Guy Thijs: voorzichtig in Ierland Buuts: 'Met atletiek terug naar de basis' Belgen zonder Vander Eist Columbia toch positief Nieuwe trainerscoördinator KNAU ontvouwt plannen Nederlaag hockeysters Nagoya officieel kandidaat voor '88 S K Ibe eddergott kja: reg bij Köln ïlemans naar DS ❖v DINSDAG 14 OKTOBER 19B0 SPORT TROUW/KWARTET P 15 RHS 17 M JJ3 door Matty Verkamman BRUSSEL Frangpois vander Eist maakt geen deel uit van de Belgische voetbalploeg, die morgenmiddag in Dublin aan bet kwalificatietoernooi voor het wereldkampioenschap be- jtnt. Bondscoach Ouy Thijs heelt voor de interland tegen yrland lang getwijfeld, maar schrapte de voormalige aanval- er van Anderlecht, die tegenwoordig een dik belegde boter- lam bij New York Cosmos verdient, ten slotte uitzijn selectie. Dit' betekent volgens de keuzeheer 5 kq niet, dat Vander Eist nu definitief uit 2U| de boot is gevallen. „Ik heb hem voor deze wedstrijd nog op de eerste lijst m 22 spelers gezet. Maar kom, ik beb toch mijn bedenkingen tegen dat ^reus-voetbal in Amerika. Boven- iiep heb ik in België de beschikking •r aanvallers van standing, zoals 'len Bergh. Ceulemans. Voordec- Cluytens en Wellens. Voor de •nde kwalificatiewedstrijd tegen rland (19 november in Brussel) Ik de zaken weer eens bekijken der Eist is dan opnieuw beschik- want zijn tournee met Cosmos eindigt op 5 november. Vanaf dat ogenblik is hij vrij tot aan Januari." In vergelijking met het team, dat vier ^maanden geleden verrassend tweede rftsu werd op het Europees kampioen schap, is er verder weinig veranderd bij de Belgen. Cools nam als aanvoer der afscheid in Italië. Zijn positie op bet middenveld is overgenomen door Coeck. die de geringe inbreng van Anderlecht gestalte moet geven. De ^35-Jarlge Van Moer kondigde tijdens het EK-toernooi ook zijn vertrek aan. maar de spelverdeler van het weer sterk spelende provincieclubje Be- veren Waas. is door Thijs overge- Hjj?- huid om zijn interland-carrière an- T* dermal te rekken. Thijs: „Leeftijd lepalj weinig. Zolang Van Moer brübaar is voor de nationale ploeg, «Meer lk hem. Hij valt regelmatig ■i in de tweede helft, het afgelopen «rtelnde ook weer. maar dat is wel op te vangen." heeft doelman Pfaff en de ver- i Oerets, Meeuws, Millecamps Renquln gehandhaaft. Reserve nens, die in Rome de verloren tegen de Westduitsers mee- e is weer teruggevallen naar koude status, hetgeen gevoegd bij rscature-Vander Eist ruimte biedt rlets n^eer steun aan de gevaarllj- :DEN|countersp,ts Ceulemans. Cluytens Vanden Bergh zijn de voornaam- kandidaten voor de voorultge- en posten, maar ook Standards Voorbeckers claimt een speelwijze zal morgen op eroad opnieuw voorzich- nnaard zijn. Na het succes tegen ld zijn de Ieren warempel ist geraakt over hun natio- nilfttam. De handige buitenspeler ""^ly van Liverpool viert zijn In de ploeg, terwijl Brady door Juventus Is vrijgegeven. Arsenals vrije verdeldger Da- OLeary ontbreekt vanwege een Bondscoach Owen Hand nu om middenvelder iwrenson tegen Nederland maak- het winnende doelpunt naar ichterste lijn te halen, maar hij tevens Koran opgeroepen. De is centrumverdediger in het tlftal van Manchester United, ion zal nagenoeg uitverkocht Thijs acht zich bij voorbaat Guy Thijs melijk zwak, dat lk ook de Fransen niet goed heb kunnen beoordelen. Op Cyprus begint pas over twee weken de nieuwe competitie. Het gevolg was. dat de spelers nu amper conditie hadden en het ene doelpunt na het andere weggaven. Frankrijk ls daar natuurlijk wel op een goed moment gaan spelen, want eind december zie ik ons daar nog geen zeven doelpun ten maken." VILLA DE LEIVA De parle mentaire commissie, die ls Inge steld om te onderzoeken of het mogelijk en wenselijk ls, dat Co lumbia In 1986 het wereldkampi oenschap voetbal organiseert, ls tot een positieve conclusie geko men. Eén van de leden van de uit belde kamers samengestelde com missie, Jose Vicente Sanchez, ver klaarde tegenover het persbureau EFE, dat ln feite ook het Columbl- aanse parlement al het groene licht heeft gegeven door het we reldkampioenschap voetbal een speciale betekenis voor het land toe te kennen. De parlementaire commissie zal president Julio Cesar Turbay, die heeft laten weten geen overheids gelden ter beschikking te kunnen stellen, aanraden een speciale lo terij in te stellen of een luchtpost zegel uit te geven of eventueel een speciale toeslag te leggen op de toegangskaarten voor voetbal wedstrijden om de noodzakelijke gelden bij elkaar te krijgen. Irak ZURICH In Irak mogen twee jaar geen internationale voetbal wedstrijden gehouden worden. Deze strafmaatregel nam de we reldfederatie (FIFA) naar aanlei ding van de ongeregeldheden tij dens en na een interlandwedstrijd in Bagdad, waarbij de scheids rechter beschoten en beroofd werd. Bovendien werd de Iraakse voetbalbond een boete opgelegd van 6600 gulden. Scheidsrechter Joseph uit Malei sië haalde zich in maart van dit jaar in Bagdad de woede op de hals van het publiek. In de eind strijd van de voorronde (Aziati sche groep) van het Olympisch kwalificatietoernooi tussen Irak en Koeweit kende hij de bezoekers een strafschop toe, waardoor Koe weit het duel met 2-3 won en zich plaatste voor Moskou. Het pu bliek en Iraakse officials namen geen genoegen met deze gang van zaken. Toeschouwer» stroomden het veld op en gingen de arbiter te lijf Eenmaal teruggekeerd ln zijn ho tel ontving Joseph „bezoek" van twee Iraakse officials, die de arbi trale beslissing met de kogel wil den wreken. Het schot, afgevuurd uit een revolver, miste de Malel- siër. Hoe het incident exact afliep, vermeldt het FIFA-rapport niet. Wel dat de scheidsrechter ge dwongen werd een verklaring te ondertekenen, waarin hij toegaf een vergissing gemaakt te hebben bij het toekennen van de straf schop aan Koeweit. Bovendien be merkte Joseph na de onverkwik- kelijkheden dat zijn portefeuille was verdwenen. De inhoud be droeg 500 dollar (1000 gulden) plus een medische attest van een zie kenhuis ln Koeala Loempoer. door Erik Oudshoorn UTRECHT De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) gaat de nieuwe Olympiade in onder het motto: „Terug naar de basis". Met het oog op de Olympische Spelen van 1984 heeft de KNAU een tralningsplan ontwikkeld waarin een betere begeleiding van de jeugd centraal staat. Er is kennelijk een debacle (Moskou) voor nodig geweest om het atletiekbe- stuur ervan te doordringen dat verder gaan op de huidige weg geen zin heeft. Een bijstelling van het beleid dus. Het wordt nodig geacht dat de club- trainers terugkeren naar de school banken. Volgens plan komen er 120 bijschollngs-bijeenkomsten op het programma te staan. De uitvoerende taak van dit alles berust bij Herman Buuts, sinds enkele dagen de nieuwe tralnerscoördinator van de KNAU. Wat de topsport betreft (een tral ningsplan ontbreekt voorlopig) wordt de uit Zweden overgekomen Braban der omringd door een trainerestaf die nog enkele open plaatsen kent. Buuts heeft de laatste acht jaar op de loonlijst gestaan van de Zweedse at- letiekbond. Hij begon er als vak- groeptralner en ln 1977 werd hij aan gesteld als bondscoach voor de vrou wen. Een Jaar later kreeg Buuts onbe perkte volmachten bij zowel de man nen als de vrouwen. De geboren Eind- hovenaar zegt naar Nederland te zijn gekomen louter om persoonlijke mo tieven. Hoewel Buuts pas vier dagen ln Nederland bivakkeert, kan hij zich volledig vinden in de nieuwe trai- ningsopzet. Ook bij hem staat een basisverbreding hoog in het vaandel geschreven. Buuts: „De opzet ls, dat de jeugd die nu bezig is zich voor te bereiden op het Europees kampioenschap van volgend jaar. ook wordt klaarge stoomd voor de Olympische Spelen van 1984. Ik geloof, dat er op het gebied van Jeugdbegeleiding ln Ne derland nog veel moet veranderen. Het gaat al fout bij het verstrekken van subsidies. De topsport slokt het grootste gedeelte van de financiële steun op. Ik weet wel, dat wordt be paald door Instellingen als de Sport- total tsator. Maar ls het geen belache lijke situatie als dit soort instellingen gaan beslissen over de atletiek." Buuts staat niet alleen achter het plan om de jeugd hogere prioriteiten te verlenen, hij wil ook de deelneming aan internationale evenementen drastisch gaan Inperken. Daarmee druist hij dwars tegen het (oude) be leid van de atletlekunie ln. Het zal Buuts ln dit verband niet lekker zit ten. dat de KNAU de organisatie voor de Europese Jeugdatletiekkampioen- schappen van 1981 reeds op zich heeft genomen. De trainerscoördinator: „Laten we eerst maar eens gaan trai nen en dan kun Je Je altijd nog in schrijven voor landenwedstrijden. Momenteel is het niveau van de Ne derlandse atletiek dermate laag, dat het geen zin heeft om Je internatio naal te meten. Ik denk dat de atletle kunie het geld voor landenwedstrij- Herman Buuts den op dit moment beter kan steken in trainerscursussen." Alvorens hij zijn handtekening zette onder een vier-Jarig contract, heeft Buuts zich wel degelijk laten infor meren over het enerverende verleden van de KNAU. Het is hem dan ook ter ore gekomen dat de atletiekunie de afgelopen jaren een duiventil vormde voor trainers. Met name de vakgroep trainers waren immer een kort leven beschoren. Meestal lagen knetteren de ruzies ten grondslag aan een ein deloze reeks ontslagen. „In die paar dagen dat ik nu ln Nederland verblijf, heb ik nog geen ruzie gehad, maar dat komt waarschijnlijk, omdat lk nog geen bestuursleden heb gesproken." grapt Buuts. En later op een ernstige toon: „Soms kan een goede rel een opbouwende uitwerking hebben. Dan ls ruzie niet erg. Ik hoop wel dat de heren vakgroeptrainers in de toe komst de vuile was niet meer buiten hangen. Is er een meningsverschil? Oké, kan gebeuren, maar dan wel alles achter gesloten deuren uit praten." Buuts ziet het niet als een probleem dat hij slechts enkele vakgroeptrai ners persoonlijk kent. Of er ooit een vruchtbare samenwerking tussen hem en de vakgroepstaf tot stand komt blijft dus de vraag. Buuts: „Het ergste wat mij kan overkomen is ont slag. Dat heb ik ingecalculeerd. Ik kan altijd weer terug naar Zweden. Daar is voor mij nog genoeg te doen." Bij de vakgroeptrainers keert sprint- trainer Toine van den Goolberg weer terug. Opmerkelijk, want twee Jaar geleden werd hij na een geruchtma kende affaire door de KNAU aan de dijk gezet. „Formateur" Sjef Swin- kels: „Van den Goolberg is gewoon een goede trainer. We konden niet om hem heen. Van oud zeer is geen spra ke meer. We zijn volwassen genoeg om meningsverschillen uit te praten. Waarom dat twee jaar geleden niet kon? Ik geloof dat we toen allemaal overspannen waren." De overige trainers die de KNAU voor een jaar heeft aangesteld: Peter van Wijk (hlnkstapsprong), Servee Wijsen (hoogspringen). Jan Willem van de Wal (verspringen), Pim Göbel (pols- hoog), Haico Scharn (midden- en lan ge afstand) en Wim Verhoorn (marat hon). Met Wilfried Geeroms (horden) en Jaap van der Bom (meerkamp) is de atletiekunie ln vergevorderd stadi um van onderhandeling. Jos Her mens zal Haico Scharn begeleiden. ANNAPOLIS Het Nederlandse vrouwenhockeyelftal heeft in Anna polis (Maryland) de interlandwed strijd tegen de Verenigde Staten met 2-3 verloren. Bij de rust stond de Amerikaanse ploeg reeds met 2-1 voor. Nederland werkte twee maal een ach terstand weg door Fieke Boekhorst. De speelster van EMHC scoorde eerst uit een lange corner en maakte vier minuten voor het eindsignaal op nieuw gelijk uit een straf corner. Twee minuten later pakte de Verenigde Staten op het kunstgrasveld van de Amerikaanse Marine Academie ech ter toch nog de winst. Nederland speelde aanmerkelijk min der dan in de wedstrijd van vrijdag in St. Louis toen het met 5-2 zegevierde over Nieuw-Zeeland. NAOOYA Het gemeentebestuur van de Japanse stad Nagoya heeft besloten zich kandidaat te stellen voor de organisatie van de Olympi sche Spelen van 1988. Een delegatie van de twee miljoen inwoners tellen de stad, die op het eiland Hondo ligt. zal 16 oktober tijdens een bijeen komst van de internationale sport- bonden de kandidaatssteling offici eel toelichten. Het Internationaal Olympisch Comi té beslist tijdens een vergadering in september 1981 in Baden Baden over de toewijzing van de organisatie van de Spelen van 1988. Tot 31 maart van het komende jaar kunnen steden zich nog kandidaat stellen voor de organi satie van de Spelen van 1988. Wan neer Nagoya zou worden aangewezen als organisator betekent het dat de Olympische Spelen voor de derde keer in Japan zullen plaats vinden. In 1964 werden de zomerspelen in Tokio gehouden, acht jaar later verzorgde Sapporo de organisatie van de win terspelen. CORTINA D'AMPEZZO Het Itali aanse wintersportcentrum Cortina d'Ampezzo zal zich eveneens kandi daat stellen voor de organisatie van de Olympische winterspelen 1988 Naast Cortina hebben ook Calgary (Canada) en Fallon-Are (Zweden) te kennen gegeven de orga nisatie op zich te willen nemen. IJSHOCKEY - De wereld is klein. Net is Jack de Heer weg bij landskampioen Heerenveen of hij moet met zijn nieuwe Zwitserse werkgever Arosa alweer naar Heerenveen Voor de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup. dal de Nederlanders (nou Ja. zeg maar Canadezen» via 11-2 en 12-1 overwinningen op Levskl Spar- tak Sofia bereikten Op 5 en 20 november ko men Heerenveen en Arosa tegen elkaar op het ijs. IJSHOCKEY Topsport op zn smalst in Oe- leen. De wedstrijd Smoke Eaters-Groningen voor de nationale bekervbvqetltle moest wor den afgelast omdat de Limburgers te weinig spelers hadden. Geluk bij een ongeluk: er werd nu slechts reglementair met 5-0 verloren. In de vier eerdere wedstrijden was met evenzovele nederlagen een doelsaldo van «-58 opgebouwd gemiddeld dus 1"i-14"j Ovenge resultaten Heerenveen-Den Bosch 5-5. Utrecht-Amster dam 1-3. Amsterdam leidt met 10 uit 6 gevolgd door Heerenveen met 9 uit 8. WIELRENNEN Je kunt ook moeilijk hoger eindigen wanneer Je met Je ogen dicht door Chili wenst te rijden. De Nederlandse amateur Hop man eindigde als beste (politiek uiteraard niet geïnteresseerde) Oranje-rijder op de zevende plaats met 8 minuten en 47 seconden achter stand ln de door Pltnlo Casas uit Columbia gewonnen Ronde van Chili. Steef Roks werd zestiende op ruim twintig minuten en de ploeg legde op de zevende plaats beslag HONKBAL Vandaag begint In Philadelphia het echte honkbal om de World Series: de maxi maal zeven ontmoetingen om het kampioen schap van de Verenigde Staten. Philadelphia Phillies (kampioen van de National League) en Kansas City Royals (idem American League' zijn de finalisten. TENNIS - Twintlgduizc nd dollar werd de Tsje choslowaakse Regina Marsikova in Phoenix rij ker door met twee keer 7-« van de Australisch» Wendy Tumbull te winnen. Ook Ken RosewaU de inmiddels 45-jarlge Australiër kon weer wat dollars op zijn rekening laten bijschrijven door in Sydney de 25 Jaar jongere Amerikaan Tim Wilkinson in de eerste ronde van de open Australische titelstrijd op overdekte banen te verslaan. Er is dus nog hoop voor Tom Okker (38). TAFELTENNIS - De Nederlandse ploegen voor de Open Nederlandse kampioenschappen, komende weekeinde in Den Haag. zijn als volgt samengesteld: Vrouwen I: Mirjam Kloppen burg. Jolanda Noord am. Bettine Vrtesekoop Vrouwen 2 Sandra de Kruijff. VIvan Blanc kaert. Babette van Veen Mannen I: Jaap en Ron van Spanje. Renë Hijne Mannen 2. Han Oootzen. Anne Vlieg. Patrick Swier irajvi k' J mrschuwd. „Ik heb Ierland zelf 1 »Hec ng Nederland aan het werk gezien. M ls bevestigd wat velen al meen- i en wel dat zich hier een zeer leuze concurrent voor Frankrijk. Ierland en België aandient. Wan- r Ierland straks op zes uit drie dit komen, zit dat land bijna al in Mam JThijs was zaterdagmiddag overi- in Limassaol getuige van de 7-0 winning, die Frankrijk op Cyprus t kwalificatiegroep 2 behaalde, legt op het gespleten eiland wei- 99 grijzer te zijn geworden. „Het was "strijd. Cyprus was zo erbar- MS itmoei IJLEN De Bundesligaclub 1. FC en de 54-jarige trainer Karl- E Heddergoot hebben gisteren ..wederzijdse goedkeuring" be- 2 ok* ten het contract tussen de trainer oe club te verbreken. en v* rmee heeft de leiding van de Köln lieslfl einde gemaakt aan de crisis bin ds club, onder meer door de ge- «nissen rond de 20-jarige Bernd 311 «ter De positie van Heddergott ndifil de. laatste tijd ter discussie, at zjjn optreden tegen de 20-jari- ■q, ,lon(te vedette als gevolg had dat puter uitzag naar een andere liever. „moU ,de mati8e prestaties onder de "fner die half april de naar New £osmos vertrokken Hennes r 115 !r, opvolgde, waren een -ni in het oog van de clubleiding. rtma oergott is de eerste trainer in de oesliga die dit seizoen op straat ii In de geschiedenis van .qtiavf uDaesHga. die (n 1963 werd opge- l- z»Jn nu 101 trainers ontslagen. JpRECHT De 26-Jarige Toon van eredivisieculub Willem i Tilburg zal tot het einde van het aae seizoen worden uitgeleend pAGI ae Dordtse club DS'79. SOM Oeen mens ls er blijkbaar nog in gestonken. Zaterdagavond bleven bij de voetbalwedstrijd Nederland- West-Dultsland zo'n 10.000 plaatsen leeg. Dat aantal kwam de KNVB vrijdag middag ook al tegen. Ster ker nog, drie weken geleden jubelde de bond dat de voorverkoop boven verwachting verliep. Er waren nog maar zo'n 10.000 plaatsen over. Daarna Is er dus geen een meer verkocht. Vrijdagmiddag was het aantal over gebleven kaarten reden genoeg om weer eens ouderwets te gaan mani puleren met een mogelijke uitzen ding op de televisie. NOS en NCRV lieten zich er gretig voor gebruiken. Gewoon twijfel zaaien, in de hoop. dat iemand zich nog, voor een vol komen idioot bedrag, een kaartje voor de vriendschappelijke voetbal wedstrijd zou laten aansmeren. Terwijl het helemaal niet nodig was om nog te twijfelen. De wedstrijd kwam gewoon op de televisie. Kwestie van optellen en aftrekken. De uitkomst moest aan slechts één voorwaarde voldoen: hoe kreeg de KNVB. rekening houdende met zo veel niet uitgevente kaartjes, het meeste geld binnen. Voor de uitzending op de televisie werd door NCRV en WDR (Duitse televisie) gezamenlijk 115.000 gul den betaald. De Zwitserse firma Gloria Transpa rante had reclameborden verkocht voor 25.000 gulden per stuk. Voor de KNVB bleef van dat bedrag ruim 200.000 gulden over. Met die aante kening dan, dat dat bedrag tot de helt zou dalen als de wedstrijd niet rechtstreeks op de televisie zou wor den uitgezonden. In Nederland met flitsen in het KRO-programma, ln West-Duitsland in z'n geheel maar uitgesteld. Zou er helemaal niets op de televisie komen dan leverden de reclame borden helemaal geen cent op. En viel er ook niets te verwach ten van televisierechten, uiteraard. De keuze was simpel: ruim drie ton vangen door de wedstrijd in z'n ge heel uit te laten zenden, of niets verdienen door de uitzending niet door te laten gaan wegens een voor meer dan éénderde leeg stadion. Vandaar dus dat vrijdag al vast stond dat de wedstrijd zou worden uitgezonden. Er werd slechts extra twijfel ingebracht om een of twee talmende voetballiefhebbers zo ze nuwachtig te maken dat ze alsnog een kaartje 25 gulden, voor de goedkoopste rang. zouden aan schaffen. De minister van CRM had tenslotte de hele KNVB-truc nog kunnen voorkomen, door de omroepwet er- *V <V* ■fr -tf -< V.C -tr bij te halen. Maar dat is natuurlijk iets teveel gevraagd VAK Was Rinus Michels als voetballer een hoogvlieger? Nee, bepaald niet. Was Barry Hughes soms een grappi ge voetballer? Nee, allerminst. Heeft ooit iemand de voetballer Leo Beenhakker om een handtekening gevraagd? Natuurlijk niet. Kan Han Berger op eigen kracht een corner voor het doel krijgen? Heeft die dan ooit zo hoog gevoet bald? Toch zijn ze alle vier als trainer redelijk geslaagd. Toeval. Niet ge schikt als topvoetballer, wel ge schikt als trainer. Dat kan, dat ligt met meer dingen zo. Ik kreeg meer klachten toen ik de krant rond bracht, dan nu ik er in schrijf. Zo bestaat ook de mogelijkheid dat Johan Cruijfl als trainer een vol strekte mislukking wordt. Niet dat Cruijff ook daadwerkelijk trainer wordt. Dat zit er niet in. Ten zij hij een land treft waar voetbaltrainers geen enkele opleiding nodig heb ben. Want hij is niet van plan om een opleiding te gaan volgen. Zaterdagmiddag legde hij dat uit in VARA's Tussen Start en Finish. Niemand, zo zei hij, hoeft hem over de voetballerij nog iets te vertellen. Als je zo lang en zo hoog hebt ge voetbald, dan heb je genoeg erva ring om iedere ploeg naar de groot ste hoogte te leiden. Dan ls iedere vorm van opleiding of studie ver spilde moeite. Zo lang de KNVB dat niet ln de gaten heeft, wordt Johan Cruyff hier geen trainer. De eeuwige vergissing. Een trainer is iemand die zegt hoe laat je de bal met de binnenkant van de voet moet spelen en hoe de opstelling eruit zal zien. Dat kun Je best aan Cruijff overlaten. Maar conditietrai ning. op de ervaringen van Johan Cruijff? Dat ligt al dicht bij gevaar. Om nog maar te zwijgen van andere oefeningen. Voor ervaren voetballers is er een speciale trainerscursus om dat soort dingen te leren. Als Cruijff dat ook nog onzin vindt, is hij niet ge schikt als trainer Maar maak 'm dat maar eens wijs. Dan lijkt hij net een gewone voet baltrainer. MACHT (1) De Europese voetballederatie UE FA, heeft de volledige lijst met sa menstellingen van de comités en commissies rondgestuurd. Een mooi moment om eens te kijken hoe de macht binnen het Europese voet bal ligt. In totaal zijn er 173 functies in deze 24 organen. Drie functies zijn nog 'niet ingevuld. De overige 170 wel. De kopgroep van de landen die ver tegenwoordigers in deze commis sies en comités hebben, ziet er als volgt uit: West-Dultsland 18. Enge land 17. Italië 12. Frankrijk 12. Zwit» seriand 10, Tsjechoslowakije 9, Bel gië 9, Rusland 7, Luxemburg 7. Oos tenrijk 6, Nederland 6, Noorwegen 5, DDR 5, Spanje 5, Zweden 5. De overige landen moeten het doen met 3 postjes of minder. Helemaal onder aan de lijst met één functie staan: Bulgarije, IJsland. Malta en Cyprus. Tot België ls er een zeer aardige vertegenwoordiging: in 9 van de 24 organen. Nederland komt er met 6 bekaaid af, zeker als die zes posten aangeduid worden: Jaap van Praag is lid van het comité dat de Europe se bekercompetities voor clubs or ganiseert: Jo van Marie is lid van de commissie die de problemen van en relatie met amateurs bijhoudt èn is lid van de groep experts die zich druk mag maken over onderlinge verhoudingen van de verschillende bonden; Jos Coler zit in het college van beroep; Jan Huybregts zit in de commissie die gaat over niet-ama- teur- en profvoetbal èn ook al ln de groep experts waar Van Marle inzit. Imposant MACHT (2) Er zijn 170 functies te vergeven, maar er zijn natuurlijk geen 170 mannen of vrouwen (er hebben twee vrouwen een functie: Patricia Ore- gory uit Engeland en Hannelore Ratzeburg uit West-Duitsland, in de commissie vrouwen voetbal, waar verder nog drie mannen in zitten) die allemaal één functie hebben. Van Marle en Huybregts hebben al een dubbelfunctie. Maar dat steekt nog schril af tegen de mannen met veel werk aan het Europese voetbal. Dat zijn de mannen met vijf func ties of meer: Dr. Artemio Franchi (It.- 5 functies). Jacques Georges (Fr.-5), Dr. Vaclav Jira (Tsj -5), Prof. sir Walter Thompsom (Eng.-6), Lu- cien Schmidlin (Zwi.-5), René van den Bulcke (Lux.-5). Louis Wouters (Belg.-5). Vooral Thompson scoort met zijn één op de vier organen, heel hoog. Wat ze doen: Dr. Artemio Franchi. voorzitter van het uitvoerend comité (het UEFA bestuur), voorzitter van het dage lijks bestuur, voorzitter van de com missie die het Europees landen- kampioenschap organiseert, inte rim-voorzitter van de commissie voor niet-amateur- en profvoetbal, vice-voorzitter van het uitvoerend comité van de FIFA (wereldvoet balfederatie). Jacques Georges: vice voorzitter van het uitvoerend comité, lid van het dagelijks bestuur, voorzitter van de commissie die de Europese bekertoernooien voor clubs organi seert, lid van het comité dat de onderlinge verhoudingen tussen de bonden regelt, lid van de raadge vende commissie FIFA/UEFA. Dr. Vaclav Jira: vice-vooizitter uit voerend comité, lid van het dage lijks bestuur, voorzitter technische commissie, voorzitter van de medi sche sub-commissie, voorzitter van sub-commissie velden Prof. Sir Walter Thompson: vice- .voorzitter uitvoerend comité, reser ve dagelijks bestuur, vice-voorzitter organiserende commissie Europees landenkampioenschap, lid comité voor competities tussen nationale jeugdelftallen, voorzitter van de commissie die de problemen met radio en tv bekijkt, toegevoegd aan de raadgevende commissie UEFA/ FIFA. Lucien Schmidlin: penningmeestei uitvoerend comité, lid dagelijks be stuur, voorzitter financiële commis sie, vice-voorzitter organisatie com missie UEFA bekercompetities, lid raadgevende commissie FIFA/UE FA. René van den Bulcke. lid uitvoe rend comité, lid financiële commis sie. vice-voorzitter van de commis sie die de problemen van het ama teurvoetbal bestudeert, voorzitter commissie voetbalmakelaars, lid comité dat de onderlinge verhou dingen tussen de bonden regelt. Louis Wouters: lid uitvoerend comi té. voorzitter commissie voruwen- voetbal, voorzitter commissie zaal voetbal, vice-voorzitter dopingcom- missie, lid comité dat onderlinge verhoudingen regelt Dat zijn De Grote Zeven van het Europese voetbal. Maar Jaap van Praag, die kénnen ze in heel Europa. Misschien dat hij daarom zo weinig in de UEFA hoeft te doen. PROMOTIE Afgelopen week begon het Europa Cup-toernooi voor de basketballers weer. Den Bosch begon voor de Eu ropa Cup voor landskampioenen te gen Hagerby uit Zweden. Leiden startte voor het toernooi voor be kerwinnaars tegen het Israëlische Hapoel Ramat Gan. Beide clubs speelden een uitwedstrijd. Wie haal de dus de meeste publiciteit? Inderdaad, Leiden. De club had na tuurlijk ook een aardiger tegenstan der dan Den Bosch. Maar toch, in verhouding kwam Den Bosch er be kaaid af. Beide clubs hebben een sponsor, die graag en vooral veel in de publici teitsmedia genoemd willen worden. Alleen de een is net iets handiger dan de ander. Den Bosch vertrok, no-nonsense, naar Zweden. Leiden bood een select, maar in de media invloedrijk, groepje journa listen een gratis reis en verblijf met de Leidse basketballers in Israël aan. Ze hapten volgaarne toe. Woensdagavond zond Studio Sport van de NOS een uitgebreid verslag van de wedstrijd van de avond tevo ren uit. Terwijl dezelfde avond Den Bosch had gespeeld. Ook vanwege zo'n gratis reisje, zoveel zendtijd, voor zo'n al bekende wedstrijd? Nee, zegt Mart Smeets, basketbalfa naat, schrijver voor vele bladen, waaronder Trouw en Play-off (een alternatief basketbalblad, eindre dactie: pr-man van de Leidse bas ketballers, Frans van Egmond). Nee, de NOS heeft zelf alles betaald en wenst ook onder geen andere voorwaarden te werken. Op de radio werd de wedstrijd dins dagavond verslagen in AVRO's Sportpanorama. Verslaggever Jack van Gelder. Ook zo'n schone han den regeling zeker? Op kosten van de NOS is hij in ieder geval niet gegaan. Op kosten van de AVRO ook niet, want die had best belang stelling voor een verslagje, mits het geen extra centen zou kosten. Op kosten van Leiden? Inderdaad. En zo kwam de sponsor van Leiden ook op de radio aan zijn gerief. De sport kan de sponsorering na tuurlijk niet meer missen WEG Jij nog wat Brak? Onze J. C. Brak Jazeker. Omdat het sterkste Nederlands elftal van dit moment, zaterdagavond ongetwij feld van die Duitsers had verloren, moet Jan Zwartkruis gewoon blij ven. En verder vindt ik ook dat hij niet weg moet. omdat ik in de verste verten, helemaal niks van doen wens te hebben met de lobby die is aangetreden onder impulsen van Klaas Molenaar en De T. om Zwart kruis te wippen. Afgelopen zomer hadden ze hem om commerciële re denen hard nodig en kon hij niet hoog genoeg geprezen worden. Nu kan hij er ineens niets meer van. 'omdat hij niet helemaal doet zoals iedereen denkt dat het moet. Dat is een kwaal van trainers. Maar de kwaal van het voetbal is. dat er gewoon geen spelers bij de hand zijn om veel beter te spelen. Hoven- kamp? Mag Zwartkruis ruzie heb ben en houden met die man. Geen enkele bondscoach heeft het zonder dit soort rancunes kunnen stellen Dat hoort bij het vak. Daarvoor hoef je niet meteen weg. Zwartkruis is waarschijnlijk het produkt van zijn problemen: er is gewoon geen topelftal bij elkaar te halen hier Laat hem dus maar schuiven, hoe je het draait of keert, we hoeven er in 1982 in Spanje helemaal niet bij te zijn. En zeker niet als je daarvoor Zwartkuis moet wippen. Mijn tenen 'knijpen samen, ik zie groen van ellende, rood van schaamte, ik krijg visioenen van Frantisek Fadrhonc in de verdediging, als ik Zwartkruis zichzelf hoor verdedigen. Hou op •man, gil ik dan. Maar wel vol mede dogen. Want hij is bovenal een fat soenlijk man. Dat kun je van de mensen die hem proberen weg te schoppen, niet altijd zeggen Dat was het? Onze J. C. Brak: Zo'n beetje. Alleen, dat ik dacht dat jij dan zou vragen: en wat denk je dan van Rinus Mi chels. als opvolger van Zwartkruis? En dan zou ik zeggen: die man die in 1974 de wereldbeker uit z'n handen liet vallen door een taktische mis greep van jewelste, die man mag zeker niet terug keren. Zijn naam is groot, zijn daden blijven klein.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 17