niet al sterk beperken' Geen geld voor groei van openbaar vervoer l'Personeel inlichten bij ^belangrijke beslissingen Sportartikelen doen het goed -Van Veen (VNO): 'Verwijt van Kok is onzin' Geen paniek-aankopen op vrije oliemarkt Detailhandel vreest werkgelegenheidsproblemen 'Winkeldiefstal is misdrijf Taxibedrijf in benarde situatie LjEG-richtlijnen voor multinationals lente vliegt jimhoog in VS -i» Aanmelding voor volledig staatsexamen en deelstaatsexamen VW.O. - KLA.V.O. - MJLV.O. 1981 Concurrentie groeit met markt mee Saoedi-Arabië vergroot olie- produktie Onrust bij Fiat duurt voort 5 'I vrijdag 3 oktober 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET p 17 - R 21 - HS 19 lOWT: JL 1 'Van onze redactie economie I AMSTERDAM „De detailhandel erkent de noodzaak van matiging ln de nationale «t huishouding. Een te hardhandige beperking van de koopkracht zou ons echter In een nol 'neerwaartse spiraal kunnen brengen, die voor onze bedrijfstak met zijn 300.000 werknemers i"J] heel negatieve gevolgen zou kunnen hebben." Dit zei de heer A. Heljn, voorzitter van de Raad jsa voor het Filiaal en Grootwinkelbedrijf ln een rede tijdens de ledenvergadering. Hij pleitte daarom voor een even- wichtig beleid, erop gericht de in- 1 vloed van de matiging op de con- gumptieve bestedingen zo beperkt mogelijk te houden. „Herstel op de 1 ene plaats mag niet tot afbraak op de andere lelden." *i Zijn pleidooi, stelde de heer Heijn I vast, gold niet alleen het filiaal- en grootwinkelbedrijf, maar evenzeer de rf zelfstandigen." Er is hier geen belan- gentegenstelling tussen groot en klein. Wij staan allen voor dezelfde problemen en het zou goed zijn, als 5 wij ons gezamenlijk voor de oplossing 1 ervan zouden inzetten." k Naar zijn mening zijn de mogelijkhe den daartoe volop aanwezig. Sinds vele Jaren is In de Nederlandse detail handel de verhouding tussen „filiaal-' en grootwinkelbedrijf" enerzijds en „midden- en kleinbedrijf" anderzijds [vrijwel stabiel. De grotere onderne mingen verwerken 25 procent van de totale detailhandelsomzet, de kleine re 75 procent. Deze praktisch con stante relatie geeft een goede basis |voor samenwerking, aldus de heer ieijn. die voorts opmerkte, dat het er iu op aankomt ln een periode, waarin iet minder goed gaat, in de bedrijf*- de rijen gesloten te houden. ls Publiek terughoudend -Jfclj stelde vast, dat de forse matlgin- |P*gen die door kranten, radio en televl- riS sie ln het vooruitzicht werden gesteld Van onse redactie economie AMSTERDAM Winkeldiefstal Is een misdrijf In de zin van de wet Daar kan de justitie niet aan voorbij gaan alsof er niets aan de hand Is, aldus de heer Heljn, die opmerkte dat de overheid geen krachtig, maar een vergoelijkend beleid voert. De overheid maakt de indruk win keldiefstal niet zo erg verwerpelijk te vinden. Klaarblijkelijk laat justi tie zich daarbij lelden door publika- ties, die de wijze van presenteren van artikelen in de winkels als een vorm van uitlokking omschrijven. Vergeten wordt echter, dat de open presentatie wordt gekozen omdat a. de niet-stelende bonafide klant daar prijs op stelt en b. omdat leder ander systeem de prijzen In de winkels pijlsnel omhoog sou jagen. De detailhandel bindt de kat niet op het spek, zoals haar wel eens wordt verweten. Er wordt wel degelijk pre ventief gewerkt, meende de heer Heljn. Hij drong er met grote klem op aan, dat de overheid nu eens met een deugdelijk beleid komt en „niet met een soort officieel gesanctio neerde mlsdrljf-franchlse onder het motto „zo erg is het nou ook weer niet." het kopend publiek in de afgelopen maanden al enigermate terughou-, dend hebben gemaakt. „Er is sprake van vertraging in de aanschaffingen en van een zuinig financieel beleid bij consumenten. Reeds nu is dat voor de detailhandel merkbaar. En dit geldt voor de grote winkels even hard als voor de kleine. De omzetten groei en niet meer. Rendementen en Inko mens komen onder druk. Werkgele genheidsproblemen dreigen. Sprekende over de vertegenwoordi ging van de handel bij de Europese Commissie In Brussel stond hij stil bij het vraagstuk van de emballage en de verpakking en de steeds sterker wordende afvalstroom ln Europa. Een vraagstuk, dat verontrusting wekt. „Er is," zei de heer Heijn, „met de handel heel goed te spreken over oplossingen, maar dan moeten zij wel praktisch en uitvoerbaar zijn. Van achter een bureau decreteren, dat het statiegeld weer moet worden inge voerd is in dit opzicht niet vol doende." Emballage Hij wees erop, dat retourverpakkin gen meer Investeringen zullen vergen, dat er meer vervuilend en energie A. Heijn kostend vervoer mee gemoeid is, en dat het grondig schoonwassen van vuile flessen met middelen dient te geschieden, die niet bepaald als mili eu-vriendelijk te boek staan. Een an der punt ls het ruimteprobleem. Waar moet de slijter en kruidenier plotse ling de ruimte vandaan halen om enorme hoeveelheden lege flessen op te slaan? En wie betaalt de veel hoge re kosten en wat vindt de consument van het nieuwe, ook voor hem niet zo gemakkelijke systeem? aldus de heer Heljn. Met betrekking tot de voorgestelde verhoging van het 4 procent btw- tarief tot 4'/. procent merkte hij op, dat het hier niet om totale assorti menten gaat, maar toch wel om enor me aantallen artikelen. „Een verho ging met een half procent is," zei hij, „natuurlijk nonsensicaal. De winke lier komt met zijn prijsstelling van zelfsprekend helemaal niet uit en het eind van het lied zal wel zijn, dat de detailhandel zelf voor de schade op draait. In politieke kring hoort men wel het geluid, dat deze btw-verho- ging als „wisselgeld" van het kabinet moet worden beschouwd. Dat zou voor de winkeliers in dubbel opzicht te hopen zijn. Want wisselgeld heb ben zij dankzij dat kabinet de laatste Jaren ook al niet meer." Van onze redactie economie AMSTERDAM „Als Kok zegt, dat >p «iwij met onze bescheiden ombuiglngs- bog voorstellen de klok 30 Jaar terugzet ten! ten, dan zeg lk ln alle vriendschap: 8.1 dat ls toch onzin. Kijk naar West ehui Duitsland. Dat land geeft in procen- pamten van het nationale inkomen nu anlfêvenveel uit aan sociale zekerheden 571 als Nederland in 1965. Wil Kok bewe gen dat ln West-Duitsland geen spra- lU^ke ls van sociale zekerheid? ^TV\l zei VNO-voorzltter, mr C. van Veen. in de vergadering van de Raad voor Filiaal- en Grootwinkelbedrijf. Hij ontkende, dat de werkgevers al bij voorbaat het overleg met de vak bonden in de Stichting van de Arbeid onmogelijk maken, zoals de voorzit ter van het CNV heeft gezegd. „WU hebben echter wèl vooraf duidelijk willen maken, dat er voor ons grenzen zijn aan wat wij in de Stichting kun nen doen voor de oplossing van onze nationale kwalen." Zich bepalende tot dé gevolgen van een inkomens ma tl ging voor de de tailhandel merkte hij op, dat „een waarschijnlijke daling van winkel aankopen erin zit. Ogenschijnlijk", aldus de heer Van Veen, „zou het dus voor de hand liggen als de detailhan del zou pleiten voor behoud van koopkracht Tijdelijk voordeel Dit zou echter slechts heel tijdelijk voordeel zUn. Vervolgens zou de koopkrachtdaling nóg ingrijpender moeten zijn dtm nu al het geval is om de economie weer ln het goede spoor te krijgen. „Alles in onze economie ontwikkelt zich momenteel tegengesteld aan de gewenste richting", zei hij. „Zelden we vorig Jaar nog, dat alle signalen op rood stonden, nu zitten we al in de situatie dat verschillende waarschu wingssignalen worden gepasseerd. Het gemiddelde rendement op het eigen vermogen van de bedrijven wordt volgend Jaar negatief, merkte hij op. Een stuk van de lonen wordt ln feite betaald uit de afschrijvingen, waardoor onvoldoende Investeringen voor vervanging en vernieuwing tot stand komen. Dit betekent, dat wij in Nederland bezig zijn ons eigen pro- duktleapparaat te consumeren." Van onze redactie economie HOORN „Tot 1984 kan het openbaar vervoer rekenen op een groei van tien procent. Maar waar het geld vandaan moet komen om die groei mee op te vangen, is in de begro ting van het ministerie van verkeer en waterstaat niet te rug te vinden." Dat zei voor zitter mr. D. van Setten van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transporton dernemingen (KNVTO) giste ren tijdens een buitengewone algemene vergadering in Den Haag. De voorzitter vroeg speciale aan dacht voor de benarde situatie waar in het taxibedrijf zich bevindt. Hij betreurde het, dat ln de memorie van toelichting op de begroting van het ministerie van verkeer en waterstaat niet wordt gerept over een door de Tweede Kamer aangenomen motie waarin de taxi wordt erkend als open baar vervoer. Onlangs deelde minis ter Tuijnman van verkeer en water staat mee, dat er een commissie wordt ingesteld die zal onderzoeken hoe het vervoer per taxi het best kan worden gestimuleerd. De KNVTO ls echter inmiddels zelf tot de conclusie gekomen dat, als maatregelen om de taxi te populari seren succes willen hebben, daaraan een herstructurering van de hele be drijfstak vooraf moet gaan. Het taxi bedrijf staat er dit Jaar nóg slechter voor dan vorig jaar. De vereniging heeft een bedrijfsenquète uitgevoerd ln deze bedrijfstak, waaruit bleek dat het merendeel van de deelnemende bedrijven het afgelopen jaar een ne gatief resultaat boekte. Door de toe nemende verkeersdrukte ontstaat bovendien een produktiviteitsdallng. Het Iaat zich aanzien dat deze situa tie zich voorlopig nog zal voortzetten, aldus Van Setten. Het taxibedrijf kenmerkt zich door een uiterst zwak ke financiële structuur en een onbe vredigend exploitatieresultaat. Dat laatste heeft dan weer een negatief effect op de investeringsmogelijkhe den van het bedrijf. Versluierd De slechte gang van zaken bij het taxibedrijf wordt zelfs nog enigszins versluierd, doordat veel taxi's ook andere soorten van vervoer verzorgen zoals beroepsvervoer, goederen- en representatief vervoer. Daar haalt eén bedrijf doorgaans het geld van daan, dan nodig ls om de taxi-activi teiten voort te zetten. Van Setten vroeg zich gisteren echter af, hoelang dit nog zo voort kan gaan. „Helaas", aldus Van Setten, „komt het in de taxi-sector maar al te vaak voor, dat slechts een acceptabel re sultaat kan worden behakld door er een sociaal beleid op na te houden dat jaren achterop ligt, of door met andere normen de hand te lichten." Van Setten, die sprak van een zieke bedrijfstak, vindt dat het bedrijfsle ven eerst zelf orde op zaken moet stellen. Daaraan zal ook de overheid haar medewerking moeten verlenen. Naar zijn mening, maakt de huidige situatie een sanering van de hele taxi sector noodzakelijk. Tot slot pleitte Van Setten voor één centraal instituut, dat wordt belast met de coördinatie van de vergunnin genverlening van alle soorten van personenvervoer over de weg, en bo vendien voor het vervoer per tram en metro, zowel lokaal als interlokaal. Niet alleen het personenvervoer staat er slecht voor, ook het gpederenver- voer. De voorzitter varvde afdeling goederenvervoer binnen de KNVTO, dhr. B. Oldeboom, sprak van „grieze lige cijfers". De rendementsontwik kelingen in de eerste drie maanden van dit jaar zijn slechter dan die van vorig jaar, wat wordt onderstreept door aanvragen van ontslagvergun ningen en werktijdverkortingen. De KNVTO zal volgend jaar in Den Haag zijn honderdjarig bestaan vieren. Energiebureau: voorraden voldoende PARIJS (Reuter) De belangrijkste westerse olieverbruiks- landen en Japan zullen er zich voor inzetten om te voorkomen dat het komt tot paniek-aankopen op de „gevoelige" vrije oliemarkt. Dat is de strekking van een verklaring, die is uitgegeven na de spoedbijeenkomst van het dagelijks bestuur van het Internationale Energiebureau (IEA) in Parijs. Bespro ken is, welke gevolgen het Iraaks-Iraanse conflict kan hebben voor de internationale olievoorziening. Het dagelijks bestuur van het IEA, dat 21 lidstaten telt, is verder tot de slotsom gekomen dat de olieconsu- merende landen tot eind dit jaar en wellicht nog langer toekunnen met hun voorraden. De wereld staat er, vergeleken met begin vorig jaar, veel beter voor wat betreft het dekken van eventuele tekorten aan olie. Volgens IEA-dlrecteur Ulf Lantzke bedraagt de vermindering van de olie-export vim Irak en Iran 3,9 mil joen vaten (van 159 liter) per dag, wat neerkomt op acht procent van het olieverbruik ln de westerse landen. Die maken per dag samen vijftig mil joen vaten op. Lantzke zei te hopen, dat de andere landen van de OPEC (de Organisatie van Olie Exporteren de Landen) voor een deel in de ver mindering van het aanbod kunnen voorzien, zodat de westerse landen niet al te veel hoeven in te teren op hun reserves. In kringen van de olie-industrie in Londen werd eerder al de vrees geuit, dat de oorlog tussen Irak en Iran zal leiden tot prijsverhogingen van olie. Doordat de twee landen geen olie meer uitvoeren, is de kans groot dat men op jacht gaat naar andere leve- A 2 tf RUSSEL (Belga) De Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de EO), heeft een iropese richtlijn uitgewerkt die multinationale ondernemingen verplicht bij belangrijke eslissingen hun personeel in te lichten en te raadplegen. ADVERTENTIE de EG-rlchtllJnen wordt aangege ven, dat het moederbedrijf elk half, zijn dochterondernemingen r 'keurig inlicht over de structuur ïn de financieel-economische situatie Sn het bedrijf, over produktie en ïrkoop, ontwikkeling en werkgele- ;nheid. Investeringen, ratlonalise- ïgen en het gebruik van nieuwe ichnieken. Elk filiaal met meer dan 100 werknemers moet deze inlichtln- ?za*en aan de vertegenwoordigers van er ide medewerkers doorgeven. Gebeurt, jr. 7dat niet, dan kunnen werknemers direct wenden tot het moederbe- }Jf, om de gewenste informatie te ijgen. De richtlijn is uitgewerkt loor EG-commissarissen H. Vrede- ig en Davignon. Gisteren werd ln >el een toelichting op de richtlijn ïgeven. •noemde verplichtingen gelden j»or alle ondernemingen met „com- !exe structuren", dat wil zeggen met Balen of dochterondernemingen in Jet land zelf, of in andere Eg-iidsta- 5$en. De verplichting geldt ook voor Ttfernemingen met een hoofdzetel Uiten de Europese Gemeenschap. hoofddirectie moet verder elke esllssing die de onderneming in haar teheel raakt, of een belangrijk deel ivan, 40 dagen van te voren aan de 'erknemers voorleggen. Er moeten J"men voor het besluit worden aan wen en eventuele juridische, eco- dsche en sociale gevolgen. Dit prat met name wanneer het gaat om kiting of overplaatsing van het be- güf, om inkrimping, uitbreiding of Tjjziging van de activiteiten, om een ziglng van de organisatie of het igaan of beëindigen van samen- YORK (REUTER) De rente öe Verenigde Staten snelt omhoog, iaat eergisteren de Chase Manhat- Bank, Manufacturers Hanover it en Chemical Bank de „prime Ite" de rente, die zij hun meest 'dietwaardige cliënten in rekening ngen al hadden verhoogd van tot 13 'h procent, heeft nu Citibank k} n°B verdergaande verhoging aan- iginjekondigd. Deze bank heeft namelijk I ..prime mfi~" .prime rate" in één klap van 13 op docent gebracht. werkingen met andere ondernemin gen. Werknemers worden veronder steld binnen 30 dagen advies uit te brengen. Daarna moeten werknemers en directie het in onderling overleg eens worden over de te nemen maat regelen. Erecode In het kader van de Organisatie voor Economische samenwerking en Ont wikkeling (OESO) bestaat al een soort ere-code voor goed gedrag. Daarbij verbinden de werkgevers zich vrijwillig tot het verstrekken van inlichtingen aan het personeel, dat zich op die manier een goed beeld kan vormen van het reilen en zeilen van het bedrijf waar ze bij werken. In een aantal EG-lidstaten bestaat reeds een vergaande inspraak in het be drijfsleven. Deze EG-richtliJn gaat echter verder dan een erecode, en legt informatie en consultatie dwingend op aan alle multinationale en trans nationale bedrijven, ongeacht de plaats van hun hoofdzetel. Het is van belang, aldus Vredeling, dat plaatselijke ondernemingen zich in de toekomst niet meer kunnen: verschuilen achter beslissingen van een hoofddirectie die ver weg zit. Elke niet-Europese multinational moet één van haar bedrijven aanduiden als moederbedrijf. Gebeurt dat niet, dan wordt het Europese filiaal met de meeste werknemers daartoe aange wezen. Onrust Onzekerheid omtrent de bedrijfs planning en het beleid op langere termijn leiden vaak tot onrust en sociale spanningen en tot soms zelfs irrationeel verzet tegen bepaalde ver anderingen, zo zei commissaris Vre deling. Informatie en overleg kan hier veel aan doen. Dit blijkt in de landen van de Benelux, West-Duitsland en Dememarken, waar de reeds bestaan de vorm van Inspraak van de werkne mers zorgt voor een grótere sociale rust. zo meende Vredeling. Hij zei dan ook niet te verwachten dat de ver plichting tot informatie en consulta tie de buitenlandse ondernemingen ervan zou weerhouden in de Europese gemeenschap te investeren. „Ik zeg niet dat de commissie met dit voor stel de .steen der wijzen' heeft gevon den", zo zei Vredeling. „Wel hebben we aangegeven welke kant het op moet bij de samenwerking tussen werkgevers en werknemers. De richt lijn gaat nu naar het Europees parle ment en de mlnsterraad." Vredeling sloot niet uit dat de besprekingen daar nog tot veranderingen in het voorstel kunnen leiden. Ook het over leg met de Europese werkgevers- en werknemersorganisaties wordt voort gezet. zo zei hij. Zij. die in het jaar 1981 op v.w.o., h.av.o.. ma.v.o.-4 of mav.o.-3 niveau een volledig examen (staats examen) of een examen in één of meer vakken (deelstaatsexamen) wensen af te leggen, moeten vóór 1 december 1980 per briefkaart - onder duidelijke opgave van het soort examen - een inschrijvingsformulier aanvragen bij een van de volgende adressen: voor v.w.o. en liav.o.: bij de Voorzitter van de commissie staatsexamen v.w.o. - h.a.v.o.. postbus 11535,2502 AM s-Gravenhage; voor ma.v.o.-4 en m.a.v.o.-3: bij de Voorzitter van de commissie staatsexamen ma.v.o., postbus 11599,2502 AN 's-Gravenhage. Na aanmelding ontvangt men nadere instructies Het examengeld bedraagt f 60-, ongeacht het aantal vakken Publikatie van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen Van onze redactie economie AMSTERDAM De consumptieve bestedingen aan sport- benodlgdheden hebben de laatste jaren een sterke groei te zien gegeven. In de komende jaren kan worden gerekend op een verdere toename van de markt in sportartikelen. Dit gezien de te verwachten stijging van de vrije tijd, de grotere nadruk op het lichamelijk welzijn en de drang tot een meer ongebonden wijze van sportbeoefening. Wèl zal door een stagnerende inko- mensontwikkeling het groeitempo van de consumptieve bestedingen aan sportartikelen op een lager ni veau liggen dan in de voorgaande jaren. Dit staat in een brochure van de ABN Bank, getiteld „Detailhandel in sportartikelen". Opgemerkt wordt, dat met de groei van de sportgoede- ren markt tevens de concurrentie is toegenomen. Volgens de brochure werd in 1978 in Nederland met in dat jaar 4,1 mil joen leden van de Nederlandse Sport federatie voor ongeveer 1,1 miljard gulden aan sportartikelen besteed. Per hoofd van de bevolking komt dat neer op zo'n 80 gulden. Meer zaken Met de groei van de sportbeoefening is ook het aantal sportzaken enorm uitgebreid. In de laatste tien jaar is het aantal vaste verkoopplaatsen meer dan verdubbeld. Momenteel zijn er ongeveer 1600 zaken, die zich bezig houden met de verkoop van sportbenodigdheden. Behalve via de sportspeciaalzaak bereiken sportarti kelen de consument ook via het wa renhuis, de kledingzaak, de schoe nenwinkel. de speelgoedzaak en de discountzaak. Door de toenemende betekenis van het mode-aspect bij het aanschaffen van sportkleding neigt de kledingspecialist steeds meer naar het opnemen van functio nele sportkleding in zijn assortiment. In de brochure komt naar voren, dat de concurrentie van de discountzaak tot ware proporties moet worden te ruggebracht. Sportartikelen behoren namelijk voor het overgrote deel tot de zogenaamde „shopping goods". Dat zijn goederen, waarbij de consu ment zich bij aankoop graag vakkun dig laat voorlichten. Dit gegeven bepaalt ook de strategie, die de detailhandelaar in sportartike len moet volgen in de concurrentie strijd. Door zich nadrukkelijker te oriënteren op de meer advies- en ser- vicegevoelige produkten kunnen de sterke punten van. de sportspeciaal zaak zoals persoonlijke bediening, vakmanschap en service meer wor den uitgebuit. sates**' gflKRS? Heel probleem De detaillist in sportartikelen heeft te maken met relatief veel artikelsoor ten. De opbouw van een uitgebalan ceerd assortiment, gericht op de ge kozen doelgroepen vormt voor hem een heel probleem. Temeer daar de assortimentssamenstelling de te be^ halen resultaten danig kan beïnvloe den. Volgens het rapport zal voor een succesvol bedrijfsbeleid een inzicht in de mate waarin de verschillende assortimentsonderdelen tot het eind resultaat bijdragen van belang kun nen zijn. Een bijkomende moeilijkheid bij het assortimentsbeleid wordt gevormd door het seizoenpatroon van de afzet van sportartikelen. Door seizoenwis selingen zullen de accenten binnen een gekozen assortimentsopbouw voortdurend aan wijziging onderhe vig moeten zijn. Aan het voorraadbe heer moeten dan ook hoge eisen wor- ranciers, die dan kunnen vragen wat zij willen. De dreigende prijsexplosie op de Rot terdamse vrije oliemarkt is overigens niet gekomen. De prijs van gasolie liep donderdag zelfs met zeven dollar per ton terug tot 308 dollar. Volgens oliemarktkringen is de markt tot rust gekomen nu duidelijk is geworden, dat de Straat van Ormoez open blijft en nu eveneens is gebleken dat noordwest-Europa heeft geleerd te le ven zonder olie uit Iran. De prijsstij gingen die zich de laatste twee weken hebben voorgedaan, zijn volgens deze kringen goeddeels veroorzaakt door dat een hoeveelheid overschotolie veranderd is van eigenaar, zonder dat dit overschot ls teruggelopen. TOKIO (REUTER) Saoedi- Arabië heeft besloten zijn olie- produktie tijdelijk te vergroten met 700.000 vaten per dag, tot een totaal van 10,2 miljoen va ten (van 159 liter). Dit meldt het Japanse persbureau NHK in Tokio. Het persbureau zegt dit te hebben vernomen in „ge zaghebbende kring buiten Japan." Volgens het persbureau heeft Saoedi-Arabië tot de produk- tiestijging besloten op grond van het feit dat Iran en Irak geen olie meer verschepen. Oliekringen in Londen kunnen bericht niet tegenspreken, noch ontkennen. In Londen be toont men zich echter niet ver rast over een dergelijke beslis sing. Nu de oorlog tussen Iran en Irak tot gevolg heeft, dat er dagelijks 3,5 miljoen vaten minder worden verscheept, be staat het gevaar van een nieu we prijshausse. Saoedi-Arabië, dat daar fel tegen is gekant, zou dit kunnen voorkomen door de eigen produktie te ver groten. Handelaars op de vrije olie- markten in het Westen, vragen soms al 4 dollar per vat extra, voor hoogwaardige oliesoorten. Vóór het conflict in de Perzi sche Golf begon werd rond de 33 dollar per vat gevraagd. Twintig Westerse olie-importe rende landen zijn gisteren in Parijs bijeen gekomen om te komen tot een informele verde ling van de aanwezige olie. Het westen heeft een voorraad waar het honderd dagen mee toe kan. De zeilplank: een artikel dat in Nederland snel aan populariteit heeft gewonnen. Textielfabrikant Ten Cate speelde snel op de rage in. Fabrikant en detailhandel verkochten er vorig jaar dan ook een hoop van. Dit jaar zorgde de slechte zomer voor een achterblijven van de verkoop. den gesteld. Uit de brochure blijkt duidelijk, dat een slechte voorraad- bewaking een onderneming in finan ciële moeilijkheden kan brengen. Ook bij het voorraadbeleid zal, net zoals bij het assortimentsbeleid, een goede administratie zijn diensten kunnen bewijzen. Gelet op de specifieke problemen, waarmee de sportdetaillist wordt ge confronteerd zoals veel artikelsoor ten en seizoenveranderingen, zullen aan zijn managerskwaliteiten hoge eisen worden gesteld. Dit aspect zal, rekening houdend met een tragere marktgroei en grotere concurrentie druk, steeds belangrijker worden. Van onze redactie economie TURIJN Hoewel de Fiat-leiding uit „overwegingen van verantwoorde lijkheid eerder deze week ai had be sloten om het aangekondigde ontslag van 14.500 werknemers tot het einde van dit jaar uit te stellen, blijft het onrustig in de fabrieken om en bij Turijn. Zo begonnen daar eergisteren de ar beiders opnieuw met een acht-uurs staking. Nu in verband met de plan nen van Fiat om 24.000 werknemers met ingang van 6 oktober a.s. tijde lijk voor drie maanden naar huis te sturen. De FLM, de Italiaanse vakbond van metaalarbeiders, heeft inmiddels op geroepen tot een bezetting van alle Fiat-fabrieken in Italië. Posten zou den de aflevering van geproduceerde auto's bij de fabrieken moeten ver hinderen en ervoor dienen te zorgen, dat het werk niet kan worden hervat. Volgens de FLM zou het hier om de eerste stap naar een „algehele over neming van de Fiat-fabrieken" gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 19