Metalen koffiefilter n Duitsland verboden lishandelde kinderen zijn iet altijd goed te helpen De winterschilderkomt. En niet met lege handen. Nieuwe jeugdsekten uitdaging wil i ■p ,w ~r»ftl 'Strijd tegen alcoholisme moet goed georganiseerd' 'Samenstelling van vrije geneesmiddelen dubieus' WB-bepalingen loop gebruikte o's verscherpt identenfonds it toch door Drie-en-dertig gulden premie per man per dag Godsdienstleraren bijeen in Helsinki Belangrijk grafveld wordt onderzocht Arbeiders plaatsen weg bij KNP Tijdschrift van apothekers: CAO dagbladen ERDAG 27 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET EN HAAG/BONN (ANP) De etaJen koffiefilters van de Ne- rlandse fabrikant Hivas in Wier- n mogen in West-Duitsland niet ter verkocht worden tilgens het Westduitse persbu- au DPA is net verkoopverbod steren door het ministerie van )IJcsgezondheid in Bonnen afge- ,ndigd. De metalen filters zou- n bij gebruik nikkel en chroom de koffie achterlaten, directeur van het Nederlands bedrijf was gisteren nog niet op de hoogte van het verbod. Hij zei echter in het bezit te zijn van een rapport van een Westduits gerech telijk laboratorium, waarin staat dat de filters ..veilig" in het ge bruik zijn. Hij sprak het vermoe den uit. dat de hele zaak op gang is gebracht door onder andere Ne derlandse fabrikanten van papie ren koffiefilters, die de metalen filters een bedreiging zouden vin den voor hun produkten. Papieren koffiefilters kan je maar één keer gebruiken, de metalen filters gaan „eeuwig" mee, zo zei hij. De metalen filters zijn ook in Ne derland te krijgen en wel in een „roestvrije" uitvoering, dezelfde die in West-Duitsland verkocht werden. „Onze filters bevatten niet eens chroom en nikkel", aldus de fabrikant. Het ministerie van Volksgezond heid in Den Haag was gisteren ook nog niet op de hoogte van het verbod. een onzer verslaggevers IECHT De vertrouwensartsen die sinds 1972 hulp geven aan mishandelde kinderen en ouders kunnen hun werk niet altijd doen zoals dat zou moeten. Dat is een van de :lusies van het rapport dat gisteren is gepubliceerd bij de viering van het tienjarig bestaan de Vereniging tegen Kindermishandeling in Utrecht. ereniging werd in 1970 opgericht, it toen het besef doordrong dat kinderen lichamelijk of psy- h verwaarloosd of mishandeld zonder dat voldoende hulp Jen werd. Twee jaar later wer- eerste vertrouwensartsen aan- ld Thans zijn er over het land id tien bureaus van vertrou- onderzoek naar het functione- an de vertrouwensartsen blijkt bureaus niet altijd het gestel- i bereiken Daarvoor zijn ver ende oorzaken aan te wijzen, fan de problemen is. dat deze us meer een signalerende en |zende dan een hulpgevende hebben. Het contact met de hulpverlenende instanties loopt niet altijd even goed. Dat komt onder andere doordat de vertrouwensartsen doorgaans achter de schermen werken. Als zij een mel ding van kindermishandeling krij gen. kunnen zij hulp organiseren zon der het betrokken gezin daarvan op de hoogte te brengen. Hulpverlenen de instanties (maatschappelijk wer kers bij voorbeeld) hebben moeite met dat gebrek aan openheid. Omge keerd zijn deze hulpverleners soms huiverig om gevallen van kindermis handeling door te geven aan de ver trouwensarts. alweer omdat deze werkt in een sfeer van geheimhou ding. De Arnhemse vertrouwensarts E. van Ruller zei gisteren dat het vaak ook moeilijk is om de juiste hulp te orga niseren. omdat de rechtspositie van kinderen zo slecht is geregeld. Vol gens het geldende recht beslissen de ouders over het lot van een kind, totdat zij uit de ouderlijke macht ontheven zijn Wil men het niet zover laten komen en proberen het gezin te helpen een oplossing te vinden, dan is medewer king van de ouders nodig. In de prak tijk is dat niet altijd even gemakke lijk. Alleen wanneer ouders zelf de mishandeling aanmelden (wat ook in een aantal gevallen gebeurt) doen de ze problemen zich niet voor jnze onderwij sredactie ENINGEN Aan medewerkers jestudeerden van de Landbouw- chool zal in oktober gevraagd in iets van hun salaris in te in om werkloze collega's aan een ijke baan te helpen Hiertoe zal inds worden gesticht waaruit de Jke arbeidsplaatsen kunnen n gefinancierd. tiatief tot deze actie is geno- aor het Landbouwhogeschool- in samenwerking met het Ko- k Genootschap voor land wetenschap en het Nederlands uut voor Landbouwkundige in- urs. Landbouwhogeschool vraagt om inlevering salaris voor banen De doelstelling van het op te richten fonds is tweeledig. Aan de ene kant kunnen afgestudeerden aan werk worden geholpen, aan de andere kant kan zo werk worden gedaan dat an ders zou blijven liggen. Instituten en vakgroepen die zelf te weinig midde len hebben om een bepaald onder zoek uit te voeren of af te maken. IWARDEN (ANP) Garagebe- n. die gebruikte auto's met B-keuring verkopen, krijgen ngang van 1981 met verscherpte B-bepalingen te maken. Dnd keurt jaarlijks 60 000 twee-^ ids automobielen bij garagebe- sn. die hiervoor een contract met NWB hebben. Maar volgens de ikeurmeesters voeren lang niet garages de reparaties uit. die zijn om het fiat van de ANWB jgen. ingang van 1 januari gaat het ische keuringsrapport verge- fan een controlecoupon. Op ver- hiervan kan de koper van de ikte auto bij een teehnostation nagaan of de reparaties ook zijn ïoerd Is dat niet het geval, dan herstel van het mankement op n van het verkopende garagebe- en onzer verslaggevers HAAG Het internationaal ntenfonds (IUEF) gaat door met werk. ondanks het stopzetten Ie steun van een aantal donor- n (waaronder Nederland). Het zou grote sommen geld hebben ild. terwijl er aanwijzingen zijn ivluchte Zuidafrikaanse studen- jn verklikt aan de regering in ria waarnemend hoofd van het Hassim Soumare, sprak giste- Genève het vertrouwen uit dat elnemende landen (behalve Ne- )d onder meer Noorwegen. De rken. Zweden en Canada) hun zullen hervatten na de interne uüsaties. Hij gaf toe dat de ge- aardigheid van het fonds was tnijnd door de onthullingen dat •uidafrikaanse geheim agent Williamson doorgedrongen h de top van de organisatie. Het dat vorig jaar ongeveer twintig en gulden uitgaf, is opgezet voor frstrekken van beurzen aan ge- te studenten en betaalt oplei- programma's voor politieke bai ns Soumare wordt nu op rege- van de veeinemende landen uitgeoefend de medewerking riatten De omstreden tweede *ur van het fonds, Lars-Gunnar sson is inmiddels vertrokken ian die de hele zaak aan het heeft gebracht, Adrien-Glaude heeft laten weten dat hij een nfonds" heeft opgericht dat het van het studentenfonds zou temen MAASTRICHT (ANP) Bij de Ko ninklijke Nederlandse Papierfabrie ken in Maastricht en Nijmegen ko men binnenkort 311 arbeidsplaatsen te vervallen. Het bedrijf wil proberen de betrokken mensen in eigen bedrijf een andere functie aan te bieden Dit heeft ir H. de Korver. lid van de raad van testuur van KNP, gister middag meegedeeld. Eerder dan de bedoeling was, omdat er geruchten in het bedrijf de ronde deden. Het ver vallen van de arbeidsplaatsen houdt verband met het verouderen van en- UTRECHT (ANP) In verband met het opruimen van een V-l bij Eefde zal het treinverkeer tussen Zutphen en Deventer maandag en dinsdag tussen 10.00 en 16.15 uur stil komen te liggen. Het projectiel ligt namelijk zo'n tien meter van de spoorbaan af Op woensdag 1 oktober, als het oor logstuig wordt ontmanteld, zal ook het treinverkeer van Zutphen naar Vorden en Lochem worden gestaakt. Op deze twee trajecten zullen bussen ingezet worden. Reizigers tussen Zutphen en Deventer worden per die- seltrein via Apeldoorn vervoerd, al dus de Nederlandse Spoorwegen. flETBEDRIJFSCHAP 5CHILDFRSBT DRIJF ïM l'. I '-v/A .1 <Z-~, -Wa Als u deze winter de schilder laat komen, zorgt hi) voor een premie die nier kinderachtig is. En die ditmaal zelfs mei uen procent verhoogd is. Wat dacht u van dne-en-dertig gulden per man per dag? Da's toch zeker prachtig mooi? Maar het allermooiste is het wérk van de schilder. De slaapkamer die weer helemaal fonkelnieuw ls. De strakke glans van de verf. Of't puur natuur van kurk aan de muur. Vakmanschap en fantasie, dat is een schitterende combinatie Dus als 't even kan: laat konten die wmterschilder. Uw huis wordt cr alleen maar njker van De premie wordi verleend door hel Bcdn|tsth<ip Schildersbedml kji onderhoudsbinnenschilder- en belungwcrk djr minstens 3 rrundjgen vergt, djt wordt uitgevoerd lussen 17 november 1**80 en 6 maart 1981 en jjrvoor de aanvraag vóór hel begin van de werkzaamheden is ingediend De premieregeling geldt niet jlleen voor particulieren, maar ook voor bedniven. M/holen, ziekenhuizen, instellingen, gemeenten en andere lagere .«verheden l w vchilder ken de voorwaarden en regelt de aanvraag voor u Publikatie van her BednitschapSchildenbedni) te Rnswijk (ZH) zouden daarvan weer kunnen profi teren Het Wageningse plan lijkt een beetje op het voorstel dat dr K. van Nes destijds voorzitter van het college van bestuur van de Vrije Universiteit, heeft gedaan. Ook hij opperde de mogelijkheid om vrijwillig salaris af te staan ten behoeve van meer werk gelegenheid. Het meest concrete re sultaat van de daarop gevolgde dis cussie was. dat tien medewerkers van één vak groep besloten gezamenlijk één arbeidsplaats uit eigen zak te financieren. Dat kon doordat iedor afstand deed van eentiende baan en dus van eentiende salaris door Alfred C. Bronswijk HELSINKI Een internatio naal congres van godsdienst leraren heeft een appel ge daan op de kerken en scholen in Europa om meer ernst te maken met onderzoek voor en met de praktijk van het gods dienstonderwijs. Op dit con gres, dat in Helsinki-Hana- saari werd gehouden, stond de vraag centraal: is de groei van de neo-religiositeit, tot ui ting komend vooral in de nieuwe jeugdsekten, een risi co of een uitdaging voor het godsdienstonderwijs? Het Fins verband van godsdienstlera ren en het Instituut voor praktische theologie van de universiteit van Hel sinki had het initiatief genomen voor een bezinning op dit probleem. Verte- ScktBD genwoordigers uit zeven landen, on der wie ook uit Nederland, namen aan het congres deel. Het was de bedoeling ervaringen uit te wisselen. Tevens wilde men een verbinding leg gen tussen het wetenschappelijk on derzoek en het praktische school werk opvoeding als uitgangspunt en doel Wetenschappelijk vastgestelde feiten kunnen van positieve betekenis zijn voor de godsdienstige opvoeding in kerk en school, aldus de Finse hoogle raar. Hij baseerde deze uitspraak op een onderzoek uit 1977 naar de me ningen over dagopeningen, gebed en geestelijke liederen op de scholen De verwachting was. aldus Tammi- nen, dat de tendens van de jaren zestig, waarbij vooral de leerlingorga nisaties hadden gepleit voor afschaf fing, versterkt zou zijn. Het tegendeel was waar. De houding van de meeste leerlingen tegenover de traditionele dagopeningen etc. was ongedacht po sitiever geworden. Dit. verklaarde Tamminen, is misschien een teken van de algemene verandering in onze cultuur ten opzichte van de religie. De Finse godsdienstpedagoog wekte daarom de kerken, de wetenschap en de godsdienstleraren op door cate chese en godsdienstonderwijs deze ontwikkeling te beïnvloeden Wetenschap In een tijd van crisis en fundamentele veranderingen kunnen wetenschap en praktijk niet buiten elkaar. Op het terrein van pedagogie, praktische theologie en godsdienstonderwijs is de wisselwerking van onderzoek en praktijk onmisbaar Dit betoogde de Finse godsdienstpedagoog prof dr Kalevi Tamminen. in Finland. Door zijn instituut is de laatste vijftien jaar veel onderzoek verricht op het gebied van de religieuze opvoeding. Vergeleken met andere Europese lan den is Finland op dit terrein het verst gevorderd. Het opvoedkundig onder zoek in Finland heeft de christelijke De jeugd merkt dat in onze wereld de sleutel voor de religieuze ervaring is verloren Deze sleutel wordt nu bui ten de kerken en het traditionele christendom gezocht bij allerlei reli gieuze bewegingen Deze bewegingen openbaren zich in twee stromingen één. waarin de christelijke traditie van het westen doorwerkt en één. die het Buddhistisch-Hinduïstisch den ken als bron heeft. Deze laatste groep wordt door de christen het eerst als „cultuur-vijandig", dus als een be dreiging beleefd. Het is van belang, zei prof. dr Karl Nipkow uit Tübin- gen oog te krijgen voor de menselijke motieven achter de bewegingen In veel gevallen blijken deze motieven Lij de meer kerkelijk georiënteerde t h arisma tische-fund ame n talis tisc he groepen, bij de semi-christelijke en bij de oosters geïnspireerde sekten gelijk te zijn. Er wordt gezocht: hoop tegenover de vertwijfelde scepsis, ge borgenheid, welbevinden, harmonie en een zich gedragen weten. Binnen verschillende sekten gaat dit gepaard met het volledig opgeven van zelfs de persoonlijke verantwoordelijkheid Het antwoord van de kerken moet niet voortkomen uit irritatie of con servatisme. omdat zij zelf door bu reaucratie. een gëntellectualiseerde theologie, door verarming van feeste lijkheid. fantasie en spel de jeugd van zich heeft vervreemd Het moet ge zocht worden in de eigen traditie en de huidige oecumene. Het gods dienstonderwijs krijgt een belangrij ke rol Van dit onderwijs, aldus Nip kow. kan verhelderende informatie en theologische duidelijkheid over de problemen van de jongeren worden verwacht. Nederland De deelnemers aan het congres uit Nederland constateerden, dat de situ aties van land tot land kunnen ver schillen. maar dat de kernproblemen overal hetzelfde zijn. Dr Herbert Schultze. directeur van een Duits in stituut voor godsdienst-pedagogi sche training, drong erop aan gevoel te ontwikkeien voor een nieuwe vorm van geloven. We moeten nieuwe we gen gaan om onze kindeen te onder wijzen over het geloof en het christe lijke leven in de huidige maat schappij Het appel uit Helsinki geldt ook voor Nederland. De neo-religiositeit is een protest tegen een vermaterialiseerde cultuur en een vraag naar een her nieuwde ijking van levenswaarden Hierop moet in Nederland worden gereageerd met gefundeerd gods dienst-pedagogisch onderzoek en met interkerkelijke bezinning op het godsdienstonderwijs. Overleg tussen de v&ak los van elkaar werkende op leidingen voor godsdienstleraar is daarom een vereiste evenals de gees telijke toerusting van de onderwijs gevenden. Met het oog op de toe komst moeten ook in Nederland kerk en school grote ernst maken met vra gen rond de godsdienstige opvoeding Alfred C. Bronswijk is gereformeerd predikant en als godsdienstpeda goog verbonden aan de Christelijke lerarenopleiding Zwolle. Wie geïnte resseerd is in de rapporten van de conferentie in Helsinki kan zich op geven bij: Sektie godsdienst CIZ. As- sendorpplein 9. Zwolle. DEN HAAG (ANP) Een vroeg-mid- deleeuws grafveld dat in Wageningen wordt blootgelegd, is van groot we tenschappelijk belang. Sedert augus tus zijn ruim 15 graven onderzocht, waaronder enkele die relatief rijk zijn aan bijgaven. Het grafveld ligt aan de Diedenweg en werd al vele tientallen jaren geleden ontdekt Dat gebeurde, naar de Rijksdienst voor oudheidkundig bodemonder zoek heeft meegedeeld, bij een zand winning. In 1927 stelde het rijksmu seum van oudheden in Leiden er een eerste onderzoek in. Het biologisch archeologisch instituut in Groningen was de tweede om er in 1949 het een en ander na te gaan In juni van dit jaar werden ten noor den van dit grafveld sportvelden aan gelegd. Daarbij werden andermaal gTaven ontdekt. De gemeente Wage ningen maakte het mede mogelijk dat een derde onderzoek kon worden begonnen onder leiding van de direc teur van de Rijksdienst voor oud heidkundig bodemonderzoek prof dr W A. van Es. de provinciaal arche oloog drs R S. Hulst en technisch leider K Greving De tot nu toe onderzochte graven dateren uit de zevende en in groter aantal uit de achtste eeuw Het zijn crematiebijzettingen en lijkgraven Een brand heeft gisteren de kunststoffabriek OVermars op een industrieterrein in Heerhugowaard volledig in de as gelegd. De brandweer had twee uur nodig om het vuur onder controle te krijgen. De schade loopt volgens de politie in de tonnen. De oorzaak was gisteren nog onbekend. kele papiermachines, die niet meer rendabel zijn te maken. Het bedrijf zal een verouderde machi ne voor vijftig miljoen gulden ombou wen en in Maastricht een warmte krachtcentrale van 25 miljoen gulden neerzetten. DEN HAAG (ANP) De overheid voert geen beleid ten aanzien van de bestrijding en preventie van alcoholisme. Er zal een onderzoek naar moe ten komen. Ook moet een pro gramma worden opgesteld te gen alcoholisme, want het ge bruik van alcoholische dran ken in Nederland is het snelst stijgende in de hele wereld. Dit zei de psycholoog drs W. M. Lange van het ministerie van volksgezond heid gisteren in het psychiatrisch centrum „Bloemendaal" in Den Haag. waar een internationale bijeen komst over het probleem werd ge houden. Deskundigen zien volgens hem in het stijgende alcoholgebruik in ons land een groot gevaar voor de lichamelijke en geestelijke volksgezondheid. Ofschoon hier en daar iets wordt ge daan aan de opvang van alcoholisten, is er geen gericht overheidsbeleid, aldus drs. Lange. Nergens wordt on derzoek verricht naar dit verschijn sel. op basis waarvan een programma kan worden opgesteld ter voorko ming van drankverslaving De psychiater J. Borger hoofd van de Bloemendaalkliniek en directeur van het Centrum Verslavingszorg „Zee straat" in de regeringsstad. pleitte gisteren ook voor de oprichting van een instituut, dat onderzoek kan ver richten naar het overmatige drankge bruik Börger ziet niets in wat loose maatre gelen om het gebruik van alcohol te beteugelen Een prijsverhoging zal de vaste drinker niet van zijn gewoonte afschrikken Beperking van de ver krijgbaarheid zal evenmin iets uitha- UTRECHT (ANP) Slechts enkele van de geneesmiddelen die zonder recept mogen worden verkocht kunnen de toets der kritiek doorstaan. Vaak vindt men een combinatie van werkzame bestanddelen waarvan met de beste wil van de wereld niet valt aan te tonen, dat die zinvol is. gewijzigd, laat staan uit de handel genomen, want dat kost geld De Groningse apotheker F. J Vene- ma betoogt dit in het Pharmaceu tisch Weekblad van de apothekersor ganisatie. Zolang de farmaceutische industrie nog in markt-aandelen denkt, vieren de commerciële argu menten hoogtij, aldus Venema: een geneesmiddel dat „goed loopt" of „dat zichzelf verkoopt" zal dan ook niet gauw van samenstelling worden Dat is volgens hem de reden, dat we nu zitten opgescheept met een sterk verouderd assortiment „populaire ge neesmiddelen", waarin bovendien stoffen voorkomen die deze prepara ten. als ze nu voor registratie werden aangemeld, zeker een ua- of een ur status (uitsluitend te koop bij de apo theek ervof op recept) zouden opleve ren Dat dan nog afgezien van de vraag of ze überhaupt wel op de markt zouden worden toegelaten Vitamines Venema laat vervolgens wijs" de laxeermiddelen, de hoest middelen. vitamines (zijn er in de westerse wereld nog mensen met een vitaminegebrek? zo ja. laten we ze dan zuinig bewaren ten behoeve van de wetenschap"), tonica en pijnstil Iers de revue passeren Hij stelt, dat de apotheker en zijn assistenten de plicht hebben zich kri tisch op te stellen, de patiënten te adviseren en hen zonodig te waar schuwen len, meent de psychiater die verwijst naar soortgelijke maatregelen in het buitenland die evenmin succes hebben Börger ziet meer in een juiste opvoe ding die met de jongeren moet begin nen. Hiervoor zullen programma's moeten worden opgesteld en op scho len en universiteiten worden uitge yoerd Het zou volgens hem ook ver standig zijn als bedrijven, inste'lin gen en overheidsdiensten in samen werking met hun personeel een pro gramma opstelden om het gebruik van drank tijdens, tussen en na de werkzaamheden te beperken of af te schaffen. UTRECHT «ANP» De onderhande lingsdelegaties van de vereniging de Nederlandse dagbladpers (werkge vers) en de Nederlandse vereniging van journalisten zijn akkoord over de CAO 1980 voor dagbladjournalisten Het nieuwe contract, dat loopt van 1 januari 1980 tot 1 januari 1981, voor ziet m een prijscompensatie per 1 januari 1981 met een minimum van 225 gulden per procent prijsstijging aldus een mededeling van de journa listenvereniging

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 25