Toekomst bossen in gevaar Triodosbank: een bijzondere bank Koffieproducenten en -afnemers akkoord EG wil geen CNV wil kleiner verschil in inkomens Exclusiviteit! Rechtstreeks van de zilversmid. Eigen makelaardij voor ex-werknemers Tenminste 700 arbeiders extra nodig importverbod op bont van robben RPS verhoogt hypotheekrente Uitstel betaling voor gevelfabriek Deskundigen bij reorganisatie Wilma bouwbedrijf Spaarders praten mee over aanwending van hun geld Fabrikanten spuitbussen vrezen strop Korter werken bij ventilatorfabriek ZATERDAG 4 OKTOBER 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 23 Van een onzer verslaggevers APELDOORN De toekomst van de Nederlandse bossen is in gevaar, als niet op korte termijn meer arbeiders worden ingezet. Wil de natuur niet verloederen, dan zullen er tenminste 700 bosarbeiders bij moeten komen. In het bestuur van het Bosschap ls zowel van de zijde van werkgevers als van werknemers ernstige ongerust heid uitgesproken over de ontwikke lingen in de bossen. Nadat het Bos schap zich reeds tot de Tweede Ka mer had gewend, heeft het nu de minister van landbouw en visserij dringend om een onderhoud ge vraagd. Door het Bosschap wordt gesproken van een „schrikbarende teruggang van de werkgelegenheid In de bos bouw'' Het ls van mening dat de boseigenaar. „die als enige onderne mer bij de wet. gedwongen wordt een verliesgevend bedrijf voort te zetten" door de overheid niet ln staat wordt gesteld een verantwoord beheer te voeren. Volgens de meest recente cijfers van het Landbouw Economisch Instituut die beschikbaar zijn en die betrek- Icing hebben op 1978, bedroeg het verlies ln dat Jaar ondanks de over heidsbijdrage gemiddeld 103 gulden per hectare bos. Inmiddels zou de situatie nog verder verergerd zijn als gevolg van het Intrekken van een bepaalde sociale regeling, toegespitst op de boebouwsector. Op grond van die regeling waren eni ge jaren geleden nog 900 bosarbeiders te werk gesteld tegen vergoeding van de loonkosten (veelal uit de agrari sche sector afgevloeide mensen, land arbeiders, maar ook kleine boeren). Intussen is dit aantal teruggelopen tot ongeveer 200. En deze groep werkt nu met subsidie op basis van de WV- maatregel ln de bossen. Weinig gelukkig Het Bosschap is van mening, dat deze gang van zaken weinig gelukkig is. En voor de bosbeheerders, die het achterstallig onderhoud zien toene men, èn voor de 700 arbeiders die veelal werkloos zijn. Oraag zou het zien, dat er een regeling uit de bus komt, die meer structureel de werk gelegenheid ln de bosbouw bevor dert. Veel mensen zouden dan weer een bij hen passende bezigheid vinden en de bosbouw zou weer van een stuk erva ring kunnen profiteren. Tenminste zouden de 700 bosarbeiders. die in hoofdzaak sinds 1970 verdwenen zijn, herplaatst moeten worden. Dit aantal zou niet onaanzienlijk groter kunnen zijn om de bossen op verantwoorde wijze te kunnen beheren. Overheidsbijdrage De minister van landbouw heeft ln de toelichting op zijn begroting gezegd, dat de gemeenschap vla het over heidsbudget belangrijke offers moet brengen voor het doeltreffend in standhouden van bos. natuur en landschap. Hij ziet het als een belang rijke taak de zinvolle arbeid in bossen en dergelijke blijvend mogelijk te maken, ook ter verbetering van de rentabiliteit (winstgevendheid) ln de ze sector. Uit de begrotingscijfers blijkt even wel, dat de overheidsbijdrage op het niveau van vier Jaar geleden ls vast gesteld. Volgens het Bosschap zou den de bijdragen van het rijk perio diek moeten worden bijgesteld. Voor het moment zou een bijdrage van 125 gulden per hectare kunnen worden berekend (thans 95 gulden). Dat zou een meer-ultgave ten laste van de schatkist zijn van 4 miljoen gulden op jaarbasis. Weliswaar kunnen de houtprljzen Iets gestegen zijn, maar dat compenseert voor de boselgenaren de gestegen kosten niet. „Indien geen maatrege len worden getroffen," aldus het Bos schap, „dan zullen particuliere bosel genaren ln toenemende mate ge dwongen zijn hun bosbezit aan de overheid te verkopen. En de ervaring heeft geleerd, dat beheer door de overheid aanzienlijk duurder ls dan wanneer dat ln handen ls van particu lieren, nog afgezien van de aankoop- kosten." Van de zijde van het Bosschap wordt er overigens op gewezen, dat ook Staatsbosbeheer onvoldoende mid delen van „Den Haag" krijgt om de noodzakelijke arbeid ln de bossen te laten verrichten. LONDEN (AP, AFP, Reuter) De Internationale Koffie-Organisatie (IOC) waarbij 67 landen zijn aangesloten, heeft gisteren besloten de uitvoer van koffie weer aan banden te leggen. De koffie producerende landen doen dit, om zich ln te dekken tegen al te sterk dalende prijzen op de koffiemarkt. Van onze redactie economie AMSTERDAM In verband met de ontwikkelingen op de kapitaalmarkt verhoogt Postgiro/Rijkspostspaar bank met ingang van maandag de hypotheekrente. Voor de hypothe ken met maandbetaiing wordt de rente met 0,2 procent verhoogd en voor de halfjaarsbetaling met 0,3 procent. De rente voor de gewone hypotheken met maandbetaiing wordt 11 pro cent en voor tophypotheken 11,2 pro cent. De effectieve rente wordt resp. 11,71 en 11,94 procent. De rente voor gewone hypotheken piet halfjaarsbe taling wordt 11,3 procent en voor tophypotheken 11,5 procent. De ef fectieve rente wordt reap. 11,76 en 11,97 procent. Het akkoord geldt een Jaar, tot okto ber 1981. Overeengekomen ls, dat de producenten gezamenlijk 57,37 mil joen balen van elk 60 kilo koffie op de wereldmarkt brengen. De totale be hoefte van de koffie Importerende landen ligt ongeveer op 55,6 miljoen balen. Het kopje koffie lijkt daardoor voorlopig alleen maar goedkoper te worden, omdat de importquota er voor zorgen dat er voldoende koffie op de markt komt, om de behoefte te dekken. De uitvoer van de producenten zal worden verkleind, zodra er overschot ten dreigen te ontstaan, ofwel, zodra de koffieprijs dreigt te zakken onder de 2,30 gulden per pound (450 gram). De huidige prijs ligt op 2,44 gulden per 450 gram. Een van de voorwaarden die gisteren door de Verenigde Staten werden ge steld aan de ondertekening van het contract, ls dat koffieproducenten ophouden met eenzijdige prijsonder- steunende maatregelen te nemen. Dat heeft tot gevolg, dat de Latijns- Amerikaanse maatschappij „Panca fé" zal moeten worden opgedoekt. Pancafé ls een maatschappij die on der andere reeds ulgevoerde koffie weer terugkoopt om daarmee een te kort op de wereldmarkt te veroorza ken en zo de prijzen op te drijven. Marktdeskundlgen geloven, dat er minstens negen maanden voor nodig zijn, om Pancafé te liquideren en de voorraad koffie van de maatschappij (die geschat wordt op 1,6 tot 1,8 mil joen balen) op de markt af te zetten zonder het marktevenwicht te ver storen. De eerste ultvoerquota voor koffie werden Ingesteld ln 1962. Ook toen al was de bedoeling ervan overschotten op de wereldmarkt tegen te gaan en producenten de gelegenheid te geven over te schakelen op andere gewas sen, om hun positie minder kwets baar te maken. Deze eerste overeenkomst was tege lijk een eerste stap ln de richting van ontwikkelingssamenwerking ln het begin van de Jaren zestig. De onder ontwikkelde koffie producerende lan den konden op deze wijze hun Inkom sten vergroten en daarmee de econo mische structuur van hun land ver sterken. BIJ een volgende bijeenkomst in 1972, werden de ultvoerquota opgeschort, wegens een geschil tussen producen ten en verbruikers over de bodem prijs van de koffie op de wereld markt. Terwijl Intussen de koffieprij zen bleven stijgen mislukten achter eenvolgens elk jaar de onderhande lingen, totdat ln 1975 een nieuw ak koord werd bereikt. DEN HAAG (ANP) De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, heeft af wijkend gereageerd op een vraag van het Nederlandse lid van het Europees Parlement Suzanne Dekker (D'66) om een Importverbod af te kondigen voor bont van klapmuts- en zadelrobben. Dit ln navolging van de Verenigde Staten, waar onlangs een dergelijke maatregel werd genomen. De com missie zegt zich er evenwel bewust van te zijn, dat de Jaarlijkse jacht op Jonge zeehonden „onder brede lagen van de bevolking van de Europese Gemeenschap op ethische bezwaren stuit." Eventuele maatregelen in EG-ver- band hangen af van de resultaten van een studie die thans in Engeland wordt gedaan over de situatie van voor Europa van belang zijnde in het water levende zoogdieren. OUDENBOSCH Bas to in Ouden bosch (slergevel-elementen) heeft als nog een boedelkrediet gekregen van de Algemene Bank Nederland. Hier mee ls een faillissement voor deze deelneming van VanderVliet-Wer- nink (welk bedrijf inmiddels failliet ls verklaard) voorkomen. Gisteren heeft Bas to uitstel van beta ling aangevraagd bij de rechtbank ln Breda. Als dat uitstel wordt verkre gen. is de „rustige voortgang" van de werkzaamheden vooralsnog gegaran deerd. Bovendien kan dan naar op lossingen worden gezocht om het voortbestaan van de onderneming veilig te stellen. WOERDEN (ANP) De bij bouwbe drijf Wilma betrokken vakbonden en ondernemingsraden hebben tijdens gezamenlijk overleg in Woerden afge sproken, dat ze samen een financieel adviseur en een organisatiedeskundi ge zullen aanwijzen, die zich moeten gaan verdiepen in de door Wilma aan gekondigde reorganisatieplannen. Wilma wil 350 van de in totaal 3.500 arbeidsplaatsen van het concern op heffen De ontslagen zullen alleen vallen onder de 1.300 mensen met maandsalarissen (tekenaars, admi nistrateurs <tc). De 2.200 werknemers die onder de bouw-cao vallen zijn niet bij de reorganisatie betrokken ADVERTENTIE 4 rilMDKta Zilver, een prachtig edelmetaal Zuiver zilver is van nature nogal zacht en kwetsbaar Daarom was 'echt' zilveren tafelgerei tot toe nooit werkelijk van puur zilver, maar altijd vermengd met 7 5 tot 16.5% koper Alleen bij zilversmeden Gerritsen Wat niemand gelukt is kregen de zHver smeden van Gerritsen te Zeist voor het eerst in de geschiedenis voor elkaar: Cou verts van 100% zuiver zilver, maar toch volkomen hard Voorzien van Rljkskeur leder artikel is voorzien van 5 keurmer ken. ingeslagen door de Rijkswaarborg te Utrecht rg Ter gelegenheid van dit kroningsjaar wordt voor de derde maal in de geschie denis van het Koninkrijk der Nederlanden de jaarletter. waaraan men het jaar van keuring herkent, voorzien van een koningskroon 100% zuiver zilver, blijvend waardevol Deze couverts zijn een sieraad op Uw ta- tei Door het hoge zilvergehalte, de verfijn de afwerking en de zware kwaliteit een ex clusie! en waardevol bezit, toonbeeld van disnnciie en goede smaak U betaalt veel minder U koopt rechtstreeks bij de zilversmid, dus legen zeer aantrekkelijke prijzen be langrijk lager dan de winkelwaarde van vergelijkbare couverts, die bovendien al tijd vervaardigd zijn van minder waarde vol gelegeerd zilver Onze couverts blij ven altijd hun gewicht m zilver waard Stijgende zilverprijs Gelei op de voortdurende inflatie en de, volgens beleggingsdeskundigen, binnen kort te verwachten explosieve stijging van de zitverpnjs is dit het juiste moment om de aanschaf van zo n vorstelijk bezit te overwegen Indien U vóór 21 oktober 1980 Uw bestelling plaatst, garanderen wij u vaste prezen en tijdige uitlevering vóór de komende feestdagen. Drie exclusieve modellen Haagsch Lotje: geïnspireerd op de vormgeving van het van oudsher traditionele zilvermodel. Puntfilet: een tijdloos couvert dat zich kenmerkt door verfijnde eenvoud nieuw in onze zilvercollectie, een chique model in de Engelse Chippendale stijl De keus Is aan u. de prijs is gelijk Een zes-persoons 39-delige zuiver zilveren cassette koopt U al voor I 6495, Ook afzonderlijk te bestellen Naast atname van de complete cassette bestaat de mogelijkheid om alle artikelen afzonderlijk te bestellen. Ook kunt U met ons spaarsysteem een cassette deel voor deel bi| elkaar sparen Belangstelling? Alle informatie over deze zuiver zilveren couverts vindt u in onze uitgebreide docu mentatie. Stuur vrijblijvend onderstaande bon in ot bel 03404-13677. ook op zater dag 6 september Show room bezoek Wij nodigen u gaarne uit voor een bezoek aan onze showroom aan de Van Reenen- weg 155 te Zeist Wij zijn dageli|ks tijdens kantooruren geopend en na atspraak ook op zaterdag Alle artikelen zijn ook leverbaar in 24 ka raats goud BON T5 Graag ontvang ik vrijblijvend uitgebreide documentatie over de 100% zuiver zilve ren couverts Naam i Adres Plaats Bon zenden aan i M.J. Gerritsen N V. Sola labriek. antwoordnr 105.3700 VB Zeist Postzegel is niet nodig door J. G. Wolters AMSTERDAM De nieuwe bankinstelling, die Nederland volgende week officieel rijk wordt, de Triodosbank in Zeist, is een bijzondere bank. Dit in zoverre, dat het de spaarders/beleggers mogelijk zal zijn invloed uit te oefenen op de manier, waarop dit geld door de bank weer zal worden geïnvesteerd. Er zijn nogal wat mensen die hun spaarcenten het liefst ten goede zouden willen laten komen aan bepaalde (ideële) doeleinden. Desnoods j*gen een lagere rentevergoeding dan gebrui kelijk. Voorbeeld van een sector, waarin men zijn geld belegd zou willen zien is het kleine «lologisch-dynamische landbouwbedrijf, dat de laatste tijd nogal in opkomst is. Andere voorbeelden zijn het onderwijs en het terrein van de geneeskunde Het bestaande bankwezen kan aan dergelijke gerichte wensen niet voldoen. Het geld. dat bij de banken binnenkomt gaat in één grote pot. waaruit links en rechts kredieten worden ver strekt al naar gelang er vraag is en op voor waarde. dat aan bepaalde bedrijfseconomische voorwaarden wordt voldaan. Met de oprichting van de Triodosbank De Nederlandsche Middenstandsbank is bij de oprichting betrokken geweest lijkt het Ne derlandse bankwezen nu ook in deze behoefte van spaarders/beleggers te kunnen voorzien Tot dat doel heeft de Triodosbank een aantal doelstellingen gepubliceerd. Een ervan is het scheppen van een bewust relatiepatroon tussen spaarders en leners van geld, waarbij beide partijen overleg kunnen plegen omtrent aanwending, rentevoet en ove rige voorwaarden. De bank kan hierbij een bemiddelende, maar ook een zelfstandige rol spelen. De Triodosbank wil vooral de financiering van projekten bevorderen, die sociaal-economi sche vernieuwingsimpulsen op gang kunnen brengen. Daarbij wil de bank de rentevoorde- len bij het aantrekken van het spaargeld Zo veel mogelijk doorspelen aan de kredietne mers. De bank richt zich op cliënten, die bewust willen sparen. Dat in eerste instantie door zich rekenschap te geven van het feit. in welke krediet gebieden het spaargeld wordt aange wend, zonder dat een zo hoog mogelijk rende ment op de voorgrond staat. Voorlopig zal de bank, naast een keuze voor algemeen gebruik, in de volgende vijf specifie ke werkgebieden opereren: 1. opvoedkunde/scholen 2. medische gebieden 3. land- en tuinbouw 4. speciale winkels/restaurants 5. ambachtelijke bedrijven Bij dit bewuste sparen past volgens de bank een bewuste tariefstelling. In het ene werkge bied kan de rente voor het krediet minder gemakkelijk worden opgebracht dan in het andere. Een ongesubsidieerde, culturele instel ling kan minder lasten dragen dan een produk- tiebedrijf. Vandaar, dat de te vergoeden rente op spaargeld met als bestemming opvoedkun de wel eens lager zou kunnen liggen dan wan neer de bestemming bijvoorbeeld in de sector winkels zou liggen. De bank hanteert verschillende spaarvormen. zo blijkt uit „Naar meer binding", personeels- krant van de NMB. Om administratieve rede nen kan echter voorlopig alleen bij de gewone spaarrekening de keuze naar een werkgebied worden gemaakt. Voorlopig werk voor tien Stok-mensen Van onze redactie economie AMERSFOORT De Polyzathegroep heeft drie mede werkers van de failliete Stokgroep in de gelegenheid gesteld een eigen makelaardij in woningen te beginnen. Dit aanbod betekent de voortzet ting van de werkgelegenheid voor ongeveer tien man. met de kans op meer werkgelegenheid op korte termijn als de opeet slaagt. Polyzathe heeft dit „gebaar" ge maakt vanuit het gevoel een mo rele verplichting aan deze drie mensen te hebben, gezien de in spanningen die zij destijds bij Stok voor Polyzathe hebben gele verd. De drie zijn F. Mandemaker in Koog aan de Zaan. W. Nijenhuis in Nijmegen en P. van der Gamme in Rotterdam. Hiermee is het initiatief van de groep Krijns (verkoopdirecteur van Stok) om genoemde drie kan toren te bundelen van de baan. Polyzathe is de vastgoed-poot van Pakhoed, die aan ongeveer twee honderd man werk verschaft. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Het CNV vindt dat de belastingplannen van het kabinet voor 1981 de inkomensverschillen vergroten. Volgens de christelijke vakcentrale heeft het kabinet onvoldoende nagegaan of via maatregelen in de belasting- en premiesfeer een meer rechtvaardige lastenverdeling kan worden bereikt. Het door de Triodosbank aangegeven renteta rief per spaarvorm is altijd het maximaal te vergoeden percentage. In zo'n geval komt het verschil ten goede aan het project, waarvoor de klant had gekozen. Aanloopproblemen Aangenomen mag worden, dat de bank de eerste tijd wel enige aanloopproblemen zal hebben. Zo zou het wel eens kunnen gebeuren, dat vrijwel alle spaarders de voorkeur geven aan één bepaald werkgebied en dat juist uit dat werkgebied, weinig of geen vraag naar krediet bestaat. Het omgekeerde kan zich uite raard ook voordoen: uit één bepaald werkge bied komt veel kredietvraag, waartegenover nauwelijks spaargeld wordt aangeboden. De bank streeft naar een zekere vrijheid om in dat soort gevallen zonodig bij te sturen en gelden over te hevelen. De initiatiefnemers van de Triodosbank zijn, zoals eerder gemeld, nauw verbonden met de Nederlandse antroposofische beweging (een re ligieuze richting) en met het kerkgenootschap De Christengemeenschap. Er wordt echter naar gestreefd een zo ruim mogelijke klanten kring te bereiken door de bank, die gaat ban kieren volgens de voorschriften van de Neder landsche Bank Dit staat in een brief van het CNV aan de Tweede Kamer, die zich vol gende week zal bezig houden met de algemene beschouwingen over de miljoenennota. De FNV heeft eerder deze week in een brief aan het parle ment het „onaanvaardbaar" over de kabinetsplannen uitgesproken. Het CNV meent, dat de vergroting van de inkomensverschillen met na me ontstaat door de verhoging van het BTW-tarief voor de meest nood zakelijke levensbehoeften van 4 naar 4,5 procent en het achterwege laten van maatregelen tegen het ontduiken van de belastingheffing over spaar- brieven aan toonder. Verder noemt het CNV als oorzaken de voorgestelde beperkingen bij te ruggaaf van teveel betaalde belastin gen. die vooral voor lagere inkomens groepen minder mogelijkheden daar toe zullen bieden en de uitbreiding van aftrekmogelijkheden in de winst sfeer. die ook voor vrije beroepsbeoe fenaars en grotere zelfstandigen gun stige gevolgen zullen hebben. Offer Gelet op de sociaal-economische om standigheden. waarin van iedereen een inkomensoffer moet worden ge vraagd. dient er. volgens het CNV, een aanzet gegeven te worden tot een meer rechtvaardige lastenverdeling. De vakcentrale denkt daarbij onder meer aan het achterwege laten van de voorgestelde BTW-verhoging en het beperken van de premiestijging in de sociale verzekeringen. Verder denkt het CNV aan een verho ging van de accijns op bier, tabak en gedistilleerd of het invoeren van bij zondere verbruiksbelastingen op be paalde goederen en diensten met een luxe-karakter en het nemen van ex tra maatregelen ter bestrijding van belastingfraude, die volgens de vak centrale tot éen aanmerkelijk hogere opbrengst zullen leiden dan de door het kabinet voorstelde 60 miljoen gul den in 1981. Het CNV schrijft de Kamerleden zich te realiseren dat de voorgestelde maatregelen nog niet een inkomens beeld voor 1981 doen ontstaan, zoals het CNV dat graag zou zien. De cen trale meent echter wel, dat met deze eerste aanzet een bijdrage wordt gele verd aan de bereidheid tot het bren gen van een inkomensoffer. DEN HAAG (ANP) De Nederland se spuitbusfabrikanten vrezen een schade van zeventien tot dertig mil joen gulden, als minister Ginjaar (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) de verkoop van spuitbussen beperkt. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Nederlandse Aerosol Vereniging. Negatieve publikaties over de scha delijkheid van een van de drijfgassen, chloorfluormethaan, vinden hun te rugslag op de spuitbus als geheel en beïnvloeden het koopgedrag van de consument. Dat geldt ook voor het sinds vorig jaar verplichte waarschu wingsetiket op spuitbussen die met chloorfluormethaan zijn gevuld, al dus het jaarverslag. Overigens is de produktiedaling in de bedrijfstak vorig jaar tot staan ge bracht. De spuitbusfabrikanten heb ben in dat jaar zelfs veertien procent meer spuitbussen geproduceerd. De groei was er vooral dankzij orders uit het buitenland. De verkoop in Neder land bleef ongeveer op hetzelfde ni veau. BREDA (ANP) De ventilatorfa briek Rotron in Breda heeft werktijd verkorting aangevraagd voor zijn 110 werknemers. Het is de bedoeling, dat negentig werknemers vanaf 3 novem ber voorlopig voor zes weken nog maar één dag per week werken De overige twintig personeelsleden zouden tweeëhalve dag per week aan het werk kunnen blijven. ADVERTENTIE NV SLAVEN BURGS BANK Slavenburg,dé bank om rekening mee te houden Oók in het buitenland Affiliaties/vestigingen te New York, Los Angeles, Curagao. Brussel. Antwerpen, Hamburg. Frankfurt, DüasekJorf, Zürich, Genève, Londen. Manchester. Cootemgel 63 3012 AB Rotterdam telefoon (010)695911 Achterstallig onderhoud neemt toe

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 23