Terpstra (CNV) niet bang voor arbeidsplicht gehuwde vrouw Tekening van een lezer Te veel kaderleden gaan naar Nederland' onder je bed raast 't verkeer Een record protest (1) Een record protest (2) Nieuwe vrijgemaakte hoogleraar in Kampen Nederlandse Antillen ongerust geen dragers boodschap lichtgelovig beter? pe massale demonstratie tegen de plannen van minister Pais om een kwart miljard gulden aan bezuini gingen eenzijdig in rekening te brengen bij de onderwijsgevenden, illustreert nog eens hoe hachelijk dit soort ondernemingen is. Want hoe vernuftig de verdediging van zo'n beleid ook is, het stuit af op eenvoudige en moeilijk te weerleg gen redeneringen als: waarom zou den uitgerekend wij een extra prijs voor de bezuinigingen moeten beta- len? Waarom blijft het politie-, waarom ook blijft het defensieper soneel buiten schot?. En uit een oogpunt van rechtsge lijkheid hebben de protesterenden het grootste gelijk van de wereld. Onderwijs, zo goed als trouwens defensie is een zaak van ons alle maal. Het is daarom primair een zaak van de gemeenschap, in dit geval het parlement en de regering om uit te maken hoeveel geld daar voor wordt uitgetrokken. Het ge volg is ook dat diezelfde gemeen schap dan ook de rekening van het onderwijs dient te voldoen. Wat dat betreft zijn alle groepen in de samenleving gelijk, of zij nu kleu terjuffrouw heten of admiraal bij de vloot. In tijden van bezuiniging behoort daarom de belangrijkste vraag' te zijn: wat zijn de diverse overheid sactiviteiten ons waard, waar kun nen we als overheid een stapje terug doen? Het gekke is nu, dat het kabinet die afweging nooit echt serieus heeft gemaakt. De minis tersploeg heeft minister Pais duide lijk gemaakt dat ook hij zijn aan deel maar moet leveren in de bezui nigingen. En op zijn verweer, dat in dat geval hij gedwongen zou zijn om hetzij de kwaliteit van het on derwijs aan te tasten (wat een sterk negatief effect op de werkgelegen heid heeft) dan wel de salarissen van de onderwijsgevenden, luidde het antwoord eigenlijk: je ziet maar. We vinden alles goed, als je maar bezuinigt! Pais heeft gekozen voor het laat ste. Maar de reactie was voorspel baar. Zowel het parlement als de onderwijsgevenden voelden er bit ter weinig voor een bijdrage te leveren aan een bevordering van de willekeur, de rechtsongelijkheid en het tegen elkaar uitspelen van groe pen in de samenleving. En daarmee kreeg Pais het naoorlogse record qua omvang van een onderwijsde- monstratie op zijn naam en is straks het parlement gedwongen het huiswerk van het kabinet over te doen. Een weinig fraaie verto ning. Het is begrijpelijk dat het onderwijsprotest tegelijkertijd ge voelens oproept van licht onbeha gen. Zo van: zie hen nu eens protes teren. Dat doen ze ook alleen maar omdat het kabinet aan hun centen komt. En leveren ook zij daarmee niet het treffende bewijs van het „na ons de zondvloed"? Inderdaad, behalve de noodzaak van bezuiniging speelt er in het onderwijs ook nog eens het pro bleem van de aanzienlijke terug loop van het aantal leerlingen. De gezinsverkleining had tot gevolg dat het onderwijsaanbod de vraag verre overtreft. Pais heeft in dit verband het onderwijs wel vergele ken met de arbeidsmarkt. Als daar het aanbod groeit daalt de prijs, dat is het loon. Een ander argument is wel dat de onderwijswereld destijds royaal zou hebben geprofiteerd van het toenmalige tekort aan onderwijs krachten. In dit verband wordt wel gewezen op de Toxopeusronde. waarmee in het bijzonder leer krachten aan de middelbare schooi en docenten aan de universiteiten hun voordeel hebben gedaan. En dan tenslotte is er nog het argument of het inderdaad wel zo gek is, dat ARNHEM De generale synode van de gereformeerde kerken vrij gemaakt, die in Arnhem bijeen kwam heefttirs. H. M. Ohmann, hoogleraar aan het Theological College of the Canadian Reformed Church in Hamilton, Ontario, Ca nada, benoemd tot hoogleraar aan de theologische hogeschool van de gereformeerde kerken vrijgemaakt te Kampen. Drs. Ohmann, die benoemd is in de vacature van prof. drs. H. J. Schil der die met emeritaat gaat, heeft de benoeming in beraad gehouden. Dra. Ohmann die 5 maart 1928 te Staphorst werd geboren, is voor hij in 1971 hoogleraar in Hamilton Korter werken. Tien jaar geleden schetsten futurologen een toekomstbeeld van korte werktijden en veel vrije tijd. Dat was in het tijdperk van de onbekommerde economische groei. De „economie van het-kan-niet-op" is inmiddels aan het omslaan in de „economie van het genoeg". Het korter werken blijft evenwel de vooruitdenkende geesten be heersen. Sommigen zien in flinke verkorting van de werktijden een soort Haarlemmer olie tegen de werkloosheid. Anderen propageren de vijf- urige werkdag omdat dit de beste condities schept voor de emancipatie van de vrouw. De Partij van de Arbeid heeft om beide redenen vorig jaar al de vijfurendag als voorlopig einddoel in haar politieke streven opgeno men. De Raad van Kerken kwam twee maan den geleden, ranuit een eigen invalshoek, in een brochure over arbeid en inkomen tot min of meer dezelfde conclusie, namelijk dat maar eens goed over een overgang naar een vijfuri- ge werkdag moet worden nagedacht. Op papier is de vijfurendag inderdaad een wondermiddel. Een eenvoudige rekensom leert, dat wanneer in Nederland alle beschik bare mannen en vrouwen vijf uren per dag; buitenshuis zouden werken, nagenoeg dezelf de hoeveelheid werk wordt verzet als bij de huidige werkverdeling. Alle werklozen en al le (al dan niet gehuwde) vrouwen zijn dan aan een baan geholpen. Economisch kan dan de vrouw even zelfstandig worden als de man, en huishoudelijke taken kunnen evenredig wor den verdeeld. Er zijn echter wel een paar problemen: 1) Bij een vijfurendag zal iedereen moeten meedoen aan het werk buitenshuis, anders blijft er werk liggen of moeten anderen alsnog langer dan vijf uren werken. De vijfurendag houdt dus ook voor gehuwde vrouwen een arbeidsplicht in. (Wie kan maar niet wil wer ken, heeft geen recht op loon of loonvervan gende sociale uitkering). Zal een dergelijke arbeidsplicht ook voor gehuwde vrouwen worden geaccepteerd? 2) Als in een gezin met jonge kinderen man en vrouw elk vijf uren, maar dan achter elkaar, werken, wordt de arbeidsdag tien uur (plus reistijden) lang en is men minder samen thuis. De arbeidsdag begint voor het gezin vroeger en de vrije avond begint later. Is dat maat schappelijk gewenst? 3) Vergeleken met nu zouden veel mannen enige uren minder werken en veel vrouwen enige uren meer. Het werk dat de mannen laten liggen, kan echter niet zomaar door de vrouwen worden overgenomen, vanwege de verschillen in beroep, opleiding en ervaring. Hoe, en hoe snel, kunnen deze fabelachtige aanpassingsproblemen op de arbeidsmarkt worden opgelost? 4) In het traditionele gezin werkt de man acht uren. Bij de vijfurendag werken beide part ners samen tien uren. Het gezinsinkomen kan dan hoger uitkomen. De alleenstaande die van acht naar vijf werkuren gaat, zou het inkomen echter fors zien dalen. Hoe moet dat worden opgelost? In onderstaand vraaggesprek laat drs. Gerrit Terpstra hierover zijn licht schijnen. Terpstra is hoofdbestuurslid van het CNV, lid van de Emancipatiekommissie (straks „Emancipa- tieraad") en lid van de Sectie voor sociale vragen van de Raad van Kerken). onderwijzers in de gelegenheid worden gesteld door middel van een salarisoffer de werkgelegenheid in hun sector enigermate in stand te houden. Jonge onderwijskrachten zouden er toch mooi mee geholpen zijn. Al deze argumenten zijn op zijn minst de moeite van het overwegen waard. Tot op zekere hoogte zijn vanuit de onderwijswereld ook wel suggesties gedaan in die richting. Het is misschien best mogelijk dat leraren te veel verdienen, of dat ze best eens wat kunnen doen om arbeidsplaatsen te scheppen. Op grond van deze overwegingen heeft het kabinet echter zijn voorstel niet gebaseerd. Daarin overheerst te zeer de rechtsongelijkheid, zodat allen al uit dien hoofde een basis voor zinnig overleg ontbreekt. Het is daarom ook niet verbazingwek kend dat zowel onderwijsgevenden als het parlement het plan afwijzen. Het resultaat is echter dat aldus langs een omweg de kwaliteit van het onderwijs toch aangetast gaat worden. Het aardige van het plan van Pais is dat daarvan dan ieder een. behalve hijzelf de schuld krijgt. door Johan van Workum UTRECHT Praten over emancipatie en de vijfurige werkdag is wat hachelijk. Niet dat het onderwerp tech nisch zo ingewikkeld ligt. Die problemen zijn oplosbaar. Veel moeilijker ligt dat met de principiële kanten. Aan de ene kant ls daar het streven naar emancipatie, aan de andere kant de wens om de lasten financi eel en de last van de werkloosheid naar draagkracht te verdelen. Wie het ene principe aanhangt maar het an der vergeet, raakt al gauw verzeild in verhitte discussies. Dat overkwam bijvoorbeeld enkele Jaren geleden een schoolbestuur in Friesland dat het aantal leerkrachten moest Inkrimpen, en daarbij nlet- kostwinnende gehuwde vrouwen het eerst in aanmerking liet komen. Het klopt met het draagkrachtbeginsel, maar het ls strijdig met het beginsel van gelijke rechten op arbeid, dus ls het fout. Eenzelfde fout maken sommigen wanneer zij zich met het emancipa tie-argument verzetten tegen beper king van de teruggave van premies AOW die zijn ingehouden op het loon van de werkende gehuwde vrouw. Hier wordt weer voorbij gegaan aan de grotere draagkracht van huishou dens met twee verdienende partners (dubbele inkomens), dus is het óók fout. CNV-bestuurder Terpstra: „Die dis cussie over één arbeidsplaats per ge-' zin, dat is helemaal fout. Het gelijke recht van de vrouw op arbeid, op scholing, op promotie, op meebou wen aan de samenleving, dat ls voor ons als CNV onbetwist. Als Je maxi maal één arbeidsplaats per gezin zou toestaan, zou in de meeste gevallen de vrouw stoppen met werken, omdat die nu eenmaal meestal minder ver dient dan de man. Veel mensen die die stelling aanhangen, hebben ook geen oog voor de knelpunten op de arbeidsmarkt. Vrouwen die gaan wer ken richten zich nog vooral op de gezondheidszorg, het onderwijs, de detailhandel. Je zou daar grote tekor ten aan personeel veroorzaken. Draagkracht lastingheffing en bij het recht op soci ale uitkeringen is goed. Het moet ook van de EG. Maar dat wil niet zeggen dat Je dan daarnaast geen rekening meer zou mogen houden met draag kracht. Individualisering werkt deni vellerend op de inkomens. Als dat financiële voordeel uit oogpunt van draagkracht extra wordt belast, moet je dat niet zonder meer verbieden vanwege de emancipatie. Net alsof vrouwen alleen maar zouden willen werken voor het geld, en alle mannen zeker voor hun plezier?" Vanuit deze gedachte over draag kracht ziet Terpstra wel wat moge lijkheden om de inkomenseffecten bij een algemene overgang op de vijf urendag op te vangen. Bij een samen levingsverband met twee inkomens zouden die inkomens in samenhang belast moeten worden. Problemen voorziet Terpstra echter voor de al leenstaande die vijf in plaats van acht uren per dag gaat werken. „Zal het mogelijk zijn via de belastingen te bereiken dat een minimumloner die vijf uren gaat werken, netto het zelfde redelijke inkomen behoudt? Ik denk dat Je via de belastingen wel wét kunt bereiken, maar voor de al leenstaanden niet genoeg." „Het ls nu langzamerhand normaal geworden dat ook vrouwen buitens huis werken. Maar dan moet het nu ook mogelijk zijn te discussiëren over de draagkracht. Twee mensen die sa men één huishouden vormen ook als het gaat om twee broers of zusters 4Arb6ldSpliCnt doen een aantal uitgaven samen, bijvoorbeeld voor de woning. Hoe ho ger de twee inkomens, hoe groter het voordeel. Individualisering bij de be veel minder zwaart tilt Terpstra aan de arbeidsplicht voor de gehuwde vrouw, die aan een algemene over- Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. werd, predikant geweest iri Zuid- broek, Hoek en Dokkum. Hij is benoemd tot hoogleraar in de oud testamentische vakken. In zijn openlngswoordt wees ds. T. J. Keegstra, die de synode namens de plaatselijke kerk van Arnhem opende, dat het gedwongen isole ment waarin de eigen theologische hogeschool verkeert, verbijsterend en benauwend is. De bljbelkriti- sche theologie heeft de andere ka theders in Nederland veroverd of is bezig die te veroveren en de gevol gen daarvan zijn te zien. Van de katheders gaat die theologie naar de kansels. Daarom ls de opdracht van de synode om een hoogleraar te benoemen zo verantwoordelijk. gang naar de vijfurendag vast zit De Emancipatiecommissie is bezig aan een advies aan de regering over emancipatie en arbeid, en daarbij gaan de gedachte ook in de richting van accepteren van die arbeidsplicht. „In een bepaalde situatie hebben we nu ook al de arbeidsplicht voor de gehuwde vrouw geaccepteerd, name lijk in de bijstand. Daar is het zo dat een werkloze man die geen werk kan krijgen, de RWW (werkloosheidsuit kering) kan verliezen wanneer zijn vrouw wél werk kan krijgen maar thuis wil blijven, bij voorbeeld omdat er kinderen zijn." In de brochure van de Raad van Kerken wordt de arbeidsplicht ook geaccepteerd, en wordt verder nog gepleit voor een vorm van sociale dienstplicht voor corvee-werkzaam heden in de samenleving. Dit punt kreeg nogal kritiek van minister Al- beda (sociale zaken), die deze oplos singen veel te dwangmatig vindt en veel meer keuzevrijheid op de ar beidsmarkt wil houden. Terpstra: „Die kritiek van Albeda is een beetje gammel. Kijk bij voor beeld naar de RWW. Het gaat niet om een juridische arbeidsplicht, waarbij de vrouwen van straat worden gepikt en aan het werk gezet. Het gaat enorm dat Je zonder bereidheid tot werken geen recht op inkomen of sociale uitkeringen en ziekenfonds hebt" Langzaam invoeren „In het CNV-standpunt is het gelijke recht op arbeid van mannen en vrou wen erkend. Wij leggen ook het ver band naar de arbeidsplicht die daar aan vast zit Maar we willen niet dat die plicht door de overheid wordt .opgelegd aan vrouwen die tot nu toe al hun tijd in huls en gezin hebben gestopt Een groot deel van de bevol king zou dat thans nog onrechtvaar dig vinden. Drs. G. H. Terpstra Je zou onderscheid moeten maken tussen de generaties. De arbeids plicht zou Je dan kunnen invoeren voor de Jongere generatie, en dan groei Je met het oplopen van de leef tijd erin. Ik voorzie een ontwikkeling dat het normaal gevonden zal worden dat men werkt en ook alleen dan recht heeft op inkomen en sociale zekerheid." Terpstra is overigens niet zonder be denkingen tegen een dergelijke gelei delijke invoering van een arbeids plicht voor vrouwen. „Zoiets is mak kelijk te realiseren voor de betaalde arbeid, maar niet voor huishoudelijke arbeid. Landen als de DDR, Rusland, Tsjechoslowakije hebben al wel een arbeidsplicht voor vrouwen voor be taalde arbeid, maar niet voor mannen voor huishoudelijke arbeid." Vanwege de aanpassingproblemen op de arbeidsmarkt zal de overgang naar een vijfurendag in elk geval ge leidelijk moeten geschieden, meent Terpstra. „Zelf zie ik deeltijdarbeid op grote schaal als een overgangsfa se. Daarbij gaat het doorgaans om banen van vier uren per dag. Nu al is daar veel meer vraag naar dan dat er banen worden aangeboden. Het CNV pleit er dan ook voor in het arbeids voorwaardenbeleid, dat er veel meer deeltijdbanen komen." DEN HAAG (ANP) De Ne derlandse Antillen maken zich zorgen om het toenemen de vertrek van geschoold per soneel naar Nederland. Minis ter Albeda van sociale zaken bekijkt met zijn Antilliaanse collega of het mogelijk ls deze kaderleden te bewegen naar de eilanden terug te keren. Dit verklaarde de gevolmachtigde minister van de Antillen in Den Haag, R. A. Casseres. Hij zei dat er nu ongeveer dertigduizend Antillianen in Nederland wonen, van wie er bijna twintigduizend hier een baan hebben. Waarom de belangstelling voor ver huizing naar Nederland toeneemt, kon hij niet zeggen. In het verleden zijn onderzoeken ge daan naar de motieven die Antillia nen hadden om naar Nederland te komen. Deze waren beslist niet de onzekerheden rond een mogelijk ko mende onafhankelijkheid, aldus het onderzoek. In het verleden hebben de Antillianen over het algemeen snel werk gevonden en hebben zij geen „run op de sociale diensten veroor zaakt", aldus minister Cessares. De terugkeer van Antillianen naar hun eigen land zou volgens hem kun nen worden bevorderd door een goe de voorlichting en door het doorbre ken in de Antillen van de „salaris- drempels" voor zijn landgenoten. Ook zou voor hen de slechte woonsi tuatie in de Antillen een reden kun nen zijn om in Nederland te blijven. Men hoopt de terugkeer te kunnen bevorderen en denkt daarbij aan re gelingen, die nu voor Nederlanders gelden als zij worden uitgezonden. Het ontvangende land betaalt het salaris en op grond van de ontwikke lingssamenwerking zorgt de Neder landse regering voor een aanvulling. Dit zou ook voor terugkerende Antil lianen mogelijk moeten zijn, meende de minister. Een paar honderd wonen er al. Hoog en droog, maar misschien niet zo rustig. Waarschijnlijk rin kelen de kopjes af en toe in de kast, wiebelt een schilderij van tijd tot tijd aan de muur, of voel Je de grond onder Je voeten tril len. Want onder de flats raast dag en nacht het verkeer, inclusief duizenden zware vrachtwagens. Die paar honderd bewoners dat vorden er 2500, als alle 1215 flats bezet zijn wonen bovenop een verkeerstunnel. Het gaat om een bouwexperi- ment in West-Berlijn, waar ze met de woningbouw geen kant meer uit kunnen, omringd als ze zijn door de zo langzamerhand zelfs voor West-Duitsland vreem de, in elk geval vervreemde mo gendheid Oost-Duitsland. En dan kun Je de ene woontoren naast de andere zetten, Je moet er ook nog een beetje prettig kun nen leven. Zo redenerend, be dachten architecten voor de wijk Wilmersdorf een terrasvormig, vijftien verdiepingen hoog „woongebergte", dat in feite de zelfde ruimte inneemt als de au toweg daaronder. Het probeersel is zestig meter breed en steekt zesenveertig meter boven de tun nel uit. Zes Jaar is er over gepraat en onderhandeld voor in november 1976 de eerste steen voor het bij zondere bouwwerk gelegd kon worden. Eerst kwam een aanne mer met het plan boven de auto weg te bouwen. Volgens zijn bere kening kon hij op die manier 2200 flats bouwen, waarvan de huur op zo'n twaalf gulden per vler kante meter zou komen. Kreeg de bouwer toestemming, dan zou hij als tegenprestatie de kosten voor de tunnel boven de ver keersweg (dertig miljoen, schatte hij) voor zijn rekening nemen. Dat leek het Berlljnse bestuur wel wat. Maar al in 1974 bleek de oorspronkelijke kostenbereke ning er aardig naast te zitten: de kosten voor de tunnel bleken ver dubbeld en de woningbouw kwam stukken hoger uit, zodat Berlijn besloot de zestig miljoen voor de tuimel maar voor eigen rekening te nemen. Dat het gebouw nu klaar is, bete kent allerminst dat de kritiek is geluwd. Zo ls lang niet ledereen er van overtuigd dat het complex echt zo stevig op zijn pilaren staat als wordt voorgesteld en of daar door het dreunen van het verkeer geen ongelukken mee kunnen gebeuren. En of de aan gebrachte voorzieningen genoeg lawaai en benzinedamp tegen houden moet ook nog maar afge wacht worden. In een stad als West-Berlijn, waar de woningnood zo mogelijk nog hoger gestegen is dan de woonto rens, ben je natuurlijk al gauw blij met alles wat maar even de naam huis verdient. Zodoende vliegen de mensen op het „ge bergte" af, waar ze een hypermo derne vuilafzulger vinden, logeer- flats voor gasten, allerlei speel- en gemeenschappelijke ruimten, en in hun eigen appartementen geluldwerende vouwwanden om de beschikbare ruimte zo goed mogelijk te benutten. Daar beta len ze dan ook dik voor. De bouw kosten (totaal 420 miljoen mark) komen op 2000 mark de vierkan te meter. Uitgaande van deze be dragen wordt een huur van 27 mark per vierkante meter bere kend. Wie dus tachtig vlerkante meter huurt, betaalt er 2160 mark per maand voor, wat in guldens nog iets meer is. Ook over die hoge huren is het laatste kriti sche woord nog niet gesproken, al komt dat niet van de huurders die tot nog toe zielstevreden lij ken te zijn. Ook in Parijs proberen se de Er is nu gekozen voor een wat nieuwbouw een beetje vrolijker afwisselender vorm, met hier en aanzien te geven. De woontorens daar *bloemenbalkons', wat de zijn er inmiddels in de volks- gebouwen althans aan de buiten- mond gedegradeerd tot 'legbat- kant heel wat aantrekkelijker terijen'en die wil niemand meer. maakt. Een stuk of wat ondernemers in Manama, hoofdstad van het oliestaatje Bahrein, hebben hun bedenkingen tegen tabak omge zet in daden: wie zijn waren bij een van hen koopt, krijgt tien procent korting als hij kan bewij zen zelf ook een nlet-roker te zijn. De campagne ls een enorm suc ces, verzekert de antl-tabakver- eniglng Bahrein, maar de doorge winterde rokers lachen er maar om. Met enig leedvermaak weten ze te vertellen, dat de handelaars wel erg lichtgelovig zijn: volgens hen halen heel wat van de zoge naamde niet-rokende klanten gauw eerst het nicotinegeel van hun vingers voor ze zo'n winkel binnenstappen. De zevenendertig patiënten van een psychiatrisch ziekenhuis in Epsom, even buiten Londen, had den geen trek meer in hun och tendboterhammetje toen ze in de eetzaal een overleden medepa tiënt ontwaarden. Het lichaam was gewikkeld in een laken en lag half achter een scherm. De zie kenhuisdirectie beloofde onmid dellijk een onderzoek in te stel len, maar eigenlijk wisten ze toen al hoe de vork in de steel zat Er zijn namelijk al een tijdje moei lijkheden met de dragers, de mannen die zieke en overleden patiënten moeten vervoeren. Er zijn er veel te weinig die nacht dienst (willen) doen met het ge volg dat verpleegsters *s nachts in moeten springen als alle dra gers thuis zitten. De zusters mo gen niet in het mortuarium ko men, omdat dat het specifieke werkterrein van de dragers is en men vreest met de vakbond in conflict te komen. De nacht vóór de ontdekking van het lichaam in de eetkamer was er geen enkele drager aanwezig, toen de patiënt overleden was. In dat geval horen de verpleegsters ht lichaam in een ongebruikte ruimte, bij voor beeld de badkamer, te leggen, maar natuurlijk niet in de eet zaal, aldus een functionaris van het ziekenhuis. Als Je mar geld op tafel wilt leg gen, kan er een hoop. Zo meende een Brit een boodschap te heb ben voor het volk en toen hij er bijna vijftig gulden voor wilde neertellen kon hij die boodschap wel in de advertentiekolommen van de Times kwijt De adverten tie luidde: „Er is iets met de tijd gebeurd. Ik ben er zeker van dat er honderdtwintig minuten in een uur gaan". „We gaan er in het Westen altijd van uit dat we zoveel beter zijn dan de Russen, maar laten we ons daar dan ook naar ge dragen." (Arjo Kraak in Zlpltaja, krant van de School voor de Journalis tiek.) Schat Bij de verbouwing van een oud huls van een wijn boer in Poujol-sur-Orb bij Be- ziers in Zuid-Frankrijk zijn gou den munten gevonden die naar schatting wel een half miljoen gulden waard zijn. Vermoedelijk is de schat in het midden van de vorige eeuw achter een muur ver stopt

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5