'Verkeerde conclusies in apport belastingmoraal' Meewerken aan toepassing chips Verkeer en mobiliteit komen in de knel Zelfstandige verdient in 1981 1,5 procent minder Bij de Schelde kans op weer een staking Van Aardenne doet geen toezegging aan Madopron Daling olieverbruik hier minder dan elders Yaudepercentage gebaseerd op geselecteerde groep gegevens nel besluit over eun van Gelder Chemie sluit iijk fabrieken Kt,»00" Et,50l"rd' Van Veen (VNO): 'Angst is misplaatst1 NCOV tegen minimumloon bij minder dan 13 uur werk Weinig animo in China voor onze produkten Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers: igSDAG 14 OKTOBER 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET PR 11 HS 13 in onze redactie economie jgEVENINGEN Het rapport Van Bijsterveld over belastingfraude bewijst niet dat twee ,rde van de belastingplichtigen fraude pleegt. Ook toont het rapport niet overtuigend aan it twee derde van de zelfstandigen zou frauderen. recttes bestonden weinig werden ge- houden. En indien zij plaatsvonden, dan gebeurden zij willekeurig. Met andere woorden: er werden niet be paalde zelfstandigen uitgezocht. ie conclusies trok dr. J. H. Christi- jse hoogleraar in het belasting- fct aan de Erasmus Universiteit en pie Kamerlid voor het CDA naar ileiding van het rapport Van Bij- jveld. Christiaanse sprak op het rfjtkse congres van het Neder- js Christelijk Ondernemersver Niet Veralgemeniseren d (NCOV) in Schevenlngen. herinnerde eraan dat getal van 66 procent fraudeurs nikelijk naar buiten is gekomen dat dit niet op alle belastlng- in slaat en evenmin op alle iigen. In feite leidde 66 pro van alle boekenonderzoeken bij ijtandigen tot achterhaalde frau- *"1016 boekenonderzoeken waren niet willekeurig gekozen. Be- ambtenaren kozen de fiscale jn uit van die zelfstandigen bij vermoedden dat er iets niet in zou zijn met de aangifte. Het jort zegt zelf dat boekenonder- bij ondernemers van wie geen uoedens of aanwijzingen over cor- om redactie economie ^STERDAM - Nog deze week zal beslissing vallen over een extra sdlet van 75 miljoen gulden voor de uwe krantenpapierfabriek van Gelder in Renkum. De bespre- 1 ngen zijn in een ver gevorderd sta- um. zo heeft een woordvoerder van t jajierconcern verklaard. Van elder ud al enige tijd de Nationale Ktshgsbank om het bedrag van ItfÉn gevraagd, maar het geld Bfflfcite de overheid moeten Oflder kampt met onverwacht hoge aanloopkosten in Renkum. fabriek daar is voor 80 procent dom van het concern. De andere rocent zijn in handen van de Kale Investeringsbank. De over- mraan nu 75 miljoen is ge il heeft via de Nat. Investerings- »1 20 miljoen in de krantenpa- briek gestoken elder leed ln het eerste halfjaar ities van 55 miljoen. Dit be- in de rest van het Jaar nog HAAG (ANP) Ais gevolg van "te situatie in de chemische heeft Shell Nederland Che- mtheidene fabrieken tijdelijk to HU leggen. Directeur Meins- ilwft dit Ixi een overlegvergade- m directie en ondememings- laten weten. In Pernis zijn be- de naftakraker drie fabrieken ptf en in Moerdijk twee fa- LnU torechtstreeks gevolg van de Büsche recessie zijn de verko- na chemische produkten van Wel wat de omvang betreft als Ie opbrengstprijzen aangaat ui- teleurstellend, aldus de heer Bna. De prijzen liggen nu veel dan verleden Jaar. li vel Nederland Chemie zal daardoor r weer met verlies werken. De situatie zal overigens voorals- ei consequenties hebben voor Boneels bes tand. woningbezit Be redactie economie RE HAVEN De vice-consul «Ierland in 8panje, de heer E. een notaris rar J. Pons zullen Bur" houden voor particulie- problemen hebben met een 8panje nde: iil#n met vragen of problemen ennee terecht op 23 oktober ens in het Apollohotel in Am- n. De adviezen zijn kosteloos, eenkomst is belegd door de cg Begeleiding Buitenlands ed in Almere-Haven. iïsoleerde ofielen voor men en deuren °nxe redactie economie STERDAM Een Araster- J* fabriek heeft, in aan- Ing op geïsoleerd glas, ge- eerde profielen voor ra- 1 en deuren ontwikkeld. deï°men *>'nnenltort 'n 4® geïsoleerde profielen Mt voorkomen, dat koude warmte door het metaal ™en ..getransporteerd". De fle of de warmte worden in [profielen tegengehouden, k 4e holle ruimte met de -™r Btstof polyurethaan wor- gevuld. lerdi ■L' dit 800rt profielen is het >e"Jk ook draairamen, val- en V45te ramen te ont- Jn Het bedrijf levert Christiaanse zei dat het fout is het fraudepercentage bij een geselecteer de groep zelfstandige ondernemers te veralgemeniseren tot alle zelfstandi gen. Dat doet het rapport Van Bij sterveld wel wanneer uit het bedrag van de achterhaalde fraude de om vang van de nog te achterhalen frau de wordt geschat. Ook op het terrein van de omzetbe lasting zijn verkeerde suggesties ge wekt, al komt dat niet aldus prof. Christiaanse door het rapport zelf als wel door het persbericht van het ministerie van financiën dat er over is verschenen. Volgens het rapport zou 870 miljoen gulden aan omzetbelas ting kunnen worden achterhaald, in dien boeken van de laatste vijf Jaar ln één keer werden behandeld. In het persbericht staat echter: „Indien alle ondernemers in 1976 waren gecontro leerd dan zou 870 miljoen achter haald zijn." Dat zou de suggestie kun nen wekken dat het om fraude van één Jaar ging. Christiaanse vindt dat al te gemakke lijk de conclusie is getrokken dat bij mensen met hogere inkomens ook hogere fraudes voorkomen. De hoog leraar wil dat wat nuanceren. Moet als maatstaf voor de omvang van de fraude niet een zekere evenredigheid tussen het gefraudeerde bedrag en de inkomenspositie in aanmerking wor den genomen, zo vroeg hij zich af in zijn rede. Verder is er zijns inziens niet bewezen dat er (afgezien van de omvang) in de hogere inkomensklas sen meer wordt gefraudeerd dan in de lagere. Zelfs is het zo dat bij navorde ringsaanslagen in de lagere inko mensklassen in meer gevallen fraude werd achterhaald dan in de hogere. Of zelfstandigen vaker inkomen voor de fiscus verbergen dan werknemers werd uit de Inleiding van Christiaan se niet geheel duidelijk. Hij citeerde Van Bijsterveld die enige tijd geleden ln Rotterdam zei: „Ik had niet de indruk dat de belastingmentaliteit* van de nlet-zelfstandlgen verschilde van die van zelfstandigen. In beide groepen trof ik fraudeurs aan en ln belde groepen ook mensen die niet fraudeerden hoewel zij daarvoor mo gelijkheden hadden." Van onze redactie economie AMSTERDAM Meedoen aan de ontwikkeling van toepas singen voor de chips. Snel meedoen, omdat anders het gevaar dreigt van een ver achterblijven van onze economische ont wikkeling bij het buitenland met verstrekkende gevolgen voor welvaart en werkgelegenheid. Dit zei voorzitter mr. C. Van Veen van van deze ontwikkeling, die ook gel- het Verbond van Nederlandse Onder- den voor de werkgelegenheid, zei Van nemingen in een toespraak ter gele- Veen: „Er zijn er die vrezen, dat mee- genheid van de opening van de Effi- doen betekent je stuurloos overgeven ciency Beurs 1980. Hij wees erop, dat aan een revolutionaire en razendsnel- dit meedoen in de eerste plaats in- le ontwikkeling. Die angst is mis- houdt: kennisverspreiding. De kennis plaatst." over het onderwerp is namelijk nog teveel beperkt tot een klein kringetje Hij stelde vast, dat we ook bij eerdere van ingewijden. Het ónderwijs, zo zei hij verder, zal zich moeten richten op het integreren van deze nieuwe technologie, die uit mondt in een steeds verdergaande automatisering, in het onderwijspak ket. Het onderwijs zal zich vooral ook moeten richten op het aankweken van de bereidheid deze techniek on bevangen tegemoet te treden. Over de maatschappelijke gevolgen ingrijpende technologische ontwik kelingen hebben kunnen zien, dat de maatschappij ingebouwde remmen kent. Het menselijk aanpassingsver mogen verloopt heel wat trager dan de technologische ontwikkeling toe laat, zeker op kantoren. Dat laat ruimte voor geleidelijkheid, voor stu ren en bijsturen. Zo gezien zal inves teren door bedrijven in de toepassin gen van de nieuwe technojogie bete kenen: investeren in de toekomst tot behoud van welvaart en werkgelegen heid, aldus Van Veen. Prof. dr. J. H. Christiaanse tijdens zijn rede in Scheveningen. Van onze redactie economie SCHEVENINGEN De doorsnee zelfstandige gaat in 1981 reëel 1,5 procent minder verdie nen. Een zelfde achteruitgang zal een zelfstandige zonder kinderen ook ln 1980 al meemaken, alleen de kleine ondernemer met twee kinderen zal zijn reëel inkomen dit jaar met twee procent zien toenemen. Dit dank zij de kinderbijslag voor de eerste twee kinderen, die vanaf begint dit jaar geldt. Deze rekensommen hield waarne mend vooraitter C. van den Engel van het Nederlands Christelijk Onderne- mersverbond de deelnemers voor aan het NCOV-congres. Volgens Van den Engel zal het dalende inkomen ln 1981 het gevolg zijn van geringere verkopen ln de detailhandel voor voe- dings- en genotmiddelen, van volu medaling in de bouwnijverheid, van een zeer kleine afzettoename in de metaalnijverheid en een pas op de plaats bij de vervoersbedrijven. De waarnemend NCOV-voorzitter wees erop dat het reële inkomen van zelfstandigen in de Jaren zeventig slechts met 13 procent is gestegen tegen dat van werknemers met 22 procent. Mede daarom vindt hij dat de 1,3 miljard aardgasbaten ge bruikt moeten worden zoals het kabi net heeft bedoeld, namelijk voor ver hoging van de WIR-premie op Instal laties, voor verhoging van de bijzon dere winstaftrek en voor invoering van een voorraadaftrek. Het tornen aan de voorgenomen bestemming van de 1.3 miljard gulden zal de werk gelegenheid ln het midden- en klein bedrijf verder doen verminderen, al dus Van den Engel. Het irriteerde hem in dit verband dat er ln de begro tingsstukken nog steeds gesproken wordt over „tijdelijke zelfstandigen aftrek". Voor het midden- en kleinbedrijf waar de detailhandel een zeer belang rijk onderdeel van Is. zijn consump tieve bestedingen een levensnood zaak. Toch meent de waarnemend NCOV-voorzitter dat in een periode van economische stagnatie voor in vesteringen en versterking van de ex portpositie gekozen moet worden bo ven een beleid dat de nadruk legt op koopkrachtverbetering. Nadruk op het eerstgenoemde alternatief zal er op langere termijn toe lelden dat de consumptieve bestedingen weer op een gezonde wijze gaan toenemen, aldus de heer Van den Engel. Wat de kostenkant van het midden- en kleinbedrijf betreft, aftopping van de prijscompensatie of het afknabbe len van een procentje vakantietoe slag is naar de mening van Van den Engel slechts een rommelen in de marge. Een beleid dat werkelijk hout snijdt, moet mikken op een loonsom stijging van vier procent. De voorge stelde verlaging van het minimum jeugdloon is in de NCOV-visie een stap in de goede richting. Zij zal bo vendien de toegankelijkheid van jon geren op de arbeidsmarkt vergroten Minder tevreden was Van den Engel echter over de gedachte van minister Al bed a om het wettelijk minimum loon ook van toepassing te doen zijn op mensen die minder dan 13 uur per week werken. Dat zijn vooral niet- kostwinners, zoals scholieren, stu denten en huisvrouwen die op drukke momenten in de week inspringen. Andere knelpunten In zijn rede stond de heer Van den Engel onder meer nog stil bij de vol gende onderwerpen: Arbeldsconsulenten voor het mid den- en kleinbedrijf. Het zou voor het NCOV mogelijk worden twee consu lenten in dienst te nemen om sociale bedrijfsvoorlichting te geven. Minis ter Albeda kondigde het begin van dit experiment ruim een jaar geleden publiekelijk aan maar het ministerie heeft nog niets gedaan. De subsidie voor ondernemerson derwijs ls voor 1980 729 gulden per curslt. Daartegenover staat ƒ3.553 subsidie per persoon in het vormings werk, ƒ2.129 bij de Moeder-Mavo en 1.730 bij vormingswerk jonge vol wassenen. Deze verhoudingen zijn onbillijk, zei Van den Engel. Vanuit de kant van de zelfbedienings- groothandeling is er steun gekomen voor het idee van een pasjesregeling, zoals KNOV en NCOV dat willen. De grootste zelfbedleningsgroothandel (Makro) wil er niets van weten en laat naar het oordeel van de middenstan ders te veel mensen toe. „Langer uit blijven van een overheidsbeslissing zal ons er toe brengen naar andere middelen uit te zien om ons streven succes te doen krijgen", merkte de heer Van den Engel op. Een ordelijk economisch verkeer dat meer inhoudt dan „drie schamele minimumprijsregelingen". Betere wetgeving op dit gebied is nodig in verband met de huidige economische situatie, vindt het NCOV. Uitvoer gedaald DEN HAAG (ANP) Ondanks alle inspanningen in de vorm van exposities en industriële bezoe ken, is Nederland er nog steeds niet in geslaagd een verkoop van enige omvang in China op te bou wen. In de loop van dit jaar is de Nederlandse afzet in China zelfs belangrijk gedaald. Volgens de gegevens van de Eco nomische Voorlichtingsdienst had de Nederlandse uitvoer naar China in de eerste helft van 1980 nog maar een waarde van 90 mil joen gulden; minder dan de helft van onze uitvoer in de overeen komstige periode van 1979, die 196 miljoen gulden beliep. China heeft vooral belangstelling voor onze chemische produkten. Van veel minder belang is onze uitvoer van staalprodukten, ma chines en elektrotechnisch mate riaal. DEN HAAG (ANP) Minister Van Aardenne (Economische Zaken) ont kent met klem, dat hij bepaalde toe zeggingen heeft gedaan aan het zon- weringsbedrijf Madopron ln Eindho ven, die hij niet nakomt. Het bedrijf is failliet en de 160 arbeidsplaatsen zullen zeer waarschijnlijk komen te vervallen. Het liberale kamerlid Van Erp had hem over deze kwestie vragen ge steld, omdat directie en onderne mingsraad van het bedrijf van me ning zijn dat er een zeker moreel recht zou zijn op overheidssteun, om dat van de zijde van het ministerie toezeggingen zouden zijn gedaan. Van Aardenne zegt dat hij slechts één, voorwaardelijke, toezegging heeft gedaan. Dat was steun, als de gemeente Eindhoven het bedrijf zou overnemen. Dat ging niet door en dus verviel de toezegging. Wel is er een goedkope lening verstrekt van één miljoen gulden. In verdere overheidsbemoeienis ziet de bewindsman geen heil, omdat vol gens hem voor Madopron geen toe komst is weggelegd. Wellicht kan het bedrijf op kleinere schaal worden voortgezet na het faillissement. Directie weigert loonsverhoging van 65 gulden Van een onzer verslaggevers Rotterdam Als de directie van Rijn-Schelde-Verlome blijft weigeren om per 1 januari 1981 een loonsverhoging van 65 gulden per maand te geven, zijn een nieuwe staking bij de Schelde-werf in Vlissingen en mogelijk ook acties bij andere RSV-bedrijven niet uitgesloten. DEN HAAG (ANP) Het Nederlandse verbruik van aardolieprodukten zal dit jaar volgens de deskundigen van de Shell met ongeveer twee procent dalen. Dit is veel minder dan de daling van het Europese verbruik van aardolieprodukten, die volgens de Shell-deskundigen zeven tot acht procent bedraagt. De geringe omvang van de daling in ons land is toe te schrijven aan de overschakeling van de Nederlandse elektrische centrales van aardgas op stookolie. De daling van het Europese olieverbruik houdt voor een belangrijk deel verband met de economische recessie. Verder wordt er ook zuiniger auto gereden. De Shell-deskundigen schatten, dat het benzineverbruik in ons land dit jaar drie a vier procent minder zal zijn dan vorig jaar. Van onze redactie economie AMSTERDAM De begrotingen van verkeer en waterstaat en het rijkswegenfonds voor het jaar 1981 maken één ding duidelijk: het verkeer en daarmede de mobiliteit komen in de knel. Voor een groot deel ligt de oorzaak daarvan niet ln de uitgangspunten van het financieel beleid van nu, maar ln het financieel beleid van de afgelopen jaren. Een belangrijke factor daarbij ls dat het departement van verkeer en waterstaat politiek gesproken geen prioriteiten kent. Dit schrijft drs H Praktiek, alge- meen-secretaris/directeur van de Ne- deriandse Vereniging van Wegenbou wers (NVWB). Dat heeft, volgens drs. Praktiek, met zich meegebracht, dat in tijden van bezuinigingen veelal het grootste bedrag door dit departe ment werd ingeleverd. Gevolg is dat de begroting van het ministerie van verkeer en waterstaat een steeds klei ner deel van de totale rijksbegroting is geworden. Deze tendens zet zich ook nu weer voort. Terwijl verkeer en waterstaat in 1980 nog 8,5 procent van de totale begroting opeiste wordt dit voor 1981 nog slechts 7,7 procent Verkeer en mobiliteit komen verder in de knel door het systeem voor de vaststelling van de gelden ten behoe ve van de wegenbouw. Volgens dit systeem worden zowel de bijdragen aan de provincies via de wet uitke ring wegen als de voeding van het rijkswegenfonds niet aangepast aan de prijsstijgingen. Gezien de prijsstij gingen op alle gebied, betekent dit een gevoelige en ernstige uitholling van het werkvolume. Vooral in het laatste Jaar is onder invloed van de oiieproblematiek het prijsniveau van olieprodukten. waaronder bitumen, aanzienlijk gestegen. Cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek houden aan. dat de kos ten van het aanleggen van-een weg in de periode februari 1979 februari 1980 zeker met 24 procent zijn geste gen. Wanneer dan blijkt dat in de begroting 1981 aan rijksuitgaven voor verkeersvoorzieningen ongeveer 1800 miljoen gulden is uitgetrokken en dat dit circa 40 miljoen gulden meer is dan ln 1980, dan is er zonder meer sprake van een enorme verdam ping. Met deze constatering is, volgens drs Praktiek, de problematiek van dé we genbouw getypeerd. In alle openheid kan worden gesteld dat in de begro ting 1981 geen directe bezuinigingen in de wegenbouwsfeer zijn doorge voerd. De voeding van het rijkswe genfonds is overeenkomstig de wet. Echter de opcenten op de motorrij tuigenbelasting, die voor het fonds bestemd zijn, zijn uitsluitend gerela teerd aan het aantal auto's en derhal ve is slechts een stijging van 20 mil joen gulden voorzien. Hij pleit ervoor de opcenten, teneinde te bewerkstelligen dat deze gelden ook werkelijk worden benut ten be hoeve van degenen die ze opbrengen, te storten in een speciaal fonds. Dit fonds zou de naam kunnen krijgen van „verkeers-infrastructuurfonds." Behalve met de opcenten zou het kunnen worden gevoed met bijdra gen uit de algemene middelen. Praktiek concludeert, dat aan het on derhoud van bestaande wegen in re latie tot het gebruik daarvan door het verkeer minimale aandacht kan wor den besteed, en dat aanleg en uitbrei ding sterk teruglopen. Ook de ophef fing van knelpunten zal vertraagd tot stand komen. Het verkeer zal hiervan meer dan voorheen de dupe worden. Deze voorspelling doet bestuurder Ties Hagen van de industriebond FNV. Volgens Hagen staan de werk nemers van RSV volledig in hun recht als ze én de veertig gulden uit het akkoord bij De Schelde én de 25 gulden van de landelijke CAO-over- eenkomst eisen. De mededeling van de RSV-directie dat het akkoord bij de werd De Schelde ingepast zal wor den in de nieuwe metaal-CAO is als een „kouae douche" over de werkne mers heengekomen, zegt Ties Hagen. De RSV-directie gaat er vanuit dat de landelijke CAO een minimum-ak koord is. „Met onze veertig gulden doen we al meer dan we eigenlijk hoeven te doen", zegt een woordvoer der van RSV. De directie van RSV wijst er verder op dat op het moment dat het akkoord bij De Schelde tot stand kwam. er nog geen principe akkoord was bereikt over de metaal- CAO. Gistermiddag hebben de bonden en de directie van RSV nogmaals hun standpunt uiteengezet „zonder el kaar een millimeter genaderd te zijn", aldus Hagen. Donderdagmid dag zullen de partijen elkaar weer ontmoeten. Bij dat gesprek zal op nieuw ook een delegatie van de FME de organisatie van de metaalwerkge vers, aanwezig zijn. Volgens districtsbestuurder Herman Berkhout van de industriebond FNV in Rotterdam is het ook onrustig bij de RSV-bedrijven in het Waterweg gebied. Berkhout houdt er rekening mee dat het, mocht het tot nieuwe acties komen, daarbij niet zal blijven. „De kans is levensgroot aanwezig dat de leden van de bond de landelijke metaal-CAO zullen wegstemmen, als de RSV-directie niet overstag gaat", aldus Berkhout. De werknemers op de Schelde-werf hebben gisteren besloten de directie nog even het voordeel van de twijfel te gunnen. „Maar er moet wel snel duidelijkheid komen, anders gaan we weer staken", aldus woordvoerder Herbert Sepers. Visserij nieuws Een dagelijks knelpunt is de snelweg Den Bosch-Utrecht. IJMUIDEN, 6452 kg tong, 193 kisten tarbot en griet. 593 kisten kabeljauw. 70 kisten schelvis. 435 kisten wijting, 1649 kisten schol. 283 kisten schar. 90 kisten makreel. 521 kisten diverse. 4 kisten heek. Prijzen per kilogram: tarbot 21.37-18.90. gr tong 18.10-16.92. gr m. tong 18.10-16.92. kl.m, tong 21.21- 20. tong I 22.21-20, tong II 20.79-19,48 Per 40 kilogram: tarbot 661-503. griet 564-420. kabeljauw I 252-120. kabeljauw II 242-140. kabel jauw III 218-140. kabeljauw IV 182-140. kabeljauw V 142-78. schelvis I 144-124. schelvis II 124-114, schelvis m 112. schelvis IV 132-96. makreel n 46- 21.60. heek 240-200. schol I 154-122, schol II 140- 110. schol UI 110-76. schol IV 92-60, wijting III 132- 92. kl.r. poon 116-80. tongschar 240-160. grote ham met kop 220-200. kleine ham met kop 160-140. harders 206-112. grote poon 215-156, roggen 420- 180 Besommingen van schar 80-28. gr. haai 81-76. kl haai 64-40 Besommingen: KW 22 32 000. 25 32.000. 29 ƒ5 000. 34 63 000, 45 45 000. 51 ƒ7 400. 63 6.500 88 ƒ12.000. 113 ƒ17.000. 117 29 000. 137 ƒ6 000. 149 4 000. 152 11 000. 167 6.800. 173 ƒ5.300. 189 21.000. 214 3.100. 221 ƒ7.000. 226 2.800. SCH 256 16.000. UK 128 en 228 13.500, VD 19 3.200. IJM 1 1.900. IJM 2 1.900. IJM 3 1.800. IJM 14 1.400, IJM 25 1.500. IJM 27 800. IJM 24 23.000. IJM 44 30.000. IJM 154 22.000, IJM 207 8.900, IJM 209 8 500. verder 5 Tcsse- laars met een otale besomming van 120.000. t

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13