enten zelf wars van edische behandeling' Een glansrijl Sola- aanbieding Waar zijn we eigenlijk mee bezig? ruw dubbele uitkering huwden halveren' Klachten ovèr optreden politie bij metro-rellen 1413.- 1466.- 600.- Heksenjacht op sekten werkt versluierend [dsadvocaat tijdens kort geding: i ambtenaar sociale zaken: Hoorzitting over Avebe Aderverkalking Exclusieve 9 pers. 105 dig. ladencassette tijdelijk f 600,-/1000,-voordel igef Akkoord bij De Schelde voor rechter Beekblad UIT DE WEEKBLADEN rder: '«ral te koop: f3,- Gezondheid in bedrijf centraal in actieweek DAG 16 OKTOBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET in onzer verslaggevers [AAG Pieter Menten (81) verzet zich In heh gevangenisziekenhuis in Scheveningen, 1] sinds juli verblijft, tegen een doeltreffende behandeling van de suikerziekte en de ndocning waaraan hij lijdt. Hij wil niet met insuline worden behandeld en hij heeft tot al toe geweigerd tijdelijk in een kliniek te worden opgenomen. Dat zijn gezondheid- d te wensen overlaat, heeft hij ten dele aan zichzelf te wijten. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Am sterdamse klachtenbureau politie-optreden zal binnen kort bij de officier van justitie een groot aantal klachten de poneren over het politie-op treden tijdens en na de onge regeldheden van afgelopen vrijdag rondom de opening van het laatste stuk van de metro-oostlijn Bij die gelegenheid werden 163 men- sen aangehouden. Voornamelijk door als demonstrant vermomde recher cheurs. Van hen werden er 147 in het weekeinde vrijgelaten. Op dit mo ment zitten in Amsterdam nog vier mensen vast, van wie er twee minder jarig zijn. De vijfde wordt vandaag vrijgelaten. De klachten over het politie-optreden behelzen een groot aantal verschil lende zaken, waarvan er vele, volgens het klachtenbureau, tegen de wet in druisen. Zo is er bij de massale arres tatie sprake geweest van wederrech telijke vrijheidsberoving, omdat per sonen zonder aanziens des persoons werden aangehouden en zonder dat er „jegens hen sprake was van een redelijk vermoeden van schuld", zoals de wet eist, aldus het klachten bureau. In de „Bijlmerbajes" zouden mensen gefouilleerd zijn in het bijzijn van vele personen en vrouwen bovendien door mannelijke agenten, wat tegen de regels is. Minderjarigen zijn drie tot vier dagen in de „Bijlmerbajes" vastgehouden zonder dat hun ouders dat wisten of toen dat via vrijgela ten arrestanten wel het geval was. zonder dat zij toestemming kregen hun kinderen te bezoeken Er zouden mensen mishandeld zijn zonder dat ze verzet boden, teveel mensen (soms negen) in één cel ge stopt. arrestanten met geweld be dreigd als zij andere demonstranten niet wilden of konden herkennen en er zou geen informatie zijn over de rechten die een arrestant heeft. Volgens de juristen van het Klach tenbureau en de advocaten van de arrestanten zijn er bovendien foto's en vingerafdrukken genomen voor dat de in verzekeringstelling feitelijk inging en heeft de politie nagelaten het Bureau voor rechtshulp te bellen, waardoor de advocaten en ook toen met veel moeite pas de vol gende dag met hun cliënten konden spreken. Voorts werd een aantal ar restanten geweigerd met familie of een advocaat te bellen Dan zijn er nog tal van klachten over de slechte hygiënische verzorging bijvoorbeeld het niet toestaan om te douchen en het niet verstrekken van noodzakelijke medicijnen, bij voorbeeld aan diabetici. Het klachtenbureau politie-optrre- den is bezig aan een zwartboek waar in alle klachten worden opgenomen. TOcaat mr E. Droogleever zei dit gisteren tijdens de line van het kort geding dat tegen de staat heeft aange- De landsadvocaat vroeg de van de Haagse rechtbank. H Blaauw, geen gehoor te 1 het verzoek van de eiser lijk in vrijheid te worden gesteld. Dtt verzoek is mede geba seerd op de overweging dat Menten in Scheveningen niet de Juiste medische behandeling krijgt De landsadvo caat meende dat Menten juist alle aandacht krijgt die hij nodig heeft. Namens Menten, die zelf afwezig was. betoogde mr. L. van Heijningen dat een voortzetting van de detentie fata le gevolgen zou kunnen hebben. De raadsman omschreef zijn cliënt als 'een geestelijk en lichamelijk wrak. dat op kunstmatige wijze ln leven wordt gehouden' Mede op grond van een recent medisch rapport van prof. dr M. Zeegers zei hij dat Menten er zo ernstig aan toe is. dat verdere gevan genhouding. onaanvaardbaar Is. ADVERTENTIE ize sociaal-economische redactie HAAG De dubbele uitkering die werkloze gehuwden Ingen zou, in het kader van de bezuinigingen, moeten B teruggebracht tot het netto sociaal minimum voor een Gewrongen idnL Lamers. directeur-gene- voorzieningen, van het |f van sociale zaken gisteren tijdens de jaarvergadering eratie van bedrijfsvereni- lers staat aan het hoofd fetelijke commissie die de i de werklooaheidsrege- WWV. RWW, voorbe- sociale minimum kan invulling worden verkre- ir gelang de hoogte van het 'lende inkomen. van een richtlijn van de EG verplicht uiterlijk eind p huidige stelsel van sociale I zodanig te herzien, dat ten en vrouwen een gelijk kering zal bestaan De ■eft belangrijke gevolgen ïidige opzet van de werk- jelingen. waarin immers vele gevallen niet dezelf- t hebben als mannen. Een ouw krijgt dan dus gelijke lar tevens zal, wanneer leveneens werkloos is. de ^Étkering worden gehal- ters is het noodzaak dat. liidtge situatie op de ar- I onnodige werkloosheid wordt voorkomen „Dit kan onder meer door bevordering van de op de mobiliteit gerichte voorzieningen. Met bevorderen van her-, bij- en om scholing Binnen de commissie-Lamers wordt gedacht aan de mogelijkheid om met behoud van een (gedeeltelijke) uitke ring produktieve arbeid te verrichten in een leerperiode Langs die weg zouden zowel de werknemer die naar ander werk wil omschakelen en de werkgever, die met het probleem bij de opleidingskosten zit. kunnen wor den geholpen Van Heijningen hield de president overigens voor dat Menten ook in vrijheid gesteld zou moeten worden, als op diens gezondheid niets viel aan te merken. Zijn belangrijkste be zwaar tegen de gevangenhouding was van juridische aard. Hij betoogde dat de vorig jaar door de Rotterdamse rechtbank genomen beslissing om Menten opnieuw van zijn vrijheid te beroven, een wettelijke basis mist Volgens Van Heijningen stoelde die beslissing op „gewrongen en gezochte redeneringen" De landsadvocaat bestreed ook dit argument. Hij zei dat het standpunt van de raadsman berust op een „ver keerde lezing" van de Rotterdamse beschikking In Rotterdam, voerde hij aan. was de wet niet terzijde ge schoven, maar was daaraan een (mis schien wat vrije) interpretatie ge geven. Hij voegde daaraan toe dat Menten zich daarover niet door middel van een kort geding bij een andere rech ter kan beklagen. Als er. zoals in dit geval, geen beroep mogelijk is tegen een beslissing van een lagere rechter, zit er voor degene die daardoor ge troffen wordt niets anders op dan er zich bij neer te leggen, aldus de lands advocaat. Fortuijn ontzegde daar mee de president van de Haagse rechtbank het recht een oordeel te vellen over de rechtmatigheid van een door andere rechters genomen beslissing. persoons 105 dig. ladencassette Inhoud van de ladencassette 9 tafellepels. 9 tafel vorken. 9 tafelmessen, 9 dessertlepels. 9 dessertvorken. 9 dessertmessen 1 soeplepel. 2 sauslepels, 2 groentelepels. 1 aardappellepel. 9 theelepels. 9 taartvorkies. 9 likeurlepels. 9 longdrinklepels. 1 suikerschepje. 2 vleesvorkjes. 1 botermesie 1 saladecouvert. i kaasschaaf 1 gebakschep. DEN HAAG De Tweede Kamer commissie voor landbouw houdt, vol gende week, een hoorzitting over het aardappelmeelconcern Avébé. waar enkele honderden arbeidsplaatsen dreigen te verdwijnen. Op dinsdag 21 oktober zullen de vakbonden, het Landbouwschap en de regionale boe- renorganisaties, die rechtstreeks te maken hebben met de moeilijkheden bij het concern, door de Kamercom missie ondervraagd worden. Kort daarop wil de commissie met minis ter Braks spreken over de gerezen moeilijkheden. Sprekend over de gezondheidstoe stand van Menten. schilderde de landsadvocaat een beeld dat aanzien lijk minder schril was dan dat van de raadsman. Hij zei weliswaar dat Men ten langzaam maar zeker aftakelt, maar volgens hem is dat verval een gevolg van aderverkalking, waar ook buiten het gevangenisziekenhuis „niets tegen te doen" is. De president van de Haagse recht bank doet volgende week woensdag uitspraak. Uerkrigbaar bij uw Sola detaillist Zeisl. Tel 03404 11019 23364., Van onze soc.-econ. redactie VLISSINGEN De Industriebond FNV zal nog deze week narR de rech ter stappen om uitvoering te eisen van het „Schelde-akkoord". De FNV- bond beschuldigt de directie van de Koninklijke maatschappij De Schel de van het plegen van contractbreuk. FNV-districtsbestuurder H. Bijvank heeft dit gisteren in Vlissingen mee gedeeld aan de werknemers van De Schelde, die op uitnodiging van de bond voor de tweede keer deze week onder werktijd bijeen waren geko men De FNV wil via de rechter scha devergoeding eisen voor elke dag dat uitvoering van het contract 75 gul den per drie maanden achterwege blijft. De overeenkomst tussen de indu striebond FNV en de Scheldedirectie leidde tot beëindiging van de staking, die veertien dagen duurde. De andere bonden, de Industriebond CNV, de Unie BLHP en de HPME (hoger per soneel) weigeren de overeenkomst te ondertekenen, omdat ze eerst duide lijkheid willen over bepaalde punten uit het akkoord. De Industriebond FNV weigert op zijn beurt met de drie bonden en de directie aan een tafel te gaan zitten. Inzet van het conflict is de toezegging van de directie van een overbrug gingsvoorschot van 130 gulden aan de stakers De drie bonden willen dat de directie duidelijk stelt dat het hier gaat om een voorschot en dat ze bepaalt loe de terugbetaling gere geld gaat worden. Gebeurt dat niet dan krijgen de stakers méér geld in het loonzakje dan de werkwilligen. Voor de andere bonden is dat volledig onaanvaardbaar. Zij verwijten Bij vank bovendien dat hij met de werk gelegenheid solt. De staking leverde het bedrijf een financiële strop op dertig miljoen gulden. DVERTENTIE te mensen, zo komen we er Van Agt en het recht op <J Zachtjes knisperen de iE«0 8*9 Brother m 1 bwaard Nic Douben teke rekenkunde "fding in het Achterhuis. t*eede dagboek van Anne Biografie van Pieter S- Ider Meer de Walcheren rr r s in: Een weekje terdam De VU honderd hoe lang nog? Jan Het geheim van West-Duitsland ippen Gezondheidszorg almaar moer keuringen. Ier zoek en, meer s meer risico s. Om te worden Een rende serie van P van De verdoktering van «8 lN voor "^T^tobonnement n de Tijd voor 7'/i gulden der postzegel zenden aan de °ordnummer 6 PA Amsterdam na ontvangst acceptgiro 9°"nemcnten (dag en nacht. hat weekend) 070-462062 door Michiel Koolbergen Is ..Dodewaard" zoveel doden waard? Het is een reeds ver sleten grapje, maar ook een zin die in het vaandel van menig anti-kernenergie-acti vist geschreven zou kunnen zijn. Het zou interessant zijn om tijdens de grote blokkade van de kerncentrale Dodewaard, komend weekeinde, eens aan demonstranten te vragen wèt er zich nu eigenlijk binnen die centrale afspeelt. Velen zouden waarschijnlijk het antwoord schuldig moeten blij ven. Want zoals Theo van Waas. ex- stralingscontroleur bij de kerncentra le in Dodewaard. het in de Haagse Post (11 oktober *80) uitdrukte: „Die materie is te complex voor Jan-met- de-pet. Wat snapt een leek nou van het verschil tussen het plutonium uit een gasgekoelde of een zwaar-water- gemodereerde reactor en dat vanuit een licht-water-reactor?" Het is van wege dit informatie-vacuüm dat een met emoties geladen anti-kernener- gie-stroming kan gedijen. Intussen laat de gekozen volksvertegenwoor diging die in dit vacuüm Inspirerend op zou moeten treden het afweten. De maatschappelijke discussie laat ze door het kabinet alsmaar uitstellen. Met als gevolg: de kans op een gigan tische vedslag in het weekeinde bij een kerncentrale, omringd met Mo biele Eenheid, politiehonden, en NA- VO-prikkeldraad Een kerncentrale die slechts 50 megawatt levert en daarom voor onze electriciteitsvoor- zienlng van te verwaarlozen beteke nis is. Even emotioneel als de kernenergie discussie zelf, zijn de koppen boven de artikelen over de aanstaande „le vende blokkade" van Dodewaard: Af grond (Vrij Nederland). Geweld te gen geweten (Elseviers Magazine). Dodewaard verwacht zijn gasten (De Nieuwe Linie). Zachtjes knipperen de chips (de Tijd), en Futuristische ves ting (De Groene Amsterdammer). De mogelijkheid van geweld wordt in de bladen niet uitgesloten geacht (auto nomen en militante Westduitsers), maar volgens Elseviers Magazine hoeven we dat niet per se dit weekein de te verwachten. „De slag om Dode waard zal zaterdag beginnen en een kleine week kunnen voortduren (herfstvakantie)", aldus het blad. Waarschuwend wordt de vinger gehe ven naar het parlement: Als de geko zen volksvertegenwoordiging haar taak verstaat en haar verantwoorde lijkheid kent. zal zij niet moeten voortgaan met een ..politiek' van dralen. Het voortdurend talmen in gevoelige kwesties leidt, zo leert de recente geschiedenis, tot verwording van onze democratische rechtsregels. Als er al sprake van verwording van democratische recchtsregels is, dan is dat niet zo verwonderlijk vindt de Tijd Want verwijten over ondemo cratisch gedrag gaan dan gepaard met verwijzingen naar de komende brede maatschappelijke discussie. „Een discussie overigens aldus het blad, „die volgens CDA en WD niet tot uitkomst mag hebben dat de be staande centrales in Borssele en Do dewaard dichtgaan, zo lieten Lubbers en Rietkerk vorige week weten. Men hoeft geen gediplomeerd zielevorser te zijn om in te zien dat deze diepere politieke logica weinig indruk zal ma ken op de actievoerders" Wat de actievoerders bij een even tuele stormloop op de kerncentrale zoal aan verdedigingsmiddelen tegen zouden kunnen komen, staat breed uitgemeten ln Hervormd Nederland. en in De Groene Amsterdammer. De vestingsattributen zouden zijn: een ophaalbrug, tv-camera's en micro foons. NAVO-prikkeldraad. politie honden die afgericht zijn om „bur gers" te pakken en geüniformeerde gezagsdragers te laten staan, traan gas. en valkuilen. Deze Informatie hebben beide bladen van een ex- werknemer van de kerncentrale Vooral in Hervormd Nederland komt hij uitvoerig aan het woord Ook aan het woord in De Groene Amsterdammer komt de dissidente ME'er en hoofdagent Aad van Berkel Geweld gebruiken tegen anti-kern- ADVERTENTIE De Senaat van West BerHjn heeft besloten, dat Russische joden niet meer in deze stad worden toegelaten. Waarom niet. Daar over ntauw Keizersgracht 117 - 1015 CJ AMSTERDAM Neem een abonnement ad 28.10 per kwartaal of 103.per jaar. Brieven portvrij in open envelop: Antwoord nummer 7050. 1000 RA Amsterdam of tel. (020)-235584 of 237763. Losse nrs 2.30. energiebetogers komt niet overeen met zijn geweten. De verontrusting bij politiemensen, vooral in de Neder landse Politiebond, over de eigen In zet bij kernenergie- en milieuproble men neemt toe, zo signaleert ook De Nieuwe Linie. CDA Veel aandacht in de weekbladen ook voor de politiek. Terug te blikken valt namelijk op het fusiecongres van het CDA, en de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer. De meeste bla den signaleerden, evenals overigens de dagbladen, een matte sfeer op het CDA-congres, waar nauwelijks poli tieke eer aan te behalen viel. Met de officiële oprichting van het CDA zou het tijdperk van de politieke verstar ring ingetreden zijn. Vrij Nederland wijt dit aan het feit dat het CDA nog op zoek is naar politieke standpun ten, een middenpartij is geworden. „Het geheim van de fusie is dat er al die jaren zeker aan de basis van de partij nooit over politiek is gepraat", aldus het blad. Volgens Klaas de Vries, voorzitter van de Arjos, laadt het CDA in de politieke praktijk „te vaak de schijn op zich. eerder uit te zijn op het behoud of de restauratie van politieke macht dan op het bou wen aan een nieuw elan". Hervormd Nederland. Die politieke macht ver krijgt Van Agt zo staat in de Haag se Post door het verwerven van electorale macht, waarbij niet beleid, maar sentiment centraal staat. „Kortom, de naar rust verlangende burgerij is de groep aan wie Van Agt. hoop, rust, en bescherming wil bie den. Niet door het ontvouwen van concrete maatregelen, integendeel: „men moet niet alles op de overheid afschuiven" Ook Elseviers Magazine onderkent het ontduiken van het nemen van concrete maatregelen door Van Agt. „Door zelf geen scherp afgebakende standpunten in te nemen", aldus het blad. „is de volbloed tacticus Van Agt met een grote boog heengelopen om het grootste obstakelNu kwam het parlement zelf. tijdens de algeme ne beschouwingen, met concrete voorstellen om loonmatiging te be werkstelligen. Op deze manier brandt Van Agt zijn vingers niet aan onpopu laire maatregelen die, als ze door zijn club zelf waren voorgesteld, onver mijdelijk in het parlement waren ge strand of zwaar geamendeerd." Ook De Nieuwe Linie waarschuwt dat men Van Agt niet onderschatten moet in het politiek manoeuvreren om het beleid van zich af te schuiven. Daarmee steekt hij volgens het blad niet alleen zijn politieke tegenvoeter Den Uyl de loef af. maar zelfs zijn concurrent in eigen huis. Lubbers Met rore lien De metrorellen in Amsterdam leiden tot diverse reacties in de weekbladen Elseviers Magazine roept andermaal op tot verwijdering van radio de Vrije Keyser. prijst de nieuwe politie-tac tiek. en heeft bij monde van mr dr C J. R. Roogenroc geen goed woord over voor het advocatencollectief dat wegens opruiing tijdelijk in arrest zat. De Nieuwe Linie vraagt zich on der de kop „In Amsterdam is de rechtsorde aan het afglijden" juist af „Of het geoorloofd is, dat arrestatie teams zich vermomd mengen onder demonstranten en actief participeren in strafbare daden, om vervolgens actievoerders te kunnen arresteren." Door het arresteren van een advoca tencollectief is volgens De Groene Amsterdamer een explosieve sfeer gecreëerd die rellen onvermijdelijk maakten. Hetzelfde gebeurt volgens het blad bij de acties dit weekeinde in Dodewaard: door machtsvertoon rel len oproepen, zodat de aandacht voor de werkelijke problemen op de ach tergrond raakt. De discussie over mo gelijke geweldsproblemen houdt de aandacht volledig gevangen. Het doel van de actie, het onder de aandacht brengen van de gevaren van kerne nergie. komt meer en meer in de schaduw te staan De politieke angel wordt er uit getrokken. Men is banger voor rellen dan voor radioactiviteit", aldus De Groene Amsterdammer Wat het buitenland betreft is er in de weekbladen veel aandacht voor ter reur. De Groene Amsterdammer over ADVERTENTIE Deze week in Hervormd Nederland: De sektenjacht: Buigen voor Bhewa Pe Ningsreesj is ook niet mis Jongeren in Zurich: De ontluistering van een achterbuurtvrije stad1 Graffiti, massamedium van de jeugd: Antwoord op de spie en span maatschappij Helen Caldicott: Alleen kakkerlakken overleven de atoomoorlog Ethiek en natuur: Niet de primitieve volken, maar wij zijn primitief Bankier Ernst van Eeghen: 'Nederland moet zelf met de Russen gaan praten' Arjosvoorzitter Klaas de Vries: CDA vervreemdt van jongeren en kerken Zuid-Afrika kernmacht door hulp van Westen Walter Huinink werkte in Dodewaard: 'Ik zag de politiestaat naderbij komen' Toenadering christenen en marxisten in Mexico Rudolf Geel: De mannelijke ambitie en de vrouwelijke psyche Menno ter Braak en de film. En: Het CDA, waarheen7 De Groote Keyser - De rechtsorde. O Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor f>.- O Ik weet al voldoende van HN ik abonneer me 36.50 per half jaar Naam Adrev Code/plaatv Bon sturen naar Antwoordnr 1776. 2300 XJ Den Haai: in open envelop, geen postzegel» Of bel 070-512111 mmmm—mtsmtamm Overal in de losse verkoop 1.85 de Amerikaanse Ku Klux Klan. Else viers Magazine over het anti-se mi tis- me in Frankrijk, De Nieuwe Linie over (Europese) massa terreur, en de Haagse Post over de fascistische ter reur in Italië. Over het extremisme komt in Elseviers Weekblad prof. Goudzwaard aan het woord: „Als er geen gemeenschappelijk appel komt van de voornaamste mensen uit de leidende politieke partijen, dan gaan mensen inderdaad het oor lenen aan extremistische heilstonen van lieden die zeggen. „Er is één oplossing en dat is deze". Een interview met een ander kopstuk uit het politieke ge beuren Wim Kok, staat in Vrije Ne derland. Van onze sociaal-economische re dactie UTRECHT Het Europees Vakver bond (EVV) heeft de eerste week van november tot actieweek van de be drijfsgezondheidszorg uitgeroepen De twee Nederlandse vakcentrales FNV en CNV zullen op 3. 4 en 5 november een symposium in het Tro pen-Instituut in Amsterdam aan dit thema wijden. Tijdens een gezamen lijke persconferentie presenteerden FNV en CNV gisteren twee nota's over de gezondheidszorg in de Neder landse bedrijven. Bedrijfsgezondheidszorg is, zo zei CNV-voorzitter Van der Meulen, on der andere een methode om iets te doen aan het menswaardig maken van de arbeid en daardoor aan het terugdringen van het ziekteverzuim. „Een probleem is echter, dat vijfen dertig procent van de werknemers, exclusief de overheid, niet onder de werking van de bedrijfsgezondheids zorg vallen. En zelfs ziekenhuizen hebben geen bedrijfsgezondheids zorg", aldus Van der Meulen. Het CNV en de FNV gaan ervan uit, dat iedere werknemer in Nederland er recht op heeft. „Als men de groei van het aantal arbeidsongeschikten wil tegengaan, is juist een goede gezond heidszorg in de bedrijven onontbeer lijk."

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9