legering kan boycot niet breken Éomende 10 jaar zoeken vrouwen werk Jongeren kwaad over idee van Van Agt Zo gaaf kopieert onze nieuwe Veenman Repro 100. Poepoeh, ik blijf maar complimentjes krijgen. Op gewoon papier, en formaat naarkeus. Politie vindt ontvoerd Turks meisje in België Machteloos tegen medewerking bedrijven' Sutonde%^ Winkelcentrum grotendeels verwoest Illegaal wilde huwelijk Emancipatie Kommissie ziet nog geen vooruitgang ch; Vereniging Vrijbaan voor werklozen in provincie opgericht Surinamers in actie voor gevangenen ytidea uW 'Verlaging minimum-jeugdloon kost overheid alleen maar geld' P7 archivering sss, <f^n\io Meer dodelijke ongevallen op boerderij Tsjechisch paar mag nog niet worden uitgewezen Studieweek derde wereld over afval verwerking IINSDAG 14 OKTOBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET ijn onze parlementsredactie EN HAAG De Nederlandse regering ziet geen kans te voorkomen dat Nederlandse .drijven gehoor geven aan de Arabische boycot tegen Israël. Discriminatie van produkten [t Israël of van joodse bedrijven in Nederland door het Nederlandse bedrijfsleven kan lardoor niet volledig worden uitgebannen. Dit blijkt uit een brief van de regering aan de Ijzondere commissie in de Tweede Kamer die een onderzoek naar die Arabische boycot en jn gevolgen heeft ingesteld. ïy naakt ijee Dit aanse zoals vani er Ik ,et op igingl orte» de brief kondigt de regering de ^ning aan van een wet die bedrij- i verplicht er melding van te ma in als zij met boycoteisen van ande- bêrhi [landen worden geconfronteerd. De DA-buitenlandspecialist drs Harry icals een Dati n: in van dat rts noemde dit een positief punt. aar verder was hij niet erg tevreden de aanpak van de regering, pvallend is dat het kabinet kenne- ijk geen verbod wil instelen voor de •heten negatieve goederenverkla- ^en De Tweede Kamer heeft dit JJfeden jaar wel aan de regering praagd per motie. In de negatieve nderenverklaring staat dat een be kt het lid artikel dat een Nederlands be- „God |i aan een Arabisch land levert, onderdelen uit Israël bevat, regering heeft het bedrijfsleven Jgeroepen het gebruik van deze rijvenjjor Israël discriminerende bepalin- n zo veel mogelijk te vermijden en vervangen door een positieve goe- renverklaring. Daar staat dan in welke landen de onderdelen van twela bepaa d produkt wel afkomstig ze eerst eens uitleggen waarom niet. De vrijwillige medewerking van het bedrijfsleven biedt een zwakke basis om aan deze discriminerende verkla ringen een eind te maken. Het is logisch dat het bedrijfsleven deze ver klaringen pas gebruikt in vitale be- dat de niet-Israël verklaring geen pro bleem is. maar anderzijds dat de tekst toch eigenlijk niet goed is Uit de eerste reacties van Aarts en Brinkhorst mag worden opgemaakt dat de bijzondere Kamercommissie slissingen en daartegen moeten wij de inspanningen van het kabinet te- :herp lij dat n voor gezcld r eens Ikhfi ig n De regering heeft nu de indruk, staat in de brief, dat bij het be- dW'a ijfsleven de bereidheid bestaat zo Eel als mogelijk gebruik te maken an de aanwezige alternatieven" )rs Aarts zei gisteravond in een eer- te reactie ..Als de regering geen ifsUa! ans ziel voor een verbod van de legatieve goederenverklaring moet Het >rdln iin in dat nu juist optreden." aldus drs. Aarts^ Evenmin was hij erg te spreken over het voortbestaan van de „niet Israël- verklaringen bij de KLM". In de brief zegt de regering dat deze verklarin gen niet worden gebruikt „op een wijze die discriminerend is voor per sonen wegens ras en dat er door het bedrijf op toe wordt gezien dat derge lijke verklaringen geen discrimine- rendpgevolg hebben.' „Ik begrijp de moeilijke positie van de KLM best. maar ik zie niet hoe je een niet-Israël verklaring anders dan als discriminerend kunt gebruiken, het woord alleen zet het al." aldus Aarts. Zijn scepsis wordt nog ver sterkt door de toevoeging van de re gering: „Om elk misverstand te voor komen over de aard van de (KLMt verklaring is het streven er onveran derd op gericht de verklaring in meer bevredigende zin te wijzigen." De buitenlandspecialist van D'66 Brinkhorst kenschetste deze uitla ting als „de kat die in zijn eigen staart bijt": De regering verklaart enerzijds gen de doorwerking van de Arabische boycot in Nederland maar matig be oordeelt. De regering zelf gelooft er kennelijk Een brand in het winkelcentrum Makado te Purmerend heeft gisteren voor miljoenen guldens schade aangericht. Zeker vijftien van de vijfentwintig bedrijven in het centrum zijn totaal verwoest; de overige hebben zware rook- en waterschade geleden. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De oorzaak van de brand, die ruim drie uur lang werd bestreden door de brandweerkorp sen van PHrmerend, Amsterdam, Zaandam, Wormerveer, Deemster en De Rijp, is nog niet vastgesteld. Op de foto een van de totaal uitgebrande winkels. nen houden. Aan het slot van de brief schrijft zij namelijk er op te vertrou wen dat met de getroffen maatrege len de doorwerking van de ongewen ste gevolgen van buitenlandse boy cotmaatregelen „zoveel mogelijk" wordt teruggedrongen. ADVERTENTIE li onze Haagse redactie N HAAG Ten minste 350.000 vrouwen, en wellicht zelfs 800.000, zullen zich de komende 1111jaar aanbieden op de arbeidsmarkt. De werkloosheid onder vrouwen is in korte tijd gelopen tot tien procent, wat een aantal van 100.000 betekent. De werkloosheid onder l i anen beloopt vijf procent. eH. c F. ;a-Su zsï&een paar cijfers, die het decor De overheid zou een hoop kunnen iTOor het advies „Arbeid" van doen op het terrein van de huishoude- lacipatie Kommissie aan de lijke arbeid. De commissie stelt zich De minister van sociale za- voor dat het beleid zich op het vol- enhteft er in juni 1976 om gevraagd, gende richt: scholing iri vaardigheden iK?rr, ran het gisteren uitgebrachte van jongens en meisjes, uitbreiding rapport is de herverdeling van werk. van dienstverlening in wijkcentra en Ir worden aanbevelingen in gedaan dergelijke, uitbreiding van kinderop- oor een aanpak van deze reusachti- vang. aanpassing van openingstijden v»0* problematiek. Onder arbeid ver- van winkels, openbare voorzieningen ut de commissie zowel betaalde en scholen, teid, als huishoudelijk- en vrijwilli- helft tor Ne preek rek hi rie >r dei a de J- aag Rennf*"1 un. de verdeling nu is, wordt de 'Ijkheid tussen mannen en vrou- i alleen maar in stand gehouden wordt verandering in de weg ge in. De deelname van gehuwde aan de betaalde arbeid snel, maar blijft geconcen- I op bepaalde beroepen op lage- niveaus. Vrouwen zijn ook vaak werkend gezinslid. In beide ge- hosii en hebben ze maar weinig kansen i te ontplooien diking nkele Emancipatie Kommissie heeft een flinke kritiek op het huidige ngsbeleid voor zover dat eman- teld. tiezaken betreft. Er wordt nog n cart toegewerkt naar een herverde- van arbeid met de bijbehorende appelijke reorganisatie. Vee- Iworden symptomen bestreden, om In wrbeeld door het mogelijk ma- land van rolwisseling en deeltijdwerk ït de tehuwde vrouwen stene >e bV idea art eeuw ioll Volgens de Emancipatie Commissie loopt de deelname van vrouwen aan het vrijwilligerswerk terug. De over heid zou onder meer door bevorde ring van deelname door mannen die ontwikkeling moeten zien op te vangen. Scholen Op scholen zouden typische zaken die de rolverdeling tussen man en vrouw nu nog bepalen, moeten wor den weggenomen. In opleidingen waar jongens, dan wel meisjes sterk ondervertegenwoordigd zijn. zou de balans in evenwicht moeten worden gebracht. Daarbij moet eventueel de positieve discriminatie worden ge hanteerd. wat betekent dat als er maar weinig plaatsen zijn. de onder vertegenwoordigde sekse voorrang moet krijgen. Verder moet er een soe peler benadering zijn voor het stellen van leeftijdsgrenzen, vereiste voorop leiding en studietempo bij toelating op scholen. Roldoorbrekend voorlich- tingswerk moet worden gesubsi dieerd. Het arbeidsinkomen per individu zal volgens de Emancipatie Commissie ongeveer zeventig procent van het huidige inkomen moeten bedragen, uitgaande van een vijfurige werkdag Elektrisch veld onder leidingen niet gevaarlijk ARNHEM (ANP) - De elektri sche velden onder hoogspan ningsleidingen zijn voor men sen ongevaarlijk, aldus de KE MA. het onderzoekinstituut van de gezamenlijke elektrici teitsbedrijven. Deze conclusie werd onlangs in Parijs bereikt op een internationale conferen tie over grote elektriciteits netten. In 1972 hadden onderzoekers uit de Sowjet-Unie in een rap port aandacht gevraagd voor gevaar dat zou ontstaan in de nabijheid van hoogspannings leidingen. Groepen medici uit de Verenigde Staten. Zweden. Engeland. Frankrijk en Italië hebben de kwestie sindsdien diepgaand onderzocht. Daarbij werd vastgeseld dat de gevaren van elektrische velden schro melijk zijn overschat. Ook de Russen zijn nu van hun aan vankelijke pessimisme terug gekomen en hebben deze con clusie aanvaard UTRECHT (ANP) Bij een inval in een woning in het Belgische Maasmechelen heeft de politie een vijftienja rig Turks meisje aangetrof fen, dat woensdag door een aantal Turken uit Utrecht werd ontvoerd. In verband met de ontvoering heeft de Utrechtse politie tot nu toe zeven Turken gearresteerd. Drie zijn nog voortvluchtig, onder wie de twintigjarige Y. M., die de ontvoering van het meisje heeft beraamd. Het was de bedoeling om het meisje te dwingen, met M. te trouwen. Daar mee had de illegale Turk zijn verblijf in Nederland willen legaliseren. Vol gens de Utrechtse politie heeft M. ontucht met het meisje gepleegd om haar aan hem te onderwerpen. Het meisje werd op 8 oktober door zeker zeven Turken gegrepen en in een auto gesleurd.' toen zij een club huis verliet waar ze les in Nederland se taal had gehad. Haar zusje werd door de mannen bij de keel gegrepen, totdat zij bewusteloos op straat viel. De lerares Nederlands, die getuige was van de gewelddadige ontvoering, waarschuwde onmiddellijk de politie, maar toen waren het meisje en haar ontvoerders al spoorloos. ontvoeren. Dat lukte niet, doordat het meisje op de geplande avond niet naar taalles ging. Volgens adjudant C Verkuyl van de Utrechtse kinderpolitie is het drin gend noodzakelijk om illegale Tur ken in Nederland erop te wijzen, dat er door de politie zeer zwaar wordt getild aan ontvoeringen. Volgens Ver kuyl is de kans anders groot dat het aantal ontvoeringen, met de bedoe ling om via een gedwongen huwelijk aan een verblijfsvergunning te ko men. hand over hand toeneemt Het was vorige week woensdag de derde keer in ruim drie weken, dat er in Utrecht een Turks meisje werd ontvoerd. Ook beide andere meisjes zijn overigens weer terecht. DEN HAAG Zuidhollandse organi saties van werklozen hebben zich aaneengesloten in een federatieve vereniging. De vereniging Vrijbaan presenteerde zich dezer dagen in Rot terdam. De circa 80 organisaties in de provin cie die de belangen van mensen zon der werk behartigen, richten zich in het verleden volledig op de jeugdwerkloosheid. Vrijbaan wil ook activiteiten ontplooien voor oudere werklozen (in Zuid-Holland zon 200.000 mensen. WAO'ers en AW W'ers meegerekend). De vereniging organiseert allerlei cursussen en vrij willigerswerk (fietsenmakerij, meu belmakerij enzovoorts). Verhoren Aan de hand van verhoren van fami lieleden van het ontvoerde meisje kon de politie de daders op het spoor komen. Het blijkt dat M. het meisje al enkele keren ten huwelijk heeft ge vraagd, maar dat ze hem afwees, om dat zij al geruime tijd verloofd is met een in Turkije verblijvende man. Bo vendien bleek dat M. al eerder een poging heeft gedaan om het meisje te NIJMEGEN (ANP) Vier Surinaam se organisaties in ons land hebben besloten tot een actie voor de vrijla ting van zeven in Paramaribo gevan gen zittende progressieve Surina mers. Tot deze gevangenen behoren Sital. Djoeman en Mijnals, alle drie voormalige leden van de Nationale Militaire Raad. De vier andere gevan genen zijn lid van de Revolutionaire Volkspartij in Suriname. Behalve de vrijlating van genoemde zeven Surinamers wordt van de rege ring in Paramaribo ook geëist de op heffing van de perscensuur, het res pecteren van de vakbondsrechten, opheffing van de noodtoestand en behoud van de verworvenheden op 25 februari. Dat is de dag, waarop de regering van premier Arron plaats maakte voor de huidige militaire machthebbers in Suriname ADVERTENTIE ommis 'erheic issie stelt zich voor dat door 'heid in 25 jaar een ingrijpende idering in het maatschappelijk wordt bewerkstelligd. Een Re verdeling van arbeid moet Ann erken naar een gelijke verdeling te seksen van inkomen en socia- ïkerheid. In de overgangstijd in kn de negatieve effecten voor lu' alde..groepen in redelijkheid te 39 in !nziin er na s stol «es zou in aanzet kunnen wor- eregeld door verkorting van de n.wa 'sdag tot vijf uur. De kosten past et groot rengen van kinderen rmdfl p inkomen van de vrouw dat foor stil staat moeten worden m Jed. Voorzieningen ten behoeve «uishouden en kinderverzorging 1 worden uitgebreid Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM Premier Van Agt heeft zich afgelopen weekend tijdens het CDA-fusiecongres opnieuw duidelijk uitgesproken over de inkomenspositie van de jongeren. Het minimum-jeugdloon is volgens hem te hoog en moet derhalve omlaag. „Dat is nodig in het belang van de jongeren zelf. We zien toch hoe terughoudend instellingen en bedrijven zijn geworden om jongeren in dienst te nemen", aldus de premier. Zijn partijgenoot Lubbers deed er datzelfde weekend nog een schepje bovenop: „Bij de herverdeling van inkomens moet begonnen worden bij de jongeren. Zij tonen nog een stuk inschikkelijkheid en zitten nog niet vastgebakken aan de bestaande inko mensverhoudingen' den* hetj keil Hen] an«t leldl ADVERTENTIE QjD brengt rust èn dynamiek I iri uw organisatie I 0251025645*1 Ook minister Albeda van soci ale zaken liet zich enige tijd terug al in dergelijke bewoor dingen uit: „Als jongeren voor de werkgevers goedkoper wor den, dan komen ze ook eerder aan werk. Dan verlaag je zoge zegd de drempel naar de ar beidsmarkt" De jongerenorganisaties bin nen de vakbeweging, de KWJ. de werkende jongeren van het CNV en het NW Jongeren Contact zijn met stomheid ge slagen. Schamper merkt een woordvoerder van een der or ganisaties op: wanneer je zo doorredeneert zou het mis schien de beste oplossing van de jeugdwerkloosheid zijn om de beloning van jongeren maar helemaal af te schaffen. Afgeleid Er zijn in ons land zo'n twee honderdduizend jongeren die het minimumjeugdloon ver dienen. Daarnaast zijn er nog eens veertigduizend dienst- plichtingen van wie de wedde gelijk is aan het minimum jeugdloon De minimimum- jeugdlonen zijn nu afgeleid van het wettelijk minimum loon. Dat wettelijk minimum loon geldt voor 23-jarigen en ouder. Jongeren krijgen per jaar dat ze jonger zijn dan 23 jaar 7,5 procent minder. De regering heeft nu voorgesteld om dat percentage te verho gen tot tien procent. Maar dat is niet de enige bezuiniging die op stapel staat. De rege ring wil eveneens de kinder bijslag voor gedeeltelijk leer- plichtingen afschaffen. Deze beide maatregelen betekenen voor een werkende jongere van zestien jaar, die nog ge deeltelijk leerplichting is en nog thuis woont, dat hij of zij er per maand met 34 procent op achteruit zal gaan. In ge tallen uitgerekend betekent dit dat iemand van zestien jaar die nu 696 gulden schoon per maand verdient, nadat de maatregelen zijn uitgevoerd nog maar 464 gulden per maand zal verdienen. Een 22- jarige zal er dan met drie pro cent op achteruit gaan. In een gezamenlijke verkla ring zeggen de jongerenorga nisaties dat door het afbreken van de jeugdlonen de ont plooiingskansen van jongeren ernstig worden aangetast. „Ie dere kans op het opbouwen van een zelfstandig bestaan wordt onmogelijk. Nu is het al zo goed als onmogelijk om van de huidige jeugdlonen de huur en de vaste lasten op tè brengen. Velen zijn daarom gedwongen om bij hun ouders thuis te blijven wonen." De bewering van de regering als zou de hoogte van de mini mumjeugdlonen de jeugd werkloosheid in de hand wer ken wordt door tal van groe peringen van de hand gewe zen. Uit een onderzoek van de economische faculteit van de universiteit van Groningen blijkt zelfs het tegendeel. In het rapport schrijven de on derzoekers dat bij bedrijven met betrekkelijk veel mini- mumjeugdloners jongeren juist minder snel werden ont slagen. En dat. terwijl de werkgelegenheid bij die be drijven zich nogal ongunstig ontwikkelde. De Groninger economiestudenten bereken den dat de stijging van het jeugdloon boven de stijging van het volwassenenloon tus sen 1972 en 1975 slechts één procent bedroeg Overheveling Inmiddels heeft het NW Jon geren Contact uitgerekend dat de verlaging van het mini mumjeugdloon de overheid alleen maar geld kost. De be zuinigingen zijn. zo redeneert deze organisatie slechts een overheveling van geld van de werkende jongeren naar de werkgevers. De werkgevers betalen dan immers minder loon en sociale premies, dat betekent dat ze 550 miljoen in eigen zak kunnen steken. Via de verlaging van de wedde van dienstplichtigen ont vangt de overheid 110 mil joen. maar ontvangt tweehon derd miljoen minder omdat, de werkgevers en de werkende jongeren weer minder premies betalen. De wachttijd voor schoolverlaters, een half jaar voordat zij in aanmerking ko men voor een bijstandsuitke ring, ook een nieuw bezuini gingsvoorstel. en de afschaf fing van de kinderbijslag voor gedeeltelijk leerplichtigen le vert de overheid 130 miljoen gulden op. Aan deze hele be zuinigingsoperatie houdt de overheid „slechts" 40 miljoen gulden over. De jongerenorga nisaties vragen zich bij deze berekeningen af of het nou echt wel allemaal nodig is En zoals CNV-voorzitter Harm van der Meulen het gis teren al zei: „Het beleid van het kabinet naar bepaalde groepen toe moet veranderen Vandaar dat opmerkingen zoals die van premier Van Agt over het minimumjeugdloon niet passen" WEERSELO (ANP» - In en om de boerderij komen steeds meer onge vallen met dodelijke afloop voor Schommelde het aantal slachtoffers in het verleden rond de dertig, verle den jaar kwamen er 36 mensen om het leven. Daar waren naar verhou ding veel kinderen bij: tien. Hoewel cijfers ontbreken wordt aangenomen dat het aantal gewonden bij ongeval len in het boerenbedrijf eveneens toe neemt. Dit heeft O. de Boer van het land bouwschap in Overijssel gisteren ver klaard in Weerselo. waar eind deze maand een expositie wordt gewijd aan veiligheid in en om de woning en de boerderij. De onveilige situaties in de agrari sche sector hebben volgens De Boer vooral een economische achtergrond de boeren zijn zo druk met produce ren. dat ze niet of nauwelijks toeko men aan reparaties die voor de veilig heid van de machines noodzakelijk zijn. Het treffen van veiligheidsmaat regelen blijft ook achterwege wegens het gebrek aan financiële mogelijk heden Maar het komt ook voor dat boeren uit sleur niet op de meest veilige wijze omgaan met de apparatuur. Zo blijft een machine nogal eens draaien bij het schoonmaken, wat gevaarlijke gevolgen kan hebben Dat relatief veel kinderen in en om de boerderij verongelukken komt naar de mening van De Boer vooral door het veranderende karakter van het boerenbedrijf: aangezien personeel duur is geworden, zijn het veel meer dan vroeger gezinsbedrijven. Zoveel mogelijk familieleden worden daar om ingeschakeld. De echtgenotes, maar ook minderjarigen. Het is geen uitzondering dat kinderen van 13 en 14 jaar een trekker besturen ROERMOND (ANP) - Het Tsjechi sche echtpaar Pavel-Liska mag voor lopig niet uit Nederland worden uit gewezen, heeft de president van de rechtbank in Roermond bepaald Volgens de president, mr. H. G. Wind mogen de Tsjechen ongestoord in Ne derland blijven, zolang niet in hoog ste instantie over hun asielaanvraag is beslist. De president tikt met deze uitspraak staatssecretaris Haars van justitie op de vingers, die het echtpaar weigerde de status van politiek vluchteling te geven en de Tsjechen gelastte ons land op 1 oktober te verlaten. De 29- jarige Pavel en zijn drie jaar jongere vrouw, die al geruime tijd hadden geprobeerd in hun land een visum voor de Benelux te verkrijgen, moch ten enkele maanden geleden pas Tsjechoslowakije voor een bezoek aan een Nederlandse kennis in Heel (bij Roermond) verlaten. Na de weigering van staatssecretaris Haars spande het paar een kort ge ding aan. Volgens hun advocaat zou den zij bij terugkeer in hun land op een forse gevangenisstraf kunnen re kenen. omdat Pavel zich in publika ties nogal negatief over zijn geboorte land had uitgelaten. Het echtpaar was gisteren uit vrees voor een on gunstig vonnis in Maastricht onder gedoken. maar toonde zich gister avond erg ingenomen met de uit spraak van de rechtbankpresident, die samenviel met de 27-ste verjaar dag van mevrouw Pavel. AMSTERDAM (ANP) Met finan ciële steun van de regering hebben het Koninklijk instituut voor de tro pen en de Vuilafvoermaatschappij (VAM) dertig mensen uit de derde wereld uitgenodigd voor een werk week in Amsterdam. De aandacht is. vooral gericht op de mogelijkheden om stadsafval te verwerken tot com post ten behoeve van de landbouw Met het oog op het energieprobleem zijn er volgens ir. R. M. Schelhaas van het instituut voor de tropen goede mogelijkheden, daarbij ook (bio)gas te winnen. De VAM neemt daarmee proeven op haar sortplaats in Wijster Gebrekkige en ongecontroleerde stort van afval in de derde wereld werkt daar dikwijls het optreden van besmettelijke ziekten in de hand „Ik denk dat jouw snaren es gespan nen moeten worden

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3