fergoedingssysteem voor profs wankelt Hinder gokken voor sport Betaalt u veel, erg veel of lekker weinig voor gas en elektra? Kijk in „Shell helpt','deel 18 en vergelijk. JVB lijkt op weg naar breuk met overheid en subsidies Zege Larsen Basketbalverlies heil helpt deel 18 ÏDAG 27 SEPTEMBER 1980 TROUW/KWARTET Matty Verkamman m TERDAM Wordt het vergoedingensysteem binnenkort een nieuw en hevig strijdpunt n het betaalde voetbal en de subsidiërende overheid? Het heeft er, zo te zien, de schijn e Wanneer de voortekenen niet bedriegen, dan zou het in 1974 slechts in juridische zin jij gestelde transfersysteem best wel eens het definitieve breekpunt in de broze nee tussen CRM en profvoetbal kunnen worden. Nu een groeiend aantal betaald voetbal lisaties (bvo's) zich toch al met steeds meer tegenzin onderwerpt aan de controle van het t Bewakings Instituut (BBI), zou in die kringen een onoverbrugbaar verschil van J^ng inzake de verwerpelijke handel in voetballers niet eens slecht uitkomen. Anders d: mogelijk ziet het profvoetbal in het vergoedingensysteem een stok om de hond i*#ieid) te slaan. Op die manier kan in één klap de poort naar het commerciële voetbal en de M reclame worden geopend. En bovendien: de eerste subsidiestoot is toch al binnen. Leuk enomen. 1,1 [even. de inleiding van dit arti- enigszins speculatief van aard. xj niettemin, er broeit iets bij de ni nu men snel moet reageren op :rim-rapport dat het BBI met voorstander zijn van het systeem. De tegenstanders, zoals de bij de FNV aangesloten spelersvakbond WCS en een meerderheid in het parlement, hebben terecht meer oog voor de dng tot het vergoedingensys- (a)sociale en (on)ethische aspecten er- leeft geproduceerd. Dat is een n rapport geworden, met een melijk inventariserend karak- aar even goed voorzien van ge analyses, die de argumen- voorstanders van het systeem de Federatie van Betaald voet- janisaties FBO verenigde veelal op de tocht zetten. KAREN het slechts een opwarmer et begin december verschijnen- iesrapport ook in het inte- iport was bij voorbaat al een stellingname van het BBI te ihten. Het BBI is tenslotte een ;stuk van de centrale overheid, n die kant heeft men. zoals grote morele bezwaren tegen frkapte transfersysteem. Tij- Ie parlementaire behandeling et rapport gezonder betaald op 29 juni 1978, werd door c^e Kamer de motie De Boer Jaanvaard, waarin de beschik- Vlling van extra overheidsgel- or het profvoetbal werd gebon- n de voorwaarde dat zou wor- istreefd naar afschaffing van oreel/maatschappelijk onaan- lare systeem. interim-rapport wordt die wens gestalte gegeven door in de e beschouwingen" meer accen- leggen op de nadelen dan de len van het vergoedingensys- n algemene zin is eerst vastge- dat de bvo's louter vanuit de eel-economische invalshoek van Op initiatief van MW-voorzitter mr Max Tripels is zes jaar geleden weliswaar een systeem in het leven geroepen dat de spelers iets meer contractvrijheid moet bieden, maar in de praktijk is de voetballer bij een overgang nog altijd ten zeerste afhan kelijk van zijn oude en nieuwe werk gever. Of, zoals Wim Kok op een congres van de FIFPRO (de interna tionale organisatie van contractspe lers) stelde: „Het profvoetbal is als een jungle waarin het recht van de sterkste heerst." „HOEKSTEEN" „Het vergoedingensysteem is de hoeksteen van het betaalde voetbal," schreef Sparta's voorzitter drs Cor van Rijn twee Jaar geleden in het KNVB-blad Voetbal Totaal Nou ja, in 26 jaar tijd hebben welgeteld 43 clubs zich te pletter gelopen op die steen, althans, zij zijn uit het betaal de voetbal verdwenen. En met het gros van de nog resterende 37 clubs gaat het ook al niet goed. Het is derhalve nogal overdreven om het „succes" van het profvoetbal aan de zegeningen van het transfersysteem op te hangen. Desondanks krijgt Van Rijn nog altijd applaus van zijn colle ga-bestuurders wanneer hij het sys teem als economische basis voor het beroepsvoetbal propageert. Waarbij het pikant is dat Van Rijns eigen club door de handel in spelers steeds ver der is weg gezakt. Maar dat terzijde. Enkele van de veronderstelde voorde len van het systeem zijn in het inte rim-rapport via een onderzoek van het accountantskantoor Moret en Limperg ter discussie gesteld. Aller eerst is men tot de conclusie geko men dat het vergoedingensysteem als instrument om exploitatietekorten te dekken, nauwelijks werkt. In de periode 1975-1978 hebben slechts 9 van de 37 bvo's op die manier een voordelig saldo gerealiseerd. 18 bvo's boekten in relatie tot de vergoedings sommen een nadelig saldo en de ove rige 10 bvo's bewogen zich met zowel positieve als negatieve saldi van circa een ton slechts in de marge. In totaal werd een (extra) negatief saldo van 2. miljoen gulden gekweekt. Het totale negatief vermogen overschrijdt de 30 miljoen. VOORBEELDEN „Een beleid van bvo's gericht op het dekken c.q. financieren van exploita tietekorten door vergoedingstransac ties kan leiden tot afnemende recet teopbrengsten", aldus het rapport. Sparta en FC Amsterdam hebben wat dat betreft de meest sprekende voorbeelden geleverd in de voorbije jaren. Er werden nog meer financieel-econo- mische bezwaren aangestipt. a) „Uit het ingestelde onderzoek kan worden afgeleid dat onder invloed van het vergoedingensysteem sprake kan zijn van een zekere herverdeling van de financiële middelen. Het me rendeel blijkt echter aan een relatief klein aantal bvo's ten goede te ko men." Als alternatief wordt in het rapport onder meer recettedeling aangegeven. en het behouden van een vaste spe lerskern zou bij voorbeeld ook kun nen geschieden door het afsluiten van meerjarige contracten." (Het AFBOUW laatste naar Frans voorbeeld waar het transfersysteem inmiddels is af geschaft en alleen beschermende maatregelen ten opzichte van het buitenland zijn genomen-red.) mentaire democratie aan de orde wordt gesteld." VVD-kamerlid en MVV-voorzitter Max Tripels: „We moeten hier in Nederland niet op een eiland gaan zitten. Jammer genoeg wordt daar in het parlement anders over gedacht". b) „Het vergoedingensysteem lijkt in beginsel een remmende werking op het verstrekken van hoge salarissen te hebben. Desondanks is het in de praktijk mogelijk geweest dat diver se bvo's bij de overgang van contract- spelers bedragen hebben betaald die bij een, uit financieel oogpunt gezon de bedrijfsvoering, niet mogelijk zou den zijn geweest." c) „Het is niet gebleken en het zal naar alle waarschijnlijkheid ook niet blijken dat het krachtsevenwicht in de competitie in belangrijke mate in stand wordt gehouden door het ver goedingensysteem. Het aantrekken d) „Het vergoedingensysteem is geen effectief systeem gebleken om abso lute weerstand te bieden aan de zuig kracht van beter betalende buiten landse clubs op spelers van topni veau." JURIDISCHE TOETSING De clubs hebben zich in het interim- rapport feitelijk alleen maar enigs zins kunnen warmen aan het juridi sche gedeelte. De door het BBI inge huurde jurist mr. H. T. van Staveren is tot de conclusie gekomen dat het vergoedingensysteem niet in strijd is met het arbeidsrecht. Zijn collega mr. P. Verloren van Themaat oordeelde daarentegen dat in het geval van een transfer naar het buitenland de kans niet denkbeeldig is, dat bij een rech terlijke toetsing van het vergoedin gensysteem aan artikel 85 van het EEG-verdrag, het systeem als strijdig met dat artikel zal worden aange merkt En het rapport temperde de feestvreugde bij de clubs door op te merken: „Geen van beide instanties heeft zich bij deze juridische toetsing uitgesproken over de vraag of een dergelijk systeem wellicht maat schappelijk onaanvaardbaar is en derhalve niet zou mogen worden ge handhaafd." Tijdens een studiedag in Zeist over het vergoedingensysteem hechtte FNV-afgevaardigde ars R. L. Vree man ook al niet veel waarde aan de juridische kant van het vergoedin gensysteem. „volgens mij is in het verleden te veel de rechtspositie van voetballers inzet van alleen juridisch steekspel geweest. En ook nu nog wordt het immorele en het onfatsoen lijke van het systeem gecamoufleerd door juridische scherpzinnigheid en scherpslijperij. Wat dat betreft heeft het afwijkende van het systeem me nig jurist een goed belegde boterham bezorgd. Het transfersysteem, het vergoedingensysteem, is niet in hoofdzaak een juridisch vraagstuk, maar vooral een maatschappelijk en politiek vraagstuk. En in dat kader is het van groot belang dat dit vraag stuk nu op het niveau van de parle- Inmiddels is het nauwelijks nog voor stelbaar dat over twee maanden in het BBI-adviesrapport dat niet bindend of besluitvormend maar voor de staatssecretaris van CRM wel zwaarwegend is géén afbouw van het vergoedingensysteem zal worden bepleit. Een radicale afschaffing ligt weliswaar niet voor de hand. maar in het interim-rapport worden als vast wel diverse modellen aangegeven die het systeem gefaseerd kunnen af bouwen. De KNVB en de clubs hebben het kennelijk maar moeilijk met het be palen van een standpunt. Het BBI verlangde voor 1 september het com mentaar van KNVB. FBO. WCS en de externe geldgevers op het interim rapport Vanuit de voetbalwereld heeft tot dusverre alleen de WCS gereageerd Wat de achtergrond van de vertra ging bij KNVB en FBO is. geven twee voetbalbestuurders in een korte reac tie aan. Mr Max Tripels, naast voorzitter van MMV, ook nog tweede kamerlid voor de VVD: ,,Bij de clubs leeft niet de bereidheid om het systeem op de hel ling te zetten. We moeten hier in Nederland niet op een eiland gaan zitten. Jammer genoeg wordt daar in het parlement anders over gedacht. Ik wijt dat aan een gebrek aan tijd en kennis van de materie. Maar acht. dat komt wel vaker voor bij politici." Ton van Dalen, de manager van FC Twente: „Het betaalde voetbal drijft op het vergoedingensysteem. Er wordt ons langzamerhand te veel van bovenaf opgelegd. Als dit er nu ook nog eens bij komt. wordt het hele maal te dol Dan kun je gaan denken om helemaal maar een punt te zetten achter die overheidssubsidie. Laat men eens naar Frankrijk kijken. Daar is het na de afschaffing van het transfersysteem volledig uit de hand gelopen. De spelers verdienen er soms veertig- tot vijftigduizend francs per maand. Reims is er door failliet gegaan, die club speelt nu bij de amateurs. En Olympique Marseil le staat ook op de rand van de af grond. Men overweegt nu om het transfersysteem weer in te voeren." [Johan Woldendorp ECHT De veelal met leidsgelden gespekte be- i-voetbalorganlsaties [meegerekend, boort de taniseerde sport in Ne- nd drie belangrijke fi- ieringsbronnen aan: de I. de sponsors en de gok- De offers, die de eerste brengt, worden verlicht de laatste categorie, (sponsoring speelt in dit (1 een andere rol. Dat heen heeft doorgaans ts oog voor de top pon ook de recreanten it worden gratis reclame Iken en ziet in te veel len heil in korte-termijn- gen van de talloze amateur- 'orden daarnaast verlicht door i rheid. Landelijke, provinciale leentelijke politici hebben een ardenscheppend beleid uitge- d: het beschikbaar stellen (te- i al dan niet te lage huurprijs) commodaties, het subsidiëren ugdsport en het creëren van legenheid voor ClOS'ers. Het' en twijfel, dat een verminder- resse van één of meer „geld- rs" tot nare complicaties leidt, uidelijk is, dat iedere vereni- .h het gelukkigst voelt bij een continu financieel beleid. In je horen de meeste sponsors uis. Te vaak werden ze uitge- tnet een zwanezang. ten vormen het hart van een |ing. Hun contributies laten het bloed circuleren, terwijl subsidie gevers en goklustigen de vitale orga nen voeden. Dat ziet er dus florissant uit. Niettemin dreigen de spreekka mers van de heelmeesters binnen af zienbare tijd overvol te raken. De gemiddelde club wordt een beetje on wel, omdat de voeding te wensen over laat. Met andere woorden: er wordt steeds minder in het belang van de sport gegokt. In de jaren zestig had de sporttoto concurrentie te duchten van de staatsloterij, het wedden bij paarde- races en flipperautomaten op kermis sen. In 1974 werd de lotto in het leven geroepen om ondanks het steeds ster ker wordende gedrang enig armslag op de markt te houden. Anno 1980 wordt het gokkende deel van Neder land overspoeld met tal van kansspe len. Eenarmige bandieten, Teleblngo, het nationale fruitspel. kienen, (bin nenkort) de paardetoto, illegale gok huizen, niets is te dol om de specula tieve behoeftes van de mens te bevre digen. De Stichting Nationale Sporttotalisa- tor, waarin de toto en de lotto zijn ondergebracht, ervaart het allemaal als een bron van zorg. Ze verliest haar greep op de gokbeurs en probeert met marginale veranderingen en het hou den van marktonderzoeken weer in de gunst van het publiek te komen. De cijfers zijn licht alarmerend: de Jaarlijkse inleg balanceert al enkele Jaren op het getal 210 miljoen. Voor de sportwereld, die jaarlijks zo'n 75 miljoen gulden wijzer wordt van de toto en de lotto, kan deze ontwikke ling vergaande consequenties heb ben. Nu al teert de SNS in op de zorgvuldig gekweekte reserve. Dit Jaar is er geld in de verenigingskassen gedropt, dat nog niet op de bankreke ning van de penningmeester van de SNS werd bijgeschreven. Het meerja- renfonds slonk met vijf miljoen tot twintig miljoen. Voor 1980 wordt op een omzetdaling van tien miljoen ge rekend. Kortom, in theorie zou de rotsachtige grond, waarop de sport staat, kunnen overgaan in drijfzand. Zes jaar geleden kwam de klepel van de noodklok stil te hangen door de invoering van de lotto. Het spel met de balletjes werd onmiddellijk baas in een vreemd huis. De computer moet wekelijks 800.000 lottoformulie ren verwerken tegen 150.000 totobil jetten. „De sport kan te lijden krijgen van de concurrentie van toto en lot to," voorspelt drs. H. Valken, pen ningmeester van zowel de SNS als de Nederlandse Sportfederatie, de toe komst. „We moeten de komende vijf jaar dringend groeien. Stilstand is achteruitgang. Op zoek naar verkla ringen kun je Telebingo wegstrepen Dat spel werd het afgelopen jaar voor het eerst gespeeld en kan dus geen directe oorzaak zijn. In zijn totaliteit bestaat er op de markt van de kans spelen een grote concurrentie. Minis ters en burgemeesters geven om de haverklap vergunningen voor kleine loterijen. Telebingo, om daar op te rug te komen, pakte dertig miljoen. Dat geld ging puur naar de gehandi captensport. Van de komende Tele bingo 2 gaat er ook geld naar de afnemers van toto en lotto. Het verve lende van dat spel is, dat allerlei mensen en verenigingen door Tele bingo op het idee zijn gekomen in eigen kring kienavonden te houden. Dat vind ik wel een grote bedreiging." Drs. J. P. Th. Zwartjes, directeur van de SNS, .aanvullend: „Bij de toto en lotto snijdt het mes aan twee kanten. Ze voldoen rechtstreeks aan de finan ciële wensen van de verenigingen en er zit structuur in. Een kienavondje wordt af en toe georganiseerd." Concurrentie komt er ook uit het buitenland. Met name de Duitse lotto doet in Nederland hardnekkig aan acquisitie. Het blijkt geen wegge gooid geld te zijn. Zwartjes: „De bui tenlandse kansspelen hebben tiental len miljoenen veronderstelde deelne mers per jaar. De Duitse lotto is ver reweg de belangrijkste in die groep." Valken: „De Duitse toto en lotto zijn veel professioneler opgezet dan de onze. In Nederland gaai alles via ver enigingen. die een bepaald bedrag per formulier mogen houden. We ste ken nu een smak geld in nieuwe ma chines om de formulieren vlotter te verwerken en de inkomsten te analy seren. We bedenken nieuwe spelle tjes, kortom we doen, wat in ons vermogen ligt, maar hebben aan de andere kant te maken met verenigin gen en KNVB-afdelingen. Bij veran deringen en het stimuleren van acti viteiten rond de toto/lotto moeten we overleggen met de schakels tussen de SNS en de clubs, de twintig KNVB- afdelingen. Daar zitten twintig bestu ren en twintig administrateurs. We kunnen niet zomaar over die horde heen springen. Het is een kwestie van de lange adem. Wellicht kunnen we efficiënter werken, maar we zijn ge bonden aan de wet van 1974, die voorschrijft dat alles via verenigin gen en bonden gaat." Volgens Zwartjes kan de inleg wor den verdubbeld, indien de verenigin gen alerter te werk gaan. Hij wijst op de inspanningen, die de Brabantse volleybalclub Pegasus (een groei van meer dan honderd procent) en de Zweeuwse handboogschietvereniging Sint Sebastiaan (plus 76 procent) zich getroostten om meer financiële arm slag te krijgen. De toto en lotto injec teren de sport met ongeveer hetzelfde berag, dat de sponsors er voor over hebben. Vijfentwintig miljoen is de beloning voor de zelfwerkzaamheid, vijftig miljoen komt uit het beste- Drs. H. Valken (links) en drs. J. Zwartjes: „De Duitse toto en lotto zijn veel professioneler opgezet dan de onze". dingsplan. In zijn totaliteit is dat 79 procent van het deel, dat voor spor tieve en culturele doeleinden wordt gereserveerd. Ruim de helft gaat op aan bureaukosten in de ruimste zin des woords en prijzen. „In deze tijd van veel concurrentie heeft het ons een beetje opgebroken, dat wij (de SNS - red) nog maar een jonge organisatie zijn," zegt Zwart jes. „De aanschaf verkoopbevorde ring gaat de grote groeiers bezoeken om er achter te komen hoe dat in zijn 'werk is gegaan. Door de aanschaf van stempelmachines door verenigingen en een computer door de stichting zelf zijn we in staat om onmiddellijk op bepaalde ontwikkelingen te reage ren. Tot voor kort waren we pas na maanden in staat om analyses te ma ken. Dat is te laat. Vooral ook. omdat de verenigingen meestal niet in de gaten hebben hoeveel geld er verlo ren gaat. Per week is dat niet drama tisch veel; dus valt het niet zo op. Maar over een jaar gerekend is het een aanzienlijk bedrag." ADVERTENTIE divisie !ad-Sparta scht-Roda JC ►ord-NAC knte-PSV Excelsior t)en Haag ÜVOLLE-AZ'67 |j H-Wageningen C Groningen ste divisie fi Bosch-Fortuna S fV-De Graafschap faarlem fe*m-FC Amsterdam iveen-IIeracles nd Sport-DS'79 |ven-SC Cambuur f-FC Vlaardingen p-SC Amersfoort TILBURG De afgebroken partij uit de zesde ronde van het internatio nale schaaktoernooi in Tilburg, tus sen de Duitser Hübner en de Deen Larsen is door de laatste in de derde zitting gewonnen. Hübner werd daar door eenzaam laatste met 2 punten, terwijl Larsen met 3 punten de vierde plaats deelt met Hort, Timman en Sosonko. BANJA LUKA (ANP) De krachts inspanningen, die gepaard gingen met de verrassende overwinning op Bulgarije, zijn het Nederlands vrou wen-basketbalteam een dag later op gebroken. In het laatste duel uit de halve finales van het toernooi om het Europees kampioenschap verloor Ne derland kansloos met 45-71 van Polen. Door dit resultaat treedt Nederland in de klasseringsduels aan in de strijd om de vijfde tot en met achtste plaats. Vandaag spelen de vrouwen tegen Hongarije. Bij winst speelt oranje een dag later om de vijfde en zesde plaats Dc rekening voor gas en elektra. Je weet dat ze komen. Maar toch schrik je steeds weer van het be drag. Die energienota's (om het eens mooi te zeggen) nemen een flinke hapuit het gezinsbudget. Veel men sen proberen hier iets aan te doen door middel van energiebesparing. Zoals: tochtstrippen. andere lam pen. de verwarming een graadje la ger en ga zo maar door. Natuurlijk helpen die maatre- gelen.helaasweet niemand hoeveel. Want wat is een normaal bedrag aan gas en elektra voor uw huis en uw gezi n. f 150.-, f200.- off250.- per maand? Dat .normale" energieverbruik kunt u niet uitrekenen. De enige manier om er achter te komen is vergelijken. En op dat moment komt „Shell helpt", deel 18 in beeld. Daarin vindt u een gr<x)t aantal typen huizen met de daarbij behorende verbruik- cijfers. Aan de hand hiervan kunt u vaststellen of u tot de opmakers of de oppotters. tot de krekels of de mieren behoort. Het enige wat u daarvoor nodig heeft zijn uw ver- bruikcijfers van het afgelopen jaar. Dit „Shell hclpf-boekje zou best het begin kunnen zijn van een lagere energienota. I.ees het daarom 'ns door. Kwaad kan het nooit. Een Iqjkje in dc meterkast van 18 Nederlandse gezinnen. I)ecl IS kt mil ml guide urek uil. Als ii fin ii hiH'kjvoiilraiifjl. kunt n ci ent halm op tra Slu ll rt ikooppmil.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 29