'Verheid moet lust 'ot sparen stimuleren :iat in greep van arbeidsonrust 'Uitgaven sociaal stelsel beperken' Fokker zoekt kans in Japan en Amerika originele amerikaanse aandelen verhandelbaar op Beursplein 5. ouders spaarbiljetten geen belastingontduikers Amro-adviseur Witteveen: Meer animo voor vastgoed in buitenland Wat hebben de videorecorders van Telefunken, Akai, Blaupunkt, Nordmende, JVC, Panasonic en Sharp gemeen? De bewezen betrouwbaarheid van hetVHS-videosysteem. JVC AKAI FNV: rente moet omlaag ok „Japan" bedreigt imperium van de Agnelli's - :RDAG 27 SEPTEMBER 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET HrINCHEM (ANP) De overheid zou een veel positievere houding ten opzichte van de arder moeten innemen. In plaats van houders van spaarbiijetten af te schilderen als a entiële belastingontduikers, zou zij de spaarzin moeten bevorderen door middel van een en e verhoging van de belastingvrije rente. <e sn op deze wijze kan een bijdrage ;n |en geleverd aan de oplossing '□actuele problemen, zoals woning- achterblijvende investeringen TnYatipfnilt erkloosheid in de bouw. Aldus de öAauciuui van bestuur van de Coöperatie- 'ereniging van Bondsspaarban- een samenwerkingsverband met g vestigingen in het land, in een gt ie op de sterk toegenomen ont- 26 ing is van spaargelden, zo meent de Vere niging. h fereniging constateert, dat de a1- ende spaaizin bij het publiek pa- 1 loopt met een bij fiscus en poli- •l iodanige kritische opstelling ten chte van de spaarder, dat deze wel in zijn onbreekbaarheid aan- 3n|st moet voelen. Het scheppen een dergelijk klimaat is niet in belang van de spaarzin en daar- föok niet in het belang van de omie, die voor haar financierin- m belangrijke mate afhankelijk Bovendien is het, volgens de Vereni ging, nog de vraag of deze kritische houding gerechtvaardigd is. Politici en fiscus maken een grove taxatie fout als ze de indruk wekken, dat het gaat om een klein aantal spaarders met een groot aantal spaarbiijetten. Het omgekeerde is Juist het geval: het gaat om een groot aantal spaarders met juist een klein aantal spaarbiijet ten per spaarder. Vanuit deze wetenschap is, aldus de Vereniging, de stelling, dat het me rendeel van de spaarbiijetten belegde gelden tot het .zwarte circuit" be hoort, zeer aanvechtbaar. Ook hier lijkt het tegendeel waar. Het meren deel van deze spaargelden is volko men legaal, „wit spaargeld". De Vereniging vraagt zich af of een verscherpt fiscaal regime wat betreft de spaarbiijetten wel het (belastin- gleffect zal sorteren als wordt ver wacht. Ook zet zij vraagtekens bij de veel gehoorde stelling dat bij ver scherpte fiscale controle kapitaal- vlucht naar het buitenland zal op treden. TOKIO (Reuter) Fokker wil deelnemen aan een Japans project voor de ontwikkeling van een straalverkeersvliegtuig. YXX genaamd, voor het vervoer van 130 tot 150 passagiers over middellange afstand. Om de spaarzin aan te moedigen, zijn in de loop van de eeuwen spaarpotten gemaakt in allerlei (vreemde) soorten en vormen. (Foto's uit het blad „Amro-facet") Oude kous Eerder zal een deel van de besparin gen terechtkomen in bewaarplaatsen van de vorige eeuw: de linnenkast of de oude kous. In ieder geval zullen belangrijke bijdragen aan het econo mische geldcircuit worden ont trokken. Gezien het grote tekort aan besparin gen. zou de overheid naar de mening van de Vereniging in plaats van de spaarder te frustreren beter kunnen zoeken naar wegen om de besparin gen, al dan niet in de vorm van spaar biijetten te stimuleren. Tegen de achtergrond van de achterblijvende investeringen en grote werkloosheid, met name in de bouwsector, stelt de Vereniging voor, dat overheid en ban ken de afspraak maken om een be langrijk deel van de besparingen, on der garantie van de overheid, be schikbaar te stellen voor sociale bouwprojecten en renovatiewerken in de binnensteden. Met de bedoeling de spaarzin te be vorderen en een zo groot mogelijk deel van de besparingen sociaal pro- duktief te maken om de werkloosheid te bestrijden, zou de overheid zich van haar kant dan bereid moeten verklaren de belastingvrije opbrengst van spaargelden op te trekken tot minimaal 1000 gulden per spaarder Op deze wijze wordt bereikt, dat het vertrouwen van de spaarder terug keert en de besparingen ten goede komen aan het herstel van de econo mie, aldus de Vereniging. De voorzitter van de raad van be stuur van Fokker, F Swarttouw. heeft dat gisteren meegedeeld aan de Japanse minister van internationale handel en industrie, Rokusuke Ta- naka. Van de kant van de Japanse regering is vernomen, dat de heer Swarttouw een nieuw voorstel heeft gedaan voor ontwikkeling van het toestel in sa menwerking met Mitsubishi. Kawa saki Heavy Industries en Fuji Heavy Industries. Minister Tanaka stelde de heer Swarttouw ervan op de hoogte dat Fokker die een soortgelijk toestel, de F29, in ontwikkeling heeft bij zonder in aanmerking komt voor een deelgenootschap in de gezamenlijke onderneming voor de ontwikkeling van de YXX. De minister vroeg de heer Swarttouw met Japan over het voorstel te onderhandelen. Het ministerie van internationale handel en industrie wil op de begro ting voor het op 1 april 1981 begin nende jaar 422 miljoen yen (ongeveer 3.8 miljoen gulden) uittrekken voor studie van de uitvoerbaarheid van het YXX-project. Fokker heeft ook voorstellen voor gezamenlijke ontwikkeling gedaan aan Airbus Industrie en Boeing, die plannen hebben voor de produktie van soortgelijke vliegtuigen. ADVERTENTIE Effectenbeurs Amsterdam vanaf 15 september Heeft u de folder "originele amerikaanse aandelen" nog niet ontvangen? Verzendt dan een briefkaart zonder postzegel aan Vereniging voor de Effectenhandel Antwoordnummer 24 1000 RA Amsterdam en schrijf links naam, adres en 'folder. Deze wordt omgaand toegezonden. AMSTERDAM*ANP) Het beleggen in vastgoed zal zich verder toespitsen op commerciële gebouwen, zoals kan toren, winkels en bedrijfspanden. Dastrbij zal de belangstelling voor vastgoed in het buitenland verder toenemen als gevolg van de noodzaak tot geografische spreiding van ri sico's. Dit zei drs W.M. van Dijk, voorzitter van de Beleggingsmaatschappij We- reldhave gisteren tijdens een sympo sium in Amsterdam. Kleinere en middelgrote institutione le, beleggers (zoals pensioenfondsen en verzekeringsmaatschappijen) zul len in veel sterkere mate dan voor heen moeten gaan samenwerken, het zij met elkaar hetzij met andere pro fessionele vastgoedgroepen, aldus Van Dijk. Hiervoor zullen aangepaste beleggingsconstructies dienen te worden geïntroduceerd. Hij hield zijn gehoor voor. dat inko mensstijging en waardegroei twee hoofdpijlers voor de ontwikkeling van vastgoedportefeuilles zijn. „Dit vraagt niet alleen om een professio nele aanpak, maar ook om een soepe le en slagvaardige marktbenadering. Mede door de internationale sprei ding zal snel moeten worden gerea geerd op economische en monetaire wijzigingen. Dit heeft tot gevolg dat in de toekomst waarschijnlijk sneller binnen de portefeuilles zal worden veranderd dan nu nog gebruikelijk." Gezien de verhouding tussen eigen vermogen en vreemd kapitaal bij vele bedrijven, zal de tendens tot het hu ren van kantoor- en bedrijfspanden sterker dooizetten, zo verwacht Van Dijk. ADVERTENTIE VHS TILEfUNKEM NORDMENDE Panasonic SHARP BLAUPUNKT UTRECHT (ANP) Daling van de rentestand met één procent levert het bedrijfsleven en de overheid een even grote lastenverlichting op als een for se loonmatiging. Er is daarom alle aanleiding om de mogelijkheid van renteverlaging in de discussie over de matiging van de loonkosten te be trekken, want als men over matiging wil spreken, dan moeten daarbij alle middelen ter sprake komen. Dit stelt FNV-voorzitter Wim Kok in de Vakbondskrant van zijn vakcen trale. Kok vindt, dat De Nederland- sche Bank een opleving van de econo mie onnodig belemmert door de ren testand kunstmatig hoog te houden. Hij sluit zich aan bij de kritiek van PvdA-kamerlid Woltgens. die vindt dat de rente die deze bank aan andere banken berekent zeker met anderhalf procet omlaag kan De banken kunnen hun rentetarieven dan ook verlagen, waardoor de zware rentelast die bedrijfsleven en over heid moeten torsen wordt verlicht. Omdat de rentestand in ons land door De Nederlandsche Bank wordt gerelateerd aan de rente-ontwikkelin gen in West-Duitsland en de Verenig de Staten, acht Kok het goed moge lijk dat de FNV en de Westduitse vakbeweging gezamenlijk het rente- beleid van de beide nationale banken onder vuur gaan nemen. Van onze redactie economie» AMSTERDAM „Ieder voll gend kabinet, van welke sig natuur dan ook, zal de groet van de sociale veraekeringsj uitgaven moeten beperkem Verdere nivellering van de ii^ komens is ongewenst. Inter gendeel, een de-nivellering zal onder meer de sterk gedaalde spaarquote weer doen stijgen." Dit zei dr. H. J. Witteveen, bestuurs- adviseur van de Amrobank in een rede voor de Nederlandse Maatschap pij voor Nijverheid en Handel in Am sterdam. Willen wij de kansen grijpen die de toekomstige ontwikkelingen zullen geven, dan is het van groot belang dat er voldoende prikkels blijven voor vernieuwing en groei in het eco nomisch leven en dat ook de spaar quote zich weer herstelt, aldus Witte veen. We moeten ons realiseren dat econó- mische samenhangen zeker grenzen stellen aan het streven tot een steeds gelijkmatiger inkomensverdeling te komen. Door de nivellering dreigt ons land in een vicieuze cirkel terecht te komen: elk volgend stapje hierin leidt tot stijging van de druk van de sociale verzekeringen en daarnaast door het achterblijven van de belas tingopbrengst tot een achterblij ven van de particuliere spaarquote. Al deze ontwikkelingen dwingen ons tot lastenverhogingen. Wanneer deze weer een motief vor men voor verdere inkomensnivelle ring, dan ontstaat een voortgaand proces, waarvan uiteindelijk ook de laatste inkomens het slachtoffer moeten worden. Daarbij komt. d4t een te ver gaande nivellering ook het ondernemingsklimaat ongunstig beïnvloedt en de economische groéi zal afremmen. Het kabinet heeft vol gens dr. Witteveen het gevaar van hel beschreven proces nog niet onder( kend H >r J. G. Wolters STERDAM Giovanni Agnelli, ooit ongekroond keizer het Italiaanse Fiat-imperium en koning van Turijn ge- md, zit diep in de zorgen. De lust tot lachen is de grootste ticuliere werkgever van Italië vergaan, nu hij zich ziet laatst voor enorme problemen. de bovenste verdieping van zijn hoofdkwartier in de Corso rconi in Turijn, de stad waar niet minder dan 300.000 lilies in de ware betekenis van het woord van het automo- Iconcern leven, wordt druk beraadslaagd door president- Jcteur Giovanni Agnelli (60) en zijn jongere broer Umberto hun naaste stafmedewerkers. En het gevaar dreigt, dat de staking bij Fiat, wat al meer is voorgekomen, zich zal uitbreiden tot een landelijke staking in geheel Italië. De voor naamste Italiaanse bonden hebben tenminste nu al tegen volgende week donderdag opgeroepen tot een lande lijke proteststaking van vier uur. Intussen marcheren, gewapend met rode vlaggen en spandoeken, waarop leuzen als „Turijn is precies Gdansk" de arbeiders door de straten van Tu rijn en door de immense fabriekshal len van de Mirafiori- en Rivaltafabrie- ken van Fiat in en om deze stad. Aldus betogend tegen de plannen van de Fiat-leiding. De Italiaanse regering tracht te be middelen in het gerezen conflict. In Rome wordt, evenals in Turijn, druk beraadslaagd tussen de Fiat-top, de bonden en de regering. Tot nog toe echter zonder resultaat De vakbon den. onder leiding van de FLM, de metaalbond. verzetten zich met hand en tand tegen de ontslagen. Ontslagen Zij bestrijden het recht van Fiat om mensen te ontslaan en dringen daar om aan op korter werken, vervroegde pensionering en omscholing voor werk in andere takken van het Fiat concern. Ontslagen echter nooit! En in de wereld het symbool van de aanse industrie, maar ook van ds weerkerende arbeidsconflic- in Italië, wordt namelijk ernstig reigd Bedreigd van buitenaf door lapanse autoindustrie en van bin- uit door sociale onrust. Dit laat- overigens niet voor het eerst in de ihiedenis van Fiat. Al vele jaren wordt het concern geteisterd stakingen, langzaam-aan-acties *n hoog absenteïsme met als ge- dat de produktiviteit ver achter bij die van Fiats buitenlandse currenten wil met ingang van 6 oktober a.s. 00 van de ongeveer 150.000 werk ers in de autofabrieken ontslaan, at eerder al was besloten om 00 werknemers in september en Dber één dag per week korter te 'n werken verkeerde keelgat fd dat besluit al bepaald niet met dich ontvangen, de aangekondig- ontslagen zijn helemaal in het teerde keelgat geschoten. Niet al- 11 bij de metaalarbeiders van Fiat, ar vooral ook bij de vakbonden daarom wordt er nu al veertien gestaakt in de autofabrieken piat in Turijn indien toch. dan maar een bedrijfsbe zetting, zo zeggen zij. Maar ontslagen Wil de Fiat-leiding nu juist wél. De voorraden automobielen zijn groter dan ooit. Volgens Fiat, waarin de familie Agnelli een belang van 30 procent heeft en Libië een belangrijke olieleverancier van Italië één van 10. procent, staan er zeker al 100.000 auto's op de terreinen rond de fabrieken op hun afnemers te wachten. Een cijfer, waar de bonden overigens een vraagteken bij plaatsen. De ko pers vooral in het buitenland laten, dat staat wel vast, echter ver stek gaan. In Engeland zijn de verko pen van Fiat met ongeveer 23 procent teruggelopen, in West-Duitsland met circa 30 procent. En ondertussen brei den de Japanse autoverkopen zich in Europa alsmaar uit. Fiat klaagt erover dat de kosten veel sterker zijn gestegen dan de prijzen en dat de produktiviteit van de werk nemers veel te laag ligt. Een Fiat- werker produceert gemiddeld 11,2 au to per jaar. Zijn collega bij Opel in West-Duitsland komt tot 30 en een Japanse werker bij Toyota haalt zelfs 43. De Italiaanse vakbonden hebben aan het laatste cijfer echter lak. Zij wensen beslist niet, dat „hun" men sen zich „op. een Japanse manier la ten uitbuiten," zo betogen zij Moeilijke zaak Omdat auto's bouwen in Italië door de sociaal-economische problemen waarmede het land worstelt een moeilijke zaak is, besloot de directie een aantal jaren geleden al meer au to's buiten Italië te gaan maken. Zo worden Fiats nu geproduceerd in Spanje, Rusland, Polen, Brazilië en ook in Algerije De problemen bij Fiat in Italië heeft dit echter nauwe lijks kunnen verlichten Fiat, de laatste jaren regelmatig het doelwit van terroristische acties. houdt te meer vast aan haar eis tot ontslag van 14.500 man nu, na maan den van onderhandelingen, eind vori ge week een akkoord tot stand is gekomen tussen de Japanse Nissan- automobielfabriek (producent van Datsun-auto's en de Italiaanse auto- fabriek Alfa Romeo, die indirect ei gendom van de Italiaanse staat is. De nieuwe combinatie wil een fabriek bouwen bij Napels en daar een 60 000 kleine auto's per jaar gaan maken Dit tot woede van de Fiat-leiding, die zegt dat Tokio zo een Trojaans paard binnen de EG brengt. Het zal de onherroepelijke ondergang van de Europese auto-industrie betekenen, aldus „Turijn", waar men eraan toe voegt, dat deze samenwerking met de Japanners de „reinste vorm van ma sochisme" voor de Italiaanse auto industrie is. Werklozen De Italiaanse regering kijkt er echter iets genuanceerder tegenaan. In de' Mezzogiomo. in het zuiden van Italië, waar het aantal werklozen meer dan 10 procent van de arbeidsbevolking uitmaakt bijna eens zoveel als in het Noorden van Italië zullen door de komst van de nieuwe fabriek 3500 nieuwe arbeidsplaatsen worden ge creëerd. Een niet te versmaden aantal. Volgens Italiës premier Cossiga zal de positie van Alfa Romeo weer gezond kunnen worden door de samenwer king met de Japanners. Het concern heeft de laatste vijf jaar geen cent winst meer gemaakt. Stakingen en absenteïsme (41 procent!) waren daar ook bij dit bedrijf niet vreemd aan. Fiat is evenwel fel gekant tegen het nieuwe autoconcern, dat onder de naam „Arna" door het leven zal gaan en van zijn produktie straks de helft in Italië en de helft daarbuiten wil slijten. Fiat meent namelijk, dat Ar na het geleidelijk meer en meer voor het zeggen zal krijgen in Alfa Romeo en daarmede in de Italiaanse autoin dustrie, niettegenstaande alle gerust stellende verklaringen over waarbor gen en dergelijke van de kant van Cossiga In een poging te kunnen terugvech ten tegen de toenemende Japanse concurrentie heeft Fiat het con cern maakt overigens niet alleen per sonenauto's. maar ook nog vracht auto's. treinen, tractoren en indu striemachines nu een belangrijke kapitaalsuitbreiding (verdubbeling)' aangekondigd. Daarnaast zal onge veer 575 miljoen gulden worden ge leend. Meer efficiency Met de aldus aangetrokken middelen wil Fiat haar research intensiveren (nieuwe produkten) en de efficiency en daarmede de produktiviteit in het bedrijf opvoeren. In het algemeen ge sproken dus haar concurrentievermo gen vergroten. En dat is hard nodig Daarover laten de rode cijfers van de autogroep van Fiat geen moment twijfel bestaan. Verleden jaar werd de winst van het concern in zijn totaliteit gehalveerd, omdat Fiat Auto een verlies leed van liefst 214 miljoen. Zoals het er nu voorstaat is het erop of eronder voor de autofabrieken van Fiat. Eén van de overlevingskansen om zelfstandig te kunnen blijven voortbestaan is (technische) samen werking met anderen. Er bestaan al plannen om met de Franse Peugeot in een nieuwe fabriek automotoren te gaan maken. Eerst zullen dan wel de Fiatarbeiders altijd nogal politiek geëngageerd en niet afkerig van een staking wat meer in het gareel moeten komen, zo wil de directie De periode van aan slagen op en molestaties van leidende Fiat-personen in de fabrieken ligt Giovanni Agnelli en zijn broer Urn- De lopende banden in de Fiatfabrieken zijn nu tot stilstand gekomen. berto nog steeds zwaar op de maag Eerder, in 1979, werden daarom al 61 ..terroristen" de laan uitgestuurd bij de Fiat-fabrieken in Turijn. Dit met de bedoeling een einde te maken aan de groeiende terreur en de Maffia praktijken. Als alle plannen tot verbetering ech ter verkeerd mochten uitpakken, dan zal de toekomstige status van Fiat nauwelijks een andere kunnen zijn dan 6f die van een staatsbedrijf, óf die van een onderdeel van een groter concern. Het is overigens niet voor het eerst dat het ernaar uitziet, dat het grootste particuliere concern van Italië in staatshanden zal vallen Ook in 1974 dreigde dit te gebeuren om 'o het bedrijf van de ondergang te kun nen redden. Het lijkt erop dat ook nu nog een andere weg dan die van staatsinmenging openstaat. Te elfder ure zullen de bonden en de werkne mers zich dan wel ernstig op de huidi ge situatie dienen te beraden

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11