Mr. Yap Thiam Hien (eredoctor aan de VU): een discipel zonder bedrog Tekening van een lezer Trouw alleen vrouwen mogen er eten Commentaar Medezeggenschap in Europa (1) ""^Medezeggenschap in Europa (2) Sigarettenpakje krijgt geen extra waarschuwing Terschelling mag stalling caravans niet voorschrijven zonder ketting niet negatief gratis eten de langste vernieuwing verslaving 5 DINSDAG 7 OKTOBER 1980 4 -■ BINNENLAND TROUW/KWARTET Pc Europese Commissie, hel he- |,iuur van de Europese Gcmcen- schap, wil internationale onderne mingen verplichlcn hun werkne mers in te lichten en t: raadplegen over belangrijke ontwikkelingen in hel bedrijf. De Europese commis- yris voor sociale zaken, ir Vrede- hng. heeft hiertoe votige weck een ontwerp voor een Eiïopcse richt lijn bekend gemaakt. De betekenis van deze Europese activiteit is '^(vooralsnog zeer betrekkelijk Prin cipieel is het echter wd belangrijk, cn voor de EG een goede zaak be 'kei Eerst de betrekkelijkheid. Het voor- stel van de Europese commissie is iccn zaak van lange adem. Eerst Per zullen Europees parlement en Europese ministerraad zich over het ontwerp buigea Het is te hopen >r4|dat zij er niet op zullen willen afdingen. Daarna kan het nog jaren gaan duren voordat de EG-lidsta- Mcn hun wetgeving hebben aange past aan de richtlijn. Een andere beperking in het voor- D stel is, dat het alleen betrekking heeft op grensoverschrijdende be- pllidrijven. Zuiver nationale bedrijven w «hebben er dus niet mee te maken. Er zijn veel voorbeelden van Euro- thjpcse richtlijnen die gevolgen heb- 100 ben voor strikt nationaal werkende wetgeving, bij voorbeeld de richt lijn voor gelijke behandeling van mannen en vrouwen voor de sociale zekerheid. De medezeggenschap van werknemers is kennelijk vol gens de EG-leiding nog niet belang rijk genoeg om ook een dergelijke beïnvloeding van nationale wetge ving tc rechtvaardigen. Ook inhoudelijk zullen de nieuwe verplichtingen voor multinationale ondernemingen betrekkelijk zijn. Voor Nederland zullen zij op het eerste gezicht weinig nieuws bren gen. Bij belangrijke beslissingen als bedrijfssluiting, overplaatsing, fu sie, reorganisatie en dergelijke moeten de werknemers van vesti gingen van multinationals minstens dertig dagen de tijd krijgen advies uit te brengen. Gaat het om beslis singen over arbeidsvoorwaarden of het werk zelf, dan is overeenstem ming met de werknemers of hun vertegenwoordigers nodig. Het lijkt allemaal veel op de instemmings- en adviesrechten van de Nederland se ondernemingsraden, met als be langrijk verschil dat in ons land die raden in beroep kunnen gaan bij de rechter wanneer een ondernemer ondanks een negatief advies toch een bepaald plan doorzet. door dr. J. Verkuyl Op 20 oktober zal de V.U. ter gelegenheid van het eeuwfeest een eredoctoraat verlenen aan mr. Yap Thiam Hien, de bekende Indonesische advocaat van Chinese afkomst wiens activiteiten ln Indonesië en ln Internationale verbanden reeds vaak de aandacht hebben getrokken. In dit artikel willen wij eerst enkele gegevens uit de levensloop van mr. Yap doorge ven en daarna die activiteiten belichten die tot de verlening van dit eredoctoraat hebben geleld. 'aarom is dit voorstel van de uropese Commissie dan toch irincipieel zo belangrijk? Omdat :t iets probeert waar te maken van iet uitgangspunt dat de Europese ïemeenschap een gemeenschap moet worden, en niet alleen maar een gemeenschappelijke markt waarop ondernemers volgens de beginselen van de particuliere on- nlrdernemingsge wijze produktie in m^vrijheid kunnen opereren, e «fjHet Europa van de negen is nog te reel het Europa van de onderne- ners- Van dc Europese idealen is iet igenlijk alleen de vrije gemeen- n. dschappelijke markt een succes ge- bli0 vordert. Voor het overige nemen (JJjta waar dat er vaak grote onderlin- aitpge meningsverschillen zijn tussen onüe regeringen van de lidstaten, dat jlltoje parlementaire democratie op 1 vÏEuropecs niveau nog nauwelijks in jonle kinderschoenen staat, en dat het n bop sociaal gebied zelfs nog schort een gemeenschappelijk ideaal 5 v%ee\d waarnaar gestreefd zou kun nen worden. lbj| /n ons eigen land hapert de overleg- ej economie, en raakt de verzorgings- :htt staat om met minister Albeda stvan sociale zaken te spreken in crisis. Op Europees niveau er echter nog geen verzor7 wietfingsstaat bestaan, en de overleg- voc conomie is ondanks enkele pogin- gen de afgelopen jaren om in Brus sel te komen tot driepartijenoverleg tussen werkgevers, vakbeweging en overheid, niet van de grond geko men. De Europese vakbonden pro beren een gezamenlijke strategie op hoofdlijnen te volgen, en hebben daarvoor de werktijdverkorting, als middel tot bestrijding van werk loosheid, gekozen. Op veel succes sen kan de Europese vakbeweging echter nog niet bogen. Op deze wijze is het met name voor socialistische mensen gemakkelijk geworden de EG af tc doen als zijnde een „kapitalistisch bol werk". Toch weten we. zeker ineen land als Nederland, dat de econo mische problemen en de werkloos heid niet meer per land afzonderlijk zijn op te lossen. Daarom is het goed dat de Europese Commissie werkt aan zaken als medezeggen schap van werknemers, ook al is dan zo'n voorstel als dat van vorige week op zichzelf van betrekkelijke betekenis. De afgelopen jaren heb ben vakbonden van EG-landen ge probeerd een gezamenlijke rol te ontwikkelen tegenover multinatio nale bedrijven. Dat is eigenlijk niet gelukt. Dat was jammer want juist langs deze weg had zich bij de organisaties van werknemers een Europees denken kunnen ontwikke len. precies in die kringen waaraan dit denken nog veel schort. Yap Thiam Hien ls op 25 mei 1913 geboren in Kotaradja-Atjeh ln Indo nesië. Hij werd eerst opgeleid voor onderwijzer op de .Hollands-Chinese kweekschool" in ..Meester Cornells", een woonwijk in het voormalige Ba tavia, en was enkele Jaren werkzaam op een christelijke school ln Cherlbon (West-Java). In 1938 werd hij ln Ja karta gedoopt door de bekende ds. A. K. de Groot, die zoveel voor Indone siërs van Chinese afkomst heeft bete kend ln de vóóroorlogse jaren. In dat zelfde Jaar begon hij rechten te stude ren. Eerst in Jakarta en later aan de rijksuniversiteit ln Leiden, waar hij in Juli 1947 zijn doctoraal examen deed. In dat Jaar woonde hij als lid van de Indonesische jeugddelegatie ook de tweede christelijke Jeugdconferentle in Oslo bij, waar hij onder andere Philip Potter leerde kennen en nauw betrokken werd in de dienst der ver zoening tussen Indonesië en Neder land in de eindfase van het Neder lands-Indonesische conflict (1947- 1949). Verdere trainingen in jeugdlei ders-cursussen ln Bossey en Selly Oak gaven hem een vooraanstaande plaats in het christelijke Jeugdwerk in Jakarta tot 1950, waarin hij zowel .zijn pedagogische als zijn organisato rische gaven kon ontplooien in die oefenplaats van de oecumene die Ja karta is. Vanaf 1950 trad hij op als advocaat, terwijl hij daarnaast deel nam aan allerlei commissies van de Raad van Kerken ln Indonesië en later ook van de Wereldraad van Kerken. Mensenrechten Mr. Yap Thiam Hien heeft vanaf het begin van zijn publieke optreden zo wel tijdens het regiem van Sukarno als tijdens het regiem van president Suharto duidelijk positie gekozen vóór de Indonesische onafhankelijk heid en tevens heeft hij met onom koopbare eerlijkheid gekozen voor de rechtsstaat en de handhaving van mensenrechten. Als lid van de com missie voor mensenrechten in Jakar ta en als pleiter voor tallozen aan wie naar zijn overtuiging onrecht was ge schied en geschiedt Deze onverschrokkenheid in plei dooien en artikelen heeft tweemaal geleid tot gevangenname. De eerste maal voor enkele dagen in 1968 en de tweede maal voor enkele maanden in 1974. Beide malen werd hij onder aanbieding van verontschuldigingen weer vrijgelaten zonder veroorde lingen. Ik vergeet nooit hoe de Indonesische ambassadeur in Den Haag mij op de Eerste Kerstdag van 1974 verheugd opbelde dat Yap was vrijgelaten. Het treffende ls dat deze belevenissen hem nooit hebben afgeschrikt, maar dat de contacten met onder andere de politieke gevangenen in de gevan genis hem bewogen om des te vrij moediger voor hen op te komen. In de eerste brief die lk na de ook door mij bepleite vrijlating ln 1974 ontving, schreef hij: „Meer nog dan tevoren wil ik mijn leven wijden aan hen die slachtoffers van onrecht zijn". En hij heeft dat waargemaakt. Temidden van de vele processen waarin hij optrad als pleiter, waren er vele die eenvoudige mensen betrof fen. Maar er waren ook processen die midden ln de publieke aandacht stonden en die grote moed vereisten. De denk bij voorbeeld aan de proces sen rondom dr. Subandrio, en later kolonel Latif, Sawlto, gevangen stu denten enz. Het opvallende ln die grote processen was dat hij niet al leen op scherpe wijze onregelmatig heden in de rechtsgang ontmaskerde, maar dat hij daar waar sprake was van schuld de medeverantwoorde lijkheid van de hoogste autoriteiten aan het ontstaan van die schuld in het licht stelde. Toen hij dat bij voor beeld deed in het proces rondom Su bandrio. eindigde hij met de woorden aan de hoogste autoriteiten: „Wie van u zonder zonde ls, werpe de eerste steen". En telkens beïnvloedden zijn betogen de rechters. Gevangenen Het indrukwekkendste is naar mijn mening zijn Inzet voor de politieke Mr. Yap Thiam Hien gevangenen, die in 1965 gevangen ge nomen waren na een mislukte coup. De kerken hebben, zoals nu langza merhand algemeen wordt toegege ven, ln bepaalde lokale situaties veel gedaan om die gevangenen en hun families pastoraal en sociaal te hel pen. Maar mr. Yap is de man die het feit dat de zogenoemde B-gevange nen zonder rechtsproces gedurende vele, vele Jaren werden gevangen ge houden, op het hoogste juridische en politieke niveau aan de orde heeft gesteld. Niet van buiten af (wat niets kost), maar van binnen uit (wat alles kon kosten). Hij was het die zonder onderbreking protesteerde tegen het feit dat deze mensen werden behan deld als uitschot van de maatschap pij, als voorwerpen die naar willekeur overal heen konden worden ver plaatst, als rechtelozen en machtelo zen en stemlozen. De wijze waarop mr. Yap die strijd streed, was vol van kritische solidari teit met de Indonesische republiek. En hij hield aan. net zo lang totdat deze B-gevangenen werden vrijgela ten, zoals dat heden ten dage het geval is. En toen ze vrij waren, ging hij onmiddellijk voort met ook te pleiten voor de „A-gevangenen". Het merkwaardige van Yap is zijn wonderlijke combinatie van eerlijk heid en van liefde. Daardoor bouwde Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. DEN HAAO (ANP) - Minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne) ls niet van plan op pakjes sigaretten een extra- waarschuwing te laten druk ken, die ook wijst op de geva ren van roken voor nlet-rokers. In antwoord op vragen van het CDA-Kameriid mevrouw Cor- nellssen, antwoordt de be windsman dat algemeen aan vaard ls dat roken schadelijk ls voor de gezondheid van de ro ker zelf, maar dat de gevaren voor nlet-rokers die tabaks rook van anderen inademen, nog zeer ter discussie staan. Het Kamerlid had graag gezien dat de tekst die straks op ieder pakje moe', staan, was gewij zigd. van „roken bedreigt de gezondheid" ln „roken bedreigt de gezonaheld van u en van de nlet-rokers". Ginjaar meent echter dat nlet-rokers eerder hinder #ndervlnden van rokers en omjeving, zodat een tekst over fezondheid niet correct zou ziin. Hij li echter wel van mening dat deze hinder moet worden tegengegaan. Daarom subsidi- eeri hij ook de stichting volks gezondheid en roken poéT hij vriendschappelijke relaties op met mensen als admiraal Sudomo en met de minister van justitie, mr Mud- jono, met mr E. J. Kanter van het „Instituut tot bewaking van het Recht", en zovele anderen van hoog tot laag wier medewerking noodzake lijk was om recht te doen Een hoofdofficier van Justitie zei eens glimlachend in een kring van Indone sische advocaten in zijn aanwezig heid: „Vergeleken met mr. Yap zijn jullie poesjes waarmee te spelen valt. Maar voor mr. Yap voelen wij een eerbiedige vrees; hij is als een tijger als het om onrecht of willekeur gaat." Dat is een typerende uitspraak. Mr. Yap heeft iets in zich van de moed van een leeuw en het geduld van een lam. Dat is de reden dat hij zoveel respect en vriendschap ondervindt zowel in de Indonesische samenle ving als daarbuiten. Dat ls ook de oorzaak van het feit dat hij met zijn educatieve gaven fungeert als voor beeld en opvoeder voor zoveel jónge juristen en advocaten in Indonesië, die hem als hun leermeester be schouwen. Chinese minderheid Mr. Yap behoort zoals zijn drie na men reeds aanduiden tot de minder heidsgroep van Chinese afkomst in Indonesië, die honderdduizenden om vat. Deze minderheidsgroep, die be staat uit in Indonesië geboren Chine zen (Peranakans) en in recenter tij den binnengekomen Chinezen (To toks), heeft het evenals andere „over zeese Chinezen" niet gemakkelijk. Er zijn vaak en vooral in crisissituaties vele spanningen tussen autochtone Indonesiërs (pribumi's) en niet- autochtonen (non-pribumi's). Het exemplarische van mr. Yap is, dat hij zijn afkomst nooit verloochent en ook voor deze groep onbevreesd op komt als ze onrechtvaardig bejegend wordt of het slachtoffer is van voor oordelen van de meerderheid jegens de minderheid. Maar tevens, dat hij onverschrokken wegen wijst naar een integratie zonder verlies van identi teit. Hij heeft deze groep altijd gewaar schuwd tegen de neiging zich te ge dragen als mensen met een dubbele nationaliteit en loyaliteit, die tot zo veel wantrouwen heeft geleld en waarvoor de nieuwe Chinese regering in Peking nu eindelijk de juridische grondslag heeft weggenomen in dit jaar. En hij heeft door zijn vriend-, schap met talloze autochtonen en door zijn positieve deelname van de Indonesische samenleving een weg gewezen tot een verantwoorde inte gratie voor de duizenden Indonesi sche burgers van Chinese afkomst. International Deze bekwame en sociaalbewogen ju rist heeft op velerlei wijze ook de kans gekregen op internationaal ni veau zich in te zetten. Van 1968-1975 was hij vice-voorzitter van de com missie voor interkerkelijke hulpverle ning van de Wereldraad van Kerken, waarin vooral voor de projecten en programma's in Azië zijn inzichten, zeer gewaardeerd werden Toen hij na de bekende termijn van zeven jaar aftrad, werd hij in datzelf de jaar lid van de commissie voor internationale zaken van de Wereld raad (1975-heden). Vanuit diezelfde ervaring werd hij ook voorzitter van het ,Jndo-China fonds" van de We reldraad. dat hulp verleent in Laos. Vietnam en Cambodja aan slachtof fers van de conflicten (1972-1975) Tevens is hij van 1969 tot hedsn lid van de Internationale Commissie van Juristen in Genève. De secretaris van die commissie, mr. Hans Thoolen. heeft mij eens verteld hoe groot zijn bijdrage is in die zaken waarover die commissie zich uitspreekt. In hetzelf de kader valt ook zijn adviseurschap van Amnesty International. De bron Luther moet eens gezegd hebben: ..Juristen slnd böse Christen." Ik weet niet wat hem bewoog tot deze onheuse generalisatie. In ieder geval weet ik wel, dat dat van Yap Thiam Hien niet kan worden gezegd. Deze jurist is een discipel zonder bedrog Wie zich afvraagt waar de bron ligt van zijn onverschrokkenheid, van zijn zeldzame combinatie van eerlijk heid en liefde, van zijn kritische soil dariteit en zijn geduld met mensen en samenlevingen, wordt altijd weer ge troffen door zijn levend geloof, waar van hij niet alleen getuigt in gezin en kerk, maar ook in de rechtszaal en voor de hoogste autoriteiten. Met deze erepromotie zet de VU de lijn voort van de erepromoties van Martin Luther King, Beyers Naudé en Helder Camara. Wij verheugen ons met mr. Yap Thiam Hien en zijn vrouw Tan Gien Khing Nio en hun kinderen over dit eerbetoon, dat hij nooit zocht en dat hem daarom des te meer verrast als een geschenk en steun. Dr. J. Verkuyl, oud-hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, was jarenlang in Indonesië werk zaam. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De gemeente Ter schelling mag bezitters van stacara vans niet verplichten hun caravan tussen 1 november en 1 maart in de winterstalling te laten slepen. Volgens een arrest van de Hoge Raad is de kampeerverordening van Ter schelling sinds 1 januari 1977 ongel dig, omdat toen de provinciale land schapsverordening in werking trad Ook die verordening kent regels voor het laten staan van caravans, maar dwingt niet tot het stallen van cara vans in de winter. Het betrof hier een proefproces, aan gespannen door kampeerder W. Zaal uit Den Helder, een van de leden van de Vereniging Recreatiebelang Ter schelling. die al geruime tijd heeft laten weten zeer verontwaardigd te zijn over c.e gemeentelijke kampeer verordening. Zaal had zich in 1978 bewust laten bekeuren en werd vervolgens zowel door de kantonrechter als door het gerechtshof veroordeeld, omdat hij in strijd met de kampeerverordening van het eiland zijn caravan niet tijdig naar een winterstallingsplaats liet brengen Deze vonnissen zijn nu door de Hoge Raad vernietigd. In het arrest wordt verwezen naar een provinciale land schapsverordening, die van kracht werd kort nadat de verordening van Terschelling tot stand kwam. In die verordening is de bepaling opgeno men, dat caravans niet in het zicht mogen blijven staan tijdens de win termaanden, tenzij ze op campings staan. Volgens de Hoge Raad is die provinciale verordening ook voor Terschelling van kracht. Het vrouwenrestaurant ls er nog niet, maar het komt er wel. En gauw ook als het aan de initia tiefneemsters lipt. Het zal het eerste ln Nederland worden, na Milaan, Parijs ei Londen ls het 't vierde van Euwpa, het komt ln Amsterdam, er het ls hard nodig dat vrouwen eïidelijk een plekje krijgen waar se ongestoord kun nen (na-)praten en eten, begrij pen we. Nu zijn de vrouwenhuizen en idem cafés de laatste Jaren als paddestoelen uit de grond ge schoten. Nfemand zal het nut van deze etablissementen nog durven ontkenner., bijna niemand ten minste. Want waar kon een vrouw vioeger heen als ze, ge woon voor haar eigen plezier en zeker niet om door de andere sekse aaigegaapt en aangespro ken te vorden even ergens een kop koCie of iets dergelijks wilde gebruiken? De durfals onder hen stapter weliswaar al lang een ge mengd maar in feite mannencafé binner en beten wel van zich af als da nodig bleek, maar de lol was ertoch gauw van af als ieder een k«ek met zo'n veelbetekenen de hik van „die wil zeker wat" plus >ijbehorende opmerkingen Nee, het nut van vrouwencafés waar trouwens veel meer van ge maakt wordt en waar meer ge beurt dan in gewone cafés ls al lang bewezen, net als van vrou wenhuizen. Maar wat moeten we met een vrouwenrestaurant? In een gelegenheid, waar mensen heen gaan om lekker te eten. ge draagt men zich in het algemeen toch al rustiger dan in een café, waar veel mannen zich in de avonduren neerzetten om in een paar uur steeds „vrolijker" te worden. Maar zo zit het niet, zegt Elly van Raaij, een van de vijf mensen achter het plan voor het vrou wenrestaurant. .Als vrouw zit Je nergens echt rustig in een restau rant, net zo min als ln een café. We hebben daar heel wat klach ten over gehoord. Mannen gaan vaak alleen uit eten en het zou prima zijn, als vrouwen dat ook konden doen. We hebben ook het idee dat het voor een heleboel vrouwen prettig zal zijn om over hun activiteiten ergens met een paar te kunnen napraten. En we willen er meer doen: we willen er culturele activiteiten organise ren. Niet dat het een actiecen trum zal worden, maar we willen er dingen als tentoonstellingen en vrouwen die optreden. Het moet een restaurant worden met een prettige sfeer waar je rustig kimt zitten. We hebben ontzet tend veel enthousiaste reacties gehad van vrouwen. Ook omdat we een kinderhoek willen inrich ten, want er zijn zelfs eetgelegen- heden waar kinderen niet binnen mogen. Die kinderen moeten bij ons dus ook aandacht krijgen." De plannen zijn rond, een (huur)- pand ln de Amsterdamse Jor- daan lijkt gevonden en ook met het personeel zit het wel goed. („We gaan alles samen doen, om beurten koken, serveren en Inko pen".) Vrouwen dus, want man nen komen er niet ln, ook niet met hun vrouw. Alleen is er nog niet genoeg geld. Om te kunnen beginnen is er 75.000 gulden no dig, waarvan ongeveer de helft binnen is of is toegezegd. Er wor den obligaties van honderd, vijf honderd en duizend gulden uitge geven, maar over grotere lenin gen valt natuurlijk ook te praten, van vrouw tot vrouw. De coöpe ratieve vereniging „Het vrouwen restaurant" die bestaat al offi cieel heeft voor de nodige di ploma's gezorgd en ls vast van plan de hoofdmaaltijden (waar van altijd één vegetarisch zal zijn) niet duurder te maken dan tussen de 7,50 en 15.-. Wie er meer inlichtingen over wil of geld kan uitlenen, kan schrijven naar mevrouw Elly van Raaij, postbus 16716. 1001 RE Amsterdam Hans Lindblom uit de Zweedse hoofdstad Stockholm kan met zijn slobberige broekspijpen rus tig op de fiets stappen. Op deze fiets tenminste, want alleen op deze loopt hij niet het risico dat zijn broek in de ketting vast draait. De fiets heeft helemaal geen kettingkast, omdat hij ook geen ketting heeft. Ergens in het frame zit een as verborgen, die voor de aandrijving zorgt. Niet dat Lindblom de tweewieler zelf heeft gefabriceerd. Maar hij is er wel bijzonder zuinig op: het is een oudje van het merk Pierce, al in 1896 in de Verenigde Staten in elkaar gezet. De gemiddelde vijftigplusser staat meer open voor het nieuwe (en dus ook voor jongeren) dan omgekeerd het geval is. Ouderen zijn nu eenmaal zelf langer jong geweest dan je als jongere oud kunt zijn. Ouderen hebben het weliswaar vaak moeilijk met de verschuiving en ontluistering van waarden, maar toch hebben zij aanzienlijk meer begrip voor vernieuwing dan algemeen wordt verondersteld. Tot die conclusies komen de on derzoekers van Lintas-Neder- land, die een „verkenning van het gedrag en denken van ouderen" hebben uitgevoerd. Die ouderen zijn allemaal mensen van boven de vijftig, van wie er nu al ruim 3,5 miljoen zijn. Het rapport dat uit dit onderzoek kwam, heet „Grey Power" of „de macht van de mensen met grijs haar", zoals het ouderenblad „Samen op weg" dat het rapport in handen had. vrij vertaalde. De onderzoe kers constateren dat ouderen steeds vaker willen blijven mee doen in de maatschappij. Dat mensen na hun pensionering „ka pot" zouden gaan, vinden ze een „romantische en ouderwetse" vi sie. Volgens het rapport zou meer dan 11 procent van de mannen boven 65 jaar nog tegen betaling werken, van wie ruim driekwart omdat ze zo'n plezier in werken hebben. Verder zouden vrouwen zich vaker eenzamer voelen dan mannen, een gevoel dat in tehui zen nog veel meer voorkomt. Over ouderen en jeugd zijn de samenstellers van het rapport, best te spreken: „Mensen van bo ven de vijftig zijn zeker niet erg negatief over de hedendaagse jeugd. Zij zal de wereld niet naar de bliksem helpen. Het zijn en blijven per slot van rekening hun kinderen" Pho Ngern is niet erg gezien in de eetgelegenheden van Bangkok. Hij woont er, is nu 40 jaar, spreekt vloeiend Engels en weet zich steeds zo vertrouwenwek kend voor te doen, dat hij overal de heerlijkste maaltijden krijgt voorgezet zonder er voor te beta len. Dat blijkt pas als hij de reke ning krijgt, maar het is hem al 833 keer gelukt, beweert hij. Pho is vast van plan de duizendste gratis maaltijd op zijn naam en in zijn maag te krijgen, maar voorlopig zal het dat niet glad zitten. In een duur hotel, waar hij zijn 833ste diner nuttigde, hiel den ze hem vast tot de politie kwam. Die wil hem niet vrijlaten. zolang hij of zijn familie de tot nu toe bekende onbetaalde rekenin gen heeft voldaan. Maar Pho blijft optimistisch: zolang ze me niet herkennen, ga ik door met mijn hobby, zo gauw ik vrij ben tenminste, zegt hij. De langste vrouw was volgens het Guinness recordboek vorig jaar een Amerikaanse uit Chica go. die iedereen sloeg met haar 2.32 meter. Een Chinees zondags blad meldt nu trots dat in China een nog langere vrouw woont, de langste ter wereld dus. Het meis je zelf zal het niet zo leuk vinden. Ze heet Tseng Chin-Lien en is met haar zestien jaar al 2.35 meter. maar Stokhuizen vernieuwt van Natuur naar Kunst, zeg maar gerust van Artis naar Arti, dus die heeft op z'n minst z'n haar wat langer" (Jan Blokker in de VPRO-gids) Discobezoek: verslaving van oor verdovende middelen (bedacht. Alexander Pola voor de Vara- gids).

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5