kleine krant VVD neemt het op voor MO-opleiding Kind vaker ziek in oude wijk X \\i\imuL Trouw de -X Onderwijsbond begint meerdaagse stakingen Vergiftigde grond in Schijndel afgegraven L Pleidooi voor recht oji toelating tot het hbo Is er een dokter in de buurt Afdankertjes Buskruit Aardbeving O O Initiatief-wetsontwerp ingediend Actie van ABOP in Amsterdam HBO in Utrecht- woonruimte voor studenten nodig DINSDAG 14 OKTOBER 1980 TROUW/KWARTET P 6 -R 14 oktober 1980 De Kleine Krant Medewerkenden: Piet Hagen Hanneke Wijgh Johanneke Leesternaker Brieven en reacties naar Trouw, postbus 859. 1000 A W Amsterdam 9rinsendam Op het moment dat de Prin- sendam, het luxepassa giersschip dat al een week in de fik stond, wegzonk in de drieduizend meter diepe Golf van Alaska, liep ik langs een reisbureau in Amsterdam. In de etalage stond een le vensecht model van de Prinsendam en op een kleu rig kartonnen bord een uit nodiging een wereldreis te maken aan boord van het luxueuze cruiseschip „de Prinsendam". Zouden de mensen van het reisbuerau geen televisie kijken of kranten lezen? 4 ti. Hoofdluis „Ik luis je erin", zei de ene Belgische scholier tegen de ander. Hij gaf hem een luis en de ander was acht dagen vrij. In België krijgt een jongen of meisje met hoofd luis acht dagen vrijaf. An ders dan in Nederland wordt hoofdluis daar met vakantie gevierd. In Neder land krijg je een briefje mee voor je ouders, waarin staat dat de schooldokter hoofdluis heeft ontdekt op je bol. Vroeger strooide de dokter meteen in haar in met poeder, zodat iedereen in de klas wist dat je „pie ten" had. Bah, niks leuk! Ik heb jeuk! Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In Nederland komt het gelukkig niet zoveel meer voor dat baby's snel na de geboorte overlijden. Dat is te danken aan de goede voeding en de goede zorg voor de gezond heid van moeder en kind. Maar soms gebeurt het toch dat jonge kinderen overlijden. En het blijkt dat zoiets vaker voorkomt in oude en bouwvallige stadswijken dan in de betere buurten van de stad. met een mooi huis in een net te buurt gemiddeld een bete re gezondheid hebben dan mensen in kleine woninkjes in oude buurten. Het is niet het enige verschil tussen de betere en minder goede wijken. Als je bij voor beeld vergelijkt waar kinde ren de meeste kans hebben om in het ziekenhuis te belan den, dan zijn het weer de af braakbuurten die er het slechtst af komen. Bij volwassenen is het net zo. Ook bij hen zie je dat mensen Op een bijeenkomst in Am sterdam hebben artsen en an dere knappe koppen gepraat over de vraag hoe deze ver schillen mogelijk zijn. In Ne derland wordt toch iedereen gelijk behandeld? Toch niet. Want mensen die klein wonen en minder verdienen lopen meer risico. Zowel in huis (nauwe trappen, gevaarlijke kachels, enzovoorts) als op straat (onveilig verkeer) lo pen ze meer gevaar Bij kin deren zie je vooral dat ze meer last hebben van ver koudheid en problemen met de ademhaling. Dat komt omdat oudere huizen, die niet goed onderhouden worden, tochtig en vochtig zijn. Er is nog een belangrijk ver schil. Dat is het aantal huis artsen en specialisten per wijk. Let maar eens op als je door een stad fietst: in de voorname buurten zie je soms huis aan huis een art senpraktijk. Kom je in de achteraf buurtjes dan is de dokter soms ver te zoeken. Winkels die kinderkleren verkopen maken zich zorgen. Er zijn minder kinderen dan vijf jaar geleden en dat heeft gevolgen voor de verkoop. Maar er is meer. De fabrikanten en winke liers hebben gemerkt dat steeds meer ouders de kleren die hun eigen kinderen ge dragen hebben doorgeven aan andere kinderen. Vroe ger deden alleen arme men sen dat, omdat ze geen geld hadden alles nieuw te kopen. Maar nu bestaat er geen ech te armoede meer en toch gaan kleren over van het ene kind op het andere, ook bij mensen die geld zat hebben. En als er geen neefjes of nichtjes zijn om die kleren, over te nemen, dan brengen de ouders ze naar het Leger des Heils of op ruilbeurzen. De winkeliers hebben nog meer zorgen. Dat betreft de eigenwijsheid van kinderen, die niet altijd de mode wil len volgen die de ontwerpers bedacht hebben. Soms ge beurt het dat die ontwerpers met iets komen, waar de kin deren niets voor voelen. Dan blijven de winkeliers nog met de boel zitten. Balpen In de Kleine Krant van vorige week stond dat volgens sommigen het Dagboek van Anne Frank vervalst zou zijn. Er zou den gedeelten in voorko men die met balpen wa ren geschreven en dat kon niet, omdat de balpen in die tijd niet bestond. Wij schreven al dat zulke ver halen verteld worden om de vervolging van Joden achteraf minder erg voor te stellen. Maar nu kregen we ook nog een briefje van J. v. d. Pavert, die schrijft dat hij al in 1945 een balpen had. Die kost te toen meer dan tien gul den. De balpen zou in de oorlog zijn uitgevonden. Maar nogmaals: dat van die balpen van Anne Frank is een ander ver haal. We hebben wel een fout gemaakt. In hetzelfde stukje over Anne Frank stond dat er in Auschwitz vier miljoen Joden zijn vermoord. Dat is niet juist, schrijft meneer Birch uit Emmen. In Auschwitz zijn vier tot vijf miljoen gevangenen vermoord, onder wie an derhalf miljoen Joden. In totaal zijn in de Tweede Wereldoorlog zes miljoen Joden de dood ingejaagd, maar dat cijfer geldt voor alle concentratiekampen bij elkaar. In het land van Maas, Waal en Rijn ligt een klein plaats je, met de naam Dodewaard. Mooi groen grasland, appel en perebomen vol rijpe vruchten en moerasachtige uiterwaarden van de rivieren. Komend weekeinde, in de herfstvakantie, gaan er heel wat mensen naar Dodewaard. Zij gaan kamperen. Leuk? Nee, niet leuk. De honderden Dodewaardgangers komen niet voor vakantie of voor de lol naar Dodewaard. Ze ko men blokkeren. (Weer eens iets anders dan demonstreren of bezetten.) Even buiten Dodewaard staat namelijk een kerncen trale. Het is één van de drie centrales, die Nederland „rijk" is. „Liever kwijt dan rijk", zeggen de kampeerders. Er zijn mensen die al meer dan tien jaar tegen kernener gie zijn. Zij vinden kerncen trales gevaarlijk, ze zijn bang voor de ongelukken die er bij het opwekken van kernener gie kunnen gebeuren. Het zijn betogers tegen kernener gie. Zij hebben al heel wat al gedemonstreerd maar het heeft niet veel geholpen. Nu zijn de betogers het zat. „De politici luisteren niet naar ons, het volk", zeggen ze, „Wij moeten nu duidelijk laten zien dat we geen kerne nergie willen. „Dodewaard gaat dicht, is de leus". Eerst wilden de actievoerders de kerncentrale in Dode waard bezetten, maar na rijp beraad is toch gekozen voor een vreedzame blokkade van de toegangswegen van de centrale. Of het komende weekeinde allemaal vreed zaam verloopt in het vakan tiedorp Dodewaard is nog de vraag. De politie heeft alle mogelijke voorzorgsmaatre gelen getroffen om te voorko men dat er betogers op het terrein van de kerncentrale komen. De meeste anti-kem- energie-mensen willen ook geen grootse knokpartij met de ME. Maar Dodewaard is net een vaatje buskruit. Het ontploft zo. Gistermorgen, even voor acht uur, werd in El Asnam opnieuw een aardschok gevoeld. De mensen, die de ramp van vrijdag hadden overleefd, vluchtten in paniek naar buiten. Begint de nachtmer rie opnieuw? Vrijdag tijdens het mid daguur beefde de aarde voor het eerst in de Algerijnse stad El Asnam. Huizen vielen om, straten scheurden open. Het was verschrikkelijk. Wel twintigduizend mensen zijn gedood of liggen nog onder het puin. Het gebeurt wel vaker dat na een flinke aardbeving de aarde nog een keer trilt. Nabevingen heten deze trillingen, die langzaam in sterkte afnemen. Er be staan ook trillingen, die aan een aardbe ving vooraf gaan. Die heten voorschok- ken. Over het algemeen zijn deze voor- schokken vrij zwak. Maar dieren, die een fijner gevoel hebben dan mensen, reage ren heel angstig op deze voorschokken. Zij vluchten massaal het bos uit op zoek naar een veiliger heenkomen. De aardbeving in Algerije scoorde 7,25 op de schaal van Richter. Op deze schaal kun je aflezen hoe hevig een aardbeving is. De schaal is verdeeld in twaalf vak ken. Een aardbeving uit vak 1 is een heel lichte, die alleen gevoeld wordt door een seismograaf. Dat is een instrument, die aardtrillingen registreert. Een aardbe ving uit vak 12 op de schaal van Richter is buitengewoon catastrofaal. Dan scheuren de rotsen open, splijten hele landschappen in tweeën en treden er grote aardverschuivingen op. 14 oktober 1980 Wat zijn aardbevingen? Het zijn trillin gen van de aarde, die meestal ontstaan door een plotselinge verschuiving van een deel van de aardkorst. Onder de aardkorst zit de aardman tel, die ook aardig te keer kan gaan. Dat kan omdat onder de aardmantel een vloeibare aard kern zit, die voortdurend in beweging is. Zo zijn heel vroeger ook de bergen ont staan door het opdrukken van de aard korst van binnen uit. De meeste aardbevingen komen voor in een paar smalle gordels. De eerste gordel heet de Trans-Aziatische gordel, die on der andere door de Middellandse Zee loopt. Algerije ligt aan deze zee. De an dere gordel loopt langs de kust van de Grote Oceaan. Nederland ligt in geen van beide gordels. Daarom komen er gelukkig geen aardbevingen in Neder land voor. Weieens een aardschokje. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het WD-Kamerlid mevrouw Ginjaar-Maas heeft gisteren een initiatief-wetsontwerp ingediend om het voortbestaan van de MO-opleidingen te verzekeren. Zij wil dat de opleidingen worden ondergebracht in een apart MO- wetje, dat moet worden opgehangen aan de wet op het voortgezet onderwijs (de zogenaamde mammoetwet). De WD-fractie heeft altijd zeer afwij zend gestaan tegenover de plannen van de vorige minister van onderwijs. Van Kemenade (PvdA), die de MO- opleidingen op den duur wilde ver vangen door de nieuwe lerarenoplei dingen. De fractie ziet de MO-studies juist als een belangrijke kern van het volwassenenonderwijs, gezien de mo gelijkheden voor „tweedeweg" onder wijs. Tot nu toe vallen de MO-opleidingen onder een overgangswet. Minister Pais kwam vorige maand met het plan om ze daaruit te halen als cursus onder te brengen in de mammoetwet. Volgens de bewindsman biedt de overgangswet een te smalle basis om de MO-studies, zoals de regering wil, te vernieuwen en te verbeteren. In de Tweede Kamer stuitte hij ech ter op een groot verzet bij CDA en PvdA, die de status van cursus voor de MO-opleidingen veel te licht vin- Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) heeft in het kader van de prikacties tegen minister Pais een nieuwe staking aangekondigd. Leerkrach ten in Amsterdam worden door de bond opgeroepen het werk neer te leggen op dinsdag 28 oktober. Mogelijk zal de staking ook na deze dag worden voortgezet. den. Zij willen de opleidingen tijde lijk ondergebracht zien in de experi mentenwet in afwachting van een wet op het hoger beroepsonderwijs, waarin ze eigenlijk thuishoren. Een minister kan dan niet zoals dat bij een cursus wel het geval is zonder meer een einde maken aan de bekos tiging van een MO-opleiding. Een motie van CDA en PvdA werd echter op verzoek van de WD-fractie aangehouden, zodat de fractie naar een andere oplossing kon zoeken. Hiervoor heeft zij tot vandaag de tijd gekregen. Het nu ingediende voorstel van mevrouw Ginjaar-Maas bevat in feite een compromis tussen het standpunt van WD-minister Pais en dat van CDA en PvdA. Ook zij wil weliswaar de MO-opleidingen als cur sus onderbrengen in de mammoet wet, maar dan onder de uitdrukkelij ke voorwaarde dat het oprichten of laten beëindigen van een MO-oplei ding niet eerder gebeurt dan nadat de onderwijsraad (hoogste adviescollege van de bewindsman) is gehoord en de Tweede Kamer tijdig van tevoren in kennis is gesteld. Voor jongeren met middelbare school Spreiding De eerste eis van deze actie is dat minister Pais maatregelen neemt om het verwachte verlies van arbeids plaatsen per 1 augustus 1981 te be perken. De ABOP verwacht dat vol gend jaar drieduizend arbeidsplaat sen verloren zullen gaan. Gezien de behoefte van extra leerkrachten in nog altijd overbezette klassen, vindt de bond dit onverantwoord. Het tweede doel van de actie is de minister ervan te overtuigen dat een bezuiniging op de salarissen van leer krachten niet de oplossing is van zijn geldzorgen. „Hoewel de Tweede Ka mer in meerderheid tegen het plan van Pais is, heeft de minister dit nog steeds niet ingetrokken", aldus de verklaring, die ondertekend is zowel door het hoofdbestuur als door het ^bestuur van de afdeling Amsterdam. Volgens de bond mogen de belangen van leerlingen niet worden geschaad. Schoolonderzoeken, toetsen en exa mens moeten gewoon doorgaan. In het buitengewoon onderwijs zal van geval tot geval bekeken worden of staken verantwoord is. Aan buurt- en clubhuizen zal gevraagd worden mee te werken aan de opvang van kinde ren. De ouders zullen per brief wor den voorgelicht. Blijkens de mededelingen van de ABOP zijn er ook leden die vinden dat de huidige acties te ver gaan. Maar het bestuur vindt voortzetting en verscherping van de acties nood zakelijk om het gestelde doel te berei ken. Het verwacht dat later ook in andere plaatsen meerdaagse stakin gen zullen worden uitgeroepen. Verder wil zij dat er bij het eventueel stichten van een nieuwe opleiding rekening wordt gehouden met een evenwichtige spreiding van bestaan de opleidingen naar regio en denomi natie. Ook is er in haar wetsvoorstel een mogelijkheid om in beroep te gaan bij de kroon, wanneer een aan vraag voor bekostiging wordt afgewe zen of wanneer de bekostiging van een opleiding wordt beëindigd. De WD-onderwijsspecialiste heeft de experimentenwet bewust verme den, omdat die minder garanties be vat voor het voortbestaan van de huidige MO-opleidingen dan de mammoetwet. Bovendien vindt zij het onzinnig om de opleidingen, die een zeer lange ervaring hebben, opeens de status van experiment te geven. Veertig dieren verbrand HELLENDOORN (ANP) In Daarle, gemeente Hellendoorn, is gisteren een veeschuur door brand verwoest. Veertig dieren, waarvan het meren deel varkens en koeien, zijn in de vuurzee omgekomen. Ook landbouw werktuigen gingen in de vlammen verloren. De brandweer kon de boer derij zelf behouden. De provinciale Gelderse elektriciteitsmaatschappij is begonnen met het plaatsen van lantaarnpalen in het gebied rondom de kerncentrale in Dodewaard; dit met het oog op de komende blokkade door actievoerders. Van onze correspondent SCHIJNDEL De gemeente Schijn del gaat minstens drie tot vierdui zend kubieke meter vergiftige grond van een voormalig bedrijfsterrein aan de Boschweg laten afgraven. Burge meester G. Scholten heeft dat giste ren medegedeeld. De kosten worden verhaald op de vroegere eigenaar van het terrein van vatenschoonmaakbe- drijf De Meijerij. Als dat niet lukt zal de gemeente een beroep doen op het Rijk. Volgens burgemeester Scholten is het technisch mogelijk de grond te reini gen maar heeft de gemeente om psy chologische reden gekozen voor ver wijdering van de grond. Uit onder zoek is gebleken dat een gebied van ongeveer 2000 vierkante meter ern stig vervuild is. De giftige stoffen benzeen, tolueen en xyleen zijn in het grondwater aangetroffen in concen traties die veel hoger liggen dan aan vaardbaar is. Deze stoffen zouden de kunststoflei dingen voor het drinkwater kunnen aantasten die in verband met het uitbreidingsplan Grevekeur door het vergiftige gebied moeten worden aan gelegd. Naast benzeen, tolueen en xyleen zijn nog andere vluchtige stoffen in het grondwater gevonden. Welke dat zijn moet blijken uit een vervolgonder zoek. Het bedrijf De Meijerij heeft bijna twintig jaar lang vaten met chemisch afval gereinigd op het be trokken terrein. Restjes kwamen met het regenwater in de bodem terecht. Directeur J. van Orsouw van De Meij erij heeft eerder verklaard dat hij nooit wist wat voor chemische stoffen in de vaten gezeten hadden. Het be drijf heeft zich een paar jaar geleden elders in Schijndel gevestigd. Vol gens de burgemeester Scholten is de controle op lozing van giftige afval stoffen daar aanzienlijk verscherpt Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Jongèren die geslaagd zijn voor het eind examen van de middelbare school moeten het recht krij gen om toegelaten te worden tot het hoger beroepsonder wijs. Dat toelatingsrecht zou niet onbeperkt hoeven te zijn. Maar als kandidaten worden afgewezen, moeten zij wel te gen deze beslissing in beroep kunnen gaan. De raad voor het hoger beroepsonder wijs heeft deze wens geuit in een advies aan minister Pais. Het advies is uitgebracht naar aanleiding van de in de maak zijnde ontwerpen van een kaderwet hoger onderwijs en een wet hoger beroepsonderwijs. UTRECHT (ANP) De gemeente Utrecht moet meer woningwetwonin gen bouwen, bij voorbeeld in de Pa- pendorppolder ten oosten van de stad. maar ook in open gaten in de binnenstad. Verder moet de gemeen te een actief aankoop- en huurbeleid voeren en leegstaande panden vorde ren, gekoppeld aan een meldingsver ordening en een controlesysteem. Deze eisen staan in een nota van elf Utrechtse Instellingen in het hoger beroepsonderwijs aan de gemeente raad. De instellingen hebben de han den ineengeslagen om te strijden te gen de „noodsituatie op huisvestings- gebied". In de stad Utrecht zijn ze ventien HBO-lnstellingen, waar onge veer 7500 mensen studeren. Voor hen zijn er nauwelijks voorzieningen in tegenstelling tot voor studenten aan universiteiten, aldus de nota. De hbo-instellingen hebben ook kri tiek op de woningbouwcorporaties. Hun bouw- en verhuurpolitiek is vol gens de nota vrijwel uitsluitend ge richt op gezinnen. „Ook ten aanzien van alleenstaanden en groepen moe ten de woningbouwcorporaties hun volkshuisvestingsplicht vervullen", aldus de instellingen. Ze pleiten wat dit betreft voor het openstellen van eengezinswoningen voor groepen. De instellingen willen dat ook de Stich ting Studentenhuisvesting SSH de deuren opent voor niet-academische studenten. Zij wijzen er op dat de stichtingen in Amsterdam en Delft wel geheel of gedeeltelijk voor alle jongeren zijn opengesteld. Op dit moment bestaat er nog| toelatingsrecht voor het f roepsonderwijs. Wie het vo. atheneum of middelbaar be onderwijs heeft gehaald en «T studeren, krijgt te maken tf wirwar v^n toelatingsbepi principe kan elk van de 350 in gen voor hoger beroepsom eigen regels stellen. De raad voor het hoger bei wijs wil meer overzichtelijl dit punt. Wel moeten de instó het recht hebben leerlingen te ren op grond van een afwijke vensbeschouwing. In bepaaldeF len zou ook de capaciteit van leiding of de arbeidsmarkt e ment kunnen zijn voor beperl de toelating. Maar net als wetenschappelijk onderwijs jeregeld moeten worden door fr ran een speciale machtigingsi Aparte wet In het algemeen is de.raar men met het plan van i om het hoger beroepsondei mammoetwet te lichten. Er ki een aparte wet op het hoger l| onderwijs. Om meer samen! de universiteit tot stand te| komt er dan ook nog een k voor heel het hoger onder»J' Uit het advies van de raad b men niet zo staat te trapp snel een kaderwet tot stand I t gen. Hét ontwerp van minisl lijkt op papier wel mooi, mai ste praktijk verandert er weinig ke voor het hoger beroepson zov wacht dan liever wat langer tl een wet komt die werkelijk stelt. 11 leei Bar Liever wil de raad haast mal m, de aparte wet voor het hogerI onderwijs. Daarin kunnen enkele punten worden gerei <je de gelijkwaardigheid ten J k] van de universiteiten benadle i bete De raad denkt daarbij in princ rinp een vierjarige opleiding (al n* sar ter ook mogelijk zijn), met een mogelijheid voor een twee Als vooropleiding zou de n j zesjarige havo willen ™ird ietij «I Na botsing overlilr ROTTERDAM De 26-jari* der Torre is bij een verkeert jra in zijn woonplaats Rotterdam leven gekomen. De man raa |n zijn auto op de Waalhaven» onbekende oorzaak de mat het stuur kwijt. Zijn auto' gen een lantaarnpaal en tegen een boom. De man o\ plaatse. elk

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 8