[Verknemersplan voor lcohol uit maiszetmeel Philips en bonden bereiken akkoord bbelprijs economie 1980 [oor Amerikaan Klein HetAmro- Pierson Fund. Kapitaal-injectie Van Gelder Papier Mathot nieuwe topman bij Ogem Steun 'kleintjes' bij stadsvernieuwing Als u internationaal in aandelen wilt beleggen. De Amro Bank is er voor iedere belegger. Voor krantenpapierfabriek Geen gedwongen ontslagen bij Elcoma Benwerking drie ifectiebedrijven KAPITAALCERTIFICATEN VAN SLAVENBURG' Hypotheekrente per 14 okt Onderzoek bij vleesconcerns lERDAG 16 OKTOBER 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET PRS 13 - H 15 Uoeld als bijmengsel voor benzine onze redactie economie DG AAN DE ZAAN De ondernemingsraad van zetmeelfabriek De Bijenkorf (ZBBi heeft nian gelanceerd om alcohol te produceren uit maiszetmeel. Deze alcohol zou gebruikt ten worden als bijmengsel voor benzine. Daarnaast zou volgens de ondernemingsraad de getmeelproduktie op het huidige peil moeten blijven. emersplan in Koog aan de __nt niet helemaal uit de lucht Enige tijd geleden al heeft Braks al een studie over de Lrdiginc van -gasohol" laten 'mien door onder meer zijn mi te TNO en ZBB Als gevolg fan bekijkt de ZBB-directie il weer in opdracht van Braks potentiële afnemers zijn voor Sol uit maiszetmeel. |dachten van de directie gaan op nblik aldus de ondeme- fcraad - minder ver dan die van ad zelf De directie zou over Jjaren 30.000 ton alcohol willen tceren bij een halvering van de jeiproduktie De ondernemings- wil tot 52.000 ton alcohol gaan ^ndhaving van dezelfde zetmeel- OR-voorzitter R ten Wolde dat zijn plan (na gereedkoming «alcoholfabriek) een paar mil- fmeer winst oplevert dan de nog proken directie-ideeën. intrekkelijke van alcohol uit izit In de eerste plaats in het feit J|procent bijmenging bij alcohol inpassing van de automotor t carburator nodig maakt. Je uk: voor je bijmenging dan een fcjswf imaïs» die uit politiek min- fptlige gebieden komt dan en tweede voordeel is dat olstaan met een mindere tenzine (de kwaliteit wordt ieerd door de alcohol) wat ring aan ruwe olie oplevert i procent Een derde voor- jzijn dat de voor veevoer fbijprodukten bij het voor lees een hogere voedings- •eft dan de mais waaruit zij •egen. Dit bespaart dus Irwaarden We plan van de ondernemlngs- Sortjf 33 miljoen en de vraag wie (Kt financieren staat nog geheel Ten Wolde wijst er echter op ideeën van de directie een in dezelfde orde van grootte Waarbij dan de werkgelegen- >u afnemen van 325 naar 200 rwijl er in het OR-plan 50 man Inen komen. (ede voorwaarde is de prijs iernemingsraad citeert een lie volgens welke de benzi- ilverwege 1981 op 1.72 te- komen zijnde de kostprijs alcohol btw - een EG- 51 cent een winstmarge ii die van benzine In 1983 |de alcoholfabriek zou kun- draaien, kost de benzine in l-rapport twee gulden en flen Wolde investeerders in ■-oliewinning houden met Jook rekening. Gasohol is in I goedkoper, indien althans van financiën een goede L Want op alle bestanddelen B benzine worden toegevoegd i» accijns van 52 cent per liter Izou het produkt wel erg duur ter niet pessimistisch over accijns kwestie want de overheid is via de Nationale Investeringsbank voor 40 procent eigenaar van ZBB en indirect nog via Avebe dat voor 20 procent in het kapitaal deelneemt. Het belang van de overheid zou ook wel eens kunnen helpen In de financiering, denkt de ondernemingsraad. Mocht de accijns niet verdwijnen, dan zijn er nog wel mogelijkheden buiten de EG want ZBB onderzoekt of er klanten zijn in het Oostblok. Met name de DDR schijnt geïnteres seerd te zijn. Bij alle problemen die er nog zijn vermoedt de ondernemingsraad dat Shell en Esso tegenwerken bij de ver wezenlijking van een alcoholfabriek. omdat de benzineafzet zou verminde ren Een woordvoerder van Shell ont kent dit echter. Wel heeft Shell door de overheid om advies gevraagd allerlei technische bezwaren geuit. Zo zou de werking van de motor er in de visie van de oliemaatschappij niet op vooruitgaan met gasohol en wor den de kunststofbestanddelen in de motor aangetast. Het voornaamste bezwaar van Shell is dat door bijmen ging van maisalcohol water zich van benzine zal afscheiden en zich onder in de tank ophoopt. Zetmeel De OR vreest geen moeilijkheden van een handhaving van de zetraeel- produktie op het huidige peil. Met het zetmeeloverschot in de EG (waar het noodlijdende Avebe over klaagt) zou het erg meevallen, ook al omdat twee fabrieken in Duitsland en Engeland niet zo groot zijn geworden als aan vankelijk de bedoeling was. Vooral met maiszetmeel gaat het goed. zegt men. ZBB heeft notabene recent maiszetmeel geleverd aan Avebe dat zelf grote voorraden aardappelzet meel heeft. ZBB raakt zijn maiszet meel op het ogenblik gemakkelijk kwijt. Van onze redactie economie AMSTERDAM Van Gelder Papier heeft met de overheid overeenstemming bereikt over een kapitaal-injectie. UTRECHT (ANP) De gemeente Utrecht gaat als eerste in het land van start met een nieuwe regeling voor steunverlening aan kleine bedrijven die door stadsver nieuwingsactiviteiten in de problemen zijn geraakt. Kenmerk van de (landelijke) steunregeling is. dat de gemeen ten zelf mogen bepalen, welke be drijfjes voor financiële hulp in aanmerking komen. Er is voor volgend jaar in totaal 27 miljoen gulden beschikbaar voor de veertien gemeenten, die met stadsvernieuwing bezig ijn. Het grootste deel van dit geld zal gaan naar de vier grote steden: Amster dam. Utrecht. Rotterdam en Den Haag Het is de bedoeling dat de regeling al per 1 december van dit jaar Ingaat. Volgens de Utrechtse wethouder H. Rosenberg (financien en econo mie) maakt de nieuwe steunrege ling een veel slagvaardiger beleid van de gemeente mogelijk voor bedrijfjes, die door stadsvernieu wing in de knel zijn geraakt. Doel van de regeling is om kleine be drijven. variërend van melkhan del en fietsenmaker tot drukkerij en en garages, door het dal heen te helpen waar zij door ingrijpende verbouwing van de buurt in te recht zijn gekomen. Deze herfinanciering heeft plaats door middel van een aanvullende fi nanciering van 65 miljoen gulden waarvan 40 miljoen in de vorm van aandelenkapitaal en 25 miljoen als achtergestelde lening die wordt verstrekt door de Nationale Investe ringsbank. In het restant van het benodigde ka pitaal van 10 miljoen gulden wordt voorzien door opschorting van aflos singen en rente op door de bankiers verstrekte kredieten. Daarnaast zal Crown Zellerbach ter verdere versterking van de financiële structuur van Van Gelder Couranten- papierfabriek, de verstrekte achter gestelde lening van 25 miljoen gulden omzetten in aandelenkapitaal. Hier door zal bovendien de rentelast van het bedrijf afnemen. De nieuwe financiering van 75 mil joen gulden is noodzakelijk omdat deaanloopkosten van de nieuwe cou rantenpapierfabriek te Renkum in het eerste jaar aanzienlijk hoger zijn uitgevallen dan was verwacht. Voorts omdat enkele aanvullende investe- Van onze correspondent EINDHOVEN Philips en vakbonden hebben een prin cipe-akkoord bereikt over het sociaal begeleidingsplan voor de reorganisatie bij Elcoma in Eindhoven. Ide en zijn collega's zijn ech- Philips heeft beloofd in het sociaal plan op te nemen, dat er geen ge dwongen ontslagen zullen vallen en dat alle betrokken 465 werknemers ander passend werk zal worden aan geboden. Het bedrijf had die toezegging al eer der gedaan en Philips vond het daar om aanvankelijk overbodig die af spraak ook nog eens op te nemen in het sociaal plan. De vakbonden trok ken daaruit vorige week de conclusie. dat Philips gedane beloften niet wil de nakomen. Ze staakten het overleg en dreigden met acties. Verder vond Philips, dat de Elcoma- werknemers naar alle vestigingen konden worden overgeplaatst die binnen één uur vanaf Eindhoven be reikbaar zijn. Volgens de bonden was afgesproken, dat alle mensen ander werk zouden krijgen binnen de agglo meratie Eindhoven. Ook op dat punt heeft Philips de bonden nu in het gelijk gesteld. De industriebonden FNV en CNV. de Unie BLHP, en de federatie van ou der Philips personeel beschouwen het sociaal plan als een overwinning voor de vakorganisaties (volgens Philips heeft het bedrijf gewoon gedaan wat eerder was toegezegd). De Industrie bond CNV heeft verklaard het bereik te sociaal plan positief aan haar leden te zullen voorleggen. NGEN De drie in Gronin- overgebleven herenkledlng- ven Gebr. Levie. S. Muller en i. hebben in principe besloten idrijfsactiviteiten in te brengen k nieuwe onderneming. Deze zal p de plannen doorgaan als ■krijgen „Stijlgroep Groningen let nieuwe bedrijf zal werk kun- Tschaffen aan circa 200 men- het ogenblik werken bij de ""rijven samen nog ruim 400 ADVERTENTIE Rente-op-rente met telkens uitbetaling in coupures van 1 1.000.- I 5.000.-of f 10.000.- op de einddatum per 15 december, na het vooraf door u te kiezen aantal jaren (1988 en 1989) Gedeeltelijk Rente Storting tussen 16/10 en 1/11'80 I 4.285.50 I 3.860.83 Uitbetaling op 15/12'88 15/12 '89 I 10.000- I 10.000- Kapitaalcertificaten zijn, zolang voorradig, verkrijgbaar bij al onze kantoren, verspreid over het gehele land Oeze certificaten maken deel uit van achtergestelde leningen. N.V. Slavenburg's Bank, hoofdkantoor Rotterdam. Dé bank om rekening mee te houden. f onze redactie economie ITERDAM De Nobel- voor economische we- happen is voor 1980 toe- id aan de Amerikaan fence R. Klein. Klein, zes aar oud en verbonden aan [Universiteit van Pennsyl- ■tö. kreeg de onderschei- r voor „het ontwerpen van '"(metrische conjunctuur- pellen en de toepassing fvan in de analyse van de lomisrhe politiek" Js vormt de laatste in de serie Nobelprijzen voor 1980. nadat die medicijnen, natuurkunde, che- *,Vrede en literatuur al eerder wa- i r*ge,<end- In afwijking van de aai w prijzen, werd de prijs voor O °™e niet door Alfred Nobel, de van het dynamiet ingesteld. »n 1968 door de Zweedse centra- wik viseur Carter •er gelegenheid van het driehon- 1 Jarig bestaan van de Zweedse «aie bank en ter nagedachtenis se? van Nobel. Het geldbedrag, dat aan de onderscheiding is verbonden, be draagt 880.000 Zweedse kronen, dat is ongeveer 430.000 gulden. Het is niet voor het eerst, dat de Nobelprijs voor economie aan een Amerikaan is toegekend. Sedert de instelling van deze prijs viel de onder scheiding negen maal ten deel aan een Amerikaan. Ditmaal aan profes sor Klein, geboren te Omaha in Ne braska. die tijdens de verkiezings campagne van Jimmy Carter in 1976 diens voornaamste economische ad viseur was. In 1977 trad Klein toe tot de raad van economische adviseurs van het Witte Huis, om deze raad enkele maanden later al weer te ver laten wegens een verschil van Inzicht met betrekking tot de door de Ameri kaanse regering te voeren anti-infla- ttepolitiek. Klein heeft de leiding gehad over diverse grote projecten. In het begin van de jaren zestig kwamen onder zijn leiding enige vooraanstaande deskundigen in de VS samen om het zogenaamde „Brookings'-model te ontwikkelen om prognoses te kunnen maken voor de ontwikkeling van de Amerikaanse economie. Het enige tijd later door Klein geschapen „Wharton '-model voor de analyse van de conjunctuur staat zeer goed bekend onder deskundigen. Het wordt op ruime schaal gebruikt voor voorspellingen ten aanzien van con juncturele schommelingen In het bru to nationaal produkt (de som van alle goederen en diensten, die een land produceert), de uitvoer, de investerin gen en de consumptie. Conjunctuurmodellen Aan het eind van de jaren zestig werd begonnen met de uitvoering van het door Klein opgezette en geleide on derzoeksproject „Link". Met behulp daarvan worden conjunctuurmodel- len van diverse landen aan elkaar gekoppeld teneinde de ontwikkeling van de internationale handel te kun nen analyseren. Daarmee kan men ook de effecten nagaan, die maatre gelen van economische politiek van een land hebben op andere landen en hoe deze weer kunnen terugslaan op de economie van het eigen land. Klein is een econometrist, evenals de Nederlander prof. dr. Jan Tinbergen, die in 1969. samen met de Noor R. Frisch. de Nobelprijs voor economie won. Econometrische modellen wor den vandaag de dag niet alleen op grote schaal in de wetenschap ge bruikt. maar ook in de praktijk van de beleidsvoering van organisaties en Lawrence R. Klein grote bedrijven. Het zijn systemen van wiskundige vergelijkingen, die worden ontworpen om na te bootsen hoe een economie werkt. Deze verge lijkingen worden vervolgens door computers verwerkt om de gevolgen van de wijzigingen in de economische ontwikkeling te kunnen analyseren. De maiszetmeelfabriek „De Bijenkorf" in Koog aan de Zaan. Het bedrijf was vroeger onderdeel van Kon. Scholten-Honig en is nu voor een deel staatseigendom. ringen noodzakelij zijn. Deze kosten zijn, in afwachting van de herfinan ciering waarover nu een akkoord is bereikt, voorgefinancierd door Van Gelder Papier. Dit krediet zal nu. worden afgelost en de rekening-courant-verhouding wor den beëindigd. Van Gelder Paoper zal de daardoor vrijkomende middelen onder meer aanwenden voor de ver dere financiering van de reeds eerder aangekondigde herstructurering. De aanloopproblemen van de nieuwe courantenpapiermachine zijn inmid dels overwonnen. Op dit moment pro duceert de machine wekelijks de ge plande 2500 ton papier. Leden van de Nederlanse dagbladpers, waarmee een afnamecontract bestaat en ande re afnemers zijn dan ook verzekerd van de tijdige levering van een goed produkt. aldus Van Gelder. Geleidelijk zal de produktie verder worden opgevoerd tot ruim 3000 ton per week. Verwacht mag worden, dat het bedrijf binnekort positieve resul taten zal behalen. Over de afzet be staan geen problemen. Naam bank Rente vast gedurende (in jaren) Afslultprov. (procenten) Rentepercentages met zonder gemeentegarantie Opg bank werke lijk Opg bank werke lijk Annuïteitenhypoth ABN :ken l jaar 5 jaar 1.5 1.5 11.0 11.25 11.67 11.95 11.0 11.5 11.67 12.22 Am robank variabel 5 jaar 1.5 1.5 11.25 11.25 11.77 11.77 11.5 11.5 12.04 12.04 Bouwfonds 2 jaar 5 jaar 30 jaar 1.5 1.5 1.5 11.4 12.32 11.4 12.32 Centrum bank 5 jaar 1 11.25 11.70 11.25 11.70 NMB 1/3 jaar 5 jaar 1 1 11.25 11.2 11.99 12.16 11.25 11.5 11.99 12.27 Postgiro/RPS 5 jaar 1 11.0 11.71 11.0 11.71 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 11.0 11.74 11.0 11.74 Rabo Hyp.bank 5 jaar 1.5 11.5 12.35 11.5 12.35 Spaarbank R'dam 1 jaar 3/5 jaar 2 1 11.25 11.70 11.25 Tl.70 Westl and/Utrecht standaard 5/10 jaar 2 11.3 12.43 11.5 1266 Levenhypotheken Centraal Beheer 10 jaar 10.7 11.14 10.7 11.14 Ennia 10 jaar - 10.7 11.14 10.7 11.14 NVL 5/10 jaar - 10.7 11.14 10.7 11.14 Over de ontwikkeling op de hypotheekmarkt valt niet veel positiefste melden. De goedkoopste banken hanteren voor 5 jaar vaste leningen met gemeentegarantie of voor leningen tot ongeveer70 procent van de executiewaarde 10,75 procent, de duurste 11,5 procent. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis te Amersfoort). Van onze redactie economie ROTTERDAM Tot voorzitter van de raad van bestuur van Ogem zal worden benoemd dr. ir. H. J. Mathot. De centrale ondernemingsraad heeft een positief advies gegeven en de heer Mathot is bereid de benoeming door de raad van commissarissen te aanvaarden. Mathot is nu nog president-directeur van het coöperatieve landbouwbe drijf Cehave in Veghel maar hij was al bezig daar afscheid te nemen Dat zat al langer in de pen. De heer Mathot, die de zestig gepasseerd is, wilde twee jaar geleden al met pensioen gaan bij Cehave maar is toen op verzoek van het bestuur langer aangebleven. De hoogste post bij Ogem is vakant sinds het vertrek van drs. B. J. Udink in februari van dit jaar. Sindsdien wordt het voorzitterschap van de raad van bestuur waargenomen door de heer F. C. van Berkel die nu vice- voorzitter zal worden. Gezien zijn leeftijd zal ir. Mathot vermoedelijk niet meer dan een tussenpaus zijn in zijn nieuwe functie. MAARSBERGEN (ANP) In een rondetafelgesprek tussen de voe dingsbonden van FNV en CNV en de Unie BLHP en vijf toonaangevende vleesverwerkende concerns Unile ver. Coveco, Homburg. NCB-Boxtel en Hendrix zijn de partijen het er gisteren over eens geworden, dat er een onderzoek moet komen naar de gang van zaken in <eze bedrijfstak. In de Nederlandse vleeswarenindus- trie zijn in zes jaar 2500 arbeidsplaat sen verdwenen en volgens de Voe dingsbond FNV staan er in de komen de twee jaar nog zo'n tweeduizend arbeidsplaatsen op de tocht. Van de nog veertienduizend werknemers in de vleesverwerkende industrie werkt ongeveer de helft bij de vijf concerns. ADVERTENTIE Een els van de bonden is slechts gedeeltelijk door Philips gehono reerd. Dat betreft de uitbreiding van de zogenaamde non-activiteitsrege- ling, die het mogelijk maakt dat vrou welijke werknemers ophouden met werken op 55-jarige leeftijd en man nelijke met 58 jaar. De bonden wilden, dat die regeling van kracht zou worden in de hele aglomeratie Eindhoven om zodoende ruimte te scheppen voor de werkne mers van de fabriek van professionele buizen die moet verdwijnen door de reorganisatie bij Elcoma. Philips heeft dit geweigerd. De regeling geldt nu alleen maar voor de werknemers bij de fabriek voor professionele bui zen zelf. Een Philips-woordvoerder heeft woensdagmiddag desgevraagd ver klaard, dat de onderneming in tegen stelling tot wat de bonden beweren, vorige week al bereid was het sociaal plan op te nemen dat er conform de eerder gemaakte afspraken geen ge dwongen ontslagen zullen vallen en dat ieder passend werk zal worden aangeboden. „De werkgelegenheid sparagraaf in het sociaal plan, zoals dat u op tafel ligt, is letterlijk dezelf de als de werkgelegenheidsparagraaf waar wij vorige week al mee hadden ingestemd", aldus de Philips-woord voerder. Incidenteel Philips heeft de bonden alleen toege geven voor wat betreft de regio, waar in binnen de werknemers van de fa briek voor professionele buizen, an der passend werk moet worden aan geboden. „Voor ons blijft uitgang spunt dat bij herplaatsing een reis tijd van maximaal één uur aanvaard baar Is. Alleen in dit ene incidentele geval hebben we besloten de agglo- moratie Eindhoven, een kleiner ge bied dus, te beschouwen als regio waarbinnen de werknemers ander werk moet worden aangeboden". Voor wat betreft de non-activiteitsre- geling merkte de Philips-woordvoer der nog op, dat die regeling alleen geldt als aan bepaalde voorwaarden is voldaan. „Philips streeft er naar om iedereen ander werk aan te bieden. Alleen als dat werkelijk niet lukt kan eventueel gebruikt gemaakt worden van die non-activiteitsregeling" Waarschijnlijk is het Amro- Pierson Fund dan precies wat u bedoelt Een internationaal aandelenbeleggingsfonds. U belegt in kwalita tief hoogstaande aandelen in de belangrijkste industrielanden. Daarmee streeft u naar een zo goed mogelijke combinatie van koersgroei en direct rendement Het Amro-Pierson Fund is één van de Amro Effecten-Beleggingsrekeningen. Een volledig giraal systeem: u betaalt géén bewaarloon; uw administratie is overzichtelijk; u krijgt automatisch gegevens voor opgave inkomsten- en vermogensbelasting; u kunt uw uitkering gratis doen herbeleggen; u kunt door middel van automatische overschrijving beleggea

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15