'jSteenkooltransport )ok via pijpleiding V, Elektronica rukt op in moderne kantoor Kantoormachines blijven gevraagd leerling-ziekenver zorgenden 'Belang olieconcerns in Gasunie moet terug' Protest tegen toelating deel winkeldiefstallen SUCCES-AGENDA IS ER Jredero vergroot belang in pijpbekleding ndustriële roduktie nu elijk aan 1979 Vereniging van gasbedrijven: Minister ontkent 50-guldengrens Twijfels over plan van Enraf-Nonius Exportstop nadeel voor economische relaties van Irak De agenda die met z'n tijd meegaat^^^^_ Chemie houdt open dag ederland raakt echter achterop bij ontwikkeling Ondanks stagnatie in economie iTERPAG 11 OKTOBER 1980 FIN ANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET onze redactie economie [■RECHT Het transport van steenkool zal in de nabije toekomst door pijpleidingen oeten gebeuren, zoals nu al het geval is met olie en aardgas. Het gebruik van steenkool zal jrielijk zo snel toenemen, dat de vervoerscapaciteit van trein en schip onvoldoende zal zijn onvoldoende snel zal kunnen worden uitgebreid, om de geweldige hoeveelheden steenkool kunnen vdrvoeren. is de verwachting van ir. A. Fed- president van de raad van be- ju van de Verenigde Bedrijven jjero in Utrecht. Dit probleem kt nu overal in Amerika te spelen, ij de hoeveelheden te vervoeren nlcool naar vooral de elektrici- fieiltscentrales groter is, dan via rail en ituul ter kan worden verwerkt. Zo be an er op de Mississippi bij sommi sluizen als wachttijden voor enkooi (schepen van een dag of lit orhet transport via pijpleidingen, de steenkool eerst dienen te wor- i vergruisd. Vervolgens kan het import van steenkool!gruis) pre- kzó gebeuren, als het opspuiten «zand via pijpleidingen vergruizen is geen probleem; ook t voor de elektriciteitscentrales, nt die kunnen namelijk steenkool- ils stoken. !N HAAG (ANP) Ondanks een jging van drie procent in augustus het volume van juni tot en met gustus op hetzelfde niveau als dat H de overeenkomstige periode van :t vorige jaar beland. Dit blijkt uit erekemngcn van het Centraal bu reau voor de statistiek. Sinds 1 maart stere df produktie met 2.3 procent. In sommige bedrijfstakken ontwik- kWf de prod uk tie zich de laatste drie I wanden duidelijk beter dan het ge- Uddrlde Behalve voor het vervoer van steen kool. zullen de komende jaren op vele plaatsen in de wereld pijpleidingen voor olie en aardgas worden gelegd. In dit kader blijven Amerika (en Ca nada) alsmede het Verre Oosten ge bieden, waarin momenteel het zwaar tepunt van deze aktiviteiten ligt. Het is evenwel te verwachten, dat er in het Midden-Oosten op dit gebied in de toekomst ook heel wat werk ge daan zal kunnen worden. De heer Feddes verwacht daarom ook voor het „bekleden" van stalen pijpen pipe-coating een goede markt. Volgens hem is de pipe-coa ting „een hele goede zaak. zeker de eerstkomende vijf jaar en wellicht gedurende de gehele jaren tachtig." Vandaar dat de Verenigde Bedrijven Bredero het een aantrekkelijke zaak vindt, dat de belangen in de pipe- coating begin volgend jaar worden uitgebreid door de overneming van de resterende helft van de aandelen Bredero Price. Met deze transactie is een bedrag „van meerdere tientallen miljoenen guldens" gemoeid, dat met behulp van de „huis"bankiers kan worden betaald. De heer Feddes noemt de transactie een aantrekkelijke zaak. omdat het voor Bredero een uitbreiding bete kent op een bekend terrein en in een groeiende markt. De pipe-coating zal in de toekomst dan ook tot een kwart van de omzet van Bredero Verenigde Bedrijven uitgroeien. Zestien jaar Al een jaar of zestien, namelijk vanaf 1964. hebben Bredero en Price (Vere nigde Staten) in Europa samenge- ADVERTENTIF In december 1980 gaat onze opleiding weer van start waarvoor wij nog enkele )e totale opleidingsduur bedraagt jaar. waarvan de eerste 2 maan den bestemd zijn voor theoretische norbereiding op het toekomstig *ert(,de z.g. préklinifche periode Na óe eerste 2 maanden bedraagt hel buto-maandsalaris minimaal 1.460,12 exclusief de onregel- mafgheidstoeslag. Om lot de opleiding toegelaten te kunnen worden moet aan de vol gende eisen worden voldaan: ten minste 17 jaar oud zijn en in het bezit van één van de volgende diploma's. MAVO III of MAVO IV. 'NAS. L.H.N.O.-C niveau, of LT.S.-C niveau. Mevrouw J. E Demaret. Hoofd tiding, verstrekt graag telefo- Imscb nadere inlcih tingen kunnen plaatsen. Leerlingen die niet in Amstelveen woonachtig zijn. kunnen in onze personeelsflat worden gehuisvest. De sollicitatiebrief kan gericht wor den aan de afdeling Personeelsza ken van HET ZONNEHUIS AMSTELVEEN Laan van de Helende Meesters 2 1186 AM Amstelveen Tel.020-45 83 51 Uitga-inde van de Chnstcliike Vereniging "H-l Zonnehuismei verpleeghuizen ie Amstei veen, Beekbergen. Doom. Vlaardingen. Zuid hom en Zwolle werkt op het gebied van pijpbekle ding voor olie- en gasleidingen. De samenwerking was zo goed. dat het vorig jaar een logische stap was deze exclusieve samenwerking tot de ge hele wereld uit te breiden. In juli vorig jaar nam Bredero Vere nigde Bedrijven de helft van de aan delen over van alle op het gebied van de coating werkzame dochterbedrij ven van Price. Begin volgend jaar wordt dus de andere helft van dit aandelenpakket van Price overgeno men. Eigenaar Harold Price wil daar mee geld vrijmaken, waarbij het gaat om een bedrag van naar schatting dertig miljoen gulden. Bredero Price welk bedrijf onder dezelfde leiding zal worden voortge zet beschikt over zestien fabrieken. Daarvan staan er drie in Europa (Schotland. West-Duitsland en Ne derland. waarbij moet worden opge merkt dat het bedrijf in Delfzijl voor lopig in de motteballen ligt), vijf in de Verenigde Staten, twee in het Mid den-Oosten. vier in het Verre Oosten, een in Afrika en een in Zuid-Amerika. Afhankelijk van de regionale vraag (welke term overigens vrij ruim kan worden genomen) naar grote pijplei dingen. schommelt de produktie per vestigingsplaats van jaar tot jaar. Dit is ook de verklaring, waarom regel matig nieuwe fabrieken worden ge sticht en bestaande bedrijven worden verplaatst. Intussen wordt verwacht, dat Brede ro Price dit jaar een omzet zal berei ken van ruim driehonderd miljoen gulden. De heer Feddes tekende hier bij aan, dat de anderhalve maand geleden voorspelde groei van de winst in 1980 met tien procent, ge handhaafd blijft. Het coaten van de dikke stalen pijpen is erg secuur werk. De pijp moet worden gereinigd, zodat er geen roest, olie, stof en andere ongerechtigheden meer aanzitten. Noordzee-olie Een van de gebieden, waar Bredero Price zeer actief is. is Schotland. Dit wegens de olie-aktiviteiten op de Noordzee. In Leith bij Edinburgh staat een pijpbekledingsbedrijf. dat een ruim assoortiment van beklede buizen kan aanbieden en (daarom) volop van werk is voorzien. Hier wor den buizen bekleed met een plastic laag (tegen het roesten) en desge wenst met een andere soort roest- beschermende laag plus een gewa pend betonnen wand om de buizen die in de zee worden afgezonken ook zwaarder te maken. Min of meer in het verlengde van de aktiviteiten op de Noordzee, houdt Bredero Vast Goed zich in Aberdeen en omgeving (het „Texas" van het Verenigd Koninkrijk) bezig met de projectontwikkeling van complete wijken, met woningen, straten, riole ring en alles wat er bij de aanleg van een nieuwe wijk komt kijken. In Engeland in Londen en omge ving wordt voorts gewerkt aan de ontwikkeling van winkel- en kanto rencentra en woningen, terwijl er plannen bestaan voor de bouw van huizen in de regio Londen. Van onze redactie economie AMSTERDAM Het hoofd bestuur van het „Vakcentrum levensmiddelen" heeft bij de minister van justitie gepro testeerd tegen mogelijke plannen om winkeldiefstallen met een waarde van minder dan vijftig gulden niet meer te vervolgen. Het vakcentrum een organisatie waar 2.500 zelfstandige kruideniers lid van zijn. vindt de plannen een officiële aansporing tot diefstal. Bovendien, DEN HAAG (ANP) Alle grote par tijen in de Tweede Kamer zijn onge rust of de plannen van Enraf-Nonius om in Oost-Groningen tien instru mentfabriekjes te stichten nog wel doorgaan. Kamerleden van CDA. PvdA, WD en D'66 hebben minister president Van Agt en minister Van Aardenne (economische zaken) ge vraagd of Enraf-Nonius van deze plannen heeft algezien. Daarover be richtte het Friesch Dagblad, eerder deze week. Volgens dit artikel, dat berust op uitlatingen van de kant van Enraf- Nonius zal de levensvatbaarheid van elk project afzonderlijk zal worden bekeken. De Kamerleden vragen zich af of dat wel klopt met de afspraken die de bestuurscommissie noorden des lands met het kabinet heeft ge maakt. Is de regering ingelicht door Enraf-Nonius over de wijziging van de plannen? Ook willen zij weten hoe de bestuurscommissie noorden des lands heeft gereageerd als zij tenmin ste op de hoogte is gebracht. Welke maatregelen neemt de rege ring als Enraf-Nonius inderdaad is teruggekomen op de toezeggingen, is de laatste vraag van de Kamerleden. zo schrijft het Centrum: een ont vreemding ter waarde van ƒ49.90 is voor een kruidenier geen kleine dief stal maar een zeer grote. Het is onmo gelijk het ontstane verlies met omzet- vergroting te compenseren. Ambtenaren op het ministerie van justitie ontkennen dat er een waarde- grens is waar beneden geen vervol ging wordt ingesteld. Wel buigt men zich al een tijd over het probleem dat het openbaar ministerie niet overal in het land dezelfde maatstaven han teert. Bij justitie wordt getracht tot uniforme vervolgingsregels inzake winkeldiefstallen te komen. Bij het opstellen van een richtlijn zullen ook meer factoren worden betrokken dan een bedrag, bijvoorbeeld de leeftijd van de verdachte en de vraag voor de hoeveelste keer deze is betrapt. Vorige week heeft de voorzitter van de raad voor het filiaal- en grootwin kelbedrijf, de heer A. Heijn. ook al geklaagd over een vermeende grens waaronder niet wordt vervolgd. De kruideniers waren nog feller in hun uitingen Ze dreigen zich niet meer aan overheidsvoorschriften te zullen houden als de overheid diefstallen toelaat. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De positie van de oliemaatschappijen Shell en Esso in de Nederlandse ga sunie moet afgezwakt wor den. Het belang van de olie- reuzen in de Gasunie dient te worden teruggebracht tot twintig procent. Dat is de op vatting van de VEGIN (sa menwerkende gasbedrijven). Momenteel is de Gasunie voor de helft in handen van de twee oliemaat schappijen. De overheid heeft even eens een belang van vijftig procent. „Om in de toekomst de gaslevering aan de verbruikers veilig te stellen, tegen een zo laag mogelijke prijs zou den overheid en gasbedrijven samen BEIROET, LISSABON (AFP, Reu ter) Een langdurige onderbreking van de Iraakse olieleveranties aan het Westen en de derde wereld zal ernstige repercussies hebben voor de economische relaties van dit land. Tot 1978 was Irak een middelmatige olieproducent met een produktie van zo ongeveer 2,5 miljoen vaten per dag. De afgelopen twee jaar verhoog de het land zijn produktie met veertig procent en werd Irak, door de terug vallende produktie van Iran, na Saoe- di-Arabië de grootste olieproducent ter wereld. Irak gebruikte zijn olie om een economisch onafhankelijker po sitie te verwerven. Daarbij verkocht Bagdad een groot deel van deze delf stof niet meer via de multinationale oliemaatschappijen, maar recht streeks aan de geïndustrialiseerde landen en wel met name Frankrijk, Japan en West-Duitsland. Zestig pro cent van de Iraakse olie gaat naar Oost-Europa en landen in de derde wereld. Het valt aan te nemen dat bij een eventuele hervatting -an de oliewin ning door Irak de derde wereld lan den het slachtoffer zullen blijken te zijn van de stopzetting van de export. Het regime in Bagdad zal waarschijn lijk zo snel mogelijk willen proberen de contractuele verplichtingen met de westelijke landen na te komen, omdat het van die landen ook econo mische steun en technologische hulp krijgt. een belang van tachtig procent in de Gasunie moeten nemen, aldus het VEGIN-hoofdbestuur. Met dit standpunt is de positie van Shell en Esso bij de verkoop van het Nederlandse aardgas voor de tweede maal in één week ter discussie ge steld. In politiek Den Haag is de vraag opgeworpen of de beide olie reuzen niet teveel profijt trekken van de aardgas-export, die de komende jaren miljarden guldens extra gaat opleveren. De VEGIN is bang. dat de aanvulling van de slinkende aardgasvoorra den met behulp van kolengas in de toekomst geheel in handen komt van Shell en Esso. Het is volgens de VE GIN „niet uitgesloten" dat de Gasu nie elke activiteit op het gebied van kolcnvergassing aan de oliemaat schappijen overlaat. De VEGIN heeft, wat dit betreft, geen bijster gunstige ervaringen met de Gasunie. Zo heeft men tevergeefs ge probeerd de Gasunie te interesseren voor de bouw van een proeffabriek voor kolenvergassing. Bestuurders van de VEGIN hadden de indruk, dat de onwil te wijten was aan de „parti culiere aandeelhouders". Shell en Es so dus. Volgens een woordvoerder van de VEGIN („we steken onze be langstelling voor samenwerking met de Gasunie niet onder stoelen of ban ken") is er nog steeds geen enkel uitzicht op een gezamenlijk project. ADVERTENTIE Van onze redactie economie AMSTERDAM Chemie wordt niet alleen bedreven in laboratoria of in fabrieken. We worden dagelijks met onze neus op de chemie gedrukt. In onze woningen (de nylon vloerbedekking, de plastic wa terleiding), in onze kleding (de helft van alle kleding is van kunststof) in onze geneesmid delen, in onze voeding, in onze recreatie (foto en film) en waar niet. Chemische proces sen spelen zich vrijwel iedere seconde en op vrijwel elke plaats af, zie een roestende spijker of het hard worden van een pasgeverfde deur. Vandaag kan men in Neder land op meer dan tachtig plaatsen zien. wat chemie zoal met ons dagelijks leven te ma ken heeft. Dan houdt de che mie „open dag". Laboratoria van universiteiten en hoge scholen, van ziekenhuizen en. van onderzoekinstellingen als TNO en de Keuringsdiensten voor waren gunnen het pu bliek dan een kijkje in de keuken. Meer dan dertig chemische be drijven laten hun produktie- proces zien en tonen wat zij doen op het gebied van veilig heid en milieu. Lijsten van deelnemende instellingen en bedrijven liggen ter inzage bij de tweehonderd VVV-kanto- ren in ons land. Bonze redactie economie onze redactie economie AMSTERDAM Steeds meer mensen werken op kantoor. Bij de laatste gehouden j-, Irijfstelling (in 1975) bleek dat ruim een kwart van de beroepsbevolking te zijn. Dit oGlirS 111 ClJIGrS centage stijgt nog voortdurend. De aard van de werkzaamheden op kantoor verandert nwel. borautomatisering leidt niet al- tot nieuwe functies, maar veran- ook de inhoud van bestaande, fveer twintig jaar geleden begon ontwikkeling in de Verenigde *n met de komst van de gel'nte- rde schakeling, meer bekend als frland dreigt op het terrein van elektronische kantoor achterop Iken, meent drs. M A. H. van den voorzitter van de tentoonstel commissie Efficiency Beurs De uitgaven voor moderne kan- apparatuur. met inbegrip van de verwerking, zijn in Engeland en ikrijk twee- a driemaal en in t-Duitsland bijna twee keer zo als in ons land "geland wordt bij meer dan de van de middelbare schooloplei- ïn al met computers gewerkt, voorbeeld dat nog met vele ande- •u zijn aan te vullen. „Als we niet •ssen", aldus drs. Van den Akker, in we deze boot missen." Deent, dat op het gebied van de oorautomatisering op wat lange- "nijn grote veranderingen zullen fden Het bedrijfsleven en de schappij hebben als geheel ech- 'id zich hierop in te stellen Kan- *ork ts namelijk veel minder ge- dcn aan machines dan aan proce- waarbij nog een flinke speel- jw aanwezig is hoe het hwerk uit 'oeren en in welk tempo. Mj komt. dat veel kantoorarbeid onder druk staat van de markt- van het elndprodukt. Dit, in instelling tot het industriële pro- KNoprores, waar concurrentie leidt andere werkwijzen, rationalisatie en toepassing van andere machines. Vast staat echter, dat er veranderin gen komen wat het werken op kan toor betreft. Men is zich bewust ge worden welk deel van de kostprijs tegenwoordig bestaat uit kantoorar beid. die almaar duurder is geworden. De gestegen arbeidskosten blijken een sterke prikkel te zijn voor kan toorautomatisering. vooral in het midden- en kleinbedrijf dat op een commerciële markt opereert De komende Efficiency Beurs richt zich duidelijk op dit midden- en kleinbedrijf. De jongste ontwikkelin gen in kantoorautomatisering bren gen apparatuur en toepassingen ook commercieel binnen het bereik van de middelgrote en kleine bedrijven. Prijs omlaag Door de toepassing van chips, het flintertje silicium, waarop ingewik kelde elektronische functies kunnen worden vastgelegd, en allerhande ap paratuur kon de prijs ervan omlaag gaan. Doorgaans als gevolg van het simpele feit. dat wat voorheen tijdro vende assemblage- en montagewerk zaamheden vergde, nu kan worden vervangen door één, in grote hoeveel heden gefabriceerd en dus goedkoop onderdeel Het is echter niet alleen de prijs, die maakt dat er meer kantoormachines bereikbaar worden voor kleinere be- Van onze redactie economie AMSTERDAM Van 13 tot en met 22 oktober wordt in de Amsterdamse RAI voor de lefde maal de Efficiency Beurs gehouden, onder auspiciën van de Vereniging van Importeurs en Fabrikanten van Kantoormachines (VIF- KAl.Het aantal exposanten bedraagt ditmaal 317, tegen 283 op de vorige (in 1978 gehouden) beurs, die bijna 135.000 bezoekers telde. Behalve uit Nederland zijn de exposanten afkomstig uit België, Denemar ken, Engeland, Frankrijk, Ierland, Italië, Japan, Spanje, USA, West-Duits land, Zveden en Zwitserland. De Efficiency Beurs is dagelijks geopend van 10-17 uur. Op maandag 20 en dinsdag 21 oktober ook van 19-22 uur. Zaterdag 18 en zondag 19 oktober is de beurs gesloten. Toegangsprijs 8,50, houders pas 65 6. drijven. Belangrijker nog is mis schien wel de invloed van chips op de bediening van de machine. Machines kunnen nu al worden aangeschaft zonder de noodzaak om ook bedie ningsspecialisten op te leiden of aan te trekken De jaren tachtig worden de jaren van de informatica en communicatie ge- Van onze redactie economie AMSTERDAM De stagnatie van de economische groei heeft nog geen zichtbare invloed op de markt voor kantoor machines en -inrichting in ons land. Het belangrijkste gege ven, de jaarlijkse importcijfers, gaf in het afgelopen jaar een toeneming van ruim 25 procent te zien ten opzichte van het voorafgaande jaar. De invoer beliep daarmede ruim 2,1 miljard gulden. De binnenlandse pro duktie bleef met 1,5 miljard gulden vrijwel stabiel. De export groeide met ruim 300 miljoen gulden, of 12 pro cent. tot 2.2 miljard gulden. De sterk ste groei boven het branchegemid delde gaven de gegevens-verwer- kende apparatuur (computers) en de kopieerapparatuur te zien. De import van deze hulpmiddelen voor het he dendaagse kantoo steeg verleden jaar met respectievelijk 34 en 43 pro cent. Ook de sector kantoormeubelen kon het tempo bijhouden. De jaarlijkse produktie nam toe van 245 tot 290 miljoen gulden, terwijl de import zich uitbreidde van 85 tot 110 miljoen gul den. De groei van de meer conventio nele tel- en boekhoudmachines en kasregisters bleef daarentegen iets achter Exportoverschot Er blijkt nog steeds een exportover schot te zijn voor de totale kantoor- machine-branche. Zo is er sprake van een zeer belangrijke export van schrijfmachines (in 1979 voor 463 mil joen gulden en van kopieerapparaten (715 miljoen gulden in 1979). Ook de export van automatische gegevens verwerkende machines en randappa ratuur nam vorig jaar belangrijk toe en bereikte een waarde van 270 mil joen gulden tegen 151 miljoen gulden in 1978. Samenvattend kan worden gezegd, dat er vorig jaar sprake was van een exportoverschot van bijna 100 mil joen gulden. In 1978 was dit nog ruim 200 miljoen gulden. Wat de vooruitzichten betreft ziet het ernaar uit. dat de vraag in ons land naar kantoormachines en -artikelen voor kantoorinrichting in de eerste helft van de jaren tachtig nog wel zal aanhouden. Nederland heeft name lijk op het gebied van de kantoorau tomatisering een achterstand verge leken met de omringende Europese landen. noemd. Daarbij spelen kopieer- en druktechnieken een grote rol Het is dus niet verwonderlijk, dat daaraan op de Efficiency Beurs veel aandacht wordt besteed. De bezoeker aan de beurs zal zijn hart kunnen ophalen aan de nieuwste ont wikkelingen op het gebied van zelf drukken met behulp van onder meer steeds gemakkelijker te bedienen off setmachines. Ook hier heeft namelijk de microprocessor (de chip) zijn intre de gedaan. Waar vroeger zelf drukken vaak te duur en te omslachtig was. kan nu met betrekkelijk eenvoudige hulpmiddelen het maken van druk werk zelf ter hand worden genomen. Tel- en tekenmachines Ook bij de tel- en rekenmachines en bij de kasregisters blijkt duidelijk de verdere opmars van de elektronica. De chip. gekoppeld aan moderne technieken van het afdrukken of afle zen van gegevens, heeft gemaakt dat al deze zaken de laatste jaren handza mer. goedkoper, veelzijdiger en ver nuftiger zijn geworden. De zakrekenmachine, die kan praten, is als novum op de beurs. De scanner, waarmede gegevens van een produkt worden afgelezen en zo automatisch door de kassa geregistreerd, vindt al ingang. Uniforme artikelcodering wordt al voor voedingsmiddelen ont wikkeld. Hier en daar wordt het al op beperkte schaal gebruikt, waarbij lering wordt getrokken uit de in de VS gemaakte fouten. Daar kwam het voor. dat klanten soms uit de winkel wegble ven omdat zij de code (prijs) niet konden lezen en de computer wel. Wie wat bewaart, die heeft wat. is een oud-Hollands gezegde. Dat gaat ze ker op voor kantoren, waar het nogal eens voorkomt dat teveel functiona rissen dezelfde zaken bewaren. Kan- toorkasten hebben in de praktijk daarom nogal eens een archief functie. Over het algemeen is het met de toegankelijkheid daarvan echter droevig gesteld. Onderzoekingen in Duitsland hebben bijvoorbeeld aan getoond. dat ongeveer 12 procent van alle kantoorkosten wordt besteed aan het opbergen en terugzoeken van stukken. Op het gebied van het op bergen maakt trouwens de microfilm steeds meer opgang. Niet alleen neemt een verfilmd archief tot 98 procent minder ruimte in dan een papieren archief, ook is het lichten van een dossier op microfilm slechts het werk van enkele seconden. Niettegenstaande de opmars van de elektronica in het kantoor zal het verrichten van efficiënt kantoorwerk zonder een pen op papier te zetten voorlopig nog wel toekomstmuziek blijven. Handwerk zal. snelle tel- en rekenmachines ten spijt, blijven be staan. Dat is dan waarschijnlijk ook wel de reden, waarom de vulpen weer „terug van weggeweest" is. De veertien ka raats gouden penpunt is echter nu wel verleden tijd. Niet omdat goud zo duur geworden is. maar omdat er nu metalen zijn die veel slijtvaster zijn en de gebruiker meer schrijfcomfort bieden. Dat deze metalen vaak kost baarder zijn dan goud moeten we maar op de koop toenemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 35