Beleggers winnen van Rotterdam in geding Uitkering ineens is onuitvoerbaar Borstkanker neemt in westerse landen toe Van bloemschikken tot politieke scholing Nerveuze spanningen Valdispert 'Woonruimteverordening in strijd met wet' Albeda over minimuminkomens: Huiseigenaar zou gif naar krakers hebben gegooid niet vergeten; bloemen sturen 'O Voeding zou oorzaak kunnen zijn VNO wijst plan van het CNV af CNV-plan Bond van Nederlandse Plattelandsvrouwen bestaat vijftig jaar Rita WOENSDAG 1 OKTOBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De gemeente Rotterdam mag kopers van een voormalige huurwoning met een huur tot 570 gulden per maand en een koopprijs tot 140.000 gulden geen woonvergunning weigeren. De woonruimteverordening waarin Rotterdam deze regeling heeft opgenomen, is in strijd met de Woonruimtewet van 1947. Dit heeft de president van de Rotter- damse rechtbank mr. F. J. M. Nivard gisteren bepaald in het kort geding, dat een aantal beleggingsmaatschap pijen had aangespannen tegen de ge meente Rotterdam. Volgens de presi dent hanteert Rotterdam verschillen de criteria voor huurders en kopers en dat is niet toegestaan. Mr Nivard verwees daarbij naar het Koninklijk Besluit dat onlangs een soortgelijke woonruimteverordening in Amster dam buiten werking heeft gesteld. Dit Besluit heeft bij de beslissing van de rechtbankpresident veel gewicht in de schaal gelegd Mr. Nivard was het ook eens met het argument van de beleggingsmaat schappijen dat ze door de maatregel van de gemeente Rotterdam grote flnacniële schade lijden, doordat een groot deel van hun huizenbezit zo goed als onverkoopbaar is geworden. Geen dwangsom De eis van de beleggers dat de ge meente een dwangsom van een mil joen gulden per dag moet worden opgelegd, is door mr. Nivard afgewe zen. Hij gaat ervtm uit dat de gemeen te zich aan zijn vonnis zal houden. Wel moet de gemeente de uitspraak via advertenties bekend maken. De omstreden woonruimteverorde- Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Minister Albeda (sociale zaken) wil afzien van enigerlei uitkering voor huishoudens met minimuminkomen teneinde de koopkracht over 1980 op peil te houden. De uitkering ineens, die de minister onder voorbehoud had toegezegd twee weken geleden, blijkt onuitvoerbaar. CDA en PvdA leggen zich hierbij echter niet neer. Zij verlangen dat dan maar een wél uitvoerbare maatregel wordt genomen, ook al zal die aanzienlijk meer kosten dan 25 miljoen gulden. Gisteren heeft Albeda de Tweede Ka mer per brief op de hoogte gebracht van zijn conclusie dat de voorgeno men maatregel onuitvoerbaar is. Die conclusie is getrokken na overleg met alle instanties die gaan over uitvoe ring van sociale uitkeringen. Albeda acht het verder „ook niet verant woord een maatregel te treffen die wel uitvoerbaar zou zijn maar waar van de kosten het plafond van 25 miljoen gulden aanzienlijk zouden overschrijden" Twee weken geleden verwierp de Ka mer een PvdA-motie de sociale uitke ringen en het minimumloon per 1 oktober met een procent tussentijds te verhogen. De CDA-fractie stemde tegen omdat zij het voldoende zou vinden als alleen voor huishoudens met minimuminkomen iets zou wor den gedaan. Van een verhoging als de PvdA wilde, profiteren ook bij voor beeld thuiswonende minimum-jeugd- loners, gezinnen met meer dan één inkomen waaronder een minimum loon, en bejaarden met naast hun AOW aanzienlijke neveninkomsten. Nu de beoogde maatregel niet kan. denkt het CDA toch aan het naar voren halen van de halfjaarlijkse ver hogingen van uitkeringen en mini mumloon Vervelend Die verhoging moet plaatsvinden op 1 januari en zal rond een procent bedragen Het CDA-Kamerlid Weij- ers denkt nu aan 1 december of 1 november als ingangsdatum. .Dat gaat wel meer kosten dan 25 miljoen. Het is een vervelende zaak dat de gerichte maatregel die wij wilden, niet kan. Van een algemenere maat regel. waaraan we nu niet kunnen ontkomen, profiteren ook miljonairs als ze AOW'er zijn. Het is een trieste constatering dat wij in Nederland niet in staat blijken in het inkomens beleid die mensen te bereiken die het echt met een minimuminkomen moe ten doen. Er zal aan dat algemenere probleem ook wat moeten gebeuren, los van enigerlei maatregel voor de koopkracht in 1980." Het PvdA-Kamerlid Van der Doef vraagt zich langzamerhand af of ar gumenten over techniek en uitvoer baarheid niet dienen om politieke on wil te versluieren. In juni stelde de PvdA een maatregel per 1 juli voor, omdat zij toen al voorspelde dat de prijsstijging harder zou gaan dan het kabinet verwachtte, waardoor de ADVERTENTIE koopkracht van de laagste inkomens door de nullijn zou zakken. Regering ITfrppkt en Kamermeerderheid wilden toen afwachten Voorts stelde de PvdA twee weken geleden een maatregel per 1 oktober voor. Die datum is inmiddels ook verstreken. Er zal nu toch nog wat moeten gebeuren, vindt de PvdA'er. ning werd eind augustus aangeno men door de Rotterdamse gemeente raad Belangrijkste onderdeel ervan is de bepaling dat de gemeente geen woonvergunning meer geeft aan ko pers van een voormalige huurwoning met een huur tot 570 gulden per maand en een koopprijs tot 140.000 gulden. De gemeente wil op deze ma nier de „uitverkoop" van goedkope huurhuizen aan banden leggen met het oog op de grote woningnood. Het Rotterdamse gemeentebestuur acht het weinig zinvol in hoger be roep te gaan tegen de uitspraak van de president van de rechtbank. Wel zullen B en W op 6 november een nieuwe regeling aan de gemeenteraad voorleggen, waarin op kopers en huurders dezelfde criteria van toe passing zijn. ..Duidelijk is in ieder geval dat er ook landelijk iets moet gebeuren." zegt drs. Pieter Bol. medewerker van de afdeling volkshuisvesting van de ge meente Rotterdam. „De landelijke wetgeving schiet op dit punt duide lijk te kort en het wordt hoog tijd dat daar iets aan gedaan wordt. Nu moe ten de gemeenten zélf allerlei regelin gen maken." In dit opzicht noemt Bol het „hoop vol" dat in ieder geval ook de meer derheid van de Tweede Kamer wil dat gemeenten zo snel mogelijk kun nen beschikken over mogelijkheden om splitsing en verkoop van goedko pe huurwoningen aan banden te leg gen. Verder heeft staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) verklaard binnenkort met de betrokken ge meentebesturen te willen praten over deze materie. Van der Doef vindt het net als Weijers dat bepaalde inkomensgroepen beter met maatregelen van de overheid be reikt zouden moeten kunnen worden Met algemene openbaarheid van in dividuele Inkomens zou dat opgelost kunnen worden. Van der Doef is in ieder geval tegen registratie door de overheid van alleen de minimum-In komens. Van WD-zijde is twee weken geleden al gesteld dat«en maatregel voor de koopkracht van de laagste inkomens in 1980 achterwege zou mogen blijven wanneer het niet mogelijk zou zijn gezinnen ermee te bereiken binnen het kostenplafond van 25 miljoen gulden ADVERTENTIE Kernwapens ter discussie bij D'66 DEN HAAG (ANP) „Neder land dient voort te gaan de NAVO-bondgenoten ervan te overtuigen dat de aanschaf en de plaatsing van de 572 nieuwe kruisraketten onjuist is en der halve in de huidige omstandig heden plaatsing op Nederland se bodem niet aanvaardbaar kan worden." Dit standpunt van de minderheid van het hoofdbestuur van D'66 zal wor den gepubliceerd in het partij blad „De democraat" dat mor gen uitkomt. Het congres van D'66 van 31 oktober en 1 november zal een oordeel moeten vellen over de vraag of deze paragraaf de oor spronkelijke tekst in het be leidsprogramma dient te ver vangen. rusteloosheid, examenvrees. Ook u kunt kalmer leven met een zuiver natuurprodukt uit de valeriaanwortel. Uitsluitend bij apotheker en drogist. TILBURG (ANP) De Tilburgse po litie heeft gisteren een 37-jarige rij schoolhouder aangehouden op ver denking van medeplichtigheid aan het gooien met gif naar krakers. De verdachte is eigenaar van een naast zijn rijschool gelegen pand in Til burg. dat vorige week werd gekraakt. Sindsdien heeft de eigenaar met al lerlei middelen getracht de krakers zijn pand uit te krijgen. Maandag nacht werden door een kapotte ruit op de eerste verdieping, door nog onbekenden, één of meer emmers, waarin vermoedelijk formaline, de kamer binnen gegooid. Drie krakers die daar zaten te eten, kregen het gevaarlijke spul over zich heen en moesten zich onder doktersbehande ling laten stellen. Eén van hen ver blijft nog ter observatie in het Sint Elisabeth ziekenhuis. Rond het huis van de rijschoolhouder is het al dagenlang onrustig. Vorige week sloeg een knokploeg de krakers en hun huisraad het pand uit, maar door tussenkomst van de politie kon den de krakers het huis weer in Voortdurend rijden wagens langzaam langs het pand,-waarbij inzittenden bedreigingen naar de bewoners schreeuwen. Op het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk wordt onderzoek gedaan naar de exacte aard van de in het pand gegooide stof. Pas daarna kan beslist worden wat de gearresteerde huiseigenaar ten laste zal worden ge legd. De voorzitter van het Euro pees parlement, Simone Veil, die deze week op be zoek is in Nederland, werd gisteren ontvangen door de koningin. Bij die ontmoe ting was ook prinses Julia na aanwezig. ADVERTENTIE Als eerste is waarschijnlijk de ge meente Utrecht aan de beurt. De ver ordening die deze gemeente hanteert om de verkoop van goedkope huur woningen tegen te gaan, maakt na melijk een goede kans om na enige aanpassingen te gaan dienen als „voorbeeld" voor andere gemeenten De Utrechtse verordening houdt in dat kopers van een huurwoning met een huur tot 450 gulden per maand alleen in aanmerking komen voor een woonvergunning, als ze een urgentie- verklaring hebben óf wanneer een distributiewoning wordt achtergela ten. Deze verordening benadert, vol gens Brokx, het dichtst het uitgangs punt van de Woonruimtewet van 1947 dat kopers en huurders gelijk behan deld moeten worden. UTRECHT (ANP) Vooral in landen met een Westerse levensstijl geeft het aantal gevallen van borstkanker een stijgende lijn te zien. Een directe oorzaak is niet duidelijk aan te wijzen, aldus prof. dr. P. de Waard, maar het idee wint veld dat het iets met voeding te maken heeft Concrete aanbevelingen om het risico te verkleinen, zijn nog niet te geven Het enige wapen dat de medische wereld tot dusver heeft, is daarom vroegtijdige opsporing, zodat bijtijds met een behandeling kan worden be gonnen of, als dat nodig blijkt, even- KeUZG tueel chirurgisch kan worden inge grepen. Toch is ook het keiharde be wijs niet geleverd, aldus De Waard, dat bevolkingsonderzoek het aantal sterfgevallen ten gevolge van borst kanker kan terugdringen. vingskans na vroege ontdekking en behandeling is volgens Rombach 35 procent. Lees vooraf de gebruiksvoorschriften. DEN HAAG (ANP) Het plan van het, CNV voor een werkgelegenheids- fonds is volgens Van Veen, de voorzit ter van de werkgeversorganisatie VNO een origineel plan. maar het gaat voorbij aan de werkelijke pro blemen. zo heeft hij in een reactie verklaard. „Als Van der Meulen geld wil stoppen in risicodragend kapitaal dan moeten bedrijven wel uit de rode cijfers zijn. wat wij als VNO willen is de bedrijven eerst uit die rode cijfers halen." aldus Van Veen. De CNV-voorzitter heeft volgens hem eigenlijk het tweede hoofdstuk ge schreven van het boek: hoe komen we uit de narigheid „Het VNO schreef het eerste hoofdstuk. Dat hoofdstuk zegt: willen we met ons allen mee kunnen concurreren met het buiten land, dan moeten we zorgen voor een goed produkt. op tijd geleverd en tegen een redelijke prijs. Dat kunnen we in ons land nog steeds niet. Onze voorstellen geven het begin van een oplossing," aldus Van Veen. Het VNO heeft voorgesteld om een miljard gulden in 1981 extra te bezui nigen op de rijksuitgaven, en 1.7 mil jard op de sociale voorzieningen om zo ruimte te scheppen voor het be drijfsleven. Dat bewijs komt mogelijk uit de lo pende analyse van een bevolkingson derzoek in Utrecht, waarbij bijna vijf tienduizend vrouwen tussen 50 en 64 jaar werden onderzocht. Daarbij wer den 116 kwaadaardige afwijkingen gevonden. In de komende jaren wordt nu bekeken, of onder de Utrechtse bevolking minder vrouwen aan borstkanker overlijden dan in een vergelijkbare stad Onnodig in angst Is dat inderdaad het geval, dan gaat het Utrechtse Preventicon, het insti tuut dat het onderzoek uitvoert, bij de overheid aankloppen voor geld om een landelijk onderzoek op poten te zetten. Op de resultaten en proble men van zo'n bevolkingsonderzoek promoveerde gisteren dokter J. J. Rombach, die verbonden is aan het Instituut voor sociale geneeskunde dat De Waard leidt. Wil je feilloos onderzoeken, aldus Rombach. dan zullen alle vrouwen die bij het eerste onderzoek ook maar de geringste bij zonderheid vertonen, opnieuw beke ken moeten worden. In verreweg de meeste gevallen blijkt dan. dat er niets aan de hand is. De betrokken vrouwen hebben dan onnodig in angst gezeten Daar staat tegenover dat zonder een grondig herhalingsonderzoek van de „verdachte gevallen" er ongetwijfeld een aantal vrouwen met een kwaad aardige afwijking blijft rondlopen. Dat wordt dan pels later ontdekt, wat betekent dat de overlevingskansen kleiner zijn. De langdurige overle- Op grond van zijn gegevens zal voor een toekomstig onderzoek van te vo ren een keuze kunnen worden ge maakt: hoeveel herhalingsonderzoe ken men wenst uit te voeren, hoeveel chirurgische ingrepen men aanvaard baar acht in verhouding tot de daar mee behaalde resultaten van vroege re opsporing van borstkanker. Het aantal achteraf „onnodig" verwezen vrouwen moet zo worden afgewogen tegenover het aantal niet ontdekte gevallen van kanker. Maar. nog maals. men denkt nog niet aan een totaal landelijk onderzoek voordat daadwerkelijk is aangetoond dat dit in Utrecht het sterftecijfer drukt. Prof. De Waard heeft daar trouwens wel positieve verwachtingen over. Wil zo'n onderzoek slagen, dan is ook de medewerking van de bevolking nodig. In Utrecht reageerde ruim ze ventig procent van de aangeschreven vrouwen. Maar Rombach kent in Amerika projecten die moesten wor den stopgezet wegens gebrek aan me dewerking van het publiek. Vervolg van pagina 1 komen. De hogere inkomens zouden dan procentueel meer moeten bijdra gen dan de lagere. „Het CNV doet met dit werkgelegenheids- fonds het voorstel om alle oude dis cussies te beëindigen en op een nieu we lijn te gaan zitten." Met het CNV valt, evenals met de FNV. niet te praten over aantasting van de prijscompensatie. Evenals de FNV wijst ook het CNV de in de kabinetsplannen voorgestelde lasten verdeling als onrechtvaardig van de hand. Het CNV wil de pijn zo verdelen dat de koopkracht van de laagste inkomens niet wordt aangetast, ter wijl vier maal modaal vijf procent in koopkracht zou moeten inleveren. Die inkomensverdeling zou onder meer kunnen worden bereikt door de BTW-verhoging van vier naar 4,5 pro cent niet te laten doorgaan en invoe ring van een premievrije voet in de WAO. Daarnaast zou aftopping van de prijscompensatie een steentje bij kunnen dragen alsmede de progres sieve werking van het door het CNV voorgestelde werkgelegenheidsfonds. Om de koopkracht van de laagstbe taalden in stand te houden zou er volgens het CNV aan kunnen worden gedacht de heffing voor het werkgele genheidsfonds van één procent te spiegelen naar de hoogte van het in- Realisering Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De grootste vrouwenorganisatie van ons land, de Bond van Nederlandse Plattelandsvrouwen, bestaat vijftig jaar. Ter ere daarvan viert de bond, die bijna 82.000 leden heeft, drie dagen feest op de Flevohof. Op die dagen (13,14,15 oktober) zullen zich twintigduizend leden naar de IJsselmeer- polder begeven om de feestelijkheden en een symposium bij te wonen. JONGE DUBBELE GRAANJENEVER De bond, die op 14 oktober 1930 werd opgericht als vrij- willigers-organisatie voor boe rinnen en andere plattelands vrouwen, telt tegenwoordig nog maar 22 procent leden die uit de agrarische sector ko men. De overige 78 procent bestaat uit vrouwen die wel op het platteland wonen, maar die geen binding meer hebben met het boerenleven. De integratie van beide soor ten leden levert volgens het hoofdbestuur geen moeilijk heden op: de voordelen over treffen in ieder geval de nade len. Voordeel van een ge mengd ledenbestand is. dat er veel verschillende zaken en meningen aan de orde komen. Nadeel, althans voor de boe rinnen. is dat er minder aan dacht aan vak-technische za ken wordt besteed. Om dit nadeel te ondervangen orga niseert de bond aparte bijeen komsten. waar vak-voorlich ting wordt gegeven. Verder bevordert men de integratie door vrouwen uit nieuwbouw wijken uit te nodigen op de boerderij en vice versa. De plattelandsvrouwenbond (707 afdelingen) heeft geen en kele binding met een gods dienstige of partijpolitieke stroming in ons land. Vandaar waarschijnlijk ook dat de bond geen afdelingen in Lim burg heeft: van oudsher koos men in deze katholieke pro vincie voor wél religieus ge bonden organisaties. Praatgroepen De bond richt zich op drie grote gebieden: het recreatie ve, de educatie en de emanci patie. Dat wil zeggen dat er gedaan wordt aan politieke scholing, bewustwording, maar ook aan bloemschikken en het maken van uitstapjes. Speciaal onderdeel om de emancipatie van de leden te begeleiden zijn de praatgroe pen (overgewaaid uit de femi nistische beweging). Aangezien de bond vrouwen van alle mogelijke godsdien sten en politieke overtuigin gen bundelt, kan men zelden of nooit een algemene uit spraak doen over een of ander heet hangijzer, zoals bijvoor beeld abortus, daarvoor den ken de leden veel te verschil lend. een baan buitenshuis te ne men dan een extra vakan tiedag. Geleidelijk nmtorlandt» bond van plattalandavrouwan Toch heeft de bond onlangs wel een standpunt naar bui ten gebracht: over de verkor ting van de arbeidstijd. De bond is voorstander van een arbeidstijdverkorting per dag. in plaats van een vrije vrijdag middag of een langere vakan tie. De arbeidsverkorting per dag geeft de vrouwen name lijk meer kans om eventueel Hoewel buitenstaanders een bond als de plattelandsvrou wenbond vooral zien als een gezelligheids-aangelegenheid waar het bloemschikken hoogtij viert, werkt de bond wel degelijk aan de emancipa tie en bewustwording van de leden Dat dat wat geleidelij ker en langzamer gaat dan bij andere vrouwenorganisaties, is een principiële keuze: op het platteland is het voor vrouwen toch vaak moeilijker een eigen leven te leiden, de sociale controle is er groter, de standpunten zijn wat behou dender Symposium De recreatieve bezigheden ziet het hoofdbestuur duide lijk als een „binnenkomer": via de gezellige bustocht ko men vrouwen gemakkelijker tot een cursus politieke vor ming of spreekvaardigheid, dan rechtstreeks, is de erva ring. De verschillende gebieden, die de bond bestrijkt komen ook tot uiting in de jubileum viering: manifestaties op al lerlei gebied, zoals cabaret, muziek, volksdansen, oude klederdrachten, een fotowed strijd, maar ook een symposi um waar het eigen functione ren aan de orde komt. „Het sociaal-culturele werk en de feminiserende macht daar van" is het onderwerp van de discussie. Men wil er proberen achter te komen welke invloed een vrouwenorganisatie heeft op de plattelands-)samenleving. Nu er steeds minder betaalde arbeid en steeds meer vrije tijd komt. wordt de rol van onder andere sociaal-culture le organisaties steeds belang rijker. Via de7.e bewegingen proberen namelijk veel men sen hun leven, waar de betaal de arbeid grotendeels uit ver dwenen is, een zinvolle be stemming te geven. Van der Meulen zei dat bij verwerke lijking van het CNV-plan in feite één procent wordt overgeheveld van de consumptiesfeer naar de investerin gen. Daardoor knelt het grote beslag van de lonen op het nationaal inko men (97.5 procent gaat op aan loon kosten) ook wat minder, aldus de CNV-voorzitter. Het plan om te ko men tot een werkgelegenheidsfonds is volgens Van der Meulen nog geen in details uitgewerkt plan. „Het be heer en de besteding van de fondsgel den kan het best in handen worden gelegd van een stel deskundige man nen. De samenstelling moet natuur lijk wel de goedkeuring hebben van de vakbeweging." In de discussienota zegt het CNV verder dat handhaving van de koop kracht alleen kan worden gereali seerd als de hogere inkomens meer koopkracht inleveren. Wat er met de koopkracht van Jan Modaal moet gebeuren wordt op dit moment nog becijferd. Het CNV constateert echter dat door het uitblijven van economische groei koopkrachtdaling onvermijdelijk lijkt. Maar het verbond waarschuwt dat die koopkrachtdaling niet zo fors mag uitpakken dat de vraag naar produkten drastisch vermindert, want dan zouden veel bedrijfstakken nog veel grotere problemen krijgen dan nu het geval is. Het CNV bepleit verder onder meer de vorming van bedrijfstakcommis sie waarin werkgeversorganisaties en de vakbeweging zitten. Ondernemers zouden moeten worden verplicht in vesteringsplannen bij die commissies te melden voor nader advies. Ook plannen voor reorganisaties, fusies, bedrijfssluitingen, andere productie technieken zouden in die commissies aan de orde moeten worden gesteld De grens voor vervroegd uittreden zou verlaagd moeten worden naar zestig. „Af en toe moeten we toch wat zeg gen, Tommy. Als je moeder niets hoort, wordt ze ongerust

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3