Experiment met nieuw vaccin tegen geelzucht i Smaak voortwee. Het valt best mee met de veiligheid Brand neemt af aan boord van cruiseschip Caballero Filter. Energie-werkgroep Proeven met vrijwilligers R Onkruit wilde soldaat bevrijden Indonesië wil voor waterloopkundig onderzoek steun Alleen cultuurbarbaren gooien hun oude boeken weg. Dus brengt ze naar De Slegte. De Slegte is een goeie ^j\ voor uw oude boeken.UJ Prikacties tegen beleid van Pais Kunstgebitten vraagt om subsidie Rita ill Ondanks droevig ongeluk met veerpont je op de Oude Maas DINSDAG 7 OKTOBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Over enkele weken beginnen de eerste praktijkproeven met een vaccin tegen hepatltis-B dat is ontwikkeld door het Centraal laboratorium van de bloedtransfusie dienst (CLB) van het Rode Kruis ln Amsterdam. Soortgelijke studies lopen in de Verenigde Staten en Frankrijk met daar ontwikkelde vaccins. Hepatltis-B is een besmettelijke leve rontsteking (geelzucht) die wordt overgebracht doordat het veroorza kende virus in de bloedbaan terecht komt De ziekte komt in Nederland niet erg veel voor. maar een aantal bevolklngsgroeoen loopt een ver hoogd risico en de gevolgen kunnen ingrijpend zijn. Hepatltis-B duurt lang. zm weken tot zes maanden, en verloopt in ongeveer één procent van de gevallen dodelijk Verreweg de meeste patiënten gene itn volledig, maar in tien tot vijftien procent van de gevallen wordt de Bloedplasma ziekte chronisch, en blijven er klach ten Wanneer het lichaam er daarbij niet in slaagt, het virus onschadelijk te maken, blijft het in hun bloed circuleren Ook sommige ogenschijn lijk geheel herstelde patiënten blij ven verder met het virus rondlopen Het totale aantal dragers' wordt in Nederland geschat op 0.4 procent van de bevolking gebruikers die zich inspuiten met nlet-steriele naalden De „bloedige" besmettingsweg is niet de enige, omdat het virus bij dragers ook voorkomt in speeksel, zaadvloei stof. moedermelk, zweet en andere ultscheidingsprodukten De besmet ting kan dus ook worden overge bracht door intieme contacten en ge slachtsverkeer. Naast echtgenoten en kinderen van dragers behoren daar door mensen met veel verschillende seksuele partners tot de risico groepen hta Besmetting vis bloedtransfusie is in Nederland een hoge uitzondering ge worden. omdat sinds tien Jaar dra gers door laboratoriumonderzoek herkend kunnen worden en dan als bloeddonor worden afgekeurd. Het risico voor besmetting is wel belang rijk voor medisch en paramedisch p personeel dat werkt of in aanraking r kan komen met bloed van dragers een verpleegster die zich prikt aan een gebruikte injectienaald, een tan darts die zich verwondt aan een in strument waarmee hij een drager heeft behandeld. Berucht is het op treden van hepatltis-B onder drug- Het CLB bereidt het vaccin dat men sen uit risicogroepen tegen besmet ting moet beschermen, uit bloedplas ma van dragers. Het is de encge bron van hepatltis-B virus, omdat het tot nog toe niet mogelijk bleek, het te kweken Het virus wordt door een warmtebehandeling onschadelijk ge maakt. maar kan dan nog wel immu niteit oproepen tegen een „echte" be- smettine Na uitgebreid laboratoriu monderzoek en proeven met apen (het enige geschikte proefdier) was het vaccin rijp voor de eerste experi mentele toepassing bij mensen. Vol gens goede medische traditie gebeur de dat bij projectleider dr. V.P. Eijs- vogel en andere directieleden en me dewerkers van het CLB zelf. die tot nog toe geen ongewenste bijwerkin gen rapporteerden Men is nu toe aan proeven met grote re groepen vrijwilligers. Onder ande re wil men in een groep met sterk verhoogd besmettingsrisico in ander half Jaar de praktische bescherming* waarde van het vaccin vaststellen Die groep vindt men in samenwer king met de Amsterdamse Gemeen telijke geneeskundige en gezond heidsdlenst onder homoseksuele mannen met veel wisselende contac ten. Daar circuleert het virus om een of andere reden heel sterk, aldus dok ter Coutlnho van de OG en GD. en we hebben met deze mensen een vertrou wensrelatie die dit onderzoek moge lijk maakt Marijke Brunt van de Werkgroep Energiediscussie biedt minister Van Aardenne van economische zaken het plan aan voor de stimulering en begeleiding van de maatschappelijke discussie over de energievoorziening. LOENEN i ANP» - Dne leden van.dc anti-militaristische actiegroep kruit" zijn gisterochtend aangehot£ den op het terrein van de militaire strafinrichting Nieuwersluis (ge raeente Loenen). Het drietal heeft be kend van plan te zijn geweest een 23 jarige soldaat die in Nieuwersluis' in' voorarrest zit wegens het wei gered-, van een dienstbevel te bevrijden Door het vernielen van de omheuj- ning drongen de drie Onkruit-leden: het terrein van Nieuwersluis binnen Zij hebben daarna geprobeerd schroeven te verwijderen uit de raajo- kozijnen van de cel van de soldaat Bij hun aanhouding hadden zij bur gerkleding van S. en een breekijzer, bij zich. Een bewaker van de strafiü; richting ontdekte het drietal om tWeê. uur Dp rijkspolitie in Loenen hiëld later buiten de strafinrichitng èen man en een vrouw in een stilstaande auto aan. Vermoedelijk waren zij ook. bij de zaak betrokken en van plan^fe- overvallers en mogelijk de soldaatje de bevrijdingsactie naar een schuila dres te brengen ADVERTENTIE- Van een on2er verslaggevers ROTTERDAM-seattle Twee Amerikaanse patrouillevaartuigen houden sinds zondagavond de wacht bij het verlaten en stuurloos ronddobberende passagiersschip. Prinsendam" in de grafuch onderzoek in Indonesische Golf van Alaska Getuige de rookwolken boven het vaartuig woedt de brand nog steeds. SCHIPHOL (ANP) In verband met het grote probleem van dichtsllbende havens wU Indonesië graag met Ne derland samenwerken op het gebied van waterloopkundig onderzoek Men wil voldoende wetenschappelij ke en technische kennis zien op te bouwen voor het uitvoeren van om vangrijke projecten, die van grote betekenis zijn voor de economische ontwikkeling van het land. De moge lijkheden van samenwerking worden beiderzijds verder onderzocht, vertel de minister Van Trier (wetenschap^ beleidgisteren na terugkomst van zijn Indonesische reis Indonesia is bereid mee te werken aan een tweede Nederlands oceano wateren vervolg op de expeditie van de Snellius in de jaren twintig. Het ondetzoekvaartuig van de marine Hr Ms Tydeman zal als alles meezit eind volgend jaar kunnen uitvaren Nauwere wetenschappelijke samen werking zal verder voornamelijk lig gen op het gebied van onderzoek naar alternatieve energiebronnen en me- taliurglsch onderzoek. Concrete plan nen moeten na wederzijdse oriënta- tiebezoeken van deskundigen worden opgesteld Ook de behoefte aan veldwerk van Nederlandse oriëntalisten kwam ter sprake Volgens de Leidse javanist prof. Uhlenbeck. die de reis mee maakte. is bezoek van Nederlandse studenten aan Indonesië een absolu te voorwaarde voor het op peil hou den van de in ons land aanwezige kennis van de Indonesische cultuur, die dreigt langzaam achterop te ra ken. De belangstelling voor deze stu die is de laatste tijd weer toegeno men. na een inzinking in de jaren zestig President Suharto toonde zich tegenover minister Van Trier een warm voorstander van voortzetting van deze traditie Zoals wetenschappelijke boeken, ency- clopedieën.literatuur, atlassen, oude pren ten, enz. Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt. Koek ha ik lel J de Slegte I» Jvulvemtraal 4K-32. U»H! I'K Amsterdam Tel (Ifrt-JÏWJW Rotterdam. Hen Haag. Eindhoven, l'lrecht. Arnhem.Kroningen. Haarlem. leiden. Knwhede. Antwerpen. Genl Van onze onderwijsredactie DELFT Vandaag begint de Alge mene Bond van Onderwijzend Perso neel (ABOP) met prikacties tegen het beleid van minister Pais De acties zijn een vervolg op de demonstratie van 1 oktober, toen zestigduizend on derwijsgevenden op het Malieveld in Den Haag hun ongenoegen kenbaar maakten De afdeling Delft van de ABOP bijt de spits af Deze week worden allerlei kleine en grote prikjes uitgedeeld aan het adres van de minister van onder wijs. Hier en daar zal gestaakt wor den, mogelijk worden er bezettingen georganiseerd en op de Markt zal een tent opgericht worden, die de naam „Dr A Pals-school" krijgt Woensdag zal de heer J van den Bosch, voorzitter van de landelijke ABOP. meedelen hoe de prikacties elders ln het land zullen worden voortgezet ADVERTENTIE Geen losraken of verschuiven meer van Niemand, die een kunstgebit heett. behoeft meer op een kritiek moment in verlegenheid te raken omdat rijn kunstgebit losschiet of verschuift Maak een einde aan dit steeds dreigende ongemak Een weinig Oentofix- poeder houdt het gebit de gehele dag on wrikbaar op ?>|n plaats Oentolix geelt U een gevoel van zekerheid Probeer het nog van daag Bg apotheken en drogistenien LEEUWARDEN Bijna vijf jaar na dat een deel van de toren van de Sint Bonifatiuskerk te Leeuwarden door een storm werd geveld, is de herbouw gereed. Op woensdag 15 oktober zal de toren aan de Stichting Bonifatius toren worden overgedragen tijdens een bijeenkomst in de kerk. De bur gemeester van Leeuwarden, de heer J S Brandsma. zal spreken en verder werken de organist Theo Lambooij en de Christelijke zang- en oratorium vereniging Leeuwarden West aan het programma mee Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Werkgroep Energiediscussie heeft gisteren aan minister Van Aardenne «economische zaken) een bedrag, van bijna vijf miljoen gulden gevraagd voor de uitvoering v$ur een informatieproject over het energievraagstuk. Het project^ zal twee jaar in beslag nemen en zal onder meer bestaan uit een huis-aan-huis-krant. tentoonstellingen, spellen op hejt gebied van energie, folders, brochures en ander voorlichtings materiaal. De Werkgroep Energiediscussie, waarin 41 uiteenlopende maatschap pelijke organisaties samenwerken, heeft het project opgezet aan de hand van een onderzoek waaruit bleek dat onder de organisaties grote behoefte bestaat aan evenwichtige informatie over de produktie. de consumptie en de distributie van energie Naast de verspreiding van voorlichtingsmate riaal wil de werkgroep ook kadercur- Gisteravond laat bestond echter de indruk dat de brand aan het afnemen is. Volgens de Nederlander Paul Welling, een van de officieren van de ..Prinsen- dam". heeft de bemanning haar uiter ste best gedaan om het vuur de baas te worden De brand is ontstaan in Insp€Ctl6 een van de hoofdmachines van het schip. De ruimte waar deze machine staat werd afgesloten en volgespoten met koolzuurgas om de brand te ver stikken Dat heeft niet tot het gewee ste resultaat geleid nagenoeg hopeloos was geworden Met een helicopter verliet de ploeg toen als laatste het schip Functionarissen van de Holland Amerika Lijn hebben gisteravond meegedeeld dat de ..Prinsendam" niet met een sproei-installatie is uit gerust. Dat bemoeilijkte de blussing De bemanning heeft een tijd gewacht voordat de brandende machineka mer weer werd geopend Toen bleek, dat het vuur zich had uitgebreid in plaats van dat het was gedoofd Er kon geen water naar het betrokken compartiment worden gepompt, om dat belangrijke onderdelen van de pompen door de brand waren ver nield. De blusploeg, onder leiding van kapitein Cees Wabeke. bleef op het schip tot het moment dat de toestand De door de Holland Amerika Lijn gecharterde sleepboot met aan boord onder meer kapitein Wabeke arri veerde omstreeks middernacht in de buurt van de ..Prinsendam Men be gon meteen met het ondernemen van pogingen vat op het rampschip te AMSTERDAM De verlenging van de oostlijn van de Amsterdamse me tro naar het Centraal Station wordt vrijdag officieel in gebruik genomen. Vanaf zaterdag kan de bevolking over het nieuwe tracé rijden. Er zijn drie nieuwe stations Waterlooplein. Nieuwmarkt en Centraal Station, het laatste ls met een ondergrondse tun nel verbonden met het spoorstation van de NS. Het tracé tussen Weesper- plein en Centraal Station is bijna twee kilometer lang en geheel onder gronds. krijgen Hoewel er nog geen beslis sing is genomen over de haven waar heen het gehavende schip zal worden gebracht houdt men er rekening mee dat de sleepreis acht dagen in beslag zal nemen. Eenmaal in een droogdok moet een uitvoerige inspectie uitwij zen of het schip te repareren is De bemanning en de passagiers van de Prinsendam. onder wie het Neder landse echtpaar Chris en Mies Karei- se uit Reeuwijk en de vrouw van kapitein Wabeke. zijn gisteren per vliegtuig naar Seattle gebracht Daar zijn ze in hotels ondergebracht. Van daag zullen ze mogelijk huiswaarts keren. De bemanning van de ..Prin sendam" blijft voorlopig in Seattle De Canadese kustwacht gaat volgens de laatste berichten deskundigen op brandblusgebled Inzetten om te po gen de brand aan boord van het crui seschip „Prinsendam" tot staan te brengen. Men doet dit omdat de vrees bestaat dat anders de olie. die nog in het schip aanwezig is in de Golf van Alaska zal stromen sussen houden om het aantal mensen, dat voorlichting kan geven, uit te breiden Minister Van Aardenne heeft de aan-' vraag voor financiële steun doorgege- ven aan de stuurgroep van de zoge noemde maatschappelijke discusfte over de energievoorziening. Deze bre de discussie, waarin het informatie project van de werkgroep een rol zou kunnen vervullen, is echter nog niét van de grond gekomen Volgens Jan" Dogterom van de werkgroep is de aanvraag voor subsidie voor het in formatieproject met afhankelijk van het doorgaan van deze discussie de werkgroep wil zo snel mogelijk met de uitvoering beginnen Begroting De werkgroep meent dat het gevraag-* de bedrag voor het informatiepakket, «bijna vijf miljoen gulden, in twee jaar te bestedeni geen onoverkomelijk ke problemen zou mogen geven. Jan- Dogterom wees er gisteren op dat op_ de begroting van het ministerie van* economische zaken voor de maai schappelijke discussie voor dit jaar. acht miljoen gulden is uitgetrokken De twijfel aan die discussie groeit, terwijl er bovendien nog steeds geer- voorzitter voor de stuurgroep is ge vonden. Onze aanvraag is in feite een geschenk voor Van Aardenne aldus Dogterom Een brancard van een reddingshelikopter is neergelaten in een van de stampvolle reddingsboten van het cruiseschip De Prinsendam. waarop zaterdag brand uitbrak. Alle opvarenden werden gered. „Begrijp jij waarom ze zeggen dat hij in de roos heeft geschoten?" ADVERTENTIE teen* itkef ïjdN ïrk er* DORDRECHT Het ongeluk op de Oude Maas. waarbij een binnenvaarttan- ker met rampzalige gevolgen een veerbootje ramde, heeft misschien begrijpelijk nieuw voedsel gegeven aan het hier en daar levende vooroor deel dat het op de Nederlandse vaarwegen slecht gesteld is met de veiligheid Dit zou dan ook geen wonder zijn omdat de wetgeving voor de binnenvaart achterloopt, op het vakmanschap van de schipperij het nodige is aan te merken en het niet nauw genomen wordt met de voorschriften 4 J - b* Mr. A P. Mensert Spaander man. commandant van de rijkspolitie te water in Zuid west Nederland, vindt dat al lemaal zwaar overdreven. In dianenverhalen over dronken schippers en jonge, onervaren jongens die zomaar op een schip worden gezet wijst hij helemaal van de hand. Zeker, theoretisch is het toegestaan op 16-jarige leeftijd met een schip op de Nederlandse bin nenwateren te varen, met uit zondering dan van de Waal en de Lek. rivieren die tot het internationale Rijngebied worden gerekend en waarvoor men het zogenaamde Rijn schipperspatent in zijn bezit moet hebben om er op te mo gen varen. Die 16-jarige schip per bestaat echter niet Iedereen begrijpt dat geen en kele reder of eigenaar een al gauw een miljoen kostend schip zou toevertrouwen aan een jongen die bij wijze van spreken nog nooit water heeft gezien Laat staan, zoals in een tv-uitzending is gesugge reerd. dat een jonge knaap de kans zou krijgen met een gas tanker van 9 miljoen te gaan varen. Het zijn verhalen die nergens op gegrond zijn. Veel eer volgt een jongen met schippersaspiraties eén van de opleidingen van het Ko ninklijk Onderwijs voor de binnenvaart. Binnenkort moet men trouwens een diplo ma hebben om als schipper aan het scheepsverkeer op de Nederlandse binnenwateren te mogen deelnemen Gediplomeerd Dat wil intussen niet zeggen dat er maar weinig gediplo meerde schippers zijn. Het te gendeel is waar De meesten van hen varen ook op de Rijn en dit houdt automatisch in dat er een diploma voor han den moet zijn in de vorm van het Rijnschipperspatent The orie is ook op het water dus wel iets anders dan de prak tijk Commandant Mensert Spaan derman geeft toe dat de wet geving voor de vaarwegen veel eenvoudiger is dan die voor het wegverkeer Een sim pel voorbeeld In het wegen verkeersreglement is het pro bleem van het alcoholgebruik nauwkeurig geregeld De rijk spolitie te water moet een al gemeen artikel uit het wet boek van strafrecht gebruiken waarin als overtredingen (das niet'als misdrijven!» worden aangemerkt het plegen van gevaarlijke handelingen in staat van dronkenschap ..Al leen uit. preventieve overwe gingen heb ik al eens voorge steld dit nader te regelen Maar niet omdat het alcohol- Een van de kinderen die bij de ramp met de veer pont van 7-wijndrecht naar Dordrecht in het wa ter waren geraakt, wordt door een ziekenbroeder naar een ambulance ge bracht. probleem op het water zo ver schrikkelijk groot zou zijn Als het in mijn wijde gebied een of twee keer gebeurt dat tegen alcoholmisbruik moet worden opgetreden dan is het veel.' aldus de districtscom mandant Er staat overigens een geheel nieuwe wetgeving op stapel, die zoveel mogelijk in over eenstemming zaJ zijn met de internationale wetgeving zoals die in het Rijngebied geldt. Het eerst vermoede lijk begin volgend jaar zal de binnenschepenwet van kracht worden. Volgens deze nieuwe wet moeten schippers en kapiteins van binnensche pen ook buiten het internatio nale Rijngebied in het bezit zijn van een diploma. Dat zal voor de huidige schipperij geen ingrijpende gevolgen hpbben. want zeer veel schip pers en kapiteins zijn gediplo meerd Vaarreglement In het zogenaamde vaarregle ment worden de verkeersre gels te water geregeld. Daarin staat niets over de noodzake lijkheid dat een schip gekeurd moet zijn. Ook dit wordt in de nieuwe wet geregeld, evenals trouwens het feit dat de be manning bepaalde diplomas' moet hebben. In aanmaak is inmiddels ook een nieuw ver keersreglement voor het wa ter. het binnenvaartpolitie reglement. Het gaat het huidi- ge vaarreglement vervangen en is aangèpast aan het Rijn- vaartpolitiereglement dat voortdurend gemoderniseerd wordt Tenslotte is een begin ge- maakt met het ontwerpen van een vaarwegenwet. te vergelij- ken met de wegenverkeerswet waarin vragen worden beant woord zoals bijvoorbeeld Wat. is een openbare vaar - weg?" En waarin wellicht ook bijzondere scheepvaartmis- drijven- of overtredingen kun nen worden omschreven Commandant Mensert Spaan derman juicht de internatio nalisering van de wetgeving van harte toe. Zij zal de inten sieve scheepvaart in Neder land ten goede komen omdat zij meer houvast zal verschaf fen Daar is de veiligheid uite raard mee gebaat, hetgeen overigens niet betekent dat het daarmee - hoe diep het droeve ongeluk op de oude Maas ook is te betreuren op het ogenblik bijzonder slecht zou zijn gesteld

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3