Aborteren in ziekenhuizen gaat door Alle-mensen-krant tegen het racisme Caballero Filter. Staatsaandeel in winsten aardgasexport niet hoger 'Havenwerkgevers traineren overleg' "De zenuwen" voor dat examen? EIGENHUIS Conclusie rapport Instituut voor Sociaal Seksuologisch onderzoek: n 1 ff Kritiek Stimezo op nieuw ontwerp voor abortuswet 'Bodem op vele plaatsen vervuild' Als oliereuzen in Nederland investeren ALS U STRAKS IETS 'ANDERS' WILT WONEN... DAN ZULLEN WLJ U GRAAG WAT 'W00N-WIJZER' MAKEN... Vermist meisje blijkt gewurgd Leerboeken voor kinderen nog vol met vooroordelen 030-3 2 2-321 CAO-gesprek in metaal hervat Rita 3» VRIJDAG 3 OKTOBER 1980 ADVERTENTIE 4 door Cisca Dresselhuys ZEIST Nederlandse ziekenhuizen zijn niet geïnteresseerd in een wijziging van de abortuswet. Of er nu een nieuwe wet komt die liberaler of veel strenger is, zij zullen gewoon doorgaan op de weg die ze tot nu toe hebben gevolgd op het gebied van de abortus. Men redeneert: „We overtreden offi cieel al tien jaar de wet door te aborteren, er is inmiddels een beleid op het gebied van de abortushulpverlening tot stand gekomen, en daar gaan we gewoon mee door, nieuwe wet of niet. De klok is niet meer terug te draaien." Tot deze conclusie komen dr. Evert daag wordt gepubliceerd. Het onder- Ketting en mevrouw drs. Brigitte zoek berust op interviews met gynea- Kolkman. van het Nederlands Insti- cologen en directeuren van vierender- tuut voor Sociaal Seksuologisch On- tig ziekenhuizen verspreid over heel derzoek in hun rapport ..Abortus pro- Nederland. vocatus in het ziekenhuis" dat van- Van de Nederlandse ziekenhuizen voert ongeveer 15 procent een libe raal beleid ten opzichte van de abor tus (de zogenoemde „ja, tenzij" hou ding), ongeveer de helft heeft een „nee. tenzij" beleid (dat wil zeggen dat er op strikte indicatie wordt gea borteerd en minder dan één keer per week) de rest zijn de zogenaamde „nooit-abortus" ziekenhuizen waar praktisch nooit een abortus wordt verricht Een andere conclusie uit het onder zoek; Er wordt in de Nederlandse ziekenhuizen aanzienlijk meer gea borteerd dan officieel wordt opgege ven aan de geneeskundige hoofd-in- spectie van de volksgezondheid. Vol gens deze instelling waren er in 1978 in de ziekenhuizen 3500 abortus-in grepen gepleegd, volgens Ketting en UTRECHT (ANP) De bedenktijd of ..beraadtermijn" van vijf dagen in het gewijzigde wetsontwerp afbreking zwangerschap Ginjaar/De Ruiter zal in de praktijk neerkomen op een wachttijd van acht negen dagen. Bij de huidige aantallen betekent dit naar schatting voor tweeduizend vrouwen per jaar een verschuiving van hun behandeling tot over de der tien weken-grens. Stimezo Nederland zegt dit in een uitvoerig commentaar op het gewij zigde wetsontwerp. De organisatie vindt het wel een verbetering dat de vijf dagen al ingaan op het moment dat de vrouw met haar verwijzend huisarts spreekt, maar wijst er op, dat ongeveer twintig procent van de vrouwen (3.500) via een andere verwij- zer dan hun huisarts bij een abortus kliniek komen. Meestal is die verwij- zer een arts van een consultatiebu reau. Van de buitenlandse vrouwen komt maar een klein deel vla hun hulsarts naar Nederland. Volgens Stimezo be tekent dit dat jaarlijks zo'n 26.000 vrouwen voor een extra voorgesprek naar Nederland moeten komen en hier ongeveer een week moeten blij ven „met alle medische, psychologi sche en financiële gevolgen van dien." Een verplichte bedenktijd voor de vrouw, en een vergunningenstelsel en handhaving van abortus, uitge voerd door een medicus, in het wet boek van strafrecht, passen niet in het systeem van abortushulpverle ning dat zich de laatste tien Jaar heeft ontwikkeld, aldus Stimezo. „De in dieners van het initiatiefvoorstel Roethof/Wessel-Tulnstra hebben dit beter ingezien dan de minister Gin jaar en de Ruiter." Kolkman zijn dat er dat jaar min stens 6000 geweest. Het zijn vooral de ziekenhuizen met een rooms-katho- lieke signatuur die meer abortus-in grepen verrichten dan ze officieel op geven. In Friesland en Noord-Holland (exclusief Amsterdam) worden de meeste abortusbehandelingen ver richt in ziekenhuizen, in de rest van het land worden verreweg de meeste ongewenst zwangere vrouwen behan deld in klinieken. Overigens zijn steeds minder gyneacologen principi eel tegen abortus-provocatus, wat niet betekent dat zij deze ingreep zelf willen of zouden verrichten. Zij zijn blij dat er voor deze behandeling spe ciale klinieken bestaan, die naar hun idee ook zeker niet zouden moeten worden opgeheven Liberaal Zelfs in ziekenhuizen waar nooit wordt geaborteerd, om principiële of organisatorische redenen, bleken de ondervraagde gynaecologen soms zeer liberale opvattingen over deze zaak te hebben. In de meeste zieken huizen duurt een opname voor een abortus ruim twee dagen en wordt de vrouw onder algehele narcose ge bracht. In de abortusklinieken wordt de vrouw onder plaatselijke verdoving behandeld en kan zij nog dezelfde dag naar huis. In een kliniek kost een abortus gemiddeld driehonderdvijf tig gulden, in een ziekenhuis min stens tweemaal zoveel (maar voor de vrouw is de ingreep in het ziekenhuis kosteloos, omdat hij daar door het ziekenfonds of een verzekering wordt betaald). Uit het abortus-wetsontwerp Gin jaar-De Ruiter (WD-CDA) blijkt een niet duidelijk uitgesproken voorkeur voor het verplaatsen van de abortus van de klinieken naar.de zie kenhuizen. Maar bij de ziekenhuizen denkt men hier anders over. De gynaecologen zien de abortus liever uitgevoerd in een speciale kliniek, vooral die gynaecologen die een sterk accent leggen op de psycho-soclale omstandigheden rondom de ingreep Overigens vonden de meeste gynea cologen de psycho-sociale problemen rondom een abortus vrijwel nooit van dien aard, dat er speciale hulp van een psycholoog of psychiater nodig is. Begeleiding van de vrouw zien zij primair als een taak van de hulsarts Deze is over het algemeen niet erg geneigd te verwijzen naar een zieken huis, waar strenge indicatie-eisen worden gesteld, omdat zij dan in ge val van afwijzing nogmaals moeten verwijzen. Om die reden verwijzen de hulsartsen vaak liever naar een abor tuskliniek. f* •T.V ".V Ir t' AouettTetme Veel mensen hebben voor of tijdens school- en rijexamen wat ze noemen „de zenuwen". Zij kunnen zich minder goed concentreren en maken daardoor vaak onnodig fouten. Gelukkig is er voor hen Valdispert. dat ook zonder bezwaar door kinderen gebruikt kan worden. Valdis pert iseenzuivernatuurprodukt uil de va leriaanwortel. Valdispert brengt u weer tot rust maar maakt niet loom of slaperig. Valdispert dragees zijn gemakkelijk in te nemen. Vraag nadrukkelijk Valdispert. Uitsluitend bij apotheker en drogist. Lees vooraf de gebruiksvoorschriften. UTRECHT (ANP) De Nederlandse bodem is op vele honderden plaatsen, wellicht enkele duizenden, verontrei nigd met (chemisch) afval. Deze voor lopige conclusie trekt dr. mr. D. A. Zeilmaker van de afdeling bodembe scherming van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne Van onze parlementsredactle DEN HAAG Minister Van Aardenne (economische zaken) vertrouwt er op, dat de oliemaatschappijen Shell en ESSO hun aandeel in de extra aardgaswinsten in Nederland zullen besteden. Worden die investeringen hier daadwerkelijk gedaan, dan denkt de minister er niet over om het overheidsaandeel ln de aardgasbaten te vergroten, ten nadele van de twee ollereuzen De succesvolle onderhandelingen, die regeringscommissaris mr D. Spieren burg heeft gevoerd met buitenlandse afnemers van het Nederlandse aard gas, leveren ESSO en Shell de ko mende jaren enkele honderden mil joenen guldens op. Die bedragen ko men bovenop de ruim vijftien mil- jajrd, die de komende vier Jaar zal toevallen aan de belde maatschappij en. Als deelnemers in de Nederlandse Gasunie en de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) zijn zij betrok ken bij dé Jaarlijkse export van bijna vijftig miljard kubieke meter aardgas naar Italië. Frankrijk, België en ^Duitsland. Minister Van Aardenne en mr Spie renburg hebben gisteren de Tweede Kamer ingelicht over de tot dusverre sten wordt namelijk een lastenver lichting voor het bedrijfsleven be taald. Volgens de minister komt Jets" daarvan ten goede aan de olie maatschappijen. De socialist Van der Hek ziet dat anders; „Vooral de NAM in feite Shell en ESSO plukken de vruch ten van de globale belastingmaatre gelen die het kabinet in petto heeft. Ook de investeringspremies komen voor een deel bij die bedrijven te recht." Van der Hek Is wel tevreden met de resultaten, die de regeringscommis saris geboekt heeft De afnemers gaan zo'n 3,5 cent meer betalen voor. één kubieke meter aardgas. De prijs van het exportgas wordt weliswaar niet voor de volle honderd procent gekoppeld aan de prijs van stookolie; maar het „gat" wordt zeer klein. Bo vendien zullen prijsverhogingen van olie al na vijf maanden (tot nu toe;-'; tien maanden) doorwerken in de ga-- sprijzen. .Aanzienlijke verbeterin gen", concludeerde Van der Hek gis teren. Het CDA-KamerUd Van lerset sprak ovèf een „heel goed resultaat" .1 dat eigenlijk de verwachtingen heeft, overtroffen. Met enkele kleinere afne mers zijn de onderhandelingen nog gaande. voiKsgezonaneia en mmeunygiene Kamer ingelicht over de tot dusverre Tt K i uit de nog niet helemaal afgeronde bereikte onderhandelingsresultaten M 1H1 TO 11 fTM 71 K Off! P T"l inventarisatie die de provincies op zoals premier Van Agt eerder al liet U111I1U.1I1 UilVUIilCIIö Op het vroegere fabrieksterrein van Heineken heeft de burgemeester van Rotterdam, André van der Louw, gisteren een beeldje van JHuih Noorlander onthuld. „Manneken pils", zoals het is genoemd, werd door Heineken aangeboden ter onderstreping van de goede betrekkingen die dèbrouwerij altijd met de gemeente Rotterdam heeft gehad. inventarisatie die de provincies op verzoek van minister Ginjaar hebben uitgevoerd nadat de affaire-Lekker- kerk aan het licht kwam Zeilmaker sprak op een symposium ln Utrecht over toepassing van afval stoffen ln de wegenbouw. weten, kan Jaarlijks anderhalf twee miljard gulden extra worden ver- Vervolg van pagina 1 diend aan de export van aardgas: In; .Ï2 t u'i 1984 zal opnièuw worden onderhan- - - ■■■- --- -~A1-" deld over de prijzen beda was ook tegen- de CDA-motle omdat die naar zijn mening de raen- Verwiit sen w de indruk dat de overheid J in staat zou zijn de laagste inkomens te behoeden voor daling in koop kracht. „Ik denk dat dat in de Jaren tachtig niet zal lukken. We hebben het geld ook nodig voor de werkgele genheid", aldus Albeda. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De haven- werkgevers hebben niets ge daan om de onderhandelin gen over een nieuwe haven- CAO tot een goed einde te brengen. Dit verwijt richten de vervoersbon- den FNV aan het adres van de haven werkgevers. De bonden zijn van me ning dat de werkgevers het aan zich zelf te wijten hebben dat het CAO- overleg woensdagnacht opnieuw af gebroken moest worden. Vanmiddag komen de onderhandelingsdelegaties voor de vierde keer bij elkaar. „Er zijn nog onderhandelingen mogelijk, maar het zal wel verschrikkelijk moeilijk worden." zegt woordvoerder Bert Duym van de vervoersbonden De werkgevers willen niet meer weg geven dan een verhoging van de loon somstijging van acht procent. De el- ADVERTENTIE sen van de bonden komen neer op een stijging van veertien procent. „Die kloof van zes procent is voor ons onoverbrugbaar," zegt een woord voerder van de Scheepvaart Vereni ging Zuid. de organisatie,van4e Rot terdamse havenwerkgevers. De werk gevers hebben de vervoersbonden ge vraagd hun wensen aan de realiteit aan te passen. Volgens de werkgevers zijn ze met hun „uiterste bod" eigen lijk al te ver gegaan, gezien de sombe re vooruitzichten voor de conventio nele stukgoedsector (de meest ar beidsintensieve) in de Rotterdamse haven. Het aanbod van de havenwerkgevers houdt in; herstel van de automati sche prijscompensatie, een extra va kantiedag. herstructurering van de lonen met een maximale loonkosten stijging van 1.25 procent, en verwer- WASSENAAR (ANP) Een elfjarig meisje werd sinds maandagmiddag meisje uit Wassenaar dat sinds maan, half drie vermist Zij kreeg toen op dag werd vermist, is gistermiddag school toestemming van een leraar dood aangetroffen ln de Wassenaarse elders ln het gebouw materiaal voor duinen. Sectie heeft uitgewezen dat de handenarbeid op te halen. De ze- het meisje. Edith Post. is gewurgd. Een seksueel misdrijf is uitgesloten. Het lichaam van het slachtoffer werd door een wandelaar gevonden. Het ven Wassenaarse rechercheurs die zich met deze zaak bezighielden, krij gen vandaag versterking van acht tien man van het Zuidhollandse re cherche-bijstandsteam king van de 26 gulden van de loon maatregel per 1 januari 1981. Samen levert dit de loonsomstijging van acht procent op. De vier belangrijkste eisen van de bonden zijn: arbeidstijdverkorting, toeslagen voor vuil en onaangenaam werk, verlaging van de leeftijd voor vervroegde uittreding en twee pro cent aanvullende koopkrachthand- having. Het enige waar de werkgevers en bonden het tot nu toe over eens zijn is dat er een tweejarige CAO moet komen die op 31 december 1981 afloopt en dat het voor de havens geldende systeem van prijscompen satie per 1 Januari 1981 hersteld moet worden. De Vervoersbonden CNV, die weinig leden hebben in de havens, vinden het uiterste bod van de werkgevers wel voldoende om daarop een princi pe-akkoord af te sluiten Het Kamerlid Van der Hek (PvdA) verwijt de minister, dat hij een groter staatsaandeel in de winsten voor de komende tijd onmogelijk heeft ge maakt. Van Aardenne zou Shell en ESSO hebben beloofd, dat er tot en met 1984 geen verandering in de winstdelingsregeling te duchten is. „Daarmee wordt het volgende kabi net waarin heel goed de PvdA kan zitten met handen en voeten ge bonden," aldus een boze Van der Hek. De PvdA wil de aardgaswinsten van de olleglganten verder „afromen". Volgens het ministerie en Shell is er geen sprake van ..harde toezeggin gen". wel van afspraken. Economi sche Zaken: „die afspraken komen hierop neer als de oliemaatschappij en het uitgestippelde investerings programma uitvoeren, ziet de minis ter geen reden om aan de winstde lingsregeling te sleutelen. Dat is wel het geval als Shell en Esso in gebreke blijven." Het zogeheten „Spierenburg-effect", ofwel de extra aardgasbaten, levert de oliemaatschappijen ook nog een indirect voordeel op. Uit de opbreng- De CDA-motle werd aangenomen door steun van CDA, PvdA, D'66, PPR. Tegen stemden WD en SGP. De linkse partijen hadden afgezien van een eigen motie, omdat zij die na eerdere verworpen moties kans loos achten. De WD wilde een uitke ring ineens van rond 150 gulden voor alleen huishoudens met kinderen en een minimum inkomen. Ook dit plan was echter volgens Albeda en zijn staatssecretaris De Graaf, belden CDA, niet uitvoerbaar. Het WD-Ka- merlid De Korte bestreed dat. Wel erkende hij dat het geld de gezinnen pas begin 1981 zou bereiken, maar dat vond hij geen doorslaggevend be zwaar. Mateloos De Korte vertelde na afloop van het debat in de commissie dat hij zelf bij een directeur van een Raad van Ar- bled (uitvoeringsinstantie voor de Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Extreem racistische kinderboeken en leerboeken komen weinig meer voor, maar de vooroordelen tegen andere volken worden er bij kinderen nog altijd Ingeslepen. Daarom heeft de educatieve sectie van de werkgroep „Betaald antwoord" voor kinderen van ongeveer 11 tot 13 Jaar een „Alle-mensen-krant" gemaakt die op school gebruikt kan worden als tegengif Sr INTERIEUR Koop eens 'n los nummer! Nu al direct méér woten? Dat kan! Draai dan even; en beluister wat in deze maand t beste woon-blad EIGEN HUIS u biedt aan INTERlEüR-inforraatie en extra woon-inspiratie „Betaald antwoord" Is de Ne derlandse steungroep van het programma tegen racisme van de wereldraad van ker ken. Met de nu begonnen ac tie wil de groep duidelijk ma ken dat de klem voor racisme al heel vroeg gelegd kan wor den. In ogenschijnlijk on schuldige kinderboeken, ln Jeugd-encyclopedleën. ln aar- drijkskundeboekjes, strips, tv-programma's en zelfs in kinderbijbels kom Je de be kende vooroordelen tegen an dere volken tegen G P. F. Buddingh', samen steller van de „Alle-mensen- krant". verklaart waarom „Betaald antwoord" zich het eerst richt op de groep van elf tot dertien Jaar. Anders dan de veiligheid zoekende kleu ter en de uit zijn evenwicht geraakte puber, staan kinde ren van deze leeftijd nog ta melijk open tegenover nieuwe informatie. Ze zijn nog bereid hun beeld van de werkelijk heid bij te stéllen. Daarom Is het belangrijk Juist hen te wij zen op discriminerende voor stellingen, die zij in boeken of elders tegen komen." Superieur Je kunt Je afvragen ln hoever re kinderen negatief beïn vloed worden door het verhaal over de superieure Robinson Crusoë die Vrijdag behandelt als een groot kind. En worden ze werkelijk tot discriminatie opgevoed wanneer de blanke Kuifje wordt voorgesteld als degene die de domme neger* moet redden uit de klauwen van een leeuw? Barnard en zijn collega's gelo ven dat deze sluipende indoc trinatie wel degelijk effect heeft. Niet alleen kinderboe ken en strips, ook de tv en zelfs informatieve boeken zit ten zo vol met vooroordelen, dat bij kinderen langzaam maar zeker het besef wordt ingeslepen, dat Nederlanders of althans westerlingen supe rieur zijn ten opzichte van an dere volken Ds R. J. van der Veen, alge meen secretaris van de Neder landse Zendingsraad en lid van de werkgroep, zegt daar over: „Zolang Je nuchter met mensen praat, discrimineren ze misschien niet, maar op kri tieke momenten, dan komt het Ineens boven. Dan hoor Je toch weer dat ze niet willen dat hun dochter met een ne ger trouwt. Dan steekt de haat tegen buitenlanders toch weer de kop op. Daarom is het wel degelijk nodig kinderen vroeg te leren, dat overal voor oordelen op de loer liggen. Suggesties In het nu aan de scholen ge presenteerde materiaal (be halve de krant voor kinderen ook een werkboek en een handleiding voor leerkrach ten) worden tal van suggesties gedaan voor lessen rondom dit thema. Dat kan gebeuren in de gewone les over aard rijkskunde (waarom ligt Euro pa midden op de wereldkaart) of geschiedenis (wie „ontdek te" Amerika werkelijk?). Het, kan worden ingebouwd in een godsdienstles (bijvoorbeeld óvër de moslems in ons land) of ln een gesprekskririg'ln de schoolbibliotheek. Maar er kunnen ook afzonderlijke pro jecten aan dit onderwerp wor den gewijd (Het lesmateriaal van de werkgroep ..Betaald ant woord" is te bestellen bil Pris ma LectüurvóörÜchting, Parkweg 20 a. 2231 AJ Voor burg). kinderbijslag) had nagegaan of zijii. plan uitvoerbaar was. Dat bleek zo te zijn, ook al zouden aparte forinulfe; ren moeten worden gemaakt en een steekproefcontrole moeten worden uitgevoerd. De Korte had de indruk dat CDA-fractie en CDA-bewindslie- den zo moeilijk deden over het WD- voorstel, omdat zij het de WD niet gunnen dat die ook eens een goed idee voor de zwakste groepen heeft „Dat irriteert mij mateloos", aldus De Korte, zichtbaar kwaad, tegen- over journalisten. Er zijn rond 140.000 J gezinnen met kinderen met een mini mum inkomen. Dat zijn, aldus het! WD-Kamerlid de echt zwakste inko mens, en onder hen wilde hij dan ook de 25 miljoen beschikbare guldens verdeeld zien. Deze groep kon dan rond 150 gulden per gezin krijgen, en bleef dan dit Jaar in elk geval behoed voor daling van koopkracht Het is mogelijk dat volgende week nogmaals over de CDA-motie zal wor- den gestemd, maar dan in de voltalli- ge Tweede Kamer. Een andere uit- slag mag dan echter niet worden ver- J wacht. Wel zal de Kamer waarschijn- lijk uiterlijk volgende week antwoord willen van de regering of de motie zal worden uitgevoerd. ZOETERMEER (ANP) Werkgevers en werknemers in de metaalindustrie zullen morgen de onderhandelingen i heropenen over een CAO voor de me taalindustrie. De onderhandelingen werden afge broken op 28 augustus, nadat zij Da talrijke ronden waren afgesprongen op de els van de vakbonden tot een loonsverhoging van één procent voor de hele metaalindustrie. De industriebonden probeerden daarna in de afzonderlijke metaalbe drijven contracten over de arbeids- voorwaarden af te sluiten. „Ik heb het dak geteerd. Alleen nog even controleren of alles waterdicht Is

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3