Het parlement een gekkenhuis? Tekening van een lezer Trouw Commentaar POLITIEK aymara is er slecht aan toe De eerste ronde (1) De eerste ronde (2) stuur 'n brief moeders helpen toekomst verhaaltjes stem in auto Water in Utrecht 5 procent duurder =s ZATERDAG 4 OKTOBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Het loonoverleg van gisteren heeft de verbetering van de Nederlandse economie nauwelijks een stapje dichterbij gebracht Niet dat we er zoveel van hadden verwacht Het is echter telkens weer deprimerend als loeschouwer aanwezig te moeten zijn bij een drama met een tragisch einde, ook al ken je dat einde levoren al zo ongeveer, en weet je hoe de rollen zullen worden ge speeld Met nostalgie sprak minister Albe- da gisteren over een jaar geleden Toen stonden de 'sociale partners' evenzeer tegenover elkaar en deden eveneens hun best elkaar te over treffen in krachtige termen om het regeringsbeleid, elk vanuit de eigen invalshoek, te veroordelen. Niette min kwam er toen bijna een cen traal loonaakkoord tot stand dat uitzicht bood op gezamenlijke in spanningen van vakbeweging, werkgevers en werknemers om ar beidsmarkt en werkgelegenheid te verbeteren Een soortgelijke roldoorbreking, een doorbraak van nieuwe zakelijk- huid. lijkt dit najaar voor het loon overleg niet weggelegd. De vakcen trales CNV en FNV hebben enkele beperkte constructieve suggesties gedaan, maar gevreesd moet wor den dat de werkgevers zo schrome lijk overvragen, dat zelfs een over eenstemming op enkele onderdelen niet erg waarschijnlijk lijkt CNV en FNV tonen zich bereid te praten over beperking van de prijs compensatie voor hogere inkomens en eventueel ook van de vakantie toeslag voor hogere inkomens. Op die wijze zou wellicht een beperking van de gemiddelde loonkostenstij ging met een procent mogelijk zijn Daarnaast heeft het CNV het inspi rerende plan gelanceerd om een procent van de bruto lonen af te romen ten behoeve van een apart fonds voor werkgelegenheid bevor derende maatregelen De werkgevers van hun kant eisen liefst voor 2,7 miljard gulden aan vullende bezuinigingen bij overheid en sociale uitkeringen, en verlangen daarnaast een beknotting in de prijscompensatie voor iedereen. Zij laten nu al weten niet thuis te zijn voor centrale loonafspraken zonder deze twee elementen erin, terwijl de vakcentrales een beknotting van de prijscompensatie onbespreekbaar hebben genoemd, en minister Albe- da eerder deze week ook de 2,7 miljard extra bezuiniging. Wie dan. prompt daarop, van deze twee ele menten een soort voorwaarde voor af maakt, wekt tenminste de indruk erop uit te zijn het centrale loono verleg te doen mislukken. De werkgevers hebben waarschijn lijk gelijk wanneer zij denken zón der centrale afspraken in 1981 op loongebied goedkoper uit te zullen zijn dan mét. in ieder geval in de zwakkere sectoren zoals industrie, bouw. Zij ontnemen het land dan echter wel de kans op elke gezamen lijke aanpak van de sociale partners in de sombere economische toe komst. De lijn die de werkgevers nu kennelijk gekozen hebben, is daar om zowel kortzichtig als gevaarlijk. DEN HAAG Het is eigenlijk nog een meevaller, dat onze volksvertegenwoordigers rustig aan het werk konden blijven toen dezer dagen een landelijk ochtendblad opende met het nieuws dat onze parlementsleden een afkeer hebben van hun bazen (de kiezers dus) en zij voorts hun onbarmhartige taak alleen maar verrichtten omdat het parlement per saldo toch een aardige springplank is om het elders wat verder te kunnen schoppen. De conclusie kan na gisteren niet anders zijn dan dat regering en parlement zelf eerst een aantal be slissingen zullen moeten nemen. Komende week zijn in de Tweede Kamer de algemene politieke be schouwingen Een centraal punt van kritiek op het kabinetsbeleid voor 1981 is de oneerlijke verdeling van de offers: voor iedereen even veel Kamer en kabinet moeten nu duidelijk maken hoe zij dit „plaat je" denken bij te kleuren Voorts doet de regering er verstandig aan alvast dankbaar aan te grijpen het geen de vakcentrales nog wat schoorvoetend aanbieden: aftop ping van prijscompensatie en van vakantietoeslag Daarnaast zal het debat van ko mende week een veel duidelijker band moeten opleveren tussen ge brachte offers in koopkracht en de effecten daarvan op de economi sche ontwikkeling. Het CNV-plan. waarover zich gisteren naast Albe- da ook FNV-voorzitter Kok welwil lend heeft uitgelaten, dient zo snel mogelijk te worden uitgewerkt Een dankbare taak voor de CDA-fractie die eerder met soortgelijke ge dachten rondliep om hiervan Welke baas zou zulk ondankbaar en op betere baantjes belust tuig in dienst willen hebben? Kennelijk al leen de onnozele kiezer, want zo lazen we in hetzelfde ochtendblad: hij ver wacht eigenlijk niets beters van zijn ondergeschikte Politici doen alles, behalve wat de kiezer wil of verwacht en de kans dat zij ooit beweringen doen. die stroken met de opvattingen van de kiezer is klein, zo rilet geheel te verwaarlozen. Ja, waar kiezer en politicus, baas en knecht het kennelijk zo slecht met elkaar getroffen hebben rest slechts verbazing, om niet te zeggen verbij stering, waarom zo'n situatie onge straft kan blijven voortbestaan. Zou het politieke bedrijf werkelijk een gekkenhuis zijn? Op het moment dat men zich dit afvraagt is het even oppassen gebla zen, want aan het betreffende nieuws bericht ligt een serieus wetenschap pelijk onderzoek ten grondslag, een overigens nog niet helemaal afgeron de interuniversitaire studie onder lei ding van het Politicologisch Instituut van de Erasmusunlversiteit te Rot terdam. Zoveel is daarvan wel duide- lijk dat een enquête onder leden van de Eerste en Tweede Kamer heeft uitgewezen, dat parlementariërs over het algemeen het gevoel hebben dat veel van hun standpunten niet of onvoldoende door hun kiezers wor den begrepen. Omgekeerd is uit eerder onderzoek al gebleken, dat ook de kiezers nou niet bepaald het gevoel hebben dat afge vaardigden hun politieke opvattin gen vertolken. En voorts waren politi ci stom genoeg om in te vullen, dat veel van hun collega's het lidmaat schap van de Kamer zien, dan wel gebruiken als een springplank om carrière te maken. Vandaar. Nou is het een bekend gegeven dat met behulp van enquêtes zo ongeveer alles kan worden bewezen zelfs dat de lucht een komljnenkaas is. Wat was er bijvoorbeeld eenvoudiger dan het goede recht te bewijzen van het eer tijds zo omstreden REM-elland van door Willem Breedveld waaruit Nederland kennis kon maken met de zegeningen van de commer ciële televisie inderdaad, 80 procent van de bevolking bleek zich voor dit Verolmeproject uit te spreken. Zo goed als trouwens een meerderheid van diezelfde- bevolking het enkele maanden later eens was met de over heid, die ondanks de zogenaamde volkswil een hardhandig einde maak te aan dit volksvermaak. Schommelingen Wat bewijzen dit soort schommelin gen anders dan dat het levensgevaar lijk is enquêtes klakkeloos te inter preteren. zoals bijvoorbeeld het och tendblad in kwestie deed. Het onderzoek als zodanig zegt niet meer dan er tussen het parlement en de kiezer een zekere afstand bestaat Beiden hebben het gevoel dat aan hun opvattingen onvoldoende recht wordt gedaan. Op zichzelf is dit niets nieuws. Het voorbeeld van het REM- elland bewijst al dat de kiezer op zijn minst tegenstrijdig is. Eigenlijk wil hij vele dingen tegelijkertijd die el kaar echter vaak uitsluiten. Bijvoor beeld wil hij een hoog inkomen en ook nog goed en gratis onderwijs. Bijvoorbeeld ook zou hij soms alle etnische minderheden een schop on der de kont willen geven, om vervol gens weer driftig te protesteren als de overheid die al te hardhandig aan pakt Het is daarom helemaal niet verba zingwekkend dat een politicus desge vraagd enige vervreemding ten op zichte van zijn kiezer veronderstelt. Tot zover niets nieuws dus. laat staan dat men tot wederzijdse afkeer zou mogen besluiten. Hooguit kunnen er kanttekeningen worden gemaakt over de mate van vervreemding. Het zal de wetenschap al moeite genoeg kosten de relevantie daar van aan te tonen. Waarmee nog niet is gezegd dat vervreemding als zodanig geen probleem zou zijn. Integendeel Carrièredrift Nieuw is wel dat politici in de desbe treffende enquête zo stom zijn ge weest hun collega's carrièredrift in de schoenen te schuiven. Maar liefst 131 van de 205 ondervraagden verdenken hun collega's ervan het parlement als een opstapje te gebruiken. Wat zich hier openbaart is niet de gebruikelij ke en modieuze misprijzing van het parlement als instituut door anderen, maar door het parlement zelf. Kamer voorzitter Dick Dolman heeft zich ferm verdedigd door ondermeer de vraagstelling van de enquête in twij fel te trekken. Ook maakte hij een kanttekening bij het tijdstip van de enquête. Op dat moment lag het vertrek van piu-lementariërs als Duisenberg (Ra- bo-bank), Boersma en Van Leeuwen (OGEM-concern) vers in het ge heugen. En misschien is het ook wel zo dat Kamerleden de vraag zo hebben op gevat. dat het Kamerlidmaatschap niet tot in alle eeuwigheid geldt. Het is een uitermate enerverende functie en uit die hoofde is het misschien zo gek nog niet dat Kamerleden zichzelf een jaar of tien geven voor dit door staan van de hitte des daags. Veel Kamerleden die na kortere of langere tijd het parlement verlieten hebben echt niet zulke spectaculaire stappen gezet. Zij werden burgemeester van een kleine gemeente (Fiévez) of amb tenaar op het ministerie van binnen landse zaken (Molleman). Het moge allemaal waar zijn, op de een of andere manier klinkt in de enquête-uitslag toch iets door dat Kamerleden het respect van dit poli tieke ambt in twijfel trekken. Wat zich hier wreekt laat zich niet eenvou dig beschrijven. Een factor is onge twijfeld dat veel Kamerleden zich niet zo gelukkig gevoelen in met na me de grote fracties. Ze hebben mis- volgende week een hard punt te maken. Het rapport van de Weten schappelijke raad voor het rege ringsbeleid over een nieuw indu striebeleid kan een nuttig hulpstuk zijn bij de invulling van het CNV- plan. Het valt te verwachten dat minister Albeda. nadat komende week de politieke kaarten nog eens zijn ge schud, opnieuw de sociale partners bij zich zal roepen voor een overlegronde Werkgevers en vak centrales moeten zich dan maar eens goed afvragen of zij. bezien vanuit hun eigen beleid het jaar 1980 zo succesvol vonden, en of zij de formule van een door de rege ring gedicteerde loonpolitiek ideaal vinden voor de rest van de jaren tachtig. Zo niet, dan zullen zij in de tweede ronde van het overleg ver der moeten gaan dan het uitwisse len van in krasse bewoordingen verpakte veroordelingen van het kabinetsbeleid en van elkaar. Dan zullen zij zich, na deze blijkbaar onontkoombare plichtpleging in het rollenspel, vervolgens moeten zetten aan het uitstippelen van een gezamenlijk, zakelijk compromis voor 1981. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. Nog niet lang geleden was antro poloog John van den Heuvel (26) uit Roermond voor een vakantie terug bij de Aymara-Indianen in Bolivia, waar hij een paar jaar te voren een half jaar gewerkt had voor zijn doctoraalstudie. Hij kon nog net op tijd het land uit komen toen de militairen daar de macht hadden gegrepen, maar hij had er intussen al genoeg ge zien en meegemaakt om te kun nen vaststellen dat deze India nenstam in de diepste ellende verkeert Voor hen wil hij een bescheiden actie voeren De twaalfduizend Indianen van Irupala, een plaatsje op zo'n 190 kilometer van de Boliviaanse hoofdstad La Paz, zijn er ontzet tend veel slechter aan toe dan een paar jaar geleden, zegt hij. Het eten is zo duur geworden, dat de mensen het niet meer kunnen1 betalen. Hun voedsel is zodoende ontoereikend, de samenstelling onevenwichtig, de mensen onder voed Wel tachtig procent van de Aymara-Indianen lijdt aan tuber culose. ..De mensen geven steeds bloed op Overal zie je bloedvlek- jes Bejaarden zie je er helemaal niet; ze worden er gemiddeld niet ouder dan 43 jaar Je verzetten tegen het militaire regime kan daar gewoon niet. Daar moet je gezond voor zijn. Het zijn hoofd zakelijk keuterboertjes die wat koffie of sinaasappelen produce ren. waar ze hun handen al vol mee hebben." Waarom gaan al die zieken dan niet naar de dokter? Heel een voudig: omdat ze die met een „inkomen" van vijfendertig gul den per jaar niet kunnen betalen. In La Paz zijn natuurlijk wel zie kenhuizen, maar zelfs wie kans ziet de 190 kilometer te overbrug gen, kan toch de verpleegkosten nooit opbrengen. „Er worden wel enkele pogingen gedaan om een ziekteverzekering op te zetten, maar er is nog steeds niets. Dich ter bij huls is wel een hospitaal- tje, maar de twaalf bedden daar zijn totaal ontoereikend voor twaalfduizend mensen." Voor dat ziekenhuisje wil Van den Heuvel achtduizend gulden inzamelen. Daar kunnen dan zes tot acht bedden plus een hoogst noodzakelijk zuurstofapparaat voor aangeschaft worden. Welis waar gaat het hier om een staats- hospitaal, maar de regering steekt alleen geld in het leger Van die kant is geen hulp te ver wachten. „Dit is natuurlijk geen incidenteel geval," zegt Van den Heuvel. „Het gezondheidspro bleem is een structureel pro bleem. Overal waar militaire regi mes het heft in handen hebben, zitten de staatsziekenhuizen met dezelfde moeilijkheden Het is dus maar een druppel op een gloeiende plaat, maar de mensen van Irupala zijn dan tenminste geholpen"" Als het geld bij elkaar is zal hij het niet zelf kunnen brengen Vrienden van hem die daar na mens de missie werken, zullen het bedrag persoonlijk in het zie kenhuis afgeven. En om het zo ver te kunnen laten komen, zul len eerst flink wat mensen een bedrag op zijn rekening storten, hoopt hij Op giro 2602214 ten name van J S. G van den Heu vel. Dorpsstraat 12. Roermond, onder vermelding van „Actie voor Boliviaanse Indianen" Vrijwel zeker is de 75-jarige Hum berto Montano de oudste politie ke gevangene van Uruguay. Hij had een lange staat van dienst bij de rijkshavendienst van Uruguay en werd vijf jaar geleden plotse ling gearresteerd. Later werd hem „medeplichtigheid aan sub versie" aangewreven; op grond van de wet op de nationale veilig heid vallen burgers onder de mili taire rechtspleging. In 1977 werd hij wegens vermeend lidmaat schap van de Uruguayaanse com munistische partij en zijn jaren lange medewerking aan vak bondsactiviteiten binnen de bond van havenwerkers veroor deeld tot negen jaar gevangenis straf. Ten tijde van zijn activitei ten waren beide bewegingen bij de wet toegestaan. Ze werden pas verboden nadat zeven jaar gele den de militairen de macht aan zich hadden getrokken. Gewoon-, lijk worden in Uruguay gevange nen maandenlang eenzaam opge sloten gehouden voor verhoor en foltering De Libertad-gevange- nis. waar Montano momenteel zit, is berucht om het wrede regi me en de slechte leefomstandig heden. Veel gevangenen worden er ziek. sommigen ernstig. Mon tano heeft te kampen gehad met stoornissen in de bloedsomloop en werd herhaaldelijk opgeno men in het militair hospitaal, eenmaal voor een mislukte her nia-operatie. Omdat hij al oud is en steeds zwakker wordt, rijst er ernstige twijfel of hij wel in staat zal zijn het nog vier jaar in gevan genschap vol te houden. Beleefd gestelde brieven (Spaans of Engels), waarin wordt aange drongen op onmiddellijke vrijla ting op humanitaire gronden van Humberto Montano kunnen ge stuurd worden aan: Exmo. Sr Presidente de la Repüblica. dr. Aparicio Mendez - Casa de Go- bierno - Montevideo. Uruguay hand: een muziekcursus. Sinds dien is hij niet meer gestopt met studeren in zijn vrije tijd en nu hij de eerbiedwaardige leeftijd van honderd jaar heeft bereikt, heeft de hoogbejaarde Brit zich weer bij de universiteit (van Li verpool) laten inschrijven, waar bij een cursus over pers en public relations gaat volgen. „Je weet maar nooit wat je in de toekomst nog eens gaat doen", verklaart hij, „en dan is zo'n cursus nooit weg." Toen hij acht was. nam Andrew" Gyslop zijn eerste studie ter Een dikke boomtak in de dieren tuin van San Diego (Californië) is volgens de oppassers daar het favoriete plekje van dit Noord- chinese luipaard. Lui over de tak hangend doet het dier er gere geld een tukje, en dat mag, zeker op dierendag. Vierentwintig uur en dertig mi nuten aan één stuk door heeft de gepensioneerde Deense verpleger Magnus Jensen op Jutland ver haaltjes zitten vertellen. Toen hij stopte had hij er vierduizend ver teld en daarmee het record gesla gen van een Amerikaan Bob Cha- rols die nu nog met vierentwintig uur en vijf minuten als 's werelds grootste verteller in het Guinness recordboek staat. Het is niet be kend of er, behalve de acht jury leden, iemand naar Jensen ge luisterd heeft. Vrijwel onmiddellijk na de bom aanslag. een paar maanden gele den in Antwerpen op joodse kin-' deren die op een bus stonden te wachten, werd in Amsterdam het comité „Moeders helpen joodse kinderen" opgericht. Het comité wilde geld en solidariteitsbetui gingen bijeenbrengen voor de slachtoffertjes, de tien gewonde kinderen die de aanslag hebben overleefd, in tegenstelling tot het ene kind dat gestorven is. De opzet van het comité is gelukt: behalve de solidariteitsbetuigin gen die bij honderden binnen stroomden, en de kaarten, brie ven en tekeningen die naar de kinderen konden worden door gestuurd. is er vijftienduizend gulden ingezameld. Dat bedrag wordt morgenochtend op het kantoor van de Agoedath-Jirsael- organisatie in Antwerpen over handigd. Het is de bedoeling dat de zwaarst getroffen kinderen een vliegreisje naar Israël maken. Misschien vinden automobilisten het wel gezellig onderweg, maar dat is niet de opzet van die vrou wenstem in de auto. Er is trou wens geen sprake van een lijfelij ke aanwezigheid, maar alleen van een stem die bijtijds waar schuwt als er iets mis dreigt te gaan. De Japanse Toyota-fabriek heeft zo'n auto met stem in de handel gebracht, volgens de fa briek de eerste ter wereld die een dergelijk snufje bezit. De stem waarschuwt onder meer als er nodig bijgetankt moet worden, als bij het wegrijden de deur niet goed dicht is, als de bestuurder vergeet zijn veiligheidsriem om te doen. het contactsleuteltje bij het uitstappen laat zitten of de lichten vergeet uit te doen. M. W. Schakel schien moeite om aan de bak te ko men. Anderen zijn hen voor bij het verwoorden van politieke standpunt bepalingen naar buiten. Schaamlapje Diezelfde Kamerleden kunnen echter weten dat deze klacht niet zelden een schaamlapje is voor de eigen tekort komingen. Mensen als Schakel, Voogd en Franssen zijn het bewijs dat een parlementariër ongelooflijk veel goed werk kan verrichten zonder direct aan de spits te opereren. Hun manier van Kamerlid-zijn illustreert bovendien dat het lidmaatschap al lerminst als een opstapje moet wor den gezien. Integendeel, zij hebben bewezen dat juist het Kamerlid veel goed en verantwoordelijk werk kan verrichten. Wat ook om de hoek komt kijken is de positie van het parlement als ge heel. Op zichzelf is het parlement al een onhanteerbaar begrip want wat het parlement wil beperkt zich tot de meerderheid van het parlement en daarvan wordt vaak gezegd dat die machteloos is, niet opgewassen tegen het regeringsapparaat met zijn dui zenden ambtenaren. Hoe betrekke lijk zo'n veronderstelling wel is bewij zen de kabinetsformaties, die het be leid en soms zelfs hele departemen ten op zijn kop zetten. Maar ondanks de tegenwerping dat het parlement net zo machtig is als het zelf wil op de een of andere manier wordt het centrum van de macht in het kabinet gezien, daarin gesteund door het ambtenarenappa raat. Illustratief in dit verband is het opereren van fractievoorzitter Lub bers. Van hem wordt vaak gezegd dat hij niet in de eerste plaats als parle mentariër de gang van zaken beoor deelt. maar veel eer als zeventiende minister in het kabinet. Kennelijk gaat hij ervan uit dat het parlement niet zoveel in de melk te brokkelen heeft, al was het alleen al omdat het doo^ de regering voor het blok gezet kan worden en dan meest al overstag gaat. Wellicht daarom kiest hij veiligheidshalve maar voor een beïnvloeding van de regering via een achterdeur. Teken aan wand Op zijn minst spreekt hieruit de on derschatting, dat politiek, of het nu van het parlement of van het kabinet afkomstig is, uiteindelijk publiek moet wórden verantwoord. Het is op zichzelf al een teken aan de wand dat premier Van Agt zegt niet gaarne te vertoeven in het parlement. Eigenlijk bedoelt hij te zeggen dat hij zich wel publiekelijk wil verantwoorden, maar dan liever rechtstreeks aan de kiezer bij voorbeeld via de televisie of op congressen, waar hij onbekommerd wordt bejubeld. drs. J. J. Voogd Maar Wiegel heeft in het verleden al bewezen hoe gevaarlijk dit recht streekse appèl op de kiezer is. Op WD-bijeenkomsten kreeg hij de han den op elkaar voor allerlei ferme taal. die hij vervolgens in het parlement niet waar kon maken. Daar had hij met professionele tegenspelers te ma ken, die en dat wist hij drommels goed de kachel met hem zouden aanmaken. Bijgevolg paste hij ervoor in het parlement te herhalen wat hij op WD-bijeenkomsten en voor de tv wel onbekommerd had gezegd. Het gevaar van het willen omzeilen van het parlement zit hem in de al eerder genoemde tegenstrijdigheid van de kiezer. Een parlement dwingt tot een eerlijke afweging, waar de kiezers dat niet kunnen of willen. Het is daarom langs die weg, dat de parle mentaire publieke verantwoording een beter instrument is dan de recht streekse, hoe pijnlijk dat vaak ook is en hoe zeer enige vervreemding daar van soms het gevolg is. Verdeeld Op het ogenblik is er geen echte be groting ingediend. Het kabinet is een consequente afweging van tegenstrij dige belangen uit de weg gegaan. Het resultaat is een verwarde publieke discussie. Arie Groenevelt gaat in de slag met zijn collega-bestuurder Schelling. Pais krijgt de hele onder wijswereld op zijn dak en Van der Meulen bindt de strijd aan met zijn medechristen Van Veen. Zo een situatie plaatste het parle ment voor een buitengewone kracht proef. Het zal orde op zaken moeten stellen, waar anderen het af hebben laten weten. Het is een weinig benij denswaardige. maar wel noodzakelij ke opgave. Zoveel is echter wel zeker dat wanneer het parlement het erbij laat zitten, de kloof tussen de kiezer onvermijdelijk groter zal worden. En of er baantjes mee te verdienen zijn? Wie weet wat voor stoelendans er weer losbarst als het parlement de teugels in handen neemt. UTRECHT (ANP) Het waterge bruik in midden-Nederland wordt volgend jaar voor het gemiddelde ge zin zo'n vijf procent duurder. Dit blijkt uit de begroting 1981 van het waterleidingbedrijf Midden-Neder land. Volgens het bedrijf is de tariefsverho ging, waarbij wordt uitgegaan van een huishoudelijk gebruik van zo'n 140.000 liter per gezin per jaar, nodig omdat door het wat tegenvallende watergebruik van dit jaar een gat in de begroting is ontstaan. Vooral de slechte weersomstandigheden tot vér in juli hebben ertoe geleid dat het watergebruik is achtergebleven bij de verwachtingen door Fctzc Pijl mot) Vrede Ik wist de plaatsen waar men kelders bouwde En hield dat tijden lang nauwkeurig vast, Zou 20 mijn ouders, broers en zus behouden. Als onverwachts wij door de bom werden verrast. Er heerste vrede die mij dagelijks benauwde. Er stonden blikjes in de kelder opgetast. Ik werd er 's nachts door uit mijn slaap gehouden En las BB-instructies uit de meterkast. Zoals een dief, zo komt het eind der tijden Bedacht ik toen ik zwetend wakker schrok. Er kwam een ziekenauto onze straat doorrijden. Het was twaalf uur en twaalf keer sloeg de klok. Nog kan me wat ik zie enorm benauwen. Bedenkend dat het met één flits zo op kan houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5