Rellen bij opening metro DE GROEI NAAR HET CDA Advocatencollectief vrij Manspel: een nieuwe denksport J Generale Diakonale Raad Naamkaarten 'voor sociale I verzekering Zondag 12 oktober 1980 WERELDDIAKONAAT Utrecht Giro 8685 Momenten en impressies uit dertien bewogen jaren efi Leden moeten voor rechtbank verschijnen Babyvoeding met verdacht kalfsvlees uit de handel Vinding van student vandaag in Kampen geïntroduceerd ZATERDAG 11 OKTOBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET ADVERTENTIE i groep betogers wacht met de handen in de nek op hun aanhouding. t Vervolg van pagina I in uitgedost met bivakmutsen en •ken voor het gezicht, konden de ogers zonder veel problemen aan- iden en naar het hoofdbureau igen. Ook de mensen, die in de igelgracht sprongen of in een par- ge wegvluchtten, werden op- •pakt. kolgens een woordvoerder van de po- Itie werden zij allen op grond van ipenlijke geweldpleging aangehou- len Zij zouden zich schuldig hebben remaakt aan het aanrichten van ver- uelingen op hun tocht van het Cen traal Station naar het hoofdbureau. Dc ruiten van het koninklijk paleis ip de Dam en de metrostations Sieuwtnarkt en Waterlooplein moes- (W het daarbij ontgelden. De Amsterdamse politie was gister avond nog doende na te gaan welke arrestanten aan de officier van justi- t:e,®orgeleid kurtlien worden. Daar- bülpelen de verklaringen van recher- rtflirs die in burger de betogers heb ben gevolgd, een belangrijke rol. Gis teravond waren negen mensen weer naar huis gestuurd, omdat hen niets ten laste kon worden gelegd. De ove- blijven mogelijk het gehele •kelnde in verzekerde bewaring, een woordvoerder, was gisteren een grote politie- it in Amsterdam verzameld. Vol- Burgemeester Polak temidden van gemeenteraadsleden en andere genodigden in het nieuwe metrostation bij het Centraalstation. L \an onze sociaal-economische «tactie DEN HAAG Er komt een spedale naamkaart voor iedere waknemer die verplicht onder de. sociale verzekering valt iWW. ziektewet. WAO. en zie- krafondsi Als een werknemer cm uitkering nodig heeft, zal de kaart worden ingenomen. De maatregel is bedoeld tegen ontduiking van sociale premies door werkgevers en werkne mers en tegen het onverzekerd zijn. gens een woordvoerder van de politie waren duizend leden van de Mobiele Eenheid paraat. Ongeveer driehon derd politiemensen wachtten de ge beurtenissen af in een metrostel in het ondergrondse station bij het Cen traal 8tation, waar de officiële ope ning werd verricht. Zij hoefden niet in actie te komen. Het kwam gisteren geen enkele keer tot een rechtstreeks treffen tussen betogers en de driehonderd leden van de Mobiele Eenheid, die samen met tachtig rechercheurs wel op straat waren. Betogers gooiden geen stenen, en de politie reageerde niet op het gooien van rookbommen of het aan richten van vernielingen. Volgens de politie viel er slechts één gewonde: een persfotograaf die door een rook bom werd getroffen en brandwonden opliep De politie had rekening gehouden met ongeregeldheden omdat in Am sterdam pamfletten waren verspreid met de oproep de opening van de metro te verstoren. In de nacht van donderdag op vrijdag hadden onbe kenden al vernielingen aangericht bij enkele politiebureaus in de binnen stad. De politie trad daarbij niet op. Zwaarbewaakt De gemeente Amsterdam had al In een vroeg stadium besloten af te wij ken van het officiële programma. De genodigden, onder wie oud-burge meester Samkalden en oud-wethou der Lammers, reisden per metro over een zwaarbewaakt tracé naar het Centraal Station. Het was volgens het programma de bedoeling dat op het Stationsplein in het Noord-Zuid- hollandsch Koffiehuis een aantal mensen het woord zouden voeren Inmiddels was bovengronds een groepje betogers gearriveerd, die rookxommen gooiden en leuzen rie pen tegen de aanleg van de metro en de aanhouding van raadslieden en medewerkers van het advocatencol- lectief in Amsterdam-Noord. De in gang van het metrostation was echter hermetisch afgesloten en de genodig den bleven ondergronds. In het station keerde burgemeester Polak zich fel tegen de ordeverstoor ders „Er zijn lieden die roepen: uw rechtstaat is de onze niet. Welnu, zij mogen weten dat wij pal staan voor de rechtstaat die de burgers be schermt tegen geweld en intimidatie. En dat wij die rechtstaat en deze stad met alle kracht zullen verdedigen." Polak ging ook in op kritiek op zijn beleid: „Als we in de afgelopen maan den in sommige gevallen niet zo snel konden optreden als ook wij hadden gewild, dan was dat niet uit slapheid of uit sympathie voor de tegen ons gerichte methoden. Dan was dat uit sluitend het gevolg van juridische en feitelijke beperkingen die aan ons optreden waren gesteld", aldus Polak. Vandaag is prins Constan- tijn, dc jongste zoon van koningin Beatrix en prins Claus, elf jaar geworden. Nederland is geen eiland van welvaart en luxe maar een deel van een wereld met. verdrukten hongerigen politieke gevangenen vluchtelingen mensen aan de rand van de samenleving. Wij hebben een taak. vlak bij huis maar ook ver weg Werelddiakonaat helpt buiten Nederland anderen om te kunnen helpen. Helpt u mee. morgen bij de collecte in de kerk of door een overschrijving per giro? der Nederlandse Hervormde Kerk „Mijn vrienden en ik zullen onze loyale steun verlenen aan dit kabinet: wij zullen staan tegenover elk ontwerp, ten eerste als anti-revolutionair doch tevens als vrij man." Aldus Jhr. Mr. A.F. dc Savornin Lobman tijdens dc begro- tings-debatten in 1901 tegenover minister-president Kuyper. Het is één van de keren dat de partijen die thans samen het CDA gaan vormen in dc geschiedenis tegenover elkaar hebben gestaan, zonder de gemeenschappelijke grondslag los te laten. Over dc verhouding tussen de drie. met name in de afgelopen dertien jaar. gaat het nieuwe boek dat in opdracht van de wetenschappelijke instituten van het CDA is samengesteld met medewerking van tal van betrokkenen. Ben kort inleidend hoofdstuk is gewijd aan de samenwer king tussen protestanten en rooms-katholicken tussen 1880 en 1967. de hoofdmoot van het boek is gewijd aan de be wogen jaren waarin het CDA tot stand kwam. In drie hoofd stukken: „Formele contacten 1967-1972". ..Van contacten naar federatie 1972 - 1976" en „Van federatie naar fusie 1976-11 oktober 1980" worden de historische momenten van de groei naar het CDA vastgelegd. Het is geen wetenschappelijke geschiedschrijving, veeleer een „document hu ma in" - het relaas van hoe een aantal be trokkenen de groei naar het CDA persoonlijk heeft beleefd. De lezer vindt terugblikken van de heren Schmelzer, Bies heuvel. Tilanus, Andriessen, De Zeeuw. Aantjes. De Koning. Steenkamp. Van Verschuer en vele anderen Zend mij bij verschijning rechtstreeks/via bockhandel*: ex. DB GROBI NAAR HET CDA - Momenten en impressies uit dertien bewogen jaren. Prijs f. 15.-/ f. 19.50*. Ik ben lid/geen lid van het CDA*. Plaats:. Naam: Straat: Postcode: Bankrekening- of gironummer: *doorhalen wat niet van toepassing is. In open envelop zonder postzegel zenden aan Uitgeverij T. Wever b.v.. Antwoordnummer 5, 8800 VB Franeker O T^|| Ook de ..gewone" partijleden komen aan het woord (de actie ..Wij horen bij elkaar"), evenals het CDA-Vrouwen- beraad, de jongeren en dc rechtstreekse leden. Deze impressies zijn geplaatst in een zo volledig mogelijke chronologische weergave van wat zich de afgelopen jaren feitelijk heeft afgespeeld tussen de drie partijen op weg naar het CDA. Het boek schildert ook de religieuze klimaatsverschillen, zowel tussen protestanten en rooms-katholicken als tussen hervormden en gereformeerden. In het slothoofdstuk wor den de verschillende motieven belicht die aan de vorming van het CDA ten grondslag hebben gelegen: oecumenische, electorale, programmatische en nog andere motieven. Dat verschil in motieven is dc afgelopen dertien jaar veelal niet, althans niet in voldoende mate, onderkend. Waar dat wel het geval was, werden de verschillende motieven onderling niet altijd geaccepteerd, c.q. op dezelfde waarde geschat. Met als gevolg dat dc onderlinge verbondenheid van tijd tot tijd door misverstanden en achterdocht dreigde te worden ondermijnd. Toch is het CDA, zij het voetje voor voetje, tot stand gekomen. Wat zijn de krachten geweest die dit mogelijk hebben gemaakt? Het boek laat het antwoord over aan degenen die bij het proces betrokken zijn geweest: afvallers (zoals De Zeeuw en Goudzwaard) en blijvers (zoals Steenkamp, Van Verschuer en De Koning). Het bock is geschreven door een werkgroep, gevormd uit de drie wetenschappelijke instituten van het CDA, en uitgege ven door T. Wever b.v. te Franeker. Het telt 208 pagina's, waarvan 32 met foto's en cartoons, en is uitgevoerd als paperback in een geplastificeerd tweekleuren-omslag. Prijs voor CD A-leden f. 15incl. porto f. 18, Normale winkelprijs f. 19,50 (incl. porto f. 22,50). Verkrijgbaar in de boekhandel. U kunt het boek bestellen door gebruik te maken van nevenstaande BON. Zendt die vandaag nog aan uw boekhandel of (in open envelop zonder postzegel) aan: Uitg. T. Wever b.v., Antwoordnr. 5, 8800 VB Franeker. U kunt natuurlijk ook telefonisch bestellen. Uitgeverij T. Wever b.v., Franeker lïMJj Telefoon 05170 3147 Ww Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De zes le den van het advocatencollec tief in Amsterdam-noord, die donderdag zijn gearresteerd, zijn gistermiddag op vrije voeten gesteld. De vier advo caten van het collectief zullen terecht moeten staan wegens opruiing. De advocaten (onder wie twee vrou wen) en de twee administratieve me dewerkers (een vrouw en een man) werden vrijgelaten, nadat zij waren voorgeleid aan de officier van justitie, mr. J. H. C. Pieters. Het openbaar ministerie had gisteren nog geen be slissing genomen over een vervolging van de medewerkers. De advocaten zullen over ongeveer twee weken voor de politierechter in Amsterdam moe ten verschijnen. De advocaten zullen worden verde digd door twintig collega's, verbon den aan de andere advocatencollec- tieven in Amsterdam. Een van hen. Dolf Hartkamp, zei gisteren dat be zwaar zai worden gemaakt tegen be- rechtig door de politierechter. De ver dedigers willen dat hun cliënten te rechtstaan voor de meervoudige ka mer. die uit drie rechters bestaat. Volgens Hartkamp zijn de collega's van de gearresteerde advocaten „he vig verontwaardigd" over het optre den van politie en justitie. De leden van het collectief hebben zich vol gens het openbaar ministerie aan op ruiing schuldig gemaakt, omdat zij door middel van een pamflet, opge hangen voor een van de ramen van hun kantoor, hebben opgeroepen tot ordeverstoring tijdens de ingebruik neming van het laatste deel van het hoofdstdelijke metrotraject. Hartkamp zei gisteren dat het hele collectief is 'opirerold'. zonder een voorafgaand verzoek om het pamflet te verwijderen. Hij voorspelde dat de advocatencollectieven het de justitie nog' moeilijker zullen gaan maken: „We gaan op alle slakken zout leggen. De hele trucendoos zal worden open getrokken." In een verklaring die in de nacht van donderdag op vrijdag is uitgegeven, noemen geestverwante adcovaten de politie-actie „onaan vaardbaar, overtrokken en daardoor escalerend. De Amsterdamse deken van de Ne derlandse orde van advocaten, mr. J. H. Jonker, heeft gisteren in een gsprek met de Amsterdamse hoofdof ficier van justitie mr. A. N. Mes- schaert de arrestatie ingrijpend ge noemd Volgens een verklaring van de deken heeft hij er begrip voor gevonden dat de belangen van de cliënten van de gearresteerde advo caten in gevaar kunnen komen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Nutricia heeft be sloten Olvarit babyvoeding waarin kalfsvlees verwerkt is, uit de handel te nemen. Dit naar aanleiding van een Duits onderzoek dat de aanwezig heid van hormonen aantoonde .in de potjes van dit merk. Resultaten van het onderzoek werden donderdag aan het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne gemeld door Kon- sumenten Kontakt. Nutricia is gisteren aan de slag ge gaan om alle potjes met kalfsvlees die nog in de winkels voorradig zijn, terug te halen. Hoe het hormoon oestrogeen in de potjes van Nutri cia terecht is gekomen is nog niet helemaal duidelijk. Het bedrijf ver werkt alleen kalfsvlees uit Nederland en Denemarken, waar een strenge controle bestaat op de kwaliteit van het vlees. Het ministerie van volksge zondheid zal een onderzoek instellen. Nutricia denkt overigens niet dat de kleine hoeveelheid vlees in haar pro- dukt tien tot vijftien procent een werkelijk schadelijke hoeveelheid hormoon bevat. door Jac Lelsz KAMPEN In de Stadsgehoorzaal te Kampen wordt vandaag een nieuwe denksport, het Manspel, een uitvinding van de theologiestudent Jur Mellema, geïntroduceerd. Dat wil zeggen: meer officieel, via een nationaal toernooi, want in meer dan honderd Hollandse huiskamers wordt het al enige tijd met veel genoegen gespeeld en juist deze week hebben de eerste borden en stukken zelfs al de weg naar het buitenland (Duitsland) gevonden. Het Manspel, dat ook voor vrouwen aantrekkelijk blijkt, eventueel ondanks de naam zelfs voor feministen, heeft tegelijk iets van halma, dammen en schaken. Voorlo pig worden de spellen nog ambachtelijk geproduceerd. Dat gebeurt door de uitvin der, zijn vrouw Ida, vrienden en buren, maar het is voor 99 procent zeker dat de aan maak over enige tijd een in dustriële vorm krijgt, waar bij waarborgen worden ge schapen dat althans een deel van de winst aan een Ideëel doel ten goede komt. Het Manspel wordt op hon derd velden gespeeld. Voor elke speler zijn er twaalf stukken. Die lijken enigszins op gestileerde mannetjes. Zoiets als vier damschijven op elkaar, met even onder de bovenkant een „hals". Het bord wordt met de punten naar de spelers gelegd en vanuit die positie moet men, evenals bij halma, proberen over te steken. Aan de zij kanten wordt niet gespeeld en het midden is alleen be doeld voor doorgang. Op de ze wijze wordt mobiliteit be vorderd. Het is de bedoeling schuivend en slaand een weg te banen naar het gebied van de tegenstander. Dat kan in een kwartier, maar soms is er een hele avond voor nodig. Remise, zoals dat bij scha ken veel voorkomt, is prak tisch uitgesloten. Er komt al tijd een winnaar uit de strijd. Inderdaad „strijd", want wat zich op het bord afspeelt lijkt op een krijg. Het spel heeft in dat opzicht de inten siteit van het schaken. Op die manier is de inmiddels bij een notaris gedeponeerde naam Manspel tot stand ge komen. Jur Mellema vindt het oorlogsbedrijf, al doen de vrouwen tegenwoordig in het leger ook voorzichtigjes mee, nog altijd een typische mannenaangelegenheid. Het spel wordt overigens in Kampen en ook elders in Ne derland ook met veel plezier door vrouwen beoefend. En vandaag in Kampen op het toernooi ligt de deelname van mannen en vrouwen mooi in evenwicht. Alle velden Jur Mellema, die op het ogenblik studeert aan de theologische hogeschool van de gereformeerde kerken in Kampen vindt het aardige van het Manspel dat vrijwel alle velden worden gebruikt, dat in alle richtingen mag worden geopereerd en dat het mogelijk is de tegenstan der met één klap voor drie kwart uit te schakelen, het geen het spel een bijzonder flitsend karakter geeft. Voor de baten, die eruit rollen als Deze tekening staat op het uitnodiging voor het Manspel, vandaag in Kampen. de zaak commercieel wordt, heeft hij een uitnemende be stemming. Voordat hij theo logie ging studeren hij is nu derdejaars was hij pas toraal werker in Stavoren. Hij heeft toen ontdekt dat er nogal wat hiaten zijn in de benadering van mensen, die in psychische nood verkeren. Er moet volgens hem in dat opzicht een veel betere inte gratie komen, wat psychia trische, medische en pasto rale begeleiding betreft. Wel nu, de netto-opbrengst van de Manspel-verkoop vloeit in een fonds, dat met het oog op dat doel in het leven is geroepen. Voor de strijd om het natio naal kampioenschap Man spel. vandaag in Kampen, hebben zich 34 mensen uit verschillende delen van Ne derland opgegeven. Het toer nooi wordt geopend door burgemeester H. C. Klee- mans. Het gemeentebestuur heeft een wisselbeker voor de eerste drie jaar beschik baar gesteld. De slotwed strijden worden op demon stratieborden nagespeeld en de mogelijkheid bestaat een partijtje simultaan te spelen tegen uitvinder Jur Mellema.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3