Vis met zweren en gezwellen Tekening van een lezer Trouw CNV voelt wel wat roor plan Lubbers z r CNV-jongeren hebben veel kritiek op werk africana NOTICE Commentaar Nobelprijs Verband met giflozingen wordt algemeen aangenomen Kustbewoners al lang ongerust President van Ivoorkust begint aai vijfde termijn Zesde slachtoffer veerpont geborgen advocaten 'voornamelijk kwaad' baron kossmann nom bemoeienis DINSDAG 14 OKTOBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 De Nobelprijs voor de vrede is weer eens terecht gekomen bij een man aan wie de onderscheiding en het geld goed besteed zijn: de geweldlo ze Argentijnse wijsgeer Adolfo Es- luivel. Voor de wereld een bijna heel onbekende man. Ten on- :hte. Hij heeft een boodschap die het huidige Latijns-Amerika en llicht ook in de rest van de /ereld van belang is. [Het aantal landen in de wereld vaar geen sprake is van onderdruk- Eking. kan worden verwaarloosd. In {je meeste landen is de macht van het leger en de poli- zo groot, dat verzet er tegen uitzicht biedt. Vooral in de iden waar de machthebbers de :ologie van de nationale veilig heid omarmen, zoals Argentinië, i slaat bijna iedereen die geweldloos istreeft naar een verandering van de latschappij machteloos. Het al- latief voor geweldloos verzet is 3de guerrilla. Soms, zoals in Nicara- a, heeft dat zin. Maar ook dan >et je nog maar afwachten of de Bcuwe machthebbers niet in het- (elfde systeem vervallen als de oude lonels-regimes. Adolfo Esquivel komt voort uit het studentenprotest tegen de generaals in Argentinië, dat in de jaren zestig jer en zeventig stukliep op de mitrail- leurs en tanks. Veel studenten vluchtten. Anderen gingen de ber- gen in. Esquivel besloot echter te blijven. Hij begon de kleine geweld loze groepjes die er nog waren bij elkaar te brengen. Ze oefenden I zichzelf in strijdmethodes waar mi- litairen doorgaans geen verweer te gen hebben, zoals demonstraties, stakingen, sit-ins en landbezettin gen. Studenten en arbeiders, die hun hoop op een verandering al hadden opgegeven, deden mee. Drie jaar geleden leidde dat er toe dat Esquivel korte .tijd gevangen werd genomen. Maar zijn gedach ten waren niet meer tegen te hou den. Ze werden overgenomen door priesters, dominees en basisgroe pen. Vooral de kerk deed er haar voordeel mee. Zij maakte zich tot spreekbuis van de armen en onder drukten. Esquivel bleef, na zijn vrijlating, in Argentinië, maar intussen was er een „Servicio Paz y Justicia" tot stand gekomen die in heel Latijns- Amerika nu aan de gang is met het coördineren van het verzet van de basisgroepen. Servicio wijst het idee van een revolutie a la Cuba niet geheel van de hand. Maar hij stelt ook vast dat lang niet alle Latijns-Amerikanen in staat zijn voor lange tijd af te zien van demo cratische vormen. Vooral de india nen voelen meer voor een democra tisch soort socialisme. En dat past veel beter bij de politieke actie zonder wapenen van Servicio. In de derde wereld hebben groepen dissidenten met schade en schande geleerd hoe moeilijk het is om con sequent te zijn in deze houding. Als je je voelt uitgedaagd ligt een klap terug immers voer de hand. De erkenning van de geweldloze met hode. die deze ontvangen heeft door de toekenning van de Nobel prijs aan Esquirel kan bij voor beeld de mensen, die het komend weeekeinde zich rondom Dode- waard verzamelen misschien de moed geven om aan hun geweldlo ze uitgangspunt vast te houden. Geen prijscompensatie, wel belastingverlaging ftan onze sociaal-economische redactie 'RECHT Het CNV voelt wel wat voor het plan van CDA- ctievoorzitter Lubbers om de prijscompensatie op 1 Januari 181 te vervangen door een belastingverljging. Dat zei CNV- jjorzitter Harm van der Meulen gisterei na afloop van de Irgadering van de CNV-verbondsraad. CNV is bereid om een dergelijke tn»w*uvre met de leden te bespre- ken op voorwaarde dat dit een een- miszaak is en dat het systeem van :t, reidf wtomatische prijscompensatie SW by: bestaan. Een tweede voorwaar de dat het CNV hieraan verbindt is dit er een werkgelegenheidsfonds kont. waardoor een meer gericht be- ■\ïiï Md mogelijk wordt, ran? aggevend voor matiging van vaiii arbeidskosten blijft voor het CNV de t wi mate waarin die matiging wordt ver is sent taald In arbeidsplaatsen. Ook moeten - 11 de werknemers meer zeggenschap krijgen in de ondernemingen en be- oedin irijfstakken, aldus de CNV-voorzit- itg 1 tr Am OP Peil fandag worden de algemene be- chouwingen in de Tweede Kamer x eer de miljoenennota voortgezet. Knik 'an der Meulen waarschuwde de J*™ olksvertegenwoordiging dat het il* NV er vooralsnog vanuit blijft gaan al de koopkracht van de laagstbe- lalden op peil blijft. Uit de tot nu toe igediende moties blijkt volgens het r," 1 NV onvoldoende of dat ook zal ge j0ti furen Het CNV handhaaft ook hit litgangspunt dat de „koopkracK- jn" naar draagkracht wordt v?r- ïld, en wel van nul voor de minima een koopkrachtverlies van vijf «cent voor inkomens van vier naai Maal. ft CNV wil de leden de vraaj voor- door Hans Schmit AMSTERDAM De giflozin- gen in de Duitse bocht, waar tegen plaatselijke vissers en de internationale milieu-orga nisatie Greenpeace gisteren in Nordenham in actie zijn gekomen, houden de gemoe deren van de bewoners in de kuststreek tussen de Elbe en de Weser reeds geruime tijd bezig. „Frambozenschol" en ..bloemkoolpaling" zijn geen plaatselijke lekkernijen, maar vormen de aanduiding voor de zieke en verminkte vissen die de vissers boven water halen. Schol, bot en tong met zweren en gezwellen, makreel met gaten, spie ring met weggerotte vinnen en paling met kankergezwellen uit de bek zo groot als de kop, zijn sinds het begin van de jaren zeventig een steeds gro ter deel gaan uitmaken van de vang sten. Momenteel moet minstens twin tig procent van de gevangen vis weer overboord worden gezet, terwijl soms wel meer dan de helft weer het water ingaat. Gemiddeld is zo'n dertig tot veertig procent van de in dit deel van de Noordzee gevangen vis zichtbaar ongeschikt voor consumptie. De vissers brengen hun teruglopende vangsten en het toenemend aantal ziektegevallen in verband met de om vangrijke lozing van chemische afval stoffen in het water. In de Elbe ver dwijnt het afvalwater van tal van chemische bedrijven, een kerncentra le gebruikt het Elbewater als koelwa ter en ook voor de kust worden grote hoeveelheden afval in zee gedumpt. Bij het eiland Helgoland loost de ge meente Hamburg het slib uit de riool zuiveringsinstallaties en laat het che misch bedrijf Kronos-Titan jaarlijks 750.000 ton zuur chemisch afval in zee stromen. In juli 1980 bij Helgoland gevangen bot met zweren aan de onderzijde en bij de staart. Schepen In het bijzonder tegen deze laatste lozing richt zich de actie van de schip pers en Greenpeace. Vanaf de kade in Nordenham, aan de monding van de Weser, vertrekken dagelijks de lo zingsschepen Titan en Midgard met verdunde afvalzuren naar een gebied van dertig vlerkante kilometer ten noordwesten van Helgoland. De tot zestig graden verhitte afvalzuren worden tijdens volle vaart in het schroefwater geloosd. Na dumping, vertelt dr. Alan Pickaver van Green peace Nederland, blijft de zee nog uren geel en hangt er een verschrik kelijke stank. Het afval van Fronos- Titan is afkomstig van de produktie van titaandioxide en bevat, buiten titaan, onder meer zwavelzuur, sulfa ten, zink, koper, lood en cadmium. Het is bijzonder moeilijk aan te tonen dat de lozing van chemisch afval tot de verminkingen leidt die nu worden aangetroffen; hoe opmerkelijk het ook is dat. zoals het Westduitse Insti tuut voor visserij-onderaoek eerder dit jaar vaststelde, in gebieden waar de afvalbelastlng hoog is grote aan tallen platvissen zweren hebben, ter wijl ook zeehonden daar zweren ter grootte van een schotel aan de buik hebben. Het wetenschappelijk bewijs ontbreekt echter en de Westduitse staatssecretaris voor landbouw, Georg Gallus, kon dan ook onlangs op vragen uit het parlement antwoor den dat een verband tussen de afval- lozingen en de ziekten bij vissen niet is aangetoond. Verband Algemeen wordt aangenomen dat er echter wel degelijk een verband be staat tussen de lozingen van che misch afval en de in de lozingsgebie- den optredende ziekteverschijnselen. Dr. Allan Pickaver: „De ziekten zijn veelal het gevolg van infecties, die het gevolg zijn van verminderde weerstand. En die geringere weer stand is weer een gevolg van de ver vuiling. De meeste zweren bij de plat vis zitten aan de onderzijde. De vis loopt bij het voortbewegen een wond je op, dat normaal geneest maar dat door de geringe weerstand gaat zwe ren. We hebben ook contact met de Deense landbouwschool, die ons heeft laten weten dezelfde problemen als bij Helgoland in de Deense wate ren te hebben geconstateerd." De 750.000 ton afvalzuren die Kronos- Titan in de Duitse Bocht loost, zijn slechts een deel van de totale hoe veelheid afvalzuren die in de Noord zee verdwijnen. Kronos, een dochter van het Amerikaanse bedrijf Ameri can Lead dat in New York is geves tigd, loost ook via Nederland: van Vlissingen uit wordt jaarlijks 500.000 ton afval uit Gent op de Noordzee geloosd, terwijl voor Hoek van Hol land 450.000 ton van Kronos uit Le- verkusen in zee wordt gebracht. Die afvalzuren zijn, evenals die bij Helgo land worden geloosd, afkomstig van de bereiding van titaandioxide, een „witmaker" voor verf en lak. Kronos is gemengd met het afval van Bayer uit Leverkusen, dat tot maart 1982 jaarlijks 550.000 ton afval voor de Nederlandse kust mag lozen. Te gen de lozing van het Bayer-afval voerde Greenpeace eerder dit jaar actie in de Rotterdamse haven. Een beroep van milieugroeperingen tegen de aan Bayer verleende vergunning is deze zomer door de Raad van State van de hand gewezen. Wanneer zich bij Helgoland proble men voor doen, ligt het voor de hand dat zich voor de Nederlandse kust (waar grote hoeveelheden afvalzuren worden geloosd) ook problemen voor doen. Vissers melden echter niets over ziekteverschijnselen bij gevan gen vis. Alan Pickaver: „Wij hebben ook Nederlandse vissers benaderd, maar die lieten niet veel los. Ook onderzoekinstituten die wij hebben benaderd, hielden de boot af. Overi gens vissen de Nederlandse schepen veelal ver van de lozingsplaatsen." Geding De chemische multinationals verzet ten zich sterk tegen de acties die de lozingen in gevaar zouden kunnen brengen. Toen Greenpeace in Rotter dam twee lozingsschepen het uitva ren belette, moest de groep zich te rugtrekken omdat Bayer een kort ge ding aanspande waarbij een hoge dwangsom werd gevraagd. Ook op andere wijze oefende Bayer nauwe lijks verholen druk uit op de autori teiten en de vakbeweging. Zo liet het bedrijf weten dat, als het geen ver gunning kreeg voor de Nederlandse kust te lozen, het weer op de Rijn zou gaan lozen en, wanneer dat niet mocht, het zou sluiten en vierduizend man op straat zou zetten. Ook Kro nos-Titan heeft al de werkgelegen heid aangegrepen om de lozingen te rechtvaardigen: wanneer het lozen in de Duitse Bocht wordt verboden, zul len 1400 mensen op straat worden gezet. Schrijnend is dat wat nu een afval probleem 'is, in feite geen probleem behoeft te zijn. Dr. Pickaver wijst erop dat vergelijkbare fabrieken in Frankrijk en Italië een ander produk tieproces voor de bereiding van ti taandioxide gebruiken, waarbij zich geen afvalprobleem voordoet. Alleen; dat proces is vijftien procent duur der Kronos-Titan heeft al in 1976 patent gevraagd op een methode van afvalverwerking op het land. Op last van de concemleiding in New York is die methode niet in gebruik genomen omdat deze te duur s Bayer Het voor Hoek geloosde afval van leggen of zede prijscompensatie of de vakantietoeslag via een maximum willen aftoppen. Of verder centraal overleg tuisen regering, werkgevers en werknrmers op centraal niveau nog wat zil opleveren hangt volgens de CNV-V)orzitter af van de mate waarin hrt parlement het kabinetsbe leid kan jmbuigen. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. ABIDJAN (Reuter, AP) President Felx Houphouet-Boigny van Ivoor kuit is zondag met 99,99 procent der stonmen herkozen, zo heeft het Ivori- aanse ministerie van binnenlandse zsken gisteren bekendgemaakt. Dat ij dan vergeleken met vijf jaar gele- aen, toen de man ook herkozen werd. een aardige opsteker want toen kreeg hij slechts 99,98 procent van de stemmen. De 74-jarige Houphouet-Boigny be gint nu aan zijn vijfde opeenvolgende ambtstermijn van vijf jaar. Hij re geert Ivoorkust sinds 1960, toen Frankrijk zich als koloniale mogend heid terugtrok en de Ivorianen heb ben hem de last van tegenkandidaten nooit aangedaan. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Uit een onderzoek van de werkende jongeren van het CNV onder tweehonderd leden blijkt dat jonge werknemers in het particuliere bedrijfsleven zich slecht op hun gemak voelen. Jonge ambtenaren daarentegen tonen zich over het algemeen tevreden en hebben weinig neiging om een andere baan te zoeken. Ruim een derde van de jongeren zegt dat het werk dat zij doen, niets of weinig te maken heeft met de oplei ding die zij hebben genoten. Ook blijkt uit het onderzoek dat de mees te jongeren een veertigurige werk week hebben, maar een relatief groot aantal werkt meer dan veertig uur per week. Zet men de lonen af tegen de gewerkte uren dan blijkt dat in de voedingswarenindustrie de laagste lonen worden verdiend en de meeste uren worden gemaakt. Ook blijkt dat er nogal wat bedrijven zijn die de wettelijke bepalingen van jongeren tot achttien jaar overtre den. De meeste overtredingen heb ben betrekking op de arbeidstijden en de veiligheidsmaatregelen. Jonge ren blijken ook niet voldoende op de hoogte te zijn van de inhoud van de wettelijke bepalingen. Het onderzoek vond plaats onder jon geren, werkzaam bij de overheid, de dienstensector, de voedingswarenin dustrie, vervoerssector, de bouw en de industrie. DORDRECHT (ANP) Aan de oever van het wantij in Dordrecht is giste ren het lichaam van de 24-jarige Evert Michiel Lodewijk Ottens ge vonden. Hiermee is het zesde slacht offer geborgen van de aanvaring op zes oktober op de oude maas bij Zwijndrecht tussen een veerpont en een tanker. Volgens de rijkspolitie te water, wordt nu alleen nog het li chaam van de eenjarige Arjo Zegers uit Hoek van Holland vermist. Wie beroepshalve bij de straf rechtspleging is betrokken, be landt lelden zelf in de cel. De vier advocaten die verbonden zijn aan net advocatencollectief in Amsfcrdam-Noord, ondervonden donierdag bij wijze van uitzon dering wel wat het betekent gear resteerd en ingesloten te worden. De affichering van een opruiend geicht geschrift kwam hun en de twee administratieve medewer kers van het collectief op ruim 24 uur eenzame opsluiting te staan. Mr. A. P. L. Pinkster, een van de twee vrouwelijke advocaten, zegt „redelijk monter" onder haar ge vangenhouding te zijn gebleven. Na met haar medeverdachten te zijn afgevoerd naar het politiebu reau aan de Waddenweg in Am sterdam-Noord, werd zij met vier van haar lotgenoten 's avonds om onbekende redenen onderge bracht in het politiebureau aan de Warmoesstraat, in het warme hart van de hoofdstad. Slechts de andere vrouwelijke advocaat bleef op de Waddenweg achter. Naar haar ervaringen gevraagd, zegt mevrouw Pinkster dat haar gevangenschap werd verlicht door het besef dat zij en de ande re leden van het collectief het slachtoffer waren geworden van een justitiële actie die „buiten alle proporties" was. Naar haar mening is daarom haar arrestatie en wat daarop volgde niet of moeilijk te vergelijken met wat „gewone" verdachten overkomt. „Ik heb me voornamelijk kwaad zitten maken, en dat geldt ook voor de anderen." Naast boosheid was er ook zorg over de gang van zaken op kan toor, dat met de aanhouding in één klap lamgelegd werd. „Als advocaat," aldus mevrouw Pink ster, „ben je toch verantwoorde lijk voor enkele honderden men sen." Veel begrip daarvoor onder vonden de arrestanten niet. „Ach, het is voor iedereen verve lend om gearresteerd te worden," zouden zij van de zijde van het openbaar ministerie te horen hebben gekregen. Dat de boel op kantoor niet in het honderd is gelopen, is te danken aan de hulp die collega's hebben geboden. Tijdens de gevangen houding van het collectief heb ben die de zaken zoveel mogelijk in goede banen geleid. Ook aan morele steun heeft het volgens mevrouw Pinkster van die kant niet ontbroken. „We hebben veel reacties gehad, en die waren overwegend positief. Ook veel cliënten hebben ons sterkte toe gewenst. Er is niemand geweest die ons niet langer als advocaat wilde hebben." Wel bracht de post twee briefjes met minder vriendelijke woorden, maar die schijnen gebruikelijk te zijn. Het ene was anoniem, het andere af komstig van „J. Vaderlander". De schrijver Alfred Kossmann zal eerlang de Constantijn-Huy- gensprijs in ontvangst mogen ne men. In Het Vrije Volk, waaraan hij als medewerker is verbonden, maakt hij er geen geheim van ingenomen te zijn met die bekro ning van zijn literaire werk. Er is, schrijft hij, „heel wat tegen op eerbetoon", maar hij kan zich ook „een maatschappij voorstel len, fatsoenlijker dan de onze, waarin eerbetoon helemaal niet uit den boze wordt geacht, hele maal niet ondemocratisch." Bel gië, dus. Kossmann: „Een prijs, een lintje, kom maar op, ik neem de hulde dankbaar in ontvangst, en als ik Belg was zou ik het prachtig vinden wanneer de ko ning mij tot baron benoemde, zoals Gerard Walschap en Mar- nix Gijsen en Maurice Gilliams is overkomen. Mocht iemand een ere-doctoraat over hebben, ik kom hem wel in ontvangst ne men. Dr. h.c. Alfred Baron Koss mann. Mij gaat geen zee te hoog." It is with deep iegret that the 5 Management and Staff of Africans Hotel announce the death of our male lion Lumpe. After many years as a favourite attraction he passed away peacefully in his sleept during the night of 28/29 August. 198C He was fourteen years <>U1 Hotel Africana is een van de drie fraaie strandhotels van Dar es Salaam, de hoofdstad van Tanzania Het hotel is zeer populair bij de Europeanen die er verblijven. niet in het minst door de bar van het zwembad met krukken onder water. Veel Europeanen verblijven hier vaak door de nood gedwongen enkele maanden, in afwachting van een definitieve huisvesting in de hoofdstad, die ook daar een probleem is Hotel Africana organiseert elke woensdag voor de Europeanen en de rijke Tanzanianen een beroemde barbecue, waarbij men voor een redelijke prijs net zoveel kan eten als men wil. Speciale attractie van Africana is de eigen dierentuin met apen, tropische vogels en zelfs een leeuw. Vooral bij kinderen was de leeuw Lumpe uiterst populair. Toen het beest eind augustus op veertienjarige leeftijd overleed, meende de directie er dan ook goed aan te doen een overlijdensadvertentie te plaatsen in de Daily News, vlak naast de advertentie voor de wekelijkse barbecue. Wat voor vlees er deze keer tijdens de barbecue geserveerd zou worden, werd er niet bij vermeld. „Het wantrouwen van de burgers van de steeds verdergaande over heidsbemoeienis neemt toe. Op allerlei sektoren van de samenle ving legt de staat in toenemende mate een claim." Het zijn niet alleen middenstanders, onderne mers en andere oprechte libera len die zulke hartekreten slaken. Ook het Komitee voor de rechts staat, dat zich waarschijnlijk niet gaarne in dat gezelschap gesitu eerd zou zien, blijkt weinig op te hebben met ambtelijke bemoei zucht. De bedenkingen, dat moet gezegd worden, zijn wel anders getint. Het comité denkt vooral aan „het toenemen van het aan tal wettelijke regelingen, uitbrei ding van de persoonsregistraties, meer bevoegdheden voor het po litie-apparaat, veiligheidsmaat regelen rond de kernenergie, har dere konfrontaties tussen over heid en krakers, anti-militaristen en kernenergietegenstanders." Om te trachten de overheid op die gebieden de pas af te snijden, organiseert het comité in het Mo- zeshuis aan het Waterlooplein in Amsterdam vier „thema-avon den." Daarop zal, onder het mot to „Repressie in Nederland", wor den gesproken over de criminali sering van politieke tegenstan ders, de atoomstaat, beroepsver boden in Nederland en het Euro pees verdrag ter bestrijding van het terrorisme. Kleine broer kijkt terug, op 31 oktober, 7. 14 en 21 november.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5