'Plan voor Oranjeplein niet uitkleden' 15.000 Leidenaars eten op 3 oktober haring en witbrood Nieuw hart voor Haagse Schilderswijk broodnodig Voorburgse politie zoekt flessen met giftige stoffen NABEZ0RGING VAN DE KRANT Bomenbestand in Zuid-Holland fors uitgebreid Vendomatic stereo radio recorder PRC Loden winterjas Texas Instruments 58c en 59 DONDERDAG 2 OKTOBER 1980 REGIO OEN HAAG TROUW/KWARTET H 6' door Teun Lagas DEN HAAG Er breken spannende tijden aan voor de „ploeg van honderd", die heeft gewerkt aan het nieuwe hart voor de Haagse Schil derswijk. De komende maan den zal moeten, blijken of het allemaal door kan gaan, daar het op het kaalgeslagen Oran jeplein. midden in wat wel Eu ropa's grootste stadsvernieu wingswij k wordt genoemd Het wachten is op de centen. Het ministerie van volkshuisvesting heeft weliswaar al allerlei principe-akkoor den afgegeven voor dit veelzijdige nieuwbouwproject op het Oranje plein, maar de klemmende vraag is of er in werkelijkheid voldoende geld zal loskomen. De gemeente Den Haag wil in dit deel van de Schilderswijk een aantal nieu we buurtvoorzieningen concentreren. Op een krap bouwterrein moeten winkels komen, een sporthal, een buurthuis, een kindercentrum, een 'medisch centrum en een paar scho len. Dat alles vermengt met woning wetwoningen waarvan de huren zo laag mogelijk zouden moeten liggen. Er moest gekozen worden voor inge wikkelde bebouwingsvormen. Huizen staan met de rug tegen de muur van de sporthal, een school wordt neerge zet bovenop een parkeergarage, smal le straatjes kronkelen zich door dit binnenstadsgebied nieuwe stijl. Bij het benutten van de schaarse ruimte zijn de ontwerpers tot opmerkelijke prestaties gekomen. Stelde het ge meentebestuur vast dat er toch ten minste 120 woningen in het plan Oranjeplein opgenomen zouden moe ten worden, op de tekentafels over schreed men dat aantal al dik in de eerste planfase en voerde men de bebouwingsdichtheid zo dicht op dat er nu kan worden uitgegaan van 320 woningen. Deze manier van bouwen kost alleen wel iets meer dan het neerzetten van rijtjes woningen in een weiland bij Zoetermeer „Al is het begrip duurder hier zeer betrekkelijk, want met deze vorm van bouwen midden in de stad ben je op den duur toch goedkoper uit," menen de heren A. Harkes van de dienst stadsontwikkeling en J. A. J Huijbrechts van het IPO. een bureau voor projectontwikkeling en -begelei ding. Honderd man Beide heren kijken terug op een bij ster ingewikkelde planvoorbereiding. „We hebben uitgerekend dat een ploeg van ongeveer honderd man mee moest denken en beslissingen moest nemen over onderdelen van dit plan." Zo werd er het nodige verga derd met toekomstige bewoners en gebruikers van het nieuwe Oranje plein. variërend van schoolbesturen tot de afvaardiging van de plaatselij ke huisartsenvereniging, van gebrui kers van de sporthal tot welzijnswer kers voor het sociaal cultureel cen trum, van kerkbesturen tot het be stuur van de woningbouwvereniging. Vier architecten leverden onderdelen voor het plan, de grote lijn werd daar bij in de gaten gehouden door een vijfde architect. Waar verschillende soorten gebouwen elkaar raken kun nen verschillende belangen met el kaar in botsing komen Als een tan darts in het overleg meer praktij kruimte zei nodig te hebben kan dat zo z'n gevolgen hebben voor de ruim te die bijvoorbeeld de peuterspeel zaal kreeg toegemeten. Sober .De nog kale vlakte waarop het plan Oranjeplein moet verrijzen. lijk ontworpen Harkes: „Een nieu we koers op het ministerie is bijvoor beeld dat de oppervlaktes van wo ningwetwoningen kleiner moeten. Maar laten ze dat in hemelsnaam niet hier toepassen. In een gebied met weinig groen, waar de mensen buiten hun huis niet veel vinden kun je daar aan niet beginnen Hoe luxe is een woningwetwoning nu nog helemaal?" Obstakels stadsvernieuwingsgebieden af te schaffen. Alleen door de huren op een niveau vast te stellen dat enigszins vergelijkbaar is met dat van eerder gerealiseerde nieuwbouwprojecten in de oude wijk, kan er een voor de wijkbewoners aanvaardbare prijs uit rollen. Mocht het ministerie het bouwplan te duur vinden en een versoberingseis op tafel leggen, dan onstaat er op nieuw, zo schatten de plannenmakers op het stadhuis, een vertraging vsn minstens een jaar. „Als het ministerie niet akkoord gaat met de bouw van parkeergarages, dan zijn we afge brand". zo wordt daar aan toege voegd. Wat de vaststelling van de huren van de woningen betreft, hoopt men op beslissingen voor 1 januari 1981. Op die manier zou wellicht onder het voornemen van de regering uit kun nen worden gekomen om. per 1 januari de vergelijkingshuren in de ADVERTENTIE Het feestje rond de eerste paal is voorlopig gepland in de maand mei van het komend jaar. Dan moeten echter ook nog de nodige obstakels op het bouwterrein zelf uit de weg zijn geruimd. Enkele panden op de hoek van de Koningsstraat moeten nog worden opgekocht en gesloopt. De laatst overgebleven eigenaars we ten dat de gemeente haast heeft en dat doet de vraagprijs niet bepaald zakken. Midden op het bouwterrein staan bovendien nog enkele oude bouwsels waarin zuster van der Mast haar werk doet. Ze drijft er een op vangcentrum voor daklozen. De ge meente weet niet goed waar men de oude non nieuwe ruimte moet aan bieden. Moeilijke tijden breken ook aan voor het Nederlands Dans Theater. Het huidige oude, volstrekt ongeschikte onderkomen voor het balletgezel schap gaat in de tweede fase tegen de grond. Al eerder wordt echter het meeste van de aanleunende bebou wing weggesloopt. Kantoor, repetitie ruimtes en decorwerkplaatsen van het NDT komen als een eenzame, wankele burcht alleen te staan, met het nodige gevaar van brandstichtin gen, plus het risico dat de toch al hoge wekelijkse rekeningen van de ruitenmaker nog meer zal stijgen. Een duidelijk zicht op een bouw plaats voor een nieuw gebouw heeft het danstheater nog steeds niet, nu de bouwput Scheveningen-badplaats door een bestuurlijke aardbeving is getroffen. „Met het plan Oranjeplein zijn we bij stadsontwikkeling niet te ambitieus bezig geweest," zegt Harkes. Het gaat gewoon om een plek waar, volgens het totale plan voor de Schilderswijk, veel functies ondergebracht moeten worden. Natuurlijk is het ambitieus dat we dat er allemaal in gestopt hebben, maar dat mag men ons op het ministerie niet verwijten." Viering Leidens ontzet morgen Van een onzer verslaggevers LEIDEN Met de taptoe, die vanavond de verenigingen uit Leiden door de binnenstad voert, wordt een voorschot genomen op de jaarlijkse viering van Leidens ontzet, vrijdag. De taptoe begint om 19.30 uur Om kwart over negen verzamelen de deelnemende muziekgezelschappen zich op het Stadhuisplein. De viering van 3 oktober begint morgen om 7 uur met een reveille, dat het Leidsch Politie Muziekge zelschap blaast op het bordes van het stadhuis. Een half uur later vindt de traditionele uitreiking van haring en witbrood plaats (in het Waaggebouw), waar zich dit jaar maar liefst 15.000 mensen voor hebben ingeschreven. Het fanfarekorps Concordia speelt om 8 uur koraalmuziek in het Van der Werfpark. In de Haar lemmerstraat is van 9 tot 11 uur een tekenwedstrijd voor kinderen. Waterfietsen liggen tussen 9.30 en 11.30 uur in de Nieuwe Rijn bij de Vismarkt klaar om een stukje te varen. Concordia treedt om 9.30 uur weer aan in de Doezastraat, waar het tot 11.30 de touwtrekwedstrijden muzikaal opvrolijkt. Bij de Harte- brugkerk staat tussen 9.30 en 11.30 uur een poppenkast. De Del taband en het majorettekorps The Three Degrees geven tussen 10 en 11 uur een show op de Breestraat. De trapezegroep Les Arlani's treedt tussen 10 en 11.30 uur op in het Ir. Driessenplein. De oude beroepenmarkt staat van 10 tot 18 uur op het Stadhuisplein. Om 10.15 uur is er een herden kingsdienst in de Hooglandse Kerk. De kindermusical Broodje Boek wordt 's avonds (aanvang: 19 uur) opgevoerd in de Schouwburg. De feestelijkheden worden 's avonds afgesloten met het vuur werk op het Schuttersveld. Optocht Twintig praalwagens en tien mu ziekkorpsen doen mee aan wat het hoogtepunt van de 3 oktobervie ring moet worden: de optocht die om 13 uur begint en door de bin nenstad voert. Het thema van de optocht is dit jaar, naar aanlei ding van de kinderboekenweek. „Leesfeest" Vanaf 17 uur vandaag kan men naar de kermis op het terrein rond molen De Valk. Het lunapark is tot en met vrijdag 24 uur geopend. De cafés blijven vrijdagavond tot 3 uur open. In de stadsgehoorzaal is die avond de Leidse Beatnacht, waar vanaf 19 uur acht oude Leidse groepen optreden tot 2 uur 's nachts (Spirit of Saint Louis, Nou Spiders. Catapult, The Runaways. Shoes. Trail en de Nambu Panby's). VOORBURG (ANP) - De politie korpsen van Voorburg en omliggende gemeenten zijn op zoek naar twee flessen met chemicaliën. De plastic flessen zaten in een tas, die tijdens het vervoer van Zoetermeer naar Rijswijk is zoekgeraakt. In de flessen zit natriumhydrocide, dat bij inwen dig gebruik dodelijk is, en mangaan- chloride, dat minder schadelijk is. Dit heeft een woordvoerder van de voor burgse politie gisteren laten weten. Nu het plan eindelijk kon worden ingediend, is de vraag vooral of het ministerie van volkshuisvesting zal willen beknibbelen op de woningen Volgens Harkes en Huijbrechts zijn de woningen „toch al zo sober moge- L66gSt8nCl Uw krant onverhoopt niet ontvangen? Als u voor 12 uur belt wordt de krant zo vlug mogelijk, maar in ieder geval dezelfde dag nog. bij uw nabezorgd in DEN HAAG, VOORBURG en RIJSWIJK, kunt u bellen nummer 070-469445. in DELFT nummer 015-132519, b.g.g, 070- 469445 k Voor LEIDEN nummer 070-469445, I Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De provincie Zuid-Holland is er ook vorig jaar in geslaagd zich aan het principe te houden dat voor el ke gerooide boom langs de pro vinciale wegen er twee worden teruggeplant. Allen in de Krim- penerwaard en in de Alblasser- waard liep het aantal bomen met ruim 270 terug. Een en ander blijkt uit de pro vinciale bomenbalans over 1979. In totaal werden 602 bo men, veelal wegens ziekte of af sterven door ouderdom, ge rooid, maar daar stond een tota le aanplant (langs provinciale wegen en op andere plekken) van 1743 bomen tegenover. Ik denk dat het voor mevrouw Ko ning. de voorzitter van de Leidse ver gaderingscommissie (interview Trouw 19-9-'80) interessant is om te weten dat de gemeente Utrecht een leegstandstelefoon heeft. Dit zag ik pas in het Utrechts Universiteitsblad, van dé bladen waarin dit nummer regelmatig is opgenomen. De bedoe ling ervan is om mensen in Utrecht die een leeg huis weten, dit te laten doorgeven aan de gemeente. Het nummer van de leegstandstelefoon is altijd bereikbaar (onder meer door een inspreekbare telefoonbeantwoor- der buiten kantooruren). Mij werd, desgevraagd, verteld dat deze tele foon aan zijn doel beantwoord. Dit doel is de beperking van de duur van de leegstand. De gemeente kan snel ler actie ondernemen bij leegstaande huizen. Dit betekent ofwel vordering, ofwel door de dreiging van vordering het weer laten bewonen van huizen door de eigenaar, die zijn pand ver koopt of verhuurt voordat vordering plaatsvindt. Voor Leiden en andere grotere gemeenten die geen leeg standstelefoon hebben, lijkt me dit middel zeer de moeite waard. Leiden F. M. Boon Olietanks LEIDEN De Leidse buurt Groen- oord is fel gekant tegen de plannen van het Energiebedrijf Rijnland om nieuwe dieselolietanks te bouwen op het terrein vai^de elektriciteitscenra- le (aan de Mareslngel). Volgens het buurtcomité Groenoord leveren de tanks gevaar voor de buurt op. Dit schrijft het comité in een brief aan de gemeenteraad. In de brief wordt ge wezen op het risico dat een ongeluk met de tanks gebeurt wanneer ze worden gevuld. Ook is de buurt be vreesd voor een extra uitstoot van zwaveldioxide. Het buurtcomité vraagt de gemeenteraad te besluiten om een alternatieve locatie voor de tanks aan te wijzen. Zou burgemeester Schols van Den Haag het dan toch goed menen met de kraakbeweging? Als hoofd van de politie was hij verantwoordelijk voor de spectaculaire actie van de Mobiele Eenheid dit voorjaar, bij de ontruiming van een pand aan de Jacob Catsstraat. Het werd hem door velen niet in dank afgenomen. Op het eerste gezicht gaat de burgemeester zich echter nu wat revancheren. Hij heeft het raadslid Jaap Huurman (PvdA) laten weten dat hij behalve in „zeer bijzondere omstandigheden" niet van plan is namen van krakers, die bij de politie bekend zijn aan eigenaren van kraakpanden door te geven. Alleen als hij namen weet kan een eigenaar over het algemeen pas een procedure tegen de bezetters van zijn pand aangaan. Enige tijd geleden hebben de ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken een circulaire doen uitgaan naar respectievelijk de procureurs-generaal en de burgemeesters in ons land waarin staat dat de namen van krakers die bij de politie bekend zijn, voortaan aan de eigenaren van de betrokken panden bekend gemaakt mogen worden. Volgens de richtlijn is het echter niet verplicht de namen vrij te geven. Is de naam van een kraker boven tafel gekomen bij een strafrechterlijk onderzoek, dan moet de officier van justitie toestemming geven voor bekendmaking ervan. Is men op het bureau op een andere manier achtei namen gekomen, dan moet de burgemeester zijn fiat geven. Huurman heeft Schols gevraagd de richtlijn naast zich neer te leggen. Hij vindt dat de burgemeester niet eens moet beginnen met het afwegen van belangen bij een verzoek om namen. Dan kan je je snel schuldig maken aan schending van de plicht tot geheimhouding van gegevens die in de persoonlijke levenssfeer liggen, aldus het raadslid. Daarnaast betekent het hanteren van de richtlijn de doodklap voor de kraakbeweging zonder welke volgens Huurman de leegstand niet effectief kan worden bestreden, zolang de wetgeving op dit punt niet honderd procent waterdicht is. Iets dat van hogerhand komt naast zich neerleggen, is burgemeester Schols te veel gevraagd. „Als mij wordt gevraagd een gedragslijn te volgen, is dat een factor waarmee ik vanzelfsprekend rekening dien te houden", merkt hij voorzichtig op. Maar Schols is over het algemeen dus niet van plan namen te gaan verstrekken. De praktijk zal moeten uitwijzen wat voor de burgemeester de „zeer bijzondere omstandigheden" zijn, waaronder hij het wel zal doen. C.B. Staande bij In Wassenaar wordt sinds maandag een 11-jarig meisje vermist. Een misdrijf wordt gevreesd. Een trieste zaak die de afgelopen dagen nog eens extra in het nieuws kwam door de opmerkelijke rol die een aantal 27 MC-ers meende te moeten spelen bij de zoekacties naar het kind. Een oproep via zijn „bakkie" van Wassenaarse zendamateur om mee te helpen^oeken, bleek maandagavond een groot bereik te hebben. Er waren meer dan 150 MC- ers „staande bij" en in ruim 80 auto's spoedden zij zich naar Wassenaar. Daar veranderede de speuractie bij gebrek aan enige coördinatie in een mum van tijd in een grote chaos. Binnen het collectieve optreden raakten de amateurspeurneuzen zo enthousiast, dat zij alle beperkingen uit het oog verloren. Zij scheurden met grote snelheid het dorp op en neer en drongen tuinen en perken binnen. Mensen die hun auto geparkeerd hadden in het duingebied Meyendal, werden lastig gevallen. Sommige zendamateurs hielden rijdende auto's aan en doorzochten die Een en ander leidde tot klachten van woedende Wassenaarders bij de politie. Die zit met het gebeuren in de maag. Het optreden van de 27 MC-ers valt volgens de politie van geen kant goed te keuren („uit den boze"), maar ja: „ze hadden haar ook kunnen vinden". Een beperkt, goed geleid deelnemen van zendamateurs aan de zoekactie, wil de Wassenaarse politie niet afwijzen. Redactie: Chris Bruijnius Bijdrage: Marcel ten Hooven Bij zo'n zoekactie kan elke hulp nuttig zijn, denkt de politie in Was senaar. Maar de neiging van groe pen 27 MC'ers om het recht in eigen hand te nemen en als een soort ordedienst te gaan fungeren, wordt wel opvallend. Opvallend was ook het bericht uit het noorden van het land waar zendamateurs onlangs gezamenlijk een vermeende inbre ker „inrekenden". De hevig tegen stribbelende man werd licht ge kneusd aan de politie overhandigd Het was een onschuldige voorbij ganger, bleek later op het bureau. C.B Paniek Grote paniek vorige week op de directieburelen van de Westland- Utrecht Projectontwikkelings maatschappij. Krakers waren in aantocht. Een door de WUPO- directie onderschept vlugschrift meldde dat de Leidse Kraakbond had besloten tot het bezetten van de „kapitalistische Waardeiland- en Galgewaterwoningen". Het pamflet riep op „bij een eventuele ontruiming zoveel mogelijk te vernielen". De paniek blijkt overbodig te zijn. De Leidse Kraakbond weet van niets. Probleem uit de wereld, dossier gesloten zou je denken, maar nee hoor. De WUPO speelt hoog spel en blijft de bond voor de afzender van het opruiende epistel aanzien. Dat komt de projectontwikkelaar eigenlijk wel goed van pas, namelijk. Dat willen we wel even uit de doeken doen. Het Waardeiland bekend uit eerdere publicaties in deze krant— is het luxe privé-eiland waarvoor Het Waardeiland. Onverkoopbaar privé-eiland. zelfs nog het idee heeft bestaan het met een slagboom van de .buitenwereld af te sluiten. Naar het voorbeeld van Amerikaanse wooneilanden voor rijken ontworpen door architecten uit Californië. Vervelend alleen dat de huizen onverkoopbaar zijn. De WUPO heeft, en dat geldt ook voor de appartementen aan het Galgewater, gebouwd voor een behoefte die niet bestaat. Zelfs het bescheiden contingent woningen met een verkoopprijs beneden de zogenaamde vrije sectorgrens (momenteel 260.000 gulden) staat vrijwel geheel leeg. Maar daar viel met de krakersverklaring wel wat aan te doen, zo had de WUPO bedacht. De gemeente zou door de dreigende kraakacties vast wel zo goed willen zijn voor de „goedkopere" woningen ontheffingen te geven van de gemeentelijke woonruimteregels, die bepalen dat hulzen beneden de vrije sectorgrens alleen mogen worden verkocht aan Leidse ingezetenen of aan mensen die in Leiden werken. Zo zou. zeg maar, de WUPO een appartement ook kunnen verkopen aan een Duitse zakenman die geregeld in de randstad vertoeft en dan graag even riant wil wonen. 49 Slim bekeken, maar het gaat allemaal niet door. Wethouder Tesselaar (huisvesting) voelt er niets voor om nog meer woningen in handen te zien komen van mensen die eigenlijk in Leiden niet thuishoren. De WUPO moet maar zien hoeze haar huizen kwijtraakt, maar met de gemeentelijke woonruimteverdeling wordt niet gesold. Paniek En dan nog even dit. De paniek van de WUPO over het vlugschrift was niet alleen overbodig, maar hoogstwaarschijnlijk ook gespeeld. Het Waardeiland zal nooit worden gekraakt, want dat lukt gewoon niet. We werden bij de toegangsbrug tot het eiland aangehouden door een bijzonderuit de kluiten gewassen man, die grimmig naar het doel Van ons bezoek informeerde. Om zijn woorden kracht bij te zetten liet hij de ketting van zijn indrukwekkende hond wat vieren. Het was iemand van de Bouvier Bewaking die door de WUPO is ingeschakeld om het eiland tegen ongewenst bezoek te beschermen. MtH Vendomatic hair- styler 7983 2 Snelheden. Temperatuur bevei liging 400 Watt Kompleet met 4 hulpstukken Van3^26u50 Narva mistlampen set Inklusief schake laar en halogeen gloeilampen. Gèel of wit glas. Ook als verstralers Van49r Afm B36.5xH20xD9 cm FM en MG. Twee inge bouwde luidsprekers en twee mikrofoons Aparte volumeregelaars voor linker- en rechterkanaal Lichtset en batterijen Van.249r- voor VROOM 9DREESMANN ook geldig op de plaatselijke koopavond Van wol/polyester Het klassieke model' Vier zakken en half plaid gevoerd In lodengroen Maten 48 t/m 56 Van 4B5c= voor Dons-zacht. Diverse i uni pastelkleuren j 240 cmJAW 11.- 180 cm 44^9.75 150 cm Van-8r— voor q Q* p.m. Draaimop Voor probleemloos dweilen Met emmer en uitwring- mogelijkheid. Van Mr- voor Reservemop i van-3r£5voor 2.50 Texas Instruments 58c. Programmeerbare weten schappelijke rekenmachine maximaal 480 stap pen of 60 geheugens 72 labels. 7 branching instrukties 25 stan daard programma's in module NIEUW! NO met permanent geheugen! Adviesprijs 395 - Nü van-dtttr- voor 299r Texas Instruments 59 Program meerbaar met magneetkaartjes Max 960 stappen of 100 geheu gens. Adviesprijs 999 - Nü van-B4^voor 539-

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6