Vinkega overweegt om eveneens met een boekje over euthanasie te komen naar het Schot se voorbeeld, aldus de heer J H. Sy- brandy. Hij is van mening, dat de vakmatige hulpverlener mensen in erngtige nood te veel in de steek la|t In dit-boek, dat rond de jaarwisseling zal verschijnen, moet informatie kb- men over slaapmiddelen die leken wel zo zouden kunnen,krijgen. Ditjs uitdrukkelijk bij het boekje van de Nederlandse Vereniging voor Vrijwil lige Euthanasie niet het geval Toelaatbaar ..Bij de vereniging gaat het om ge vraagde euthansaie en wij spreken over toelaatbare euthanasie", zegt de heer Sybrandy. Het Informatiecen trum vindt, dat mensen die met zelf moordplannen rondlopen beter op een milde manier in bed kunnen over lijden' in plaats van op een afschu\yp- lijke.wijze een eind aan hun leven tè maken. De heer Sybrandy noemt het boekje van het centrum overigens een noodoplossing, ingegeven door de „ongelooflijke hulpvragen", waa'r- mee men wordt geconfronteerd DEN HAAG(ANP) De prijs be schik king voor medische specialis ten is in de Staatscourant gepubli ceerd zonder de handtekening van staatssecretaris Veder-Smit Door deze procedurefout is de maatregel niet per 1 oktober maar per 16 okto ber van kracht geworden. „Haastwerk op de ministeries Is hiervan de oorzaak", aldus de Lande lijke specialistenvereniging, die het uitstel wereldkundig heeft gemaakt. De vereniging meldt dat er verschil lende fouten in de beschikking zijn geslopen die er in de tweede versie zijn uitgehaald. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Minister Pais (onderwijs) wil nog geen defini tieve beslissing nemen over de plaats van toekomstige oplei dingen voor onderwijzers en kleuterleidsters. Hij wil daarover nog overleg plegen met de organisaties. De brief waarin Pais dit meedeelt, verschijnt op hetzelfde moment dat de christelijke pedagogische acade mie ,JDe Klokkenberg" in Nijmegen via een paginagrote advertentie in „Trouw" de aandacht op zich vestigt In die advertentie roept „De Klok kenberg" adspirant-studenten op zich te melden. Een mogelijke fusie van de academie met de school in Eindhoven (waardoor het instituut uit Nijmegen zou verdwijnen) wordt fel gekritiseerd. De grootscheepse werving van stu denten is tamelijk ongebruikelijk in een tijd van werkloosheid in het on derwijs. Maar ,X>e Klokkenberg" is bang dat alle berichten over sluiting van de school In Nijmegen een nega tief effect hebben. Vandaar de mede deling dat „De Klokkenberg" in ieder geval tot 1985 blijft waar ze la. Basis De opstellers van de advertentie be strijden het advies van de spreldings- commissie om de christelijke acade mies uit Nijmegen, Assen en Doetin- chem te laten verdwijnen. Vooral de eerste twee scholen hebben het ka rakter van samenwerkingsschool, waar ook nlet-christenen welkom zijn. Kennelijk hebben de „traditio neel verzuilde richtingen" deze scho len „in één keer van de kaart willen vegen" „De protestanten moeten nog protestanter worden, de katholie ken nog katholieker. de openbaren nog openbaarder Ontwikkelingen aan de basis worden afgekapt", aldus de advertentie Of het uitstel van de beslissing van minister Pais nog enig soelaas kan bieden is moeilijk te zeggen. Uitein delijk houden de landelijke organisa ties een belangrijke vinger in de pap. Daarnaast is ook het nog uit te bren gen advies van de onderwijsraad van belang. tt) moeten tonen of anders ont- mi moeten nemen, vindt de federa- *n simplificatie. fndlen is men b "«minister zijn zienswijze recht te aan de krijgsmachtonderde- I bekend gemaakt, zonder in en i rleg treden met vakorganisa- aan Va" het müitaire personeel. De lratie acht. dit strijdig met de nor van het centraal overleg en er in haar brief op aan binnen «ijgsmacht een discussie over de- piwapenkwestie op touw te zetten. door Beatrijs van Westerop Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Wiegel 7 binnenlandse zaken heeft idee van het GPV-kamerlid órugh om de politie weer te rusten met een sabel af lezen. Hij zei gisteren in de •dedfa"*^6 Kamer dat dit wapen ■PD „f»nj161 elnd van de Jaren zestig »*n bewapening is genomen .v- 1,1 humanitaire redenen AMSTERDAM Als je kinderen hebt en Je staat er alleen voor, kan je aardig in de problemen komen te zitten. Zeker in Nederland, waar de voorzieningen voor één-ouder-gezinnen minimaal zijn. Stel je voor dat Je een baan hebt en een kind wordt ziek. Of je hebt geen baan en moet rondkomen van een bijstandsuitkering. Het aantal mensen die hun kinderen in hun eentje moeten opvoeden stijgt nog steeds. Het aantal echtscheidingen ls nu al twee keer zo groot als in 1971 en dat draagt bij aan het hoge percentage „alleenstaande ouders". Exacte cijfers hierover zijn er niet, maar waarschijnlijk is één op de tien gezinnen een één-ouder-gezin. -Die redenen gelden nog 1 *,eeds." aldus Wiegel, die er ■Jitoevwgdr ..ik wet niet ol niri kt r Verbrugh zo'n anti- vsi w^T^tegen-standpunt van mij 1 verwacht" FIOM, de Nederlandse vereni ging van organisaties voor hulp bij zwangerschap en al leenstaand ouderschap, streeft ernaar deze ouders ook een kans te geven gezin en werk te combineren, zodat ze dezelfde kansen hebben als twee-oudergezinnen. FIOM heeft bureaus en tehuizen om één-ouder-gezinnen In de pro blemen concrete hulp en ad vies te geven. Een belangrijk deel van de vereniging is ver anderlngen in de wetgeving en de maatschappij te be werkstelligen om de mentali teit te veranderen. Het is na melijk nog altijd zo. dat gezin nen met één ouder aan het hoofd als afwijkend worden gezien en niet volledig geac cepteerd zijn Naar aanleiding van het vijf tig-Jarig bestaan van FIOM, wordt zaterdag in de Nieuwe Kerk te Amsterdam een actie dag gehouden voor alleen staande ouders en hun kinde ren. Die dag staat in het teken van de erkenning van het één- ouder-gezin. Uit forumge sprekken. een gesprek met minister van justitie De Rui ter en een discussie tussen de Bijstandsvrouwen en een aan tal Kamerleden moet naar vo ren komen wat er zoal gedaan moet worden om deze ouders een volwaardiger bestaan te geven. Minister De Ruiter zal vragen beantwoorden over de moge lijkheden de wet aan te pas sen aan de ituatle van alleen staande ouders. Dat wordt nog lastig voor de bewinds man. De lijst van voorstellen van FIOM liegt er niet om. Zo .moet er snel een goede abor tusregeling komen. Dat blijkt heel duidelijk uit de praktijk van de hulpverlening. Kinderziekte Voor vrouwen die zich in een gemeente willen vestigen, moet een betere hulsvestings- regeling komen. Vrouwen met kinderen hebben daarmee de grootste moeite, omdat ge meenten vaak economische gebondenheid eisen en bij standstrekkers weren. Ook woningbouwverenigingen zijn huiverig voor bewoners die fi nancieel niet erg draagkrach tig zijn. Voor ouders met een baan ls het van belang dat er een goe de regeling komt die het mo gelijk maakt thuis te zijn als een kind ernstig ziek is. FIOM heeft al een compleet kinder ziekteplan op poten gezet, ge schoeid op Zweedse leest Vol gens dit plan. dat al geldt voor de medewerkers van FIOM. kunnen de medewerkers bij ziekte van hun kinderen tien dagen extra verlof opnemen. In Zweden bestaat een derge lijke regeling al geruime tijd in de vorm van een verzeke ring Juridisch medewerkster van FIOM Jenny Zijlmans over dit plan: „Je moet niet bang zijn dat een dergelijke voor ziening discriminerend werkt In eerste aanleg lijkt het voor een werkgever minder aan trekkelijk een ouder in dienst te nemen omdat hij het risico loopt dat zo Iemand tien da gen niet op het werk ver schijnt. Zodra de kinder-ziek teregeling algemeen ls gewor den. ls het probleem weg. Dat is in Zweden al geblekea" Kinderopvang is ook een groot probleem. Eén van de projecten van FIOM ls de to taal-crèche. Die is 24 uur per dag open, zodat je er altijd een beroep op kunt doen als dat nodig is. De gewone dag opvang van kinderen houdt onvoldoende rekening met werktijden van ouders. De scholen rekenen er ook vast op dat er altijd iemand in huis is om kinderen op te vangen. Bijstand Grote financiële problemen doen zich vaak voor bij men sen die van een bijstandsuit kering moeten rondkomen. Op de actiedag gaan de Bij standsvrouwen. een actie groep van vrouwen die de bij standsuitkering beter aange past wil hebben, een paar ka merleden hierover met vragen bestoken. FIOM ziet grote fouten in de huidige echtscheidingsproce dure Mevrouw A. Lendfers. staffunctionaris, over echt scheiding: „De hele procedure ls gericht op een conflict tus sen de echtgenoten. Dat con flict wordt alleen maar erger, doordat ze door advocaten te gen elkaar worden uitge speeld. Dat zou anders moe ten. Zodra ouders gescheiden zijn, zijn ze ook geen ouders meer. maar voogd en toeziend voogd (meestal). Zeker de toe ziend voogd, dat is dan de vader als de kinderen bij de moeder blijven, heeft niets meer over de kinderen te zeg gen. In (alweer) Zweden kan Je als echtelieden scheiden maar als ouders bij elkaar blijven zodat belden nog de ouderlij ke macht houden." Voor kinderen van gescheiden ouders wil FIOM ook een soort opvang gaan organise ren. Die blijven vooralsnog in de kou staan met hun proble men. FIOM zou het liefst hele maal uit het wetboek ge schrapt willen zien. de onwet tigheid van kinderen. Een kind dat geboren wordt zon der dat de ouders getrouwd zijn, heet onwettig. Zo'n kind heeft minder rechten dan een wettig kind. FIOM ziet veel liever dat het maatschappe lijk geaccepteerd is dat ie mand of één of twee ouders heeft en dat het verder niet uitmaakt. STRAATSBURG (ANP) - Neder land voert waarschijnlijk binnen en kele dagen een visumplicht voor Tur ken in. Een Turkse delegatie voert vandaag in Brussel overleg met verte genwoordigers van de drie Benelux- landen over de manier waarop een en ander moet worden geregeld. Minis ter Van der Klaauw verklaarde giste ren in Straatsburg dat kort na dit overleg de uiteindelijke beslissing zal vallen. Hij kon nog niet zeggen hoe die emit zou zien. Zijn Luxemburgse collega Gaston Thorn liet daarover geen twijfel bestaan: hij zei dat invoe ring van de visumplicht onvermijde lijk ls. Omdat tussen België, Nederland en Luxemburg een paspoortunie be staat. moeten de drie landen gemeen schappelijk beslissen over het invoe ren van visa. „Jullie ontbijt staat klaar. Maar de k bediening is niet inclusief."

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3